Najlepšie rybárske kreslá: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie rybárske kreslá
Rybársky prút, naviják, háčiky, náväzcový a odhodový materiál, … Takto nejako začína základná výbava rybára. Keďže je to záľuba, ktorá vás skôr či neskôr úplne pohltí, počet nevyhnutných vecí bude narastať. Medzi nimi nesmie chýbať pohodlné miesto, na ktorom bez ujmy na zdraví zvládnete aj niekoľkohodinové čakania. Pozrite si naše tipy na najlepšie rybárske kreslá s výbornými hodnoteniami od užívateľov, ktoré dokážu vo svojej cenovej kategórii presvedčiť aj skúsených.

Ak to s rybárčením myslíte vážne, niekde jednoducho sedieť musíte. Jednoduché skladacie rybárske stoličky predstavujú základné núdzové riešenie, na ktorom však nemáte šancu zrelaxovať. Vašu vášeň pre rybolov totiž musí korunovať kvalitná výbava, inak sa z aktívneho relaxu stane boj s nedostatkami a neskôr aj fyzickou bolesťou. Práve preto považujeme rybárske kreslo za “must have” každého rybára.

Aké prevedenia a vlastnosti by malo mať kvalitné rybárske kreslo? Akú mieru polohovania a skladnosti zvoliť? Čo sú najlepšie hodnotené prvky na rybárskych kreslách? Všetky dôležité informácie nájdete v nasledujúcom sprievodcovi výberom. Ak vás ich ponuka prekvapí rozmanitosťou, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie rybárskych kresiel, kde nájdete informácie od najpoverenejších. Sme si istí, že medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Mivardi, NGT, Kevin Nash, či Giant Fishing.

Najlepšie rybárske kreslá podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Mivardi Comfort Quattro

Najlepšie a najpredávanejšie
✔️ S anatomicky tvarovaným operadlom a kvalitne polstrovaným neoprénovým podhlavníkom
✔️ 4 teleskopické nohy s aretáciou a veľkými pätkami proti zaboreniu
✔️ Konštrukcia extra stabilná a pritom prekvapivo ľahká, iba 5,1 kg
✔️ Nosnosť 130 kg
📌 od 89 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Mivardi Kreslo CamoCODE Quattro

Skvelé recenzie
✔️ Extrémne ľahký a pevný hliníkový rám, hmotnosť necelých 5,5 kg
✔️ Automatické samovýsuvné teleskopické nohy
✔️ Spoľahlivý systém sklápania operadla pri nadvihnutí opierok rúk
✔️ Nosnosť až 160 kg
📌 od 86 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Mivardi Lehátko Comfort XL6

Najlepšie rybárske lehátko
✔️ Veľké, ploché a dokonale komfortné lehátko
✔️ Vyrobené zo silného, pevného a umývateľného materiálu
✔️ Nohy s veľkými výkyvnými packami proti zaboreniu do blata
✔️ Nosnosť 140 kg
📌 od 130 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4NGT Sedačka XPR Chair

Zaujímavá alternatíva
✔️ Vyrobené z pevných oceľových profilov a kvalitného polstrovania
✔️ Inovatívny systém nastaviteľných nôh s širokými pätkami proti zaboreniu do blata
✔️ Veľmi dobrý pomer cena / kvalita
✔️ Nosnosť 130 kg
📌 od 61 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Kevin Nash Indulgence Moon Chair

Netradičný dizajn
✔️ Perfektné polstrovanie pre vysokopohodlné sedenie
✔️ Jednoduché rozbalenie aj zbalenie behom pár sekúnd
✔️ Nosnosť 130 kg
✔️ Kreslo od renomovaného výrobcu
📌 od 127 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6DELPHIN Ergonia Carpath

Jedno z najobľúbenejších
✔️ Skladacie ergonomické kreslo, veľmi pohodlné a prispôsobiteľné
✔️ Látka je vysoko odolná akémukoľvek poškodeniu či zašpineniu
✔️ Vytvorené s dôrazom na maskovací vizuál
✔️ Zaťažiteľnosť až 80 kg a hmotnosť iba 7 kg
📌 od 106 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať rybárske kreslo

Správny rybár sa na ryby vyberie v akomkoľvek počasí. Nevadí mu tma, dážď ani chlad. Dokáže sa prispôsobiť a vybaviť tak, aby jeho plány pri vode nič nepokazilo. Ak ste doteraz sedeli na jednoduchej rybárskej stoličke, je čas posunúť svoje pohodlie o úroveň vyššie. Aj na základe vlastných skúseností vieme, že sa kúpa rybárskeho kresla vyplatí a z času stráveného pri jazere alebo rieke budete mať ešte lepší zážitok.

Rybárska stolička, kreslo alebo lehátko?

Začnime základným rozdelením podľa typu konštrukcie, miery pohodlia, nosnosti, skladnosti a hmotnosti. Potreby rybárov sa líšia v závislosti od toho, ako ďaleko a na ako dlho idú rybárčiť.

Z jedného väčšieho batoha a bicykla sa tak po čase môže stať plný kufor nevyhnutných vecí, bez ktorých sa pri niekoľkodňovom rybolove nezaobídete. Aj v prípade výberu vhodného rybárskeho sedenia teda rozhoduje niekoľko kľúčových faktorov.

⏩ Rybárske stoličky

V princípe predstavujú rybárske stoličky základné, jednoduché riešenie. Ich prednosťami sú predovšetkým výborná skladnosť a nízka hmotnosť.

Môžu byť v prevedení bez operadla, kedy ich tvorí rozkladacia oceľová konštrukcia s profilmi do “X” a výplet na sedenie, alebo s operadlom (a menšími lakťovými opierkami), ktoré sú síce o niečo ťažšie, no pri zložení (napríklad do tubusu) stále rovnako priestorovo nenáročné. Pozitívnou vlastnosťou je ich široké, až univerzálne outdoor využitie – nielen na ryby, ale aj do kempu, pri táborák, na festivale, do karavanu, či dokonca ako posedenie na balkóne a na záhrade.

Presvedčiť vás môže ich dobrá cenová dostupnosť, okamžitá pripravenosť na použitie, jednoduchá údržba. O niečo horšie sú na tom však z pohľadu pohodlia. V kŕčovitom, zhrbenom sedení sa už po niekoľkých hodinách začnete cítiť nepríjemne a radšej sa pobalíte a poberiete domov. Nehovoriac o tom, že niektoré lacné rybárske stoličky vynikajú neočakávanou “samoskladacou” schopnosťou. Najmä vo chvíli, keď na nich sedíte. Ich nosnosť zvyčajne nie je vyššia ako 110 – 120 kg.

⏩ Rybárske kreslá

Rybárske kresla predstavujú v súčasnosti najobľúbenejšiu kategóriu. Ich výber je široký a hravo si v ňom vyselektujete kreslo podľa svojich potrieb a fyzických parametrov.

Sú o niečo ťažšie a po zložení väčšie ako rybárske stoličky (na to myslite najmä v situácii, kedy sa chcete dostať na ťažko dostupné miesto). Pri preprave “na miesto činu” preto skôr oceníte priestor v kufri auta. Ponúkajú však podstatne väčšie pohodlie a prispôsobiteľnosť. Majú komfortnú, vyššiu a súčasne širšiu chrbtovú opierku (aj krku) s polstrovaním, väčšie opierky na ruky a niektorým modelom nechýba ani polohovateľná opierka nôh.

Sklon operadla môžete nastaviť v niekoľkých stupňoch. Najlepšie rybárske kreslá je možné polohovať až takmer do ľahu, a tak lákajú na krátke zdriemnutie. Na polstrovanie a výstuž sa používajú príjemné materiály. Buď extra ľahké a priedušné, ktoré v sebe nedržia vlhkosť (vhodné na leto – nespotíte sa na nich) alebo so zateplením, ktoré využívajú príjemný flísový materiál a vyššiu penu na výplň (vhodné na skorú jar a neskorú jeseň – príjemne hrejú a pri sedení “neťahá” na chrbát).

Ak na rybačke dokážete stráviť celé dni a noci, prednosti rybárskeho kresla oceníte už po prvom použití. Vyniká vyššou stabilitou a možnosťou nastavenia nožičiek na nerovnom blatovom teréne. Veľkou výhodou je vyššia nosnosť, v niektorých prípadoch až do 170 kg.

⏩ Rybárske lehátka

Kategória rybárskych lehátok je v porovnaní s predchádzajúcimi o niečo slabšia, no za to tu nájdete väčšinou iba modely od značiek, ktoré majú u rybárov vybudované dobré meno. Ak totiž potrebujete lehátko na prespatie pri rybačke, už sa počíta s tým, že ste rybár celým telom aj dušou.

Ide o nízkoprofilové konštrukcie so 6 alebo 8 nožičkami, ktoré sú do istej miery výškovo regulovateľné, aby ste si mohli lehátko nastaviť do roviny v nedokonalom teréne. Na rybárske lehátka sa kladie požiadavka pohodlnosti a mäkkosti, preto majú vo výbave tenký doplnkový matrac a dá sa k nim dokúpiť spacák, ktorý jednoducho pripevníte na rám lehátka.

Ponúkajú parametre bežného jednolôžka (cca 80 × 200 cm), preto sú prirodzene ešte ťažšie a po zložení väčšie ako rybárske kreslá. Ich zaťažiteľnosť závisí od kvality spracovania a prirodzene aj ceny. Začína približne na 140 kg a končí až na 220 kg.

 

Vychádzajúc z porovnania uvedeného vyššie, optimálne vlastnosti ponúkajú práve rybárske kreslá. Preto sa ďalej budeme venovať ich parametrom a prevedeniu.

Hmotnosť a nosnosť rybárskeho kresla

Jedným z prvých parametrov, ktoré môžu váš výber oklieštiť, je nosnosť rybárskeho kresla. Priemerne sa pohybuje v intervale od 110 – 170 kg.

Počítajte s tým, že vaša rybárska výstroj na jeseň je objemnejšia a ťažšia, preto k svojej hmotnosti niekoľko kilogramov pripočítajte. Ak chcete, aby sa kreslo predčasne neopotrebovalo, rátajte s rezervou aspoň 20 %. Rybár váhou 100 kg by teda nemal siahnuť po kresle s nosnosťou nižšou ako 120 kg.

Ak je reč o hmotnosti, tá sa v prípade rybárskych kresiel drží na “kompromisnej” hodnote. Čo to znamená? Kým rybárske stoličky môžu vážiť menej ako 2 kg a rybárske lehátka viac ako 15 kg, hmotnosť rybárskych kresiel je priemerne 5 – 9 kg, v závislosti od robustnosti konštrukcie a úrovne polstrovania. Je to hmotnosť, ktorú ešte odnesiete pár stoviek metrov od auta k rybníku – a to aj bez zadýchania alebo nadmernej únavy.

Polohovanie rybárskeho kresla – mechanizmus a stupne polohovania

Je to kreslo, preto je na mieste očakávať pohodlnosť. Okrem priestrannejšej a hlbšej sedacej časti sa môžete tešiť na príjemné a dostatočne vysoké chrbtové operadlo. Toto operadlo sa zo základnej polohy dá v niekoľkých stupňoch zakláňať smerom dozadu, bez ohrozenia stability sediaceho a preklonenia rybárskeho kresla smerom dozadu.

V tejto súvislosti teda priamo spomenieme samotné opierky rúk a lakťov. Sú pohodlné, dovoľujú rukám oddýchnuť si v prirodzenej polohe a uľahčujú vstávanie z kresla. Súčasťou opierok rúk môže byť systém polohovania (a súčasne aj skladania) rybárskeho kresla. Ak je aretácia súčasťou opierok, po ich jednoduchom podvihnutí sa budete zakláňať postupne smerom dozadu (najčastejšie ide o 3 – 5 stupňov záklonu). To všetko bez toho, aby ste sa z kresla vôbec zdvihli.

Druhou možnosťou, ako nastaviť sklon operadla, je systém polohovacích koliesok so zúbkami. Sú umiestnené v hlavnom kĺbe medzi sedadlo a operadlom. Po odtočení vonkajšieho kolieska (na oboch stranách), môžete operadlo zakloniť dozadu. Utiahnutím koliesok sa operadlo zafixuje v nastavenej polohe. Ak chcete zmenu polohy, musíte z kresla vstať. Dobrou správou však je, že niektoré kreslá s týmto klasickým systémom polohovania umožňujú zaklonenie až takmer do ľahu.

čo na rybačku

Materiál sedadla a operadla

K pohodliu rybárskeho kresla vo výraznej miere prispievajú materiály použité na sedadlo a operadlo. Je dôležité premyslieť si optimálny pomer “hrúbka materiálov vs. hmotnosť kresla”.

Čím sú materiály tenšie, tým je kreslo ľahšie a spratnejšie. Aj tenké syntetické materiály by však mali disponovať vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu (pretrhnutiu) a dlhodobému namáhaniu. Nezaškodí zvýšená farebná stálosť a schopnosť rýchleho preschnutia po krátkej letnej prehánke.

Ak sa vaše rybačky ťahajú dlho do noci a obľubujete chytanie rýb v chladnejšom počasí, určite oceníte zateplenie a vyššiu vrstvu rovnomerného polstrovania. Vyberajte flísové materiály s odolnosťou voči vlhkosti, ktoré nechladia ani keď sa teplota vo vonkajšom prostredí bude blížiť k nule.

Pozor na materiál použitý na podrúčkach. Kovové sú chladné, rovnako tak plastové môžu byť na dotyk menej príjemné. Zadovážte si napríklad neoprénové návleky na opierky. Sú hrejivé, dajú sa ľahko umývať a nenasávajú do seba vlhkosť.

Rám a nožičky ako základ stability

Stabilná konštrukcia z oceľových profilov a odolné nožičky s dostatočne širokými pätkami voči zaboreniu do blata – takto zjednodušene by sa dala popísať nevyhnutná výbava kvalitného rybárskeho kresla. Pri výbere kresla stavte na antikoróznu úpravu kovových prvkov, ktorá je výborným predpokladom pre dlhú životnosť a skladanie bez zasekávania.

Okrem toho je ideálne, ak sú nožičky nastaviteľné a teleskopicky vysúvateľné. Umožnia vám stabilne a rovnovážne umiestniť kreslo aj na mierne nerovnom povrchu.

Užitočná doplnková výbava

Výbava rybárskeho kresla záleží predovšetkým od času, ktorý rybolovom strávite a tiež od toho, či ste ochotní odniesť zo sebou všetky doplnkové prvky, hoci aj za cenu vyššej hmotnosti celého „sedenia“. Ich prínos je však pre vášnivého rybára nenahraditeľný.

 • Vak / Transportný obal na kreslo – Praktický prvok, ktorý by mal byť súčasťou každého kresla. Okrem toho, že je v obale všetko na mieste, po odložení do garáže alebo pivnice nepadá na kreslo prach, ani nie je ohrozené nahlodaním škodcov.
 • Postranné vrecká – Látkové vrecká s inštaláciou pomocou pások zo suchého zipsu slúžia na odloženie základných osobných vecí aj občerstvenia.
 • Ergonomická bedrová opierka – Ideálna v situáciách, kedy je pre vás vstávanie z hlbšej stoličky nepohodlné a bolestivé. Udržuje bedrovú časť chrbta v správnom zakrivení.
 • Ergonomická opierka hlavy a krku – Určená pre vyššiu mieru relaxu a pohodlia.
 • Stojan na prút – Postranná kovová konštrukcia určená na odloženie rybárskeho prútu.
 • Polica na nástrahy – Postranná kovovo-plastová konštrukcia, na ktorú si môžete odložiť drobné rybárske nevyhnutnosti.
 • Otvor v opierke na uloženie pohára – Býva súčasťou širších plastových podrúčok.
 • Doplnkový podnožník – K niektorým prémiovým kreslám si môžete dokúpiť podnožník, ktorý sa nainštaluje o základnú rámovú konštrukciu. Kreslo potom nadobúda prednosti lehátka.

Video

Ceny rybárskych kresiel

Cena rybárskeho kresla odráža predovšetkým jeho stabilitu, nosnosť a pohodlie. S rastúcou cenou je potom aj sedenie v kresle komfortnejšie. O tom, či sa oplatí investovať do drahšieho rybárskeho kresla sa rozhodujte napríklad aj podľa času, ktorý rybárčením strávite.

✅ Rybárske kreslá do 40 eur

V základnej cenovej kategórii síce kraľujú predovšetkým priestorovo nenáročné rybárske stoličky (bez operadla a s operadlom), nájdete tu aj niekoľko základných rybárskych kresiel, ktorým však s najväčšou pravdepodobnosťou bude niečo chýbať. Môže pokrivkávať kvalita polstrovania, prevedenie chrbtovej časti, polohovanie bude iba oklieštené na zopár stupňov, či nižšia nosnosť. Ak chcete rybárske kreslo “so všetkým”, čo k nemu patrí, potom sa zamerajte na o niečo drahšie modely.

✅ Rybárske kreslá od 40 do 80 eur

V cene od 40 do 80 už nájdete aktuálne najpredávanejšie rybárske kreslá s primeraným pomerom cena / kvalita aj prevedenie / pohodlie. Nájdete tu zástupcov značiek s dobrým menom (napríklad kreslá zn. Mivardi, NGT, Delphin, Elektrostatyk). Sú polohovacie, pohodlné, s teleskopicky nastaviteľnými nožičkami a dostatočne stabilné. Ak si však potrpíte na vyššom štandarde, potom vás zaujmú až kreslá z poslednej cenovej kategórie.

✅ Rybárske kreslá od 80 eur

Široký výber výborne spracovaných rybárskych kresiel ponúka rozmanitosť veľkostí, štýlu aj vybavenosti. Patria sa modely od renomovaných značiek Mivardi, Giant Fishing, Delphin, Kevin Nash. Očakávajte vysokú stabilitu aj nosnosť, viac stupňov polohovania aj možnosť rozšírenia o kompatibilné postranné prvky. Okrem kresiel sú v tejto cenovej kategórii prítomné dobre vybavené rybárske ležadlá.

Najlepšie značky rybárskych kresiel

 • Mivardi – Rokmi overená rybárska značka má na našom trhu niekoľko výborne predávaných kresiel pre rybárov s rôznymi potrebami. Do pozornosti dávame najmä modely s označením CamoCode, Comfort Quattro, Premium Quattro.
 • FOX – Prémiovú značku z Anglicka pozná pravdepodobne každý rybár, minimálne z počutia. Jej široký sortiment dopĺňajú precízne spracované rybárske kreslá a lehátka, ktoré ocenia aj nároční rybári.
 • Delphin – Jedna z najúspešnejších slovenských rybárskych značiek ponúka komfortné kreslá s vylepšenou ergonómiou a spoľahlivým systémom polohovania.
 • Kevin Nash – Legendárna značka Nash je medzi rybármi pojmom. Jej inovatívne produkty a dizajnovo odlíšené rybárske kreslá sú nielen atraktívne, ale aj vysoko funkčné.
 • Giants Fishing – Česká značka Giants Fishing prináša rybárom dobrú kvalitu za rozumnú cenu. Viaceré rybárske kreslá aj lehátka patria u nás k najpredávanejším. Ich prednosťami sú odolné tkaniny a vysoká, pohodlná časť chrbta.
 • NGT – Vo veľkom sortimente rybárskych potrieb britskej NGT nájdete aj niekoľko dobre skoncipovaných kresiel s priaznivou cenou.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Mivardi Comfort Quattro

Najlepšie a najpredávanejšie
✔️ S anatomicky tvarovaným operadlom a kvalitne polstrovaným neoprénovým podhlavníkom
✔️ 4 teleskopické nohy s aretáciou a veľkými pätkami proti zaboreniu
✔️ Konštrukcia extra stabilná a pritom prekvapivo ľahká, iba 5,1 kg
✔️ Nosnosť 130 kg
📌 od 89 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Mivardi Kreslo CamoCODE Quattro

Skvelé recenzie
✔️ Extrémne ľahký a pevný hliníkový rám, hmotnosť necelých 5,5 kg
✔️ Automatické samovýsuvné teleskopické nohy
✔️ Spoľahlivý systém sklápania operadla pri nadvihnutí opierok rúk
✔️ Nosnosť až 160 kg
📌 od 86 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Mivardi Lehátko Comfort XL6

Najlepšie rybárske lehátko
✔️ Veľké, ploché a dokonale komfortné lehátko
✔️ Vyrobené zo silného, pevného a umývateľného materiálu
✔️ Nohy s veľkými výkyvnými packami proti zaboreniu do blata
✔️ Nosnosť 140 kg
📌 od 130 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4NGT Sedačka XPR Chair

Zaujímavá alternatíva
✔️ Vyrobené z pevných oceľových profilov a kvalitného polstrovania
✔️ Inovatívny systém nastaviteľných nôh s širokými pätkami proti zaboreniu do blata
✔️ Veľmi dobrý pomer cena / kvalita
✔️ Nosnosť 130 kg
📌 od 61 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Kevin Nash Indulgence Moon Chair

Netradičný dizajn
✔️ Perfektné polstrovanie pre vysokopohodlné sedenie
✔️ Jednoduché rozbalenie aj zbalenie behom pár sekúnd
✔️ Nosnosť 130 kg
✔️ Kreslo od renomovaného výrobcu
📌 od 127 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6DELPHIN Ergonia Carpath

Jedno z najobľúbenejších
✔️ Skladacie ergonomické kreslo, veľmi pohodlné a prispôsobiteľné
✔️ Látka je vysoko odolná akémukoľvek poškodeniu či zašpineniu
✔️ Vytvorené s dôrazom na maskovací vizuál
✔️ Zaťažiteľnosť až 80 kg a hmotnosť iba 7 kg
📌 od 106 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin