Aká je najlepšia tepelná ochrana na vlasy? TOP produkty podľa recenzií

regeneračný olej na vlasy Olaplex N°7 Bonding Oil

Používate na úpravu vlasov žehličku, fén alebo kulmofén? Tepelná úprava môže byť pre vlasy záťažou a spôsobovať ich postupné poškodenie. V starostlivosti o vlasy existuje kategória prípravkov, ktoré sú určené na termoochranu vlasov. Aká je najlepšia tepelná ochrana na vlasy a aké pôsobenie od nej očakávať?

V nasledujúcom rebríčku nájdete niekoľko obľúbených prípravkov, ktoré sú určené na vlasy často žehlené, kulmované alebo fénované. Ich úlohou je obmedziť vysušovanie, krepatenie a lámanie vlasov – teda negatívne javy, ktoré úprava pri vysokých teplotách neraz spôsobuje. Mnohé produkty na termoochranu vlasov sú zároveň navrhnuté tak, aby vlasový styling zjednodušili. To znamená rýchlejšie dosiahnutie výborného výsledku bez zdĺhavého fénovania či žehlenia. Okrem toho dokážu nepoddajné vlasy zjemniť, zmäkčiť či uľahčiť ich rozčesávanie. To zďaleka nie je všetko… Ako vybrať tepelnú ochranu na vlasy a prečo ju používať? To najdôležitejšie sa dozviete aj z nasledujúceho prehľadu. Pri výbere neprehliadnite ani dostupné recenzie prípravkov na tepelnú ochranu vlasov, ktoré vám poskytnú rýchly obraz o spokojnosti aj nespokojnosti s používaním.

Najlepšia tepelná ochrana na vlasy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Lee Stafford Original Heat Protection
Shine Mist ochranný sprej na vlasy


+ Pre vlasy, ktoré sú často žehlené alebo fénované
+ Pomáha predchádzať elektrizovaniu vlasov
+ Dodáva vlasom nádherný lesk
+ Ochrana pred poškodením vplyvom vysokej teploty
od 10,50 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Bumble and bumble Hairdresser's
Invisible Oil Heat/UV Protective Primer


+ Termoochrana – chráni pred vysokými teplotami
+ Chráni pred lámaním a vyživuje hrubé či krehké vlasy
+ Zjemňuje a zmäkčuje vlasy
+ Bráni zamotávaniu vlasov
od 24,80 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Olaplex 7 Bonding Oil

+ Regeneračný olej pre vlasy namáhané teplom
+ Ochrana pred poškodením teplom až do 450 °C
+ Nezaťažuje vlasy
+ Zlepšuje textúru vlasov, obmedzuje krepovatenie
od 29,50 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4L'Oréal Expert Blow-dry Fluidifier
10-in-1 Cream


+ Vyživujúci a termoochranný krém pre prirodzenú fixáciu
+ Poskytuje termoochranu do 230 °C
+ Dodáva vlasom hebkosť a lesk
+ Pre všetky typy vlasov
od 20,40 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Maria Nila Style & Finish

+ Termoochranný sprej pre úpravu žehličkou a kulmou
+ Zanecháva krásne lesklé vlasy
+ Ochrana farbených vlasov pred vyblednutím
+ 100 % vegánske, bez sulfátov a silikónov
od 24,70 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Kérastase Résistance Ciment Thermique

+ Termoaktívna obnovujúca starostlivosť pre oslabené a poškodené vlasy
+ Chráni vlasy počas fénovania
+ Dodáva vlasom oslnivý lesk
+ Zanecháva vlasy jemné a mimoriadne hebké
od 34,50 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#7CHI Infra

+ Regeneračná kúra na vlasy – opravuje narušenú vlasovú štruktúru
+ Vlasy zanecháva jemné, hebké a pružné
+ Prinavracia vlasom zdravý vzhľad
+ Obsahuje 91 % zložiek prírodného pôvodu
od 10 €
⭐ 90 % Čítať recenzie

Ako vybrať tepelnú ochranu na vlasy? Ako vlasy chrániť pred poškodením?

Prístroje určené na vlasový styling dokážu zázraky za pár minút. Z vlnitých vlasov vyčarujú hladký a jemný účes, z rovných vlasov zase nadýchané vlny až kučierky. To všetko sa deje najmä pôsobením veľmi vysokej teploty, ktorá môže presiahnuť až 200 °C. Vlasy sú v priamom kontakte s horúcimi povrchmi, ktoré menia ich pôvodný tvar na želaný. Opakovaný vplyv vysokých teplôt však býva pre vlasy nadmernou záťažou a spôsobuje takmer nezvratné poškodenie. Ak svoje vlasy často žehlíte, kulmujete alebo fénujete, je na mieste zoznámiť sa so spôsobmi, ako vlasy chrániť pred tepelným poškodením.

Čo je tepelná ochrana na vlasy a ako funguje?

Problémom tepelnej úpravy je náhly teplotný šok. Vlasy sú pri kontakte s povrchom žehličky/kulmy zo sekundy na sekundy v kontakte s teplotou vyššou než 150 °C. Vplyvom vysokej teploty sa postupne odlupuje vonkajšia vrstva, ktorá chráni vlas. Vlas sa stáva čoraz suchší a je náchylný na lámanie. Už mnohí počuli aj o spálení vlasov, kedy nevhodne zvolená teplota spôsobila zničenie celých prameňov naraz…

Vlasy, ktoré sú pravidelne upravované vysokou teplotou, strácajú pružnosť, poddajnosť i lesk. Krepovatejú, lámu a zostávajú na pohľad matné. Môžu sa objaviť aj problémy s farbením (nerovnomerné priľnutie farby, rýchlejšia strata pigmentácie,…). Okrem toho, že sa výrobcovia prístrojov na tepelný styling neustále snažia o vylepšenia (citlivá regulácia teploty, kĺzavejšie povrchy, ionizátor), sú na trhu dostupné prípravky, ktoré sa aplikujú do dĺžky vlasov a majú pôsobiť ako tepelná ochrana na vlasy.

Po aplikácii na vlasy vytvorí takýto prípravok ochrannú bariéru, ktorá zmierňuje vplyv vysokej teploty na vlasy. Teplo sa po vlasoch rozkladá postupne a rovnomernejšie a eliminuje sa tak teplotný šok. Povrch každého vlasu prípravok uhladzuje, čím obmedzuje nadmernú vysušovanie a budúce krepovatenie. Medzi prípravkami na tepelnú ochranu vlasov sú v zloženiach veľké rozdiely. Niektoré sú určené len na vytvorenie ochrannej vrstvy/bariéry. Iné majú navyše vyhladzujúce a regeneračné účinky. Obľúbené sú aj prípravky, ktoré okrem termoochrany sľubujú rýchlejší styling či dokonca lesklejšie a hebkejšie vlasy.

tepelná úprava vlasov

Výhody používania tepelnej ochrany na vlasy

 • Chráni vlasy pred poškodením teplom pri tepelnom stylingu. Vlasy sa menej štiepia a lámu.
 • Pomáha redukovať krepovatenie. Zabezpečuje vyššiu odolnosť voči vzdušnej vlhkosti.
 • Štruktúra vlasov je uhladenejšia. Vlasy pôsobia lesklejšie.
 • Finálny styling dosiahnete rýchlejšie a má trvácnejší výsledok.
 • Uľahčuje rozčesávanie a zabraňuje zamotávaniu vlasov.
 • Dodáva vlasom jemnosť a hebkosť.

Má používanie tepelnej ochrany na vlasy nejaké nevýhody? Väčšina prípravkov z tejto kategórie obsahuje silikóny, ktoré na povrchu vlasov vytvárajú neviditeľný film. Silikóny sa v zložení dajú rozpoznať podľa koncoviek -cone, -conol, -silixane, -silane. Vďaka filmu vlasia pôsobia uhladene a lesknú sa, sú tiež chránené pred teplom. Avšak, pri nadmernom a častom používaní prípravkov so silikónmi (sú aj v šampónoch, kondicionéroch, …) sú vlasy zaťažené. Silikóny sa môžu pričiniť napríklad o nerovnomerné alebo nedostatočné chytenie farby.

Tepelná ochrana na vlasy podľa typu vlasov

Aké sú vaše vlasy prirodzene? Hrubé, nepoddajné a vlnité? Alebo jemné a rovné? Tepelný styling vlasov sa totiž používa rozličnými spôsobmi. Možno túžite po dokonale rovných vlasoch alebo chcete bohaté plážové vlny. Či už vlasy vyrovnávate alebo tvarujete do vĺn, kučier, zakaždým prídu do kontaktu so „zdrojom“ vysokého tepla.

 • Mnohé prípravky na termoochranu vlasov sú určené na všetky typy vlasov – teda na dlhé aj krátke, rovné aj kučeravé, husté aj redšie.
 • V rámci tejto kategórie nájdete i užšie zamerané ochranné prípravky na vlasy. Niektoré vám pomôžu vytvoriť dokonalé vlny a pomôžu s fixáciou tvaru, iné sú vytvorené pre vyhladzovanie a perfektne rovné vlasy s vysokým leskom.
 • Ak máte vlasy kučeravé, zíde sa mať po ruke prípravok, ktorý okrem tepelnej ochrany, poslúži aj ako prevencia proti krepovateniu, aby sa nestalo, že vaše vlasy už po pár minútach pri vyššej vzdušnej vlhkosti rýchlo nadobudnú svoj pôvodný tvar.
 • Majiteľky hustých, nepoddajných vlasov budú spokojné s prípravkom na vlasy, ktorý má intenzívnejšie pôsobenie a aj vďaka nemu vlasy pomocou žehličky/kulmy rýchlejšie skrotia. Menej minút tepelného stylingu = menšie riziko poškodenia vlasov.
 • Ten istý prípravok by bol však nevhodný pre jemné a tenšie vlasy. Spôsobil by ich oťaženie a výsledkom by bol účes bez objemu či nadmerné mastenie vlasov. V takom prípade je lepšou voľbou termoochrana, ktorá vlasy nezaťažuje a dodáva im po tepelnej úprave vzdušnosť.

Konkrétne určenie a vhodnosť pre typ vlasov nájdete v popise produktov. Nápomocné vám budú aj užívateľské hodnotenia a recenzie prípravkov na tepelnú ochranu vlasov.

Druhy termoochranných prípravkov na vlasy

Tepelná ochrana na vlasy sa najčastejšie aplikuje na umyté, no už suché vlasy. Je to bezoplachový prípravok, ktorý sa necháva niekoľko minút pôsobiť na dĺžke vlasov pred samotnou tepelnou úpravou. Akú môže mať tento vlasový prípravok podobu?

 • Termoochranný sprej / Termoochranné sérum v spreji – Najznámejšia je termoochrana na vlasy v spreji. V sprejovej forme sa aplikuje veľmi rýchlo a rovnomerne. Nepôsobí zaťažujúco.
 • Termoochranný krém (s obsahom olejov) / Termoochranný gél / Termoochranný balzam – Aplikuje sa pomocou rúk rovnomerne do celej dĺžky vlasov. Takáto konzistencia je vhodná pre hustejšie a nepoddajné vlasy. Jemné a riedke vlasy by mohli zostať zaťažené a spľasnuté.

Pri výbere termoochranného prípravku na vlasy sa zaujímajte, do akej teploty poskytuje vlasom tepelnú ochranu. Kým niektoré si poradia s teplotou do 180 °C – 200 °C, ďalšie vytvárajú film poskytujúci ochranu až do teploty 450 °C.

vlasy úprava teplom

Ako vlasy chrániť pred poškodením teplom?

Vlasy sú vystavené rôznym rizikám. Škodí im UV žiarenie, chlórová voda, nevhodná vlasová kozmetika, nešetrené umývanie a česanie a samozrejme – aj pravidelný tepelný styling. Hoci s pomocou kulmy, kulmofénu, fénu a žehličky na vlasy vieme vyčarovať dokonalé účesy podľa predstáv, vlasy poškodené teplom potrápia mnohých.

Čo robiť, ak chcete vlasy lepšie chrániť pred poškodením teplom?

 • Fén používajte až na čiastočne preschnuté vlasy. Kulmofén, kulmu či žehličku, ktorými sa vlasy tvarujú, používajte iba na suché vlasy, nikdy nie na mokré. Mokré vlasy sú veľmi náchylné na stratu vlhkosti a kontakt s horúcimi plochami by vážne poškodil ich štruktúru. Mokré vlasy sa neodporúča ani česať.
 • Pri tepelnom stylingu nenastavujte najvyššie možné teploty. Pokúste sa nájsť nižšiu teplotu, ktorá vaše vlasy formuje. Ak ste doteraz používali na žehlenie vlasov teploty vyššie ako 200 °C, skúste tentokrát nastaviť teplotu okolo 170 °C – 180 °C.
 • Vyhýbajte sa viacnásobnej tepelnej úprave bez termoochrany (napríklad rýchle fénovanie a hneď za tým žehlenie vlasov). Vlasy sú vtedy veľmi namáhané.
 • Doprajte vlasom kvalitnú starostlivosť počas umývania a po ňom. Napríklad v podobne kvalitného šampónu, balzamu a vlasovej masky.

Ako používať tepelnú ochranu na vlasy?

Návod na používanie tepelnej ochrany na vlasy nájdete uvedený na obale prípravku. Nanáša sa najmä do dĺžok a končekov vlasov. Na nanesenie si treba vyhradiť krátky čas pred tepelným stylingom, aby tento prípravok vytvoril ochranný film. Úlohou termoochrany je pôsobiť počas doby stylingu a obmedziť prehrievanie vlasov.

Ceny prípravkov určených na tepelnú ochranu vlasov

Koľko zaplatíte za kvalitnú tepelnú ochranu na vlasy? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Tepelná ochrana vlasov do 10 eur

Ide predovšetkým o prípravky na ochranu vlasov, ktoré sú bežne dostupné v regáloch supermarketov a drogérií. Najčastejšie majú sprejovú podobu. Sľubujú uhladenie vlasov, jednoduchší styling a termoochranu približne do teploty 180 – 200 °C. Všímajte si, na aký typ vlasov je konkrétny prípravok určený a na aký tepelný styling bol vytvorený (žehlenie, fénovanie, …).

Tepelná ochrana vlasov od 10 do 20 eur

Kategória, ktorú reprezentuje aktuálne najpredávanejšia tepelná ochrana na vlasy, zaujme výbornými výsledkami. Vlasy sú po aplikácii menej náchylné na presušovanie a lámanie, jednoducho sa upravujú, lesknú sa, sú hebké a jemné. Zloženie prípravkov na termoochranu vlasov môže obsahovať aj regeneračné a vyživujúce zložky. Okrem sprejov sú k dispozícii aj termoochranné krémy, séra, balzamy či peny.

Tepelná ochrana vlasov od 20 eur

Výnimočný styling, dlhotrvajúci tvarujúci výsledok, termoochrana do teploty 230 °C (aj vyššia), znížená lámavosť vlasov a redukcia lámavých končekov. S týmito účinkami sa o vašu priazeň uchádzajú kvalitné prípravky tepelnej ochrany od renomovaných značiek vlasovej kozmetiky. Niektoré navyše ponúkajú hydratačné účinky a dlhšie udržanie farby vlasov.

Najlepšie značky prípravkov určených na tepelnú ochranu vlasov

 • Lee Stafford – Súčasťou britského kaderníckeho priemyslu je preslávená „ružová“ značka Lee Stafford. Pre produkty vo výnimočnom dizajne je typická vysoká kvalita aj výkon. V ponuke niekoľko obľúbených produktov na tepelnú ochranu vlasov, ktoré im dodajú lesk a uhladenosť.
 • Bumble and bumble – Rýchlo rastúca luxusná značka vlasovej starostlivosti so sídlom v New Yorku sa špecializuje na profesionálnu starostlivosť o vlasy a ich styling. V portfóliu nájdete produkty určené na tepelnú ochranu vlasov, ktoré navyše zanechávajú vlasy žiarivé, jemné a uhladené.
 • Olaplex – Na značku Olaplex nedajú kaderníci dopustiť. Vlasové prípravky sú určené na obnovu a znovuzískanie žiarivej koruny krásy. Pod číslom No.7 sa ukrýva vyživujúci olej pre vlasy namáhané teplom, ktorý posilňuje štruktúru vlasov v ich jadre.
 • L’Oréal – Popredná svetová kozmetická značka má široký záber – od líčenia a starostlivosti o pleť, cez starostlivosť o vlasy až po ich farbenie. V ponuke niekoľko účinných produktov tepelnej ochrany, ktoré uľahčujú teplotný styling, rozčesávanie aj celkové tvarovanie účesu. Od cenovo dostupnejších, až po prémiovejšie zloženie.
 • Maria Nila – Švédska 100% vegánska vlasová kozmetika si zakladá na ochrane a ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Vlasová kozmetika je vyrábaná v súlade s prírodou a bez testovania na zvieratách. Vyživujúce ochranné krémy a vlasové spreje poskytujú tepelnú ochranu, hydratujú a dodávajú lesk.
 • Syoss – Úspešná značka vlasovej kozmetiky priniesla na trh cenovo dostupné produkty vyvinuté a testované kaderníkmi. K dostaniu aj v drogériách a supermarketoch. Ochranné spreje Syoss využijete pri fénovaní, žehlení aj kulmovaní až do teploty 230 ° C. Niektoré dokonca dodajú vlasom želaný objem.
 • Kérastase – Ďalšia popredná svetová značka vlasovej kozmetiky z Francúzska spája silu prírodných zložiek a najnovších vedeckých pokrokov. V portfóliu nájdete niekoľko skvelo navrhnutých prípravkov určených na termoochranu a posilnenie vlasov. Vhodné aj pre náročných kupujúcich.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Lee Stafford Original Heat Protection
Shine Mist ochranný sprej na vlasy


+ Pre vlasy, ktoré sú často žehlené alebo fénované
+ Pomáha predchádzať elektrizovaniu vlasov
+ Dodáva vlasom nádherný lesk
+ Ochrana pred poškodením vplyvom vysokej teploty
od 10,50 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Bumble and bumble Hairdresser's
Invisible Oil Heat/UV Protective Primer


+ Termoochrana – chráni pred vysokými teplotami
+ Chráni pred lámaním a vyživuje hrubé či krehké vlasy
+ Zjemňuje a zmäkčuje vlasy
+ Bráni zamotávaniu vlasov
od 24,80 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Olaplex 7 Bonding Oil

+ Regeneračný olej pre vlasy namáhané teplom
+ Ochrana pred poškodením teplom až do 450 °C
+ Nezaťažuje vlasy
+ Zlepšuje textúru vlasov, obmedzuje krepovatenie
od 29,50 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4L'Oréal Expert Blow-dry Fluidifier
10-in-1 Cream


+ Vyživujúci a termoochranný krém pre prirodzenú fixáciu
+ Poskytuje termoochranu do 230 °C
+ Dodáva vlasom hebkosť a lesk
+ Pre všetky typy vlasov
od 20,40 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Maria Nila Style & Finish

+ Termoochranný sprej pre úpravu žehličkou a kulmou
+ Zanecháva krásne lesklé vlasy
+ Ochrana farbených vlasov pred vyblednutím
+ 100 % vegánske, bez sulfátov a silikónov
od 24,70 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Kérastase Résistance Ciment Thermique

+ Termoaktívna obnovujúca starostlivosť pre oslabené a poškodené vlasy
+ Chráni vlasy počas fénovania
+ Dodáva vlasom oslnivý lesk
+ Zanecháva vlasy jemné a mimoriadne hebké
od 34,50 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#7CHI Infra

+ Regeneračná kúra na vlasy – opravuje narušenú vlasovú štruktúru
+ Vlasy zanecháva jemné, hebké a pružné
+ Prinavracia vlasom zdravý vzhľad
+ Obsahuje 91 % zložiek prírodného pôvodu
od 10 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin