Najlepšie priamočiare píly: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie priamočiare pílyHobby práce, či už v dielni, alebo pri rekonštrukcii domácnosti sa nezaobídu bez kvalitnej výbavy. Jedným z najvyhľadávanejších rezných nástrojov je priamočiara píla, s pomocou ktorej zvládnete už pri troche cviku vyrezať aj perfektne oblý otvor pre umývadlo. Na rozdiel od iných píl, vyniká svojou precíznosťou, presnosťou a možnosťou použitia na rôzne materiály. Najlepšie priamočiare píly na trhu sa nezľaknú rezania dreva, plastu, obkladov, ani kovu. Dokážu rýchlosť rezu prispôsobiť materiálu a pracovať presne tak, ako očakávate – efektívne a s výborným výsledkom. Ako si z bohatej ponuky vybrať správne?

Na začiatok si položte zásadné otázky:

 • Čo chcete priamočiarou pílou rezať?
 • Aký hrubý bude tento materiál?
 • Budú to poličky, laminátová podlaha alebo hrubšie hranoly či oceľové profily?

S predpokladaným využitím a nárokmi úzko súvisí príkon píly, rezný výkon, rýchlosť rezu. Už zrejme tušíte, že v závislosti od rastúcich parametrov a schopností priamočiarej píly bude priamoúmerne narastať aj cena. Ak chcete iba z času na čas niečo odpíliť a opraviť, nemusíte siahnuť iba po drahom nástroji. Medzi priamočiarymi pílami nájdete kvalitné produkty na domáce použitie už aj v cene do 100 eur. Sú jednoduché na používanie, nechýba im elektronika na riadenie otáčok a dokonca ani rýchloupínací systém na výmenu pílového listu. Dobré skúseností majú používatelia s priamočiarymi pílami značiek Bosch, Makita, Scheppach či Güde, ktoré patria medzi stabilných hráčov na “poli” s rozmanitým náradím do dielne.

S pomocou nasledujúceho sprievodcu sa pri výbere ideálnej priamočiarej píly rýchlejšie zorientujete. Na základe testov a recenzií priamočiarych píl sme zostavili rebríček populárnych modelov z rôznych cenových kategórií, kde si svojho favorita môže nájsť začínajúci domáci majster aj pokročilý remeselník.

Najlepšie priamočiare píly podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bosch PST 900 PEL

Najlepšia zn. Bosch, cena / výkon
✔️ Nemecká kvalita, prémiové spracovanie
✔️ Hĺbka rezu až 90 mm
✔️ Súčasťou balenia je 10 pílových plátkov
✔️ Antivibračný systém, SDS rýchloupínací systém, nastavenie uhla rezania až 45°
✔️ Pre precíznu a rýchlu prácu
📌 od 93 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Makita 4329

Najlepšia zn. Makita, cena / výkon
✔️ Ľahká a kompaktná píla (iba 1,9 kg)
✔️ Vhodná aj pre začiatočníkov na bežné domáce práce a hobby použitie
✔️ Rýchlosť až 3100 ot./min.
✔️ Overená kvalita
✔️ Nízka hlučnosť a malé vibrácie
📌 od 65 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Güde STS 650 E

Nízka cena
✔️ Možnosť zaistenia vypínača pre dlhšie trvajúce práce
✔️ Plynulá regulácia otáčok
✔️ 4 polohy nastavenia predkmitu
✔️ Rýchloupínacia prípojka
✔️ Jednoduché prestavenie základovej platne až do 45°
📌 od 40 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Güde 18V-3-SET

11-dielny set
✔️ 3 najčastejšie používané AKU náradia v jednom sete: skrutkovač, uhlová brúska, priamočiara píla
✔️ Komplet doplnkové príslušenstvo, ktoré k ich používaniu potrebujete
✔️ Priamočiara píla s max. hĺbkou rezu do dreva 80 mm
✔️ Rezný uhol s rozsahom do 45 °
✔️ Variabilné otáčky
📌 od 290 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5DeWALT DCS334N

Najlepšia profi
✔️ Inovatívna technológia bezuhlíkového motora s vyšším výkonom
✔️ Kompaktné rozmery, hmotnosť iba 2,1 kg, dlhá životnosť batérie
✔️ Plynulá regulácia otáčok, zaisťovacie tlačidlo
✔️ Antivibračný mechanizmus, patentovaný rýchloupínací mechanizmus
✔️ Maximálna hĺbka rezu do dreva 135 mm
📌 od
300 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#6Scheppach JS810

Ďalšia alternatíva na zváženie
✔️ Dobrá cena, primeraný výkon
✔️ Ľahká konštrukcia, jednoduchá manipulácia
✔️ Elektronické nastavenie rýchlosti, zámok na spínači + 4-stupňové nastavenie predkmitu
✔️ Systém rýchloupínania
✔️ Vhodná aj na jemné krivky
📌 od 61 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať priamočiaru pílu

Na čo sa zamerať, aby sa s priamočiarou pílou dobre pracovalo? Ide o nástroj, ktorý sa teší mimoriadnej obľube. Najmä pri opravách a renovácii domácností dáva domácim majstrom doslova možnosť zaujímavej realizácie s rôznymi materiálmi. Najskôr si priamočiaru pílu predstavme, aby ste v záplave náradia mali o jej úlohách jednoznačnú predstavu.

ako vybrať priamočiaru pílu

Čo je priamočiara píla? Aké je jej využitie?

Priamočiara píla je považovaná za univerzálny dielenský nástroj určený na rezanie dreva, plastov, sadrokartónu, keramických obkladov, laminátových podláh, ale aj kovu. Ide o prístroj s pohonom (motorom), ktorým môžete nahradiť tzv. pílu zlodejku a svoju prácu značne urýchliť či dokonca spresniť. Píla je výborná nielen na oblúkové vyrezávanie, no v skúsenejších rukách je vhodná aj na rovný rez. Áno je to presne ten typ píly s pomocou, ktorej vám majster vyrezával otvor na drez do kuchynskej dosky!

Poznávacím znamením priamočiarej píly je zvislo upevnený pílový list (alebo aj pílový plátok). Vo vysokej rýchlosti sa pohybuje smerom hore dolu a zarezáva sa do materiálu. V bezprostrednom okolí listu je osadená kovová základová doska (nazývaná aj stôl alebo sane), vďaka ktorej môžete bezpečne a stabilne pracovať. Najlepšie priamočiare píly majú vo výbave dosku, ktorú môžete nastavovať až do uhlu 45 °, a napríklad teda píliť hranoly pod uhlom. Horná polovica tohto elektrického náradia sa tak trochu ponáša na žehličku. Predovšetkým prevedením rukoväte. Je tu umiestnený motor, ovládacie prvky, či upínací systém listu.

Podľa akých kritérií sa priamočiare píly delia?

Podľa typu pohonu

Najčastejšie sa môžete stretnúť s priamočiarymi pílami elektrickými a čoraz populárnejšími akumulátorovými.

Prvý typ, s napájaním do siete, láka stabilným výkonom po celú dobu, a rovnako tak aj nižšou hmotnosťou. Nevýhodou je samotný kábel, ktorý vám môže v niektorých situáciách nielen prekážať a zároveň môže nešťastne skočiť do cesty pílovému listu, preto pracujte opatrne a s prehľadom. Elektrické priamočiare píly sú však ľahšie ako ich akumulátorová konkurencia.

Ak si však vybavujete dielňu akumulátorovým zariadením, nemusíte sa brániť ani píle s takýmto pohonom. Za posledné roky sa výborne vyladila ich výdrž, výkon, vyváženosť a už bez problémov zoženiete priamočiaru AKU pílu s hmotnosťou okolo 2 kg. Dokonca niektoré značkové AKU píly vykazujú v testoch väčšiu húževnatosť ako ich náprotivok s elektrickým káblom. Veľmi dobre sa s nimi pracuje v stiesnených priestoroch, alebo pri rezaní materiálu nad hlavou.

📌 Náš tip: Ak AKU nástroje, potom od rovnakej značky s kompatibilnými akumulátormi. Už dva akumulátory môžete pri správnom výbere používať s pílou, vŕtačkou, skrutkovačom či dokonca uhlovou brúskou.

S predkmitom alebo bez

Čo je predkmit? Je to skrátené pomenovanie pre orbitálny pohyb pílového listu. List sa okrem pohybu hore a dolu pohybuje v istom rozsahu aj dopredu a dozadu – akokeby opisuje elipsu.

Na materiáli potom zanecháva píla v reze charakteristické zúbkovanie. Rez teda nie je dokonale hladký, ale za to prebieha podstatne rýchlejšie. Takúto funkciu píly oceníte, ak potrebuje rýchle rezanie, kde vám zúbkovanie nebude prekážať, alebo bude neskôr vyhladené iným nástrojom. Logicky sa predkmit používa skôr na mäkších druhoch dreva. Pri rezaní kovu predkmit vypnete, teda dáte do pozície 0.

Podľa tvaru rukoväte

Horná časť konštrukcie priamočiarej píly, v ktorej sa nachádza rukoväť, môže nadobúdať dva základné tvary.

Tzv. žehličková rukoväť je rozšírenejšia a prítomná aj na cenovo dostupných modeloch. Vďaka tomuto tvaru môžete pílu ovládať už jednou rukou a viesť ju po reze.

Rukoväť v tvare hríbika alebo hrušky nájdete na poloprofesionálnych až profesionálnych modeloch. Táto výrazná časť je umiestnená tesne pri tele, priamo nad pílovým listom. Zvyčajne sa obsluhuje obojručne. Umožňuje citlivé a detailné vedenie rezu. Takto skonštruované píly ukazujú svoje prednosti pri vytváraní dokonalých oblúkov.

S elektronikou alebo bez

Táto dilema má pomerne jednoduché riešenie. Elektronické riadenie otáčok je v súčasnosti prítomné vo väčšine priamočiarych píl, ktoré sú na našom trhu. Čo to pri používaní píly znamená? Získate možnosť regulovať otáčky, teda aj rýchlosť rezu. Niektoré materiály s horšími termoplastickými vlastnosťami reagujú na rýchle rezanie deformovaním, krútením, či dokonca opätovným vytvorením nevzhľadného spoju za rezom (napr. ak rýchlo režete tenší plast).

Zároveň prítomnosť elektronického riadenia predznamenáva aj schopnosť píly udržať nastavenú rýchlosť otáčok, dokonca aj v prípade, ak narazí na tvrdší uzol v dreve.

Základné parametre priamočiarych píl

Pridajme k predchádzajúcim pojmom ešte niekoľko dôležitých parametrov a funkcií, podľa ktorých si aj pri menších skúsenostiach dokážete poradiť s výberom priamočiarej píly.

Príkon píly

Ako to už pri výbave do dielne býva zvykom, aj v tomto prípade je príkon predzvesťou výkonnosti priamočiarej píly.

Model s vyšším príkonom môže byť robustnejší, ťažší, no zároveň zvládne aj dlhšiu a intenzívnu prácu. Menej výkonné modely sa rýchlejšie zahrievajú a môže sa stať, že počas práce ich bezpečnostná poistka vypne, aby nedošlo k prehriatiu a poškodeniu komponentov.

 • Lacné priamočiare píly využívajú na svoj chod príkon približne do 450 W.
 • Väčšina obľúbených modelov na praktické domáce využitie má príkon 500 – 700 W a poradia si s primeranou záťažou.
 • Profi priamočiare píly už na svoj chod používajú príkon od 900 W a zľaknú sa iba máločoho.

S príkonom totiž úzko súvisí ďalší parameter – rezný výkon.

Rezný výkon

Rezný výkon reprezentuje silu priamočiarej píly. Zjednodušené povedané – hovorí o tom, aký hrubý materiál dokáže píla prerezať.

Keďže priamočiara píla môže opracovávať rôzne materiály (drevo, hliník, oceľ, keramiku, sadrokartón, plasty), v popise produktov nájdete rezný výkon vyjadrený hneď niekoľkými číselnými údajmi, napríklad ako maximálnu hrúbku rezu pre drevo, pre kov.

 • Hrúbka rezu pre drevo sa pohybuje v intervale od 50 – 150 mm.
 • Hrúbka rezu pre kov, oceľové profily od 5 – 15 mm.

Rýchlosť rezu

Ďalším dôležitým parametrom je rýchlosť, s akou pílový list zostupuje hore a klesá nadol. Práve tento pohyb zabezpečuje rezanie materiálu. Udáva sa ako počet kmitov za minútu, niektorí výrobcovia používajú tiež počet otáčok za minútu. Pohybuje sa v intervale približne od 2400 – 7800 kmitov za minútu, v závislosti od modelu.

Hodnota uvedená v popise produktu hovorí o voľnobežných kmitoch pílového listu, teda bez zaťaženia (napríklad 3000 kmitov / min.). Maximálna rýchlosť rezu svedčí drevu a kompozitným materiálom. Pri rezaní kovu a plastu je vhodné používať nižšie rýchlosti rezu, aby sa materiál pri rýchlo rozkmitanom pílovom liste nezačal pod vplyvom tepla taviť. Reguláciu rýchlosti kmitov oceníte aj pri detailnejšej práci. Najskôr dostanete pílový list do stopy, následne prepnete na maximum a rez presne dokončíte.

Koľko rýchlostných stupňov priamočiare píly ponúkajú? Ide o 1 až 5 rýchlostí, najpredávanejšie priamočiare píly disponujú 3 – 4 rýchlosťami rezu.

Spôsob upevnenia pílového listu

Pílový list, alebo inak aj pílový plátok predstavuje “spotrebný” materiál. Z času na čas sa plátok opotrebuje, zničí a je potrebné ho vymeniť. Rovnako tak k zmene pílového plátku dochádza aj pri rôznych materiáloch.

Vo výbave preto budete mať nielen jeden plátok, ale hneď niekoľko, aby ste priamočiaru pílu doma mohli bez obmedzenia používať. Zaujímajte sa preto, aký typ plátku je pre pílu kompatibilný (plátky typu T sú typické iba pre zn. Bosch, plátky typu U – univerzálne zase nájdete u viacerých výrobcov).

Do píly sa upevňujú buď cez skrutkovací mechanizmus pomocou kľúča, alebo prostredníctvom moderného SDS rýchloupínacieho systému (Special Direct System), ktorý je extra rýchly a nemusíte pri ňom používať žiadne náradie. Výhodou SDS je tiež fakt, že pri výmene sa rozhorúčeného plátku nedotknete.

Základová doska a nastavenie sklonu

Pre jednoduchý kĺzavý pohyb po rezanom materiáli je priamočiara píla vybavená saňami, čiže základovou doskou z hliníka alebo ocele. Oceľ je určite lepšou a odolnejšou voľbou. Hliník nájdete skôr na lacnejších modeloch, ktoré sú určené iba na občasné používanie. Pri vysokom teple sa totiž môžu postupne deformovať.

Viete, čo je kapacita úkosu? Tento zaujímavo znejúci parameter hovorí o tom, do akých uhlov môžete základovú dosku nastaviť, a následne teda aj píliť pod uhlom. Pre priamočiare píly je zvyčajne kapacita úkosu od 0 – 45 °, rozdelená do niekoľkých krokov, napr. 0°, 22,5°, 45 °alebo 0°, 15°, 30°, 45 °, respektíve pri drahších strojoch nájdete plynulú reguláciu po stupňoch, do oboch strán – doľava aj doprava.

 • Užitočné funkcie a výbava

Už niekoľko funkcií naviac dokáže vašu prácu s priamočiarou pílou spresniť. Hoci bohato vybavená píla stojí o niečo viac, odmenou bude komfort pri pílení s výborným výsledkom. Pri výbere sa zamerajte na dostupné recenzie priamočiarych píl. Na základe reálnych skúseností užívateľov získate obraz o tom, ako sa nástroj ovláda, či sú ovládacie prvky dobre umiestnené, v čom sú výhody a nevýhody daného produktu. Niekedy už malý detail vašu prácu značne zjednoduší. Aké funkcie a doplnková výbava by vás mohli osloviť?

 • Laserové ukazovadlo – S jeho pomocou dokážete presne sledovať vytýčenú trasu na rezanom materiáli.
 • LED osvetlenie – Využijete ho predovšetkým pri práci v horších svetelných podmienkach.
 • Odfuk pilín a prachu – Zabezpečuje, aby prach a piliny vznikajúce pri rezaní nefúkalo rovno do tváre. Neporiadok píla odfukuje pred seba.
 • Odsávanie pilín a prachu – Opačný mechanizmus, kedy saním píla nečistoty priamo zbiera. Na zadnej časti prístroje je redukcia na pripevnenie hadice. Na jej konci môže byť zberný vak. Ide o príslušenstvo, ktoré sa zvyčajne dokupuje zvlášť. Na priamočiarej píle je prepripravená redukcia a samotný mechanizmus sania.
 • Antivibračný mechanizmus – Vyhľadávaná funkcionalita kvalitných priamočiarych píl. Vibrácie z rezania sa neprenášajú do rukoväte, práca je potom presná a jednoduchá.
 • Úložný priestor na pílové listy – Integrovaný odkladací priestor na praktické odloženie práve nepoužívaných plátov.
 • Kryt na pílový list – Najčastejšie z plastu. Inštaluje sa v okolí pílového listu a má zamedziť odfŕkaniu nečistôt smerom k rukám a očiam.
 • Prenosný box / kufrík – Slúži na bezpečné uskladnenie a transport píly, listov, resp. aj akumulátora a nabíjačky.

Ceny priamočiarych píl

Do ceny priamočiarej píly sa premieta niekoľko premenných – jej výkon, schopnosti, presnosť aj odolnosť. Svoju investíciu zvažujte predovšetkým z pohľadu intenzity používania. Na občasné opravy vystačíte s hobby modelom, pri častom opracovávaní a majstrovaní už zvážte kúpu drahšieho náradia.

✅ Priamočiare píly do 50 eur

Základné priamočiare píly vhodné na menej intenzívne používanie. Svoju prácu však väčšina z nich urobí(predovšetkým, ak ide o značkový model), hoci s trochou námahy naviac. Môžu disponovať menšími možnosťami nastavenia, nižším rezným výkonom, avšak nie je to vždy pravidlom. Vykonávanie rovných aj zaoblených rezov zvládajú.

✅ Priamočiare píly do 100 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie priamočiare píly na domáce použitie. Ich výbava a kvalita rastie priamoúmerne s cenou. Bežným štandardom je elektronická regulácia rýchlosti kmitov, možnosť sklonu základovej dosky, rýchloupínací systém, predkmit v rôznych stupňoch, či dokonca aj antivibračný systém.

✅ Priamočiare píly od 100 eur

Solídna výbava, vysoký rezný výkon, pokročilé funkcie a dôraz na bezpečnosť pri práci aj ochranu samotného nástroje. Ak hľadáte priamočiaru pílu na intenzívne používanie a máte v pláne opracovávať hrubšie materiály, spokojní budete s pílou v polo- až profesionálnom prevedení.

Najlepšie značky priamočiarych píl

V segmente náradia do dielne výber správnej značky reálne zaváži. Ak chcete mať istotu dobrého spracovania, deklarovaného výkonu, aj prípadného servisu, potom zamerajte svoju pozornosť na nasledujúcich výrobcov.

 • Bosch – Priamočiare píly nemeckej značky Bosch patria k dobre predávaným. Najvyhľadávanejšie modely stoja od 50 – 100 eur. K dispozícii je množstvo zahraničných aj lokálnych recenzií, vďaka čomu si o ich schopnostiach dokážete urobiť obraz ešte pred kúpou.
 • Makita – Píly od japonskej značky Makita spoznáte podľa charakteristickej modrej-čiernej farebnosti. Ich prednosťami sú presnosť a výborná výbava. Sortiment, v ktorom si na svoje prídu aj náročnejší majstri.
 • Güde – Nemecký výrobca má vo svojom portfóliu náradie do dielne, záhrady, stroje na spracovanie dreva, kovu aj stavebné stroje. Priamočiare píly Güde lákajú priaznivou cenou – od 40 – 70 eur, sú vhodné na bežné domáce použitie.
 • DeWalt – Ak hľadáte profesionálne prevedenie s nadštandardnou výbavou a vysokým rezným výkonom nahliadnite do žlto-čiernej ponuky tradičnej americkej značky DeWalt. Max. hĺbka rezu do dreva až 135 mm, do kovu 12 mm.
 • Scheppach – Ľahké a univerzálne priamočiare píly nemeckej značky Sheppach nestoja veľa. Populárne modely zoženiete už za menej ako 50 eur. Hodnotené ako spoľahlivé, s dobrým pomerom cena / výkon.
 • Parkside (Lidl) – AKU priamočiare píly zn. Parkside sú vhodné pre začínajúcich hobby kutilov. Aj napriek cene okolo 30 eur si poradia s hĺbkou rezu do dreva až 80 mm.
 • Hecht – Obľúbené a cenovo dostupnejšie priamočiare píly, ktoré oslovia začiatočníkov aj stredne pokročilých majstrov.
 • Metabo – Schopne vybavené priamočiare píly, ktorých prednosťami sú silný motor, robustná prevodovka, dôraz na bezpečnosť a prepracovaná ergonómia. Zástupca vyššej strednej triedy.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bosch PST 900 PEL

Najlepšia zn. Bosch, cena / výkon
✔️ Nemecká kvalita, prémiové spracovanie
✔️ Hĺbka rezu až 90 mm
✔️ Súčasťou balenia je 10 pílových plátkov
✔️ Antivibračný systém, SDS rýchloupínací systém, nastavenie uhla rezania až 45°
✔️ Pre precíznu a rýchlu prácu
📌 od 93 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Makita 4329

Najlepšia zn. Makita, cena / výkon
✔️ Ľahká a kompaktná píla (iba 1,9 kg)
✔️ Vhodná aj pre začiatočníkov na bežné domáce práce a hobby použitie
✔️ Rýchlosť až 3100 ot./min.
✔️ Overená kvalita
✔️ Nízka hlučnosť a malé vibrácie
📌 od 65 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Güde STS 650 E

Nízka cena
✔️ Možnosť zaistenia vypínača pre dlhšie trvajúce práce
✔️ Plynulá regulácia otáčok
✔️ 4 polohy nastavenia predkmitu
✔️ Rýchloupínacia prípojka
✔️ Jednoduché prestavenie základovej platne až do 45°
📌 od 40 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Güde 18V-3-SET

11-dielny set
✔️ 3 najčastejšie používané AKU náradia v jednom sete: skrutkovač, uhlová brúska, priamočiara píla
✔️ Komplet doplnkové príslušenstvo, ktoré k ich používaniu potrebujete
✔️ Priamočiara píla s max. hĺbkou rezu do dreva 80 mm
✔️ Rezný uhol s rozsahom do 45 °
✔️ Variabilné otáčky
📌 od 290 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5DeWALT DCS334N

Najlepšia profi
✔️ Inovatívna technológia bezuhlíkového motora s vyšším výkonom
✔️ Kompaktné rozmery, hmotnosť iba 2,1 kg, dlhá životnosť batérie
✔️ Plynulá regulácia otáčok, zaisťovacie tlačidlo
✔️ Antivibračný mechanizmus, patentovaný rýchloupínací mechanizmus
✔️ Maximálna hĺbka rezu do dreva 135 mm
📌 od
300 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#6Scheppach JS810

Ďalšia alternatíva na zváženie
✔️ Dobrá cena, primeraný výkon
✔️ Ľahká konštrukcia, jednoduchá manipulácia
✔️ Elektronické nastavenie rýchlosti, zámok na spínači + 4-stupňové nastavenie predkmitu
✔️ Systém rýchloupínania
✔️ Vhodná aj na jemné krivky
📌 od 61 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Pozrite si aj:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin