Najlepšie botníky s lavicou: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie botníky s lavicou
Botník s lavicou? Lavica s botníkom? Je to jednoducho šikovne riešený prvok predsiene, ktorý jednou „ranou“ vyrieši hneď dve výzvy. Vytvorí v predsieni miesto na odkladanie viacerých párov topánok, a zároveň ponúkne pri obúvaní pohodlné miesto na sedenie. A nielen to! Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie botníky s lavicou? Nechajte sa inšpirovať pri svojom rozhodovaní.

Skrinka na topánky alebo topánkovník. Tak by sa oficiálne mal označovať nábytok, ktorý slúži na uskladnenie topánok. Aj napriek tomu sú však tieto označenia v našom jazyku často nahradené práve slovkom botník. Je to síce čechizmus, no ak sa povie botník, každý si predstaví nižšiu skrinku s niekoľkými poličkami, alebo jednoduchú kovovú konštrukciu s viacerými radmi na uloženie topánok. Pri zariaďovaní predsiene alebo vstupnej chodby sa zvyčajne čaruje s centimetrami. Potrebujeme miesto na zavesenie kabátov, búnd a doplnkov. Zíde sa tiež zrkadlo. A keďže práve z predsiene si návšteva urobí prvý dojem o vašom bývaní, nečudo, že zariaďovanie tohto priestoru už nie je ponechané na náhodu. Nedbalo odložené topánky a rozkopané papuče? Dobre zvolený botník vnesie do predsiene úhľadnosť a systém.

Ako je už zrejmé, tentokrát sme sa rozhodli pozrieť na ponuku botníkov, ktoré môžu poslúžiť aj na sedenie. Prešli sme recenzie botníkov s lavicou a v nich našli niekoľko favoritov od obľúbených predajcov. Ide o zaujímavé kúsky, ktoré príjemne zapadnú do súčasných interiérov. Ak sme sa netrafili do vášho vkusu alebo hľadáte iný drevodekor, farbu, či rozmery, zaujímavé rady a tipy o možnostiach nájdete v nasledujúcom sprievodcovi výberom.

Najlepšie botníky s lavicou podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#Kondela Langella

Základné prevedenie
✔️ Jednoduchý, účelný model
✔️ Oteruodolná textília
✔️ Nosnosť 80 kg
📌 od 54 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Nabbi botník (skrinka na topánky) Lima ST2

S uzatvárateľnou skrinkou
✔️ Vhodný do moderného interiéru
✔️ S mäkkou poduškou
✔️ Obľúbená farebná kombinácia
📌 od 68 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Nabbi botník s lavicou ST-7

Decentné spracovanie
✔️ Nosnosť až 90 kg
✔️ Vzdušné, no pritom odolné prevedenie
✔️ Jednoduchá údržba
📌 od 66 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Kesper Botník s lavicou

Priestranný
✔️ 10 oddelených miest, vrátane miesta pre čižmy
✔️ Príjemný dizajn
✔️ Šikovný pomocník na uskladnenie vecí, nielen do predsiene
📌 od 103 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Botník s lavicou, dub sonoma, FUDDY

Elegantné riešenie
✔️ Praktický doplnok s tromi policami
✔️ Nosnosť 90 kg
✔️ S priestrannou zásuvkou
📌 od 99 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Botník s lavicou ST15

V retro dizajne
✔️ Trendy lavica do predsiene
✔️ Priaznivá cena
✔️ Z masívneho bambusového dreva
📌 od 53 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať botník s lavicou?

Využitie lavíc v interiéri zažíva svoje znovuzrodenie. Nejde pritom len o masívne drevené lavice pri jedálenskom stole, svoje miesto postupne nachádzajú aj v iných častiach interiéru.

Mimoriadne obľúbené sú napríklad lavice k posteli – elegantné, na nožičkách, decentne čalúnené a s úložným priestorom naviac. V detských izbách sa na vytvorenie hracieho alebo čitateľského kútika používajú praktické truhlice, či dlhšie taburety vybavené pohodlnou sedacou časťou – skrátka lavicou na sedenie a oddych. V predsieni sa priam pýta vytvoriť miesto, kde sa pri obúvaní a vyzúvaní dá pohodlne sadnúť. Ocenia to nielen rodiny s malými deťmi, ale aj ľudia s boľavými kĺbmi. Avšak, na esteticky vyzerajúci botník s lavicou sa netreba dlho prehovárať, ani hľadať dôvody. Ak chcete predsieň vylepšiť, máte na výber hneď niekoľko vkusných štýlov.

Základné typy botníkov

Začnime však základnou orientáciou v typoch botníkov, aby ste pre svoju predsieň vybrali najlepšie riešenie.

Výklopné / Vyklápacie botníky

Výklopné botníky disponujú výklopným systémom otvárania. Nejde o hlboké skrinky (zvyčajne do 20 cm), čo je výhodou najmä v stiesnených priestoroch. Topánky sa do nich ukladajú pod sklonom, čo znamená, že vám najlepšie poslúžia na odloženie tenisiek, poltopánok a lodičiek. Na robustnú jesennú a zimnú obuv nie sú vhodné. Ak sú vyššie, zmestí sa do nich slušné množstvo párov. Keďže ide o “plytkú” skriňu, pre bezpečnosť odporúčame zaistenie o stenu.

Otvorené policové botníky

Ide o jednoduché botníky, ktoré tvorí rámová konštrukcia a niekoľko radov na odloženie topánok. Pre pohodlné uloženie topánok by mali mať hĺbku minimálne 33 – 35 cm. Tieto rady môžu byť tvorené rovnobežnými tyčkami, ošetrenou železnou sieťou, ale rovnako tak môžu byť aj z laminodosiek. Zmestia sa sem nízke topánky, členkové topánky a niektoré čižmy. V tomto prípade platí, že čím vzdušnejšie, tým lepšie. Výber je obrovský – rôzne veľkosti, štýly a cenové relácie.

Skrinkové policové botníky

Máte radi, ak sú osobné veci ukryté za dvierkami a nič neruší dojem z interiéru? Potom stavte na uzatvorené policové botníky. Môžu byť zásuvkové aj dvierkové (na štýl komody). Zvážte, či na otváranie smerom do priestoru máte v predsieni dostatok miesta. Zadná strana uzatvorených skriniek na topánky je riešená tak, aby sa mohla každá časť odvetrávať. Ak sa chcete vyhnúť pravidelnému čisteniu políc / zásuviek, odkladajte sem čistejšie topánky.

Lavicové botníky

Prichádzame ku kategórii, o ktorú máte zrejme najväčší záujem. Predchádzajúce dva typy botníkov sa dajú vylepšiť. Zvýšením stability a pridaním polstrovaného sedáka sa z nich stanú praktické predsieňové lavice s úložným priestorom naviac. Niektoré vyzerajú presne ako lavica (4 nohy, niekedy aj operadlo) a v spodnej časti majú iba jeden odkladací priestor. Sedacia časť je v primeranej výške – cca 45 až 50 cm, hĺbka sedu je minimálne 35 cm, ideálne 40 cm a kúsok viac.

Vo väčšine prípadov však ide o nižšie botníky – skrinky s niekoľkými radmi na uskladnenie obuvi. Aj tu platí, že by mali disponovať hĺbkou aspoň 33 cm a nosnosťou okolo 80 – 100 kg, aby ste sa na ne mohli pohodlne a bez obáv posadiť a následne prezuť. Vzhľadom k tomu, že nie sú príliš vysoké, konštruujú sa viac na dĺžku, aby sa do nich zmestilo aspoň 5 – 6 párov topánok v jednom rade. Ich atraktivitu zvyšujú vylepšenia. Napríklad sedacia časť môže byť výklopná a ukrývať pod sebou priestor na uskladnenie menších doplnkov. Ešte lepším riešením je široká zásuvka s hĺbkou okolo 10 – 15 cm, ktorú stačí vysunúť a rýchlo sa dostanete k drobným veciam (šiltovky, rukavice, kľúče, prípravky na ošetrenie obuvi, obuvák, …)

topánky v botníku

Prečo je botník s lavicou dobrou voľbou?

  • Poskytuje dobrý odkladací / úložný priestor na obuv a často používané doplnky.
  • Sedacia časť zjednodušuje obutie, vyzutie či zašnurovanie topánok.
  • K dostaniu je v mnohých veľkostných, farebných aj dizajnových prevedeniach. Poľahky tak nájdete model, ktorý zapadne k už existujúcej výbave vašej predsiene.
  • Je to štýlový, no zároveň funkčný kus nábytku, ktorý je v súčasnosti v interiéroch žiadaný. Dokonca aj pri výrobe predsiene na mieru je jednou z najčastejších požiadaviek práve zakomponovanie lavice.
  • Má potenciál premeniť chladnú a strohú predsieň na útulnejšie miesto. Výborne vynikne v interiéri s otvorenou dispozíciou, kde vstupná chodba pozvoľna prechádza do obývačky.

Ako zvoliť veľkosť botníka?

Vychádzajte z priestoru, ktorý v predsieni máte a počtu topánok, ktoré chcete odložiť. Priemerne má jeden člen domácnosti v “obehu” 3 – 4 páry sezónnych topánok. Možno viac, možno menej, nie je to vedecky presné číslo. 😉

Do botníka totiž patria predovšetkým topánky, ktoré práve používate. Ostatné mimosezónne topánky môžu byť bezpečne odložené a zabalené vo veľkom šatníku alebo v skrini na to určenej. Koniec koncov, nikto sa nechce cez leto pozerať na čižmy zapadajúce prachom!

Jeden pár topánok dospelého človeka zaberie orientačne 22 – 25 cm, pre detskú obuv rátajte so šírkou 15 – 20 cm. Spočítajte predpokladané “vyťaženie” a máte celkom dobrý odhad o tom, akú veľkú odkladaciu plochu potrebujete. Samozrejme, často je priestor limitujúcim faktorom pre väčší rozlet. V takom prípade už musíte nájsť vhodný kompromis.

Otvorený alebo zatvorený botník?

Záleží od vašich preferencií. Je však dôležité zohľadniť vetranie topánok a nároky na čistenie botníka.

Vo všeobecnosti sa vzdušné otvorené botníky jednoduchšie udržujú v čistote, dokonca aj vtedy, ak tam dieťa nedopatrením rovno odloží zablatené tenisky. Obuv sa prirodzene odvetráva a dokáže do druhého dňa preschnúť. Na druhej strane je však otázka estetiky a ak chcete mať v predsieni zachovaný minimalizmus a “vždy poriadok”, oceníte botník s predným čelom. Zadná strana nie je úplne uzatvorená, preto sa nemusíte obávať zatuchnutia topánok. Avšak, do políc s pevnou výplňou je lepšie odkladať menej zašpinenú obuv. Čím je konštrukcia skrinky na topánky komplikovanejšia, tým horšie sa čistí v rohoch.

Nosnosť botníka s lavicou

Nosnosť botníka s lavicou je priemerne 80 – 100 kg. Od dlhšieho botníka, kde je viac miest na sedenie sa očakáva vyššia nosnosť, no nemusí to tak byť automaticky. Veľkú úlohu v nosnosti a odolnosti botníka zohráva prevedenie jeho konštrukcie. Ak je napríklad dlhší botník z laminovanej drevotriesky zastabilizovaný v strede zvislou priečkou, je to plusový bod naviac k odolnosti hornej dosky voči preliačeniu / zlomeniu.

Dobrou správou je, že kvalitné botníky s lavicou na sedenie sú skonštruované ako funkčné kusy nábytku a iba zriedkavo pokrivkávajú vo svojich hlavných úlohách. Poskytujú vyhovujúci úložný priestor a pohodlné sedenie na nich je realitou, nie iba reklamným ťahákom.

Botník s lavicou ST15 (Nabbi)

Botník s lavicou ST15 (Nabbi)

Najčastejšie používané materiály

Masívne drevo, kovové zliatiny, laminovaná drevotriesková doska, drevovláknitá doska MDF. Štyri najčastejšie materiály, ktoré sa používajú na výrobu botníkov s lavicami. Pri správne premyslenej konštrukcii sú trvácne a dostatočne stabilné na to, aby ste nemuseli pochybovať o nosnosti sedacej časti. Hoci – isté rozdiely v dizajne a robustnosti treba očakávať.

Lacný botník s lavicou bude vyrobený z lamino drevotriesky alebo pôjde o jednoduchú kovovú konštrukciu, ktorú si vylepšíte pohodlnou poduškou.

Kvalitnejšie spracovanie ponúkajú botníky s MDF alebo kombinácie MDF / masívneho dreva a kovových zliatín. Ak preferujete industriálny štýl, oslovia vás elegantné kovové rámy s čiernou práškovou úpravou, osadené výraznou doskou s MDF alebo masívu.

Ceny botníkov s lavicou

Je botník s lavicou drahší ako klasické prevedenie bez sedenia? Je pravdou, že medzi najlacnejšími botníkmi ich nenájdete. Ak však nemáte práve zálusk na luxusný dizajnérsky kúsok, ich cena nie je zvlášť premrštená.

✅ Botníky s lavicou do 60 eur

Najlacnejšie kusy zoženiete už za cenu okolo 35 eur. Pôjde o menšie, jednoduché botníky, s dĺžkou okolo 60 – 70 cm. Približne za cenu 50 – 60 eur je k dispozícii zaujímavý výber botníkov z drevotriesky v obľúbených farbách, napr. biela, čierna (aj vysokým leskom), dub sonoma, betónová sivá. Ide o základné prevedenie, ktoré neurazí. Náročných kupujúcich však nepresvedčí.

✅ Botníky s lavicou od 60 do 120 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie botníky s lavicami. Výber je obrovský a zároveň rozmanitý. Svojho favorita tu nájdu milovníci tradičného, minimalistického, romantického či rustikálneho štýlu. Zaujímavé materiálové kombinácie, veľmi dobrý pomer cena/kvalita. Najmodernejšie farebné dekory.

✅ Botníky s lavicou od 120 eur

Ponuka, ktorá osloví najnáročnejsích. Ide najmä robustné drevené botníky. Prevládajú exotické dreviny, zaujímavá kresba dreva a precízne detaily. Doplnené o sedáky s poťahom v imitácii pravej kože alebo s elegantným zamatovým poťahom.

Najlepšie značky botníkov s lavicami

  • Kondela – Obľúbený e-shop s nábytkom zaradil do svojho sortimentu praktické botníky s lavicou za dobrú cenu, v príjemnom prevedení a primeranej veľkosti. Svojho favorita si tu nájdete najmä vtedy, ak máte interiér ladený do bielej, tmavohnedej, dub sonoma a betónového dekoru.
  • Nabbi – Veľký internetový obchod s nábytkom a vybavením do domácnosti zaujme rozmanitou ponukou v rôznych štýloch a farebnosti. Krásne sedenie do predsiene, štýlové a kvalitne skonštruované botníky s lavicou aj odkladacím priestorom.
  • Kesper – Nemecká značka Kesper sa špecializuje na výrobky z dreva a prírodných materiálov. Botníky s lavicou od tejto značky zaujmú dizajnom, účelným členením a priestrannosťou.
 ProduktInfoHodnotenie 
#Kondela Langella

Základné prevedenie
✔️ Jednoduchý, účelný model
✔️ Oteruodolná textília
✔️ Nosnosť 80 kg
📌 od 54 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Nabbi botník (skrinka na topánky) Lima ST2

S uzatvárateľnou skrinkou
✔️ Vhodný do moderného interiéru
✔️ S mäkkou poduškou
✔️ Obľúbená farebná kombinácia
📌 od 68 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Nabbi botník s lavicou ST-7

Decentné spracovanie
✔️ Nosnosť až 90 kg
✔️ Vzdušné, no pritom odolné prevedenie
✔️ Jednoduchá údržba
📌 od 66 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Kesper Botník s lavicou

Priestranný
✔️ 10 oddelených miest, vrátane miesta pre čižmy
✔️ Príjemný dizajn
✔️ Šikovný pomocník na uskladnenie vecí, nielen do predsiene
📌 od 103 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Botník s lavicou, dub sonoma, FUDDY

Elegantné riešenie
✔️ Praktický doplnok s tromi policami
✔️ Nosnosť 90 kg
✔️ S priestrannou zásuvkou
📌 od 99 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Botník s lavicou ST15

V retro dizajne
✔️ Trendy lavica do predsiene
✔️ Priaznivá cena
✔️ Z masívneho bambusového dreva
📌 od 53 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin