Najlepšie lisy na cesnak: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie lisy na cesnak
Pretlačenie cesnakových strúčikov nie je náročná kulinárska činnosť. Avšak, zostávajú po nej výrazné pachové stopy, či už na prstoch, čepeli noža alebo na kuchynskej doske. Ako pomocník sa zíde lis na cesnak? Aké prednosti majú najlepšie lisy na cesnak? Ak chcete mať ruky čisté a prelisovaný cesnak pripravený do varenia behom okamihu, ušetrite čas a námahu a pozrite si nasledujúce tipy

V nasledujúcom rebríčku nájdete niekoľko veľmi dobre hodnotených lisov na cesnak. Ručný lis na cesnak má jedinú hlavnú funkciu – prelisovať, či skôr rozdrviť strúčik cesnaku na drobné kúsky, aby sa jeho intenzívna chuť mohla v pokrmoch naplno a rýchlejšie rozvinúť. Môže byť na výbere tohto nenápadného kuchynského pomocníka niečo náročné? Ak vlastníte starý lis na cesnak, možno ste priamo svedkom jeho nedostatkov. Tými sú predovšetkým zájdený, zoxidovaný povrch, ale aj poškodený alebo na stisk veľmi nepohodlný stláčací mechanizmus. Správnou kúpou by ste mali získať lis, ktorý funguje spoľahlivo, nevyžaduje veľkú silu na stlačenie, dá sa ľahko čistiť a je vyrobený s mimoriadnou odolnosťou voči vode a sírnatým zlúčeninám obsiahnutých v cesnaku.

Existujú okrem lisu na cesnak so stláčacou pákou iné možnosti? Na aké detaily sa zamerať? Základný prehľad nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Ak bude zdať ponuka lisov jednotvárna a iba s rozdielnou cenou, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie lisov na cesnak, kde nájdete užívateľské skúsenosti a spokojnosť aj nespokojnosť s používaním. Sme si istí, že medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Zwilling, Tescoma, Orion, Tefal.

Najlepšie lisy na cesnak podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Zwilling Pro

Najkvalitnejší
✔️ Z matnej a leštenej nehrdzavejúcej ocele 18/10
✔️ Precízne spracovanie, dlhá životnosť
✔️ Príjemný povrch rukoväti
📌 od 30 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Lis na cesnak PRESIDENT, s čistidlom

Najpredávanejší
✔️ Vyrobený z odolnej zliatiny kovov
✔️ Vybavený multifunkčným čistidlom
✔️ Záruka 5 rokov
📌 od 18 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Orion Lis na cesnak LUXY

Cena / kvalita
✔️ Pochrómovaný kovový lis na cesnak
✔️ Možno ho umývať v umývačke riadu
✔️ Na tlačiacej časti sú výstupky, ktoré zjednodušia čistenie
📌 od 7 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Orion Lis na cesnak

Najlepší lis typu kolíska
✔️ Pritlačením kolísky o dosku sa lis pretlačí otvormi
✔️ Vhodný pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou v ruke
📌 od 4 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5LODOS – Lis na cesnak

Najlepší lacný produkt
✔️ Z potravinárskeho, zdravotne neškodného hliníka
✔️ Vyrobený presným tvarovým liatím
✔️ Súčasťou balenia je čistič
📌 od 2,40 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Tefal Ingenio lis na cesnak

✔️ Kvalitný nylon obohatený o sklenené vlákna pre vyššiu odolnosť
✔️ Odolný proti kyselinám, zafarbeniu i korózii a vysokým teplotám 230 °C
✔️ Extra silná rukoväť
📌 od 18 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať lis na cesnak

Začnime netradične – samotným cesnakom…

Chuťovo jedinečný cesnak je svojím spôsobom v kuchyni nenahraditeľný. Je výrazný, aromatický a v mnohých receptoch dokáže výslednú chuť doladiť k dokonalosti. Podľa prírodnej medicíny je cesnak považovaný za antibiotikum. Okrem toho je dlhodobo v záujme vedeckých pozorovaní a pripisujú sa mu dezinfekčné, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Napríklad – pomáha ozdraviť trávenie, upraviť krvný tlak, prečistiť krv, posilniť imunitu či pomôcť v boji proti kožným ochoreniam. Samozrejme, aj v jeho prípade platí zlaté pravidlo – všetko s mierou.

V kuchyni ho máme radi pre jeho pikantnú prenikavú chuť. Môže za to obsah sulfidov, sírnatých zlúčenín. Výborne ladí s paradajkami, paprikami, strukovinami, mäsom a údeninami. Je súčasťou mnohých polievok a omáčok. Hviezdi v marinádach na mäso, smotanovo-syrových dipoch aj nátierkach na čerstvé chrumkavé pečivo. Niekedy postačí strúčik či dva, aby výsledný pokrm nadobudol nový rozmer a chuť, ktorú milujeme.

cesnak

Prečo si kúpiť lis na cesnak?

Nie je ťažké očistiť jeden strúčik cesnaku. Ak by ste ho však nožíkom chceli nakrájať na drobné kúsky, väčšina šťavy zostane na doske, čepeli noža a vašich prstoch. Predstavte si, že máte takýmto spôsobom spracovať 10 – 15 strúčikov. Charakteristická aróma vás bude verne sprevádzať ešte niekoľko hodín a možno aj na druhý deň.

Lis na cesnak, hoci mnohými podceňovaný, zvláda svoju prácu rýchlo a bez zbytočného neporiadku. Prelisovaný cesnak môžete priamo pridať do jedla a ušetríte čas, ktorý by ste strávili pri krájaní a umývaní množstva ďalších riadov.

Ak sa chcete úplne vyhnúť aróme cesnaku na rukách, máme pre vás jeden zaujímavý tip – pod názvom lúpač na cesnak nájdete v obchodoch a e-shopoch praktickú pomôcku v podobe malej rolky zo silikónu alebo neoprénu, do ktorej vložíte strúčik v šupke, párkrát ho v rolke povaľkáte, pritlačíte a piplavému čisteniu je razom koniec.

Vráťme sa však k hlavnému aktérovi – Ako vybrať lis na cesnak, ktorý vám dobre poslúži a vo výbornom stave vydrží dlhé roky? Zaujímavé informácie rady a tipy nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Základné kritériá výberu

Ešte predtým, ako sa pustíme do porovnávania rôznych konštrukcií lisov na cesnak a najčastejšie používaných materiálov, oplatí sa zamerať na tieto oblasti:

  • Celkový dojem – Aké je materiálové spracovanie lisu na cesnak, jeho veľkosť, kapacita? Ide o produkt s dobrými recenziami?
  • Trvanlivosť – Aké je kvalita použitých materiálov, spracovanie rukoväte, pákového mechanizmu?
  • Efektivita – Dokáže lis cesnak prelisovať na rovnomerné, rovnako veľké kúsky, ktoré sa dajú pohodlne použiť do varenia? Neprodukuje zbytočné straty pri vytláčaní bokom?
  • Čistenie – Ako sa lis na cesnak čistí? Je vybavený drobnou plastovou čističkou alebo má “vstavaný čistič”, ktorý okamžite prečisťuje aj otvory na lise?

ako vybrať lis na cesnak

Základné druhy lisov na cesnak pre domáce použitie

V kuchynskej zásuvke lis na cesnak nezaberá veľa miesta. Malý, kompaktný pomocník je v ponuke k dispozícii v troch konštrukčných prevedeniach.

Pákový lis na cesnak

Tradičné kovové prevedenie pákového lisu na cesnak je tvorené dvomi proti sebe idúcimi rukoväťami, ktoré vzájomne prepája mechanizmus na lisovanie cesnaku s kapacitou priemerne na 1 – 3 strúčiky cesnaku. Cesnak sa po zatlačení rukovätí prelisuje cez rovnomerne rozmiestnené otvory. Súčasťou balenia býva zvyčajne aj praktický čistič, ktorým môžete lis okamžite zbaviť uviaznutých zvyškov cesnaku.

S cesnakom prídete do kontaktu iba minimálne a pri jeho lisovaní nezašpiníte ani ďalšie náradie, nanajvýš hrot noža. Ide o jedno z najpopulárnejších riešení, ktoré je dostupné v rôznych cenových reláciách. Kvalitné pákové lisy na cesnak nenamáhajú zápästie a pracujú plynule. Lacné lisy na cesnak môžu časom vykazovať isté nedostatky.

Cena pákových lisov na cesnak je 2 – 70 eur, čo je široké rozpätie pre rôzne kvalitatívne spracovanie.

Kolískový lis na cesnak

Ak trpíte artritídou alebo máte zhoršenú pohyblivosť ruky, používaní pákového lisu na cesnak nemusí byť tým, čo je pre vás v kuchyni najlepším riešením. Zaujímavou alternatívou sú v takej situácii kovové kolískové lisy na cesnak. Ako už napovedá samotný názov, lis je tvarovaný do tvaru kolísky, v strede s rovnomerne usporiadanými otvormi.

Strúčiky cesnaku položíte na dosku, zhora pritlačíte lis typu kolíska a kolísavým pohybom na strúčiky zatlačíte. Cez otvory sa cesnak pretlačí smerom k vám. Na používanie potrebujete dosku a obe ruky. Okrem lisu sa tak cesnakom “zamaže” minimálne aj doska.

Cena kolískových lisov je priemerne 3 – 5 eur.

Lis s uťahovacím mechanizmom

Na lise s uťahovacím mechanizmom je prevažujúcim materiálom odolný plast. Na trhu nenájdete veľa modelov, môžu však zaujať spôsobom drvenia / lisovania cesnaku a obsluhou. Lis tvorí nádoba na strúčiky, rukoväť so závitom a spodná časť s otvormi, cez ktoré sa lis pretláča. Zatáčaním rukoväte hlbšie do nádoby sa cesnak postupne lisuje a vychádza von.

Aj v tomto prípade platí, že netreba stláčať páku a s lisom sa dá dobre manipulovať aj pri horšej pohyblivosti rúk. Pripravte sa však na čistenie útrob nádobky. Ak lis okamžite prepláchnete, budete mať po starostiach.

Cena lisov s uťahovacím mechanizmom je 8 – 10 eur.

Najčastejšie používané materiály

Hliník

Dlhodobo veľmi populárny materiál na výrobu kuchynského riadu vykazoval isté nedostatky a hrozbu pre zdravie. A hoci sa dnes na lisy na cesnak vyrábajú z potravinárskeho hliníka (zdravotne nezávadný materiál), tvoria iba menšinové zastúpenie. K ich prednostiam patrí najmä nízka hmotnosť sprevádzaná nízkou cenou. Hliníkový lis však nemusí vykazovať potrebnú pevnosť, aby vydržal intenzívne používanie. Navyše, po čase sa môže na povrchu objaviť tmavý povlak, čo mu nepridáva na obľúbenosti.

Nerezová oceľ

Nerezová oceľ je v kuchyni jedným z najpopulárnejších materiálov s výbornými vlastnosťami a pre lisy na cesnak priam ideálnym adeptom. Je dostatočne pevná, aby poľahky pretlačila strúčiky cesnaku. Solídne odoláva času, udržiava si svoj krásne lesklý vzhľad a ako bonus naviac – nerez nepohlcuje pachy ani nereaguje so samotným cesnakom, a teda neznehodnocuje výsledné varenie. Pri správnej údržbe dlhodobo odoláva korózii. Azda jedinou miernou nevýhodou je vyššia hmotnosť nerezových lisov na cesnak.

Odolný plast

Zosilnené plastové telo (obohatené napríklad o sklenené vlákna) dodáva lisom na cesnak ľahkosť v spojení s primeranou silou a odolnosťou. Plastové lisy na cesnak môžu mať rozmanitú farebnosť a atraktívny dizajn. Ak stavíte na kvalitné spracovanie, cenovo sa dorovnajú kvalitným nerezovým lisom na cesnak. K výhodám patrím odolnosť proti kyselinám, zafarbeniu i korózii, odolnosť proti vysokým teplotám – aj viac ako 200°C. Možnosť čistenia v umývačke riadu je samozrejmosťou. Pozor však, lacné plastové lisy neposkytujú patričný výkon ani životnosť.

Ceny lisov na cesnak

Koľko zaplatíte za kvalitný lis cesnak? Pre rýchlejšiu orientáciu sme súčasnú ponuku rozdelili do troch cenových kategórií.

✅ Lisy na cesnak do 5 eur

Do základnej cenovej kategórie patria najmä kolískové a pákové lisy na cesnak. Niektoré ponúkajú dobré výsledky lisovania, s inými je viac starostí ako úžitku. Síce je lákavé prihodiť do košíka v e-shope jeden lacný lis na cesnak, nepotrebujete v zásuvke výbavu, ktorá nezvláda slúžiť na 100 %. Oplatí sa orientovať podľa recenzií.

✅ Lisy na cesnak od 5 do 15 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie pákové lisy na cesnak s veľmi dobrým pomerom cena/kvalita. Použité materiály sú kvalitnejšie, spracovanie je precíznejšie a možno očakávať aj dlhšiu trvácnosť. Poteší jednoduchá údržba (napríklad čistenie v umývačke riadu), zaujímavý dizajn (aj rôzne farby – červené, čierne, zelené) a pohodlné rukoväte, ktoré netrápia ruku pri stláčaní.

✅ Lisy na cesnak od 15 eur

Kedy sa rozhodnúť pre lis na cesnak s cenou vyššou ako 15 eur? Predovšetkým vtedy, ak si zakladáte na vysokej kvalite svojho kuchynského vybavenia a radi by ste pracovali s výbavou od profesionálnych značiek. Masívne lisy pracujú spoľahlivo, sú vyrobené z materiálov najvyššej kvality a aj ich dizajn na seba strháva pozornosť.

Najlepšie značky lisov na cesnak

  • Zwilling – Nemecká značka patrí medzi špičku výrobcov kuchynského sortimentu, predovšetkým v oblasti nožov a nožníc. Kvalitné materiály a precízne spracovanie sú typické aj pre lisy na cesnak od tohto výrobcu.
  • Tescoma – Český výrobca kuchynských potrieb patrí v našich končinách azda k najznámejším. V ponuke niekoľko dobre spracovaných lisov na cesnak so spokojnými hodnoteniami.
  • Orion – Značka Orion je synonymom pre komplexný sortiment domácich potrieb. Lisy na cesnak sú cenovo dostupné, k dispozícii v rôznych veľkostiach a tvare.
  • Tefal – Lis na cesnak Tefal Ingenio opustil zaužívanú cestu kovových lisov. Ide o kvalitný lis vyrobený z odolného plastu, vystužený sklenenými vláknami.
  • Rösle – Táto značka je v Nemecku fenoménom. Jej produkty vykazujú vysokú kvalitu a trvácnosť. Pracujú s nimi aj profi kuchári. Cena lisov od Rösle je niekoľkonásobne vyššia ako priemerná cena lisov na cesnak.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Zwilling Pro

Najkvalitnejší
✔️ Z matnej a leštenej nehrdzavejúcej ocele 18/10
✔️ Precízne spracovanie, dlhá životnosť
✔️ Príjemný povrch rukoväti
📌 od 30 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Lis na cesnak PRESIDENT, s čistidlom

Najpredávanejší
✔️ Vyrobený z odolnej zliatiny kovov
✔️ Vybavený multifunkčným čistidlom
✔️ Záruka 5 rokov
📌 od 18 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Orion Lis na cesnak LUXY

Cena / kvalita
✔️ Pochrómovaný kovový lis na cesnak
✔️ Možno ho umývať v umývačke riadu
✔️ Na tlačiacej časti sú výstupky, ktoré zjednodušia čistenie
📌 od 7 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Orion Lis na cesnak

Najlepší lis typu kolíska
✔️ Pritlačením kolísky o dosku sa lis pretlačí otvormi
✔️ Vhodný pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou v ruke
📌 od 4 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5LODOS – Lis na cesnak

Najlepší lacný produkt
✔️ Z potravinárskeho, zdravotne neškodného hliníka
✔️ Vyrobený presným tvarovým liatím
✔️ Súčasťou balenia je čistič
📌 od 2,40 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Tefal Ingenio lis na cesnak

✔️ Kvalitný nylon obohatený o sklenené vlákna pre vyššiu odolnosť
✔️ Odolný proti kyselinám, zafarbeniu i korózii a vysokým teplotám 230 °C
✔️ Extra silná rukoväť
📌 od 18 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin