Najlepšie sedlá na bicykel: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie sedlá na bicykel

Hľadáte tie najlepšie sedlá na bicykel, ktoré budú vyhovovať vášmu jazdnému štýlu a prostrediu, v ktorom sa pohybujete? Potom si nenechajte ujsť nás rebríček, v ktorom nájdete zaujímavé modely – pre pokročilých aj príležitostných cyklistov. Prešli sme testy a recenzie sediel na bicykel a v nich našli niekoľko favoritov od známych značiek.

Ako vybrať pohodlné sedlo na bicykel? Čo zohľadniť, aby ste si jazdu na bicykli mohli užiť bez nepríjemných pocitov otlačenia? Sedlo je práve tá časť bicykla, s ktorou budete v kontakte takmer nonstop. Je dôležité mať pocit pohodlia a možnosť podávať želaný výkon – či už jazdíte na MTB alebo cestnom bicykli. Pozrieme sa bližšie na dôležité parametre a delenia, aby ste si v bohatej ponuke našli cyklistické sedlo podľa svojich preferencií.

Najlepšie sedlá na bicykel podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Sedlo SELLE ITALIA ST7 Superflow

Najpohodlnejšie sedlo na bicykel podľa nás
✔️ Gélová vrstva pre vynikajúce pohodlie
✔️ Bočné tlmiče zmierňujú nerovnosti na ceste
✔️ Unisex sedlo
✔️ So stredovým otvorom
📌 od 45 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Selle Royal Respiro Relaxed

Mäkké a široké sedlo na bicykel
✔️ Široký vetrací otvor
✔️ Ergonomický dizajn
✔️ Polstrovanie gélom
✔️ Zamedzenie pocitu znecitlivenia
📌 od 78 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Gélové sedlo na bicykel 60° SD Btwin

Najpredávanejšie gélové sedlo
✔️ Široké sedlo pre lepšie rozloženie hmotnosti
✔️ Gélová výstelka
✔️ Stredová časť znižuje tlak na oblasť hrádze
✔️ Pre mužov aj ženy
📌 od 30 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4SELLE ITALIA Sedlovka Italia FLX GELFLOW

✔️ Gélové vložky v oporných bodoch
✔️ So stredovým otvorom
✔️ Kožená "soft touch" úprava
✔️ Reflexné pásy na konci sedlovky
📌 od 35 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Wittkop Medicus Pro Trekking 6.1

✔️ Dávka pohodlia pre kombináciu Medicus peny a gélových guličiek
✔️ Prispôsobuje sa pohybu a posedu cyklistu
✔️ Na zadnej strane rúčka pre pohodlnejšie nosenie bicykla
📌 od 25 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Sedlo Kellys DriveLine

✔️ Anatomický tvar pre maximálny komfort
✔️ Vhodné na všetky typy bicyklov
✔️ Oceľové vzpery
✔️ Syntetická koža
📌 od 25 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať sedlo na bicykel

Pokúsime sa zjednodušiť váš nákupný proces, aby ste sa s prehľadom dokázali zorientovať v ponuke sediel na bicykel a vybrali pre svoje potreby cyklistické sedlo, ktoré spoľahlivo poslúži hoci aj tisíce kilometrov na dvoch kolesách. Dôležité je poznať predovšetkým odpovede na nasledujúce dve otázky:

 • Kto bude na bicykli jazdiť?
 • Na aký bicykel/jazdný štýl hľadáte cyklistické sedlo?

Sedlá na bicykel podľa používateľa

Pri pohľade na ponuku cyklistických sediel je zrejmé, že majú rôzne určenia. Dostupné sú pánske sedlá na bicykel, dámske sedlá na bicykel aj detské sedlá na bicykel. Ich tvar a veľkosť zohľadňuje predovšetkým anatómiu ľudského tela – a to konkrétne sedacej časti.

 • Pánské sedlá na bicykel sú užšie a dlhšie. Najčastejšie dosahujú dĺžku šírku 130 mm a 143 mm.
 • Dámske sedlá na bicykel sú kratšie a širšie. Zohľadňujú, že ženy majú širšiu panvu, a teda aj v iných vzdialenostiach panvové kosti. Priemerne majú dámske sedlá šírku 155 mm, no natrafíte aj na sedlá s väčšou šírkou – a to až do 190 mm.
 • Detské sedlá na bicykel nie sú síce delené podľa pohlavia, no mali by plne rešpektovať fyzické potreby rastúceho dieťaťa. Hoci bicykel ešte veľkostne vyhovuje, sedlo môže byť malé, no aj veľké.

sedlo na bicykel

Sedlá na bicykel podľa typu bicykla

Patríte k závodným, terénnym, diaľkovým alebo rekreačným cyklistom? Tak, ako sú výrazné rozdiely v konštrukcii a parametroch jednotlivých typov bicyklov, je zrejmé, že zásadné odlišnosti treba očakávať aj v prevedení cyklistických sedadiel. Raz majú totiž poskytovať pohodlie, inokedy podporu alebo výkon.

 • Cestní cyklisti jazdia rýchlo a v predklone v snahe dosiahnuť čo najlepšiu aerodynamiku a výkon. Ročne môže ísť o tisíce kilometrov na bicykli. Sedlo na tento typ bicykla (a štýl jazdy) je užšie, dlhšie a tvrdšie.
 • Terénni cyklisti (MTB) prekonávajú pri jazde rôznorodým terénom a horskými cestičkami rozličné výzvy. Budú potrebovať sedlo robustné, mäkšie, so schopnosťou optimálne tlmiť nárazy bez bolestivosti.
 • Rekreační a mestskí cyklisti netrávia na bicykli dlhé hodiny každý týždeň. Preto sa dôraz kladie skôr na pohodlie a oporu, než na dosahovanie výkonu. Na pokojnú jazdu sa hodí širšie a komfortne polstrované cyklistické sedlo.

Dobrou správou je, že pri značkových sedlách na bicykel nájdete vždy uvedené určenie – teda či ide o dámske, pánske alebo unisex sedlo, a tiež aj vhodnosť pre typ bicyklov, napr. na horský, trekingový alebo cestný bicykel, či kombináciu viacerých typov.

Dôležité parametre cyklistických sediel

Pri výbere cyklistického sedla vychádzajte predovšetkým z anatómie tela a jazdného štýlu. Okrem toho však natrafíte aj na niekoľko parametrov a delení, ktoré môžu zavážiť.

Dĺžka sedla na bicykel

Pánske sedlá na bicykel sú výrazne dlhšie ako dámske. Dlhšie sú tiež až cyklistické sedlá určené na výkonnostné a závodné jazdenie v rýchlosti. Sedlá na rekreačnú cyklistiku a sedlá pre ženy sú zase z kategórie kratších.

Šírka sedla na bicykel

Pre mužov sú vhodné sedlá so šírkou 130 mm a 143 mm a užšou špičkou. Ženám vyhovujú sedlá so šírkou 155 mm a viac. Ak máte záujem o pohodlné rekreačné jazdenie po okolí, môžete siahnuť aj po sedle so šírkou do 190 mm.

Výplňový materiál

Je lepšie cyklistické sedlo s penou alebo gélom? Oba materiály majú isté prednosti aj slabiny a vo všeobecnosti sa dá povedať, že záleží od jazdného štýlu a intenzity používania. Gélové sedlá sú pohodlné a veľmi rýchlo sa prispôsobujú individuálnym tvarom. Avšak pri častom používaní sa môžu rýchlejšie presedieť. Penové sedlá na bicykel sú síce menej pružné a menej prispôsobivé, cyklisti si ich pochvaľujú pre vyššiu mieru podpory najmä pri dlhých výjazdoch.

Poťahový materiál

Na poťahy cyklistických sedadiel sa používa koža, syntetická koža a iné syntetické materiály vykazujúce dostatočnú mechanickú odolnosť. Koža je síce klasický a rokmi preverený materiál, no pri kontakte s vodou na nej môžu zostávať škvrny. Pri syntetických materiáloch zase pozor na predčasné drobenie alebo páranie. Často je výber poťahového materiálu iba na preferenciách cyklistu.

Ak váhate, v cyklofórach a recenziách sediel na bicykel nájdete skúsenosti, ktoré vás môžu nasmerovať k ideálnemu modelu pre vaše potreby.

Otvor v cyklistickom sedle

V moderných cyklistických sedadlách je prítomný stredový otvor, ktorý má svoje opodstatnenie. Nemá však iba vetraciu úlohu, ako si mnohí myslia. Zabraňuje nadmernému tlaku na citlivú panvovú oblasť a umožňuje plynulejší prietok krvi touto citlivou partiou.

Hmotnosť sedla na bicykel

Špičkové cyklistické sedlá na profi závody sú vyrobené z ultraľahkých, no pritom dostatočne pevných materiálov. Ich hmotnosť nebýva vyššia ako 150 g. Pri sedlách na štandardné jazdenie počítajte s 2 – 4 násobne vyššou hmotnosťou – v závislosti od šírky a dĺžky sedla, miery polstrovania, odpruženia a materiálov použitých na konštrukciu.

bicykel dámsky

Ako správne nastaviť sedlo na bicykli?

Nestačí nastaviť iba správnu výšku. Pre čo najlepší pocit zo sedenia vás čaká korigovať sklon cyklistického sedla a mierne aj jeho vzdialenosť od riadidiel.

 • Ideálna výška sedla je taká, pri ktorej bez ťažkostí dosiahnete celým chodidlom na zem. Noha je vystretá, päta je na zemi.
 • Sklon alebo uhol sedla závisí od pohlavia. U mužov je odporúčaný nulový sklon (vodorovne so zemou), u žien mierny sklon sedla smerom dopredu.
 • Na sedlovej trubke môžete sedlom pohybovať mierne pár centimetrov dopredu alebo dozadu. Aj takýto malý detail môže ovplyvniť celkový pocit zo sedenia.

Ceny cyklistických sediel

Cena cyklistického sedla odráža viacero premenných. Jeho typ, kvalitu materiálov a spracovania, ale aj prestíž značky. Čím viac času trávite na bicykli, tým by malo byť sedlo kvalitnejšie.

✅ Sedlá na bicykel do 25 eur

Už v tejto cene nájdete niekoľko dobre skonštruovaných univerzálnych a trekingových sediel na bicykel, ktoré vedú v rebríčkoch predajnosti. Nemusia patriť k top ponuke, no vzhľadom na prevedenie ponúkajú primerané vlastnosti – predovšetkým na mestskú, rekreačnú cyklistiku a menej intenzívne výjazdy.

✅ Sedlá na bicykel od 25 do 50 eur

Sedlá na bicykel v tejto cenovej kategórii už majú potenciál osloviť aj náročnejších cyklistov. Nesú prívlastky ako športové, MTB alebo cestné cyklistické sedlá. Vyhľadávané pre dobrý pomer cena/kvalita aj cena/výkon. Ideálnou voľbu sú sedlá ergonomicky skonštruované a vedecky testované.

✅ Sedlá na bicykel od 50 eur

Ak ste už sedlami z prechádzajúcich cenových relácií prešli a hľadáte model, ktorý posunie váš výkon a komfort na vyššiu úroveň, zamerajte sa na širokú ponuku kvalitných značkových cyklistických sediel od prémiových výrobcov. Vyhľadávané je zakomponovanie karbónu a titánu pre výnimočnú odolnosť a životnosť.

Obľúbené značky cyklistických sediel

Radi si vyberáte medzi najlepšími? V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené cyklistické sedadlá.

 • Selle Italia – Popredná talianska značka zameraná na výrobu a dizajn cyklistických sediel pre rôzne jazdné štýly a potreby cyklistov. Od lacnejších po drahé profi modely.
 • B´twin (Decathlon) – Značka bicyklov a bicyklového príslušenstva predávaná v Decathlone. Dobrá cenová dostupnosť.
 • Wittkop – Kombinácia tradície, inovácií, komfortu a dobrej ceny je typická pre cyklistické sedlá nemeckej značky Wittkop.
 • Kellys – Najväčší slovenský výrobca bicyklov a cyklistických komponentov má v portfóliu niekoľko desiatok cyklistických sediel predávaných za priaznivú cenu. Vhodné pre komfortnú a hladkú jazdu.
 • BBB – Konštrukčne zaujímavo riešené sedlá na športovú jazdu, do náročnejšieho terénu aj na dlhšie výjazdy. Vyššia cena, ale aj odolnosť a kvalita spracovania.
 • Brooks – Táto spoločnosť s dlhou tradíciou zaoberajúca sa športovým vybavením a cyklistikou má v
  ponuke štýlové, nadčasovo spracované sedlá na bicykel, ktoré vizuálom a prevedením zaujmú aj náročných.
 • Selle Royal – Talianska značka zameraná na vývoj a výrobu sediel, komponentov a ďalších doplnkov pre najlepšie svetové cyklistické značky. Patentovala revolučný materiál s názvom Royalgel.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Sedlo SELLE ITALIA ST7 Superflow

Najpohodlnejšie sedlo na bicykel podľa nás
✔️ Gélová vrstva pre vynikajúce pohodlie
✔️ Bočné tlmiče zmierňujú nerovnosti na ceste
✔️ Unisex sedlo
✔️ So stredovým otvorom
📌 od 45 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Selle Royal Respiro Relaxed

Mäkké a široké sedlo na bicykel
✔️ Široký vetrací otvor
✔️ Ergonomický dizajn
✔️ Polstrovanie gélom
✔️ Zamedzenie pocitu znecitlivenia
📌 od 78 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Gélové sedlo na bicykel 60° SD Btwin

Najpredávanejšie gélové sedlo
✔️ Široké sedlo pre lepšie rozloženie hmotnosti
✔️ Gélová výstelka
✔️ Stredová časť znižuje tlak na oblasť hrádze
✔️ Pre mužov aj ženy
📌 od 30 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4SELLE ITALIA Sedlovka Italia FLX GELFLOW

✔️ Gélové vložky v oporných bodoch
✔️ So stredovým otvorom
✔️ Kožená "soft touch" úprava
✔️ Reflexné pásy na konci sedlovky
📌 od 35 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Wittkop Medicus Pro Trekking 6.1

✔️ Dávka pohodlia pre kombináciu Medicus peny a gélových guličiek
✔️ Prispôsobuje sa pohybu a posedu cyklistu
✔️ Na zadnej strane rúčka pre pohodlnejšie nosenie bicykla
📌 od 25 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Sedlo Kellys DriveLine

✔️ Anatomický tvar pre maximálny komfort
✔️ Vhodné na všetky typy bicyklov
✔️ Oceľové vzpery
✔️ Syntetická koža
📌 od 25 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

⭐⭐⭐

Odporúčame pozrieť aj nasledujúce výbery:

Najlepšie značky bicyklov | Najlepšie horské bicykle | Najlepšie gravel bicykle | Najlepšie svetlá na bicykel | Najlepšie cyklistické batohyNajlepšie elektrobicykle | Najlepšie montážne stojany na bicykel

4.5/5 - (10 votes)
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin