Najlepšie farby na kov: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie farby na kov
Kov je považovaný za trvácny a mnohotvárny materiál s vysokým využitím v interiéri aj exteriéri. Ak nastal čas pre nový náter, máme pre vás tipy na najlepšie farby na kov, s ktorými dosiahnete perfektné a trvácne výsledky.

Či už je to z dôvodu zmeny farby, alebo sa pôvodný náter výrazne poškodil, aj kov starne a nahlodáva ho zub času. O to rýchlejšie treba zakročiť, ak už dochádza k výraznému odlupovaniu starých náterov a objavujú sa čoraz väčšie plochy napadnuté hrdzou. Pri výbere správnej farby vás čaká náročnejší rozhodovací proces.

  • Vodou riediteľná alebo rozpúšťadlová farba na kov?
  • Základná + vrchná farba alebo farba na kov 2v1, 3v1?
  • Natierate plot, bránu, strechu, záhradný nábytok, odkvapy, radiátory alebo chcete zachrániť liatinovú vaňu?

Našťastie, takmer na každý povrch existuje v súčasnosti riešenie, ktoré sa postará o optimálnu renováciu a zlepšenie súčasného stavu. Moderné farby na kov disponujú mechanickou odolnosťou, vodeodolnosťou, vydržia nielen náročné podmienky, ale aj prudké zmeny teplôt a vlhkosti. V bohatej ponuke dokážete nájsť zloženie s takými vlastnosťami, ako práve potrebujete. Síce sa nevyhnete manuálnej práci, s dobrou “pixlou” zabezpečíte kovovým prvkom na vašej záhrade či v dome dlhú trvácnosť a odolnosť.

Ako začať? Všetky dôležité informácie nájdete pohromade v nasledujúcom sprievodcovi výberom. Ak vás výber prekvapí svojou rozmanitosťou, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie farieb na kov, kde nájdete cenné užívateľské skúsenosti. Sme si istí, že medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Hammerite, Alkyton, Komaprim, Slovlak, Balakryl.

Najlepšie farby na kov podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1HAMMERITE ULTIMA 3v1✔️ Vodouriediteľná farba, použiteľná na akýkoľvek druh kovu
✔️ Farba typu 3v1
✔️ Vysokoodolný dekoratívny náter so životnosťou až 12 rokov
✔️ S ochranou pred blednutím
📌 od 16,20 € / 0,75 l
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Alkyton Hladký

✔️ Vynikajúca pružnosť a odolnosť voči úderu
✔️ Veľmi dobrá priľnavosť aj na skorodovaný povrch
✔️ Účinné antikorózne pigmenty
✔️ Na báze alkydových živíc modifikovaných uretánmi.
📌 od 15,90 € / 1 l
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Komaprim 3v1 Profi

✔️ Vysoká elasticita a dobrá krycia schopnosť
✔️ S dlhodobou antikoróznou ochranou
✔️ Zaručuje dlhodobú ochranu proti poveternostným vplyvom
📌 od 11,90 € / 1 l
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Renokov antikorózna farba 2v1

✔️ Najlepšia farba na strechy
✔️ Antikorózna náterová látka na kov 2 v 1
✔️ Ideálna na obnovu starších aj čiastočne skorodovaných kovových predmetov
📌 od 68 € / 10 l
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5BALAKRYL UNI MAT


✔️ Vodouriediteľná vrchná farba s univerzálnym použitím
✔️ Dá sa použiť na základné aj vrchné nátery
✔️ Hladký matný vzhľad
✔️ Atest pre hračky aj priamy styk s potravinami
📌 od 7,70 € / 0,7 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6RD Elastometal antikorózny náter 2v1

✔️ Vysokoúčinný jednozložkový, vodouriediteľný elastomérny antikorózny náter
✔️ 2v1 - súčasne
základný náter a vrchný, konečný náter
✔️ Vodotesný náter na kovy, betón a iné pórovité materiály
📌 od 40,64 € / 5 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať farbu na kov

Na čo pri kúpe farby na kov myslieť? V prvom rade – vychádzajte z toho, čo chcete natierať a v akom stave je tento povrch momentálne. Chcete vykonať prvý alebo obnovovací náter? Rovnako tak záleží od materiálu a jeho povrchovej úpravy (či ide o železo, pozinkovaný plech, hliník, …). Je totiž rozdiel, ak máte pred sebou menší estetický projekt a veľkú renováciu, ktorá má zároveň obnoviť aj funkčné vlastnosti materiálu a predĺžiť jeho životnosť.

Hoci sa bavíme o farbách (čo znamená, že zo zeleného plotu sa môže stať tmavohnedý), chceme od nich zároveň aj čosi naviac. Odolnosť, stálosť, ochranu pred ďalšou koróziou, ochranu pred účinkami tepla, vody, či namáhania. Práve preto si môžete vyberať z farieb na kov, ktoré sú vodeodolné, antikorózne, mechanicky odolné, či dokonca žiaruvzdorné.

Čím jasnejšia je vaša predstava a požiadavky, tým rýchlejšie si môžete vytipovať farbu s optimálne vyskladanými vlastnosťami.

ako vybrať farbu na kov

Syntetická alebo vodouriediteľná farba?

Vodouriediteľné farby

Keďže výrobcovia farieb sú povinní vyrábať farby podľa čoraz prísnejších ekologických noriem, na trhu nájdete zaujímavú ponuku vodouriediteľných farieb – ako základné (na prvotné ošetrenie a zrovnanie povrchu), vrchné (aplikujú sa na vrstvu základnej farby), aj v prevedení 2v1 (kombinujú vlastnosti základnej aj vrchnej).

Vyrábajú sa v desiatkach rozmanitých odtieňov. Aplikujú sa na suchý, odmastený a dôkladne očistený povrch. Môžu byť univerzálne, čo znamená, že okrem kovu sa dajú aplikovať na drevo, sadrokartón, omietky aj hračky.

Najčastejšie vytvárajú matný alebo hodvábne matný efekt, na ktorom je vidno jemné ťahy štetcom. Zvyčajne nemajú vysoký lesk.

Kvalitné vodouriediteľné farby majú pri správnej aplikácii dlhú životnosť, vysokú elasticitu, dobre odolávajú vonkajším podmienkam a keďže sú bez zápachu, výborné využitie majú aj na prvky v interiéri.

Syntetické / rozpúšťadlové farby

Na riedenie týchto farieb sa používa rozpúšťadlo (riedidlo), ktoré predpisuje výrobca a pre uchovanie kvalít farby musí byť dodržané. Poskytujú ochranu od najzákladnejšej, až po náročnú s vysokou odolnosťou.

K dostaniu sú syntetické rýchloschnúce jednozložkové farby, polyuretánové farby na kov, ktoré vykazujú vyššiu odolnosť voči poveternostným vplyvom (vhodné na veľké povrchy, namáhané plochy a strechy) aj alkydové farby na kov, ktoré sú ideálne na menšie členité plochy (ploty, zábradlie, okná, dvere). Ich prednosťou je vysoký lesk, dobrá roztierateľnosť a umývateľnosť. Asfaltohliníkové farby sú zase určené pre nátery povrchov, ktoré vyžadujú konzervačný a izolačný účinok v spojení s odrazom slnečných lúčov, čím sa zamedzí nadmernému prehrievaniu materiálu.

Rozpúšťadlové farby na kov dokážu poskytnúť kompletnú ochranu pre nové aj skorodované kovy. Okrem vysokej mechanickej odolnosti a dobrej schopnosti priľnúť na mastný povrch (dokonca aj na povrch, na ktorý majú vodouriediteľné problém priľnúť) môžu obsahovať aj ošetrujúce antikorózne pigmenty.

farba na bránu

Základný slovník pojmov

  • Jednozložková farba na kov – Farba, ktorá k svojej “funkčnosti” nepotrebuje nič naviac. Pre potreby redšej zmesi použijete buď vodu (vodouriediteľná farba) alebo riedidlo (rozpúšťadlová farba). Niektoré farby sú po otvorení balenia okamžite vhodné na použitie.
  • Dvojzložková farba na kov – Farba, ktorá sa pred aplikáciou musí natužiť tvrdiacou prísadou. Až pridaním tužidla získava farba požadované vlastnosti, najmä mechanickú a chemickú odolnosť. Patria sem napríklad epoxidové farby na kov.
  • Základná farba na kov – Využíva sa na vytvorenie súvislej vrstvy prvého náteru na doteraz holom kovovom povrchu (bez farieb). Základná farba dokáže silno priľnúť k povrchu a vytvoriť antikoróznu ochranu. Po základnej farbe musí v čo najkratšom čase dôjsť k aplikácii ďalšieho náteru, nakoľko tento druh farieb nemá dostatočnú odolnosť voči poveternostným podmienkami.
  • Vrchná farba na kov – Aplikuje sa na vrstvu základnej farby. V závislosti od zloženia vykazuje dostatočnú odolnosť voči mechanickému poškodeniu aj odolnosť voči meniacim sa podmienkam počasia. Neaplikuje sa na holý kov, pretože sa olúpe. Ak však je už na povrchu existujúci starší vrchný náter a je v dobrom stave, nemusí sa aplikovať základná farba. Stačí na starom nátere vytvoriť nový. Ak sa prebrúsením starého náteru objavia holé miesta, budú vyžadovať základný náter. Pamätajte, že základová aj vrchná farba by mali byť na rovnakej báze, ideálne aj od rovnakého výrobcu (na vodouriediteľný základ len vodouriediteľná vrchná vrstva).
  • Farba na kov 2v1 – Nemusíte riešiť náter základnou farbou. Farba kombinuje vlastnosti a účinok vrchnej aj základovej farby súčasne. Obľúbené riešenie, ktoré šetrí čas aj námahu pri práci na veľkých plochách a pri “pipľavých” detailoch. V súčasnosti najpredávanejšie farby na kov.
  • Farba na kov 3v1 – Najnovšia vylepšená trojkombinácia v sebe nesie antikorózny základný náter, vyrovnávaciu medzivrstvu a email, ktorý zabezpečuje ochranu pred poveternostnými podmienkami a farbu fixuje. Výborná priľnavosť a pri starostlivo očistenom povrchu aj dlhá životnosť. Počítajte s vyššou cenou v porovnaní s predchádzajúcimi zloženiami.

natieranie kovu

Farby na kov podľa použitia

Čo idete natierať? V akom stave je tento materiál? Aj keď už doma v dielni možno máte niekoľko pixlí neminutých farieb na kov, ani jedna z nich nemusí presne vyhovovať na povrch, ktorý sa práve chystáte dať do poriadku.

Ploty a brány

Hoci ide o menšie a zdanlivo nenáročné plochy, ktoré sú dobre dostupné (bez rebríka), dajte si záležať na dôkladnom odstránení starých náterov, hrdze (aj v záhyboch), nahromadeného prachu, blata a iných nečistôt. Použite odmasťovač, odhrdzovač a vyzbrojte sa niekoľkými veľkosťami ručných drôtených kefiek. Na väčšie hladké plochy na bráne môžete použiť aj elektrickú brúsku. Pri týchto činnostiach sa veľa práši, preto nezabúdajte ani na prekrytie dýchacích ciest. Čím precíznejšia príprava, tým lepší a dlhodobejší výsledok.

Na ploty a brány sa najčastejšie používa kombinácia syntetickej základnej a vrchnej farby, alebo priamo antikorózna farba na kov 2v1.

Ak ide o nový zinkový (alebo hliníkový) plot, v takom prípade máte 2 možnosti. Buď počkať aspoň rok, aby zoxidoval (chytil patinu), alebo použiť špeciálny reaktívny náter na pozink / hliník (často má v názve zakomponovanú slabiku “ZIN”). Ak by sa takýto zinkový plot natrel iba bežnou farbou, už po krátkej dobe sa farba začne vo veľkom a nezastaviteľne odlupovať. Platí to aj vtedy, ak ide o pozinkované plechy na streche, odkvapoch a zvodoch.

Plechová strecha

Plechová strecha dokáže pri pravidelnej starostlivosti vydržať dlhé desaťročia. Niektoré miesta strechy nemusia byť viditeľné zo zeme, preto vám prvotné olupovanie a postupne sa šíriaca hrdza môžu uniknúť. Odporúčame vykonať dôkladnú obhliadku aspoň 1 – 2 krát ročne, napríklad pri čistení žľabov od neporiadku.

Pred samotnou realizáciou náteru vás čaká dlhšia príprava – brúsenie vibračnou brúskou, ručne pomocou špachtle a za pomoci odstraňovača starých náterov. Nezrovnalosti, trhliny a diery dôkladne opravte strešným tmelom.

Aká farba je najlepšia na plechovú strechu? Možností je prekvapivo veľa. Môžete použiť základný polyuretánový náter a vrchný dvojzložkový polyuretánový email, ktoré sú pri dodržaní všetkých postupov výnimočne trvácne – životnosť 8 až 12 rokov. Ďalšou pomerne častou voľbou sú antikorózne alkydové farby 2v1 (základná farba aj vrchná súčasne), ktoré sa aplikujú minimálne v dvoch vrstvách. Pri dodržaní technologického postupu je životnosť cca 6 až 8 rokov.

Odkvapy a žľaby

Skôr, ako sa pustíte do práce, uistite sa, z akého materiálu je váš odkvapový systém. Medené a hliníkové odkvapy sa považujú za bezúdržbové. Hoci časom stratia zo svojho lesku, získajú matnú “patinu”, na ktorej sa neobjavuje hrdza. Niektoré sa už dokonca priamo predávajú ako „zvetrané“. Ak sú však konzoly oceľové, môže sa stať, že sa práve z nich začne hrdza šíriť. Pravidelnú údržbu vyžadujú najmä oceľové a pozinkované odkvapy.

Platí rovnaký nevyhnutný postup – očistiť, strhnúť staré nátery, hrdzu a odmastiť. Voľte farby s výbornými antikoróznymi účinkami a vyššou odolnosťou voči vlhkosti a nepriaznivému počasiu. Takými sú napríklad antikorózne farby na hrdzu 2v1 na báze alkydových živíc, základná + vrchná akrylátová farba na kov pre exteriérové použitie, či dvojzložkové polyuretánové antikorózne farby na kov.

📌 Náš tip: Máte vo farbách tak trochu chaos a potrebujete istotu, že zvolíte tú najlepšiu? V e-shopoch zameraných na predaj farieb a lakov nájdete farby delené do detailných podkategórií podľa účelu a použitia, napríklad: farby na kovovú strechu, farby na zábradlie, farby na kachle a krby, farby na kovové zárubne, dvere a okná, či radiátory. Pozrite ponuku Farlesk.sk.

ako natierať kovové plochy

Ceny farieb na kov

Do ceny farby na kov sa premieta niekoľko premenných – veľkosť balenia, výdatnosť, zloženie, špecifické vlastnosti. Svoju investíciu zvažujte predovšetkým z pohľadu očakávaného výsledku, rozsahu natieranej plochy a náročnosti samotnej aplikácie.

✅ Farby na kov do 10 eur

Široká ponuka rôznorodých farieb na kov v menších, základných baleniach – pixla cca do 700 ml, resp. do 0,7 kg. Vhodné na menšie renovácie, pri ktorých nemusíte natrieť viac ako 7 – 8 m2 plochy. Ak ide o väčší projekt, zvážte kúpu balenia s väčším objemom. Cena za liter je potom výhodnejšia.

✅ Farby na kov od 10 do 40 eur

Aktuálne najpredávanejšie farby na kov v niekoľkolitrových (niekoľkokilogramových) baleniach. Nájdete tu prémiové farby na kov 2v1 a 3v1 s vyššou odolnosťou a istotou dobrého výsledku. Pomer cena / balenie je lepší, než v prípade prvej kategórie. Do pozornosti dávame farby od Hammerite, Chemolak, Alkyton, Renolast.

✅ Farby na kov od 40 eur

Veľké balenia určené na renováciu rozsiahlych plôch, napríklad striech. Obľúbené sú najmä antikorózne farby 2v1, ktoré dokážu vytvoriť súvislú vrstvu už v jednom nátere. K dispozícii farby so špeciálnymi vlastnosťami a zosilnenými účinkami.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1HAMMERITE ULTIMA 3v1✔️ Vodouriediteľná farba, použiteľná na akýkoľvek druh kovu
✔️ Farba typu 3v1
✔️ Vysokoodolný dekoratívny náter so životnosťou až 12 rokov
✔️ S ochranou pred blednutím
📌 od 16,20 € / 0,75 l
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Alkyton Hladký

✔️ Vynikajúca pružnosť a odolnosť voči úderu
✔️ Veľmi dobrá priľnavosť aj na skorodovaný povrch
✔️ Účinné antikorózne pigmenty
✔️ Na báze alkydových živíc modifikovaných uretánmi.
📌 od 15,90 € / 1 l
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Komaprim 3v1 Profi

✔️ Vysoká elasticita a dobrá krycia schopnosť
✔️ S dlhodobou antikoróznou ochranou
✔️ Zaručuje dlhodobú ochranu proti poveternostným vplyvom
📌 od 11,90 € / 1 l
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Renokov antikorózna farba 2v1

✔️ Najlepšia farba na strechy
✔️ Antikorózna náterová látka na kov 2 v 1
✔️ Ideálna na obnovu starších aj čiastočne skorodovaných kovových predmetov
📌 od 68 € / 10 l
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5BALAKRYL UNI MAT


✔️ Vodouriediteľná vrchná farba s univerzálnym použitím
✔️ Dá sa použiť na základné aj vrchné nátery
✔️ Hladký matný vzhľad
✔️ Atest pre hračky aj priamy styk s potravinami
📌 od 7,70 € / 0,7 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6RD Elastometal antikorózny náter 2v1

✔️ Vysokoúčinný jednozložkový, vodouriediteľný elastomérny antikorózny náter
✔️ 2v1 - súčasne
základný náter a vrchný, konečný náter
✔️ Vodotesný náter na kovy, betón a iné pórovité materiály
📌 od 40,64 € / 5 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin