Test 7 najlepších longboardov: Recenzie & Ako vybrať

Najlepšie longboardy

Pátrate po čo najlepšom longboarde? Neviete zdatne a rýchlo vykľučkovať zo všetkých pojmov, ktoré s longboardami súvisia? Ste na dobrej adrese – bez ohľadu na to, či ste začiatočník, alebo už máte s jazdou na takejto doske skúsenosti, máme pre vás niekoľko zaujímavých informácií a tipov, ktoré váš výber podstatne zjednodušia.

Longboard je v našich podmienkach menej známy ako skateboard, no aj tak je na scéne už od 60. rokov 20. storočia. Boli to práve surfisti, ktorí hľadali nenáročný, no pritom rýchly spôsob, ako sa po ceste dostať čo najrýchlejšie k svojmu cieľu – k pláži. A tak vznikla dlhšia a pohodlnejšia doska na kolieskach, ktorá sa neokliešťuje na jeden štýl jazdy. Zo “surfovania po súši” sa veľmi rýchlo sa stala disciplína s veľkým zástupom prívržencov, ktorí používajú longboard vo svojom voľnom čase, či dokonca ako dopravný prostriedok do práce.

Aký longboard vybrať do mesta? Aký sa hodí rýchlu na jazdu z kopca a aký na precízne rezanie oblúkov? Váš štýl jazdy úzko súvisí s viacerými parametrami a premennými. Do hry vstupuje tvar a veľkosť dosky, jej pružnosť, prevedenie koliesok a truckov. Veríme, že aj vďaka nášmu sprievodcovi a užívateľským recenziám longboardov sa rýchlo zorientujete v množstve modelov, ktoré táto kategória ponúka a už o pár dní si užijete jazdu s vetrom opreteky.

Najlepšie longboardy na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Street Surfing Freeride - Curve Wolf 39"

Určenie: freeride, downhill
Dĺžka dosky: 99 cm
Materiál dosky: činsky javor
Tvrdosť koliesok: 80 A
Ložiská: ABEC 9
5 out of 5 stars (5 / 5)98 € Čítať recenzie
#2WORKER Nasta 46"

Určenie: cruising, dancing a carving
Dĺžka dosky: 117 cm
Materiál dosky: kanadský javor
Tvrdosť koliesok: 82 A
Ložiská: ABEC 7
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)86 € Čítať recenzie
#3WORKER Maverick 43"

Určenie: carving
Dĺžka dosky: 110 cm
Materiál dosky: čínsky javor
Tvrdosť koliesok: 80 A
Ložiská: ABEC 7
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)69 € Čítať recenzie
#4Reaper CALYPSO

Určenie: freestyle, slide
Dĺžka dosky: 104 cm
Materiál dosky: kanadský javor
Tvrdosť koliesok: 83 A
Ložiská: ABEC 7
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)90 € Čítať recenzie
#5Street Surfing SHARK ATTACK 30

Určenie:
Dĺžka dosky: 76 cm
Materiál dosky: 8 vrstiev javora
Tvrdosť koliesok: 85A/83A
Ložiská: ABEC 9
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)65 € Čítať recenzie
#6Elektrický longboard Skatey

Určenie: elektrický
Dĺžka dosky: 92 cm
Materiál dosky: kanadský javor
Tvrdosť koliesok: 80 mm PU
Ložiská: -
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)450 € Čítať recenzie
#7Maui COOKIE STRIPE KICKTAIL 39"

Určenie: cruising
Dĺžka dosky: 99 cm
Materiál dosky: kanadský javor
Tvrdosť koliesok: 78A
Ložiská: ABEC 7
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)150 € Čítať recenzie

Ako vybrať longboard

Rozhodujete sa, aký longboard kúpiť, no narazili ste na množstvo neznámych pojmov? Táto oblasť prekvapivo rôznorodá, preto sa vám čo najjasnejšie posnažíme priblížiť základné rozdiely. Dôležité je poznať hlavné diely, komponenty a ich význam a ujasniť si, kde budete s longboardom jazdiť.

Čo je longboard a aké sú jeho výhody/nevýhody?

Ako už bolo v úvode naznačené – longboard je “doska na kolieskach”, ktorá je dlhšia ako klasický skateboard a v niektorých prevedeniach pripomína menší surf na kolieskach. Má dĺžku približne 100 cm (môže byť aj viac, alebo menej), je širšia a pre jazdu pohodlnejšia.

Jeho hlavnou prednosťou sú väčšie, širšie a mäkšie kolesá, čím sa zvyšuje stabilita longboardu. Podvozok tvoria trucky, ktoré sú konštruované tak, aby ste jednoduchým nakláňaním dokázali meniť smer a ľahšie zatáčali do oblúkov. Vo výsledku máte pri jazde na longboarde podstatne lepší komfort – na asfalte nadobudnete vyššiu rýchlosť, ľahko zvládate prekážky aj dlažobné kocky. Okrem premiestňovania z miesta A do B, si môžete užívať rozličné štýly jazdy – v závislosti od svojich fyzických schopností. Longboard je ako stvorený na rôzne technické triky, manévre, dokonalé vytáčanie oblúkov, tanečnú jazdu, či rýchly zjazd dolu kopcom.

Nevýhodou je v tomto prípade vyššia cena a rozmery pri uskladnení alebo pri prenose v ruke. Navyše, dosky sú zvyčajne navrhnuté pre jeden konkrétny štýl jazdy, čo znamená, že doska na rýchly downhill nie je vhodná na pružný freestyling na rovine – a samozrejme to platí aj naopak. Preto majú skúsení longboardisti vo výbave hneď niekoľko odlišných typov.

ako vybrať longboard

Stručný prehľad rozdielov

 • Dĺžka dosky – čím je doska dlhšia, tým je stabilnejšia a naberá vyššiu rýchlosť. Dlhšia doska je však pri vytáčaní oblúkov menej obratná.
 • Výška dosky od zeme – vyššie položené dosky (uchytené o trucky zhora) sú menej stabilné, vyžadujú viac energie pri odrazoch. Nízko položené dosky s truckmi uchytenými zhora ponúkajú lepšiu stabilitu aj ovládateľnosť.
 • Pružnosť dosky – pružnejšie dosky sa hodia na carving (rezanie oblúkov), tvrdšie zase na rýchly downhill. Doska v rýchlosti musí poskytovať nohám oporu a nesmie sa ohýbať a príliš pružiť.
 • Zdvihnutý “chvost” – tzv. kicktail predstavuje zadnú časť longboardu. Takto vybavená doska je vhodná najmä do mesta – kicktail zlepšuje jej ovládateľnosť na menších trasách.

Základné štýly jazdy a ich význam

Na internete nájdete veľa informácií a ukážkových videí, ako môže jazda na longboarde vyzerať. Keďže longboardy sa líšia nielen tvarom, veľkosťou, ale aj svojím určením, oplatí sa mať aspoň orientačný prehľad:

 • Cruising – základný pohyb na doske, odrážanie, transport z jedného miesta na druhé.
 • Freestyle – kreatívna jazda po rovine, kde nie je dôležitá rýchlosť, ale zdatnosť pri trikoch a obratoch.
 • Freeride – jazda z menej strmého kopca s možnosťou kontrolovania rýchlosti. Zameraná na vykonávanie manévrov.
 • Dancing – “krasojazda” na longboarde, ktorá najviac zamestnáva nohy. Počas jazdy tancujete striedaním nôh priamo na dlhej doske.
 • Downhill – jazda dolu kopcom zameraná na dosiahnutie rýchlosti a slalom.
 • Carving – dynamická jazda, ktorá sa najviac ponáša na surfovanie. Spojenie rýchlosti a ladnej jazdy po oblúkoch.

Video – Cruising v meste

Základné tvary dosky

Základnou časťou je doska, ktoré predurčuje, na aký štýl jazdenia bude longboard vhodný. Pre budúceho jazdca je dôležitý najmä tvar a dĺžka dosky. V obchodoch najčastejšie natrafíte na tieto 4 typy:

 • Pintail –  najviac ponáša na surf a má tvar predĺženej kvapky. Ide o plochú dosku vhodnú pre začiatočníkov, ktorá je na trucky namontovaná zhora.
 • Drop Through – uchytenie truckov (podvozkov s kolieskami) je realizované bližšie k vonkajším okrajom a zhora (trucky prechádzajú cez dosku). Z toho dôvodu je samotná doska nižšie a rovnako tak aj jej ťažisko. Takýto typ sa hodí predovšetkým na freeride a downhill, kedy potrebujete mať čo najlepšiu kontrolu nad doskou.
 • Hybrid – spája vlastnosti prechádzajúcich dvoch typov. Trucky sú montované bližšie k stredu a zhora, doska má však o niečo vyššie ťažisko (neprehýba sa) a sú pre ňu charakteristické výrezy okolo koliesok. Pri prudkých manévroch tak nedôjde k dotyku dosky s kolieskami. Vhodné na carving a freeride.
 • Cruiser – svojím tvarom sa doska najviac ponáša na skateboard, avšak je dlhšia a širšia. Je vhodná na jazdu po spevnených cestách, umožňuje vykonávať triky podobne ako na skateboarde, no vyžaduje silu jazdca, keďže ide o mohutnejšiu dosku. Najčastejšie má vo výbave kicktail – zodvihnutý chvost.

Materiál dosky

Štandardným a neprekonaným materiálom je drevo. Nielen jedna vrstva, ale hneď niekoľko pružných, no pritom dostatočne odolných vrstiev. Lepením sa spojí 2 až 11 vrstiev dreva. Najčastejšie ide o javor, brezu alebo bambus, pri niektorých značkách je typické aj spojenie s laminátom. Samotné drevo súvisí s tvrdosťou dosky a jej využitím:

 • Javor sa používa na tvrdé downhill dosky.
 • Bambus je zase mimoriadne pružný a používa sa na dosky určené pre freeride a carving.
longboard čo je truck

Ako vyzerá truck?

Druhy truckov a ich veľkosť

Čo je truck? Ide o dôležitý kovový komponent, ktorý by sme po našom mohli pomenovať jednoducho – podvozok. Prepája dosku s kolieskami a určuje jazdné vlastnosti dosky. Ich šírka by mala byť rovnaká ako šírka dosky. Ak ide o dosku so zúženými cípmi, berie sa do úvahy najširšie miesto dosky.

Objaviť môžete 2 druhy – klasické vertikálne trucky, ktoré sú typické aj pre skateboardy (ozn. vertical kingpin) alebo reverzné trucky (ozn. reverse kingpin), ktoré vytvárajú perfektné podmienky pre viacero štýlov jazdy na longboarde.

 • Klasické skateboardové trucky využijete pri jazde v meste a na skate-rampách.
 • Modernejšie reverzné trucky sú vhodné pre carving, freeride aj downhill. Na dosku sa upevňujú pod uhlom 35 – 50 °. Majú väčší sklon, výborne zatáčajú a pritom udržujú dostatočnú stabilitu.

Bushingy

Ak chcete zmeniť reagovanie truckov, stačí vymeniť bushingy. Čo to znamená? Bushingy sú súčasťou truckov – ide o polyuretánové valčeky alebo kónicky tvarované kužele, ktoré určujú zatáčavosť a tuhosť trucku.

Ak je bushing mäkší, trucky veľmi dobre zatáčajú a doska ľahko vyberá oblúky aj menších polomerov. Tvrdší bushing dodáva jazde stabilitu, doska je menej točivá, a tak vás ani pri vysokej rýchlosti neprekvapí neželaný pohyb/naklonenie do strán (vhodné na downhill).

Veľkosť a tuhosť koliesok

Tam, kde skateboardové kolieska končia (priemer cca 54 mm), longboardové začínajú. Ich priemer môže byť od 58 – cca 95 mm. Čím sú kolieska menšie, tým rýchlejšie ich rozhýbete, no zároveň aj skôr zabrzdia. Kolieska s menším priemerom nie sú vhodné na rýchlostné jazdy. Naopak – ak je priemer koliesok väčší, vynaložíte na ich rozhýbanie viac sily, no dosiahnete vyššiu a stabilnú rýchlosť.

Tuhosť/tvrdosť koliesok rovnako tak súvisí so štýlom vašej jazdy. Na kratšie trasy po hrubšom povrchu zvoľte mäkšie kolieska – odfiltrujú otrasy z vozovky, no zároveň vám neumožnia jazdiť rýchlo. Na dosiahnutie vysokej rýchlosti po hladkom povrchu sú ideálne tvrdé kolieska, ktoré výborne prechádzajú do slidov a driftov. Tvrdosť sa určuje v stupnici od 70A – 99 A. Čím vyššie číslo, tým tvrdšie kolieska.

Ložiská koliesok

Kvalita ložísk určuje rýchlosť, točivosť a životnosť koliesok. Rovnako tak súvisí aj s energiou, ktorú musíte vynaložiť na to, aby ste longboard uviedli do pohybu. Udáva sa podľa škály ABEC (1, 3, 5, 7, 9) – ABEC 1 sú ložiská so slabšou točivosťou (doska sa rýchlo pribrzďuje), ABEC 9 je najlepšia rýchlosť rotácie ložiska (doska dlho zotrváva v plynulom pohybe).

Ako vybrať longboard podľa štýlu jazdy?

Chcem longboard do mesta (na prepravu do školy/práce)

Vystačíte s kratším, alebo stredne veľkým longboardom (označenie aj ako cruiser), ktorého výsadou by mali byť mäkšie kolieska a kicktail. Kolieska výborne odfiltrujú nerovnosti a zadný “chvost” zlepší pri troche cviku ovládateľnosť cez množstvo obrubníkov a prekážok na chodníkoch. Tým, že je longboard do mesta menší, pri prenášaní nie je zbytočne ťažký, ani nezaberie veľa miesta, ak naskočíte na MHD.

Chcem longboard do parku a na inline chodníky

Siahnite po longboardoch o dĺžke približne 100 cm typu Pintail alebo Drop Through, ktoré sú stabilnejšie aj vo vyšších rýchlostiach. Ak chcete bez problémov rezať zákruty a nechcete riskovať, že dôjde ku kontaktu koliesok a dosky, zvoľte hybrid.

Chcem longboard na dancing

Aby ste na doske mohli urobiť niekoľko krokov vpred aj vzad, nohy prekrížiť s zároveň nespadnúť, potrebujete dosku o dĺžke min. 115 cm a širke 25 cm. Tvar dosky by mal byť čo najuniverzálnejší, hladký, bez konkáv. Vyvýšená predná aj zadná strana (kicktail) sú vítané – umožňujú lepšie ovládať robustnú dosku.

Chcem longboard na carving, freeride, downhill

Výber môže byť v podstate jednoduchý – zamerajte sa na longboardy presne s týmto označením v popise.

 • Dosky na downhill sú najtvrdšie a najrýchlejšie. Majú približne 90 – 105 cm, veľmi nízko položené ťažisko a ich úlohou je poskytnúť jazdcovi dostatočnú oporu a stabilitu aj pri zvládnutí náročných častí trasy. Downhill je jedinou longboardovou disciplínou, v ktorej sa aj profesionálne súťaží.
 • Carvingové a freeride dosky sú o niečo pružnejšie, prehnuté a výborne reagujú v zákrutách alebo pri manévroch. Nedosahujú však rýchlosť downhill dosky. Pre dokonalé slidy je dôležité, aby mali kolieska guľatú hranu a vyššiu tvrdosť.

Video – Dance & Freestyle

Cena longboardov

Súvisí cena s veľkosťou, prevedením alebo použitými materiálmi? Rozdelili sme longboardy do troch cenových skupín, aby ste sa ľahšie zorientovali v ponuke.

Longboardy do 50 €

V základnej cenovej kategórii nájdete množstvo začiatočníckych longboardov, miniboardov a pennyboardov. Ide predovšetkým o kratšie až stredne dlhé dosky typu cruiser alebo pintail (kicktail). Pozornosť venujte najmä prevedeniu koliesok a ložiskám. Voľte ložiská od ABEC 5 a vyššie – surfovanie po ceste pôjde ako po masle.

Longboardy do 150 €

Stredná cenová kategória dáva vyznieť predovšetkým rozmanitosti. Nájdete tu množstvo kvalitných modelov s výborným pomerom cena/kvalita, v rozličných prevedeniach, dĺžkach aj materiáloch. Na svoje si prídu aj skúsení jazdci. Okrem jazdných kvalít sú bonusom aj prepracované potlače a dizajnové kúsky.

Longboardy od 150 €

Za cenu od 150 € a viac už natrafíte na skutočné skvosty, na ktorých si môžete naplno užívať radosť z jazdy. Ide o prvotriedne modely rôznych tvarov, ktoré v sebe kombinujú najlepšie materiály a technológie. Dominujú najmä longboardy na carving, freeriding aj stredne náročný downhill.

Najlepšie značky longboardov

Ktoré značky žnú úspechy v testoch longboardov? Ktoré zase ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/kvalita a svojou dostupnosťou potešia našincov? Longboardy nezažívajú u nás taký boom ako kolobežky alebo bicykle, to však neznamená, že nemáte možnosť vybrať si medzi kvalitnými kúskami, na ktorých zažijete skvelú jazdu.

 • Street Surfing – Veľmi obľúbené značkové longboardy pôvodom z Kalifornie vynikajú svojou originalitou, štýlom a precízne spracovanými podvozkami.
 • Worker – Pre inline svet je značka Worker dobre známou. Nielen kolieskové korčule, ale aj fitness doplnky a longboardy u nás zastrešuje najmä predajca inSPORTline.sk.
 • Globe – Extra bohatá ponuka a azda najkvalitnejšie longboardy, aké náš trh ponúka. Výborne jazdné vlastnosti a vysoká odolnosť. Značka profesionálnych skateboardistov.
 • Santa Cruz – ďalšia legendárna skateová značka z Kalifornie má vo svojom portfóliu extravagantné cruisery a Drop Through longboardy z prvotriedneho dreva, ktoré zaujmú aj najzasvätenejších.
 • Oxelo – špeciálne v ponuke Decathlon.sk nájdete niekoľko výborne navrhnutých longboardov zo 7-vrstvovou doskou z kanadského javora.
 • Spartan – v našich končinách ide o značku známu najmä športovým vybavením pre telocvične, fitness centrá. V jej ponuke nájdete aktuálne najpredávanejšie longboardy, ktoré lákajú predovšetkým nováčikov a mladých mužov. Výborný pomer cena/kvalita.
 • Reaper – Na webe sportissimo.sk si svoj kus priestoru vyhradila značka Reaper, ktorá svojimi longboardami osloví predovšetkým mladých ľudí. Ideálne pre začiatočníkov, či do mesta. Priaznivá cena.
 • Long Island – ak hľadáte šikovný menší cruiser do mesta s kvalitnými kolieskami a ložiskami, zablúďte do farebnej ponuky americkej značky Long Island.

Video – Freeride & Downhill

Najčastejšie kladené otázky

Čo je lepšie – longboard alebo penny board?

Penny board je kratšia zaoblená doska (cca 50 cm), najčastejšie s pestrofarebným plastovým telom. Je určená na presuny po meste. Treba sa častejšie odrážať, no pri rôznych prekážkach, ktoré chodníky a cesty v meste prinášajú, nejde o vadu. Mimoriadne obľúbený je medzi dievčatami – je ľahký, malý, jednoducho sa prenáša uložený do batohu. Nedá sa na ňom jazdiť rýchlo, no za to na triky na U rampách je ako stvorený.

Čo je lepšie – longboard alebo skateboard?

Skateboard je overená klasika, na ktorej si perfektne zajazdíte a zároveň dáva možnosť na skúšanie rôznych trikov. Môžu za to mimoriadne odolné kolieska a dobrá ovládateľnosť. Dosahovanie rýchlosti však rozhodne nie je na takej úrovni, ako pri longboarde. Takže – skateboard sa hodí na kratšiu jazdu mestom, na longboarde zase presurfujete dlhé vzdialenosti “na vlnách” bez veľkej námahy.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Street Surfing Freeride - Curve Wolf 39"

Určenie: freeride, downhill
Dĺžka dosky: 99 cm
Materiál dosky: činsky javor
Tvrdosť koliesok: 80 A
Ložiská: ABEC 9
5 out of 5 stars (5 / 5)98 € Čítať recenzie
#2WORKER Nasta 46"

Určenie: cruising, dancing a carving
Dĺžka dosky: 117 cm
Materiál dosky: kanadský javor
Tvrdosť koliesok: 82 A
Ložiská: ABEC 7
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)86 € Čítať recenzie
#3WORKER Maverick 43"

Určenie: carving
Dĺžka dosky: 110 cm
Materiál dosky: čínsky javor
Tvrdosť koliesok: 80 A
Ložiská: ABEC 7
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)69 € Čítať recenzie
#4Reaper CALYPSO

Určenie: freestyle, slide
Dĺžka dosky: 104 cm
Materiál dosky: kanadský javor
Tvrdosť koliesok: 83 A
Ložiská: ABEC 7
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)90 € Čítať recenzie
#5Street Surfing SHARK ATTACK 30

Určenie:
Dĺžka dosky: 76 cm
Materiál dosky: 8 vrstiev javora
Tvrdosť koliesok: 85A/83A
Ložiská: ABEC 9
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)65 € Čítať recenzie
#6Elektrický longboard Skatey

Určenie: elektrický
Dĺžka dosky: 92 cm
Materiál dosky: kanadský javor
Tvrdosť koliesok: 80 mm PU
Ložiská: -
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)450 € Čítať recenzie
#7Maui COOKIE STRIPE KICKTAIL 39"

Určenie: cruising
Dĺžka dosky: 99 cm
Materiál dosky: kanadský javor
Tvrdosť koliesok: 78A
Ložiská: ABEC 7
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)150 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového longboardu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších longboardov na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin