Recenzia robotického vysávača na okná Mamibot W120

Umývanie okien je nepríjemnou domácou prácou, ktorá nebaví snáď nikoho, ale z času na čas sa jej nedá vyhnúť. Dnes už iba málokto leští okná pokrčenými novinami, čo patrilo medzi vychytávky našich rodičov a možno aj starých rodičov. Existuje už celý rad prístrojov, ktoré dokážu túto prácu uľahčiť. Napriek tomu vás úplne nezbavia niektoré drobné dočisťovania dokončiť vlastnoručne. Kdekto by si mohol povzdychnúť, že by bolo skvelé, keby existoval prístroj, ktorý by okná umýval sám … ale počkať! On predsa existuje.

Doba pokročila a na trhu sa objavujú stále nové a čoraz efektívnejšie pomôcky. Nie každý ich však stíha sledovať. Medzi relatívne novinky patria práve robotické vysávače okien. Nie sú ešte tak rozšírené ako robotické vysávače podláh a tiež aj ich výber je obmedzenejší. Napriek tomu už sa nájde zopár veľmi zaujímavých kúskov.

Mali sme možnosť počas niekoľkých dní vyskúšať robot Mamibot W120 – a tak sme ho dôkladne otestovali na oknách v našich domácnostiach. Výsledky na vás čakajú nižšie.

Značka Mamibot

Recenziu vysávača na okná Mamibot W120 iGlassbot zahájime krátkym predstavením značky Mamibot. Už ste sa s ňou na našom webe mohli stretnúť, takže len v skratke. Ide o americkú značku, ktorá sa plne zaoberá práve vývojom a výrobou moderných robotických zlepšovákov pre domácnosť. Okrem autonómneho čističa okien ponúka značka takisto aj výber robotických vysávačov podláh a špeciálnych mopov.

Táto značka je pomerne mladá, ale dravo si prebíja cestu na výslnie. Jej produkty sú typické progresívnym a inovatívnym technologickým spracovaním. Ponúkajú vysokú kvalitu i pre náročnejšie použitie. Ako ale obstojí Mamibot W120 pod kritickým dohľadom?

Od spoločnosti Mamibot sme ďalej osobne otestovali:

Pre koho je Mamibot W120 vhodný?

Rovno si môžeme povedať, že tento prístroj nie je pre každého. Do bežnej bytovej jednotky alebo klasického rodinného domčeka s menšou plochou okien pôjde zrejme o zbytočne predimenzovanú pomôcku. S oknami si samozrejme poradí, ale nebude sa môcť poriadne „rozšupnúť“. Týka sa to tiež domácností, ktoré majú okná rozdelené priečkou.

v moderných bytoch a domoch s veľkými plochami okien, presklenými terasami, francúzskymi oknami apod. Nachádza to pravé uplatnenie. Rovnako tak môže ale slúžiť v kancelárskych priestoroch alebo v iných komerčných budovách. Iste si skvele poradí napríklad s výkladmi.

Ale pozor. Mamibot nie je len na okná! Použiť ho môžete na dlažbu (napríklad v kúpeľni), aj na horizontálne hladké či sklenené plochy – najčastejšie zrkadlá. Tým sa rozsah jeho využiteľnosti rozširuje. Cena tohto prístroja je pritom cca 250 EUR, čo znamená, že v kategórii podobných autonómnych robotov patrí skôr medzi dostupnejšie.

VIDEO

Pozrite sa na predstavenie robotického vysávača na okná Mamibot W120 od výrobcu, aby ste si urobili názornú predstavu, čo vie a dokáže.

Rozbaľujeme …

Čo skrýva originálnej krabice Mamibota? Predovšetkým samotný robot, ktorého súčasťou je aj dobíjací akumulátor. Teda nemôže chýbať ani nabíjací adaptér a patričný kábel. Toto je základ. Ale ďalej je to už zaujímavejšie.

Krabica totiž v sebe ukrývala aj príslušenstvo v podobe diaľkového ovládača a tiež aj štyroch výmenných utierok. Ako bonus je tu aj fľaštička s čistiacim saponátom. Zabudnúť nesmieme ani na istiace lanko, ktoré zachráni robota pred rozbitím v prípade, že by sa na nejakej zvislej ploche neudržal.

Výbava je teda celkom príjemná a poteší, že obsahuje všetko, čo je potrebné k začatiu práce.

Dizajn a spracovanie

Dizajn Mamibota je minimalistický, štvorcový. Je praktický a umožňuje mu, aby sa lepšie dostal do rohov. Telo prístroja tvorí lesklý biely plast a vyčnieva z neho iba striebristé držadlo (slúži nielen na držanie v ruke, ale rovnako tak aj na uchytenie istiaceho lanka). Pokiaľ ide o ovládanie, na tele stroja nájdete jediné, zato výrazné, tlačidlo. Nemusíte vôbec dlho skúmať, na čo slúži.

Dlhým stlačením prístroj vypnete / zapnete, krátkym pozastavíte. Ďalšie možnosti ovládania ponúka diaľkový ovládač. Ovládanie je každopádne veľmi jednoduché, čo je určite plus. Prístroj má aj malý reproduktor, ktorý hlási, že dokončil prácu na určitej ploche. Tu sa tu zastaví a počká, než ho prenesiete na ďalšiu plochu.

Technické parametre

Iste vás budú zaujímať dôležité technické parametre a špecifikácie:

 • Robot má rozmery 250 x 250 mm a 80 mm na výšku, váži 1,35 kg.
 • Výkon činí 75 W (sací výkon 5 600 Pa) a poháňa ho batéria s kapacitou 600 mAh. Výdrž robota na záložnú batériu je okolo dvoch desiatok minút. Robot je pri práci zapojený do elektrickej siete a záložná batéria slúži len ako poistka – teda k tomu, keby vypadla elektrina, aby sa dokázal po nejakú dobu stále udržať na okne.
 • Hlučnosť sa pohybuje okolo 65 dB a nie je nijako zvlášť obťažujúce. Dá sa prirovnať k iným robotickým vysávačom a čističom.

Výsledky práce a verdikt

Mamibot vyleští okná na letmý pohľad veľmi pekne. Ale práca pri detailnejšej obhliadke nie je tak precízna, ako keby sa jej zhostila skúsená ľudská ruka, napríklad pomocou veľmi obľúbeného vysávača na okná. Treba však uznať, že také umývanie okien by stálo oveľa viac námahy. Mamibot je ideálny skôr pre priebežné udržiavanie okien (a iných plôch) v čistom stave. S veľmi zanedbanými oknami a silným znečistením si tak dobre neporadí. Je potrebné proces opakovať aj viackrát na rovnakej ploche (a samozrejme použiť utierku určenú pre väčšie znečistenie). Všeobecne má tiež isté rezervy pri práci v rohoch.

Napriek tomu sa dá rozhodne povedať, že ak máte väčšie množstvo okenných a sklenených plôch, môže vám Mamibot W120 ušetriť množstvo hodín otravnej práce a udržiavať okná v sústavnom lesku. To je jeho hlavný benefit a asi aj dôvod, prečo by som si robotický vysávač na okná kúpil. Investícia necelých 250 EUR sa v takom prípade môže vrátiť pomerne skoro a už možno onedlho si prácu tohto pomocníka nebudete vedieť vynachváliť.

Recenzia Mamibot W120 – záverečné zhodnotenie

Výhody

 • Štedré balenie = ihneď môžete začať pracovať
 • Elegantný dizajn a poctivé spracovanie
 • Mimoriadne jednoduché ovládanie (+ diaľkový ovládač)
 • Pracuje na sieťové napájanie (= časovo neobmedzene)
 • Relatívne dobrá cena
 • Rýchla a relatívne efektívna práca
 • Ideálne pre priebežnú údržbu veľkých sklenených plôch

Nevýhody

 • V malom byte s bežnými oknami sa nemusí dostatočne vyplatiť / uplatniť
 • So silným znečistením bojuje horšie
 • Slabšia práca v rohoch
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin