Najlepšie sporáky na tuhé palivo: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie sporáky na tuhé palivo
Aj keď sa môže zdať, že sporáky na tuhé palivo už majú svoje najlepšie časy za sebou, pravdou je, že si našli cestu do mnohých domácností. Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie sporáky na tuhé palivo? Ak sa s touto myšlienkou už dlhšie pohrávate, pozrite si nasledujúce tipy, ktoré majú v rámci svojej cenovej kategórie náskok nad konkurenciou.

Majitelia chalúp či domov na okraji lesa nedajú na sporáky na tuhé palivo dopustiť. Kedysi ste aspoň jeden mohli nájsť v každej domácnosti. Neskôr sa presťahovali do letných kuchyniek, keďže je tieto rodinné skvosty, na ktoré sa viaže množstvo spomienok, náročné len tak vyhodiť. S príchodom modernejších spotrebičov sa síce dostali do úzadia, no o svoje nesporné kvality neprišli. Práve naopak. Sporáky na tuhé palivo sú zaujímavým riešením situácie, keď sa potýkate s otázkou, na čom variť a ako vyhrievať priestor, ak nemáte v danej lokalite plyn a chcete si v produkcii tepla užívať nezávislosť. Síce sa nevyhnete príprave zásob dreva a pravidelnému prikladaniu, výpadok prúdu pre stromy spadnuté na elektrické vedenie vás nepripraví o teplo domova.

Ide o výbavu s perspektívou pretrvať dlhé roky, preto by sa výber sporáka na tuhé palivo mal zvážiť zo všetkých strán. Cena najlacnejších modelov je niekoľko stoviek eur, výkonné a štýlové modely už presahujú sumu niekoľkonásobne vyššiu. Preto – aké vlastnosti a výbavu by mal mať kvalitný sporák na tuhé palivo? Na čo sa zamerať pred jeho kúpou? Odpovede nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Vezmite si na pomoc aj dostupné testy a recenzie sporákov na tuhé palivo, kde nájdete informácie z prvej ruky a skúsenosti s používaním. Medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad PROM, Prity, Tim Sistem, La Nordica či Alfa Plam, ktoré majú v ponuke, hneď niekoľko “horúcich želiezok”.

Najlepšie sporáky na tuhé palivo podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1PRITY 1P34L ľavý vývod
najlepšie sporáky na tuhé palivo


✔️ Tradičný dizajn s presklenou rúrou
✔️ Výkon až 10 kW
✔️ Postavené na dvoch masívnych nohách
✔️ Z kvalitného oceľového plechu
📌 od 479 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2TIM SISTEM Sporák Alma Mons

✔️ Sporák na vykurovanie, pečenie a varenie
✔️ Výkon 9 kW
✔️ Zo silného brúseného oceľového plechu
✔️ Kúrenisko možno prestavať na letný a zimný chod
📌 od 838 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3PRITY GT FI S DR

✔️ Pomer cena / výkon
✔️ Atraktívny dizajn
✔️ Presklené dvierka ohniska
✔️ Priestor na skladovanie dreva
📌 od 1253 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4La Nordica ROSETTA Maiolika BII

✔️ Obrovské krbové presklenie s veľkým ohniskom
✔️ Veľmi dobrá účinnosť, nízka spotreba dreva
✔️ Z oceľových pozinkovaných plechov
✔️ Estetické kachľové obloženie
📌 od 2039 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Alfa Plam REGULAR 46 CE

✔️ Plášť z kvalitného smaltovaného plechu
✔️ Veľmi jednoduchá obsluha
✔️ Na varenie, pečenie a vykurovanie v jednom
✔️ Na drevo, drevené brikety / hnedé uhlie
📌 od 499 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Prom Perfekt

✔️ Liatinová platňa aj liatinový rošt
✔️ Dvojplášťový sporák s odvetranými bočnými stenami
✔️ Dobrá cena
✔️ Výkon 7 - 11 kW
📌 od 339 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať sporák na tuhé palivo

Ako vybrať ten najlepší sporák na tuhé palivo, s ktorým budete po všetkých stránkach spokojní? Zaujímavé informácie rady a tipy nájdete v nasledujúcich riadkoch.

4 body, ktoré zvážiť pred kúpou sporáka na tuhé palivo

1. Umiestnenie a priestor

Hľadáte sporák na tuhé palivo na chatu, kde bude používaný občasne, alebo ho chcete zakomponovať do interiéru kuchyne na pravidelné používanie? Aj menšie sporáky na tuhé palivo svojimi rozmermi presahujú priemerný sporák s elektrickou rúrou, preto sa vopred dostatočne informujte o jeho rozmeroch a nárokoch na priestor. Ide totiž o dominantný solitér, ktorý púta pozornosť prevedením a častokrát aj rozmermi.

2. Inštalácia a komín

Sporák na tuhé palivo (najčastejšie na drevo, brikety a drevené uhlie) sa nezaobíde bez komína. Okrem toho, že musíte mať v kuchyni dostatok miesta pre tento typ sporáka, ďalšou nevyhnutnosťou je prítomnosť komína s dostatočným prevádzkovým ťahom. V ideálnom prípade by si mal priemer dymovodu korešpondovať s komínom. Dôležitým parametrom je umiestnenie dymovodu (vzadu, hore, na bočnej strane), pretože od neho potom závisí, ako môžete k stene a ku komínu pristaviť samotný sporák.

3. Frekvencia používania a využitie

Ide o sporák, ktorý plánujete využívať pár týždňov v roku počas dovolenky na chate a predovšetkým na prípravu jedla? Alebo máte zálusk na sporák na tuhé palivo s teplovodným výmenníkom, ktorý vám umožní teplom dokurovať aj ďalšie priestory? Dôležitým údajom je výkon sporáka. Čím viac kilowattov, tým viac tepla. Avšak aj vyššia cena a vyššia spotreba paliva. Sporák na tuhé palivo vyberajte tak, aby mal u vás plnohodnotné využitie, nemusíte si priplácať za výkon naviac.

4. Nároky na obsluhu a čistenie

Sporáky na tuhé palivo nie sú automatické. K teplu vedie niekoľko krokov – objednanie, kúpa a dovoz paliva, jeho uskladnenie na suchom a vetranom mieste, priebežné dokladanie paliva do spaľovacieho priestoru či čistenie od zvyškov popola. Bez vašej pravidelnej asistencie a vytvárania zásob paliva si povestné útulné teplo domova nezabezpečíte. Určite však táto snaha za to stojí. Nechceme vás od vášho rozhodnutia odradiť. Iba treba počítať s tým, že varenie a kúrenie v sporáku na tuhé palivo predstavuje návrat k tradíciám našich predkov. A to má svoje nezameniteľné čaro a navodzuje príjemný pocit z dobre vykonanej práce a sebestačnosti!

retro kuchyňa

Sporáky na tuhé palivo podľa využitia (funkcií)

Sporáky na tuhé palivo sa nelíšia iba veľkosťou, avšak zvyčajne práve veľkosť predurčuje ich funkcie. Menšie sporáky sú určené na varenie a majú nižší výkon, väčšie sporáky na tuhé palivo majú okrem varnej platne aj rúru a integrovaný teplovodný výmenník. Na tento “multichod” potrebujú generovať vyšší výkon. Poďme si teda v krátkosti predstaviť sporáky na tuhé palivo podľa ich funkcií:

 • Na varenie – Jednoduchá konštrukcia, ktorú tvorí spaľovacia komora (ohnisko), varná platňa a menší priestor na uskladnenie paliva v dolnej časti. Nízky výkon, dobrá cenová dostupnosť a malé rozmery (Š×H×V cca 50 × 50 × 85 cm).
 • Na varenie a pečenie – Sporák má už prirodzene väčšie rozmery (Š×H×V cca 80 × 60 × 85 cm), pretože súčasťou jeho konštrukcie je aj smaltovaná rúra. Ak máte v úmysle pravidelne piecť, zaujímajte sa o jej vnútorné rozmery, aby ste bez problémov mohli používať súčasné plechy, bez investície do nových.
 • Na varenie a vykurovanie – Konštrukciu tvorí varná platňa väčších rozmerov (na niekoľko hrncov) a teplovodný výmenník, ktorý môže distribuovať teplo aj do ďalších miestností (Š×H×V cca 90 × 60 × 85 cm). Pre pohodlné používanie je vhodné, ak môžete prepínať medzi režimami a prispôsobovať výkon sporáka, teda letný režim – iba varenie, zimný režim – varenie + zdroj tepla.
 • Na varenie, pečenie aj vykurovanie – Komplexná konštrukcia, ktoré je priestorovo výrazná, aj podstatne výkonnejšia a drahšia. Takýto sporák má ohnisko, varnú platňu, rúru, integrovaný teplovodný výmenník a niekedy aj zásobník na palivo (rozmery robustnejšie – Š×H×V cca 95 × 65 × 90 cm). Jeho súčasťou sú viaceré regulácie, možnosť prepnutie medzi letným a zimným režimom. Vítaným bonusom je variabilné napojenie na komín (zhora, zboku, zozadu) – podľa potreby daného priestoru a aktuálneho riešenia kuchyne.

sporák na chatu

Komín, dymovod a umiestnenie vývodu

Už tušíte, že bez komína a spoľahlivého prepojenia so sporákom na tuhé palivo sa nezaobídete. Populárne modely sa vyrábajú v ľavom aj pravom variante. Čo to však znamená?

Výrobcovia sa nezhodli, či tak označujú vývod pre dymovod alebo spaľovaciu komoru. Pre istotu si preto o vyhliadnutom sporáku zisťujte čo najviac informácii. Okrem toho, či je dymovod vľavo alebo vpravo, pátrajte aj po detailoch:

 • Je umiestnený zhora, na bočnej alebo zadnej stene?
 • Disponuje sporák variabilnou možnosťou napojenia na komín, čo predznamenáva prítomnosť všetkých troch vývodov?

Čím viete viac, tým je väčšia šanca, že správne vyberiete.

Neprehliadnite ani informáciu o priemere dymového hrdla. Najčastejšie sa stretnete s hodnotami 120 mm a 150 mm.

Výkon sporáka na tuhé palivo

Výkon sporáka na tuhé palivo je jedným z jeho najdôležitejších parametrov. Nestačí, ak sa vám sporák páči po estetickej stránke (áno, to je jedna z jeho predností), mali by ste však poznať jeho výkon, aby ste presne vedeli, čo od neho môžete očakávať.

Výkon je uvádzaný v štandardnej jednotke, vo wattoch. Predurčuje, ako rýchlo sa sporák dokáže nahriať, aj aké sú jeho výhrevné kapacity. Ak hľadáte menší sporák na tuhé palivo na varenie, vystačíte s výkonom okolo 6 – 7 kW. Okrem toho, že na ňom uvaríte, príjemne zahreje aj okolitý priestor v kuchyni. Sporák na tuhé palivo s teplovodným výmenníkom je navrhnutý tak, aby dokázal vyvinúť výkon 10 kW a viac, keďže sa od neho očakáva spoľahlivé splnenie viacerých úloh – varenie, pečenie, zdroj tepla pre okolité miestnosti.

Rozhodnúť sa pre správny výkon sporáka môže skomplikovať stav nehnuteľnosti (staršia nehnuteľnosť so zlou izoláciou vs. novší dom bez veľkých tepelných únikov). Ak chcete sporák používať na kúrenie ako zdroj tepla, počítajte s tým, že na 100 m3 potrebujete výkon cca 5 kW (na 150 m3 – 7,5 kW, na 200 m3 – 10 kW). Pozor, ide o metre kubické, nie štvorcové. Zistite preto plochu miestností v metroch štvorcových, vynásobte výškou od podlahy po strop a máte hodnotu, z ktorej treba vychádzať.

sporák na tuhé palivo

Materiálové spracovanie

Sporák na tuhé palivo nie je záležitosťou na dve sezóny. Preto by ste o ňom mali poznať čo najviac kľúčových vlastností. Medzi nimi aj použité materiály.

Najčastejšie ide o zosilnené brúsené oceľové plechy, ktoré sú lakované špeciálnym žiaruvzdorným lakom. Vyššiu “ligu” predstavujú celoliatinové sporáky (liatinový základ, ohnisko aj platňa), často doplnené o estetický keramický obklad (farba krémová, biela, bordó, hnedá, …). Niektoré modely disponujú smaltovou úpravou.

Najlepšie sporáky na tuhé palivo majú dvojplášťové prevedenie, ktoré je dobrým predpokladom pre efektívne narábanie s teplom vo vnútri sporáka a zároveň zyvšuje bezpečnosť pri používaní zvonku (menšie riziko popálenia na bočných stenách). Súčasťou ohniska býva šamotový obklad (šamotové tehly), ktorý výborne znáša vysoké teploty a zároveň teplo veľmi dobre akumuluje. Ak má sporák presklené dvierka na ohnisku (a rúre), použité je dvojité ohňovzdorné sklo.

Hmotnosť sporáka na tuhé palivo

Vyššie uvedené materiály a spôsob spracovania tohto typu sporákov vedú k jedinému – vyššej hmotnosti. V prípade sporákov na tuhé palivo sa hmotnosť začína približne na 60 kg a končí na hodnote vyššej ako 150 kg. So sporákom by preto mali manipulovať minimálne dve dospelé osoby.

Typ paliva, veľkosť polien, spotreba paliva,

Aký druh paliva máte v pláne používať? Čo je je pre vás najpohodlnejšie zabezpečiť? Väčšina ponuky sporákov je stavaná na používanie dreva – drevených polien. Okrem toho však môžu ponúkať zaujímavú výhrevnosť aj pri spaľovaní drevených brikiet, uhoľných brikiet či samotného uhlia. O type vhodného palivo sa zaujímajte ešte pred samotnou kúpou, aby ste poznali všetky alternatívy.

Spomedzi palív je “priestorovo najvýraznejšie” aj pracnejšie na spracovanie práve drevo – drevené polená. Kúriť by sa malo presušeným palivovým drevom vhodných rozmerov. Rozmery pritom úzko súvisia s otvorom na ohnisku a dvierkami, ktoré umožňujú vložiť polená o veľkosti 25 – 40 cm, v závislosti od modelu.

V popise niektorých sporákov môžete nájsť uvedenú orientačnú spotrebu paliva v kg/h na dosiahnutie daného výkonu. Výsledná spotreba sa však môže líšiť (napríklad pri vykurovaní nezateplenej chatky bude vyššia) a až v reálnej prevádzke získate lepšiu predstavu o skutočnej spotrebe.

Ceny sporákov na tuhé palivo

Koľko zaplatíte za kvalitný sporák na tuhé palivo? Pre rýchlejšiu orientáciu v prevedení a výbave sme pripravili tri cenové kategórie.

✅ Sporáky na tuhé palivo do 500 eur

Jednoduché, menšie a menej výkonné sporáky na tuhé palivo, ktorých hlavnou úlohou je vytvárať teplo na varenie. Niektoré modely sú vybavené aj menšou rúrou a poradia s pečením. Sú vhodné na chatu, kde nemáte prívod plynu a zároveň sa obávate častých výpadkov elektrickej energie. Evokujú povestné teplo domova a v kuchyni tiež vytvárajú príjemné teplo.

✅ Sporáky na tuhé palivo od 500 do 1000 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie sporáky na tuhé palivo s veľmi dobrým pomerom cena / výkon. Ten je pri porovnaní s prvou cenovou kategóriou vyšší, rovnako tak rastie aj veľkosť sporáka, kvalita spracovania a možnosti využitia. Ide už o spoľahlivé zdroje tepla na varenie, pečenie aj kúrenie. V ich výbave je preto nielen varná platná a rúra na pečenie, často aj teplovodný výmenník a zásobník na drevo. Využitie na chate aj v domácnosti ako stála výbava na pravidelné používanie.

✅ Sporáky na tuhé palivo od 1000 eur

Ste očarení krásou a eleganciou drahších sporákov? Ak ste zástancom rustikálneho alebo vidieckeho štýlu, môže sa sporák na tuhé palivo stať aj trvalou súčasťou kuchynského interiéru. V tejto cenovej relácii už nájdete dizajnovo atraktívne a výkonné sporáky, ktoré svojím prevedením potešia aj náročných.

Najlepšie značky sporákov na tuhé palivo

 • PROM – Tradičné sporáky na tuhé palivo s liatinovou varnou platňou. Dobrá cenová dostupnosť, robustné prevedenie.
 • Prity – Atmosféru minulej éry a príjemné teplo domova dokážu zabezpečiť aj zaujímavé sporáky na tuhé palivo Prity. Rôzne cenové relácie.
 • Tim Sistem – Dobrý pomer cena/výkon. V ponuke niekoľko základných menších modelov + väčšie sporáky s prekvapivou veľkou výhrevnosťou. Zaujímavé keramické obloženie bočných stien dotvorí interiér kuchyne.
 • La Nordica – Exkluzívne spracovanie, nadštandardné materiály. Sporáky na tuhé palivo určené pre náročných.
 • Alfa Plam – Širší výber obľúbených sporákov na tuhé palivo v tradičnom v nestarnúcom dizajne so smaltovanou úpravou.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1PRITY 1P34L ľavý vývod
najlepšie sporáky na tuhé palivo


✔️ Tradičný dizajn s presklenou rúrou
✔️ Výkon až 10 kW
✔️ Postavené na dvoch masívnych nohách
✔️ Z kvalitného oceľového plechu
📌 od 479 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2TIM SISTEM Sporák Alma Mons

✔️ Sporák na vykurovanie, pečenie a varenie
✔️ Výkon 9 kW
✔️ Zo silného brúseného oceľového plechu
✔️ Kúrenisko možno prestavať na letný a zimný chod
📌 od 838 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3PRITY GT FI S DR

✔️ Pomer cena / výkon
✔️ Atraktívny dizajn
✔️ Presklené dvierka ohniska
✔️ Priestor na skladovanie dreva
📌 od 1253 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4La Nordica ROSETTA Maiolika BII

✔️ Obrovské krbové presklenie s veľkým ohniskom
✔️ Veľmi dobrá účinnosť, nízka spotreba dreva
✔️ Z oceľových pozinkovaných plechov
✔️ Estetické kachľové obloženie
📌 od 2039 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Alfa Plam REGULAR 46 CE

✔️ Plášť z kvalitného smaltovaného plechu
✔️ Veľmi jednoduchá obsluha
✔️ Na varenie, pečenie a vykurovanie v jednom
✔️ Na drevo, drevené brikety / hnedé uhlie
📌 od 499 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Prom Perfekt

✔️ Liatinová platňa aj liatinový rošt
✔️ Dvojplášťový sporák s odvetranými bočnými stenami
✔️ Dobrá cena
✔️ Výkon 7 - 11 kW
📌 od 339 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin