Najlepšie farby na betón: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie farby na betón
Hľadáte spôsob, ako obnoviť a zlepšiť vzhľad betónových povrchov? Aj o betón sa môžete postarať, aby si čo najdlhšie udržal dobrý vzhľad a plnú funkčnosť. Aké vlastnosti a kvality majú najlepšie farby na betón?

V stavebníctve patrí betón k jednému najviac vyhľadávaných materiálov. Je trvanlivý, ohňovzdorný a má vysokú pevnosť v tlaku. Jeho využitie má obrovské množstvo podôb. Najčastejšie sa z betónu vyrábajú podlahy (v garáží, pivnici, na balkóne či na terase), betónové múry, ploty, stĺpy, škridle, bazény, dekoračné exteriérové predmety. Rád ukazuje svoju tvárnosť a dá sa naň spoľahnúť vždy, ak hľadáme odolný materiál s dlhou životnosťou. Nie je však dokonale odolný voči mechanickým a poveternostným vplyvom. Skôr či neskôr sa aj na betóne podpíše zub času. Začnú sa objavovať znaky opotrebovania, v niektorých častiach sa zmení jeho farba, je náchylný na drolenie a práši sa z neho.

Kvalitná farba na betón dokáže procesy starnutia spomaliť. Nemusí mať iba funkciu estetického náteru. Vo väčšine prípadov je to ochranný náter, ktorý pomáha dodatočne vylepšiť vlastnosti betónovej plochy. Napríklad správne aplikovaná farba na betónovú podlahu v garáži zvýši mechanickú odolnosť podlahy, ktorá vydrží pojazd automobilom. Vylepší tiež chemickú odolnosť a betónová podlaha si tak lepšie poradí s chemikáliami, ropnými produktmi a posypovou soľou. Pri výbere farby na betón preto zvážte, aké vylepšenia od farby očakávate. Máte veľký výber možností, zároveň však aj cenovo výrazne odlišných. Prešli sme testy a recenzie farieb na betón a výsledkom je nasledujúci rebríček s dobre hodnotenými produktami. Je možné, že v ňom na nenájdete úplne vyhovujúci tip, avšak v ponuke značiek Slovlak, Eternal, Balakryl, Beton či Stavakryl je z čoho vyberať.

Najlepšie farby na betón podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Slovlak Hydroban
Univerzálna farba na betón
✔️ Vhodná na nátery betónových podláh v garážach, pivničných priestoroch
✔️ Protiprašný a ochranný náter
✔️ 4 odtiene
📌 od 13,80 € / 2,5 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2ETERNAL stabil
Na betónovú podlahu
✔️ Konečný náter má výbornú odolnosť voči oderu
✔️ Odoláva zaťaženiu horúcimi pneumatikami
✔️ 4 odtiene
📌 od 24 € / 2,5 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3BALAKRYL BETÓN
Ekologická
✔️ Na konštrukcie v interiéri a na zvislé betónové plochy v exteriéri
✔️ Atraktívny hladký a matný vzhľad
✔️ Rýchloschnúca
📌 od 41 € / 6 kg
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4BETONA

Na zámkovú dlažbu
✔️ Nátery betónových povrchov v interiéroch a exteriéroch
✔️ Ochranu voči mechanickému opotrebovaniu a poveternostná odolnosť
✔️ 6 odtieňov
📌 od 57 € / 4,5 l
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Stavakryl
Protiprašný náter na betón
✔️ Na ochranu betónových podláh a stien v skladoch, pivniciach
✔️ Rýchloschnúca
✔️ Atraktívny matný vzhľad
📌 od 6,30 € / 0,8 kg
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať farbu na betón

Ako vybrať farbu na betón, pri ktorej budete mať istotu dobrého výsledku? Zaujímavé informácie rady a tipy nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Pri rozhodovaní si na úvod vezmite krátky ťahák so základnými otázkami.

 • Objekt: Čo plánujete natierať? V segmente farieb na betón nájdete produkty presne určené na konkrétny objekt / povrch a navrhnuté tak, aby v čo najlepšej miere vylepšili jeho vlastnosti. Nemusíte sa uspokojiť iba s univerzálnou farbou na betón. Farba na betónový múr v exteriéri bude mať predsa len o niečo odlišné vlastnosti ako farba na často využívané betónové schody v interiéri.
 • Stav: Sú betónové schody, podlaha, chodník, či múrik už veľmi poškodené? Vysoko porézny betón s vyššou prašnosťou bude vyžadovať náročné prípravné práce. Počítajte s tým, že spotreba materiálu môže byť vyššia (viac náterov).
 • Prostredie: Ide o betónovú plochu v exteriéri alebo interiéri? V exteriéri sa vyžaduje napríklad vyššia vodeodolnosť a odolnosť voči záťaži (ak na ploche stojí auto), v interiéri zase dobrá paropriepustnosť, omývateľnosť a farebné doladenie.
 • Vplyvy: Akým vplyvom je betón vystavený? Napríklad voda, slnko, vysoké a nízke teploty, niekoľkotonové zaťaženie autom), chemikálie, vysoká pochôdzna frekvencia.
 • Výsledok: Máte v pláne precíznu renováciu alebo vystačíte so základnou ochranou, ktorá predĺži životnosť betónu? Betónové plochy všeobecne vyžadujú očistenie od prachu a “zažratej” špiny, odmastenie, penetráciu a až následne sa prechádza k aplikovaniu náteru. Náter býva vo farbe, ktorá je pre betón charakteristická (odtiene šedej a sivej). Ničím nezvyčajným nie je ani farba na betón biela, červená, hnedá, tmavozelená, …

Betón – obľúbený stavebný materiál

Plnivo (kamenivo), voda a spojivo – tri zložky, ktoré sú základom pre mimoriadne všestranný stavebný materiál – BETÓN. Dnes neexistuje len jeden druh betónu v jednom vzhľade a zložení. Kedysi fádny jednoliaty šedý blok získava atraktívnu podobu s výbornými funkčnými vlastnosťami a trvácnosťou.

Proces výroby betónu a jeho zloženie dokážu zohľadniť mnohé požiadavky. Od ľahkého až po ťažký betón, zhutnený (vibrovaný) betón, žiaruvzdorný betón, vodotesný a mrazuvzdorný betón, až po zohľadnenie nárokov na konečný vzhľad – reliéfny, grafický či vymývaný betón s viditeľnými kamienkami.

V súčasnosti nie je zrejme žiadny stavebný materiál lacný. Ak sa rozhodnete pre betón, myslite vopred aj na jeho údržbu, aby vám vydržal slúžiť desaťročia.

Farba na betón – základné vlastnosti

Je dobré vedieť, že hoci sa betón považuje za odolný materiál, postupom času jeho odolnosť voči preťaženiu klesá. Čoraz viac do neho preniká vzduch, vlhkosť či chemikálie, ktoré naštrbujú jeho štruktúru. Ak už betónová plocha vykazuje znaky opotrebovania, nemusíte ju okamžite prekrývať dlažbou alebo iným druhom obkladu. Tak či onak by ste museli poškodený betónový základ zarovnať a zjednotiť, čo je tiež nemalá časová a finančná investícia.

Jedným z riešení je použitie vhodnej farby na betón, ktorá dokáže predlžiť životnosť betónu, obnoviť jeho súdržnosť, ale aj zmeniť celkový vzhľad.

Akými vlastnosťami môže disponovať farba na betón?

 • Ochranný náter zvyšuje mechanickú a chemickú odolnosť betónovej plochy. Ošetrený betón lepšie zvláda kontakt s chemikáliami, je menej náchylný na vznik škvŕn, hlavné zaťažované plochy lepšie odolávajú vonkajším tlakom.
 • Obnovený jednoliaty povrch zjednodušuje údržbu betónovej plochy. Menej sa z nej práši, ľahšie sa umýva.
 • Poskytuje doplnkovú ochranu pred poveternostnými vplyvmi, prudkými zmenami teplôt, UV žiarením a vsakovaním vody.
 • Zachováva paropriepustnosť betónovej plochy.
 • Môže byť 100 % vodeodolná (použitie pre bazény).
 • Použitie farby na betón umožňuje aj farebnú renováciu a doladenie k novému zariadeniu.

Vyššie vymenované vlastnosti nenájdete pohromade u každej farby na betón. Práve preto je dôležité zohľadniť, čo a kde sa chystáte natierať a aké sú vaše očakávania na výsledok.

betónové schody

Farby na betón podľa typu

Vodou riediteľné farby na betón

Absencia zápachu a lepšia cenová dostupnosť sú hlavnými prednosťami vodouriediteľných farieb na betón. Môžu sa používať v interiéri aj exteriéri (v závislosti od odporúčania výrobcu a konkrétnej farby). Voda, ktorou sa farba riedi, sa pri roztieraní pomerne rýchlo odparuje a teda aj náter rýchlo schne. Hoci ide práca od ruky, myslite na to, že náter rýchlejšie tvrdne, preto je nevyhnutné mať všetko dôkladne pripravené a očistené.

Pred náterom teda musia byť podklady zbavené mechanických a mastných nečistôt a tiež zvyškov náterov, ktoré už nedržia s podkladom. Zaujímajte o pomery riedenia s vodou, výdatnosť na metre štvorcové plochy a potrebu penetrácie povrchu. Vodou riediteľné farby zvyčajne nie sú určené na vysoko namáhané plochy a do extrémnych podmienok. Súdržnosť a oteruvzdornosť náteru býva o niečo slabšia.

Syntetické farby na betón

Na riedenie syntetických farieb sa používajú syntetické rozpúšťadlá. Po natretí na plochu sa rozpúšťadlo dlhšie odparuje, čo je dobrým predpokladom, že sa aj hrubé ťahy štetcom a prípadné nezrovnalosti pekne zlejú a zjednotia. Výsledkom je tak povrch, ktorý síce schne dlhšie, no za to pôsobí rovnomernejšie, čo oceníte najmä pri renovácii vodorovných betónových plôch.

Práca so syntetickou farbou sa nezaobíde bez charakteristického zápachu, ktorý treba najmä z interiéru niekoľko dní starostlivo odvetrávať. Syntetické farby sú vo väčšine prípadov vhodné na vonkajšie aj vnútorné použitie. Medzi ich prednosti patrí vysoká odolnosť voči mechanického aj chemickému poškodeniu. Obľúbené sú syntetické farby na betón 2v1, ktoré sa dajú používať pri dodržaní pokynov riedenia ako penetrácia aj ako vrchná farba.

betón na záhrade

Farby na betón podľa určenia

Dobrá správa! V ponuke farieb sa zorientujete aj bez toho, aby ste boli odborníkom na chémiu či stavebné materiály. Platí to pre farby na steny, kov, drevo aj betón. V kamenných obchodoch si nechajte poradiť od skúseného personálu, pri nákupe online vám zase pomôžu filtre, delenia do kategórií aj samotné produktové popisy. Na aké prvky a objekty sa najčastejšie používajú farby na betón?

Farba na betónovú podlahu

Je rozdiel, či kupujete farbu na podlahu v garáži, pivnici, na terase či na balkóne. Napríklad farba na betónovú podlahu do pivnice nemusí patriť k najdrahším, najmä, ako to pivnice chodíte iba občas a ide o relatívne pokojné a suché prostredie. Základom je, aby zamedzila prašnosti a dodala podkladu novú súdržnosť.

Betónová podlaha v garáži už potrebuje vyššiu úroveň ochrany. Na trhu sú k dostaniu kvalitné farby na betónové podlahy, ktoré sú odolné voči oderu a zaťaži. Betónu dodávajú novú pevnosť, vydržia kontakt s posypovou soľou aj ropnými produktami.

Na betónové podlahy na balkóne alebo terase sú vhodné nátery, ktoré obmedzujú vsakovanie vody do betónu, zjednodušujú umývanie a postarajú sa o protišmykové vlastnosti.

Farba na betónové schody

Vyššie nároky na zloženie a vlastnosti sú typické pre farby na betónové schody, ktoré sú vytvorené zo zhutneného betónu. Nedrolia sa, nepraskajú, no i tak sú časom náchylné na vznik škvŕn a postupné poškodzovanie (najmä na hranách).

Ich dávne časy “slávy” obnovíte s vhodným náterom, ktorý by mal vykazovať vysokú záťažovú a pochôdznu odolnosť, protišmykovosť a tiež zjednodušiť údržbu schodov. Nemoderná zašednutá farba sa po pár hodinách zmení na nové farebné vyladenie.

Farba na betónovú dlažbu (zámkovú dlažbu)

Aj u vás na záhrade a pri dome je zámková dlažba, s ktorou sa párkrát ročne trápite? Zámková dlažba je vyrobená z betónu, ktorý je zhutnený vibráciami. Hoci ide o pevný materiál, časom je dlažba náchylná na obrastanie machom a zmenu farebnosti. Po kontakte s inými farbami a olejmi na nej zostávajú trvalé fľaky.

Na predĺženie životnosti a obnovenie vzhľadu zámkovej dlažby je vhodné použiť impregnácie a nátery, ktoré ju chránia pred absorbovaním vody, špiny a iných chemikálií.

Farba na betónovú strechu / škridle

Farby na betónové škridle majú špecifické vlastnosti a zo všetkých sú azda najodolnejšie. Na vysokej úrovni je odolnosť voči vode, poveternostným vplyvom, UV žiareniu a výkyvom teplôt.

Takýto náter totiž musí udržať svoju celistvosť aj počas horúcich dní, kedy je teplota betónových striech o desiatky stupňov vyššia. Rovnako tak môže mať aj schopnosť teplo odrážať, čo oceníte, ak máte obývané podkrovie. Aplikovanie náteru v sťažených podmienkach nebudete vykonávať často, preto si dajte záležať na výbere čo možno najlepšie hodnotenej farby s perspektívou dlhej životnosti.

Farba na betónový múr / plot / stĺpy

Pri výbere farby na betónový múr či plot budete mať najširší výber. Dokonca môže vyhovovať aj niektorá z obľúbených univerzálnych farieb na betón. Siahnite po farbe určenej na vonkajšie použitie, ktoré dostala “do vienka” stálofarebné pigmenty, odolnosť voči poveternostným vplyvom a vlhkosti.

Veľkú pozornosť sa oplatí venovať očisteniu betónových plôch aj všetkých detailov a záhybov. Ide o zvislé plochy, na ktorých sa zdanlivo nedržia nečistoty, preto majitelia zabúdajú na precízne očistenie. Za roky sa do pórov zanieslo veľa prachu, preto najskôr wapku do ruky a ide sa na to!

Farba na betónový bazén

Úprava betónového povrchu na bazéne vyžaduje precíznosť. Pre dobrý výsledok sa zamerajte na farby špeciálne určené na betón a bazén zároveň. Pôjde o farby s vysokou (až 100 %) odolnosťou voči vode, výkyvom tepôt a pôsobeniu chemikálií.

Po dokonalom zaschnutí vytvoria súvislú vrstvu. Pri kontakte s vodou sú chemicky stále, neuvoľňujú sa z nich čiastočky do vody. Okrem bazénov sa môžu používať na záhradné jazierka, nádrže a iné betónové nádoby na vodu.

Ceny farieb na betón

Koľko zaplatíte za kvalitnú farbu na betón? Desiatky rôznych farieb sa líšia veľkosťou balenia, vlastnosťami a teda aj určením. Výsledná cena za farbu na betón závisí od veľkostí natieranej plochy, počtu náterov aj odolnosti samotnej farby. Pre rýchlejšiu orientáciu si pozrite nasledujúce delenie.

✅ Farby na betón do 15 eur

V tejto cene nájdete predovšetkým univerzálne farby na betón v menších a stredne veľkých baleniach. Už aj v základnej cene sa dajú nájsť nátery, ktoré ponúkajú dobrú odolnosť voči poveternostným vplyvom, vlhkosti a obnovujú vlastnosti betónu. Pre ešte lepší výsledok nepodceňte dôkladné očistenie, vyrovnanie, odprašnenie a penetráciu.

✅ Farby na betón od 15 do 30 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie farby na betón od renomovaných výrobcov v oblasti farieb a náterov (alebo väčšie balenia základných náterov na betón). Ide o farby, ktoré betónovým plochám poskytujú vysokú ochranu pred mechanickým, ale aj chemickým poškodením. V bohatej ponuke si môžete vybrať farbu, ktorá betónu poskytne vlastnosti a vylepšenia presne tak, ako zamýšľate.

✅ Farby na betón od 30 eur

Čaká vás renovácia väčšej plochy a aplikovanie niekoľkých vrstiev farby? Potom sa vám viac oplatí nákup väčšieho balenia s dostatočnou výdatnosťou. Aj tu platí, že väčšie balenie = nižšia cena za liter / kilogram. Okrem toho sú k dostaniu aj farby na betón vhodné na náročné renovácie a v ťažších podmienkach, kde sa očakáva výborný výsledok.

Najlepšie značky farieb na betón

 • Slovlak – Hydroban od Slovlaku patrí medzi obľúbené farby na betón. Ide o protiprašný a ochranný náter vhodný na použitie v interiéri aj exteriéri.
 • Eternal – Eternal Komfort sa vyznačuje dobrou odolnosťou voči oderu, vysokou paropriepustnosťou, veľmi dobre odoláva pneumatikám, vode a chemickým látkam. Populárny je aj Eternal lak na betón, ktorý poskytuje ochranu pred UV žiarením, chemickým a mechanickým poškodením a vyblednutím farby.
 • Balakryl – Farba Balakryl Beton dodáva zvislým plochám krásny matný vzhľad. Zabezpečuje protiprašnosť a odolnosť voči negatívnym vplyvom prostredia.
 • Betona – Farba Betona od Chemolaku je vhodná hlavne na nátery podláh v skladoch, pivniciach, garážach a na balkónoch. Ponúka široké využitie, ochranné účinky a odolnosť voči chemikáliám.
 • Stavakryl – Protiprašný náter na ochranu betónových povrchov v interiéri a zvislých betónových plôch v exteriéri.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Slovlak Hydroban
Univerzálna farba na betón
✔️ Vhodná na nátery betónových podláh v garážach, pivničných priestoroch
✔️ Protiprašný a ochranný náter
✔️ 4 odtiene
📌 od 13,80 € / 2,5 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2ETERNAL stabil
Na betónovú podlahu
✔️ Konečný náter má výbornú odolnosť voči oderu
✔️ Odoláva zaťaženiu horúcimi pneumatikami
✔️ 4 odtiene
📌 od 24 € / 2,5 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3BALAKRYL BETÓN
Ekologická
✔️ Na konštrukcie v interiéri a na zvislé betónové plochy v exteriéri
✔️ Atraktívny hladký a matný vzhľad
✔️ Rýchloschnúca
📌 od 41 € / 6 kg
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4BETONA

Na zámkovú dlažbu
✔️ Nátery betónových povrchov v interiéroch a exteriéroch
✔️ Ochranu voči mechanickému opotrebovaniu a poveternostná odolnosť
✔️ 6 odtieňov
📌 od 57 € / 4,5 l
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Stavakryl
Protiprašný náter na betón
✔️ Na ochranu betónových podláh a stien v skladoch, pivniciach
✔️ Rýchloschnúca
✔️ Atraktívny matný vzhľad
📌 od 6,30 € / 0,8 kg
⭐ 94 % Čítať recenzie
Rate this post
2 Zdieľanie

2 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin2