Najlepšie prilby na bicykel: TOP 9 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie prilby na bicykelJedným z kľúčových prvkov výbavy a bezpečnosti cyklistu je cyklistická prilba. Jej používanie bolo legislatívne upravené – zo zákona je povinnou výbavou pre osoby do 15 rokov (v obci aj mimo obec) a prestala byť povinnou pre osoby od 15 rokov. Ak ste vášnivým cyklistom, isto nám však dáte za pravdu, že stačí menšia prekážka na ceste a nebezpečný pád môže mať vážne následky na zdraví. Práve preto sme zosumarizovali tipy na najlepšie prilby na bicykel pre dospelých aj pre deti.

Kvalitná prilba dobre sedí, ale aj vyzerá. Je optimálne odvetrávaná a z jej hmotnosti vás ani pri dlhšom nosení nerozbolí krk a hlava. Jej látkové súčasti je možné odňať a podľa potreby, najmä pri prepotení, aj pravidelne oprať bez rizika poškodenia. To najdôležitejšie – a teda schopnosť stlmiť energiu nárazu a ochrániť mozog pred zranením – sa však pri prvom pohľade nemáme ako dozvedieť. Do pozornosti preto vstupujú najmä testy a odborné recenzie cyklistických prilieb, kde sa už na základe podobnejšieho rozboru materiálov a hodnotenia nasimulovanej záťaže dokážete rozlíšiť kvalitu od menej kvalitných modelov.

Nemenej dôležitým faktorom je však aj spôsob jazdy. Je zrejmé, že ak sa vyberiete jazdiť po bezpečných spevnených cestách za obcou, nehrozí vám také riziko úrazu ako pri adrenalínovej downhill jazde v horskom teréne. Kúpa cykloprilby na bicykel sa tak môže pohybovať od zopár desiatok po stovky eur. Všetky základné informácie, delenia a kritériá, ktoré sa oplatí zohľadniť, nájdete v nasledujúcom komplexnom sprievodcovi.

Najlepšie cyklistické prilby na trhu

 ProduktProduktHodnotenieCena (od) 
Najlepšie cyklistické prilby pre dospelých

#1Víťaz dTestu (5z5)
Scott Arx
Veľkosť: 51-55 cm, 55-59 cm
Hmotnosť: 250 g
Určenie: unisex

✅ MIPS technológia
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 € Čítať recenzie
#22. miesto z 12 (RoadBIKE 2019)
ABUS Viantor
Veľkosť: 52-58 cm, 58-62 cm
Hmotnosť: 270 g
Určenie: unisex
[usr 5 text="true" tooltip="true"]90 € Čítať recenzie
#3Víťaz allesbeste.de
Uvex City Light
Veľkosť: 52-57 cm, 57-62 cm
Hmotnosť: 320 g
Určenie: unisex
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]129 € Čítať recenzie
#4Ďalšia na zváženie
Scott VIVO
Veľkosť: 51-55 cm, 55-59 cm, 59-61 cm
Hmotnosť: 300 g
Určenie: unisex
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]100 € Čítať recenzie
#5Cena / výkon
Alpina Sports TOUR 2.0
Veľkosť: 53-58 cm, 58-62 cm
Hmotnosť: 250 g
Určenie: pánska
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]40 € Čítať recenzie
#6Najpredávanejšia
KELLYS BLAZE
Veľkosť: 54-57 cm, 58-61 cm
Hmotnosť: 565 g
Určenie: unisex
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]21,50 € Čítať recenzie
Najlepšie cyklistické prilby pre deti

#1Cena / výkon
Arcore PHIZIX
Veľkosť: 52-59 cm
Hmotnosť: 320 g
Určenie: pre deti

✅ zadné svetlo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]24 € Čítať recenzie
#2Ďalšia na zváženie
Alpina Sports GAMMA FLESH 2.0
Veľkosť: 46-51 cm, 51-56 cm
Hmotnosť: 230 g
Určenie: pre deti

✅ zadné svetlo
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]32 € Čítať recenzie
#3Najpredávanejšia detská
Kellys ZIGZAG
Veľkosť: 45-49 cm, 49-53 cm
Hmotnosť: -
Určenie: pre deti
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]17 € Čítať recenzie

Ako vybrať prilbu na bicykel

Pri výbere cyklistickej prilby zaujímajú budúcich užívateľov predovšetkým zjavné parametre – na aký obvod hlavy sedí, ako sa nám páči po dizajnovej stránke a koľko stojí. Poďme sa však bližšie pozrieť na to, aké ďalšie kritériá pred nákupom zvážiť, aby vás jej nosenie nijak neobmedzovalo, no zároveň, aby poskytovala istotu, že v prípade kolízie ste bezpečne chránení.

Prečo nosiť cyklistickú prilbu?

Ako sme už v úvode ozrejmili, nosenie cyklistickej prilby nie je povinné pre osoby od 15 rokov, no je na zvážení každého z nás, ako si budeme svoje zdravie chrániť. Cyklistika nabrala na nevídanej obľube, nielen medzi športovcami, ale aj rekreačnými jazdcami. Cyklista je považovaný za najzraniteľnejšieho účastníka premávky – pohybuje sa vyššou rýchlosťou ako chodec a riadi vozidlo, ktoré sa už pri malom nečakanom vychýlení zo zamýšľaného smeru stáva nestabilným. Zrážky s autom alebo iným cyklistom môžu mať vážne následky. K odreninám, či zlomenine sa často pridávajú vážne úrazy hlavy a tvárovej časti. Ak už investujete do kvalitného bicykla, na ktorom môžete dosahovať aj vyššiu rýchlosť, zadovážte si spolu s ďalšou výbavou aj spoľahlivú cykloprilbu. A o tom, že cykloprilba je pre deti nevyhnutnosťou netreba vôbec pochybovať…

Cyklistická prilba je mechanickou a funkčnou bariérou medzi vozovkou/terénom a cyklistovou hlavou. Pohlcuje časť nárazovej energie, ktorá sa tak v plnej miere neprenesie k lebke a mozgu. Navyše dokáže túto energiu rozpýliť na väčšiu plochu s menšou intenzitou a ochrániť vás tak pre najkritickejšími zraneniami.

Aké sú najčastejšie chyby pri výbere a nosení prilby?

Prilba na hlave nesedí. Nedajte výhradne iba na rady kamarátov alebo príbuzných. Hlava každého človeka je tvarovo jedinečná a to, čo plne vyhovuje jednému, nemusíme druhému vôbec sadnúť. Základom je, aby cykloprilba nikde netlačila, ale zároveň, aby po dotiahnutí na hlave „nelietala“.

Podceňujete alebo zabúdate na zapínanie. Nestačí, aby cykloprilba iba sedela po obvode, musíte sa upevniť aj pomocou zapínania okolo uší a pod bradu. Prilba, ktorú na svojich výjazdoch nosíte iba „ledobalo“, pri náraze okamžite odletí.

Dieťa ste neprivykli na prilbu. Detská cykloprilba by mala dieťa sprevádzať od prvej jazdy na dvojkolesových vozidlách, kde sa musia spoliehať na svoju rovnováhu. Okrem bicykla sem patrí aj odrážadlo alebo kolobežka. Hlava dieťaťa však rýchlo rastie, preto rátajte s tým, že k výmene dochádza minimálne raz za dva roky.

Ako vybrať správnu veľkosť cykloprilby?

Začnime od základného zaradenia, podľa ktorého sa rýchlo zorientujete v popisoch prilieb. Najčastejšie natrafíte na prilby veľkosti S (pre obvod hlavy 50 – 54 cm), M (pre obvod hlavy 54 – 58 cm), a L (pre obvod hlavy 58 – 62 cm). Existujú však rôzne medzistupne, menšie aj väčšie cykloprilby. Každý výrobca má svoje číslovanie a tieto centimetre nechýbajú pri žiadnom modeli.

Ak chcete zistiť, aký je váš obvod hlavy, postupujte nasledovne:

 • Vezmite si krajčírsky meter a veďte ho od zadnej časti hlavy ponad uši a vpredu približne 2 cm nad obočím. Takto získate hodnotu, podľa ktorej viete celkom presne určiť aj veľkosť prilby (v tejto časti je hlava najširšia).

Pri obvode hlavy na hranici medzi dvomi veľkosťami, sa prikloňte sa k väčšej veľkosti (napr. obvod hlavy 58 cm – kúpte radšej prilbu na 58 – 62 cm). Aby mohla prilba plniť svoju funkciu, musí po dotiahnutí sedieť na hlave vodorovne, nepredkláňať sa dopredu ani dozadu a netlačiť po bokoch. Po zapnutí pod bradou neprechádzajú pásky cez uši, ale okolo uší spredu a zozadu. Pod zatiahnuté popruhy by sa mali zmestiť maximálne dva prsty.

💡 Rýchly tip: Ak doma nemáte krajčírsky meter, pomôžte si stužkou alebo špagátom. Označte dva kraje, ktoré potom môžete odmerať aj pravítkom alebo výsuvným metrom.

5 kľúčových faktorov

Ak už poznáte obvod hlavy, na rade sú ďalšie faktory:

⏩ Účel prilby

Pouvažujte, na aký štýl jazdy budete prilbu používať. Základné prilby v nízkej cene sú vhodné skôr pre rekreačné pokojné jazdy, kde je menšie riziko úrazu. S rastúcou rýchlosťou jazdy a v náročnom teréne je už vhodné rozhliadnuť sa v ponuke drahších športových modelov.

⏩ Spôsob zapínania

O tom, či sa budete s novou prilbou cítiť pohodlne, rozhodujú detaily. Zarezávajúce sa pásky totiž môžu veľmi rýchlo spôsobiť odreniny. Vyskúšajte si mieru nastavenia popruhov, aj to, aký je ich materiál na dotyk. V zadnej časti prilby sa zvyčajne nachádza praktické koliesko, ktorým si môžete jednoducho prispôsobiť prilbu po obvode (utiahnuť, povoliť). Zapínanie pod bradou býva riešené pomocou plastového klipu, pri drahších prilbách sa nachádza aj magnetické zapínanie.

⏩ Hmotnosť prilby

Pri prilbách, ktoré sa používajú pri športoch, rozhoduje každý gram. Ťažká cykloprilba zhoršuje komfort cyklistu, pri dlhšom nosení sa môžu ozvať bolesti krku a nechuť pokračovať v jej nosení. Hmotnosť prilby je kľúčovou nielen u dospelých, ale aj u detí, ktoré sa dokážu veľmi rýchlo ohradiť voči nepohodlnosti. Za prijateľnú hodnotu sa považuje hodnota nižšia ako 270 g. Špičkové modely s poloprofesionálnym a profesionálnym športovým využitím vážia už menej ako 200 g.

⏩ Systém vetrania

Rekreačná aj športová cyklistika sa nám prirodzene viaže s pekným slnečným počasím, kedy sa teplota každým dňom šplhá čoraz vyššie. Je preto namieste žiadať od cyklistickej prilby, aby poskytovala patričné odvetrávania s cieľom zabrániť prehrievaniu hlavy a prílišnému poteniu. Moderné prilby majú otvory navrhnuté tak, aby spredu nasávali dnu prúdiaci vzduch a zadnou časťou odvádzali teplo. Veľké množstvo otvorov však neznamená, že prilba bude lepšia. Čím viac je “deravejšia”, o to nižšiu úroveň bezpečnosti poskytuje.

⏩ Atestácia prilby

Na prilbách na bicykel predávaných na Slovensku by nemalo chýbať označenie, že spĺňajú normu STN EN 1078. Pri kúpe prilby zo zahraničia sa môžete stretnúť s medzinárodnými označeniami, bezpečnostnými certifikátmi či atestáciami, ako sú napríklad CPSC, AS/NZS, SNELL, B90A, CE. Prítomnosť týchto značení hovorí o tom, že nejde o pofidérny produkt. Rovnako tak aj pri detských prilbách – hoci je pre malého drobca dôležitá rozprávková potlač, vy ako rodič pátrajte po informácii o norme EN 1078.

detské prilby

Základné druhy cyklistických prilieb

Už dávno sú preč časy, kedy sa dámy vozili na svojich “libertách” a páni mali vysoký cestný bicykel. V súčasnej ponuke nájdete tisícky rozmanitých modelov, ktoré sú skonštruované presne pre potreby daného štýlu jazdy. Pribudli rôzne inovácie a či už máte radi pohodovú jazdu po okolí alebo akčný zjazd neupraveným terénom, isto nájdete bicykel podľa svojich potrieb. S tým však úzko súvisí aj typ prilby na bicykel. Budete klásť dôraz na zníženú hmotnosť, vyššiu bezpečnosť alebo aerodynamiku?

 • Mestské cyklistické prilby – Dôraz sa kladie na pohodlie pri nosení a pekný dizajn. Keďže sa pri jazde príliš nespotíte, odvetrávacích otvorov je pomenej.
 • Cestné cyklistické prilby – Univerzálna a najviac vyhľadávaná kategória cykloprilieb. Poskytujú primeranú ochranu, dobré odvetrávanie a nechýba ani tvar, ktorý znižuje odpor voči vzduchu. Vhodné sú na dlhé výjazdy na crossových a trekkingových bicykloch.
 • MTB cyklistické prilby – Ide o prilby vhodné na jazdu do horského terénu. Úlohou výrobcov je minimalizovať ich hmotnosť, no zároveň nepodceniť robustnosť. Niektoré modely disponujú aj ochranou zátylku, iné majú predný šilt ako ochranu pred konármi.
 • Downhill / Freeride prilby – Tzv. integrálne prilby sa svojím prevedením ponášajú na motocyklistické prilby a poskytujú ochranu aj pre bradu a tvárovú časť hlavy. Majú slabšie odvetrávanie, vyššiu hmotnosť, no za to ponúkajú maximálnu ochranu.
 • BMX prilby – Prilby určené ako ochrana hlavy pri náročných trikoch a skokoch na bicykloch. Na prvý pohľad sú nenápadné, okrúhle, jednofarebné a hladké, no ukrýva sa v nich potenciál mimoriadnej odolnosti a bezpečnosti.

Materiály a konštrukcia

Väčšina súčasných cykloprilieb je konštruovaná technológiou in-mold, pri ktorej sa vnútorná polystyrénová pena vstrekuje do plastovej škrupiny. Ak chce výrobca zlepšiť vlastnosti polystyrénu, použije spevňujúce prímesy s odlišnou hustotou. Okrem zvýšenia hustoty sa používajú aj vystužujúce materiály, ako sú karbon, kevlar, či hliník.

Ak hľadáte najvyššiu ochranu pre svoju hlavu, potom siahnite po výplni s názvom koroyd. V porovnaní s polystyrénom má vylepšenú schopnosť absorpcie energie nárazu. Prémiové profi modely, ktoré vyhrávajú aj testy cykloprilieb disponujú technológiou MIPS. Takto vybavená prilba obsahuje 2 vstavané vnútorné vrstvy a medzi nimi kĺzavú vložku. Dokáže nielen viac stlmiť náraz, zároveň pri páde zmierni aj rotáciu hlavy do strán, pretože vrstvy po sebe skĺznu.

Užitočná výbava navyše

Každý výrobca sa snaží zaujať nielen po dizajnovej stránke, ale aj zaujímavými bonusmi. Tie môžu pri jazde zvýšiť vašu bezpečnosť, ale zároveň aj pohodlie pri jazde.

 • Predný šilt – Čiastočne slúži ako ochrana pred slnkom, odfrkujúcimi kamienkami a konármi.
 • Antibakteriálna výstelka – Obsahuje aktívne ióny striebra a zabraňuje rozmnožovaniu baktérií aj zápachu.
 • Zadné svetlo – Zvyšuje viditeľnosť jazdca za šera a v noci.
 • Smart funkcie – High-end modely, ktoré dokážu bezdrôtovo komunikovať so smartfónom. Cyklista môže vybavovať telefonický hovor alebo počúvať hudbu.

Video

Ceny cyklistických prilieb

Investujete do bezpečnosti seba aj svojich detí! Presne tak by ste mali pristupovať k výberu cyklistickej prilby. Potrebujete sa rýchlo zorientovať v cenách? Potom neprehliadnite ani delenie do 3 cenových kategórií

✅ Prilby na bicykel do 30 €

Veľký výber detských a juniorských prilieb na bicykel. Nájdete tu aj niekoľko unisex a dámskych modelov, ktoré sú vhodné skôr na rekreačné a občasné použitie.

✅ Prilby na bicykel do 80 €

Aktuálne najpredávanejšie cykloprilby so širokým využitím. V závislosti od značky už môžete počítať s veľmi dobrým pomerom cena/kvalita. Sú vhodné pre bežné aj náročnejšie využitie a nájdete tu prakticky všetky typy – dámske, pánske aj kvalitné detské prilby na bicykel.

✅ Prilby na bicykel od 80 €

V cene od 80 € vyššie nájdete stovky výborne spracovaných športových cykloprilieb, ktoré si môžete vybrať presne podľa štýlu vašej jazdy. Náročných cyklistov potešia pokročilé materiály a technológie v spojení s vysokou mierou ochrany a priaznivej hmotnosti.

Najlepšie značky cyklistických prilieb

Potrebujete sa rýchlo zorientovať a dáte na dobré meno overenej značky? V nasledujúcom zozname nájdete výber tých, ktoré patria u našincov k najpopulárnejším, naprieč rôznymi kategóriami a mnohé z nich znamenajú v športovom svete pojem.

 • Kellys – U vyhľadávanej slovenskej značky nájdete v ponuke ľahké štruktúry s plnohodnotným odvetrávaním. Dobrý pomer cena/kvalita.
 • Uvex – V širokej ponuke športových doplnkov značky UVEX nájdete kvalitné prilby pre dámy, pánov aj deti, ktoré v zahraničných testoch žnú jeden úspech za druhým.
 • Scott – Ďalšia značka, ktorá pravidelne figuruje v odborných hodnoteniach prilieb na veľmi dobrých miestach (magazíny RoadBike, MountainBike, Bikesport e-mtb, atď.)
 • ABUS – Jednotka v produkcii špičkových prilieb pre cestných cyklistov. Vysoké pohodlie a perfektný dizajn. V ponuke aj kvalitné detské prilby s dôrazom na bezpečnosť.
 • Alpina Sports – Všestranne využiteľné cyklistické prilby v atraktívnom športovom dizajne.
 • RockRider – Obľúbené prilby na bicykel, ktoré nájdete v ponuke Decathlon.
 • Giro – Svetový líder v oblasti vysokokvalitných doplnkov pre cyklistiku osloví aj náročných. Výnimočný aerodynamický tvar, výborné materiály a perfektný systém odvetrávania.
 • Spokey – Detské a juniorské prilby, ktoré patria k cenovo najdostupnejším.
 ProduktProduktHodnotenieCena (od) 
Najlepšie cyklistické prilby pre dospelých

#1Víťaz dTestu (5z5)
Scott Arx
Veľkosť: 51-55 cm, 55-59 cm
Hmotnosť: 250 g
Určenie: unisex

✅ MIPS technológia
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 € Čítať recenzie
#22. miesto z 12 (RoadBIKE 2019)
ABUS Viantor
Veľkosť: 52-58 cm, 58-62 cm
Hmotnosť: 270 g
Určenie: unisex
[usr 5 text="true" tooltip="true"]90 € Čítať recenzie
#3Víťaz allesbeste.de
Uvex City Light
Veľkosť: 52-57 cm, 57-62 cm
Hmotnosť: 320 g
Určenie: unisex
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]129 € Čítať recenzie
#4Ďalšia na zváženie
Scott VIVO
Veľkosť: 51-55 cm, 55-59 cm, 59-61 cm
Hmotnosť: 300 g
Určenie: unisex
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]100 € Čítať recenzie
#5Cena / výkon
Alpina Sports TOUR 2.0
Veľkosť: 53-58 cm, 58-62 cm
Hmotnosť: 250 g
Určenie: pánska
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]40 € Čítať recenzie
#6Najpredávanejšia
KELLYS BLAZE
Veľkosť: 54-57 cm, 58-61 cm
Hmotnosť: 565 g
Určenie: unisex
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]21,50 € Čítať recenzie
Najlepšie cyklistické prilby pre deti

#1Cena / výkon
Arcore PHIZIX
Veľkosť: 52-59 cm
Hmotnosť: 320 g
Určenie: pre deti

✅ zadné svetlo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]24 € Čítať recenzie
#2Ďalšia na zváženie
Alpina Sports GAMMA FLESH 2.0
Veľkosť: 46-51 cm, 51-56 cm
Hmotnosť: 230 g
Určenie: pre deti

✅ zadné svetlo
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]32 € Čítať recenzie
#3Najpredávanejšia detská
Kellys ZIGZAG
Veľkosť: 45-49 cm, 49-53 cm
Hmotnosť: -
Určenie: pre deti
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]17 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej cyklistickej prilby. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu cyklistickú prilbu na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin