Najlepšie vretenové kosačky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie vretenové kosačky

Máte menší trávnik a hľadáte spôsob, ako sa oň postarať precízne a s maximálnou šetrnosťou? Tieto kvality vám zabezpečia najlepšie vretenové kosačky. Hoci sa môže zdať, že v silnej konkurencii ostatných druhov kosačiek už nenájdu uplatnenie, je to práve naopak. Vretenová kosačka je totiž ako stvorená na to, aby premenila váš obyčajný trávnik na výstavný anglický trávnik, ktorý vám budú právom závidieť aj susedia.

Aké vlastnosti a prevedenie má kvalitná vretenová kosačka? Ktoré parametre sú rozhodujúce? Na akej záhrade nájde vretenová kosačka najlepšie využitie? Všetko podstatné sa dozviete z nasledujúceho sprievodcu. Zmapovali sme sortiment, zamerali sa na rozmanité možnosti a prešli aj testy a recenzie vretenových kosačiek. V nich sme našli niekoľko favoritov od známych značiek ako Fiskars, Gardena, Stiga, Fieldmann či Bosch. Po starostlivom zvážení sa dobre hodnotené modely stali základom pre náš rebríček s top produktami v danej kategórii.

Najlepšie vretenové kosačky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Fiskars StaySharp Max

Najlepšia podľa porovnania
✔️ Patentovaný systém VersaCut
✔️ Čepele sú z kalenej švédskej ocele
✔️ Jednoducho nastaviteľná výška držadla
✔️ Vysoký žací výkon
📌 od 355 €
Výška kosenia: 2,5 mm - 10 cm | Šírka záberu: 45 cm | Hmotnosť: 23,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Gardena 400 C

Pomer cena/výkon
✔️ Kalené žacie vreteno s nepriľnavou povrchovou úpravou
✔️ Veľké a silné kolesá
✔️ Veľmi pohodlná rukoväť
📌 od 132 €
Výška kosenia: 12 - 42 mm | Šírka záberu: 40 cm | Hmotnosť: 9,4 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Stiga SCM 240R

Alternatíva cena / výkon
✔️ S 5 ostrými uhlovými nožmi pre čistý a presný rez
✔️ Jednoduché ovládanie
✔️ Solídne celokovové prevedenie
📌 od 95 €
Výška kosenia: 25 - 60 mm | Šírka záberu: 40 cm | Hmotnosť: 10,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Fieldmann FZR 1010

Nízka cena
✔️ 5 ostrých nožov
✔️ So zberným košom s objemom 23 l
✔️ Sklopné madlo = jednoduché uskladnenie
📌 od 59 €
Výška kosenia: 14 - 47 mm | Šírka záberu: 40 cm | Hmotnosť: 8,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Bosch AHM 30

Nízka hmotnosť
✔️ So 4 vyváženými nožmi z kalenej ocele
✔️ Dobrá cenová dostupnosť
✔️ Extra jednoduché nastavenie spodného noža
📌 od 64 €
Výška kosenia: 12 - 40 mm | Šírka záberu: 30 cm | Hmotnosť: 6,4 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6FIELDMANN FZR 1050-E

Elektrická vretenová kosačka
✔️ Elektrická, no bez elektriny funguje aj ako ručná vretenová
✔️ 4 pozície nastavenia výšky kosenia
✔️ Látkový kôš s objemom 45 l a sklopné madlo
📌 od 116 €
Výška kosenia: 13 - 38 mm | Šírka záberu: 38 cm | Hmotnosť: 12,9 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať vretenovú kosačku

Ak sa snažíte v okolí domu vypestovať hustý okrasný trávnik, na starostlivosť oň bude najlepšou voľbou vretenová kosačka. V bohatej ponuke kosačiek rôznych druhov sú tak trochu šedou eminenciou, pretože spôsob, akým steblá trávy skracujú, je odlišný od bežnej predstavy kosenia trávy. Ako to vyzerá a ako vretenová kosačka pracuje? Na ktoré parametre sa pri jej výbere zamerať? V nasledujúcich riadkoch nájdete tipy a informácie „Ako vybrať vretenovú kosačku“, s pomocou ktorých sa v ponuke vretenových kosačiek rýchlejšie zorientujete a nájdete pre seba vyhovujúce riešenie.

Čo je vretenová kosačka? Ako funguje?

Prvé vretenové kosačky vznikli už okolo roku 1830, čo je až storočie pred prvou rotačnou kosačkou. Aj keď sa môže zdať, že pri dnešných výkonných strojoch už nemôže ručná vretenová kosačka zaujať, pravdou je, že žiadna iná kosačka nezabezpečí vášmu trávniku tak šetrnú starostlivosť. Koniec koncov – na úpravu anglických parkov, golfových a futbalových ihrísk sa naďalej v hojnej miere používajú práve vretenové kosačky.

Aj keď je zaužívaný názov vretenová kosačka, tento typ trávu nekosí, skôr zrezáva či strihá. Súčasťou vretenovej kosačky je horizontálne vreteno, na ktorom sú pravidelne rozmiestnené nože (4 – 10 nožov, podľa modelu). V tesnej blízkosti vretena je pevný, veľmi ostrý horizontálny nôž, ktorého dĺžka predurčuje záber vretenovej kosačky. Kolesá na vretenovej kosačke majú vo vnútornom obvode ozubenie. Ich pohybom smerom napred sa rovnako tak uvádza do pohybu aj hriadeľ, na ktorom je vreteno. Vreteno sa roztáča a spolu s ním aj nože umiestnené na vretene. V pravidelných intervaloch a relatívne rýchlo prichádzajú do tesnej blízkosti pevného noža (vzdialenosť 1 mm). Zachytené steblá trávy sú potom skracované presným strihaním, podobne ako je tomu napríklad pri použití nožníc s dlhou čepeľou. Akurát, že tu je tých “nožníc” podstatne viac.

ako vybrať vretenovú kosačku

Na aký trávnik je vretenová kosačka vhodná?

Prínos vretenovej kosačky oceníte, ak túžite po úhľadnom, vždyzelenom a udržiavanom trávniku.

Tento typ kosačky sa preto používa v golfových strediskách a na futbalových ihriskách. Tu však ide o profesionálne benzínové alebo naftové vretenové kosačky s extra širokým záberom, ktoré stoja tisíce eur. Ak si chcete anglický trávnik vypestovať v bezprostrednom okolí domu, dobrou voľbou sú ručné, elektrické alebo akumulátorové vretenové kosačky. Prednosťou ručných modelov (vreteno roztáčajú kolesá, kolesá zase tlačíte vy) je predovšetkým výborná cenová dostupnosť a nulové nároky na spotrebu elektrickej energie či paliva.

Vretenová alebo rotačná kosačka? Jednoznačné porovnanie výhod a nevýhod

Prednosťou vretenovej kosačky je najmä spôsob, akým trávu skracuje, vďaka čomu je veľmi populárnym riešením pri profesionálnej údržbe trávnikov, kde je dôležitá hustota, kompaktnosť a zdravý zelený vzhľad.

Vretenová kosačka pracuje tak, že vytvára šetrný, rovný presný rez pre každé jedno zachytené steblo, kým klasická rotačná kosačka síce pracuje rýchlejšie, no rez je rozstrapkaný a nerovnomerný. Rez na steblách trávy pritom predurčuje čas potrebný na zahojenie na regeneráciu trávnika.

  • Pri vretenovej kosačke sa rovný rez na tráve hojí rýchlo a už po 24 hodinách sa tráva sústreďuje na zahustenie a ďalší rast.
  • Pri rotačnej kosačke sa rozstrapkaný rez hojí takmer tri dni. Výsledkom je pomalší rast, slabšia vitalita trávnika a vyššia náchylnosť na chorobnosť. Ak kosíte v letných teplotách, na koncoch jednotlivých stebiel uvidíte suché zažltnuté rozstrapkané časti, ktoré trávniku nepridávajú na estetike.

Vyzerá to tak, že vretenové kosačky sú jednoznačným víťazom, ak ide o kvalitu a zdravý vzhľad trávnika. Prečo potom v predajnosti dlhodobo vedú rotačné kosačky? Rotačné kosačky (elektrické, akumulátorové a benzínové) pracujú prakticky, rýchlo, poradia si aj s nedostatkami trávnika a prítomnosťou menších konárikov či kamienkov. Trávu pokosíte dokonca aj s otupeným hlavným nožom. Vretenové kosačky sú “vyberavejšie”. Trávnik musí byť udržiavaný a bez nečistôt. Nože na vretenovej kosačke sú veľmi ostré a kontakt s pevnými prekážkami ich rýchlo otupí. Tupé nože potom steblá trávy nestrihajú precízne. Nanajvýš ich zalomia a výsledok sa vám páčiť nebude. Po vretenových kosačkách preto siahajú nadšenci, ktorí chcú mať dokonalý trávnik a radi venujú jeho precíznej starostlivosti svoj voľný čas. Aj z tohto dôvodu sú vretenové kosačky určené pre domáce použitie vhodné skôr na menšie plochy, cca do 200 metrov štvorcových, kde máte lepšiu istotu, že si udržíte kontrolu nad stavom trávnika a prípadným výskytom prekážok.

zastrihávanie trávnika

Základné typy vretenových kosačiek

Ak ste čítali pozorne, potom ste isto potrehli, že aj vretenové kosačky pracujú s rôznym pohonom. V predstave mnohých ľudí sú totiž spojené najmä s manuálnym tlačením, čo môže vyznieť ako ich nevýhoda. Poďme si preto v krátkosti priblížiť prednosti a obmedzenia jednotlivých typov vretenových kosačiek podľa druhu pohonu a možno v nich objavíte favorita, s ktorým bude radosť pracovať.

Ručné vretenové kosačky

Na uvedenie do pohybu budete potrebovať fyzickú silu. Točiace kolesá roztočia vreteno, a to bude priebežne vykonávať kosenie. Ručné vretenové kosačky sú lacné (ceny začínajú od 50 eur), ľahké, priestorovo úsporné a naviac nie sú závislé od žiadnej inej energie. Naviac – sú ekologické a ich chod je nehlučný! Počítajte však s tým, že táto záhradná aktivita môže potrénovať vaše svaly a odhodlanie viac, ako sa zdá. Vhodné sú na trávniky s rozlohou do 150 m2.

Elektrické vretenové kosačky

Lákadlom je elektrický pohon, ktorý kosenie s vretenovou kosačkou podstatne uľahčuje. Kosačka vybavená elektrickým motorom je prirodzene o čosi väčšia, ťažšia a aj drahšia (cca od 120 eur). Jej chod sprevádza typický hluk elektrických kosačiek. Vo väčšine prípadov nemajú elektrické vretenové kosačky pohon, energia sa spotrebúva na pohyb vretena. Obmedzením pre vás bude prítomnosť kábla a dosah od elektrickej zásuvky. Ich použitie je ideálne pre trávniky s rozlohou do 250 m2.

Akumulátorové vretenové kosačky

Ak sa vám páči predstava motorizovanej vretenovej kosačky, ktorá ušetrí vaše svaly, no zároveň nechcete mať starosti s elektrickým káblom, zamerajte sa na akumulátorové vretenové kosačky. Poďme však zase o čosi navýšiť hodnoty. Prítomnosť akumulátoru sa prejaví na vyššej hmotnosti aj cene kosačky (atakuje vyššiu triedu benzínových rotačných kosačiek, cca 500 eur). Dôležitým údajom bude výdrž akumulátora na jedno nabitie a dĺžka nabíjania. V niektorých produktových popisoch môže nájsť informáciu o tom, koľko metrov štvorcových trávnika zvládne kosačka upraviť na jedno nabitie. Je to však len orientačný údaj, preto je dobré počítať s aspoň 20 % rezervou alebo jedným kompatibilným akumulátorom naviac.

Benzínové vretenové kosačky

Benzínové vretenové kosačky patria do rúk profesionálov, ktorí sa starajú o trávniky s veľkou rozlohou. Ide o drahé, robustné (hmotnosť cez 100 kg), rozmerné a hlučné stroje, ktoré pracujú s vysokým výkonom a širokým záberom. Súčasťou výbavy je pojazd (samochodný, valcový), a tak ide aj práca s ťažkou kosačkou rýchlo, presne a jednoducho. Ak je reč o cene, počítajte už so štvormiestnou sumou.

anglický trávnik

Základné parametre vretenových kosačiek: Čomu venovať pozornosť?

Do nášho rebríčka najlepších vretenových kosačiek sa dostali najmä ručné a elektrické modely. Ich pomer cena/výkon a cena/kvalita práce zodpovedá požiadavkám na údržbu trávnika okolo rodinného domu. Práve do týchto kategórií patria aj v súčasnosti najpredávanejšie vretenové kosačky – od značiek Fieldmann, Gardena, Bosch, AL-KO, Hecht. Ktorým parametrom venovať pozornosť?

Šírka záberu

Šírka záberu hovorí o tom, aký široký pás dokáže kosačka pokosiť jedným ťahom.

V prípade vretenových kosačiek je vyhľadávaným záberom šírka 38 – 43 cm, ktorý vyhovuje rovným plochám bez členenia. Na členitejšie trávniky, kde treba s kosačkou pracnejšie manipulovať a obchádzať záhony, zvoľte záber užší – z rozpätia od 30 – 38 cm. S vretenovou kosačkou sa potom lepšie manipuluje a môžete dosiahnuť výsledok podľa svojich predstáv.

  • Tip, ktorý sa zíde: Vyšší záber znamená tiež väčšiu konštrukciu kosačky, a teda viac sily na jej uvedenie do pohybu.

Výška strihu a možnosti nastavenia

Podobne, ako pri rotačných a robotických kosačkách, aj v prípade vretenových budete mať na výber niekoľko možností nastavenia výšky strihu trávnika. Keďže máte v úmysle precízne kosenie, v hre sú doslova milimetre. Nastaviteľná výška sekania je od niekoľkých milimetrov nad zemou po priemerne 4 – 5 cm. Zaujímajte sa o to, či je regulácia možná po prednastavených stupňoch (3, 5, 7 stupňov) alebo je plynulá.

Kvalita konštrukcie

Kvalitnú vretenovú kosačku spoznáte podľa výraznej prevahy až “nadvlády” kovu. Plastové komponenty a spoje sú aj v tejto kategórii záhradnej techniky mýtickou Achillovou pätou. Čím menej plastu, tým je vyšší prepoklad, že si kosačka uchová svoju tuhosť a funkčnosť bez problémov niekoľko sezón.

Hmotnosť

Širší záber = väčšia konštrukcia = vyššia hmotnosť. Táto úmera je zrejmá. Vretenové kosačky s menším záberom sú prekvapivo ľahké – cca od 6 – 9 kg. Väčšie ručné vretenové kosačky už dosahujú hmotnosť od 10 – 25 kg, v závislosti od náročnosti konštrukcie a použitých materiálov. Pri modeloch s elektromotorom počítajte s hmotnosťou podobnou, ako majú elektrické rotačné kosačky, a teda priemerne 15 – 25 kg.

Zberný kôš

Zberný kôš môže byť súčasťou príslušenstva vretenovej kosačky, ale aj nie. Informujte sa o tom ešte pred samotným nákupom. Ak chcete mať dokonalý trávnik bez neporiadku, oceníte jeho prítomnosť, pretože sa aj vďaka nemu dopracujete ku krásne čistej ploche.

Príslušenstvo k vretenovej kosačke

Niektoré drahšie modely vretenových kosačiek majú vo výbave vyčesávaciu kazetu. Slúži na vyčesanie nečistôt a pozdvihnutie stebiel trávy. Znamená to, že po ploche najskôr prejdete v režime vyčesávania a až následne osadíte vreteno s nožmi. Pomerne vyhľadávanou doplnkovou výbavou je tiež vertikutačná kazeta, aerifikačná kazeta (prevzdušňovače) a rotačná kefa využívaná pri pieskovaní trávnika. K základnej výbave môže patriť napríklad čistiace a ostriace náčinie a tiež praktický ochranný vak.

Ceny vretenových kosačiek

Dostávame sa k dôležitej otázke výberu – k cene. Hoci neodporúčame vyberať vretenovú kosačku iba podľa ceny, je zrejmé jasné, že tento faktor zohráva kľúčovú úlohu. Na koľko vás vyjde kvalitná vretenová kosačka? Tu sú tri cenové relácie a ich všeobecná charakteristika.

✅ Vretenové kosačky do 100 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete prevahu obľúbených ručných vretenových kosačiek na domáce záhradné použitie. Záber je nižší až stredný, výbava základná. Pri výbere sa riaďte užívateľskými recenziami a v nich hľadajte reálne skúsenosti s používaním.

✅ Vretenové kosačky od 100 do 200 eur

V cene od 100 do 200 eur sa k väčším ručným vretenovým kosačkám pridávajú vretenové kosačky s elektrickým pohonom, s pomocou ktorých zvládnete poľahky upraviť aj o kus väčší trávnik.

✅ Vretenové kosačky od 200 eur

Ak ste už predchádzajúcimi cenovými reláciami prešli a tento spôsob starostlivosti o trávu si vás získal, budete chcieť top prevedenie a nadštandardnú výbavu pre ešte lepšie výsledky. Je to možné! K dostaniu sú prémiové ručné vretenové kosačky, výkonné elektrické aj akumulátorové modely. Pokorením hranice 1000 eur sa dostanete do segmentu benzínových vretenových kosačiek.

Najlepšie značky vretenových kosačiek

V prípade záhradnej techniky odporúčame staviť na overenú značku. Okrem kvality spracovania je dôležitá aj dostupnosť záručného a pozáručného servisu a tiež náhradných súčiastok. Pre rýchlejšiu orientáciu sumarizujeme zoznam overených značiek a ich najobľúbenejšie produkty z kategórie vretenových kosačiek.

  • Fiskars – Vretenové kosačky Fiskars z rady StaySharp potešia náročnejších záujemcov. Sú stabilné a práca s nimi ide plynulo, aj bez veľkého úsilia. Ideálne na precíznu úpravu.
  • Gardena – Ručné a akumulátorové vretenové kosačky od obľúbenej značky Gardena prichádzajú s dobrým pomerom cena / kvalita. V ich prospech hovoria veľké kolesá a bezkontaktná technika kosenia.
  • Stiga – Ručné vretenové kosačky Stiga patria k ľahko ovládateľným a tichým modelom, u ktorých je oceňovanou vlastnosťou presnosť strihania a jednoduchosť ovládania.
  • Fieldmann – Cenovo dostupné vretenové kosačky Fieldmann so záberom 38 a 40 cm patria k dobre predávaným produktom. Vhodné na údržbu menších trávnatých plôch.
  • Bosch – Jednoduchá, no kvalitná ručná vretenová kosačka od značky Bosch poteší nízkou hmotnosťou. Postará sa o rýchle kosenie malých trávnikov.
  • Hecht – V ponuke značky Hecht nájdete ručné vretenové kosačky so záberom 30, 40 a 46 cm. Madlo s ľahkým skladaním, oceľový skelet.
  • AL-KO – Praktické ručné vretenové kosačky AL-KO sú vytvorené tak, aby zabezpečili ľahký systém kosenia s vysokou manévrovateľnosťou. S ochranou proti nárazom.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Fiskars StaySharp Max

Najlepšia podľa porovnania
✔️ Patentovaný systém VersaCut
✔️ Čepele sú z kalenej švédskej ocele
✔️ Jednoducho nastaviteľná výška držadla
✔️ Vysoký žací výkon
📌 od 355 €
Výška kosenia: 2,5 mm - 10 cm | Šírka záberu: 45 cm | Hmotnosť: 23,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Gardena 400 C

Pomer cena/výkon
✔️ Kalené žacie vreteno s nepriľnavou povrchovou úpravou
✔️ Veľké a silné kolesá
✔️ Veľmi pohodlná rukoväť
📌 od 132 €
Výška kosenia: 12 - 42 mm | Šírka záberu: 40 cm | Hmotnosť: 9,4 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Stiga SCM 240R

Alternatíva cena / výkon
✔️ S 5 ostrými uhlovými nožmi pre čistý a presný rez
✔️ Jednoduché ovládanie
✔️ Solídne celokovové prevedenie
📌 od 95 €
Výška kosenia: 25 - 60 mm | Šírka záberu: 40 cm | Hmotnosť: 10,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Fieldmann FZR 1010

Nízka cena
✔️ 5 ostrých nožov
✔️ So zberným košom s objemom 23 l
✔️ Sklopné madlo = jednoduché uskladnenie
📌 od 59 €
Výška kosenia: 14 - 47 mm | Šírka záberu: 40 cm | Hmotnosť: 8,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Bosch AHM 30

Nízka hmotnosť
✔️ So 4 vyváženými nožmi z kalenej ocele
✔️ Dobrá cenová dostupnosť
✔️ Extra jednoduché nastavenie spodného noža
📌 od 64 €
Výška kosenia: 12 - 40 mm | Šírka záberu: 30 cm | Hmotnosť: 6,4 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6FIELDMANN FZR 1050-E

Elektrická vretenová kosačka
✔️ Elektrická, no bez elektriny funguje aj ako ručná vretenová
✔️ 4 pozície nastavenia výšky kosenia
✔️ Látkový kôš s objemom 45 l a sklopné madlo
📌 od 116 €
Výška kosenia: 13 - 38 mm | Šírka záberu: 38 cm | Hmotnosť: 12,9 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (6 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin