Najlepšie Verticony: TOP 4 produkty podľa recenzií a testov

najlepšie verticony
Vertikálny lezecký trenažér – to je tréningový prístroj, ktorý sa ešte len dostáva do pozornosti širšieho okruhu cvičiacich. Možno ste už o ňom počuli pod iným, kratším názvom. Pozrime sa preto spoločne na to, ako vybrať najlepší Verticon a aké kritériá výberu zvážiť.

V obrovskej ponuke domácich a klubových trenažérov nájdete rôzne stroje so špecifickým zameraním. Niektoré sa tešia veľkej popularite už desaťročia (napríklad rotopédy, eliptické trenažéry, steppery či bežecké pásy), iné sa z profi oblasti dostávajú aj bližšie “bežným” záujemcom o cvičenie, aby si mohli užívať nový rozsah pohybu a precvičili ďalšie skupiny svalov (veslovacie trenažéry). Z podobnej kategórie sú tzv. Verticony do inSPORTline. Ich úplný názov – vertikálne lezecké trenažéry – je azda najvýstižnejší. V domácom prostredí alebo vo fitku si môžete trénovať presne tie skupiny svalov, ktoré by ste preskúšali pri lezení smerom nahor. Pohyb na Verticone sa deje na rovine naklonenej v uhle 75° a pri “nekonečnom” stúpaní smerom nahor, zapájate do aktivity prevažnú časť svalov na ľudskom tele – ruky, nohy, jadro, chrbát, core (jadro).

Aké vlastnosti a výbavu by mal mať kvalitný vertikálny lezecký trenažér? Aké výhody Verticon prináša a koho najviac osloví? Odpovede nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Sortiment Verticonov dostupných na našom trhu zatiaľ nie je príliš veľký, preto sa viete pomerne rýchlo zorientovať, napríklad aj podľa plánovaného vyťaženia, výbavy a nosnosti stroja. Určite si však nenechajte ujsť online recenzie Verticonov a dostupné videá, ktoré vám solídne sprostredkujú prvý dojem o nie práve najlacnejšom športovom trenažéri.

Najlepšie Verticony podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Verticon inSPORTline Home

Najlepší pre domáce použitie
✔️ Pre efektívny tréning šetrný ku kĺbom
✔️ 8 stupňov záťaže
✔️ Vhodný pre každý typ postavy - nosnosť max. 136 kg
✔️ Vďaka postranným držadlám ho možno využiť aj ako stepper
📌 od 1099 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Verticon inSPORTline Club

Robustnejšia konštrukcia, vhodný pre častejšie využitie
✔️ Robustný oceľový rám znesie vyššiu záťaž - nosnosť max. 150 kg
✔️ Trenažér bez elektroniky - pracuje čisto na manuálnom princípe
✔️ Záťažové koleso sa pohybuje na pevnej reťazi
✔️ Pomôže vylepšiť koordináciu, vytrvalosť a posilniť celé telo
📌 od 1499 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Verticon inSPORTline Profi

Profesionálne využitie
✔️ Tichý a plynulý chod
✔️ Plynulá regulácia záťaže, magnetický brzdný systém
✔️ Konštrukcia je naklonená do 75° uhla takže cvičíte v polohe, ktorá odľahčuje kĺby
✔️ Maximálna nosnosť až 170 kg
📌 od 4239 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Verticon inSPORTline Pro 1000

Novinka
✔️ Robustná základňa s nosnosťou 160 kg
✔️ Zvláda dlhodobú a intenzívnu záťaž
✔️ Elektronické ovládanie so 16 úrovňami záťaže
✔️ Pretekárske programy, intervalové tréningy
✔️ Energiu si stroj vytvára sám, zatiaľ čo na ňom trénujete
📌 od 3399 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať Verticon / vertikálny lezecký trenažér

Lezenie je úplne prirodzený pohyb pre deti. S pribúdajúcimi rokmi sa však schopnosť liezť vytráca a iba málokto z nás sa odhodlá vyliezť v rámci rozcvičky na strom. Ide pritom o pohybovú aktivitu s obrovským prínosom.

Vďaka lezeniu posilňujeme ruky, nohy a predovšetkým svalstvo chrbta. Všestranne zameraný tréning hornej časti tela prispieva k vysokej pohyblivosti a zosilneniu chrbtových svalov, čo vám môže výrazne pomôcť v bežnom živote (pri šoférovaní, sedavej práci), k zlepšeniu koordinácie a posunie vás výkonnostne vpred aj v ďalších športoch. Netrúfate si vyskúšať adrenalín na lezeckej stene alebo skale? Nevadí! Práve preto vznikol koncept vertikálnych lezeckých trenažérov, ktorých úlohou je bezpečne (a v pohodlí domova či klubovne) nasimulovať pohyb lezenia smerom nahor.

Ako vybrať Verticon, s ktorým budete po všetkých stránkach spokojní? Zaujímavé informácie rady a tipy nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Vertikálny lezecký trenažér – pohľad do histórie

V roku 1981 strojný inžinier Richard Charnitski pracoval vo svojej garáži na zariadení, ktoré by používateľovi umožnilo liezť a zároveň vykonávať precvičenie hornej časti tela. Vznikol tak prvý VersaClimber – originálny vertikálny kardio stroj so zameraním na precvičenie celého tela (jeho sláva v zámorí pretrváva do dnešných dní). Do VersaClimberu bolo začlenené monitorovanie srdcovej frekvencie. Stal sa tak prvým komerčným cvičebným strojom, ktorý dokázal vyhodnocovať srdcovú frekvenciu v nadväznosti na tempo cvičenia.

Legendárny VersaClimber síce na našom trhu nie je, zaujímavú alternatívu v rôznych stupňoch vybavenosti prinášajú Verticony od inSPORTline.

Čo je Verticon? Ako funguje?

Verticon je trenažér, ktorý simuluje vertikálny pohyb smerom nahor – ako pri lezení po skale alebo strmom svahu.

Jeho konštrukciu tvorí zosilnená stabilná základňa doplnená o takmer vertikálnu plošinu v uhle 75°, šliapadlá (plošinky na nohy), nastaviteľné pohyblivé rukoväte a pár pevných rukovätí. Súčasťou trenažéra je tiež brzdný systém, mechanické alebo elektronické ovládanie záťaže, displej.

Používateľ pri cvičení uloží chodidlá stabilne na šliapadlá, držiac sa za pevné postranné rukoväte. Následne sa rukami chytí pohyblivých rukovätí a uvedie trenažér do pohybu vlastnou váhou tela. Vykonáva striedavý pohyb, ktorý sa ponáša na lezenie po skale. Prekonáva nielen vlastnú hmotnosť, no rovnako tak si môže nastaviť aj niektorý zo stupňov záťaže (odporu). Sám určuje, ako hlboký bude záber nohami a ako vysoko si nastaví pohyblivé rukoväte. Môže ísť pomalšie, aj zrýchľovať. V závislosti od toho sa mení aj celková intenzita tréningu a miera precvičenia zapojených svalových skupín.

Verticon a jeho prínos pre tréning | Výhody a nevýhody

Cvičenie, ktoré spája to najlepšie z kardia, aeróbnej aktivity a silového tréningu! Takto jednoducho a pritom výstižne by sa dal popísať hlavný prínos tréningu na Verticone. Poďme si to však rozmeniť na drobné.

Výhody cvičenia na Verticone

 • Na Verticone precvičíte celé telo, dokonca aj hlboké brušné svaly – Ide o komplexný tréning celého tela, ktorý je pre vysokú účinnosť v obľube vrcholových športovcov.
 • Kĺby netrpia nárazmi – Pohyb na vertikone nie je nárazový, preto je vhodný ľudí, ktorí potrebujú zrehabilitovať po úraze alebo operácii. Prispieva tomu konštrukcia so 75°-ovým sklonom a posuvný pohyb šliapadiel a rukovätí.
 • Volíte si vlastné tempo a intenzitu – Verticon sa prispôsobuje užívateľovi. Väčšina modelov umožňuje nastaviť úroveň záťaže, výšku pohyblivých rukovätí a pri pohybe je to len na vás, ako hlboký presah šliapadlami vykonáte.
 • Je to účinný spôsob, ako spaľovať kalórie – Použitie vertikálneho lezeckého trenažéra zefektívňuje cvičenie a podporuje zrýchlenie metabolizmu. Spálite viac kalórií za kratší čas v porovnaní s bežeckým pásom alebo rotopédom. Dokonca Verticon svojimi výhodami predbieha aj veslovací trenažér.
 • Vylepšíte koordináciu a rozsah pohyblivosti – Pravidelným tréningom zosilníte jadro tela (brušné svalstvo). Rozsah pohybu rúk a nôh bude podstatne lepší a bez chronických bolestí.
 • Získate dve zariadenia v jednom – Kvalitné Verticony sú vybavené posuvnými držadlami pre simuláciu pohybu lezenia a pevnými držadlami, kedy môžete tento stroj používať ako “obyčajný” stepper.
 • V miestnosti nezaberie veľa miesta – Profi Verticony predstavujú robustné stroje. V domácom prevedení však ide o priestorovo menej výrazné trenažéry, ktoré sa dajú elegantne zložiť.

Súvisia s používaním Verticonu nejaké nevýhody?

Ak ste ešte s takýmto trenažérom nemali skúsenosť, po prvom stretnutí vás, ako to už býva, zabolia aj svaly, o ktorých ste ani netušili, že ich máte.

Preto je dôležité nepreceniť svoje schopnosti a zoznamovať sa s Verticonom (a jeho špecifickým vertikálnym pohybom) postupne a pomalšie. Nastavte si najskôr nižšiu úroveň záťaže a cvičte 5 – 10 minút. Sledujte, ako reaguje vaše telo a či do ďalšieho tréningu stihlo zregenerovať. Vertikon totiž dokáže veľmi rýchlo poukázať na oslabenú chrbticu (najmä, ak máte sedavé zamestnanie). S jeho pomocou sa však môžete dopracovať k podstatne silnejšiemu jadru tela.

Za ďalšiu nevýhodu možno považovať vyššiu cenu Verticonu. Už základné modely pre domáci tréning sú drahšie ako 1000 eur, s rastúcou robustnosťou a určením cena rastie výrazne vyššie.

Video

Základné parametre a vlastnosti verticonov

Stabilná základňa

Pre vykonávanie špecifického vertikálneho pohybu je dôležité mať sa do čoho zaprieť. Práve preto sa zaujímajte o stabilitu konštrukcie a prevedenie jej základovej časti, ktorá je v kontakte s podlahou. Na vyváženie sa používa systém na vyrovnanie nerovností podlahy. Uľahčenie manipulácie zabezpečujú transportné kolieska. Tie nájdete najmä na strojoch určených na domáce použitie, ktoré treba z času na čas posunúť bližšie k stene.

Hmotnosť a nosnosť Verticonu

Verticony nepatria k najľahším strojom. Už Verticony určené na domáce použitie vážia 80 – 100 kg, stroje na profesionálne využitie aj dvojnásobne viac.

Nosnosť verticonov je zvyčajne dostatočná, priemerne 120 – 170 kg. Vyššia nosnosť je zároveň dobrým predpokladom, že váš nový Verticon nebude podliehať rýchlemu opotrebovaniu ani pri intenzívnom využívaní viacerými užívateľmi s rozličnou váhou.

Nastavenie záťaže

Ak očakávate nárast kondície a výkonu, oceníte možnosť postupne zvyšovať záťaž (odpor) cvičebného trenažéra. Záťaž je rozdelená do niekoľkých stupňov (od najnižšej po najvyššiu) a na jej reguláciu používate mechanické koliesko na stroji, alebo ju ovládate elektronicky cez nastavenia na displeji. Okrem záťaže delenej do stupňov môže kvalitný Verticon ponúkať aj plynulé zvyšovanie záťaže. Vďaka modernému remeňovému alebo magnetickému brzdnému systému je chod stroja tichý a plynulý.

Rukoväte (držadlá) a ich prevedenie

Súčasťou Verticonu sú 2 páry rozdielnych rukovätí s rozličným účelom.

 • Pohyblivé držadlá využijete pri striedavom pohybe, ktorý simuluje lezenie smerom nahor. Sú výškovo nastaviteľné, čo znamená, že sa ľahko prispôsobia vašej postave.
 • Pevne postranné držadlá slúžia na zvýšenie stability, ak sa rozhodnete dopriať rukám na chvíľu oddych a využívať Verticon ako stepper.

Šliapadlá a ich prevedenie

Ak sa chcete naplno šliapnuť do pedálov, potrebujete mať pod chodidlami dostatočne silnú a priestrannú oporu, ideálne s protišmykovou úpravou. Šliapadlá sú opatrené aj regulačnými remienkami, nefixujú však chodidlo bez možnosti pohybu. Pri stúpaní smerom nahor totiž prirodzene pracuje aj klenba chodidiel.

Displej a programová výbava

Súčasťou moderných cvičebných strojov sa stal prehľadný displej s computerom. Na displeji tak vidíte napríklad čas cvičenia, rýchlosť, prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie, zvolený interval, kadenciu, tepovú frekvenciu (po prepojení s hrudným pásom), dĺžku kroku, zvolený stupeň záťaže. Ak nechcete stereotypný tréning, vybrať si môžete z prednastavených cvičebných programov, ktoré zahŕňajú napríklad intervalový a cieľový tréning.

Video

Aká je cena verticonov?

Verticony nepatria medzi najlacnejšie trenažéry. Vzhľadom na pohyb, ktorý umožňujú sa kladie dôraz na ich vysokú stabilitu a konštrukčnú odolnosť. Základný Verticon pred domáce použitie kúpite za približne 1100 eur. Verticony pre klubové využitie a tréning profesionálnych športovcov už stoja minimálne trojnásobne viac. S rastúcou cenou prirodzene rastie aj robustnosť konštrukcie, možnosti nastavenia záťaže, monitoring cvičebného procesu a celková odolnosť použitých komponentov.

Obľúbená značka verticonov – inSPORTline

Pod označením Verticon nájdete na slovenskom trhu vertikálne lezecké trenažéry, ktoré má vo svojom portfóliu obľúbený výrobca a predajca fitness strojov a pomôcok inSPORTline. Patrí sem:

 • Verticon inSPORTline Home (domáce použitie, nosnosť 136 kg),
 • Verticon inSPORTline Club (klubové použitie, pre vyššiu záťaž, nosnosť 150 kg),
 • Verticon inSPORTline Pro 1000 (intenzívne klubové použitie, nosnosť 160 kg),
 • Verticon inSPORTline Profi (profesionálne použitie, nosnosť 170 kg).
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Verticon inSPORTline Home

Najlepší pre domáce použitie
✔️ Pre efektívny tréning šetrný ku kĺbom
✔️ 8 stupňov záťaže
✔️ Vhodný pre každý typ postavy - nosnosť max. 136 kg
✔️ Vďaka postranným držadlám ho možno využiť aj ako stepper
📌 od 1099 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Verticon inSPORTline Club

Robustnejšia konštrukcia, vhodný pre častejšie využitie
✔️ Robustný oceľový rám znesie vyššiu záťaž - nosnosť max. 150 kg
✔️ Trenažér bez elektroniky - pracuje čisto na manuálnom princípe
✔️ Záťažové koleso sa pohybuje na pevnej reťazi
✔️ Pomôže vylepšiť koordináciu, vytrvalosť a posilniť celé telo
📌 od 1499 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Verticon inSPORTline Profi

Profesionálne využitie
✔️ Tichý a plynulý chod
✔️ Plynulá regulácia záťaže, magnetický brzdný systém
✔️ Konštrukcia je naklonená do 75° uhla takže cvičíte v polohe, ktorá odľahčuje kĺby
✔️ Maximálna nosnosť až 170 kg
📌 od 4239 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Verticon inSPORTline Pro 1000

Novinka
✔️ Robustná základňa s nosnosťou 160 kg
✔️ Zvláda dlhodobú a intenzívnu záťaž
✔️ Elektronické ovládanie so 16 úrovňami záťaže
✔️ Pretekárske programy, intervalové tréningy
✔️ Energiu si stroj vytvára sám, zatiaľ čo na ňom trénujete
📌 od 3399 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin