Najlepšie odsávačky mlieka: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie odsávačky mlieka

Ako vybrať tú najlepšiu odsávačku mlieka, s ktorou budete spokojné? Táto výbava pre čerstvé mamičky je užitočná a má svoj význam. Nedá sa však dopredu odhadnúť, do akej miery a či vôbec budete odsávačku mlieka potrebovať. A keďže vieme, že s malým bábätkom je váš čas cenný, pripravili sme sumarizáciu najdôležitejších druhov, parametrov a vlastností, aby ste sa v ponuke odsávačiek mlieka zorientovali už za pár minút.

Materské mlieko je pre malé bábätko nenahraditeľné. Už od prvých dní dbá personál novorodeneckého oddelenia na to, aby sa tvorba mlieka v prsníkoch spustila. Produkcia mlieka však nemusí byť ideálna a aj vaše bábätko môže bojovať s prisatím. Nejde pritom o žiadnu novinku – odsávačky mlieka poznajú už generácie žien pred vami. Pomáhajú dostať sa k materskému mlieku v situáciách, kedy sa pri dojčení objavujú problémy, a aj preto nevynecháme ani najčastejšiu otázku “Kedy sa používa odsávačka mlieka?”.

Pri výbere produktov do nasledujúceho rebríčka sme prešli stovky recenzií odsávačiek mlieka, čas sme venovali aj diskusiám na materských fórach a veríme, že najspoľahlivejším vodítkom sú skúsenosti žien pred vami. Kvalitná odsávačka mlieka môže byť totiž niekedy nevyhnutnou výbavou pre vašu spokojnosť aj spokojnosť vášho bábätka.

Najlepšie odsávačky mlieka na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Medela Swing dvojfázová elektrická

 Produkt roku 2018 v ČR 

Druh: elektrická
Dvojfázová: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]209,90 € Čítať recenzie
#2Philips Avent Elektrická Natural
+ sada na dojčenie


 Obľúbený model 

Druh: elektrická
Dvojfázová: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]132,99 € Čítať recenzie
#3Philips Avent Natural manuálna SCF330

 Produkt roku 2018 na Slovensku 

Druh: manuálna
Dvojfázová: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]33,49 € Čítať recenzie
#4Canpol babies elektrická
Easy Start


 Cena/výkon 

Druh: elektrická
Dvojfázová: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]59,69 € Čítať recenzie
#5Nuk Ručná Jolie

Druh: manuálna
Dvojfázová: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]28,24 € Čítať recenzie
#6BBP 1020 Elektrická odsávačka
mlieka BAYBY


Druh: elektrická
Dvojfázová: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]111 € Čítať recenzie

Ako vybrať odsávačku mlieka

Ako funguje odsávačka mlieka? Úlohou odsávačky mlieka je vytvoriť podtlak v oblasti bradaviek a dvorcov, čím dochádza k uvoľneniu mlieka z mliečnych žliaz. Pokročilejšie modely disponujú vernou simuláciou prisatia bábätka, sú k prsníkom maximálne šetrné a podporujú zdravú mliekotvorbu. Rozdiel nie je iba v cene alebo značke, najpodstatnejšie rozdielnosti sú v mechanizme odsávania a výbave.

Budete odsávačku mlieka potrebovať?

Ešte pred samotným pôrodom je náročné určiť, či odsávačku mlieka budete pravidelne používať. Najväčšiu dilemu majú zrejme prvorodičky, na ktoré sa zo všetkých strán valí množstvo “povinnej” výbavy, ktorú by mali pre seba a svoju dieťatko nakúpiť.

Aj keď pokušeniu odoláte, majte o odsávačkach mlieka aspoň základný prehľad, aby ste v prípade núdze vedeli, do akého obchodu alebo e-shopu sa urýchlene vybrať.

Iné je to v prípade, ak už viete, že potrebujete mlieko odsať a uskladniť do zásoby, aby starostlivosť o bábätko v čase vašej neprítomnosti zvládol otecko alebo starí rodičia, poprípade aj zdravotné sestričky, ak je vaše dieťatko dlhodobo v nemocnici.

Kedy sa používa odsávačka mlieka?

 • Pri problémoch s laktáciou – Ak sa trápite nedostatočnou tvorbou mlieka, alebo naopak, ak sú vaše prsia príliš naliate, cítite bolestivé tlaky a chcete predchádzať zápalu prsníkov.
 • Pri problémoch s bradavkami – Pre vpadnuté bradavky sa bábätko často nedokáže prisať. Je hladné, nervózne a nemôže si pomôcť. V opačnom prípade dokáže malý hladoš bradavku poškodiť. “Natrhnutá” alebo prasknutá bradavka potrebuje čas na hojenie a šetrné zaobchádzanie. Odsávačka mlieka už v týchto situáciách zachránila nejednu snahu o uchovanie materského mlieka.
 • Ak chcete mlieko uskladniť do zásoby – Ani v období vašej neprítomnosti nemusí byť dieťatko kŕmené umelou mliečnou formulou
 • Ak má dieťatko problémy s prisatím – Odsávačka mlieka je záchranou pre detičky narodené predčasne, so skrátenou alebo prirastenou uzdičkou na jazyku alebo aj pri “banálnom” upchatí nošteka hlienmi, kedy nedokáže naraz sať aj dýchať.

Druhy odsávačiek mlieka

Sú dve základné skupiny – manuálne a elektrické odsávačky mlieka a v rámci hlavných kategórií nájdete niekoľko delení, ktoré súvisia s celkovou konštrukciou, mechanizmom aj spôsobom odsávania.

Manuálne odsávačky mlieka

Predstavujú lacnejšie a kompaktnejšie riešenie, ktoré pracuje takmer úplne potichu. Vyžadujú vašu spoluprácu a silu. Aj z toho dôvodu sa hodia skôr na občasné používanie, kedy potrebujete naštartovať laktáciu alebo naopak – priniesť úľavu preplneným prsiam.

Ak by ste ich mali používať často, zrejme by ste sa už po pár dňoch necítili komfortne. Odsávanie zvyčajne vyžaduje používanie oboch rúk a nie je k poškodeným bradavkám citlivé. Môže spôsobovať ďalšie mikrotrhlinky a proces zahojenia predlžovať. I napriek tomu majú svoje využitie a ak nechcete investovať veľa, budete mať za úlohu vybrať jedno zo 4 možných prevedení.

 • Balónikové odsávačky mlieka – Predstavujú lacné základné riešenie, kde je vašou úlohou stláčať balónik a do lievika zachytávať mlieko. Nie sú vhodné na dlhodobé odsávanie. Slúžia predovšetkým na odsatie zvyšného mlieka alebo uvoľnenie tlaku.
 • Balónikové odsávačky mlieka s fľaškou – Podstatne lepšie riešená konštrukcia s rovnakým mechanizmom. Bonusom navyše je fľaška, do ktorej odsaté mlieko priamo zbierate. Oba tieto druhy vyžadujú použitie obidvoch rúk a pri častom používaní môžu spôsobiť na bradavkách prasklinky.
 • Piestové odsávačky mlieka – Okrajové riešenie, ktoré zoženiete už za pár eur. Základom odsávačky je manuálne pohyblivý piest, ktorým vytvárať podtlak. Jeho účinkom sa z prsníkov uvoľní mlieko. Odsávanie však môže byť bolestivé a aj náročné.
 • Páčkové odsávačky mlieka – Medzi manuálnymi odsávačkami mlieka predstavujú pomyselných víťazov. Stláčanie páčky pôsobí na pohyb silikónovej vložky, ktorá dráždením mliečnych kanálikov stimuluje laktáciu. Vložka je mäkká a čiastočne simuluje prirodzené satie. Odsávanie je bezbolestné, účinné a s výborným výsledkom bez zbytočnej námahy. Tento typ odsávačky je vhodný aj na cesty, kedy stačí odmontovať páčkový mechanizmus a nasadiť cumlík.

Pre koho sú vhodné? Pre ženy, ktoré potrebujú rozbehnúť laktáciu, uľaviť preplneným prsníkom alebo mať v zálohe odsávačku pre prípad núdze.

Elektrické odsávačky mlieka

V predajnosti za posledné roky vedú najmä elektrické odsávačky mlieka. Ide o prístroje, ktoré sa vyznačujú praktickým a pohodlným používaním, navyše s istotou, že mlieko spoľahlivo odsajete a bradavky žiadnym spôsobom nepoškodíte ani pri častom používaní. Na to, aby došlo k vyprázdneniu prsníkov, nemusíte vykonávať žiadne opakujúce sa pohyby navyše. Pokročilé modely ponúkajú možnosť nastaviť saciu silu aj rytmus odsávania. Najčastejšie sa napájajú zo siete, no môžete natrafiť aj na akumulátorové alebo batériové verzie. Daň za rýchlosť, nenáročnosť a pohodlnosť je v podobe vyššej ceny, hmotnosti a tiež aj istej hlučnosti.

Pre koho sú vhodné? Pre mamičky predčasne narodených detí či detí so zdravotnými problémami. Výborne poslúžia aj ženám, ktorým sa tvorí veľa mlieka, majú viactorčatá, alebo z času na čas potrebujú kŕmenie zveriť do rúk inej osoby.

Spôsob odsávania

Pri elektrických odsávačkach mlieka sa môžete stretnúť s 2 základnými spôsobmi odsávania – jednofázovým a dvojfázovým.

 • Jednofázové odsávanie – Klasické odsávanie, pri ktorom sa vytvára podtlak. Vhodné pre mamičky, ktoré nemajú problém so spustením mlieka.
 • Dvojfázové odsávanie – V prvej fáze je bradavka a dvorec stimulovaný masážou a jemným podtlakom, v druhej fáze dochádza k odsávaniu už uvoľneného mlieka. Na podobnom princípe funguje aj prirodzené dojčenie – bábätko okamžite po prisatí nepije, v krátkych intervaloch vytvára iba jemný podtlak. Až po chvíli sa pustí do hlbokého sania mlieka. Takto vybavená odsávačka nespôsobuje podráždenie ani pri pravidelnom používaní, a preto je vhodná pre mamičky, ktoré si mlieko musia odsávať viac krát za deň.

Užitočná výbava

Vo výbave kvalitných odsávačiek mlieka nájdete fľašku, cumlík, vrecká/nádoby na uskladnenie mlieka, ochranné púzdro, masť na ošetrenie prsníkov aj vložky do podprsenky. Samozrejmosťou by mal byť aj návod na používanie a sterilizáciu odsávačky a jej komponentov.

Myslite na hygienu

Dojčenie sa považuje za najprirodzenejší spôsob výživy dieťaťa a jednou z jeho výhod je skutočnosť, že mlieko na ceste z prsníka do bruška nemusí prísť do kontaktu s ničím iným. Pri odsávaní je preto na mieste venovať pozornosť aj dôkladnej čistote a sterilizácii všetkých hadičiek, nástavcov a fľašiek, s ktorými materské mlieko prichádza do kontaktu.

Ako sterilizovať odsávačku mlieka? Na stenách nádobiek a cumlíkov môžu zostávať zvyšky mlieka, ktoré sú živnou pôdou pre škodlivé baktérie. Tie dokážu spôsobiť vážne tráviace problémy. Sterilizácia neelektrických častí odsávačky nie je náročná – všetko najskôr opláchnite a podľa potreby očistite kefkou. Klasická dezinfekcia a sterilizácia prebieha vo vriacej vode v hrnci po dobu min. 10 minút. Nevýhodou tejto metódy je však postupné vyzrážanie vápenatých usadenín a zájdenie fľašiek. Svoje miesto vo výbave preto majú aj elektrické alebo parné sterilizátory, ktoré na dezinfekciu využívajú nasýtenú vodnú paru s teplotou min. 100 °C. Pri čistení sa vyhýbajte používaniu silných a agresívnych čistiacich prípravkov.

Video

Ceny odsávačiek mlieka

Táto kategória produktov prináša široký cenový rozptyl. Odsávačka mlieka za 8 € alebo 200 €? Aké očakávania na mechanizmus a výbavu môžete mať pri konkrétnom cenovom rozpočte?

Odsávačky mlieka do 30 €

Široký výber manuálnych odsávačiek mlieka už od 7 €. V tejto kategórii patria medzi najviac vyhľadávané 2-fázové páčkové odsávačky, ktoré sú zároveň pri ručnom odsávaní aj najšetrnejšie.

Odsávačky mlieka do 80 €

Hojné zastúpenie najpredávanejších odsávačiek mlieka dáva vyniknúť praktickosti a pohodlnosti. Prevahu i naďalej tvoria manuálne odsávačky, no nájdete tu aj efektívne elektronické modely. Dominujú značky Philips Avent, Medela, Canpol, BabyOno.

Odsávačky mlieka od 80 €

Ak hľadáte vysoký komfort, bezpečnosť a slušnú výbavu, pátrajte medzi odsávačkami mlieka vo vyššej cene. Sú vhodné na pravidelné a časté používanie bez rizika poškodenia bradaviek. Výhodou je množstvo príslušenstva, ktoré môžete používať nielen doma, ale aj na cestách.

Najlepšie značky odsávačiek mlieka

Elektrická odsávačka mlieka BAYBY

Elektrická odsávačka mlieka BAYBY

Akú značku odsávačky mlieka kúpiť? Pri prezretí ponuky v obchodoch nemusí byť rozhodovanie ľahké. Preto máme pre vás krátku sumarizáciu výrobcov, ktorí vedú v testoch odsávačiek mlieka a nechýba ani množstvo pozitívnych recenzií a hodnotení.

 • Meleda – Odsávačky švajčiarskej značky Meleda sú vyvinuté tímom odborníkov a často používané práve v nemocničnom prostredí. V odborných testoch získavajú dobré hodnotenia. Medzi konkurenciou ich rozlíšite ľahko – všetky modely sú žltej farby.
 • Philips Avent – Medzi slovenskými mamičkami najpopulárnejšie odsávačky mlieka, dlhodobo líder na trhu. Bohaté príslušenstvo s dobrým využitím.
 • NUK – V Nemecku založená značka NUK má vo svojom portfóliu drahšie, no aj na technológie bohatšie prevedenia. Vo výbave elektrických modelov nájdete rôzne režimy aj intenzitu odsávania.
 • Canpol Babies – Elektrické aj manuálne odsávačky mlieka s dobrým pomerom cena/kvalita.
 • Bayby – Kvalitné dvojfázové odsávačky mlieka s možnosťou nastavenia na oba prsníky naraz.

Najčastejšie kladené otázky

Existuje odsávačka na dva prsníky naraz?

Áno, toto riešenie je síce drahšie, ale ak sa v kratšom čase potrebujete dostať k mlieku z oboch prsníkov, bude vám takéto prevedenie vyhovovať.

Ako odsaté mlieko uskladniť?

Pre dieťatko je najlepšia konzumácia čerstvo odstriekaného mlieka. Uskladnením sa totiž časť živín ničí. Čo robiť, ak potrebujete materské mlieko uskladniť do zásoby? Postupovať môžete aj takto:

 • Čerstvé odstriekané mlieko môže byť v chladničke uskladnené po dobu 24 hodín.
 • Ak sa rozhodnete pre mrazenie, mlieko nadávkujte do čistých, sterilizovaných nádob alebo vreciek a bezpečne uložte v najnižšej časti mrazničky, oddelene od ostatných potravín. V mrazničke vydrží 2 – 3 mesiace pri zmrazení na -20 °C. V niektorých zdrojoch sa uvádza aj neobmedzená doba uskladnenia, treba však brať do úvahy, že materské mlieko sa s rastom dieťatka výživovo aj chuťovo mení.
 • Zmrazené mlieko je vhodné rozmrazovať postupne – uložením do chladničky pri teplote 4°C, pri izbovej teplote alebo vlažnou vodou s teplotou do max. 37 °C.
 • Ohrievanie mlieka ku konzumácii by malo prebiehať pomaly – v teplom vodnom kúpeli, nie preliatím do hrnčeka, kde sa môže dostať do kontaktu s množstvom patogénov a veľmi vysokou teplotou od dna hrnčeka. Mlieko určené na podávanie má mať teplotu ľudského tela, t.j. 36 – 37 °C.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Medela Swing dvojfázová elektrická

 Produkt roku 2018 v ČR 

Druh: elektrická
Dvojfázová: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]209,90 € Čítať recenzie
#2Philips Avent Elektrická Natural
+ sada na dojčenie


 Obľúbený model 

Druh: elektrická
Dvojfázová: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]132,99 € Čítať recenzie
#3Philips Avent Natural manuálna SCF330

 Produkt roku 2018 na Slovensku 

Druh: manuálna
Dvojfázová: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]33,49 € Čítať recenzie
#4Canpol babies elektrická
Easy Start


 Cena/výkon 

Druh: elektrická
Dvojfázová: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]59,69 € Čítať recenzie
#5Nuk Ručná Jolie

Druh: manuálna
Dvojfázová: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]28,24 € Čítať recenzie
#6BBP 1020 Elektrická odsávačka
mlieka BAYBY


Druh: elektrická
Dvojfázová: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]111 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej odsávačky na mlieko. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších odsávačiek mlieka na trhu.

Zdroje:
https://www.testberichte.de/babyzubehoer/3275/milchpumpen.html
https://www.healthline.com/health/parenting/breast-pump#types

5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin