Recenzia: Tefal GV9591E0 Pro Express Ultimate – žehlička s parným generátorom, ktorá uľahčí žehlenie

Parné žehličky sa za posledné desaťročia stali stabilnou súčasťou domácností a tie klasické už iba ticho zapadajú prachom, podobne ako slúchadlové telefóny. Žehlenie s parou je totiž omnoho pohodlnejšie a efektívnejšie a taktiež aj cena parných žehličiek je dnes úplne dostupná. Môžete si vybrať lacné, výkonné … až veľmi výkonné. A kdesi úplne hore nájdete parné generátory určené pre náročných užívateľov. Pripravili sme si pre Vás recenziu Tefal GV9591EO Pro Express Ultimate. Predstavuje zástupcu špičkovej žehličky s parným generátorom, s ktorou sa nezľaknete ani veľkej kopy bielizne.

recenzia Tefal GV 9591 E0

Tefal GV9591EO Pre Express Ultimate sme mali možnosť testovať počas 3 týždňov a tu sú naše skúsenosti.

Čo je to parný generátor?

Parný generátor či parná stanica – to sú bežné názvy popisujúce moderný typ žehliacich systémov. Princíp je jednoduchý. Systém sa skladá zo žehličky, ktorá je pripojená šnúrou k robustnejšej základni. Tá slúži ako zásobník pre vodu a generátor pary. Do žehličky samotnej už sa voda nenalievať – ​​odoberá si ju z generátora.

Výhody a nevýhody

Prečo vôbec uvažovať o parnej stanici namiesto bežnej naparovacej žehličky? Dôvodov môže byť celá rada. V prvom rade je to však výkonnosť a efektivita. Parné generátory poskytujú (často výrazne) vyšší konštantný parný výstup aj parný ráz ako samostatné žehličky. Zásobník vody je oveľa objemnejší, takže ani pri veľkom žehlení nemusí byť potreba vodu dopĺňať – alebo doplňovať tak často.

Ďalšou výhodou je aj nižšia hmotnosť žehličky pripojenej ku generátoru. Dôvodom je pochopiteľne predovšetkým absencia zásobníka vody. Na hmotnosti možno ušetriť rádovo stovky gramu, čo pri žehlení kopca bielizne rozhodne pocítite ako vítanú úľavu. Všetky tieto výhody platia nakomplet aj pre model Tefal GV9591EO Pre Express Ultimate, ktorý bude predmetom ďalšieho rozboru.

Má to aj svoje nevýhody? Áno. Parné systémy zaberú viac miesta a bývajú drahšie. Z toho dôvodu sú voľbou skôr pre veľké domácnosti alebo náročných užívateľov. Skrátka sa oplatia tam, kde sa žehlí veľa a investícia stojí za to.

Značka Tefal

Tefal je u nás veľmi dobre známa a osvedčená značka. Tento francúzsky výrobca ponúka „malú bielu“ elektroniku, ako sú rýchlovarné kanvice, riad a potreby na varenie a veľmi dôležitú divíziu predstavujú aj žehličky a parné systémy.

Žehličky Tefal patria u nás dlhodobo k najpredávanejším a tiež najlepšie hodnoteným. Značka ponúka priamo gigantický výber, navyše v pomerne rôznorodých cenových reláciách. Všeobecne sú však žehličky Tefal cenené pre efektívne, vysoký výkon a špičkovo spracované žehliace plochy, ktoré často disponujú aj samočistiacimi technológiami. To je aj prípad parného systému Tefal GV9591EO Pre Express Ultimate.

Čo vás čaká alebo zásadné parametre

Tefal GV9591EO Pre Express Ultimate je parná stanica, ktorá disponuje veľmi objemnou nádržkou na 1900 ml vody. Príkon zariadenia dosahuje vynikajúcich 2600 W, čo jednoducho znamená, že voda je ohriata a pripravená na generovanie pary za chvíľočku (cca 2 minúty). Žiadne zdržiavanie.

Tefal GV 9591 E0 3

Parný výkon

Dôležitý je samozrejme predovšetkým parný výkon. Ten je na vynikajúcej úrovni papierovo, ale predovšetkým v reáli. Konštantný výstup pary je 180 g / min, čo je výborná hodnota. A pri použití parného rázu zo žehličky dostanete parný výkon až 600 g / min! Hladko tak rozžehlíte a vyhladíte aj najnáročnejšie záhyby a hrubší látky.

Para dokáže prestupovať mnohými vrstvami, tlak je totiž až 8 bar. Žehlenie je nesmierne hladké, rýchle, plynulé a efektívne. Oproti bežnej žehličke neporovnateľná rýchlosť. Vo veľkej domácnosti plnej deti ozajstná úľava a úspora veľkého množstva času. K tejto žehličke však treba kvalitnú, perforovanú žehliacu dosku, ktorá nápor pary zvládne odvádzať. Žehlička umožňuje aj veľmi účinné vertikálne naparovanie odevov.

Žehliaca plocha a pohodlie

Žehlička samotná je omnoho ľahšia a obratnejšia než štandardné naparovacie modely, ktoré sú zaťažené integrovaným zásobníkom na vodu. Skvele padne do ruky. Ergonómia je výborne zvládnutá. Možno si chvíľku budete zvykať na to, že je permamentne spojená šnúrou k základni. Žehliaca plocha disponuje parádnym patentovaným povrchom Durilium AirGlide, vďaka ktorému žehlička kĺže ako po poľadovici.

Tefal GV 9591 E0 2

Špeciálne funkcie

Žehliaci systém dostal do vienka aj rad šikovných funkcií pre jednoduchšie a lepšie použitie aj údržbu. Isto oceníte Protect System – dvojitú ochranu proti vzniku vodného kameňa. Táto ochrana má dve zložky. V prvom rade mení kvapky v pare a zabraňuje vzniku usadenín, druhou súčasťou je zberač vodného kameňa.

Samozrejmosťou sú funkcie ako Anti-Drip proti odkvapkávaniu, kontrolka stavu vody alebo funkcia automatického vypnutia. To všetko je skôr štandard. Pokiaľ ide o programovú výbavu, čakajú vás štyri módy – ECO, DELICATE, NORMAL a MAX. Každý ponúka špecifickú kombináciu parného výkonu a teploty pre konkrétnu tkaninu.

Žehličku ocenia aj citlivejšie osoby, alergici a pod. Vďaka vysokému parnému výkonu a teplotám funguje žehlička aj ako vysoko účinný sterilizačný či dezinfekčný nástroj, ktorý dokáže prirodzeným spôsobom (teda bez chémie) zahubiť drvivú väčšinu baktérií. Výrobca uvádza, že až 99,9%, čo sme síce nemali možnosť overiť, ale vzhľadom k výkonnosti žehličky tomu možno veriť.

Tefal GV 9591 E0

Celkové hodnotenie

Parný generátor Tefal GV9591EO Pre Express Ultimate stojí okolo 400 eur. Nejde o lacnú záležitosť a skutočne sa neoplatí v domácnosti, kde raz za týždeň prežehlite dve košele. Ak vám ale žehlenie prerastá cez hlavu, tento nástroj môžeme všetkými desiatimi odporučiť. Investíciu nebudete ľutovať.

Žehliaci systém je vyladený po všetkých stránkach, od výkonu cez spracovanie až po detaily (ako je dĺžka šnúr alebo kryt stanice s držadlom) a funkčnú výbavu. Rovnaký názor má aj drvivá väčšina používateľov v recenziách a hodnoteniach. Okrem ceny, väčších rozmerov a trochu slabšie spracovaného návodu nemožno zariadeniu nič vážne vytknúť.

Výhody

  • Vynikajúci výkon pri horizontálnom aj vertikálnom žehlení
  • Prvotriedna žehliaca plocha
  • Ľahká žehlička s ergonomickým úchopom
  • Ideálne riešenie pre veľké domácnosti
  • Výborná funkčná výbava

Nevýhody

  • Vyššia cena
  • Väčšie rozmery, nároky na uskladnenie
  • Horšie spracovaný návod
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin