Najlepšie koše na triedený odpad: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie koše na triedený odpad

Triedenie odpadu sa z veľkých kontajnerov na ulici premiestnilo priamo do domácností a v mnohých prípadoch už predstavuje kôš na triedený odpad štandardnú výbavu ekologicky zmýšľajúcej rodiny. Bežný Slovák ročne vyprodukuje viac ako 350 kg odpadu, z ktorého sa ešte pár rokov dozadu dokázalo pri druhotnom spracovaní využiť iba slabých 10 %. Sklo, papier a plasty však majú potenciál na opätovné spracovanie a záťaž planéty odpadom by nemusela byť v takých katastrofických červených číslach. Pozitívnym je, že čoraz viac ľudí už uvažuje ekologicky a nie je im jedno, koľko odpadu vyprodukujú. Chcete svojím malým kúskom prispieť k ochrane životného prostredia? Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie koše na triedený odpad? Pripravili sme výber niekoľkých obľúbených produktov. Ide o veľmi praktické a v mnohých prípadoch aj estetické riešenie, ktoré všetky nevzhľadné plastové vrecia, ktoré vám doteraz viseli v komore, môže poslať do zabudnutia.

Prečo odpad triediť? A vôbec – ako správne triediť odpad? Čo jednotlivé farby na smetných košoch znamenajú? Pri triedení odpadu nejde o nič ťažké – stačí prekonať svoju pohodlnosť a pristupovať k produkcii odpadu zodpovednejšie. Spolu s rozumne členeným, kvalitným košom na triedený odpad sa za pár dní celá rodina naučíte, čo kam patrí a čo nepatrí. Veríme, že vám pomôže aj prehľadný plagátik, ktorý nájdete v našom sprievodcovi. Stačí ho vytlačiť a nalepiť na jednu smetnú nádobu.

Najlepšie koše na triedený odpad do domácnosti podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Klarstein Ordnungshütter 3

Počet nádob: 3
Objem: 3 x 15 l
Rozmery: 70,7 x 57 x 27,5 cm (ŠxVxH)
Materiál: ušľachtilá oceľ
[usr 5 text="true" tooltip="true"]132,90 € Čítať recenzie
#2Sortibox 20 l, 4 ks

Počet nádob: 4
Objem: 4 x 20 l
Rozmery: 29,5 x 32,5 x 39,5 cm (ŠxVxH) = 1 nádoba
Materiál: plast
[usr 5 text="true" tooltip="true"]33,29 € Čítať recenzie
#3Eco 3 Master 50 l, 3 ks

Počet nádob: 3
Objem: 3 x 50 l
Rozmery: 39 x 54 x 36 cm (ŠxVxH) = 1 nádoba
Materiál: plast
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]26,99 € Čítať recenzie
#4Klarstein Ökosystem 2 x 18

Počet nádob: 2
Objem: 2 x 18 l
Rozmery: 40,8 x 57 x 35cm (ŠxVxH)
Materiál: nerezová oceľ
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]69,90 € Čítať recenzie
#5TORO 24l

Počet nádob: 3
Objem: 3 x 8 l
Rozmery: 46,5 x 41 x 31 cm (ŠxVxH)
Materiál: nerez + plast
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]41,99 € Čítať recenzie
#6Orion 4 x 20 litrov

Počet nádob: 4
Objem: 4 x 20 l
Rozmery: 28 x 32 x 38 cm (ŠxVxH) = 1 nádoba
Materiál: plast
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]47,49 € Čítať recenzie
#7Ecobin 30 l, 3 ks

Počet nádob: 3
Objem: 3 x 10 l
Rozmery: 39 x 33 x 39 cm (ŠxVxH) = 1 nádoba
Materiál: plast
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]22,99 € Čítať recenzie

Ako vybrať kôš na triedený odpad

Ak uvažujete nad tým, aký kôš na triedený odpad kúpiť, potom gratulujeme – ste pár krokov vopred, a práve preto by sme vám radi sprostredkovali hodnotné informácie, ktoré vás vo vašom úsilí podporia. Aj z vlastných skúseností totiž vieme, ako to prebiehalo na začiatku. Časť na zmes komunálneho odpadu bola pravidelne plná, kým tie ostatné zívali prázdnotou. Chcelo to poraziť lenivosť a aj pri nakupovaní v obchodoch myslieť tak, aby odpad, ktorý sme vyprodukovali, bolo možné triediť.

triedený odpad

Druhy odpadkových košov

Výber koša na odpadky je častokrát náhodný, vopred žiadnym spôsobom nepremyslený, a aj z tohto dôvodu sa môže stať, že po čase zistíte, že vám nevyhovuje. Úplne iné požiadavky sa kladú na kôš na odpadky v detskej izbe, pracovni, či kancelárii, a iné na odpadkový kôš umiestnený v kuchyni.

 • Odpadkové koše do detskej izby / pracovne – zväčša ide o menšie otvorené nádoby, ktorých základ tvorí kovový alebo plastový výplet. Sú priedušné, s menšou kapacitou, vhodné na odpad, ktorý nepodlieha skaze – predovšetkým papierový odpad.
 • Odpadkové koše do kúpeľne / WC – sú presným opakom ako vyššie spomínaný typ. Ich úlohou je bezpečne ukryť použité hygienické a kozmetické potreby. Sú z pevného materiálu, bez otvorov – plastové alebo nerezové, s horným vekom, vybavené pedálovým otváraním, aby sa zachovala vysoká hygienickosť. Vysoký dôraz sa kladie na jednoduchú údržbu.
 • Odpadkové koše do kuchyne – môžu mať rôzne tvary, veľkosti aj materiálové prevedenie. Súčasťou mnohých na mieru vyrábaných kuchynských liniek je výsuvný prvok, do ktorého iba osadíte vrecia na odpad a pravidelne vynášate. Štandardný odpadkový kôš v kuchyni je ukrytý , napríklad v skrinke pod drezom, plastový, s jednoduchým preklápajúcim sa vekom. Vyšší komfort predstavuje nerezovo – plastový kôš s bezdotykovým ovládaním – veko sa otvorí po priblížení ruky.
 • Koše na triedený odpad do kuchyne / komory – hoci sa to nezdá, v súčasnosti predstavujú kategóriu najpredávanejších odpadkových košov. Zvyčajne sú delené na 2 – 4 časti, každá časť farebne odlíšená, s presným určením (komunálny odpad, papier, plast, bioodpad). Jednotlivé časti ponúkajú objem 15 – 50 l. Výhodou košov na triedený odpad v plastovom prevedení je ich stohovateľnosť alebo možnosť uložiť vedľa seba / nad seba / 2×2. Zmiestia sa za dvere komory alebo do kuchynskej skrinky. Drahšie modely – s nerezovým alebo dreveným základom – síce neponúkajú priestorovú variabilitu (majú pevný “rám”), sú však zaujímavou dominantou, ktorá rozhodne upúta (obľúbené sú najmä v pracovných priestoroch, kanceláriách).

Kde umiestniť kôš na triedený odpad?

Kôš na triedený odpad zaberá predsa len o niečo viac miesta, ako klasický odpadkový kôš. Ak ste aj doteraz praktizovali triedenie odpadu, kde ste odkladali plast a papier? Nájde sa pre kôš tohto typu miesto u vás v kuchyni a bude vždy po ruke, alebo bude musieť poputovať za dvere do komory? Starostlivo preto zvážte, kde bude kôš stabilne stáť. Nejde totiž len o miesto, ktoré zaberá, dôležité je, aby vás triedenie odpadu pre zlú pozíciu zbytočne neoberalo o čas a chuť.

Objem košov na triedený odpad

Miernou nevýhodou košov na triedený odpad je skutočnosť, že vo väčšine prípadov je časť na komunálny odpad rovnako veľká, ako na ostatný druh odpadu. Ak má menší objem, je zrejmé, že sa bude plniť rýchlejšie. Celkový objem takéhoto typu koša prispôsobujte predovšetkým priestorovým možnostiam vo vašej domácnosti. Ak sa naučíte správne triediť odpad (minimálne separovať plasty, papier a bioodpad), je veľká šanca, že sa zníži aj množstvo komunálneho odpadu – teda odpadu, ktorý už z rôznych príčin nie je možné znova využiť a jeho jediným údelom je vyvezenie na skládku odpadu.

Spôsob otvárania

Aj pri štandardných odpadkových košoch sa niekedy štítime dotknúť horného veka. Rovnako je to aj v prípade košov na triedený odpad. Výrobcovia si dávajú záležať na vysokej hygienickosti, snažia sa, aby používanie košov bolo bezpečné a pohodlné, a tak sa aj táto kategória dokáže pohybovať smerom k hi-tech novinkám. Začnime však pekne od jednoduchosti:

 • Klasické veko – otvára sa vyklopením dohora rukou. Nájdete ho najmä na košoch, ktoré je možné ukladať na seba. Komplikovanejší spôsob otvárania znamená aj vyššiu obstarávaciu cenu.
 • Pedálové otváranie – veľmi dobre známy spôsob otvárania. Stačí stúpiť na pedál a veko sa bez dotyku ruky otvorí. Je prítomné na košoch, ktoré sú uložené vedľa seba v rade.
 • Bezdotykové alebo aj bezkontaktné otváranie – priložením ruky k optickému senzoru dôjde k okamžitému otvoreniu veka. Ide o vyšší nadštandard, ktorý sprevádza aj vyššia cena a perfektné nerezové spracovanie.

Materiál košov na triedený odpad

Medzi najpredávanejšími košmi na triedený odpad dominujú najmä plastové a nerezovo-plastové modely. Nepridávajú zbytočne na hmotnosti, jednoducho sa udržujú v čistote a pri dobrom zaobchádzaní spoľahlivo poslúžia dlhé roky (nič na nich nezhnije, nenavlhne). Existujú aj látkové “vrecia” zo spevnenej textílie, ktoré sa po obvode napínajú na kovovú konštrukciu. Síce ponúkajú veľký objem a aj vidíte, nakoľko je kôš naplnený, rozhodne sa však hodia iba na trvale suchý odpad – plast a papier. Pre bioodpad nie sú použiteľné.

Cena košov na triedený odpad

V akých cenových reláciách sa pohybujú koše na triedený odpad? Ide o nadštandard, alebo sa dajú objaviť aj masovo dostupné modely? Koniec koncov -”ide iba o smetiak”, takže záleží predovšetkým na vašej náročnosti a komforte pri používaní.

Koše na triedený odpad do 30 €

V základnej cenovej kategórii natrafíte na viacero modelov najpredávanejších košov na triedenie odpadu do domácnosti a kuchyne. Ide o plastové koše, stohovateľné, s možnosťou uloženia nad seba alebo vedľa seba. K dispozícii sú rôzne veľké objemy – záleží od miesta, ktoré môžete pre takéto zberné nádoby vyhradiť. Otváranie je klasické, ručné.

Koše na triedený odpad do 70 €

Za o niečo vyššiu sumu zoženiete koše na triedený odpad v nerezovom prevedení a s pedálovým otváraním. Vyzerajú veľmi dobre v kuchyni aj na pracovisku.

Koše na triedený odpad od 70 €

Pre náročných spotrebiteľov sú tu koše na triedený odpad s veľmi dobre premysleným dizajnom, z moderných materiálov a bezdotykovým otváraním. Viaceré modely sú určené na zabudovanie do namieru navrhnutej kuchynskej skrinky.

Najlepšie značky košov na triedený odpad

Recenzie košov na triedenie odpadu vás pravdepodobne nasmerujú k výrobcom v nasledujúcom zozname. Vo svojej ponuke majú desiatky typovo rôznych odpadových nádob.

 • Orion – Overená česká značka Orion ponúka už dlhé roky kvalitné vybavenie do kuchyne, medzi nimi aj šikovné a cenovo dostupné koše na triedenie odpadu. Ich kôš Orion Poker 20 l nesie ocenenie Produkt roka 2018 podľa portálu Heureka.sk.
 • ECO 3 – Jednoduchosť, praktickosť, väčšie kapacity a dobrá cena = hlavné dôvody prečo sú koše na odpad od tohto výrobcu medzi výborne predávanými.
 • Sortibox – V ponuke tohto výrobcu nájdete obľúbené stohovateľné koše, ktoré umožňujú uloženie vedľa seba, nad seba alebo 2 x 2.
 • Toro – Kvalitné nerezové koše na triedenie odpadu v rôznych veľkostiach, vybavené pedálovým otváraním.
 • Klarstein – Špičkové nemecké prevedenie vo veľmi príjemnom estetickom prevedení. Vhodné pre náročnejších spotrebiteľov.

Najčastejšie kladené otázky

Prečo triediť odpad?

Prečo je triedenie odpadu čoraz dôležitejšie? Prečo sa apeluje na obmedzenie používania plastov a čo najvyššiu mieru využívania druhotných surovín? Problémy so zamorenosťou odpadom dosahujú extrémne hodnoty. Možno ich v našich podmienkach natoľko nevnímame, no tento globálny problém ohrozuje aj nás.

Čo sa môže stať, ak sa rozhodnete pre triedenie?

 • Dáte “odpadu” druhú šancu na využitie – ide najmä o sklo, papier, plasty a kov. Z tohto dôvodu dôjde k šetreniu prírodného prostredia a jeho zdrojov. Ušetrí sa energia, ktorá by bola potrebná na ich spracovanie novovyťažených zdrojov a následnú výrobu.
 • Chránite životné prostredie, pretože netriedený odpad putuje na obrovské skládky, kde sa bude rozkladať rádovo stovky až tisícky rokov, zamorovať pôdu a podzemné vody.
 • Šetríte svoje peniaze. Situácia totiž dospela až do takého štádia, že obce (malé dediny aj veľké mestá), ktoré produkujú nadmerné množstvo komunálneho odpadu (a teda zvyčajne nedostatočne triedeného), musia platiť oveľa vyššie sumy za vývoz a uskladnenie tohto typu odpadu. Výsledkom je zvýšenie ročných poplatkov za odpad a dnes nie je ničím nezvyčajným, že z roka na rok narastú poplatky za odpad na jednu osobu o 50 – 100%.

Čo znamenajú jednotlivé farby pri triedení odpadu?Triedenie odpadu farby

Stalo sa vám, že ste niekedy stáli pred farebným kontajnerom a na chvíľu ste zaváhali, čo ukrýva vo vnútri? Nezaškodí si v krátkosti zopakovať hlavné farebné odlíšenia.

*Pozn.: VKM – viacvrstvový kombinovaný materiál (kov+papier, kov+plast, plast+papier = tuby od kozmetiky, obaly od nápojov, …)

Ako správne triediť odpad?

Prejdime k tomu najdôležitejšiemu. Hoci osveta je vykonávaná pravidelne prostredníctvom rôznych relácií, spotov a informačných letákov, ktoré vám pristáli v schránke, aj tak sa nájdu jedinci, ktorí triedenie odpadu nevykonávajú správne a znehodnocujú tak jeho opätovné použitie ako druhotnej suroviny.

Na obrázku nájdete základné delenie odpadu, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v domácnosti a určite sa oplatí ho triediť.

Ako triediť odpad

Stačí vytlačiť a nalepiť na viditeľné miesto

Ako triediť jednotlivé materiály?

Pravda je taká, že Slovensko je v rámci Európy na chvoste triedenia odpadu. Až 75% odpadu totiž skončí na skládkach, menej ako 10 % sa zrecykluje a zvyšok skončí v spaľovni alebo v komposte. Pre väčšinu našincov je jednoducho odpad už iba odpadom a nedajú mu žiadnu ďalšiu šancu na “život”.

Viete o tom, že náklady na zvoz triedeného odpadu (sklo, papier, kov, plasty) si zabezpečujú a hradia ich spracovávatelia – firmy, ktoré ich následne ako druhotnú surovinu využijú? Poplatky, ktoré periodicky platíte, sú iba za komunálny odpad. Ak platíte každý rok viac, ľudia vo vašej obci separovanie pravdepodobne ignorujú.

Ako správne triediť papier?

Papier možno v procese recyklovania použiť 5 – 8 krát. Dajte si záležať predovšetkým na tom, aby bol papierový odpad suchý a zbavený plastových alebo kovových častí (lepiace pásky, hliníkové vrstvy). Do zbernej nádoby patria noviny, letáky, časopisy, staré zošity, papierové obaly a tašky, papierová lepenka, krabice a kartóny.

Pozor, ak je papier veľmi znečistený farbami, mastnotou, zvyškami jedla. Papier na pečenie sem nepatrí, rovnako tak ani tetrapaky a obaly z mlieka či džúsov, ktoré sú viacvrstvové a kombinované s inými materiálmi. Knihy s väzbou patria do zberu.

Ako správne triediť plasty?

Do zbernej nádoby určenej na plasty patria plastové fľaše od nápojov, sirupov, plastové vrecká, tašky, číre aj farebné fólie, plastové vedrá, obaly a tuby od kozmetických prípravkov, obaly od jogurtov, … Ide o plasty s označeniami PP, PET, PE, PVC.

Nepatria sem staré podlahové krytiny, molitan, ani guma a duše z bicyklov. Plastový odpad nie je nutné očistiť úplne, nesmie však byť znečistený príliš, a to najmä od zeminy, mastnoty a olejov, farbami či chemikáliami. Zbytky potravín lákajú hmyz a hlodavcov. Ak chcete čo najlepšie využívať priestor, nezabudnite plastové fľaše pokrčiť a vytlačiť z nich vzduch – zaberú tak o 80% miesta menej.

Ako správne triediť sklo?

Ak sa rozhodnete, že znížite okolo seba vytváranie plastového odpadu a prestanete kupovať vodu balenú v plastových fľašiach, môže sa po čase stať, že sa u vás začne hromadiť sklo, keďže obchode siahnete po nápoji v sklenej fľaši. Do zbernej nádoby patria sklenené fľaše, poháre, črepy, tabuľové sklo a jeho úlomky.

Pozor! Veľa ľudí nepochopilo práve triedenia skla a preto do zberných kontajnerov nahádžu aj nevhodný odpad, ktorým je keramika a porcelán, žiarovky, sklo s drôteným výpletom, autosklo a zrkadlá.

Ako správne triediť kovy?

Koľkí z vás vyhodia plechovku od piva do komunálneho odpadu miesto medzi kovy? Do zbernej nádoby určenej na kov patria teda plechovky od nápojov a jedla (konzervy), staré kovové riady, viečka, alobal, malý železný šrot, drôty a káble zbavené pogumovanej vrstvy.

Kovové obaly od farieb, lepidiel a iných chemikálií sem nepatria. Spolu s nimi ani kombinované kovové obaly, napríklad od džúsov a farieb na vlasy.

Čo patrí do komunálneho (zmiešaného) odpadu?

Už názov napovedá, čo patrí do i naďalej často využívanej zbernej nádoby – zmesový komunálny odpad. Ide o “zmes” odpadu, ktorý sa vám už žiadnym spôsobom nedarí vytriediť. V ideálnom prípade by nemal tvoriť väčšinu, pretože aj zvyšky rastlinného odpadu z vašej domácnosti viete veľmi dobre zúžitkovať kompostovaním.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Klarstein Ordnungshütter 3

Počet nádob: 3
Objem: 3 x 15 l
Rozmery: 70,7 x 57 x 27,5 cm (ŠxVxH)
Materiál: ušľachtilá oceľ
[usr 5 text="true" tooltip="true"]132,90 € Čítať recenzie
#2Sortibox 20 l, 4 ks

Počet nádob: 4
Objem: 4 x 20 l
Rozmery: 29,5 x 32,5 x 39,5 cm (ŠxVxH) = 1 nádoba
Materiál: plast
[usr 5 text="true" tooltip="true"]33,29 € Čítať recenzie
#3Eco 3 Master 50 l, 3 ks

Počet nádob: 3
Objem: 3 x 50 l
Rozmery: 39 x 54 x 36 cm (ŠxVxH) = 1 nádoba
Materiál: plast
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]26,99 € Čítať recenzie
#4Klarstein Ökosystem 2 x 18

Počet nádob: 2
Objem: 2 x 18 l
Rozmery: 40,8 x 57 x 35cm (ŠxVxH)
Materiál: nerezová oceľ
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]69,90 € Čítať recenzie
#5TORO 24l

Počet nádob: 3
Objem: 3 x 8 l
Rozmery: 46,5 x 41 x 31 cm (ŠxVxH)
Materiál: nerez + plast
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]41,99 € Čítať recenzie
#6Orion 4 x 20 litrov

Počet nádob: 4
Objem: 4 x 20 l
Rozmery: 28 x 32 x 38 cm (ŠxVxH) = 1 nádoba
Materiál: plast
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]47,49 € Čítať recenzie
#7Ecobin 30 l, 3 ks

Počet nádob: 3
Objem: 3 x 10 l
Rozmery: 39 x 33 x 39 cm (ŠxVxH) = 1 nádoba
Materiál: plast
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]22,99 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového koša na triedený odpad. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších košov na triedený odpad na trhu.
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin