Najlepšie kosačky – elektrické a benzínové: TOP 10 produktov podľa recenzií a testov

Vybrať správnu kosačku, ktorá hravo zvládne váš trávnik, býva často náročný proces. Musíte zvážiť veľa faktorov a zohľadniť individuálne kritériá. Aké vlastnosti a parametre majú najlepšie kosačky?

Najlepšie kosačky

Sezóna kosenia trávy začína približne v apríli a končí v októbri. Ak kosíte frekvenciou 1 krát týždenne, za jednu sezónu vás čaká približne 25 – 30 pochôdzok za kosačkou. Ak chcete svoju prácu čo najviac zjednodušiť, základom je nájsť kosačku presne pre charakter svojho trávnika a s ohľadom na váš čas a fyzické možnosti. Je zbytočné kupovať drahý benzínový stroj so širokým záberom na malú plochu, a rovnako tak je neefektívne „naťahovať sa“ sa s elektrickým káblom po rozľahlom sade. Súčasný trh ponúka veľkú rozmanitosť – od strunových kosačiek, cez ľahké elektrické, mohutné benzínové kosačky s pojazdom až moderné robotické kosačky a záhradné traktory / ridery.

Je dôležité zvážiť nielen vaše finančné možnosti, ale aj veľkosť a členitosť kosenej plochy a čas, ktorý ste ochotní kosením trávy stráviť. Aby sa radosť z kosenia nevytratila, radi vám poradíme, ako sa zorientovať v jednotlivých možnostiach, ktoré vlastnosti a hodnoty sledovať a ako v konečnom výsledku vybrať kosačku, s ktorou pôjde kosenie ľahko a bez problémov.

V našom výbere sme sa tentokrát zamerali na elektrické a benzínové kosačky. To, čo majú oba typy spoločné a čo od nich každý budúci spokojný spotrebiteľ očakáva, je spoľahlivý výkon, jednoduchá manipulácia a údržba + ideálne niekoľko rokov bezporuchového chodu.

Najlepšie kosačky podľa nás a recenzií

PoradieProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Benzínové kosačky
1.Honda HRG 466
Objem motora: 145 cm3
Záber: 46 cm
Výška: 20-74 mm
Koš: 50 l
Pojazd: ÁNO
⭐ 100 %655 € Čítať recenzie
2.VeGA 46 HWXV 6in1
Výkon: 5 PS
Záber: 46 cm
Výška: 25-80 mm
Koš: 70 l
Pojazd: ÁNO
⭐ 98 %345 € Čítať recenzie
3.Riwall Pro RPM 5135
Výkon: 2,6 / 3,5 kW/HP
Záber: 51 cm
Výška: 25-75 mm
Koš: 65 l
Pojazd: ÁNO
⭐ 96 %315 € Čítať recenzie
4.FIELDMANN FZR 5611-B
Výkon: 3,5 kW (196 cm³)
Záber: 56 cm
Výška: 25-75 mm
Koš: 75 l
Pojazd: ÁNO
⭐ 96 %375 € Čítať recenzie
5.VeGA 485 SXHE 7in1
Výkon: 5 HP
Záber: 46 cm
Výška: 30-80 mm
Koš: 70 l
Pojazd: ÁNO
⭐ 94 %500 € Čítať recenzie
Elektrické a AKU kosačky
1.GARDENA PowerMax 1800/42
Typ: elektrická kosačka
Príkon: 1800 W
Záber: 42 cm
Výška: 20-60 mm
Koš: 45 l
⭐ 100 %230 € Čítať recenzie
2.MAKITA DLM432PT2
Typ: aku kosačka
Príkon: akumulátorová
Záber: 43 cm
Výška: 20-75 mm
Koš: 50 l
⭐ 98 %400 € Čítať recenzie
3.HECHT 1803 S
Typ: elektrická kosačka
Príkon: 1800 W
Záber: 46 cm
Výška: 30-75 mm
Koš: 60 l
⭐ 96%290 € Čítať recenzie
4.Riwall PRO REM 3813i
Typ: elektrická kosačka
Príkon: 1300 W
Záber: 38 cm
Výška: 35-65 mm
Koš: 35 l
⭐ 92 %100 € Čítať recenzie
5.FIELDMANN FZR 2040 E
Typ: elektrická kosačka
Príkon: 2000 W
Záber: 43 cm
Výška: 20-70 mm
Koš: 50 l
⭐ 92 %150 € Čítať recenzie

Benzínové kosačky

# Weibang WB 536 SBV 6in1 RL (od 890 €)

Benzínová kosačka pre stredne veľké až veľké záhrady


 Weibang WB 536 SBV 6in1 RL  Najvyšší modelový produkt značky Weibang – benzínová kosačka Weibang WB 536 SBV 6in1 RL patrí ku kvalitným kosačkám s množstvom pokrokových technológií.

Jej jadro tvorí silný a osvedčený 4-taktový motor Briggs & Stratton od amerického výrobcu s výkonom 5 HP a vysokým krútiacim momentom 8,5 Nm – 160 ccm. Na motore nemusíte nič nastavovať, kosačku naštartujete kedykoľvek – jej súčasťou je totiž automatický sýtič.

Záber kosačky je nadpriemerný – 53 cm a k dispozícii je rozmerný zberný kôš s objemom 70 l. Špeciálne uspôsobené masívne rotačné nože Big Blade s veľkými vyhadzovacími lopatkami dokážu efektívne plniť zberný kôš pri využití jeho maximálneho objemu.

Pri konštrukcii mysleli predovšetkým na bezpečnosť, preto je tu použitá špeciálna trecia spojka pod unášačom, ktorá je pri náraze nožov na kameň, či pevnú prekážku schopná preklzu a tak je motor chránený pred poškodením – energia nárazu sa neprenáša.

Masívny oceľový skelet s 3 trojitým náterom Hammerite jej síce pridal na hmotnosti (47 kg), no zároveň zlepšil jej odolnosť. Pre pohodlné ovládanie je kosačka vybavená pojazdom s reguláciou rýchlosti (7-rýchlostná variátorová prevodovka).

Do ergonomickej rukoväte sa neprenášajú vibrácie z motora, je sklopná a kosačku možno pri uskladnení postaviť na zadnú časť skeletu, čím sa výrazne zníži jej priestorová náročnosť. Na hornom ovládacom paneli nájdete všetky dôležité ovládače – rýchlosť kosenia, rýchlosť pojazdu, aj ručný ťahací štartér.

Ide o kosačku, ktorá výborne zvláda 4 hlavné funkcie – kosenie trávy do zberného koša, mulčovanie po vložení mulčovacej záslepky a vyhadzovanie posekanej trávy cez bočný aj zadný deflektor. Samozrejmosťou je centrálne nastaviteľná výška kosenia trávy – od 20-70 mm.

Táto kosačka je silný stroj a svoju úlohu plní dokonale ako na rovnom, tak aj mierne svahovitom teréne, bez ohľadu na výšku trávy a to aj na pozemkoch väčších ako 1200 m². Vzhľadom k jej vyššej hmotnosti a plniacemu sa košu (ktorý jej tiež pridá „zopár kíl“) je najmä pre ženy s nižšou hmotnosťou náročnejšia na manipuláciu.

Kľúčové technické parametre: Typ kosačky – benzínová, rotačná | Typ motora/ výkon motora – 625 E 8,5 Nm – 150 ccm / 5 HP | Šírka záberu – 53 cm | Nastavenie výšky trávy – 20-70 mm | Objem zberného koša – 70 l | Pojazd – áno | Ďalšie vlastnosti – ťahací štartér, mulčovanie, vyhadzovanie bokom, zadné vyhadzovanie | Hmotnosť – 47 kg

Čo sa nám páči

 • silný motor
 • široký záber – 53 cm
 • perfektne kosí – aj vysokú trávu
 • odolná konštrukcia + kvalitné materiály
 • výborné plnenie koša /ukazovateľ plnenia koša/ protiprachová úprava
 • štartovacia šnúra je umiestnená hore, nemusíte sa zohýbať
 • trecia spojka chráni nôž aj motor
 • antivibračné upevnenie rukoväte

Čo sa nám nepáči

 • vyššia hmotnosť, s plným košom je ťažké ju ovládať + niekedy stráca na stabilite a „stavia sa na zadné“
 • pre ženu nižšej hmotnosti je príliš silná
NAŠE HODNOTENIE: [usr 5 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]
Prejsť do obchodu

# VeGA 46 HWXV 6in1 (od 350 €)

Dlhodobo obľúbená benzínová kosačka


 Recenzia VeGA 46 HWXV 6in1  Pri výbere kosačky VeGA 46 HWXV 6in1 nebudete mať dôvod na nespokojnosť. Patrí k vyššej strednej triede benzínových kosačiek, so všetkými kvalitami výkonného stroja. Značka VeGA má medzi užívateľmi dobré ohlasy a v kombinácii s primeranou cenou sa nemožno čudovať, že práve táto kosačka sa stala výborne predávaným modelom a Produktom roku 2017 v ČR.

Označenie 6in1 znamená, že kosačka kosí trávu do zberného koša (objem 70 l), vyhadzuje trávu bočným alebo zadným deflektorom (ideálne pre prerastenú i mokrú trávu), mulčuje, má pojazd a pojazd má navyše variabilné zvyšovanie rýchlosti (od 3-4 km/hod.) v závislosti od rýchlosti kosenia. Kosačka je poháňaná silným 4-taktovým motorom s prevodom OHV a výkonom až 5 PS (3,73 kW).

Na životnosti jej pridáva aj masívny oceľový skelet a kolesá s obojstrannými guličkovými ložiskami. Na jeden záber zvládne šírku 46 cm a výšku kosenia nastavujete jedným pohybom – centrálne – v intervale od 25-80 mm.

Na dosah jednej ruky máte všetky dôležité ovládače. V tomto prípade je ručný ťahací štartér v nižšej úrovni a v časti motora je jasne vyznačený sýtič. Výšku rukoväte nemožno nastaviť, no zo skúseností vieme, že je vhodná pre ľudí vo výške od 160-185 cm.

Z množstva recenzií sa môžete dozvedieť, že je táto kosačka spoľahlivá – s dobrým výkonom a rýchlym štartom, ľahko sa nastavuje a dobre sa s ňou manipuluje, keďže má o kúsok nižšiu hmotnosť oproti konkurentom (33 kg).

Poradí si aj na nerovnom teréne a miernom svahu a nezľakne sa ani vyššej mokrej trávy (hoci občas má tendenciu upchávať sa). Rýchlosť pojazdu je variabilná, no daná motorom, čo znamená, že pokiaľ nezvýšite otáčky motora pre rýchlejšie kosenie, nepôjde ani pojazd rýchlejšie. V predchádzajúcom modeli sa dala rýchlosť pojazdu nastavovať nezávisle.

Veľmi dobre si viedla i v teste kosačiek (nezávislý dTest, 2016) – označenie ako „Výhodný nákup“, prijateľný pomer medzi výkonom a cenou.

Kľúčové technické parametre: Typ kosačky – benzínová, rotačná | Typ motora/ výkon motora – 4-takt VeGA OHV 139ccm / 5 PS = 3,7 kW | Šírka záberu – 46 cm | Nastavenie výšky trávy – 25-80 mm | Objem zberného koša – 70 l | Pojazd – áno, 3-4 km/hod. | Ďalšie vlastnosti – ťahací štartér, mulčovanie, vyhadzovanie bokom | Hmotnosť – 33 kg

 Osobne otestované 

Ako vyzerá kosačka Vega 46 HWXW po 2 rokoch aktívneho kosenia? Prezrite si fotografie v priloženej galérii. Od jari až do jesene sa používa každý týždeň na členitú trávnatú plochu s rozlohou približne 900m2. Ide o dva menšie ovocné sady + plus plocha okolo domu.

Kosačka kosí spoľahlivo, dobre štartuje a so zapnutým pojazdom ide svižne a rovnomerne. Nevenujem jej takú starostlivosť, ako by si želal výrobca. Raz za čas vyčistím podvozok a vymením olej. Oceľový skelet zatiaľ vôbec nehrdzavie, iba sa na okrajoch olúpalo niečo z náteru.

Kolesá nehrkajú, dobre nesú váhu kosačky. Bočnú redukciu na vyhadzovanie trávy nepoužívam. Pre mňa je to nepraktické riešenie, hlavne ak sa mám točiť okolo stromov – môžem totiž ísť len z jednej strany. Preto ak chcem kosiť bez koša, využívam zadné vyhadzovanie („upgrade“ s oceľovým drôtom pridŕža zadné veko).

Predný nárazník z plastu musí byť skutočne odolný, lebo pravidelne čelí zrážkam so stromami. Z obrázkov je zrejmé, že kosačke vybledol od slnka kryt motora a chytil ružovo červený nádych – iba menší estetický detail, ktorý nemá žiadny vplyv na jej chod. Záruka jej už skončila, tak verím, že aspoň 2-3 roky poslúži bez nutných opráv. Zatiaľ sa na rozdiel od našich predchádzajúcich „benziňákov“ drží veľmi dobre…

Čo sa nám páči

 • pomer cena / kvalita
 • výkonný motor
 • všetky dôležité funkcie pokope – kosenie do koša, vyhadzovanie trávy, mulčovanie
 • poradí si aj s nerovným terénom a vyššou trávou
 • spoľahlivo plní zberný kôš
 • jednoduché štartovanie
 • nižšia hmotnosť = dobrá manipulácia

Čo sa nám nepáči

 • rukoväť sa nedá nastaviť ani sklopiť, pri uskladnení mimo sezónu iba rozmontovať
 • nadstavec na bočné vyhadzovanie pri hrboľatom teréne vypadáva
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.9 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]
Prejsť do obchodu

# HECHT 5484 SX (od 375 €)

Overená benzínová kosačka


 Recenzia HECHT 5484 SX  Spotrebiteľsky obľúbená značka Hecht patrí k špecialistom v oblasti zariadení a techniky na údržbu záhrad. V ich ponuke nájdete široký výber benzínových aj elektrických kosačiek rôznych parametrov. Kosačka Hecht 5484 SX 5 in 1 spĺňa všetky na to, aby patrila do nášho rebríčku.

Jej základom je originálny 4 – taktový Hecht OHV motor s výkonom 3,3 HP, ktorý zvláda ako kosenie, tak ťahá aj pojazd. Hladký chod zabezpečuje kvalitná GT Synchro prevodovka. Okrem páky, ktorou nastavujete rýchlosť otáčok noža, je na ovládacom paneli aj rýchlostná páka pojazdu so štyrmi stupňami. Pre porovnanie – nižší model Hecht 548 SW 5 in 1 má jednu rýchlosť pojazdu a to 3,6km/hod.

Kosačka má záber 46 cm a okrem štandardných funkcií, ako je zber trávy do koša (objem 60 l) a bočné vyhadzovanie trávy, je vybavená konštrukciou Edge Cutting, čo jej umožňuje kosiť trávu aj blízko plotov a múrov. Výšku kosenia nastavujete centrálne na jeden zo 7 stupňov v intervale od 25-75 mm.

Kľúčové technické parametre: Typ kosačky – benzínová, rotačná | Typ motora/ výkon motora – 4-takt Hecht OHV / 3,3 HP | Šírka záberu – 46 cm | Nastavenie výšky trávy – 25-75 mm | Objem zberného koša – 60 l | Pojazd – áno, 3-4,5 km/hod. | Ďalšie vlastnosti – ťahací štartér, mulčovanie, vyhadzovanie bokom, zadné vyhadzovanie, edge cutting| Hmotnosť – 36,7 kg

Čo sa nám páči

 • pomer cena / výkon
 • funkcie – zber do koša, bočné vyhadzovanie, Edge Cutting
 • prevodovka GT Synchro – 4 rýchlosti pojazdu
 • kvalitné prevedenie
 • kôš sa plní priebežne, bez upchávania
 • jednoduché manuálne štartovanie
 • silné zadné kolesá

Čo sa nám nepáči

 • prvá rýchlosť pojazdu by mohla byť nastavená na nižšej hodnote
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.8 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]
Prejsť do obchodu

# VeGA 485 SXHE 7in1 (od 500 €)

Univerzálna kosačka vo veľmi dobrej kvalite. Jednoduché elektrické štartovanie


 Recenzia VeGA 485 SXHE 7in1  Na trhu je viacero kosačiek podobného druhu a vybavenia, taktiež i v približne rovnakej cene. Prečo sa však rozhodnúť kúpiť kosačku Vega 485 SXHE 7in1 ?

Nájdete v nej silný 4-taktový motor OHV VeGa s výkonom 5 PS (3,7 KW). Takýto výkon si poradí aj prerastenou mokrou trávou a pohybom po nerovnom teréne. Bez problémov zvláda zbierať pokosenú trávu do objemného 70 litrového zberného koša, dokáže mulčovať a vyhadzovať trávu ako bočným deflektorom, tak aj zadným. Na jeden záber pokosí šírku 46 cm.

Zaujať vás môže aj pútavým dizajnom – je neprehliadnuteľná. Na výrobu skeletu bola použitá vysokoakostná oceľ. Ovládacie prvky a rukoväť majú veľmi dobrú ergonómiu a pôsobia masívne. Okrem zvyšovania rýchlosti otáčok kosenia, môžete nastaviť aj rýchlosť pojazdu v rozsahu od 3-4 km/hod. Na ovládacom paneli sa nachádza elektrické batériové štartovanie, ktoré príjemne zvyšuje komfort pri používaní.

Samozrejmosťou výbavy sú kvalitné odolné kolesá a možnosť centrálneho nastavenia výšky kosenia trávy od 30-80 mm.

Viacerí spotrebitelia jej vyčítajú kvalitu použitých plastov na ovládaní, či madlo, ktorá sa nedá pri dlhodobom uskladnení sklopiť (iba rozmontovať).

Nič je to však neuberá na schopnosti kosiť trávu dôkladne a rôznymi spôsobmi. Je ideálna aj pre starších ľudí – ľahko sa obsluhuje, štartuje a jej chod je tichší.

Kľúčové technické parametre: Typ kosačky – benzínová, rotačná| Typ motora/ výkon motora – 4 PS | Šírka záberu – 46 cm | Nastavenie výšky trávy – 30-80 mm | Objem zberného koša – 70 l | Pojazd – áno, 3-4 km/hod. | Ďalšie vlastnosti – elektrické batériové štartovanie, mulčovanie, vyhadzovanie bokom, zadné vyhadzovanie | Hmotnosť – 34 kg

Čo sa nám páči

 • funkcie – zbiera do koša, mulčuje, vyhadzuje bokom i do zadu
 • poradí si aj s mokrou trávou a nerovným terénom
 • nízka spotreba
 • pohodlný elektrický štart (+ klasický ručný ťahací štartér)
 • vysokokvalitná oceľ
 • vzhľadom k výkonu tichý chod

Čo sa nám nepáči

 • vyššia cena
 • kvalita plastov na ovládacích prvkoch
 • rukoväť sa nedá zložiť, iba odmontovať
 • rýchlosť pojazdu je naviazaná na otáčky motora
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.6 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]
Prejsť do obchodu

Elektrické a AKU kosačky

# GARDENA PowerMax 1800/42 (od 230 €)

Dobré zahraničné recenzie


 Recenzia GARDENA PowerMax 1800/42  Ak vás neodradí vyššia cena, tak kosačka GARDENA PowerMax 1800/42 môže milo prekvapiť.

Patrí k výkonným a silným strojom – motor s príkonom 1800 W. Poradí si nielen s rovným terénom, ale vďaka špeciálnym trávnym hrebeňom zvládne kosiť aj pri krajoch chodníkov či múrov.

Na benzínovú kosačku má veľmi dobrý záber – až 42 cm. Objem zberného koša má primeraný 45-litrový objem a je jasné, že podľa svojich potrieb môžete nastaviť aj výšku kosenia trávy – 5 polôh vo výškovom rozpätí 20 – 60 mm pomocou systému QuickFitPlus.

Po kosení s touto kosačkou možno nepocítite ani únavu – je totiž ľahká (iba 12,2 kg). Vďaka teleskopickému rámu a skladacej rukoväti sa kosačka cokáže výborne prispôsobiť výške užívateľa, ľahko sa transportuje a úsporne skladuje.

Kľúčové technické parametre: Typ kosačky – elektrická, rotačná | Príkon 1800 W | Šírka záberu – 42 cm | Nastavenie výšky trávy – 20-60 mm | Objem zberného koša – 45 l | Skeletplastový | Hmotnosť – 12,2 kg

Čo sa nám páči

 • silný a výkonný stroj
 • výborná manipulácia a jednoduché ovládanie
 • pomer cena / kvalita
 • výborne kosí aj nerovný terén a pri okrajoch
 • dobrý záber – 42 cm
 • nízka hmotnosť

Čo sa nám nepáči

 • vyššia cena
NAŠE HODNOTENIE: [usr 5 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]
Prejsť do obchodu

# HECHT 1803 S (od 290 €)

Elektrická kosačka so širokým záberom a oceľovým skeletom


 Recenzia HECHT 1803 S  Elektrická kosačka HECHT 1803 S 5 in 1 v rámci nášho výberu tak trochu vyčnieva. Ako jediná z 5 najlepších elektrických kosačiek má oceľový skelet (a s ním aj vyššiu hmotnosť – 26,4 kg), je vybavená pojazdom a aj šírka záberu je na túto kategóriu kosačiek nadpriemerná – 46 cm. To všetko sa podpísalo na vyššej cene, ktorou sa dostala na úroveň benzínových kosačiek.

Ak sa teraz pýtate, prečo by ste si mali kúpiť elektrickú kosačku, ktorá má parametre aj cenu benzínovej a „naťahovať sa“ s káblom, tak odpoveď je jasná – žiadne splodiny z motora, bez potreby vymieňať olej a dolievať benzín, jednoduché štartovanie, ktoré hneď naskočí, jednoduchá údržba a čistenie pod akýmkoľvek uhlom.

Je vybavená kvalitným elektrickým Turbo motorom s príkonom až 1800 W. Ten zvláda nielen kosenie, ale aj zásobuje energiou pojazd, ktorý rozbehne kosačku na rýchlosť 3,6 km/hod. Celý skelet je z odolnej ocele. Oproti plastovým kosačkám sa tak výrazne predlžuje jej životnosť.

Trávu nielen zbiera do objemného zberného koša (60 l), ale dokáže aj kvalitne mulčovať a po nasadení bočného krytu, trávu aj vyhadzovať. A keďže ide o Hecht, nezabudli ani na technológiu Edge Cutting – kosačka účinne pokosí trávu aj v kútoch a pozdĺž múrov, či chodníkov.

Kľúčové technické parametre: Typ kosačky – elektrická, rotačná | Výkon 1800 W | Šírka záberu – 46 cm | Nastavenie výšky trávy – 30-75 mm | Objem zberného koša – 60 l | Skeletoceľový | Hmotnosť – 26,4 kg

Čo sa nám páči

 • pomer cena / kvalita
 • jednoduché štartovanie
 • pojazd
 • funkcie – zber trávy do koša, mulčovanie, bočné vyhadzovanie trávy, Edge Cutting
 • odolná oceľová konštrukcia
 • spoľahlivý výkon – až do 1200m²
 • veľký zberný kôš s indikátorom plnosti

Čo sa nám nepáči

 • vyššia hmotnosť
 • vyššia cena
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.8 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]
Prejsť do obchodu

# Riwall REM 3813i (od 100 €)

Najlepšia lacná elektrická kosačka


 Recenzia Riwall REM 3813i  Správnou voľbou pre nenáročných používateľov s menšími záhradami môže byť elektrická kosačka Riwall REM 3813i Aj keď je z úplne inej cenovej kategórie ako predchádzajúce kosačky, má dobré parametre a tiež sa môže pochváliť aj zástupom spokojných zákazníkov.

Motor pracuje s príkonom 1300 W. Je tichý a bezúdržbový motor s dlhou životnosťou a vystavaný na modernej bezuhlíkovej technológii. Kosačku je jednoduché zostaviť a aj následne používať. Keďže jej skelet je plastový, je ľahká – váži iba 12 kg.

Ostatné parametre patria k priemerným – neprekvapia, ani neuškodia: šírka záberu 38 cm, jednoduché prestavenie výšky kosenia bez použitia náradia a menší zberný kôš s objemom 35 litrov.

Kľúčové technické parametre: Typ kosačky – elektrická, rotačná | Výkon 1300 W | Šírka záberu – 38 cm | Nastavenie výšky trávy – 35-65 mm | Objem zberného koša – 35 l | Skeletplastový | Hmotnosť – 12 kg

Čo sa nám páči

 • pomer cena / výkon
 • jednoduchá manipulácia a obsluha
 • funkcia 2v1 – zber do koša, zadné vyhadzovanie
 • nízka hmotnosť

Čo sa nám nepáči

 • naplnený zberný kôš prevažuje kosačku
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.7 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]
Prejsť do obchodu

# FIELDMANN FZR 2046 E (od 150 €)

Jedna z napredávanejších elektrických kosačiek


 Recenzia FIELDMANN FZR 2046 E  Elektrická kosačka Fieldmann FZR 2046 E v sebe pod plastovým skeletom ukrýva silný motor s príkonom 2000 W. Tomu zodpovedá aj širší záber – 43 cm, a tak vám s ňou kosenie pôjde o ruky.

Centrálne nastaviteľná výška kosenia trávy má v tomto prípade široký interval – od 20 – 70 cm, čo predstavuje 6 rôznych polôh. Zberný kôš má na danú cenovú kategóriu priemerný objem – 50 litrov. Je na ňom i ukazovateľ plnosti.

Podľa recenzií spotrebiteľov sa s kosačkou jednoducho manipuluje, je ľahká, dobre sa čistí, nie je hlučná a na výber máte veľa nastavení pre výšku trávy. Vďaka vyššiemu výkonu si trúfne aj na prerastenú a hustú trávu, jazdu do svahu a stredne veľkú záhradu.

Kľúčové technické parametre: Typ kosačky – elektrická, rotačná | Výkon 2000 W | Šírka záberu – 43 cm | Nastavenie výšky trávy – 20-70 mm | Objem zberného koša – 50 l | Skeletplastový | Hmotnosť – 14,5 kg

Čo sa nám páči

 • výkon motora 2000 W
 • dobrý záber – 43 cm
 • široký interval výšky kosenia trávy – 6 stupňov
 • jednoduchá štartovanie a ovládanie
 • pokosí aj vyššiu trávu a nebojí sa svahu

Čo sa nám nepáči

 • celoplastové prevedenie
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.6 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]
Prejsť do obchodu

Praktické rady, ako vybrať kosačku

Na prvý pohľad sa mnoho 4-kolesových kosačiek na seba nápadne ponáša. Prešli ste ponuku predajcov, desiatky recenzií kosačiek, no aj tak nemáte úplne jasno, aký typ a prevedenie by vám najlepšie vyhovovalo? Vybrať kosačku je predsa len kúsok zodpovednosť – vyberáte záhradné vybavenie s očakávaním, že vydrží v dobrom stave niekoľko nasledujúcich sezón. Pozrime sa preto spoločne, s čím sa môžete stretnúť.

ako vybrať kosačku

Základné otázky pred výberom kosačky

1. Akú veľkú plochu zaberá trávnik vo vašej záhrade alebo sade?

Na základe toho sa budete rozhodovať medzi elektrickou a benzínovou kosačkou. Ak ide od plochy do približne 600 – 700 m2, vystačíte s elektrickým alebo akumulátorovým modelom. Pre väčšiu rozlohu sa rozhodne oplatí zadovážiť si kvalitnú benzínovú kosačku.

2. Je trávnatá plocha rovinatá alebo ide o svahovitý terén?

Druhým kritériom by mala byť sila motora, teda jeho výkon. Pri elektrických sa uvádza v kilowattoch, pri benzínových sa môžete stretnúť s kW alebo HP – konskou silou. Ak je priebeh pozemku rovinatý, vystačíte s príkonom 1500 W (alebo 2 HP). Pokiaľ je pozemok svahovitý, zalovte vo vyšších výkonoch – od 2000 W vyššie pri elektrických, pri benzínových 4 – 6 HP, keďže časť výkonu spotrebuje aj pojazd, aby ste ťažkú kosačku s oceľovým skeletom nemuseli úmorne tlačiť do kopca.

3. Ide o trávnik typu AxB alebo členitý pozemok so zákutiami?

V ďalšom kroku vstupuje do hry šírka záberu. Trávnik s jednoduchým pôdorysom najrýchlejšie pokoríte s kosačkou so strednou až väčšou šírkou záberu (od 40 cm vyššie). Nemusíte robiť kľučky, ani často obchádzať prekážky. Ak sa jedná o sad, okrasnú záhradu s viacerými záhonmi a niekoľkými drevitými solitérmi, starostlivo zvážte, či vybrať elektrickú alebo benzínovú kosačku. Pracné ťahanie elektrického kábla pomedzi prekážky kosenie predlžuje. Šírku záberu voľte aj s ohľadom na celkovú manévrovateľnosť kosačky v užších alebo komplikovaných priestoroch.

4. Hľadáte kosačku s nízkou hmotnosťou alebo sa nechcete obmedzovať v pohybe?

Elektrická kosačka je ľahká, no o niečo menej výkonná a sprevádza ju dlhý kábel /predlžovačka. Na druhej strane – benzínová kosačka je ťažšia, objemnejšia, s horšou obratnosťou a ak nemá pojazd, je práca s ňou náročnejšia. Okrem mobility po záhrade/pozemku, berte do úvahy aj svoje fyzické možnosti a silu. Tlačiť benzínovú kosačku bez pojazdu do svahu nie je žiadna zábava!

Elektrická vs. benzínová kosačka – hlavné výhody a nevýhody

Benzínové kosačky

Pre kvalitné benzínové kosačky platí, že čím má motor vyšší výkon (udávaný v kW, HP alebo PS*), tým lepšie si poradí s veľkou plochou, prevýšeniami terénu a vysokou trávou. Kúpu kosačky s výkonom nižším ako 3 HP ani nezvažujte. Najväčšou výhodou takýchto kosačiek je ich široký záber, ničím neobmedzená pohyblivosť a tie najlepšie z nich sú vybavené pojazdom, ktorý kompenzuje ich vyššiu hmotnosť. Majú oceľový skelet, takže by vám nejaký ten rok mali vydržať.

Elektrické kosačky

Pri elektrických kosačkách nájdete úplne iné základné vlastnosti – nízka hmotnosť, plastový skelet, užší záber (nie však vždy). V tomto prípade je dôležité sledovať príkon. Čím vyšší príkon, tým si kosačka lepšie poradí s trávou rôznej hustoty a výšky. Sú vhodné pre plochy do 700 m2. Predtým, ako sa rozhodnete elektrickú kosačku kúpiť, premyslite si hlavne dosah napájania a dĺžku káblov, ktoré pre jej chod budete potrebovať.

(* 1 HP (horse power) = 745.7 Watt, 1 PS (pferdestärke) = 735.5 Watt, alebo aj 1 PS = 0,986 HP)

benzínová alebo elektrická kosačka

Základné vlastnosti a parametre kosačiek

V našom výbere kosačiek sme sa zamerali na benzínové a elektrické kosačky, ktoré fungujú na princípe horizontálneho rotačného kosenia trávy. Okrem nich však existujú aj vretenové kosačky, bubnové kosačky, lištové kosačky, strunové kosačky, a i.

Elektrické a benzínové kosačky s rotačným kosením sa zdajú na prvý pohľad rovnaké. Kým v jedných sa ukrýva elektromotor využívajúci elektrickú energiu zo siete/akumulátora, v druhých je spaľovací motor, ktorý na svoj chod spotrebúva benzín. Spoločným znakom sú rotujúce nože umiestnené v podvozku, 4 kolesá a veľký zberný kôš. Poďme sa preto bližšie pozrieť na ich spoločné znaky aj rozdiely.

Výkon

Pre menšie rovinaté záhrady vystačíte s výkonom 1500 W (cca 2 HP, 1 HP = 747,7 Watt)), ak ide o stredne veľkú až veľkú záhradu, hľadajte kosačku s výkonom cez 3 HP. Ak máte na pozemku stúpanie, budete treba výkon rozdeliť medzi rotáciu nožov a pojazd, preto hľadajte silnú kosačku s výkonom od 4 – 6 HP (3000 – 4500 W).

Šírka záberu

Šírka záberu, vyjadrená v centimetroch, súvisí nielen s tým, ako rýchlo záhradu pokosíte a koľko krát sa prejdete “hore a dolu”, ale aj s obratnosťou okolo stromov, záhonov a v členitých zákutiach. Pamätajte, s rastúcim záberom musí rásť aj výkon motora. Silnejší motor znamená tiež ak vyššiu obstarávaciu cenu.

 • Pre menšie záhrady do 400 m2 vystačíte so záberom 35-40 cm.
 • Na stredne veľké pozemky do 800 m2 sa hodia kosačky so záberom 42 – 48 cm.
 • Na väčšie pozemky (cca 1000 – 1400 m2) hľadajte záber od 48 cm a viac.
 • Pre pozemky od 1500 m2 pouvažujte nad kúpou ridera alebo záhradného traktora.

Nastaviteľná výška kosenia

Tento veľmi praktický a vyhľadávaný prvok umožňuje nastaviť výšku kosenia presne tak, ako vám vyhovuje. Nože môžete pozdvihnúť nad terén v intervale cca od 20 – 80 mm. Regulácia je postupná, po jednotlivých výškových úrovniach. Pri drahších modeloch nájdete komfortné centrálne nastavovanie jednou rukou.

Skelet

Nielen od motoru a kvality nožov, ale aj od celkového vonkajšieho plášťu závisí odolnosť kosačky. Je to práve skelet, ktorý tlmí nárazy o prekážky, chráni motor, nože, viac alebo aj menej úspešne odoláva korózii. Najčastejšie natrafíte na ABS plast, ktorý je typický pre ľahké elektrické kosačky. Druhou možnosťou je kovové šasi (napr. z ušľachtilej ocele), ktoré nájdete najmä na benzínových kosačkách. Kovový skelet je síce ťažší, v spojení z modernými nástrekmi a povrchovou úpravou dokáže dlhé roky odolávať nepriaznivým podmienkam, vlhkosti, aj vysokej záťaži a neopatrným nárazom. Moderné kosačky sú okrem iného vybavené aj nárazníkmi.

Objem zberného koša

Pri veľkosti zberného koša nemožno jednoznačne povedať, že väčší zberný kôš je automaticky aj lepší. Najmä výrobcovia sa snažia ohúriť vysokými číslami, no v niektorých prípadoch sa zrejme ani raz neprešli s naplneným zberným košom po trávniku. Plniaci sa zberný kôš oťažieva, ťažisko kosačky sa posúva smerom dozadu (niektoré lacné kosačky sa dokonca nebezpečne prevažujú), pri nabehnutí na hrboľ sa zaťažený zberný kôš odpája. To je len zopár nedostatkov, ktoré sa môžete dočítať v recenziách kosačiek. Zberný kôš by mal byť primeraný ku skeletu kosačky a jej sile. Celoplastový kôš neodporúčame. Lepšou voľbou je zberný kôš v podobe vystuženého textilného vaku.

Štartovanie

Elektrickú kosačku naštartujete jednoduchým stlačením tlačidla /gombíka. Benzínové kosačky sa uvádzajú do chodu ťahaním za štartovacie lanko (najmä ženy s tým môžu mať problém, alebo ak máte zdravotné problém s ramenným alebo lakťovým kĺbom). Najlepšie benzínové kosačky však ponúkajú vyšší komfort v podobe elektrického štartovania.

Hlučnosť

Už rozdiel 3 decibelov znamená, že hluk bude dvojnásobný. Benzínové kosačky v hlučnosti niekoľkonásobne prekonajú tiché elektromotory. O tom, že ste práve naštartovali “benziňák”, bude pravdepodobne vedieť polovica ulice. Preto, ak už benzínová kosačka, tak s dostatočným záberom, aby ste plochu trávnika pokosili čo najrýchlejšie a hlukom neobťažovali svoje okolie.

elektrická kosačka

Najlepšie značky kosačiek

Ktoré značky sú úspešné v testoch kosačiek? Ktoré patria k najpredávanejším a sprevádzajú ich spokojné recenzie spotrebiteľov? Rozdiely v cenách sú skutočne veľké, zohľadňujú predovšetkým odlišnosti v použitých materiáloch (kov vs. plast), silu a kvalitu motorov, odolnosť a životnosť, a i.

Priaznivý pomer cena/výkon, výbornú predajnosť a dostupné služby servisu ponúkajú overené značky VeGA, AL-KO, Fieldman, Riwall a Hecht. Konkurencia tlačí ceny smerom dolu, preto kvalitnú benzínovú kosačku so záberom cca 46 cm kúpite už za menej ako 300 €.

Pre náročnejších používateľov dávame do pozornosti kosačky značiek Bosch, Gardena, Einhell, Weibang, Black&Decker, ktoré pravidelne získavajú dobré až výborné hodnotenia v testoch kosačiek uskutočňovaných napr. nemeckými Selbst ist der Mann, Stiftung Warentest, TestMagazin.de, Selber Machen, HAUS & GARTEN TEST a českým dTest-om.

Najčastejšie kladené otázky

Údržba a servis: Ako sa starať o kosačku?

Starostlivosť o elektrickú kosačku je podstatne jednoduchšia – pravidelne vyčistiť podvozok a nože od nánosov trávy a zeme. Pri benzínovej sa nevyhnete výmene oleja, premazaniu laniek, kontrole filtrov, dolievaniu benzína. Pri čistení spodnej časti opatrne – vždy sa riaďte pokynmi v manuáli, aby ste sa vyhli zatečeniu oleja. Ak nemáte skúsenosti, odporúčame brúsenie nožov ponechať na odborníkov a služby servisu. Ak by nože zostali nevyvážené, kosenie by už vôbec nebolo rovnomerné ani úhľadné. Práve z tohto dôvodu je dobré kupovať kosačku od overeného predajcu a značky, ktorá sa výrobou kosačiek aj seriózne zaoberá – máte istotu náhradných dielov a odbornej pomoci.

Oplatí sa kosačka 3v1?

V nadpisoch mnohých kosačiek sa môžete stretnúť s pútavým “3v1”. Aké tri funkcie takýto typ kosačky ponúka? Vo svojej podstate nejde o nič svetoborné, žiaden prevzdušňovač alebo rotavátor 🙂 . Ide o 3 spôsoby, ako naložiť s pokosenou trávou – 1. zadné vyhadzovanie trávy do zberného koša, 2. bočné vyhadzovanie späť na trávnik, 3. mulčovanie, pri ktorom sú vyhadzovacie otvory zaslepené, trávové odrasty rozsekajú rotačné nože na ešte menšie kúsky a zostanú v trávniku.

Kedy a ako správne mulčovať trávnik?

Pri mulčovaní nie je pokosená tráva zbieraná do koša, ale je nožmi rozsekaná na malé kúsky, ktoré naspäť spadnú ku koreňom trávy. Mulčovanie sa oplatí predovšetkým v letných mesiacoch. Trávový mulč dodáva tráve naspäť živiny, slúži ako hnojivo a pomáha udržovať vlhkosť počas horúcich letných dní. Naopak – neoplatí sa mulčovať počas jarných mesiacov, kedy je tráva v urýchlenej fáze rastu. Museli by ste kosiť viackrát týždenne. Pri mulčovaní pozor na vlhkosť trávy. Mokrá tráva totiž veľmi rýchlo upcháva priestor podvozku a sťažuje chod nožov.

Kosačka s pojazdom alebo bez?

Kosačka s pojazdom je rozhodne pohodlnejšia, no vyžaduje silnejší motor a spolu s tým priamoúmerne rastie aj cena. Pohon na zadných kolesách však bez problémov potiahne kosačku aj do svahu a miesto úmorného tlačenia ste iba koordinátorom smeru jazdy. Rozhodujte sa podľa charakteru pozemku a svojich fyzických síl.

Najpredávanejšie benzínové a elektrické kosačky na trhu

Najpredávanejšie benzínové a elektrické kosačky na trhu podľa portálu Heureka.sk

Náš tip: Ďalšie záhradné vybavenie a náradie nájdete u nás v sekcii Záhrada.

PoradieProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Benzínové kosačky
1.Honda HRG 466
Objem motora: 145 cm3
Záber: 46 cm
Výška: 20-74 mm
Koš: 50 l
Pojazd: ÁNO
⭐ 100 %655 € Čítať recenzie
2.VeGA 46 HWXV 6in1
Výkon: 5 PS
Záber: 46 cm
Výška: 25-80 mm
Koš: 70 l
Pojazd: ÁNO
⭐ 98 %345 € Čítať recenzie
3.Riwall Pro RPM 5135
Výkon: 2,6 / 3,5 kW/HP
Záber: 51 cm
Výška: 25-75 mm
Koš: 65 l
Pojazd: ÁNO
⭐ 96 %315 € Čítať recenzie
4.FIELDMANN FZR 5611-B
Výkon: 3,5 kW (196 cm³)
Záber: 56 cm
Výška: 25-75 mm
Koš: 75 l
Pojazd: ÁNO
⭐ 96 %375 € Čítať recenzie
5.VeGA 485 SXHE 7in1
Výkon: 5 HP
Záber: 46 cm
Výška: 30-80 mm
Koš: 70 l
Pojazd: ÁNO
⭐ 94 %500 € Čítať recenzie
Elektrické a AKU kosačky
1.GARDENA PowerMax 1800/42
Typ: elektrická kosačka
Príkon: 1800 W
Záber: 42 cm
Výška: 20-60 mm
Koš: 45 l
⭐ 100 %230 € Čítať recenzie
2.MAKITA DLM432PT2
Typ: aku kosačka
Príkon: akumulátorová
Záber: 43 cm
Výška: 20-75 mm
Koš: 50 l
⭐ 98 %400 € Čítať recenzie
3.HECHT 1803 S
Typ: elektrická kosačka
Príkon: 1800 W
Záber: 46 cm
Výška: 30-75 mm
Koš: 60 l
⭐ 96%290 € Čítať recenzie
4.Riwall PRO REM 3813i
Typ: elektrická kosačka
Príkon: 1300 W
Záber: 38 cm
Výška: 35-65 mm
Koš: 35 l
⭐ 92 %100 € Čítať recenzie
5.FIELDMANN FZR 2040 E
Typ: elektrická kosačka
Príkon: 2000 W
Záber: 43 cm
Výška: 20-70 mm
Koš: 50 l
⭐ 92 %150 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej kosačky na trávu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepšej kosačky na trhu.
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

Pridajte váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin