Recenzia robotického mopu iRobot Braava Jet M6

Pri robotických vysávačoch, ktoré už sa stali celkom bežnou záležitosťou, sa v domácnostiach začínajú čoraz viac presadzovať aj robotické mopy. Ide o pomôcky, ktoré ocenia majitelia tvrdých podláh, ako sú parkety, linoleá, dlažby, vinylové, plávajúce podlahy a ďalšie druhy. Ak na nich možno použiť bežný robotický vysávač, je tu potenciál, že mop ich dokáže výborne umyť a naleštiť. A to znie sľubne.

V dnešnej recenzii si preto vezmeme na mušku jeden z veľmi zaujímavých a žiadaných aktuálnych modelov, a to robotický mop iRobot Braava Jet M6. Ide o pokročilého pomocníka, ktorý by mal uspokojiť aj náročnejších záujemcov. O tom napokon svedčí už aj nie práve zanedbateľná cena. Dokáže však tento mop obstáť a dostatočne svoju existenciu a obstarávaciu cenu obhájiť? To sa posnažíme zistiť.

Robotický mop iRobot Braava Jet M6 sme testovali 2 týždne a tu sú naše poznatky.

iRobot Braava Jet M6

Zapožičaný iRobot Braava Jet M6 k recenzii

O značke iRobot

logo irobot

Americká značka iRobot nie je žiadny neznámy nováčik. Ide o významnú spoločnosť venujúcu sa robotike, niektoré jej výtvory boli nasadené aj vo vojenských alebo záchranných akciách. Umývanie a vysávanie by preto pre roboty tejto značky malo byť hračkou. A asi to tak aj skutočne je. Aspoň sa tak možno domnievať z faktu, že robotické vysávače a mopy iRobot patria celosvetovo k veľmi populárnym a špičkovo hodnoteným.

Za zmienku stojí predovšetkým vlajková séria robotických vysávačov Roomba, z ktorých sa momentálne najväčším úspechom tešia modely i7 a i7 +. Rozhodne nejde o najlacnejšie robovysávače – ale zrejme o jedny z najprepracovanejších. K nej je tu paralelná séria Braava, ktorá sa sústreďuje práve na robotické mopy.

Čo dokáže iRobot Braava Jet M6 a kto jeho pomoc ocení?

Robotický mop iRobot Braava Jet M6 vie, ako zrejme očakávate, predovšetkým vytierať podlahu – ponúka však aj funkciu suchého zametania a tiež špeciálnu funkciu určenú pre obmedzené lokálne upratovanie (SPOT).

Veľmi dôležitým faktom je, že tento mop je „šikovný“. To znamená, že ho možno plne integrovať ako prvok inteligentnej domácnosti, ktorý je riadený prostredníctvom mobilnej aplikácie. Ale to nie je všetko. Tento nástroj najlepšie poslúži v súčinnosti s robotickými vysávačmi Roomba radu i7 (tiež i7 + alebo S9), s ktorými dokáže komunikovať a zladiť upratovanie. V praxi to znamená napríklad to, že robotický vysávač Roomba podlahy perfektne vysaje. Následne nastúpi mop Braava, ktorý je umyje a vyleští. Perfektná a funkčná spolupráca.

To samozrejme neznamená, že je mop Braava Jet M6 k ničomu, ak nemáte vysávač Roomba. Svoju funkciu mopu splní tak či tak. Náročných záujemcov a majiteľov vysávačov Roomba však možnosť spolupráce iste poteší.

Mop je teda – ako už sme spomenuli – určený na tvrdé podlahy. Disponuje veľmi pokročilými a sofistikovanými navigačnými systémami, ktoré mu umožnia orientáciu v priestore a zaistia, že upratovanie bude kompletné a perfektné.

Koho teda tento mop osloví? Takže – každého, kto chce mať doma stále čisté podlahy bez vlastného výraznejšieho pričinenia. Takisto môže vzbudiť záujem napríklad u majiteľov domácich zvierat alebo u rodičov malých detí. Mop je typicky určený do domov i bytov, ale nič nebráni jeho použitiu v komerčných alebo iných priestoroch, na pracoviskách a pod.

iRobot Braava Jet M6 3

Balenie a vzhľad

Mop Braava dostanete spoločne s nabíjacou základňou, fľaštičkou čistiaceho prostriedku, ktorý sa pridáva do vodnej nádržky a sadou 4 utierok (dve jednorazové na mokré upratovanie, jednu jednorazovú na suché upratovanie a dve prateľné podložky). Samozrejmosťou je tiež manuál v slovenčine. Balenie teda obsahuje všetko potrebné, ale na premrštené príslušenstvo a bonusy by ste sa tešili márne.

Mop samotný má veľmi elegantný dizajn, a navyše príjemne úsporné rozmery 270 x 252 x 90 mm. Hmotnosť 2,2 kg poteší pri manipulácii s robotom.

iRobot Braava Jet M6 2

Zabalený iRobot Braava Jet M6

Parametre

Poďme k hlavným parametrom. Mop Braava je určený pre upratovanie plôch s veľkosťou max. okolo 90 metrov štvorcových. Tie by mal teoreticky zvládnuť na jeden záťah (ak nemáte prahy alebo vyššie lišty, viď ďalej). K tomu účelu je vybavený kvalitnou Li-Ion batériou s kapacitou 1775 mAh a vodnou nádržkou pre mokré vytieranie o objeme 445 ml.

Robota je možné ovládať priamo ovládacími tlačidlami na jeho tele, ale ideálne je stiahnuť si aplikáciu iRobot Home. Tá vám umožní s robotom komunikovať a pracovať na úplne inej úrovni. Pokiaľ chcete skúšať rôzne vychytávky s nastavením a navigáciou, nad stiahnutím aplikácie neváhajte.

Robot poteší veľmi tichým chodom okolo 50 dB, čo je na vysávač (i robotický) naozaj veľmi slušné a náš test to len potvrdzuje.

braava jet m6 aplikácia

Aplikácia, cez ktorú ovládate všetky roboty spoločnosti iRobot, vrátane Braava Jet M6

Funkcie

Aké funkcie iRobot Braava Jet M6 ponúka? Predovšetkým je to mokré a suché upratovanie. Ďalej lokálne upratovanie SPOT alebo funkcie Keep Out Zones – tá umožňuje na mapke nastaviť zóny, ktorým sa robot musí vyhnúť. Za zmienku rozhodne stojí tiež Precision Jet Spray. Rozprašovač pre mokré mopovanie nanáša vodu precízne podľa senzorov a dokáže sa inteligentne vyhýbať postriekaniu napr. nábytku. Nefunguje síce na 100%, ale rozhodne šikovná funkcia.

Navigácia

Robotický mop Braava využíva prepracovanú navigáciu iAdapt 3.0. Pri prvých upratovaniach vykonáva inteligentné mapovanie a postupne si obhliadne a perfektne zapamätá celý priestor (hlavne v začiatku sa vám môže zdať robot stratený a pohyby zmätočné, ale časom to vypiluje). Vďaka senzorom sa dokáže aj účinne vyhýbať rôznym nečakaným prekážkam, ako sú vysunuté stoličky, predmety zanechané na podlahe, apod. Občas však počítajte s tým, že do niečoho narazí.

Proti prípadnému nárazu do prekážky ho chránia tlmiace nárazníky. Samozrejmosťou je senzor proti pádu zo schodov a z iných vyvýšenín. Vďaka nízkej výške sa Braava mop dostane pod posteľ aj gauč, vie naviac veľmi precízne mopovať pozdĺž rohov, hrán a krajov všetkého druhu.

Braava Jet M6 má aj funkciu, ktorá mu bráni vojsť na koberec. To je určite dobrá myšlienka, pretože nikto nechce mať zmáčaný koberec. V praxi však dochádza k situácii, že mop sa zasekne teda aj na malých vyvýšeninách v podobe nízkych prahov a líšt. Ide zrejme o najväčšiu nevýhodu (či skôr nedotiahnutie detailov), ktorá vedie k tomu, že musíte mop ručne premiestniť.

Ak vlastníte robotický vysávač, možno vás prekvapí, ako robotický mop funguje. Nejazdí totiž v priamkach či plynulo po podlahe, ale verne kopíruje mop v ruke. Jazdí teda sem a tam na malom priestore, aby sa následne presunul ďalej. To je samozrejme lepšie, pretože jedno miesto prejde niekoľkokrát a dokáže tak podlahu vyčistiť ďaleko lepšie než napríklad kombinovaný robotický vysávač s mopom.

VIDEO

Pozrite sa, ako pracuje robotický mop iRobot Braava Jet M6.

Celkové hodnotenie

Mop iRobot Braava Jet M6 je veľmi inteligentný, prepracovaný a šikovný pomocník do domácnosti. Pritom prekvapí i výkonom. Nejde len o hračku, ktorou by ste sa chceli pochváliť pred návštevou. Naozaj zvládne upratať často aj prekvapivo veľkú špinu, pričom si počína s obdivuhodnou precíznosťou a vytrvalosť.

Mop poteší famóznou výdržou batérie, ktorá dokáže vydržať až dve hodiny, a veľmi tichým chodom. Najviac z neho vyťažíte, ak ho budete ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Snáď jediné negatívum možno vidieť na nízkej schopnosti prekonávať vyvýšeniny (lišty, prahy, …). Tento nedostatok možno považovať za celkom vážny, nemusí samozrejme vadiť každému – rozhodne by ste s ním však mali pred nákupom tohto zariadenia počítať. Celkovo však u nás prevláda potešenie až nadšenie z šikovnosti a výkonnosti tohto zariadenia.

Výhody

 • Inteligentná navigácia
 • Precízne upratovanie tvrdých podláh (lepšie ako u kombinovaných robotických vysávačov s mopom)
 • Chytré a užitočné funkcie
 • Suché aj mokré upratovanie
 • Dlhá výdrž batérie
 • Elegantný dizajn
 • Malé rozmery a hmotnosť
 • Spojenie s aplikáciou
 • Spojenie s vysávačmi Roomba
 • Komunikuje v češtine

Nevýhody

 • Vyššia cena
 • Problém s prahmi a lištami
 • Mali sme občasné problémy s návratom do nabíjacej stanice (testované v členitom byte)
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin