Najlepšie hnojivo na trávnik: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie hnojivá na trávnik
Krásny trávnik nie je zadarmo. Vyžaduje pravidelnú starostlivosť a posilnenie od skorej jari až do obdobia mrazov. Jedným z najúčinnejších spôsobov je pravidelné prihnojovanie. Ak hľadáte najlepšie hnojivo na trávnik, niekoľko obľúbených tipov nájdete v našom rebríčku.

Ako pristupovať k hnojeniu trávnika? Ako sa starať o trávnik, aby si po celú sezónu udržal svoju sýtozelenú farbu a zdravý vzhľad? Ak máte na svojej záhrade trávnik, nezaobídete sa bez pravidelného kosenia. Je dobré vedieť, že každým kosením uberáte z pôdy základné makroživiny. Prečo? Tráva ich totiž z pôdy spotrebováva pre rast nadzemnej časti. V zbernom koši potom do kompostu odnášate desiatky gramov dusíka (N), fosforu (P) a draslíka (K). Aby mala tráva z čoho prosperovať a zosilňovať svoju štruktúru, potrebuje z pôdy načerpať dostatok živín. Najjednoduchším spôsobom je vrátiť vyčerpané živiny naspäť do pôdy.

Pri výbere hnojiva na trávnik sa pripravte na veľkú rozmanitosť. Hnojivá sa líšia nielen svojím zložením a percentuálnym zastúpením, ale aj konzistenciou a pôvodom (prírodné vs. syntetické). Kým niektoré majú univerzálne celoročné využitie, ďalšie sú vhodné na jarné hnojenie (pre zdravý rast a rýchle odnožovanie) alebo jesenné stabilizovanie (vyzretie koreňových pletív a zvýšenie odolnosti). Natrafíte na ochranné hnojivá na trávnik, ktoré okrem prihnojovania bojujú proti “škodcom” – napríklad prerastajúcej burine, machu, a dokonca už aj proti krtkom. A hoci sa nám výrobcovia hnojív snažia túto činnosť uľahčiť čo najviac, ľahko sa môže stať, že sa po nedbanlivej aplikácii hnojiva vzhľad trávnika ešte viac zhorší.

Ak potrebujete mať istotu dobrej voľby, dávame do pozornosti testy a recenzie hnojív na trávnik. Medzi favoritmi nebudú chýbať hnojivá od značiek AGRO, Forestina, ICL, či Bohatá zahrada.

Najlepšie hnojivá na trávnik podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Agro Floria Travin
Najlepšie s účinkom na burinu
✔️ Hnojí trávnik a zároveň potláča rast burín v trávniku
✔️ S 3 kg prípravkom proti machu
✔️ Účinná podpora pre rast trávy
📌 od 80 € / 20 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Agro CS Trávnikové hnojivo

Pre základné hnojenie
✔️ Základné hnojenie trávnatých plôch na začiatku aj počas vegetácie
✔️ Horčík pre sýto zelenú farbu trávnika a zdravý vzhľad trávnika
✔️ Kombinované hnojivo, granulované
✔️ Pomer cena / výdatnosť
📌 od 37,5 € / 20 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3AGRO Garden Boom ONCE A YEAR

Aplikácia 1 krát ročne
✔️ Jedno z najdlhodobejších hnojív - až 9 mesiacov
✔️ Stará sa o prísun živín počas celého vegetačného obdobia
✔️ Uvoľňovanie živín pôsobením pôdnej vlhkosti
📌 od 65,5 € / 15 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#4AGRO MECH STOP

Najlepšie proti machu
✔️ Veľmi účinný prípravok na likvidáciu machu v trávniku
✔️ S efektívnym hnojivým účinkom
✔️ Vhodné pre sýte zafarbenie trávnika a rýchlejšiu regeneráciu
📌 od 12 € / 10 kg
⭐ 98 % Čítať recenzie
#5Forestina EXPERT PLUS ŠTART

Granulované hnojivo
✔️ Dusíkaté hnojivo na použitie v skorých jarných mesiacoch
✔️ Účinne podporuje rast a odnožovanie
✔️ Dobrý pomer cena / balenie
📌 od 23 € / 10 kg
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Agro NATURA Farmársky hnoj

Organické trávnikové hnojivo
✔️ Tradičné organické hnojivo - farmársky hnoj
✔️ Dodáva živiny trávniku a prospieva mikrobiologickému životu v pôde
✔️ Vhodné aj pre hnojenie zeleniny, ovocných drevín, do skleníkov aj parenísk
📌 od 11 € / 40 l
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať hnojivo na trávnik

Už vôbec nemusí platiť, že susedov trávnik je krajší a zelenší! Poctivou a dôslednou starostlivosťou môže aj vašu záhradu zdobiť krásna a súvislá zelená plocha. Stačí poznať jej potreby a nenechávať nič na poslednú chvíľu.

V nasledujúcom sprievodcovi výberom si viac povieme o rôznych druhoch hnojív na trávnik, kľúčovom zložení a spôsobe aplikácie. Keďže ide o tému, ktorá by sa dala s pokojným svedomím rozdeliť na desať ďalších, prinášame predovšetkým základnú zbierku informácií. Môžu byť pre vás dobrým odrazovým mostíkom k rýchlemu zorientovaniu sa v širokej ponuke hnojív na našom trhu.

ako vybrať hnojivo na trávnik

Hnojivá na trávnik podľa konzistencie

Medzi trávnikmi sú odlišnosti, ku ktorým treba pristupovať individuálne. Rozhodujúcimi faktormi sú veľkosť trávnika, jeho vek (vyzretosť), účel, záťaž. Iné nároky na živiny má menší okrasný trávnik a inak treba pristupovať k hnojeniu ihriskového trávnika, na ktorom sa pravidelne dejú športové aktivity.

Zároveň je medzi hnojivami rozdiel z hľadiska aplikácie a samotnej konzistencie. To môže mať priamy dosah na čas, ktorý hnojením strávite, a rovnako tak aj na samotný výsledok. Nerovnomerná aplikácia hnojiva môže mať totiž zapríčiniť spálenie trávy v najviac zasiahnutých miestach. Takže – pevné alebo tekuté hnojivo na trávnik?

 • Pevné hnojivá majú podobu granúl, kryštálikov, hrubozrnného “prášku” alebo drobných kapsúl. Väčšina pevných hnojív zabezpečuje pozvoľné uvoľňovanie živín, a teda dlhodobejší účinok. Doba pôsobenia môže byť pár týždňov, ale aj niekoľko mesiacov. Bežne sa aplikujú ručne, no tento spôsob má svoje nedostatky. Môže byť časovo náročnejší a hnojivo sa nemusí dostať do všetkých častí. Výbornou pomôckou je mechanické rozmetadlo na hnojivo (vhodné tiež na semená a osivá), ktoré výrazne uľahčuje hnojenie trávnika. Zadovážite si ho už za 10 – 20 eur a použiť ho môžete dokonca aj cez zimu – na posyp zľadovatených chodníkov.
 • Tekuté hnojivá poskytujú krátkodobejší, ale za to okamžitý účinok, ochranu a výživu. Ide o koncentrované hnojivá, ktoré sa podľa návodu riedia s určitým množstvom vody. Na ich aplikáciu budete potrebovať rozprašovač (odporúčame tlakový s objemom min. 5 l). Aby výsledok zodpovedal očakávaniam, riaďte sa nielen odporúčaným riedením, ale tiež plochou, na ktorú máte toto množstvo aplikovať (napríklad 100 ml koncentrátu treba rozriediť v 5 l vody a aplikovať na 4 metre štvorcové trávnika).

Hnojivá na trávnik podľa doby pôsobenia

V súvislosti s konzistenciou hnojiva úzko súvisí doba jeho pôsobenia.

 • Hnojivo na trávnik s dlhodobým účinkom – Živiny sa z hnojiva uvoľňujú do pôdy priebežne a rovnomerne. Najčastejšie ide o hnojivá s komplexným univerzálnym zložením na použitie v hlavnej sezóne, teda od apríla do jesene. Okrem živín pre udržanie zdravého a zeleného trávnika môžu súčasne poskytovať doplnkovú ochranu pred prerastaním machu a buriny.
 • Hnojivo na trávnik s krátkodobým účinkom – Hlavnou úlohou tohto typu hnojív je okamžité naštartovanie rastu trávnika (na jar), ale tiež aj rýchla obnova koreňového systému po rozsiahlej vertikutácii (na jeseň). Sú určené na riešenie konkrétnych problémov s trávnikom a poskytujú rýchlu vzpruhu pre zdravé obnovenie rastu.

ako sa starať o trávnik

Základné makroživiny v hnojive na trávnik (N-P-K)

Kvalitné hnojivo na trávnik obsahuje základnú trojkombináciu živín – dusík, fosfor a draslík, podľa chemických značiek teda N-P-K. O “NPK” hnojivách ste už určite počuli. V závislosti od určenia hnojiva a obdobia, v ktorom hnojíte, sa potom medzi sebou hnojivá líšia percentuálnym zastúpením týchto kľúčových makroživín. Aký je ich význam a prínos pre trávnik?

 • Dusík (N – natrium) – Je najdôležitejšou makroživinou zodpovednou za rast a zdravé tmavozelené zafarbenie trávy. Pozitívne pôsobí na regeneráciu trávnika a zahusťovanie trávovej štruktúry. Pri nedostatku dusíka trávnik trpí spomaleným a nerovnomerným rastom. Objavuje sa žltnutie, hnedé miesta, rýchle prerastanie burinou a vyššia náchylnosť na choroby. Hnojivá na trávnik s vyšším obsahom dusíka sa odporúčajú používať na jar, kedy je po zime rast najrýchlejší.
 • Fosfor (P – phosphorus) – “Ruke v ruke” s dusíkom ide ďalší dôležitý prvok – fosfor. Ak má dusík na starosti silu nadzemnej časti, fosfor sa stará o stimuláciu, rozvetvovanie a posilňovanie podzemnej časti – koreňov. Silná a odolná tráva musí mať totiž rovnako stabilné korene. Hnojivá s vyšším obsahom fosforu majú význam pri novom výseve a v období klíčenia.
 • Draslík (K – kalium) – Zodpovedá za odolnosť trávnika voči mrazu, suchu a chorobám. Obnovuje schopnosť koreňov čerpať živiny z pôdy. Draslík riadi dôležité vnútorné procesy, vrátane fotosyntézy, dýchania či absorpcie vody. Hnojivá na trávnik s vyšším obsahom draslíka sa používajú predovšetkým v druhej časti leta a jesene. Ich úlohou je zvýšiť odolnosť a zahustenie trávnika pred nástupom mrazov, resp. urýchliť regeneráciu po vertikutácii a vyčistení od machov a trávnych plstí. Ak na trávniku koncom leta pozorujete oslabené korene a nadmerné vysychanie celých trsov, dodajte mu pre obnovu draslík.

Užitočné mikroživiny v hnojive na trávnik

Okrem základných prvkov sa v hnojivách môžu nachádzať aj ďalšie užitočné mikroživiny. Sú síce potrebné v menšom množstve, ale stále rovnako nevyhnutné pre celkové zdravie trávy a pôdy. Medzi mikroživiny užitočné pre trávnik patrí železo, horčík, mangán, vápnik a síra.

 • Vápnik – Napomáha rastu a vývoju bunkových stien. Vďaka silným bunkovým stenám tráva lepšie odoláva chorobám a rastie vzpriamený a silný trávnik.
 • Horčík – Je zodpovedný za sýtozelené zafarbenie rastlín tvorbou chlorofylu a enzýmových aktivátorov. Nedostatok horčíka v pôde sa prejavuje žltnutím koncov alebo blednutím celých trsov.
 • Síra – Síra prinavracia rovnováhu pre pH pôdy. Ak je pôda príliš kyslá alebo príliš zásaditá, zamedzuje rozpusteniu primárnych makroživín – dusíka, fosforu a draslíka. Trávnik potom nedokáže absorbovať základné živiny cez svoje korene. Nedostatok síry v pôde sa prejavuje najmä zakrpateným rastom trávových trsov.
 • Mangán – Pomáha rastlinám prijímať dusík a dokončiť proces fotosyntézy. Je spoluzodpovedný za zdravú zelenú farbu trávnika.
 • Železo – Zvyšuje odolnosť trávnika voči vymŕzaniu, zošliapaniu a chráni voči hubovým chorobám trávy. Nedostatok železa sa zvyčajne prejavuje žltou farbou, známou tiež ako chloróza, pri ktorej tráva prestáva produkovať dostatok chlorofylu. Nedostatkom železa sú najviac ohrozené neprevzdušňované a zhutnené trávnaté porasty.

kosenie a hnojenie trávnika

Prírodné alebo syntetické hnojivo?

Túto dilemu je náročné rozlúsknuť. Ak váhate, akým smerom sa ubrať, potom sa orientujte najmä podľa svojich osobných presvedčení.

 • Syntetické hnojivá sa vyznačujú rýchlou vstrebateľnosťou do rastliny, a teda takmer okamžitým zlepšením stavu trávnika. Živiny v syntetickej podobe však nie sú využiteľné pôdnymi mikroorganizmami a vo vysokej koncentrácii sa môžu stať “zabijakom” pôvodného biologického života. Trávnik sa potom stáva závislým na pravidelnom prihnojovaní.
 • Na druhej strane, pre milovníkov ekologického pestovania a permakultúry sú k dispozícii prírodné hnojivá. Tvorené sú prirodzenými rastlinnými a živočísnymi zložkami a pri prihnojovaní majú veľké uplatnenie v okrasnej aj úžitkovej záhrade. Ich pôsobenie na zlepšenie stavu trávnika je však pomalšie. Na jar, pri nižších teplotách, dokonca aj menej účinné a tak môžete byť svedkom toho, že napriek prihnojeniu sa trávnik nechce naštartovať do zdravého rastu. Pozor si dávajte na prehnojenie. Silná koncentrácia prírodných hnojív s vysokým obsahom dusíka (napríklad živočíšny hnoj) môže spôsobiť spálenie korienkov.

Hnojivo na trávnik a pes / mačka

Ak máte psa alebo mačku s voľným prístupom na trávnik, isto vás zaujíma, po akej dobe od hnojenia sa môžu po tráve opäť pohybovať. Domácim zvieratám totiž hrozí po skonzumovaní niektorých hnojív otrava, predovšetkým, ak ide o menšie zvieratá s citlivejším zažívaním. Dôležité informácie o toxicite pre ľudí a domáce zvieratá by mali byť uvedené na balení hnojiva, preto si starostlivo prečítajte celý návod na používanie. Na niektorých hnojivách sa dočítate, že sa musíte vyhýbať kontaktu s očami, sliznicami a pokožkou. Ak je teda kontakt nebezpečný pre človeka, je tu riziko, že môže ohroziť vaše zviera.

Dobrou správou však je, že hnojivo s obsahom čpavku psom páchne. Ak chcete mať istotu, že hnojivo nezostane na vyrastenej tráve, ktorú si rád požuje, dajte si záležať na kvalitnom napolievaní trávnika, aby sa hnojivo dostalo čo najrýchlejšie do pôdy. Po čerstvo pohnojenom trávniku by pes nemal chodiť. Hnojivo sa mu dostane na labky a pri ich olizovaní sa môže priotráviť.

Ak sa obávate celoplošnej aplikácie hnojiva za prítomnosti zvierat, vyberte sa cestou kompromisu. Aplikujte ekologické bio hnojivo na najviac zasiahnuté miesta trávy, alebo postihnutý úsek dočasne ohraďte, poprípade psovi obmedzte výbeh na záhrade.

hnojivo na trávnik a pes

Ceny hnojív na trávnik

Koľko zaplatíte za základné univerzálne hnojivo? Koľko bude stáť kvalitné hnojivo na trávnik proti burine? Komerčne predávané hnojivá ponúkajú výraznú rozmanitosť – ako účinkom, zložením, tak aj veľkosťou balenia.

✅ Hnojivá na trávnik do 10 eur

Širší výber koncentrovaných tekutých, kryštalických vo vode rozpustných a granulovaných hnojív v menších baleniach. Nájdete tu nielen univerzálne hnojivá so základným zložením, ale aj špeciálne hnojivá, ak sa na vašom trávniku vyskytne lokálny problém. Za pár eur tak môžete problém rýchlo vyriešiť bez nutnosti kupovať veľké balenie.

✅ Hnojivá na trávnik od 10 do 30 eur

Kategória, v ktorej kraľujú aktuálne najpredávanejšie hnojivá na trávniky s rôznym účelom a v rôznej konzistencii. Sú to väčšie balenia s výhodnejšou cenou v prepočte na meter štvorcový trávnika. K dostaniu sú jarné, celoročné a jesenné hnojivá na trávnik, s krátkodobým aj dlhodobým účinkom.

✅ Hnojivá na trávnik od 30 eur

Veľké balenia overených zmesí hnojív syntetického aj prírodného zloženia. Vyhľadávané sú hnojivá na trávnik s postupným uvoľňovaním až po dobu 8 – 9 mesiacov, doplnkovým herbicídnym účinkom voči burine a machu, či so zvýšenou ochranou pred chorobami a plesňami.

Najlepšie značky hnojív na trávnik

 • AGRO – Široký výber trávnikových hnojív s veľmi dobrými recenziami. Kompletné riešenia na rôzne problémy s trávnatými plochami. Rokmi overená funkčnosť a kvalita. Najpredávanejšie trávnikové hnojivá.
 • Forestina – Veľká ponuka hnojív s univerzálnym aj špecifickým zložením. Spokojné užívateľské recenzie sprevádzajú najmä štartovacie jarné hnojivá.
 • ICL – Prémiové hnojivá na trávnik s dlhodobou účinnosťou a s postupným uvoľňovaním živín. Výborné hnojivá, ktoré šetria váš čas a prospievajú tráve.
 • Bohatá zahrada – Ďalšie výborne hodnotené trávnikové hnojivá s priaznivým pomerom cena / balenie. Dobrá účinnosť voči machu aj na potlačenie rastu buriny.

Najpredávanejšie trávnikové hnojivá na trhu

Najpredávanejšie hnojiva na trávnik na trhu podľa portálu Heureka.sk

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Agro Floria Travin
Najlepšie s účinkom na burinu
✔️ Hnojí trávnik a zároveň potláča rast burín v trávniku
✔️ S 3 kg prípravkom proti machu
✔️ Účinná podpora pre rast trávy
📌 od 80 € / 20 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Agro CS Trávnikové hnojivo

Pre základné hnojenie
✔️ Základné hnojenie trávnatých plôch na začiatku aj počas vegetácie
✔️ Horčík pre sýto zelenú farbu trávnika a zdravý vzhľad trávnika
✔️ Kombinované hnojivo, granulované
✔️ Pomer cena / výdatnosť
📌 od 37,5 € / 20 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3AGRO Garden Boom ONCE A YEAR

Aplikácia 1 krát ročne
✔️ Jedno z najdlhodobejších hnojív - až 9 mesiacov
✔️ Stará sa o prísun živín počas celého vegetačného obdobia
✔️ Uvoľňovanie živín pôsobením pôdnej vlhkosti
📌 od 65,5 € / 15 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#4AGRO MECH STOP

Najlepšie proti machu
✔️ Veľmi účinný prípravok na likvidáciu machu v trávniku
✔️ S efektívnym hnojivým účinkom
✔️ Vhodné pre sýte zafarbenie trávnika a rýchlejšiu regeneráciu
📌 od 12 € / 10 kg
⭐ 98 % Čítať recenzie
#5Forestina EXPERT PLUS ŠTART

Granulované hnojivo
✔️ Dusíkaté hnojivo na použitie v skorých jarných mesiacoch
✔️ Účinne podporuje rast a odnožovanie
✔️ Dobrý pomer cena / balenie
📌 od 23 € / 10 kg
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Agro NATURA Farmársky hnoj

Organické trávnikové hnojivo
✔️ Tradičné organické hnojivo - farmársky hnoj
✔️ Dodáva živiny trávniku a prospieva mikrobiologickému životu v pôde
✔️ Vhodné aj pre hnojenie zeleniny, ovocných drevín, do skleníkov aj parenísk
📌 od 11 € / 40 l
⭐ 94 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin