Najlepšie uhlové brúsky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie uhlové brúskyUhlová brúska, flexa, flexka alebo rozbrusovačka. Jeden z najpoužívanejších nástrojov v dielni poznáme pod viacerými názvami. Dokáže rezať, brúsiť aj leštiť, a preto nečudo, že sa po nej pozerá nejeden domáci majster aj profesionál. Základom je vybrať si uhlovú brúsku, ktorá zvládne činnosti, na ktoré ju najviac potrebujete. Rozdiely medzi jednotlivými typmi totiž môžu byť obrovské. Práve preto sme pripravili sprievodcu výberom, ktorý vám ukáže všetky základné možnosti, parametre, výbavu a zároveň predstaví tipy na najlepšie uhlové brúsky, ktoré majú nad konkurenciou vždy čosi navrch.

Uhlová brúska bola v pôvodnej konštrukcii patentovaná už v roku 1922. Zásluhy na nej majú vynálezcovia Hermann Ackermann spolu s Hermannom Schmittom. Prvá uhlová brúska bola poháňaná flexibilným hriadeľom, a možno aj preto sa jej do dnešnej doby uchovalo pomenovanie flexa. Tento hriadeľ bol však už koncom 20.rokov nahradený uhlovým pohonom, preto aj jej súčasný názov – uhlová brúska. Ide o mimoriadne užitočný a všestranný nástroj, ktorý dokáže prácu v dielni, okolo domu, na stavbe, či v autodielni výrazne zjednodušiť. Veď komu by sa už dnes chcelo ručne šmirgľom sťahovať staré nánosy farby z dreva?

Niektoré brúsky sú výborné na rezanie betónu, dlaždíc, kovových platní aj kameňa. Ďalšie dokážu k dokonalosti vyhladiť zvar alebo zaobliť ostré hrany. S inými šikovne odstránite nánosy starých farieb z dreva či kovu a bez zbytočnej námahy dosiahnete krásny lesk kovových platní leštením. Všetko záleží od priemeru a typu kotúča a tiež od príkonu a otáčok, ktoré brúska dokáže pri práci vyvinúť. Najdôležitejšie informácie sa dozviete v nasledujúcich odsekoch. Zamerali sme sa aj na testy a recenzie uhlových brúsok a v nich sme našli skvelých adeptov s výborným pomerom cena/výkon.

Najlepšie uhlové brúsky podľa recenzií

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Náš víťaz Cena / výkon
Makita GA5030R


Napájanie: sieťové, príkon 720 W
Kotúč: 125 mm
Otáčky: 11000 ot./min.
Hmotnosť: 1,4 kg
⭐ 100 %54 € Čítať recenzie
#2Pre náročné a profi použitie
Makita DGA506RTJ

Napájanie: akumulátor
Kotúč: 125 mm
Otáčky: 8500 ot./min.
Hmotnosť: 2,5 kg
⭐ 100 %330 € Čítať recenzie
#3Overená kvalita
Bosch GWS 18 V-LI 0.601.93A.307

Napájanie: akumulátor
Kotúč: 125 mm
Otáčky: 10000 ot./min.
Hmotnosť: 2,3 kg
⭐ 98 %120 € Čítať recenzie
#4Ďalšia na zváženie
Makita GA9050R

Napájanie: sieťové, príkon 2000 W
Kotúč: 230 mm
Otáčky: 6600 ot./min.
Hmotnosť: 4,8 kg
⭐ 96 %102 € Čítať recenzie
#5Obľúbený model
Bosch GWS 9-125 S Professional

Napájanie: sieťové, príkon 900 W
Kotúč: 125 mm
Otáčky: 11000 ot./min.
Hmotnosť: 1,9 kg
⭐ 96 %65 € Čítať recenzie
#6Cenový tip
Einhell TE-AG 125/750

Napájanie: sieťové, príkon 750 W
Kotúč: 125 mm
Otáčky: 11000 ot./min.
Hmotnosť: 2,1 kg
⭐ 92 %32 € Čítať recenzie

Ako vybrať uhlovú brúsku

Ak patríte k ľuďom, ktorí radi mastrujú, tvoria a opravujú, skôr či neskôr sa budete pohrávať s myšlienkou, že by bolo lepšie si uhlovú brúsku kúpiť, ako požičiavať od suseda, brata, či švagra. Túto užitočnú súčasť dielenskej výbavy oceníte pri opravách a renováciách rôzneho druhu. Pomôže vám pri leštení plechov, zbavovaní starých náterov, no dokonca aj pri rezaní betónových panelov. Ponuka tohto sortimentu je pomerne široká. Pre lepšiu orientáciu v nej by ste mali poznať aspoň základné rozdiely v parametroch a určení jednotlivých typov brúsok. Ktoré značky majú v ponuke kvalitné uhlové brúsky a na čo si pri výbere dávať pozor?

Čo je uhlová brúska?

Uhlová brúska patrí k ručným pracovným nástrojom. Je poháňaná elektromotorom (zapojenie do elektrickej siete, alebo je zdrojom dobíjateľný akumulátor), stlačeným vzduchom (pneumatické modely) alebo benzínovým motorom (ťažšie profesionálne náradie pre hasičov). Jej základ tvorí rýchlo rotujúci kotúč, ktorý v závislosti od prevedenia (priemer, hrúbka, materiál) dokáže rezať, brúsiť alebo leštiť. Hoci podľa názvu sa môže zdať, že sa používa iba na brúsenie, dokáže zastúpiť veľa manuálnej práce.

ako vybrať uhlovú brúsku

Na akú prácu sa používa uhlová brúska?

 • Brúsenie – Brúsny kotúč pracuje vo vysokých otáčkach. Dokáže si poradiť nielen so zbrúsením starých náterov na kove alebo drevených povrchov, v závislosti od jemnosti jeho štruktúry môže plochu aj dôkladne vyhladiť a pripraviť na nový náter. Používa sa tiež na obrúsenie ostrých hrán a nerovností na zvaroch, vyhladenie betónových plôch a kameňa. Takéto kotúče sa predávajú o hrúbke 7 až 10 mm.
 • Rezanie – Jednou z hlavných úloh uhlovej brúsky je rezanie. S vhodným kotúčom sa používa na rezanie kovových rúr, plátov, panelov, betónu, dlaždíc, tehál, aj kameňa. Rezné kotúče sú hrubé od 0,8 do 4 mm. Ak chcete, aby sa brúska zahryzla hlboko do materiálu, voľte kotúč s väčším priemerom a brúsku s vysokým výkonom. S priemerom 230 mm môžete vykonať rez do hĺbky až 7,5 cm. Ak máte prístup aj z opačnej strany, podarí sa vám prerezať až 15 cm hrubý materiál.
 • Leštenie – Kotúče určené na leštenie si poradia aj s leštením zhrdzavených povrchov, pri renovácii starého nábytku, aj starožitných kovových predmetov. Zvlášť vhodné sú uhlové brúsky, ktoré umožňujú reguláciu otáčok, aby ste k materiálu mohli pristupovať maximálne opatrne.
 • Ostrenie – Okrajové využitie, ktoré vyžaduje veľkú zručnosť domáceho majstra. S uhlovou brúskou a vhodným kotúčom môžete naostriť napríklad nože na kosačke alebo frézy na rotavátore. Ide o komplikovaný úkon, pri ktorom hrozí vyššie riziko úrazu.

Uhlové brúsky podľa príkonu motora

Pred kúpou uhlovej brúsky by ste mali čo najpresnejšie zvážiť jej budúce využitie. Ide predovšetkým o samotné schopnosti brúsky, s ktorými úzko súvisí jej veľkosť aj príkon. Príkon hovorí o množstve odoberanej elektriny zo siete. Udáva sa vo wattoch alebo kilowattoch (W, kW).

 • Pri menších uhlových brúskach natrafíte najčastejšie na príkon od 600 do 1000 W. S priemerom kotúča 115 alebo 125 mm sú vhodné skôr na drobnejšie práce. Pri vysokej záťaži nemusia podávať očakávaný výkon.
 • Väčšie uhlové brúsky už svojou veľkosťou dávajú najavo, že sa neboja zahryznúť aj do väčších projektov. Ukrývajú v sebe kotúč s priemerom od 150 do 230 mm a ich príkon by sa mal pohybovať približne od 1400 do 2200 W, v prípade profesionálnych zariadení až 2600 W.

Uhlové brúsky podľa priemeru kotúča

Využitie uhlovej brúsky v praxi úzko súvisí s priemerom kotúča. Samotná konštrukcia brúsky má totiž isté limity a je stavaná na konkrétny priemer. Dostupné sú uhlové brúsky s priemerom od 115 do 230 mm, pričom platí, že čím je priemer kotúča väčší, o to hlbší rez zvládne. K tomu, aby brúska utiahla väčší kotúč, potrebuje aj motor pracujúci s vyšším príkonom. Zároveň narastá jej hmotnosť. Je to tak trochu o matematike, no s nasledujúcim delením sa zorientujete ľahko a s prehľadom.

Priemer 115 – 125 mm

Ide o najčastejšie predávané brúsky vhodné na ľahké domáce práce – brúsenie a leštenie. K ich prednostiam patrí dobrá cenová dostupnosť, pretože väčšia konkurencia medzi značkami tlačí cenu smerom nadol. Kotúč s priemerom 115 mm zvládne vykonať rez do hĺbky 2 cm, kotúč s priemerom 125 mm rez o hĺbke 2,5 cm.

Na ich spoľahlivý chod vystačí príkon od 600 W, v optimálnom prevedení až 1000 W. Veľkosť je primeraná, vydržíte s nimi pracovať aj dlhšiu dobu.

Priemer 150 – 230 mm

Na ťažšie rezné práce je výhodnejšie kúpiť výkonnú brúsku s kotúčom o väčšom priemere. Už od priemeru 150 mm dokáže brúska vykonať rez o hĺbke 3,5 cm. Kotúč s priemerom 180 mm zvláda rez s hĺbkou 5 cm a najväčší kotúč s priemerom 230 mm až o hĺbke 7,5 cm.

Výkon takýchto prístrojov však musí byť zákonite podstatne vyšší – od 1400 W a viac. Pre brúsky s 230 mm kotúčmi dokonca až výkon okolo 2200 W. Silný príkon predznamenáva aj vysoký výkon, preto si brúska dokáže poradiť s rezaním železa, betónu a stavebnými otvormi. Spolu s príkonom narastá aj ich hmotnosť a nižšia obratnosť. Pri práci sa rýchlejšie unavíte. Dôraz treba klásť aj na dobrú ergonómiu, vyváženosť a vyššiu výbavu bezpečnostných prvkov.

uhlová brúska akú kúpiť

Priemer kotúča vs. otáčky

Koľko otáčok je dosť? Síce sa opäť budeme opakovať, no najdôležitejší je účel použitia rozbrusovačky. Platí, že čím je priemer kotúča menší, o to vyššie sú otáčky. Tento údaj nájdete v popisoch produktov pri chode naprázdno. Pohybuje sa od 5000 do 12000 otáčok za minútu.

 • Uhlové brúsky s priemerom do 125 mm dokážu vykonať 10000 až 12000 otáčok za minútu.
 • Uhlové brúsky s priemerom do 230 mm dokážu vykonať 5000 až 7000 otáčok za minútu.

Poďme sa však na tieto čísla pozrieť praktickým pohľadom. Vyšší počet otáčok môže spôsobovať vyššie sklony k prehrievaniu. Nielen samotnej brúsky, ale aj materiálu, s ktorým pracujete. Vo vysokej rýchlosti sa však kotúč dokáže do materiálu zahryznúť a svoju prácu urobiť pomerne rýchlo. Menší počet otáčok je typický pre veľké kotúče. Pri nižších otáčkach sú menej náchylné na prehriatie, dokážu pracovať dlho a vytrvalo bez rizika nadmerného zahrievania brúsneho kotúča a materiálu. Treba totiž brať ohľad na opracovávaný materiál. Pri zbrusovaní starého náteru zo suchého dreva vo vysokých otáčkach hrozí aj nebezpečenstvo požiaru.

Pre vás, ako budúceho používateľa, je vítanou funkcionalitou možnosť regulácie otáčok. S jej pomocou dokážete otáčky brúsneho kotúča nastaviť na rýchle rezanie, ale aj bezpečné pomalšie brúsenie. Získate tak flexibilného pomocníka, ktorý sa nezľakne žiadnej výzvy.

Hmotnosť uhlovej brúsky

Hoci ide o náradie s vlastným pohonom, musíte ho chytiť do rúk, aby ste sa mohli dopracovať k výsledku. Hmotnosť uhlovej brúsky úzko súvisí s veľkosťou kotúča.

 • Menšie uhlové brúsky s priemerom kotúča do 125 mm vážia približne 1,5 až 3 kg.
 • Väčšie uhlové brúsky s 230 mm kotúčom sú približne raz také ťažké (od 3 do 7 kg).

Elektrická alebo akumulátorová uhlová brúska?

Drvivá väčšina ponuky flexiek pre domácich majstrov je vybavená elektromotorom, ktorý využíva energiu zo siete (zásuvka 230 V), teda ide o elektrické uhlové brúsky. S tým sa spája aj isté obmedzenie v podobe všade prítomného kábla (najmä na ťažšie dostupných miestach) a rovnako tak aj dôraz na vyššiu ostražitosť, aby nedošlo k jeho prerezaniu. Na druhej strane však máte istotu konštantného výkonu po takmer neobmedzený čas používania. Cena elektrických uhlových brúsok je primeraná, ich hmotnosť nezvyšuje prítomnosť akumulátoru.

Akumulátorové uhlové brúsky vás nebudú obmedzovať v pohybe. Energiu pre motor dodáva nabíjateľný akumulátor. Môžete s nimi pracovať aj na ťažšie dostupných miestach. Akumulátor vám však poskytne plynulý chod iba na obmedzený čas a ak nebudete mať po ruke ďalší nabitý akumulátor, prácu musíte na istú dobu prerušiť. Akumulátorové modely sú o niečo ťažšie, drahšie a väčšina z nich disponuje kotúčom s maximálnym priemerom do 125 mm.

ako pracovať s uhlovou brúskou

Bezpečnostné prvky

 • Antivibračná rukoväť – Vďaka pokročilým antivibračným systémom vám nebudú ani pri dlhšej práci nepríjemne tŕpnuť ruky.
 • Funkcia spomaleného štartu – Funkcia vysokootáčkových uhlových brúsok. Kotúč sa rozbieha iba pomaly, čo môže vyhovovať menej skúseným používateľom. Uhlová brúska pri štarte obmedzuje rozbehový prúd.
 • Ochrana proti opätovnému zapnutiu – Pri práci môže dôjsť k prerušeniu dodávky elektrickej energie. Táto funkcia znemožní opätovnému zapnutiu brúsky, aby nedošlo k zraneniu inej osoby pri vašej neprítomnosti.
 • Ochrana proti preťaženiu – Uhlová brúska sa sama automaticky vypne na dočasnú dobu v momente, ako detekuje, že došlo k neprimeranému prehrievaniu motora.
 • Ochrana proti spätnému rázu – Užitočná funkcia, s pomocou ktorej uhlová brúska automaticky zastaví svoj chod akonáhle dôjde k zaseknutiu kotúča v materiáli.
 • Nastaviteľný kryt kotúča – Základná ochrana pred odlietavajúcimi kúskami spracovavávaného materiálu.
 • Dobehová brzda – Dokáže v priebehu okamihu rýchlo dobrzdiť otáčky kotúča po vypnutí uhlovej brúsky a zabrániť tak prípadnému zraneniu.

Užitočná výbava uhlových brúsok

 • Rýchloupínací kryt – K tomu, aby ste nastavili kryt na brúske nepotrebujete žiadne náradie.
 • Rýchloupínacia matica – K tomu, aby ste vymenili a naspäť osadili kotúč nepotrebujete žiadne náradie.
 • Polohovateľná rukoväť – Najčastejšie ide o 3 rôzne polohy rukoväte. Môžete tak bezpečne pracovať s brúskou aj v sťažených podmienkach.
 • Regulácia otáčok – Jedna z najdôležitejších funkcií kvalitných uhlových brúsok. Pri nízkych otáčkach môžete brúsiť bez nadmerného zahrievania, pri vysokých zase efektívne a rýchlo rezať.
 • Udržanie konštantných otáčok – Otáčky sa udržia aj pri zvýšenej záťaži. Zníži sa tak riziko, že sa kotúč zasekne.
 • Odsávanie prachu – Motor uhlovej brúsky sa chladí nasávaním vzduchu. Pri brúsení vzniká veľké množstvo prachu v bezprostrednom okolí brúsky. Ak by došlo k opakovanému nasávaniu prachu, môže sa motor zanášať. Lepšie modely sú preto vybavené odsávaním prachu do zbernej nádoby s dostatočne účinným filtrom.
 • Veľké tlačidlá – Ak chcete, aby sa vám s uhlovou brúskou dobre pracovalo, skontrolujte prevedenie tlačidiel. Ak sú väčšie, dajú sa obsluhovať aj v rukaviciach.

Ceny uhlových brúsok

V cene uhlovej brúsky sa odzrkadľuje jej výkonnosť, využiteľnosť, prvky bezpečnosti a kvalita použitých materiálov. Ak vám to váš finančný rozpočet dovoľuje, orientujte sa na uhlové brúsky od renomovaných značiek. Lacné “no name” modely, ktoré nájdete v akcii v supermarkete alebo od predajcu na bazári môžu síce na prvý pohľad vyzerať dobre, nízka cena môže predznamenávať nekvalitné súčiastky, ktoré zlyhajú pri prvej vyššej záťaži.

Uhlové brúsky do 50 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete predovšetkým uhlové brúsky na hobby použitie. Priemer kotúča je 115 alebo 125 mm. Ide o menšie, ľahšie a menej výkonné nástroje vhodné na občasné práce okolo domu. Dobrým ukazovateľom kvality sú užívateľské recenzie uhlových brúsok. Orientujte sa na modely s vysokým hodnotením.

Uhlové brúsky do 150 eur

V cene od 50 do 150 nájdete aktuálne najpredávanejšie uhlové brúsky v rôznej výbave. Stúpa kvalita, odolnosť aj využiteľnosť brúsky. Poradia si aj s rezaním tvrdších materiálov. Nájdete tu brúsky všetkých rozmerov, preto starostlivo zvážte, či je pre vás dôležitý hlboký rez, alebo extra vysoké otáčky.

Uhlové brúsky od 150 eur

Bohatý výber extra výkonných uhlových brúsok, ktoré sú stavané aj na časté a intenzívne používanie. K dostaniu sú modely dodávané s kufríkom a niekoľkými základnými kotúčmi. Do výbavy dostali pokročilé bezpečnostné prvky aj viacero užitočných doplnkových funkcií. V tejto cene už okrem elektrických modelov nájdete aj akumulátorové uhlové brúsky.

Najlepšie značky uhlových brúsok

Značka má v prípade elektrického náradia posledné obdobie veľké slovo. Ak chcete mať vo svojej voľbe jasno, potom odporúčame uhlové brúsky od výrobcov z nasledujúceho zoznamu:

 • Bosch – Nemecký výrobca náradia pre domácich majstrov aj profesionálov ponúka po technologickej aj materiálovej stránke veľmi dobre vybavené uhlové brúsky za primeranú cenu. Nad všetkými značkami vedú v predajnosti a patria k výborne hodnoteným modelom. V ponuke aj viacero akumulátorových modelov.
 • Makita – Japonská značka Makita vyniká svojou precíznosťou, ktorá sa preniesla aj do kvalít uhlových brúsok. Poradia si s brúsením, rezaním, rozkefovávaním, a to dokonca aj v prašnom a vlhkom prostredí. Poteší ich nižšia hmotnosť a dobre zvládnutá ergonómia.
 • Narex – Na elektronáradie Narex nedajú mnohí domáci majstri dopustiť. Väčšinu ponuky tvoria výkonnejšie silné modely, ktoré sú pozitívne hodnotené pre dlhšiu životnosť.
 • DeWalt – Typické žlto-čierne “včielky” sú na stavbách neprehliadnuteľné. Brúsky od americkej značky DeWalt nájdete vo všetkých cenových reláciách – od základných lacnejších, po plne vybavené profesionálne brúsky.
 • Einhell – Ak hľadáte cenovo dostupnú uhlovú brúsku na občasné majstrovanie, potom sú zaujímavou alternatívou na zváženie aj brúsky od nemeckej značky Einhell.
 • Powerplus – Rozmerovo menšie uhlové brúsky na kotúče s priemermi 115 alebo 125 mm. Aj napriek nižšej cene im nechýba regulácia otáčok, dobrá ergonómia a dôležité bezpečnostné prvky.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Náš víťaz Cena / výkon
Makita GA5030R


Napájanie: sieťové, príkon 720 W
Kotúč: 125 mm
Otáčky: 11000 ot./min.
Hmotnosť: 1,4 kg
⭐ 100 %54 € Čítať recenzie
#2Pre náročné a profi použitie
Makita DGA506RTJ

Napájanie: akumulátor
Kotúč: 125 mm
Otáčky: 8500 ot./min.
Hmotnosť: 2,5 kg
⭐ 100 %330 € Čítať recenzie
#3Overená kvalita
Bosch GWS 18 V-LI 0.601.93A.307

Napájanie: akumulátor
Kotúč: 125 mm
Otáčky: 10000 ot./min.
Hmotnosť: 2,3 kg
⭐ 98 %120 € Čítať recenzie
#4Ďalšia na zváženie
Makita GA9050R

Napájanie: sieťové, príkon 2000 W
Kotúč: 230 mm
Otáčky: 6600 ot./min.
Hmotnosť: 4,8 kg
⭐ 96 %102 € Čítať recenzie
#5Obľúbený model
Bosch GWS 9-125 S Professional

Napájanie: sieťové, príkon 900 W
Kotúč: 125 mm
Otáčky: 11000 ot./min.
Hmotnosť: 1,9 kg
⭐ 96 %65 € Čítať recenzie
#6Cenový tip
Einhell TE-AG 125/750

Napájanie: sieťové, príkon 750 W
Kotúč: 125 mm
Otáčky: 11000 ot./min.
Hmotnosť: 2,1 kg
⭐ 92 %32 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej uhlovej brúsky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu uhlovú brúsku na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin