Kapsulový kávovar Bosch Tassimo TAS1002: Rýchla a dobrá káva, jednoduchá obsluha [RECENZIA]

Rýchla a dobrá káva v spojení s jednoduchou obsluhou. Takto v krátkosti by sa dal zhodnotiť kapsulový kávovar Bosch Tassimo Happy TAS1002. K jeho prednostiam patrí tiež dobrá cenová dostupnosť a schopnosť pripraviť rozmanité druhy teplých nápojov, ktoré sú pre tento kapsulový kávovar k dispozícii od viacerých obľúbených značiek. Pred niekoľkými mesiacmi odvážne “vyskočil” z krabice a pristál u nás na kuchynskej linke. Za ten čas sme mali možnosť presvedčiť sa o jeho kvalitách a zoznámiť sa s ním bližšie. V recenzii kapsulového kávovaru Bosch Tassimo TAS1002 sa pozrieme na jeho dôležité vlastnosti.

Bosch kávovary: Aká je ponuka?

Nemeckú značku Bosch netreba zvlášť predstavovať. O jej obľúbenosti svedčí predajnosť a veľmi dobré užívateľské recenzie. Obrovský výber kuchynských a domácich spotrebičov v mnohých kategóriách naznačuje, že sa značka dokáže odvážne, a zároveň s dôrazom na kvalitu pustiť do vývoja množstva praktických produktov.

Inak tomu nie je ani v prípade kávovarov Bosch Tassimo. Kávovary v produktových radoch Happy, Style, My Way, Suny a Vivy dokazujú, že k dobrej šálke kávy sa môžete dostať rýchlo, bez komplikovaných nastavení a baristických skúseností. Naviac, zakladajú si na kompaktnosti, modernom dizajne, jednoduchej údržbe a schopnosti prebrať plnú kontrolu nad prípravou kávy a teplých nápojov.

Kávovar Bosch Tassimo Happy TAS1002: Kapsulový, jednoduchý, kompaktný

V súčasnosti je na trhu široký výber kapsulových kávovarov od rôznych známych značiek. Do kapsulového kávovaru stačí vložiť kompatibilnú kapsulu so zvoleným teplým nápojom (káva, horúca čokoláda, čaj), stlačiť jedno tlačidlo a o zvyšok sa postará šikovný prístroj. Nápoj je hotový v priebehu krátkej chvíle. Nemusíte kávu mlieť, vážiť ani ručne nastavovať teplotu či tlak. Síce kapsulové kávovary nezaujmú pravých kávičkárov, ich prínos ocení každý, kto si chce vychutnať dobrú šálku kávy s minimálnou námahou. Pri kapsulových kávovaroch sa totiž nedá experimentovať s pomermi a druhmi. Kávovar spolupracuje s vopred určenými druhmi kapsúl, a tak sa výber okliešťuje na niekoľko desiatok možností. Málo alebo postačí? Vo väčšine prípadov postačí, a keď nájdete svoje top kávové nápoje, tak ľahko ich nebudete chcieť vymeniť.

Ako je už zrejmé, medzi kapsulové kávovary patrí aj obľúbený Bosch Tassimo TAS1002 z edície Happy. Zaujal nás elegantným prevedením, kompaktnými rozmermi a pomerom cena / schopnosti. Má príkon 1400 W. Disponuje šírkou 17,5 cm, hĺbkou 30,5 cm a výškou 26,5 cm. Pracuje s tlakom 3,3 bar, do odnímateľnej nádržky na vodu sa zmestí 0,7 l vody a milým prekvapením je ovládanie výhradne cez jedno tlačidlo. Aj keď sa tvári nenápadne, ukrývajú sa v ňom moderné technológie, ktoré pracujú tak, aby ste sa vždy dostali k nápoju najlepšej kvality. Aké sú jeho prednosti?

Funkcie a vlastnosti

Patentovaná technológia Intellibrew

Čaro jednoduchosti prípravy kávy má v tomto kávovare pomenovanie Intellibrew. Vďaka tejto patentovanej technológii dokáže kávovar Bosch Tassimo TAS1002 prečítať čiarový kód na kapsule a pripraviť daný nápoj so všetkou presnosťou. Použije vhodnú teplotu vody, množstvo vody aj čas varenia. Kapsulu iba vložíte do sparovacej hlavy kávovaru, stlačíte tlačidlo a o zvyšok sa postará technológia Intellibrew.

Plnoautomatická príprava stlačením jedného tlačidla

Priamo s vyššie spomenutou technológiou úzko súvisí ovládanie iba jedným tlačidlom s LED indikátormi. Toto tlačidlo a jeho bezprostredné okolie má tvar typický pre Tassimo kapsuly. Krátkym pohľadom sa dozviete informácie o aktuálnom stave prístroja a prehľadne vás upozorní, ak je potrebné doplniť vodu alebo odvápniť prístroj.

Vhodný pre malé aj veľké šálky

Kávovar Bosch Tassimo TAS1002 dokáže pripraviť veľké aj malé nápoje (v závislosti od použitej kapsuly). Vyberateľný podstavec na šálky je možné umiestniť do dvoch polôh – bližšie k ústiu (vhodné pre intenzívne malé kávové nápoje) a ďalej od ústia (na XL teplé nápoje).

Ohrievanie iba potrebného množstva vody

Ďalšou prednosťou je úsporný chod, ktorý šetrí nielen elektrickú energiu, ale aj čas. Nádoba na vodu má objem 0,7 litra, no pri príprave kávovar zohrieva iba množstvo vody potrebné na konkrétny nápoj.

Automatický čistiaci systém

Súčasťou balenia je tzv. servisný T-Disk. Ide o oranžový plastový disk opatrený čiarovým kódom, ktorý sa vloží do hlavice namiesto kapsuly. Po stlačení tlačidla sa zahájí postupný čistiaci režim. V nádobe musí byť dostatok vody a na podstavci umiestnená väčšia šálka, do ktorej bude vytekať horúca voda, ktorá prečisťovala prístroj. Výhodou kávovaru je tiež krátke automatické prečistenie trysiek parou po každom nápoji, vďaka čomu sa do ďalšieho nápoja neprenesú zvyšky ani arómy.

Široká ponuka kvalitných nápojov

Pri výbere kapsulového kávovaru je okrem samotného prístroja dôležité zvážiť výber kompatibilných kapslí. V prípade kávovarov Bosch Tassimo sa nemusíte obávať, že by ste mali obmedzenú nápojovú ponuku. Práve naopak – k dispozícii sú desiatky rôznych nápojov, medzi ktorými nájdete aj svojich favoritov. Najpredávanejšie kapsule Tassimo sú vytvorené v spolupráci so značkami Jacobs Krönung, L´OR, Milka, Carte Noire, Gevalia či Coffee Shop.

Kávovar Bosch Tassimo Happy TAS1002: Prvý kontakt

S kapsulovým kávovarom Bosch Tassimo TAS1002 som sa prvýkrát stretla na návšteve u kamarátky. Jednoduchý kávovar pripravil rýchlo voňavú šálku kávy a podľa jej slov bol v dennej prevádzke už takmer dva roky bez komplikácií a porúch.

Táto skúsenosť ma presvedčila k zakúpeniu vlastného kávovaru Bosch Tassimo Happy, ktorý nielen kamarátka, ale aj stovky ďalších užívateľov hodnotia ako šikovný, spoľahlivý a rýchly prístroj na prípravu kávy a iných teplých nápojov.

Po otvorení krabice ma čakal komplet zostavený kávovar. V nádržke na vodu bol vložený prehľadný návod na používanie. Pred prvým ostrým použitím bolo potrebné spustiť čistiaci a preplachovací režim za pomoci servisného T-Disku (3-násobné preplachovanie). Kávovar pomaly zo seba vypúšťal horúcu vodu, paril a “odfukoval”. Po tomto úkone bol pripravený na prvé použitie.

Príprava nápojov je veľmi jednoduchá. Stačí otvoriť hlavicu a vložiť správnym smerom kapsulu. Oceňujem, že tvar kapsuly a výrez umožňuje vloženie do sparovacej jednotky iba jediným spôsobom, čím sa eliminuje riziko poškodenia prístroja alebo znemožnenie využitia obsahu kapsuly.

V nádržke musí byť dostatočné množstvo vody, inak bude LED indikátor zobrazovať nedostatok vody. Čo treba ďalej urobiť? Položiť na podstavec vhodnú šálku, stlačiť jediné tlačidlo na celom kávovare a už iba čakať na zahájenie prípravy nápoja. Počas prípravy nápoja bliká LED kontrolka na tlačidle Start/Stop, akonáhle je nápoj hotový, rozsvieti sa natrvalo oranžovou farbou. V tej chvíli je možné odobrať šálku spod ústia, a zároveň aj prázdnu kapsulu zo sparovacej jednotky.

Kávovar Bosch Tassimo Happy TAS1002: Skúsenosti a dojmy z používania

Tento kávovar zvládne pripraviť espresso, caffe crema, cappuccino, latte macchiato, horúcu čokoládu a čaje – všetko závisí od toho, na čo máte práve chuť a aké zásoby kapslí si doma postupne vytvoríte.

Obsah kapsúl majú na starostí značky s dobrým menom vo svete kávy (napríklad Jacobs Krönung, L´OR, Carte Noire), preto sa dá očakávať primeraná kvalita. O správnu teplotu nápoja, ideálne množstvo vody a čas varenia a zase postará samotný kávovar.

U nás sa mimoriadne obľúbené stali kapsuly Jacobs Tassimo Krönung Latte Macchiato, z ktorých vzniká krásne nadýchaný krémový nápoj s bohatou chuťou. Opakovaný nákup si vyslúžili aj intenzívne kapsuly Jacobs Tassimo Krönung Cafe Crema so zamatovou kávovou penou, silné raňajkové kapsuly Jacobs TASSIMO Morning Café, kávovo jemné Jacobs Tassimo Krönung Cafe Au Lait a extra voňavá klasika v podaní Jacobs Tassimo Krönung Espresso.

S kávovarom Bosch Tassimo Happy sa vo všetkých ohľadoch pracuje veľmi dobre. Prvé razy bolo síce potrebné na otvorenie sparovacej hlavy vyvinúť viac sily, používaním nadobudol tento mechanizmus želanú plynulosť. Nádoba na vodu sa dá jednoducho vybrať aj vložiť naspäť iba jednou rukou, presúvanie podstavca pre šálku je tiež záležitosťou 2 – 3 sekúnd.

S čistením útrob kávovaru nie sú žiadne starosti naviac. Po vložení servisného T-Disku sa prístroj sám postará o svoju údržbu. Čo je v našom prípade trochu horšie je kontakt s tvrdou vodou. V nádobe nesmie zostávať voda, inak sa pomerne rýchlo zanáša a vytvára sa na jej stenách vápenatá usadenina. Riešením je zvyšnú vodu vylievať a nádobu nechať presušiť alebo utrieť mäkkou handričkou. Rovnako tak je na našom čiernom prístroji extra vidieť prach, avšak s tým treba pri čiernych spotrebičoch počítať vopred.

Kapsulu je pred použitím dobré zatriasť, jemne ju hranou poklepkať po doske, aby bol jej obsah vo všetkých miestach rovnako sypký a prístupný. S kávami a kávovými nápojmi nemal tento kávovar u nás zatiaľ žiadny problém a využil ich na maximum, niektoré kapsuly s horúcou čokoládou však nedokázal spracovať naplno a časť obsahu zostala uviaznutá v kapsule.

Pri kapsulových kávovaroch zvyčajne nie je možné zasahovať do procesu. Pri tomto kávovare si však môžeme aspoň čiastočne zvoliť objem nápoja. Ak chceme menší objem, stlačíme tlačidlo Start/Stop, čím sa preruší proces varenia. Ak chceme väčší nápoj, stlačíme tlačidlo Štart/Stop a podržíme ho stlačené, kým nedosiahneme požadovaný objem.

Záverečné zhodnotenie: Výhody a nevýhody

 • Pomer cena / kvalita
 • Široký výber nápojov
 • Extra jednoduchá obsluha aj údržba
 • Kávovar prečíta čiarový kód na kapsule a automaticky nastaví svoj chod
 • Výškovo nastaviteľný podstavec na šálky
 • Automaticky čistí trysky po každom nápoji
 • Kompaktné rozmery
 • Zohrieva iba vodu potrebnú na konkrétny nápoj
 • Ovládanie jediným tlačidlom
 • Kapsuly Tassimo nepatria k najlacnejším
 • Nádobka je náchylná na usádzanie vodného kameňa
 • Vysoký lesk = vyššia viditeľnosť prachu na povrchu kávovaru
4.7/5 - (10 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin