Najlepšie hoblovačky: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie hoblovačkyPráca s drevom má v našej krajine dlhodobú tradíciu. Drevo je úžasne tvárny a opracovateľný materiál, preto nečudo, že si na jeho spracovanie trúfnu aj domáci hobby majstri. Ak hľadáte kvalitný stroj na hobľovanie a hrúbkovanie, potom sme pre vás pripravili tipy na najlepšie hobľovačky / preťahovačky, ktoré by mohli zaujať vašu pozornosť.

Hobľovanie ako také patrí medzi jeden zo základných spôsobov opracovania dreva. Isto viete, že nestačí drevo iba narezať a napíliť. Ak sa chystáte na stavbu dreveného plotu, pergoly, altánku či búdy pre psa, potrebujete, aby bol povrch dreva stolárskej kvality. Čo to znamená? Drevo bude bez triesok, nezrovnalostí, vyhladené do jednej roviny a pripravené na základné ošetrujúce nátery, ktoré sa postarajú o dlhšiu životnosť drevených výrobkov. Pri troche cviku a snahe sa môžete od stolárskej úrovne prepracovať k užívateľskej. Drevo potom vykazuje lepšiu rozmerovú aj tvarovú stálosť a môže byť použité na prvkoch v interiéri, dokonca aj ako ako podlaha či schody. Pri takomto opracovaní svoju úlohu splní výkonná hobľovačka.

Prejdime teda k tomu najdôležitejšiemu: Aké vlastnosti a výbavu by teda mala mať kvalitná hobľovačka? Ak chcete dobre vybrať, zaujímavé informácie nájdete aj v nasledujúcom sprievodcovi výberom. Okrem toho si vezmite na pomoc testy a recenzie hobľovačiek, kde nájdete informácie z prvej ruky. Sme si istí, že medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Scheppach, Güde, Makita, DeWalt, Hecht.

Najlepšie hoblovačky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Scheppach 254 mm HMS 1070

Náš víťaz
✔️ Robustná konštrukcia
✔️ Kombinácia prieťahu s hobľovaním
✔️ Vytvára veľmi čistý a presný rez
📌 od 462 €
Príkon: 1500 W | Max.pracovná šírka: 25,4 cm | Úber: 2,5 mm | Hmotnosť: 30,5 kg
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Scheppach HMS 1080

Pre častejšie využitie
✔️ Moderný kombinovaný stroj - preťah / hobľovanie
✔️ Vhodná pre jemné opracovanie plochy
✔️ Dobrá výbava aj stabilita
📌 od 463 €
Príkon: 1500 W | Max.pracovná šírka: 25,4 cm | Úber: 2 mm | Hmotnosť: 27,5 kg
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Scheppach HMS 850

Najlepšia hobby
✔️ Kombinovaný stroj - preťah / hobľovanie
✔️ Pomer cena / využitie
✔️ Priestorovo nenáročná
📌 od 289 €
Príkon: 1250 W | Max.pracovná šírka: 20,4 cm | Úber: 2 mm | Hmotnosť: 25 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Güde 55056

✔️ Kombinovaný drevoobrábací stroj 2in1 hobľovačka a zrovnávačka
✔️ Vysoká predajnosť
✔️ Jednoduchá obmena funkcií stroja bez použitia náradia
📌 od 310 €
Príkon: 1500 W | Max.pracovná šírka: 25,4 cm | Úber: do 2-3 mm | Hmotnosť: 35,5 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Makita 2012NBX

✔️ Kompaktný, ľahký a ľahko prenosný stroj
✔️ Prepracovaný mechanizmus posuvu
✔️ S možnosťou pripojenia na vysávač
📌 od 618 €
Príkon: 1650 W | Max.pracovná šírka: 30 cm | Úber: do 3 mm | Hmotnosť: 28,1 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať hoblovačku

Hoci je stacionárna hobľovačka neodmysliteľnou súčasťou stolárskych dielní, ešte donedávna išlo o príliš drahú výbavu, ktorá by pri občasnom využití v domácej dielni neponúkala návratnosť. Dnes si už aj svoju dielňu môžete vybaviť šikovnou stolovou hobľovačkou (aj s prieťahom), ktorá za vás odvedie kus náročnej práce.

Keďže však nestojí pár desiatok eur (ceny hobľovačiek začínajú od približne 200 eur), pri výbere musíte zvážiť druh a veľkosť opracovávaného dreva, intenzitu používania, mobilitu, kombináciu s prieťahom, možnosť pripojenia odsávacieho zariadenia na hobliny a piliny. Ako si poradiť a dobre sa rozhodnúť?

Ako vybrať hoblovačku

Čo je hobľovanie a pri čom ho využiť?

Pri hobľovaní dochádza k opracovaniu dreva (reziva) vyhladením z jednej, no tiež aj zo všetkých strán – podľa potreby a náročnosti projektu. Ohobľované drevo je hladké, zrovnané, pripravené na použitie, impregnáciu a nátery. Hobľovať môžete ručne, ale aj pomocou presných dielenských strojov s optimálnym výkonom a dobrou presnosťou.

Hobľovanie je najčastejšie využívané pri opracovaní dreva na ploty, altánky, pergoly, domčeky a hracie veže pre deti, búdy pre psov, podlahy, fasády z dreva aj drevené terasy.

Medzi najpredávanejšie hobľovačky patria stroje kombinované s prieťahom, ktoré sú určené na tzv. hrúbkovanie. Presne, po milimetroch môžete aj 3-metrovému trámu na pergolu určiť jeho hrúbku – zarovnať ho na rozmery, aké potrebujete (a to po celej jeho dĺžke).

Pomôcky a stroje na hobľovanie

Čosi sme už naznačili v riadkoch vyššie. K dispozícii je niekoľko rôznych pomôcok a strojov, ktorých úlohou je vyhladiť rezivo. Každé z nich však má iné uplatnenie.

 • Ručné hoblíky – Základné stolárske nástroje na opracovanie dreva. Sú vybavené presným a trvanlivým ostrím. Mechanické hoblíky, tzv. uberáky, nájdete v takmer každej dielni, možno ste niekoľko z nich aj zdedili. Elektrické ručné hoblíky už predstavujú vyšší komfort aj rýchlosť pri práci. Vhodné sú na rýchle odstránenie prebytočného drevného materiálu.
 • Stacionárne hobľovačky – Výbava, ktorú nájdete v stolárskych dielňach. Ide o väčšie “stolové” stroje so samostatnou kovovou základňou, ktoré vážia desiatky kilogramov a majú v dielni svoje stabilné, vyhradené miesto. Neprevrhne ich ani dlhý a ťažký trám. Ich sila, výkonnosť a schopnosti najlepšie vyniknú pod vedením profesionálov.
 • Stolové hobľovačky – Zaujímavé riešenie pre domácich majstrov, ktorí potrebujú mať po ruke spoľahlivý stroj – dokonca aj na viacerých miestach. Hoci nie sú stolové hobľovačky tak robustné ako stacionárne stroje, lákajú cenou, výkonom, schopnosťami aj mobilitou. Zároveň sa s nimi pracuje rýchlejšie ako s ručným či elektrickým hoblíkom. Hobľovačku tohto typu môžete odložiť do skrinky pod pracovný stôl, rovnako tak ju zobrať so sebou aj na chatu, ale ku kamarátovi na výpomoc.

Čo je to hobľovačka s prieťahom?

Klasickú hobľovačku (bez prieťahu) tvorí pevná pracovná plošina z ocele alebo hliníka, po ktorej zvrchu vediete rezivo a obrábajúci valec s nožmi uberá z dreva, vyhladzuje ho a zrovnáva. Môžete ju preto poznať aj pod názvom zrovnávačka.

Ak máte zálusk na hobľovačku s prieťahom (nazývanú aj hobľovačka s preťahovačkou), je dobré vedieť, že ide o kombinované zariadenie, ktoré ponúka ešte jednu zaujímajú funkciu naviac.

Okrem prikladania reziva na pracovnú plošinu zhora, môžete drevo (dosku, trám, podlahovku) vložiť zospodu do prieťahu. Hobľovačka s prieťahom má vlastný mechanizmus na posúvanie dreva, no využíva rovnaký obrábací mechanizmus ako pri hobľovaní (iba z opačnej strany). Všetko vykonáva takmer automaticky, drevo vložíte do prieťahu a nemusíte ho po celej dĺžke pritláčať. Pomocou funkcie prieťahu (alebo aj funkcie hrúbkovania) dokáže dosku alebo hranol opracovať na hrúbku, akú potrebujete.

Činnosť hobľovačiek sme si predstavili, teraz sú na rade základné parametre a výbava…

na čo používať hoblovačku

Príkon / Výkon

Od hobľovačiek sa očakáva dostatočný obrábací výkon, čo predznámenáva aj vyšší príkon. Dobrou správou je, že väčšina stolových hobľovačiek vystačí na pripojenie do siete 230 V, nevyžadujú trojfázové zapojenie (napätie 400 V).

 • Hobby modely disponujú príkonom do 1200 – 1300 W.
 • Výkon postačujúci pre väčšinu prác s drevom v domácej dielni už zabezpečia stroje s príkonom 1500 – 1800 W.
 • Ak narazíte na hobľovačku s príkonom vyšším ako 2000 W, ide o poloprofesionálny stroj so širším využitím, vhodný aj na intenzívne používanie.

Otáčky

Počet otáčok za minútu úzko súvisí nielen s výkonnosťou hobľovačky a veľkosťou valca s nožmi, ale aj so schopnosťou opracovať rôzne tvrdé druhy dreva. Stolové hobľovačky pracujú s otáčkami priemerne od 6000 – 9000 ot./min. Paradoxne – profesionálne modely nemusia vyvinúť tak vysoké otáčky (priemer 4000 ot./min.). Silný motor odvedie kvalitnú prácu aj pri nižších otáčkach.

Počet hobľovacích nožov a ich upínanie

Nevyhnutnou súčasťou hobľovačiek sú správne nastavené hobľovacie nože. Sú zárukou presnej, rýchlej a kvalitnej práce.

Tieto nože (v počte 2 až 4 ) musia byť precízne upevnené a ostré. Z času na čas sa nevyhnete ich výmene (či už za nové, alebo z dôvodu prebrúsenia). Kameňom úrazu lacných hoblovačiek je ich upevnenie a nastavenie voči hobľovaciemu valcu, kedy hrozí riziko spätného úderu. Keďže ich správne nasadzovanie je tak trochu skúškou trpezlivosti a zručnosti, boli vyvinuté aj modely s magnetickým upínaním nožov, ktoré túto nevyhnutnú činnosť zjednodušujú.

Maximálna pracovná šírka hobľovania

Maximálna pracovná šírka hobľovania sa udáva v milimetroch alebo centimetroch. Hovorí o tom, akú širokú dosku môžete priložiť na obrábací valec, resp. vložiť do prieťahu. Táto hodnota je pre stolové hobby hobľovačky v rozpätí priemerne od 200 – 300 mm.

Výška prieťahu

Ak máte záujem o hobľovačku s prieťahom, potom sa po šírke záberu prirodzene zaujímajte aj o maximálnu výšku prieťahu. Tenšie dosky viete do prieťahu upevniť, príliš hrubé však stroj nedokáže opracovať. Zaujímajte sa teda nielen o šírku ale aj výšku prieťahovej komory.

Menej výkonné hobľovačky majú výšku prieťahu max. 120 mm (zvládnu dosku hrubú 12 cm), ich silnejšia konkurencia už opracuje aj dosky s maximálnou hrúbkou aj 160 mm a viac.

Odber materiálu – tzv. úber

Ako veľmi sa hoblovka dokáže do dreva “zahryznúť” a koľko milimetrov z hrúbky ubrať? Pri odbere materiálu so zrovnávanej plochy obrobku ide priemerne o pár milimetrov – priemerne od 0 do 3 mm. Túto hodnotu môžete manuálne nastavovať, po milimetroch a získať tak obrobok takej hrúbky, akú pre svoj projekt potrebujete.

Nastaviteľná vodiaca lišta – pravítko

Okrem stabilnej kovovej pracovej plošiny je dôležitým prvkom aj vodiaca lišta, tzv.pravítko. S jej pomocou dokážete nastaviť nielen presný pravý uhol (90°), rovnako tak môžete na hobľovanej doske vytvoriť aj šikmú hranu, napríklad pod uhlom 45°. Hoblovka tak čiastočne zastúpi aj činnosť frézy.

Odsávanie pilín a hoblín

Pri tomto type obrábanie dreva vzniká veľké množstvo hoblín a pilín. Súčasťou hobľovačky je zvyčajne odsávací nástavec (tzv. hrdlo), ktorý môžete použiť zo spodnej strany pri hobľovaní. Pri prieťahu sa zvyčajne inštaluje zhora.

Hrdlo sa však môže pri práci upchávať a iba málokedy sa zaobídete bez prestávok v práci. Práve preto dostali najlepšie hoblovačky do výbavy aj odsávacie zariadenie. Ak ním váš vyhliadnutý model nedisponuje, budete pre plynulosť práce potrebovať externé odsávanie. Koniec koncov – pri práci v dielni, garáži, alebo pri obrábaní dreva priamo v interiéri isto oceníte, ak bude pri hobľovaní vznikať čo najmenej neporiadku a drobných pilín.

Bezpečnostné prvky

 • Výsuvná zarážka (resp. ochranný kryt valca) bezpečne kryje práve nevyužívanú šírku nožov (ak obrábate užšiu dosku, ako je šírka pracovnej plošiny).
 • Stabilné protišmykové nožičky držia hobľovačku na mieste a čiastočne eliminujú vibrácie.
 • Bezpečnostný spínač je umiestnený pod ochranným krytom, aby ste oň nezavadili pri práci. Pri výpadku prúdu sa stroj po obnovení energie neuvedie naspäť do chodu. Zostáva bezpečne vypnutý.
 • Tepelná ochrana elektromotora chráni motor pred preťažením, poškodením a spálením. zariadenie sa automaticky vypne a nebude dať istý čas zapnúť.

Z dielne na dvor aj na chatu

Takto v stručnosti by sa dala popísať hlavná výhoda stolových hobľovačiek z nášho rebríčka. Hoci majú pár desiatok kilogramov, dá sa s nimi manipulovať a uložiť ich presne tam, kde práve potrebujete. Stačí hobľovačku naložiť do kufra auta a už onedlho ukazuje svoju húževnatosť pri prácach na rekonštrukcii chaty.

Video

Ceny hobľovačiek

Ku kúpe hobľovačky pristupujte s rozvahou a prehľadom o aktuálnej ponuke. Predsa len – ide o stroj, ktorý predstavuje o niečo vyššiu investíciu, no o to väčší prínos pri práci s drevom môže priniesť do vašej dielne.

✅ Hobľovačky do 400 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete menšie, kompaktnejšie hobľovačky, ktorých výkon využijete pri hobby činnostiach a modelárstve. Nemusia to byť v každom prípade iba kombinované stroje. Môžete natrafiť na rýdzo hobľovačky, ale tiež iba preťahovačky. Ich výkon, úber aj šírka záberu môžu byť vzhľadom k cenovo drahšej ponuke o niečo nižšie.

✅ Hobľovačky od 400 do 800 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie hobľovačky s prieťahom. Možnosti využitia aj výkon ich predurčujú na spoľahlivú prácu v dielni, na záhrade, či na chate. Zvládnu aj intenzívnejšie používanie. Lákajú bohatou výbavou, bezpečným chodom a stabilitou. Odporúčame pozrieť ponuku výrobcov Sheppach, Makita, GÜDE aj Zipper.

✅ Hobľovačky od 800 eur

Ak hľadáte stroj na pravidelné opracovávanie dreva (napríklad máte veľkú záľubu v spracovaní dreva alebo je vaším živobytím), potrebujete hobľovačku s preťahovačkou, ktorá sa nezľakne žiadnej výzvy. Rozhliadnite sa v ponuke poloprofesionálnych a profesionálnych strojov – nielen stolovej, ale aj stacionárnej konštrukcie. Pozrite do zaujímavej ponuky zn. Holzmann, Proteco, Holzstar, Proma.

Najlepšie značky hobľovačiek

Na aké značky sa zamerať, ak nechcete urobiť krok vedľa? V nasledujúcom zozname nájdete výrobcov, ktorí sa venujú výrobe strojov na spracovanie dreva a v ich ponuke je viacero kvalitných hobľovačiek.

 • Scheppach – Nemecká značka Sheppach so zameraním na dielenské stroje má na svojom konte hneď niekoľko dobre hodnotených hobľovačiek s prieťahom. Spokojné recenzie, priaznivá cena.
 • Güde – Medzi obľúbené drevoobrábacie stroje s prizanivým pomerom cena / výkon patria aj hobľovačky s prieťahom a samotné preťahovačky zn. Güde.
 • Makita – Od japonskej značky Makita dávame do pozornosti stolové hrúbkovačky a výkonné elektrické ručné hoblíky.
 • DeWalt – Čaro tejto kategórie strojov spočíva v zaujímavom názvosloví. Ak by ste hľadali hobľovačku DeWalt, nájdete ju skôr pod názvom hrúbkovačka alebo hrúbkovacia fréza. Niekoľko drahších strojov s vyšším výkonom presvedčí aj náročných.
 • Hecht – Stolná hobľovačka Hecht je zaujímavou alternatívou pre záujemcov o hobby majstrovanie. Dobrá výbava za priaznivú cenu.
 • Zipper – Do skupiny Holzmann (v ponuke profi stacionárne hobľovačky) patrí aj dcérska firma Zipper, ktorá má vo svojom portofóliu zopár hoblovačiek s prieťahom, ktoré sú nenáročné na ovládanie a disponujú dobrým výkonom.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Scheppach 254 mm HMS 1070

Náš víťaz
✔️ Robustná konštrukcia
✔️ Kombinácia prieťahu s hobľovaním
✔️ Vytvára veľmi čistý a presný rez
📌 od 462 €
Príkon: 1500 W | Max.pracovná šírka: 25,4 cm | Úber: 2,5 mm | Hmotnosť: 30,5 kg
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Scheppach HMS 1080

Pre častejšie využitie
✔️ Moderný kombinovaný stroj - preťah / hobľovanie
✔️ Vhodná pre jemné opracovanie plochy
✔️ Dobrá výbava aj stabilita
📌 od 463 €
Príkon: 1500 W | Max.pracovná šírka: 25,4 cm | Úber: 2 mm | Hmotnosť: 27,5 kg
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Scheppach HMS 850

Najlepšia hobby
✔️ Kombinovaný stroj - preťah / hobľovanie
✔️ Pomer cena / využitie
✔️ Priestorovo nenáročná
📌 od 289 €
Príkon: 1250 W | Max.pracovná šírka: 20,4 cm | Úber: 2 mm | Hmotnosť: 25 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Güde 55056

✔️ Kombinovaný drevoobrábací stroj 2in1 hobľovačka a zrovnávačka
✔️ Vysoká predajnosť
✔️ Jednoduchá obmena funkcií stroja bez použitia náradia
📌 od 310 €
Príkon: 1500 W | Max.pracovná šírka: 25,4 cm | Úber: do 2-3 mm | Hmotnosť: 35,5 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Makita 2012NBX

✔️ Kompaktný, ľahký a ľahko prenosný stroj
✔️ Prepracovaný mechanizmus posuvu
✔️ S možnosťou pripojenia na vysávač
📌 od 618 €
Príkon: 1650 W | Max.pracovná šírka: 30 cm | Úber: do 3 mm | Hmotnosť: 28,1 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin