[RECENZIA] Dlhodobý test práčky Samsung WW80J5446FW / ZE

Vyberáme novú práčku!

Pred niekoľkými mesiacmi sa nám pokazila stará práčka, a keďže išlo o závadu nezvratnú, rozhodli sme sa pre zakúpenie práčky novej. Či už v dnešnej dobe zaobstarávate akýkoľvek spotrebič, určite ste si všimli naozaj širokú ponuku, v ktorej môže byť problém sa zorientovať a správne si vybrať.

Naše požiadavky v rodine boli vlastne jednoduché – chceme spoľahlivú práčku preverenej značky, s veľkou kapacitou a praktickými funkciami. Naopak oželieme najrôznejšie vychytávky, ktoré neskôr môžu znamenať skôr problém vzhľadom k poruchovosti. Keď to poviem veľmi jednoducho, v záplave tisícov produktov sme sa snažili nájsť „normálnu práčku“, vylepšenú o praktické a moderné funkcie.

A to sa nám nakoniec podarilo – objavili sme práčku značky Samsung. Aj tu existuje niekoľko podobných typov, náš výber nakoniec padol na typ WW80J5446FW / ZE, ktorý v pomere cena / výkon vychádzal najlepšie.

A ako sme s ňou po dlhodobom teste spokojní? To sa dozviete v našej recenzii.

Normálna pračka? Nie tak úplne

Práčka Samsung WW80J5446FW / ZE disponuje naozaj všetkou výbavou, akú by si bežný spotrebiteľ mohol priať a zároveň nemá niektoré zbytočné funkcie drahších modelov, čo môže byť pozitívum – my chceme predsa predovšetkým prať. Ale teraz hurá na hodnotenie práčky.

Začnime kvalitou spracovania. Práčka je naozaj krásne dizajnovo spracovaná, vyzerá veľmi moderne, všetky diely perfektne lícujú a kvalita výroby ide jednoducho rozpoznať už na prvý pohľad. Samsung to proste vie.

Samsung WW80J5446FW predná strana

Práčka Samsung WW80J5446FW má moderný dizajn

Ovládaciemu panelu dominuje veľký a prehľadný displej. Dnes už by bolo takmer nemožné a veľmi nerozumné zaobstarať si práčku bez digitálneho displeja. Vďaka veľkým čísliciam je prehľadný aj pre seniorov a spolu so zvyškom ovládacích tlačidiel tvorí veľmi intuitívny a jednoduchý riadiaci panel práčky.

A aby toho nebolo málo, práčka je vkusne “počeštená” – ovládací panel a všetky tlačidlá majú české popisy, čo je naozaj skvelé. Čo ma trochu prekvapilo – práčka používa pomerne dosť zvukových signálov – nielen pri dokončení prania, ale aj pri zapnutí či vypnutí. Pre niekoho môže byť tento fakt otravný. Našťastie je možné zvuky vypnúť v nastavení práčky. Bohužiaľ len úplne vypnúť, nie je možné ich napríklad zmeniť. To je trochu škoda, v každom prípade sa jedná o drobnosť.

Potešila ma tiež kapacita práčky. Ak máte dostatok priestoru, rozhodne sa oplatí zaobstarať si práčku, ktorá zvládne vyprať väčšie množstvo bielizne. A to naša Samsung WW80J5446FW / ZE naozaj dokáže – pojme až 8 kg bielizne.

Prať samozrejme môžete aj oveľa menšie množstvo. V každom prípade s kapacitou bude spokojná veľká rodina aj jednotlivec. Všetko záleží predovšetkým na dispozíciách miestnosti, kde bude práčka umiestnená. Naša predchádzajúca práčka bola rozmerovo menšia s kapacitou na max. 6 kg bielizne a ten rozdiel je naozaj poznať.

Samsung WW80J5446FW český displej

Práčka má intuitívne ovládanie a české popisky programov

Práčka patrí do energetickej triedy A +++, takže sa môžeme spoľahnúť na skutočne úspornú a lacnú prevádzku. Udávaná ročná spotreba je 116 kWh a 8100 litrov vody, čo sú veľmi príjemné hodnoty. Existujú samozrejme aj úspornejšie práčky, avšak s trochu inou cenovkou. Tu je pomer cena / úspora skutočne veľmi príjemný.

Ako sme na tom s ďalšími parametrami? Práčka dokáže bubon roztočiť až na 1400 otáčok za minútu – verte, že odstreďovanie je jedna radosť. Výrobca udáva hlučnosť práčky 49 dB. Z vlastnej skúsenosti možno povedať, že je práčka naozaj veľmi tichá a nerušivá, dokonca až prekvapivo. Pri odstreďovaní práčka dosahuje hlasitosti až 79 dB, čo už ucho počuje, avšak v porovnaní so staršími modelmi je to stále rozprávka. Je však nutné mať na pamäti, že tu hrá významnú úlohu správne vyváženie a umiestnenie práčky na rovný povrch.

Funkcia EcoBubble – urobíme si penu!

Práčka Samsung WW80J5446FW / ZE je vybavená špeciálnou funkciou s názvom EcoBubble, vďaka ktorej sa bielizeň vyperie lepšie a dôkladnejšie. O čo ide? Veľmi jednoducho – práčka dokáže prací prostriedok „napeniť“ už vo chvíli, keď sa dostane do bubna práčky pri praní.

Funkcia zmení prací prostriedok v aktívnu penu, ktorá oveľa lepšie čistí textíliu a bielizeň vyperie lepšie, než pri bežnom praní. Vyskúšala som a výsledky sú naozaj poznať. Zvlášť je rozdiel spoznať pri praní na nižších teplotách, ktoré niektoré odevy, napríklad tie na cvičenie, vyžadujú.

Samsung WW80J5446FW bubon práčky

Práčka má veľký bubon a pojme až 8 kg bielizne

14 programov na pranie

Na príjemne počeštenom ovládacom paneli nájdeme celkom 14 základných programov, medzi ktorými môžeme ľubovoľne prepínať a vybrať ten najvhodnejší, ktorý práve potrebujeme.

Nechýba ani rýchly program či špeciálne programy napr. na pranie vlny a pod. Medzi ďalšie takmer klasické funkcie patrí odložený štart, detský zámok – všetko sa aktivuje veľmi jednoducho.

Záruka? Samozrejmosť!

Hoci podľa slovenskej legislatívy je na všetky spotrebiče bežná dvojročná záruka, zaujala ma možnosť rozšírenia záruky priamo od výrobcu vzťahujúca sa na invertorový motor. Tu výrobca garantuje záruku celých 10 rokov!

Niet sa čo čudovať, invertorové motory sú veľmi málo poruchové a spoločnosť Samsung si to teda môže bez obáv dovoliť. Ešte snáď viac zaujala informácia, podľa ktorej je práčka certifikovaná na celých 20 rokov prevádzky! Čo je na tom pravdy ukáže čas, v každom prípade je ale oveľa príjemnejšie tak trochu počítať s dlhšou životnosťou práčky.

Podľa informácií výrobcu bol certifikát o životnosti 20 rokov vydaný testovacou a certifikačnou asociáciou Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE).

Nedokonalosti a neduhy

Patrí sa spomenúť, v ktorých ohľadoch ma práčka sklamala a na čo je dobré si dať pozor. Popravde, spracovanie a celková funkčnosť je na skutočne vysokej úrovni, preto sa toho práčke príliš veľa vytknúť nedá. Prípadné neduhy a problémy tak ukáže skôr čas. Počas šiestich mesiacov sme však zatiaľ nič nezaznamenali.

Práčky Samsung sú vybavené funkciou Smart Check, vďaka ktorej možno za pomoci smartfónu vykonať základnú diagnostiku v prípade, že práčka hlási nejakú chybu. Často si tak môžeme uľahčiť zbytočnú cestu do servisu a problém vyriešiť sami z pohodlia domova. Zatiaľ, a za to vďakabohu, túto vychytávku nemám vyskúšanú.

Zhrnutie a záver

Práčka Samsung WW80J5446FW / ZE je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí chcú spoľahlivú a odolnú práčku od prevereného výrobcu za slušnú cenu.

Disponuje veľkou kapacitou, je vybavená niekoľkými inovatívnymi funkciami pre kvalitnejšie pranie, má veľký a prehľadný displej a jej obsluha je hračka naozaj pre každého.

Ročná spotreba elektrickej energie 116 kWh práčku radí do triedy A +++, takže budete prať ekologicky a úsporne. Poteší tiež certifikácia na dvadsaťročnú prevádzku od nemeckej testovacej inštitúcie.

Zhrnuté a podčiarknuté, Samsung WW80J5446FW / ZE je správna voľba a ja ju rozhodne odporúčam.

Hľadáte ďalšie tipy? Odporúčame aj:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin