Najlepšie farby na drevo: TOP produkty podľa recenzií a testov

najlepšie farby na drevo

Drevo patrí medzi najobľúbenejšie materiály, ktoré poskytujú širokú možnosť využitia – ako v exteriéri, tak aj interiéri. Ide o prírodný materiál, ktorý je nadčasový, estetický a v súčasnej dobe aj drahší, ako jeho “napodobeniny”. Nábytok z dreva, drevené podlahy, obklady, dvere aj okná, terasy, altánky, záhradný nábytok, či detské hračky – tento zoznam by mohol byť ešte veľmi dlhý. Všetky výhody dreva – jeho tvárnosť a rozmanitosť – však mierne okresáva náročnosť na údržbu. Do dreva sa totiž dokáže zahryznúť nielen červotoč, ale aj plesne, vlhkosť a nemalé škody spôsobí aj slnko. Ako vybrať najlepšiu farbu na drevo? Aby ste čo najdlhšie udržali jeho kvality, vzhľad aj životnosť, pripravili sme pre vás niekoľko tipov na farby s výbornými vlastnosťami a výdatnosťou.

Skôr ako začneme – viete, aký je rozdiel medzi farbou, olejom a lazúrou na drevo? Ako správne ošetriť a natrieť drevo v exteriéri a interiéri? Všetky praktické informácie sumarizujeme v nákupnom poradcovi. Naším cieľom je, aby ste už za pár minút získali základný prehľad a s renováciou alebo úpravou dreva podľa vlastných predstáv si poradili ľahko a správne. Cenné informácie o kvalite farieb, o ich správaní pri nanášaní, aj skutočných vlastnostiach ponúkajú dostupné používateľské recenzie farieb na drevo.

Ako vybrať farbu na drevo

Drevo – vonku aj vo vnútri – vyžaduje pravidelnú údržbu ako ochranu pred mechanickými vplyvmi, opotrebovaním, škodcami a počasím. Bez ochranných náterov drevo vysychá, praská, alebo vlhne, plesnivie a stáva sa ideálnym priestorom pre drevokazivé škodce. V súčasnosti máme na výber nespočetné množstvo náterov na drevo. Kým jedny nechávajú drevo a jeho póry voľne dýchať, iné povrch uzatvárajú. Pri ďalších vyniká prirodzená drevokresba a farba dreva, iné dokonale prekryjú pôvodnú farbu presne podľa vášho želania. Ak ste si doteraz v sekcii farby-laky pripadali ako Alica v Krajine zázrakov a doma hromžili nad zlou voľbou, prišiel čas na tému “Ako správne vybrať náter na drevo”.

Ako sa o drevo starať?

Ak si kupujete hotový drevený nábytok, máte prvé roky o starosť menej. Každý domáci majster, ktorý s drevom pracuje, však vie, že drevo, na rozdiel od plastu a kovu, rýchlejšie reaguje s prostredím. Úroveň ochrany za pomoci náterov sa však mení v závislosti od účelu využitia dreva a umiestnenie koncového produktu. Čo to znamená? Napríklad na nosné strešné krovy sa budú klásť požiadavky na ochranu proti škodcom, hubám a plesniam (ide o statiku vášho domu), na drevenú hračku zase požiadavky na bezpečnosť, stálosť a nezávadnosť náterov. Aj preto možno starostlivosť o drevo rozdeliť do niekoľkých úrovní:

 • Impregnácia a morenie dreva – Prvotná vrstva, ktorá vsiakne do dreva a znižuje riziko napadnutia škodcami a hubami. Funguje najmä “biocídne”, neposkytuje ochranu pred vlhkosťou alebo zašednutím.
 • UV- ochrana – Povrchové nátery s obsahom pigmentov alebo UV pohlcovačov zabraňujú odbúraniu drevnej substancie a strate prirodzenej farby.
 • Ochrana proti vlhkosti – Vonkajšie povrchové nátery (ideálne viacvrstvové) znižujú nasiakavosť dreva, nedovolia vode preniknúť do pórov. Zabránia tak tvorbe veľkých trhlín (najčastejšie okolo sukov), ktoré vedú k úplnému znehodnoteniu a rozšíreniu hniloby.
 • Farebná stálosť – Lazúry a plnokrycie farby by si mali svoje vlastnosti uchovať niekoľko sezón.
 • Ochrana pred nadmerným používaním – Drevené podlahy a terasy vyžadujú vyšší stupeň ochrany pred mechanickým poškodením a použitie viacerých druhov náterov.

ako vybrať farbu na drevo

Základné rozdiely – Farba, lazúra, olej alebo lak na drevo?

Farby na drevo
Krycia farba na drevo prekrýva pôvodnú farbu, štruktúru aj kresbu dreva. Farba môže byť syntetická alebo vodou riediteľná. Najčastejšie sa používa pri renovácii staršieho alebo menej kvalitného dreva. To však nie je jediná podmienka. Vzorkovníky plnokrycích farieb sú bohaté a ponúkajú do interiéru aj exteriéru množstvo inšpirácie.
TIPImpralan D400, Krycia UV metalická farba na drevo

1 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]19,9 € Čítať recenzie
TIPProfilan OPAC, UV krycia farba na drevo a hračky a renovácie

1 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]14,9 € Čítať recenzie
#1Slovakryl - univerzálna vodouriediteľná farba

0,75 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]7 € Čítať recenzie
#2Remmers Venti Lack 3in1

0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14,50 € Čítať recenzie
#3Belinka Illumina

0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]17,50 € Čítať recenzie
Lazúry na drevo
Lazúra na drevo predstavuje veľmi obľúbenú voľbu. Jemne farbí – obsahuje užitočné pigmenty, ktorá si poradia s UV žiarením. Zvýrazňuje prírodný ráz dreva a jeho kresbu. Drevo chráni pred poveternostnými podmienkami, no pritom mi dovoľuje voľne dýchať. V interiéri vydrží kvalitný lazúrový náter 8 – 10 rokov. Pre vonkajšie prostredie voľte tmavšie odtiene – obsahujú viac pigmentov, teda aj lepšie chránia pred stratou drevnej substancie (šednutie dreva pod vplyvom slnka). Navyše – na povrchu zanecháva jemnú lesklú vrstvu laku. Lesk takto ošetreného dreva sa dá obnoviť leštiacimi prípravkami na drevo.
TIPImpralan T400, NANO UV Lazúra na drevo do exteriéru s biocídom

1 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]14,9 € Čítať recenzie
#1S 1040 Chemolux S Klasik - lazúra na ploty, chatky

0,75 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]7 € Čítať recenzie
#2Slovlak Slovlux

0,7 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]9,50 € Čítať recenzie
#3Remmers HK-Lasur

5 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]62,50 € Čítať recenzie
#4Sikkens Cetol Novatech

1 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]18,50 € Čítať recenzie
Oleje na drevo
Oleje sa zaraďujú medzi vôbec prvé prostriedky na ochranu dreva. Prenikajú hlboko do štruktúry, drevo ošetrujú, zabraňujú vysychaniu aj navlhnutiu. Väčšina z nich neposkytuje ochranu pred UV žiarením, preto sa olejová vrstva musí aspoň 2 krát za rok obnovovať. Tie drahšie a kvalitnejšie však v sebe UV faktor nesú. Drevo zvyčajne na olej výborne reaguje a priam sa oživí.
TIPProfilan Teoma, UV Olej na drevo do exteriéru

1 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]19,9 € Čítať recenzie
#1OSMO UV Ochranný olej 420 - prírodny olej s biocidom

0,75 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]32 € Čítať recenzie
#2Osmo Terasový olej na TÍK - prírodný

2,5 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]85 € Čítať recenzie
#3Flügger Klasický olej na drevo

0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14 € Čítať recenzie
Laky na drevo
Interiérový lak na drevo je lesklý a priesvitný. Ochranný lakový náter nájdete na zaťažovaných plochách (podlaha, obklady) alebo na miestach, kde sa vyžaduje uchovanie stálosti dreva aj pri rozličných teplotách (okná, dvere – aby nepracovali počas zimy). Lak vytvára na povrchu tvrdú ochrannú vrstvu a chráni pred vlhkosťou aj mechanickým poškodením. Vo vonkajšom prostredí sa na lak kladie požiadavka navyše – UV ochrana. Pri nanášaní je mliečne biely, po uschnutí zostáva číry. Nedosahuje lesk interiérového laku, no za to ochrana pre drevo je vyššia ako pri lazúrach.
#1S-1012 Syntetický lak vonkajší

0,75 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]9 € Čítať recenzie
#2Lak Hobbylak - interiérový lak na drevo

0,70 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]9 € Čítať recenzie
#3Flügger Natural Wood Lacquer

0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5 € Čítať recenzie

Syntetická alebo vodou riediteľná farba?

 • Pre začiatočníkov je ideálne začať s vodou riediteľnou (ekologickou) farbou. Nezapácha, rýchlejšie schne a ľahko zmyjete špinu z náradia, aj zo seba. Aby ste boli úspešní, natieranú plochu dôkladne očistite a odmastite. Nehodí sa na prekrývanie starších náterov a rovnako tak ani na miesta, ktoré sú príliš zaťažované používaním (dvere, zásuvky).
 • Syntetické krycie farby na drevo predstavujú stávku na istotu pri rozsiahlych renováciách. Nie sú náročné na hladkosť povrchu, no pripravte sa na charakteristický zápach, preto je dobré uskutočňovať náter vo vetraných priestoroch. Na rozdiel od ekologickej farby je aj väčšie riziko bubliniek a “stekancov”, preto maľovanie syntetikou vyžaduje silnú a skúsenú ruku.

Kedy sa používa moridlo?

V spojení s priesvitnými lakmi sa často používajú moridlá. Moridlo ako také “iba” morí drevo na inú farbu – najčastejšie z bledej na výraznejšiu. Preto si aj z nevýrazného bledého bukového dreva môžete doma vyčarovať elegantnú “čerešňu”. Svoj krok však starostlivo zvážte – cesta naspäť nevedie.

Čo robiť, ak…

 • Chcete zachovať prirodzenú farbu a kresbu dreva? Voľte lazúru v odtieni čo najbližšie prirodzenej farbe dreva alebo lak na drevo.
 • Chcete zachrániť poškodené drevo so zvyškom náteru? Brúsením sa zbavte prebytočného náteru a o renováciu sa pokúste za pomoci krycích farieb na drevo.
 • Chcete zmeniť farbu dreva? Na výber máte stovky farieb na drevo s plným krytím od rôznych výrobcov. Ak ide o prirodzene bledé drevo, môžete vyskúšať aj kombináciu moridlo + lak.
 • Chcete farbiť ekologicky a rýchlo? Voľte vodou riediteľnú farbu alebo lazúru na drevo. Minimálny zápach, bezpečná práca, rýchle očistenie náradia.

Prečo “jedna plechovka” vyzerá na dvoch drevách odlišne?

Každá záhrada alebo aj zariadenie izby vyzerá esteticky, ak všetko ladí v jednom tóne. O výslednom efekte rozhoduje mäkkosť dreva a jeho prirodzená farba. Mäkké drevo má vyššiu nasiakavosť, farebné pigmenty prenikajú hlbšie, preto sa farba nejaví taká intenzívna, ako na tvrdom dreve. Rovnako uvidíte rozdiel, ak budete farbiť/moriť buk a borovicu. Na vzorkovníkoch farieb sa najčastejšie dočítate, že daný odtieň je nanesený na buku v 3 náteroch. Preto sa často stáva, že výsledok farbenia je iný, ako ste videli na viečku farby.

vintage farba na drevo

Aké farby na drevo poznáme a kde sa používajú?

Kvalitné krycie farby na drevo ponúkajú bohatý výber – od farieb, ktoré verne imitujú rôznu farebnosť dreva, až po široké farebné spektrum. Výrobcovia sa snažia vyhovieť spotrebiteľom, preto je viac ako isté, že natrafíte na odtieň, ktorý potrebujete. A ak nie, tak vám ho v špecializovaných predajniach dokoncia aj zarobia. Dnes už totiž nie je problém zladiť červené bodky na tapete s červenou farbou na drevených jedálenských stoličkách.

Medzi najviac vyhľadávané patrí biela farba na drevo, odtiene šedých, pieskových, staroružových, ale aj tyrkysové, čokoládové a olivové odtiene. V záhrade zase vedú odtiene zelenej a červenohnedej. Pokiaľ patríte medzi milovníkov vintage štýlu, isto si na svoje prídete s farbami, s ktorými tento štýl hravo vytvoríte.

Najčastejšie chyby začiatočníkov

 1. Každú latku dreveného plotu natierajte od hora až dolu. Nerozdeľujte ju na dve polovice. Spoj by bol viditeľný.
 2. Farba nesmie schnúť na priamom slnku ani počas dažďa. Jej ochranné vlastnosti sa narušia.
 3. Na vonkajšie použitie sú vhodné pigmentované – farebné lazúry. Bezfarebné nemajú dostatočnú UV ochranu.
 4. Ak na ochranu dreva raz použijete olej, lazúra ani lak na drevo neskôr nechytí.
 5. Nezúfajte, ak sa vám prvý náter nepozdáva. Najčastejšie musíte naniesť 2 – 3 vrstvy. Buďte trpezliví a neponáhľajte sa – pôvodná vrstva musí dôkladne preschnúť.

Ako správne natierať drevo?

Ako vykonať prvý náter? (v interiéri aj exteriéri)

Práca s drevom má svoje zásady a kroky, ktoré sa neoplatí preskakovať. Čisté prírodné drevo treba najskôr naimpregnovať. Tým sa zlepší jeho odolnosť voči škodcom a zároveň zníži nasiakavosť a spotreba farby alebo lazúry. Po zaschnutí impregnácie drevo jemne prebrúste a farbu (lazúru) nanášajte rovnomerne v smere “vlasu”. Pozor na stekanie.

Ak ide o drevo umiestnené v interiéri, zamerajte sa na zvýraznenie drevorezby (alebo dôkladne prekrytie farbou) a zvýšenie mechanickej odolnosti, napr. vrstvou lakou. Používanie prípravkov, ktoré poskytujú ochranu pred UV žiarením alebo vlhkosťou, bude pri bežnom nábytku nevyužité.

V exteriéri potrebujete práve UV ochranu + ochranu pred vysušovaním a vlhkosťou. Vytváranie silných lakových vrstviev na dreve v záhrade neodporúčame. Cez prasklinu začne do dreva zatekať, a keďže lakované drevo nedýcha, postupne ho zvnútra rozožerú huby a hniloba. Nátery používané vonku by mali drevu zabezpečiť priedušnosť, no pritom udržať jeho kvality čo najdlhšie.

Kedy náter obnoviť?

Najlepšie už pri prvých prasklinách pôvodného náteru alebo pri prvej zmene farby dreva. Najčastejšie drevo šedne. UV lúče spôsobujú chemický rozklad zložiek dreva, ktoré zodpovedajú za jeho farebnosť. Najmä dažďom sú vyplavované von a ich miesto zaujme v štruktúre dreva prach a nečistoty.

 • Olej – vonkajší nábytok a terasy sa udržujú náterom na jar a jeseň (2 krát ročne).
 • Lazúrová a laková vrstva sa obnovuje pri objavení prasklín. Plocha sa musí očistiť, mierne prebrúsiť a zjednotiť.
 • Krycia farba na drevo – chybné miesto treba prebrúsiť a celú plochu odmastiť riedidlom od zvyškov laku, voskov a mastnoty.

farba na drevené okná

Kedy je vhodný čas na natieranie dreva?

Vhodné obdobie je počas jarných a jesenných mesiacov. Nové nátery by nemali byť priamo po rozotretí vystavené mrazu, priamemu silnému slnku ani vlhkosti. Preto pozor nielen na dážď, ale aj na večernú rosu.

Akú farbu kúpiť na drevený nábytok a hračky?

Ak sa chystáte na zmeny vo svojom byte/dome, potom stavte na najpredávanejšie akrylové farby (napr. Slovakryl, Balakryl, Ekokryl). Ponúkajú dobrú výdatnosť, rozotierateľnosť, nezapáchajú (sú vodou riediteľné), rýchlo schnú a niektoré z nich nesú prívlastok aj ekologické a nezávadné. Preto sa hodia na úpravu detského nábytku a hračiek, ale aj na nábytok do jedálne či kuchyne.

 NázovMnožstvoHodnotenieCena 
Najlepšie farby na drevo
TIPImpralan D400, Krycia UV metalická farba na drevo

1 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]19,9 € Čítať recenzie
TIPProfilan OPAC, UV krycia farba na drevo a hračky a renovácie

1 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]14,9 € Čítať recenzie
#1Slovakryl - univerzálna vodouriediteľná farba

0,75 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]7 € Čítať recenzie
#2Remmers Venti Lack 3in1

0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14,50 € Čítať recenzie
#3Belinka Illumina

0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]17,50 € Čítať recenzie
Najlepšie lazúry na drevo
TIPImpralan T400, NANO UV Lazúra na drevo do exteriéru s biocídom

1 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]14,9 € Čítať recenzie
#1S 1040 Chemolux S Klasik - lazúra na ploty, chatky

0,75 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]7 € Čítať recenzie
#2Slovlak Slovlux

0,7 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]9,50 € Čítať recenzie
#3Remmers HK-Lasur

5 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]62,50 € Čítať recenzie
#4Sikkens Cetol Novatech

1 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]18,50 € Čítať recenzie
Najlepšie oleje na drevo
TIPProfilan Teoma, UV Olej na drevo do exteriéru

1 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]19,9 € Čítať recenzie
#1OSMO UV Ochranný olej 420 - prírodny olej s biocidom

0,75 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]32 € Čítať recenzie
#2Osmo Terasový olej na TÍK - prírodný

2,5 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]85 € Čítať recenzie
#3Flügger Klasický olej na drevo

0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14 € Čítať recenzie
Najlepšie laky na drevo
#1S-1012 Syntetický lak vonkajší

0,75 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]9 € Čítať recenzie
#2Lak Hobbylak - interiérový lak na drevo

0,70 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]9 € Čítať recenzie
#3Flügger Natural Wood Lacquer

0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej farby na drevo. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších farieb na drevo z dostupne ponuky na trhu.
5/5 - (1 vote)
1 Zdieľanie

1 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin1