Ako odvzdušniť radiátor, ak nehreje celý?

So začiatkom vykurovacej sezóny sa spája jeden často opakujúci sa problém: Prečo radiátor nehreje celý? Najčastejšou príčinou je vzduch, ktorý uviazol v radiátore. Príjemné teplo domova teda nemusí byť samozrejmosťou a či ide o radiátor v jednej izbe, alebo sa tento problém týka viacerých, treba čím skôr konať. Ak by ste tento stav dlhodobo prehliadali, vaše náklady na vykurovanie porastú, no pritom výhrevnosť radiátorov bude chabá. V izbe bude aj napriek naplno otvorenej termoregulačnej hlavici chladno. Ako odvzdušniť radiátor? Zozbierali sme názory odborníkov, porovnali osobné skúsenosti a výsledkom je základný postup, ktorý vám ukáže, že odvzdušňovanie radiátorov nie je vôbec náročné.

Ako odvzdušniť radiátor

Ako spoznať, že je radiátor zavzdušnený?

Na to, že je v radiátoroch vzduch poukazuje hneď niekoľko jasných znakov. Najčastejšie radiátor slabšie hreje v porovnaní s predchádzajúcimi vykurovacími obdobiami. Izbu nedokáže vykúriť na komfortnú teplotu a niektoré jeho časti zostávajú na dotyk chladné. Radiátor, ktorý je v celom svojom vnútornom objeme naplnený vodou, sa počas kúrenia zohrieva rovnomerne celý. Zavzdušnený radiátor obsahuje bubliny vzduchu, ktoré nie sú schopné viesť teplo ako voda, a preto niektoré jeho rebrá alebo spodná časť zostávajú chladné.

Pridávajú sa aj nepríjemné zvuky, ktoré môžu dovtedy tiché vykurovanie a prúdenie vody zmeniť na hlučné špliechanie, šumenie, klepanie, či “búchanie”. Vzhľadom k tomu, že vykurovacia sústava je uzavretým systémom, je to podobné, akokeby ste v jednej izbe ťukali kovovou paličkou po rebre radiátora. Zvukové “efekty” sa šíria aj ďalej a vy zrazu neviete, kto je hlavný vinník a beháte z jednej izby do druhej a prehmatávate radiátory po celej ploche.

Ako sa vzduch do radiátora dostal?

Existuje množstvo typov a realizácii vykurovacích sústav. Kým niektoré sú uzatvorené a správne natlakované, iné zostávajú otvorené (napríklad s otvorenou expanznou nádobou umiestnenou na povale domu). Vzduch najčastejšie do sústavy vniká cez jej nedokonalosti – napríklad drobné netesnosti na zvaroch a kĺboch, opotrebovanie a únavu materiáloch po rokoch, mikroskopické trhlinky na vykurovacích telesách. Najmä staršie liatinové radiátory majú už najlepšie roky za sebou. Voda, ktorá nimi prúdi je špinavá, hrdzavá a všetky tieto chemické procesy poškodzujú aj samotný materiál zvnútra. Počas vykurovacej sezóny často ani nie je možné postrehnúť, že by voda z radiátora unikala a uvoľnila tak miesto pre vzduch. Každá kvapka sa na teplom kove totiž rýchlo odparí.

Problémy však môžu potrápiť aj majiteľov nových domov, alebo majiteľov domov, u ktorých došlo k rekonštrukcii vykurovania. Neraz sa prvé roky tiež boria s nedostatočnou výhrevnosťou radiátorov a ich zavzdušnením. Príčinou je voda, ktorou napustili systém. Voda z bežného potrubia je totiž plná vzduchu a v radiátoroch potom prvé mesiace koluje perlivá “sódovka”. Nezostáva im nič iné, ako pravidelne vzduch z radiátorov vypúšťať a nastavovať prevádzkový tlak na predpísané hodnoty.

Teplo v dome

Kedy odvzdušniť radiátor?

Či chceme, alebo nie, na odvzdušnenie radiátorov väčšina z nás zabudne a spomenieme si až pri prvom spustení kúrenia, kedy zaregistrujeme zrejme viaceré nedostatky.

Ak nechcete, aby vás vzduch v radiátoroch nepríjemne prekvapil, naplánujte kontrolu každoročne pár týždňov pred začiatkom vykurovacej sezóny, napríklad na september. Vtedy sú ešte všetky radiátory studené, preto nemusíte čakať, kým voda vychladne.

Ak neskôr zistíte, že niektorý radiátor nehreje, nechajte sústavu dočasne vychladnúť a snažte sa čím skôr uviaznutý vzduch zo sústavy vypustiť, aby na jeho miesto mohla pritiecť voda. Zároveň však nezabudnite skontrolovať tlak v sústave, ktorý po takomto úkone prirodzene klesne.

Návod na odvzdušnenie radiátoru

Čo robiť, keď jeden radiátor nehreje? A ako postupovať, keď sa zavzdušnenie týka viacerých? V nasledujúcom postupe nájdete všeobecné kroky, ktoré nezaberú viac ako niekoľko minút vášho času. Ak problém pretrváva, je na mieste hľadať hlbšiu príčinu v spolupráci s odborníkmi. Niekedy totiž môže byť chyba vážnejšia (nedodržanie projektu vykurovacieho systému, zlé vyspádovanie, netesnosti alebo porucha v obehovom čerpadle).

Budete potrebovať:

 • Plochý skrutkovač (pri novších radiátoroch) alebo odvzdušňovací kľúčik (pri starších radiátoroch, cena cca 0,50 – 1 €), niekedy je treba zohnať imbusový kľúč
 • Menšiu plastovú nádobku (vedierko) na odchyt špinavej vody spod odvzdušňovacieho ventilu
 • Savú handru (staré tričko)
 • Kus kartónu alebo tenkého plastu na ochranu steny

Postup:

 1. Pripravte si veci zo zoznamu vyššie. Treba totiž povoliť odvzdušňovacie ventily a niektorými nemuselo byť pohnuté už dlhé roky. Vzduch, ktorý bude z ventilu syčať, nebude “čistý”. Ide o zmes vody a vzduchu. Voda môže byť hrdzavá až hnedá a vplyvom nasýtenia vzduchom a tlaku bude prskať do strán. Preto sa vybavte zachytávacou nádobou (rovno pod ventil) a stenu ochráňte vhodnou zábranou, aby nezostala špinavá.
 2. Vypnite celé kúrenie aj obehové čerpadlo. Ak sa pred chvíľou ešte kúrilo, počkajte kým voda v radiátoroch klesne na prijateľnú teplotu, aby vás nepopálila.
 3. Pomocou skrutkovača (alebo kľúčika, či imbusového kľúča) pootočte odvzdušňovací ventil. Stačí približne o “pol otočky” a mali by ste začuť syčanie. Vzduch vypúšťajte dovtedy, kým nezačne vytekať plynulým prúdom voda. Vtedy by už mali byť všetky bublinky z radiátora vytlačené.
 4. Ventil dôkladne utiahnite, aby cez neho zase naspäť vzduch nevnikal do radiátora.
 5. Takto pokračujte s každým radiátorom, ktorý vo svojom dome máte. Začnite tým najnižšie položeným a posúvajte sa smerom hore (platí pre viacpodlažné domy).
 6. Zo sústavy ste odpustili vzduch a aj menšie množstvo vody. Tento objem treba doplniť chýbajúcou vodou, avšak tak, aby ste dodržali predpísaný tlak vo vykurovacom systéme.
 7. Zapnite kúrenie, kontrolujte či sa v radiátoroch kúri vo všetkých častiach a či problémy s vyšnou hlučnosťou prestali. Ak ešte badáte nedostatky, musíte celý postup zopakovať. Niekedy aj viakrát.

Krátka sumarizácia: Radiátory v panelákovom byte vs. radiátory v rodinnom dome

V paneláku (poschodovom obytnom dome) zvyčajne stačí, ak odvzdušnenie vykonávajú obyvatelia na najvyššom poschodí. Vyžaduje sa však úzka spolupráca s ostatnými obyvateľmi z ďalších poschodí nižšie. V čase odvzdušňovania by totiž mali byť termoregulačné hlavice všetkých radiátorov v línii nad sebou otvorené naplno. Inak sa môže stať, že vzduch zostane uviaznutý práve v jednom zo zatvorených radiátorov a po jeho otvorení začnú vzduchové bubliny zase kolovať systémom. Základom je, aby vzduch z najnižších poschodí vystúpil až úplne hore do bytu, ktorý má radiátory vybavené výpustnými ventilmi.

V rodinnom dome treba začať s odvzdušnením v najnižšom poschodí (teda od najnižšie položeného radiátora) a postupne pokračovať smerom hore k ďalším poschodiam. Vypnite obehové čerpadlo, počkajte kým voda v sústave mierne vychladne. Za ten čas sa všetky bublinky v telese nahromadia na jedno miesto. Po odvzdušnení zapnite naspäť obehové čerpadlo a skontrolujte, či je tlak vody vo vykurovacom okruhu dostačujúci.

Tipy na kvalitné olejové radiátory

Hľadáte doplnkové a spoľahlivé vykurovacie teleso, ktoré si môžete v byte pustiť skôr, ako začne hlavné vykurovacie obdobie? Najmä obyvatelia v panelákoch majú s chladom skúsenosti v mesiacoch september a október. Pozrite si tento krátky výber veľmi dobre hodnotených modelov.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Thermaxx 2500 olejový radiátor

Príkon: 2500 W
Počet rebier: 11
Stupne výkonu: 3 hodnota
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 14,7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]130 € Čítať recenzie
#2Thermaxx Elevate Smart
Príkon: 2720 W
Počet rebier: 10
Stupne výkonu: 3
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 10,2 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]95 € Čítať recenzie
#3OneConcept Wallander olejový radiátor
Príkon: 1000 W
Počet rebier: -
Stupne výkonu: plynulá regulácia
Prevedenie: pevné, s nožičkami
Hmotnosť: 6,9 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]75 € Čítať recenzie
#4Black & Decker BXRA2300E
Príkon: 2300 W
Počet rebier: 11
Stupne výkonu: -
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 10,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]90 € Čítať recenzie
#5SENCOR SOH 3209WH
Príkon: 2000 W
Počet rebier: 9
Stupne výkonu: 3
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 8 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]75 € Čítať recenzie
#6ECG OR 1570
Príkon: 1500 W
Počet rebier: 7
Stupne výkonu: 3
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 7,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]65 € Čítať recenzie

✅ Náš tip – Kompletný sprievodca: Ako vybrať olejový radiátor

Aké sú vaše skúsenosti s odvzdušňovaním radiátorov? Stačilo iba otvoriť ventily, alebo bol problém ukrytý hlbšie?

5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin