Najlepšie bezdotykové odpadkové koše: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie bezdotykové odpadkové koše
Záleží vám na tom, udržať domácnosť hygienicky čistú, no zároveň šikovným spôsobom eliminovať čistenie niektorých plôch? Potom neprehliadnite naše tipy na najlepšie bezdotykové odpadkové koše, ktoré môžu zaujať svojím prevedením a kvalitou spracovania. Pri ich výbere sme sa zamerali na dostupné recenzie a skúsenosti používateľov.

Prečo sa zamerať práve na odpadkový kôš? Odpadkový kôš má jasnú úlohu – končia v ňom zvyšky, nepotrebné a použité drobné veci. Jednoducho odpad z kuchyne, kúpeľne alebo domácej pracovne. Avšak, častokrát ide o veci, ktoré môžu byť zdrojom rôznych škodlivých baktérií a vírusov – či už ide o použité vreckovky, hygienické potreby, kontaminované obaly a zvyšky živočíšnych produktov. Práve posledné roky nám ukázali, ako rýchlo sa šíria vírusy a ako je hygiena a dezinfekcia rôznych povrchov dôležitá. Vyšší dôraz na čistotu sa kladie nielen na miestach, kde sa stretáva viac ľudí, ale aj tam, kde sa chceme cítiť najbezpečnejšie – teda doma. Ako je už z názvu zrejmé, bezdotykového odpadového koša sa nemusíte dotýkať. Hoci sa na prvý pohľad nemusí odlišovať od klasického koša, do výbavy dostal senzor, ktorý sníma pohyb v jeho okolí a akonáhle sa vaša ruka ocitne nad vekom koša, motorček sa postará i plynulé a prekvapivo tiché otvorenie a zatvorenie koša. Alebo to zvládne aj na hlasový povel?

Aké vlastnosti a prevedenie by mal mať kvalitný bezdotykový odpadkový kôš? Ktoré parametre sú rozhodujúce? Kde nájde tento vylepšený druh odpadkového koša najlepšie využitie? Všetko podstatné sa dozviete z nasledujúceho sprievodcu. Zmapovali sme sortiment, zamerali sa na rozmanité možnosti a prešli recenzie bezdotykových odpadkových košov. V nich sme našli favoritov od značiek Helpmation, HiMAXX, SimpleHuman, Lamart, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia a stali sa základom pre náš rebríček s top produktami v danej kategórii.

Najlepšie bezdotykové odpadkové koše podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Helpmation OVAL 30 litrov (GYT 30L-1)

✔️ Senzorické bezdotykové ovládanie - prevádzka na batérie
✔️ Kvalitná matná nerezová oceľ
✔️ Bezodtlačková úprava
✔️ Moderný univerzálny dizajn
✔️ Super tiché otváranie a zatváranie
📌 od 88 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2LAMART LT8045

✔️ Senzorické otváranie pomocou snímača pohybu
✔️ Ergonomické dizajnové spracovanie
✔️ Z kvalitného antikorového materiálu
✔️ Objem až 58 l
📌 od 119 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3HiMAXX Trendy 38L

✔️ 100% bezdotyková prevádzka - infračervený senzor
✔️ Kvalitná nerezová oceľ
✔️ Patróna s aktívnym uhlím na pohlcovanie zápachu
✔️ Poistný okruh na zachytenie odpadkového koša
📌 od 59 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Helpmation MINI 6 litrov (GYT 6-2)

✔️ 100% bezdotyková prevádzka - infračervený senzor
✔️ Tiché otváranie a zatváranie
✔️ Prvotriedna nerezová oceľ
✔️ Súčasťou koša je vnútorná vyberateľná plastová nádoba
📌 od 59 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Simplehuman SEMI-ROUND 45L

✔️ Kôš vyrobený z matnej nerezovej ocele
✔️ Luxusný dizajn a elegantné spracovanie
✔️ 100% bezdotyková prevádzka
✔️ Extra tiché otváranie
✔️ Dômyselne prepracované snímanie priestoru okolo koša
📌 od 199 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať bezdotykové odpadkové koše

Pri bežnom chode domácnosti a činnosti jej členov vzniká rozmanitý odpad. Manipulácia s ním nemusí byť vždy príjemná. Ako rýchlo, pohodlne a bez kontaminácie okolia zahodiť prázdne obaly z mäsa? Ako mať istotu, že sa vírusová nálož z použitých vreckoviek nedostane na povrch odpadkového koša? Bezdotykové odpadkové koše za posledné obdobie nabrali nevídanú popularitu. Hoci sú drahšie ako bežný odpadkový kôš, manipuláciu s odpadom značne zjednodušujú a umožňujú vám mať háklivé veci pod kontrolou.

odpadkový kôš

Bezdotykový odpadkový kôš a výhody jeho používania

 • Používanie bezdotykového odpadkového koša je jednoduchšie – Ak máte plné ruky odpadkov, stačí nad košom “zamávať” a behom sekundy poputujú všetky bezpečne do koša.
 • Povrch odpadkového koša je čistejší a hygienickejší – Krájali ste mäso? Vyhadzujete použité hygienické potreby? Keďže sa povrchu koša nikto nedotýka, prenos patogénov je nižší. Ušetríte čas, ktorý by ste inak venovali dezinfekcii veka na koši.
 • Do prostredia sa šíri menej zápachu – Bezdotykové odpadkové koše sú vo väčšine prípadov opatrené presne dosadajúcim vekom. Najlepšie modely dokonca disponujú uhlíkovým filtrom, ktorý pohlcuje zápach.
 • Bezdotykový odpadkový kôš je vyrobený z kvalitných materiálov – Používa sa kvalitná nerezová oceľ a bezodtlačková povrchová úprava. Pôsobia moderne a v ponuke odpadkových košov všeobecne sa radia k prémiovým produktom. Na niektoré modely máte dokonca záruku predĺženú na 5 rokov.
 • Je premyslený do detailov – Kvalitný bezdotykový odpadkový kôš má presný senzor, tiché a extra plynulé otváranie. Pracuje tak, aby šetril batériu. Vo výbave má poistný okruh na zachytenie odpadkového vrecka alebo vnútorné plastové vedro na vybratie.
 • Bezdotykový kôš môžete nastaviť tak, aby do neho nemali prístup zvieratá počas vašej neprítomnosti – Mechanizmus otvárania sa dá vypnúť, čo znamená, že ak by mal váš zvedavý pes chuť do neho nahliadnuť, nepodarí sa mu to. Veko zostane zatvorené.
 • Jeho prínos ocenia tiež ľudia so zdravotnými problémami – K bezdotykovému košu sa nemusíte skláňať do úplného predklonu, ani nohou stláčať pedál na otvorenie veka. Ak trpíte ochoreniami chrbta, nôh alebo rúk, oceníte, že máte výrazne jednoduchší prístup do koša.

📌 Náš tip: Ak doma odpad triedite, neprehliadnite výber dobre hodnotených košov na triedený odpad.

Objem bezdotykového odpadkového koša

Ako to už pri odpadkových košoch býva, jedným z najdôležitejších rozhodovacích kritérií je objem samotného koša. Ak si vopred zvolíte preferovaný objem, výber vhodných adeptov sa okamžite okreše hoci aj na štvrtinu. Ako vybrať bezdotykový odpadkový kôš podľa objemu?

Stretnúť sa môžete s menšími aj objemnými košmi – od 6 do 60 l.

Najmenšie odpadkové koše sú zvyčajne určené do kúpeľne alebo na WC. Ak hľadáte kôš napríklad do detskej izby, zvyčajne vystačíte s objemom okolo 15 l. Je lepšie, ak sa kôš priebežne vyprázdňuje, aby sa v ňom nemnožili ďalšie mikroorganizmy alebo hmyz, napríklad v zahnívajúcej šupke od banána. Bezdotykový odpadkový kôš má azda najlepšie využitie v kuchyni. Objem cca 30 l je vhodný pre 2 – 3 členné domácnosti, koše s objemom 45 – 60 l sú zase vhodné do početnejších domácnosti (4 členovia a viac).

Pri rozhodovaní zvážte svoje preferencie a spôsob narábania s odpadom:

 • Otázka: Ako často máte vo zvyku vynášať kôš do hlavného odpadu?

Ak každý deň, nemusíte siahať po veľkom odpadkovom koši. Objemný odpadkový kôš nie je totiž dobrou voľbou pre domácnosti, ktoré produkujú menej odpadu. Obsah koša “pracuje” a po niekoľkých dňoch sa tak či tak nevyhnete nepríjemnej aróme.

 • Otázka: Triedite odpad?

V takom prípade si vyhliadnite bezdotykový odpadkový kôš na triedený odpad. Na trhu sú zaujímavo členené modely. Najviac nás zaujali koše delené na dve časti (na komunálny a bio odpad). Z hľadiska hygieny patria papier a plast k menej rizikovým odpadom, preto si zrejme vystačíte aj s klasickým košom (alebo vreckom zaveseným v špajzi).

Najčastejšie používané materiály

Dobrou správou je, že hoci bezdotykový odpadkový kôš stojí viac, ako klasický kôš, na materiáloch a ich kvalite sa šetrí iba málokedy. Za svoju investíciu môžete dostať kôš vyrobený z kvalitnej nerezovej ocele s bezodtlačkovou povrchovou úpravou.

Telo koša musí totiž disponovať dostatočnou odolnosťou, aby kôš poskytoval stabilnú základňu pre veko s integrovaným senzorom a mechanizmom otvárania. Nerez je zároveň materiál, ktorý nenasáva pachy, je jednoduchý na údržbu, odolný voči kyslým tekutinám a vyznačuje sa dlhou životnosťou. Okrem toho, výborne zapadne do moderných interiérov – a to najmä vtedy, ak sa kôš neukrýva za dvierkami kuchynskej linky.

Na trhu nájdete aj niekoľko plastových bezdotykových košov. V bielej alebo jemných pastelových farbách sa hodia napríklad do prostredia kúpeľne alebo detskej izby. Sú lacnejšie, ľahšie a pri neopatrnej manipulácii o čosi náchylnejšie na poškodenie. Prihliadnuc na to, že v kúpeľni sa odpadkový kôš využíva predsa len menej ako kôš v kuchyni, môže byť aj plastový bezdotykový odpadkový kôš s jemným dizajnom dobrou voľbou.

📌 Viete, že špičkové modely dostali do vienka aj antibakteriálny povrch koša s nanostriebrom?

Tvar odpadkového koša

Tvar odpadkového koša by mal zapadnúť do prostredia, do ktorého ho vyberáte. Či ide o klasický kôš, alebo bezdotykový odpadkový kôš, zvyčajne nestojí v centre pozornosti. Vypĺňa prázdne miesto – v kuchyni blízko hlavnej prípravnej zóny, v kúpeľni vedľa skriniek s drogériou a kozmetikou alebo blízko vedľa WC. Tomu zodpovedajú aj tvary odpadkových košov.

Obľúbené sú okrúhle koše (sú na pohľad elegantnejšie a jednoducho sa do nich inštaluje vrecko), štvorcové koše, obdĺžnikové koše (najmä ak verne zapadnú do voľného miesta a vyplnia každý kút) a polkruhové odpadkové koše, ktoré môžete pristaviť k stene.

Bezdotykový systém otvárania

Poďme si teraz bližšie povedať o tom, čo je pre bezdotykový odpadkový kôš typickým poznávacím znakom. Tento typ koša sa totiž otvára bez priameho dotyku. Kým nie je odpadkové vrecko naplnené, nemusíte sa koša dotýkať.

Ak ste si pod pojmom bezdotykový odpadkový kôš predstavili kôš pedálový, neboli ste síce ďaleko od pravdy, no toto riešenie nie je tak dômyselné, ako kôš, ktorý je vybavené senzorom pohybu alebo hlasovým senzorom. Ide jednoznačne o modernejšie spracovanie.

Najčastejšie má bezdotykový smetný kôš vo výbave pohybový senzor. Nad košom iba mávnete rukou a veko sa otvorí. Lacné koše tohto typu majú senzor menej precízne spracovaný, čo znamená, že sa kôš otvára aj vo chvíli, kedy iba prechádzate okolo. Je to neefektívne, pretože pri otváraní kôš vydáva istý zvuk a naviac – spotrebúva energiu batérií na zbytočný pohyb. Automaticky sa zatvorí priemerne po 5 sekundách. Najlepšie bezdotykové odpadkové koše už majú túto časť výbavy premyslenú do detailov. Kôš neregistruje pohyb okolo. Akonáhle sa však udeje pohyb 10 – 25 cm nad vekom, veko sa plynule otvorí a senzor začne snímať nielen pohyb nad košom, ale aj pohyb pred ním. Kôš sa teda nezatvorí dovtedy, kým od neho neodstúpite. Otvorený kôš už registruje pohyb z viacerých uhlov.

Prémiové modely majú okrem pohybového senzora vo výbave aj senzor hlasový. Na povel “open can” sa kôš otvorí. Ak potrebujete, aby kôš ostal dlhšie otvorený, stačí povedať “stay open”. V momente, ako do koša premiestnite všetok odpad, ktorý práve treba upratať, stačí na kôš vysloviť “close can”.

Obľúbenou funkciou je tiež manuálne otváranie koša cez dve tlačidlá (jedno na otvorenie, druhé na zatvorenie). V takom prípade najskôr deaktivujete senzory a kôš sa otvára jednoduchým ťuknutím do tlačidla. Zatvorí sa vtedy, keď stlačíte susedné tlačidlo.

 • Otázka: Ako spoznať, že výrobca premyslel konštrukciu odpadkového koša do detailov?

Senzor pohybu bude snímať pohyb rukou nad vekom. Oblasť so senzormi a ovládačmi bude vodotesná, aby funkčnosť koša neohrozila rozliata tekutina.

Napájanie pre veko (zdroj energie)

Čo je zdrojom energie pre otváravé veko a senzory? K dostaniu sú bezdotykové odpadkové koše s napájaním na klasické batérie (4 – 8 kusov AA alebo AAA). Ak použijete kvalitné batérie, niektorí výrobcovia uvádzajú, že pri 30 otvoreniach za deň vydržia fungovať 6 mesiacov. To znamená, že celý mechanizmus je energeticky pomerne nenáročný. Niektoré modely je dokonca možné napájať cez sieťový adaptér. Nevyhnutnou požiadavkou je blízkosť elektrickej zásuvky. Aby ste však neboli v umiestnení odpadkového koša obmedzovaní, zvyčajne môžete využívať kombinované napájanie podľa potreby – sieťové alebo na batérie.

Užitočná výbava

 • Poistný okruh – Ide o kovový rám, na ktorý sa fixuje odpadkové vrece. Poistný okruh potom jednoducho vložíte do koša a nemusíte riešiť presah vreca z vonkajšej strany cez okraj.
 • Umelé vedro – Niektoré bezdotykové koše majú vnútornú vyberateľnú nádobu. Je to praktické riešenie, najmä ak už neveríte, že naplnené vrece vydrží cestu z bytu na ulicu k veľkým odpadkovým nádobám.
 • Zásobník na nové vrecká – Ide o priestor v zadnej časti, kde môžete vložiť vrecká do zásoby.
 • Kompatibilné vrecká – Sú navrhnuté presne pre konkrétny typ a veľkosť koša. Sedia ako uliate, nemusíte s nimi pri výmene “bojovať”. Koše však fungujú aj s bežne dostupnými odpadkovými vrecami. Ich objem by mal byť o 3 – 5 litrov väčší, ako objem koša.
 • Poistka proti otvoreniu (tlačidlo On/Off) – Na bočnej strane koša nájdete malé tlačidlo On/Off. Ak kôš vypnete, senzory sa deaktivujú a kôš zostane bezpečne uzatvorený. Tento prvok výbavy ocenia najmä majitelia zvedavých štvornohých miláčikov.
 • Filter na pohlcovanie pachu – V odpadkovom koši je často odpad biologického pôvodu, ktorý už po niekoľkých hodinách pri izbovej teplote začne podliehať rozkladu a produkovať nepríjemný zápach. Práve preto majú lepšie vybavené bezdotykové odpadkové koše uhlíkový filter, ktorý absorbuje zápach.

Ceny bezdotykových odpadkových košov

O odpadkových košoch sa hovorí, že patria medzi najšpinavejšie veci v našich domácnostiach. Ak to chcete aspoň čiastočne zmeniť a byť s prípadnými baktériami čo najmenej v kontakte, ovládanie bez dotyku sa vám okamžite zapáči. Koľko zaplatíte za kvalitný bezdotykový odpadkový kôš?

✅ Bezdotykové odpadkové koše do 50 eur

V cene do 50 eur nájdete menšie a stredne veľké koše s objemom do 40 litrov. Niektoré z nich patria medzi najpredávanejšie v tejto kategórii. Ponúkajú primeranú výbavu, neutrálny dizajn a nebudú krokom vedľa, ak chcete u vás doma hygienicky vyriešiť odpad.

✅ Bezdotykové odpadkové koše od 50 do 100 eur

Výber v tejto kategórii začína byť zaujímavejší, najmä pri pohľade na dizajn, modernosť a presnosť automatických senzorov. Veľmi dobrý pomer cena / kvalita. Dôraz na vyššiu životnosť materiálov a tichý chod pri otváraní veka.

✅ Bezdotykové odpadkové koše od 100 eur

Luxusne spracované bezdotykové odpadkové koše s plnou výbavou. Ponúkajú extra presný senzor pohybu, energeticky úspornú prevádzku a do výbavy dostali zvyčajne aj hlasový senzor. Obľúbenou vlastnosťou je bezodtlačková a antibakteriálna povrchová úprava.

Najlepšie značky bezdotykových odpadkových košov

 • Helpmation – Česká značka sa špecializuje na výrobu užitočných a funkčných bezdotykových produktov. V ponuke má užívateľmi dobre hodnotené bezdotykové koše s objemom od 6 – 80 l.
 • HiMAXX – Ďalšia značka, ktorá sa zaoberá výrobou bezdotykových produktov (koše, dávkovače mydla). Elegantný dizajn, rýchly senzor, kvalitná nerezová oceľ.
 • SimpleHuman – Značka Simplehuman si dala za cieľ vyrábať lepšie koše. Jej bezdotykové koše vyzerajú luxusne, sú vyrobené z prvotriednych materiálov a veko sa vďaka systému planetárnej prevodovky pohybuje rýchlo a plynulo. Povrch opatrený nanostriebrom.
 • Lamart – Obľúbená značka Lamart zaradila do svojej ponuky niekoľko bezdotykových odpadkových košov v rôznych farebných aj tvarových prevedeniach za dobrú cenu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Helpmation OVAL 30 litrov (GYT 30L-1)

✔️ Senzorické bezdotykové ovládanie - prevádzka na batérie
✔️ Kvalitná matná nerezová oceľ
✔️ Bezodtlačková úprava
✔️ Moderný univerzálny dizajn
✔️ Super tiché otváranie a zatváranie
📌 od 88 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2LAMART LT8045

✔️ Senzorické otváranie pomocou snímača pohybu
✔️ Ergonomické dizajnové spracovanie
✔️ Z kvalitného antikorového materiálu
✔️ Objem až 58 l
📌 od 119 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3HiMAXX Trendy 38L

✔️ 100% bezdotyková prevádzka - infračervený senzor
✔️ Kvalitná nerezová oceľ
✔️ Patróna s aktívnym uhlím na pohlcovanie zápachu
✔️ Poistný okruh na zachytenie odpadkového koša
📌 od 59 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Helpmation MINI 6 litrov (GYT 6-2)

✔️ 100% bezdotyková prevádzka - infračervený senzor
✔️ Tiché otváranie a zatváranie
✔️ Prvotriedna nerezová oceľ
✔️ Súčasťou koša je vnútorná vyberateľná plastová nádoba
📌 od 59 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Simplehuman SEMI-ROUND 45L

✔️ Kôš vyrobený z matnej nerezovej ocele
✔️ Luxusný dizajn a elegantné spracovanie
✔️ 100% bezdotyková prevádzka
✔️ Extra tiché otváranie
✔️ Dômyselne prepracované snímanie priestoru okolo koša
📌 od 199 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin