Najlepšie švihadlá: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie švihadláNa skákanie cez švihadlo sa môžeme pozerať ako na detskú zábavku, či jednu zo súťažných aktivít počas športového dňa na škole. Môže však presvedčiť dospelých? Áno, jednoznačne! Skákanie na švihadle je jedným z najkomplexnejších spôsobov, ako precvičiť celé telo. Skáču fitnessáci, športovci zameraní na dosahovanie výkonu, boxeri, dokonca aj nadšenci čoraz populárnejšieho shuffle dance. Čo k tomu potrebujete? Pomôcku tak jednoduchú, cenovo dostupnú, no pritom odolnú a svižnú – skrátka to najlepšie švihadlo, ktoré bude plne vyhovovať vašim potrebám a schopnostiam.

Švihadlo, na rozdiel od inej športovej výbavy, má hneď niekoľko superlatívov. Jeho kúpu nemusíte dlho zvažovať, zvyčajne vás totiž vyjde iba na niekoľko eur. Žiaden veľký stroj, ktorý bude zaberať tretinu izby, nulové nároky na inštaláciu či údržbu. Chcete začať so skákaním? Smelo do toho. Potrebujete k tomu spoločnosť, trénera, špecifické priestory? Nie, môžete skákať doma na dvore, v parku, na ihrisku. Že je skákanie po týždni nuda? Pustite sa do tréningu nových cvikov a skokov, s pomocou ktorých môžete posúvať svoje limity aj výkon. Zbavíte sa prebytočných kilogramov, krásne precvičíte a spevníte celé telo, posilníte svoje srdce, svaly a zvýšite hustotu kostí. Chcete poznať aj ďalšie výhody? Čítajte ďalej.

V nasledujúcom sprievodcovi výberom sa pozrieme na výber švihadla dvoma pohľadmi – motivačne a prakticky. Tak aby ste poznali, aké možnosti a rozdiely ponuka švihadiel na našom trhu prináša a vybrali pre seba to najlepšie. Dobrou pomôckou vám môže byť aj nasledujúci rebríček, do ktorého sme na základe recenzií švihadiel zoradili práve tie produkty, ktoré sprevádzajú veľmi dobré hodnotenia od užívateľov a vysoká predajnosť.

Najlepšie švihadlá podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1GymBeam CrossFit

Najlepší pomer cena / výkon
✔️ Účinná pomôcka na kardio a HIIT tréningu
✔️ 301 cm dlhé nastaviteľné švihadlo s oceľovým lankom
✔️ Komfortné pogumované rukoväte
✔️ Rýchle švihadlo s ložiskami
📌 od 5 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2JR100 DOMYOS

Najpredávanejšie z Decathlonu
✔️ Švihadlo bez ložísk na začiatky pri nízkej rýchlosti
✔️ Materiál PVC - použitie v interiéri na hladkej podlahe
✔️ Ergonomické rukoväte pre dobré uchopenie
✔️ Šnúra dlhá 3 m s možnosťou nastavenia podľa vašej výšky
📌 od 3,70 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Sharp Shape Counter

Švihadlo s počítadlom
✔️ Vhodné aj pre kondičné tréningy
✔️ Sleduje čas, počet skokov a spálené kalórie. Pri dosiahnutí cieľu zapípa.
✔️ Dĺžka švihadla 3,05 m, možnosť nastaviť podľa potreby
✔️ Protišmykové rukoväte
📌 od 7,60 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Power System CROSSFIT JUMP ROPE

Skvelé recenzie
✔️ Veľmi rýchle švihadlo s ložiskami
✔️ Jedno z najpredávanejších
✔️ 3 m dlhé a ľahko nastaviteľné
✔️ Komfortná pogumovaná rukoväť
✔️ Oceľové lanko v plaste
📌 od 6 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Detské švihadlo DOMYOS

Najlepšie detské švihadlo
✔️ Švihadlo s dlhou životnosťou, aj na použitie v exteriéri
✔️ Jednoduché nastavenie na veľkosť dieťaťa, maximálna dĺžka 2,4 m
✔️ Ergonómia rukovätí vhodná pre menšie detské ruky
📌 od 3,70 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Spokey QUICK SKIP III

Retro kožené švihadlo
✔️ Švihadlo z odolnej prírodnej kože
✔️ Pevné drevené a profilované rukoväte
✔️ Dĺžka lana 2,75 m
📌 od 9 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Prečo skákať na švihadle?

Popravde, o skákaní cez švihadlo sa veľa nehovorí a je to veľká škoda. Podobne ako pri behu, aj pri tomto type športovania sú iba minimálne nároky na výbavu. Na rozdiel od behu však pri skákaní cez švihadlo nemusíte vybehnúť do blízkych uličiek, môžete zostať dokonca doma. Váš tréning je tiež menej závislý od počasia, a teda sa nemusíte vyhovárať, že vonku fúkal silný vietor. Skákanie cez švihadlo predstavuje účinný tréning, pri ktorom dokážete precvičiť celé telo a ešte omnoho viac.

ako vybrať švihadlo

 • Skákanie na švihadle nevyžaduje žiadne špeciálne fyzické prednosti. Je vhodné aj pre úplných začiatočníkov, no tiež aj pre profesionálnych športovcov, u ktorých sa teší veľkej obľube.
 • Švihadlo patrí vo všeobecnosti k najlacnejším športovým potrebám. Kvalitné švihadlo kúpite napríklad už do 5 eur – či už pre dieťa alebo pre dospelého.
 • Skákanie na švihadle je považované za jeden z najúčinnejších kardio tréningov. Môžete ho dokonca používať aj pri vysokointenzívnom intervalovom cvičení (HIIT). Posilňuje obeh, srdce, priaznivo pôsobí na krvný tlak.
 • Pri skákaní zapájate obrovské množstvo svalov naprieč celým telom. Trénujete komplexne a celotelovo. Najskôr používate najmä nohy, ruky a chrbát, pri náročnejších skokoch už aktívne trénujete aj svalstvo brucha.
 • Cvičíte toľko, koľko vládzete – s perspektívou postupného zlepšovania sa. Skákanie cez švihadlo dokonca zaťažuje kĺby a šľachy menej ako beh.
 • Môžete cvičiť vonku aj vo vnútri, švihadlo si so sebou ľahko zbalíte kamkoľvek idete.
 • Pri skákaní cez švihadlo spaľujete kalórie a chudnete – za hodinu približne 1200 – 1300 kalórií.
 • Okrem spevňovania svalstva a chudnutia zároveň zlepšujete svoju koordináciu, obratnosť a rovnováhu.
 • Je dokázané, že cvičenia, pri ktorých vystavujete kĺby záťaži vlastného tela (skákanie, behanie), majú pozitívny vplyv na udržanie až mierne zvýšenie kostnej hustoty. Môžete si zachovať zdravú opornú sústavu a predchádzať tak riziku v podobe osteoporózy.

Ako vybrať švihadlo

Už viete, že by ste to so skákaním predsa len skúsili. Podľa akých kritérií však vybrať to správne švihadlo, s ktorým to “nezbalíte” po 100 preskokoch? “Je to predsa len šnúra a dve rúčky, žiadna komplikovaná veda!” Tu sa treba pristaviť a zvážiť svoje možnosti. Je pre vás lepšie textilné alebo oceľové lano? Ľahké plastové alebo masívnejšie rukoväte? So závažím, s počítadlom? Aká dĺžka švihadla je vzhľadom k vašej výške tá správna? Krok za krokom sa teraz pozrime na praktickú stránku výberu švihadla, aby ste mali všetky dôležité informácie pokope.

Ako vybrať švihadlo podľa dĺžky?

Nastaviť na švihadle správnu dĺžku lana je minimálne polovicou úspechu. Príliš dlhé lano sa motá pod nohami, oberá vás o rýchlosť, obratnosť a zvyšuje riziko, že sa do švihadla zamotáte. So švihadlom, ktoré je kratšie, síce nemáte problém so zamotaním, no pri skákaní musíte nohy v kolenách zohýbať viac. Na efektívny tréning pritom postačí, ak poskakujete približne 5 cm nad zemou pri základných skokoch. Nič viac – žiadne dupanie, ani nápor na fyzické schopnosti. Ako to teda s dĺžkou švihadla je?

Ideálnu dĺžku švihadla zistíte nasledovne:

 • Švihadlo preložte na polovicu a v tejto polovici lanko pristúpte chodidlami. Obe polovice švihadla ťahajte zvislo smerom k ramenám. Rukoväte švihadla by mali siahať po vaše podpazušie, maximálne po ramená. Ak kupujete švihadlo cez e-shop, pomôžte si napríklad so špagátom. Veľkou prednosťou väčšiny švihadiel je však ich univerzálnosť – dĺžku lanka si môžete jednoducho prispôsobiť podľa svojej výšky. Najpredávanejšie švihadlá pre dospelých majú dĺžku 3 m, pre deti cca 2,4 m – samozrejme s možnosťou individuálneho nastavenia.

prečo skákať na švihadle

Materiál lana

Materiál lana na švihadle predurčuje jeho životnosť, použitie na povrchoch aj rýchlosť pri švihu. Niektoré švihadlá sú prirodzené pomalé, určené na prvé spoznávanie sa. Ďalšie, s označením speed ropes, s vami dokážu udržať krok aj pri vysokej intenzite preskokov, a teda aj švihov.

Textilné švihadlá

Ide o cenovo najdostupnejšie prevedenie, ktoré si zrejme pamätáte ešte zo základnej školy. Textilné lano je zvyčajne spletené z nylonu. Súčasťou švihadiel sú plastové alebo drevené rukoväte. Sú vhodné na hru, avšak už menej na pravidelný tréning. Sú totiž ťažšie a menej svižné. Pri kontakte s drsnejším povrchom sa rýchlejšie opotrebovávajú. Pri skákaní po daždi môže textilné švihadlo rýchlo navlhnúť a ešte viac oťažieť.

Plastové švihadlá

Sú ľahké, svižné a aj lacné. Avšak vzhľadom na kvalitu PVC lana vhodné predovšetkým na používanie v interiéri alebo na hladkých povrchoch. Natrafiť môžete na zaujímavé trikové švihadlá, na ktorých sú navlečené plastové korálky. Používajú sa najmä na pretekoch a vydávajú zaujímavý zvuk, ktorý súťažiacich burcuje do pohybu a podporuje v rytme. Nevýhodou je rýchlejšie opotrebovanie korálok (pri niektorých produktoch sa dajú dokúpiť a vymieňať, poprípade farebne vyskladať). Kvalitné plastové korálky sa pri kontakte s povrchom nelúpu, nepraskajú, dokonca ani neškriabu palubovku.

Kožené švihadlá

Kožené švihadlá sú prinajmenšom 4-krát drahšie ako predchádzajúce materiály. Ide o švihadlá, ktoré dokážu nadobudnúť spolu s cvičencom vysokú rýchlosť. Tento materiál na švihadlách preslávili najmä boxeristi, ktorí tréning na švihadle používajú na zrýchlenie nôh. Pozor však, materiál sa pri vysokej rýchlosti správa ako bič a na túto vlastnosť môže menej skúsený človek doplatiť bolestivým a pálivým švihnutím ponad členky. Ďalšou nevýhodou je vyššia hmotnosť švihadla (viac zaťažuje ruky) a náchylnosť na poškodenie kože pri kontakte s drsným povrchom a vlhkosťou.

Oceľové švihadlá

Podobnú charakteristiku by si mohli vyslúžiť aj vyhľadávané švihadlá s oceľovým lanom. Ich výsadou je rýchlosť a svoje kvality najlepšie ukážu v rukách skúseného cvičenca. Na trhu nájdete oceľové lanká s hrúbkou 2,5 mm a 4 mm. Oceľové lano s priemerom 2,5 mm je vhodné na pokročilú techniku pre dvojité skoky. Oceľové švihadlá v spojení s ložiskovým mechanizmom v rukovätiach sú extra rýchle, no môžu sa stať aj bolestivými. Hrubšie oceľové lano s priemerom 4 mm zase dáva možnosť precítiť hmotnosť aj odpor švihadla. Stali sa obľúbeným doplnkovým športovým náčiním pri boxe a ďalších bojových umeniach.

Predstava tenkého oceľové lana, ktoré vám sviští ponad hlavu, znie možno trochu strašidelne. Pre vyšší komfort aj bezpečnosť pri skákaní sú oceľové laná potiahnuté tenkou vrstvou plastu alebo gumy. Aj napriek tejto úprave by sa však nemali používať na betóne. Podstatne lepšie si s nimi zacvičíte napríklad na gumenom povrchu v telocvični alebo na multifunkčnom exteriérovom ihrisku.

Video

Prevedenie rukovätí

Pri pohľade na rukoväte švihadla si všímajte: materiál, veľkosť, tvarovanie, hmotnosť.

Z materiálov sa môžete najčastejšie stretnúť s plastovými a drevenými rukoväťami. Plastové sú ľahšie, v ideálnom prípade budú pre lepší úchyt a protišmykovosť pogumované, alebo obalené do tenkej vrstvy peny. V recenziách švihadiel hľadajte informácie o tom, ako namáhajú zápästia, aj to či sa z rúk nekĺžu ani po spotení dlaní.

Pri pohľade na veľkosť rukovätí vychádzajte z veľkosti svojej dlane. Ak máte útle ruky, v podobnom meradle hľadajte aj rukoväte. Naopak – ak máte väčšie ruky, budete potrebovať aj mohutnejšie rukoväte, ktoré vám zabezpečia stabilný prenos energie z pohybu rúk do lana.

Zaujímavé vylepšenia

Poznáte to – na moderných cvičebných pomôckach nemôže chýbať displej, ktorý meria vašu snahu a pokroky. Ten na bežeckom páse s vami dokonca vybehne aj cez zaujímavé zahraničné scenérie! Od švihadla takýto upgrade však nebudeme očakávať. No i napriek tomu sa displej spolu s počítadlom na niektoré švihadlá dostal. Síce rozmerovo malý a nenápadný, no dokáže ponúknuť niekoľko dôležitých informácií – môže merať počet skokov, čas skákania, orientačný počet spálených kalórií, či dokonca pípať po dosiahnutí nastaveného cieľu. Ak chcete napríklad pomocou švihadla schudnúť, tento malý motivátor isto uvítate.

Pre pokročilý kondičný, ale aj silový tréning je ako stvorené švihadlo so závažím. Už niekoľko stoviek gramov v rukovätiach naviac môže prispieť k tomu, že trénovanie horných partií tela bude intenzívnejšie. Tieto závažia sa dajú z rukovätí vybrať a podľa potreby zase vrátiť naspäť.

Využijete rukoväte s ložiskami? Ak už skáčete cez švihadlo dlhšie, je jasné, že sa potrebujete svoje limity posúvať. Okrem toho, že sa učíte nové skoky, zvyšujete aj svoju rýchlosť. Ložiskový systém eliminuje trenie lanka v rukovätiach, zvyšuje efektívnosť a do cvičenia prináša ešte lepšie výsledky.

Video

Ceny švihadiel

V cene švihadla sa odrážajú predovšetkým nároky a pokročilosť používateľa.

✅ Švihadlá do 5 eur

Základná cenová kategória je najbohatšia. Švihadlá sú svojím prevedením vhodné predovšetkým pre začiatočníkov. Nájdete tu prevahu plastových a textilných lán, ktoré dopĺňajú plastové alebo kovové rúčky. Na svoje si prídu aj deti – švihadlá hýria pestrými farbami. Pozor na švihadlá s fixnou dĺžkou, ktoré sa nedajú prispôsobiť.

✅ Švihadlá do 15 eur

V cene od 5 – 15 eur kraľujú aktuálne najpredávanejšie švihadlá. Kvalita použitých materiálov aj odolnosť švihadiel narastá priamoúmerne s cenou. Už nie sú najlacnejšie, no práve táto investícia môže do vašej novej pohybovej aktivity priniesť ten správny závan motivácie a záujmu. Nechýbajú ani kvalitné švihadlá s počítadlom, kovové či kožené laná.

✅ Švihadlá od 15 eur

Ak už patríte v skákaní k pokročilým, vašu pozornosť zaujmú prémiové švihadlá, ktoré sú orientované na rýchlosť a svižnosť. Ich cieľom je podporiť váš tréning v maximálnej miere. Sú vybavené ložiskovým mechanizmom, počítadlom alebo aj závažiami do rukovätí. Väčšina z nich je ľahko prispôsobiteľná.

Najlepšie značky švihadiel

Na švihadlá narazíte v každom obchode so športovými potrebami. A nielen tam! Dokonca aj v najbližších domácich potrebách sa zopár farebných nájde. Ak chcete mať istotu dobrého výberu, rozhliadnite sa v ponuke výrobcov, ktorí sú v športovcom segmente doma a rozumejú potrebám cvičiacich. Vaše nové švihadlo bude nielen z kvalitných komponentov, zároveň je tu veľký prepodklad, že bude aj dobre vyzerať.

 • GymBeam – Obľúbené fitness švihadlo od zn. Gymbeam v 4 atraktívnych farbách prinesie do vášho tréningu želanú rýchlosť. Vhodné pri strednej až vyššej úrovni, vybavené oceľové lankom, ložiskami v rukovätiach. Prispôsobiteľná dĺžka, max. 301 cm.
 • Domyos (Decathlon) – Ďalšie obľúbené fitness švihadlá pre dospelých aj deti nájdete pod značkou Domyos v ponuke Decathlonu. Nechýbajú tu rýchlostné švihadlá či švihadlá so záťažou.
 • Spokey – Širší výber typovo aj cenovo rozmanitých švihadiel. Určené pre rôzne stupne náročnosti. Viaceré z nich vedú v predajnosti a nechýbajú ani pozitívne recenzie.
 • HMS – Ak hľadáte napríklad spoľahlivé švihadlo s vysokopevnostného plastu, opatrené komfortnými penovými rukoväťami, pozrite si ponuku švihadiel od zn. HMS. Zaujímavá ponuka a veľmi dobrá dostupnosť v desiatkach športových e-shopov online.
 • Adidas – Švihadlá Adidas sú vhodné na dlhodobé používanie bez známok používania alebo opotrebovania, ideálne aj na dvojité a trojité zatáčanie.
 • Reebok – Vyššia cena predznamenáva nielen značkový sortiment, ale aj dôraz na kvalitné prevedenie, ktoré si poradí aj s vysokointenzívnym tréningom.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Kde skákať cez švihadlo? Na akom povrchu?

Výber miesto je rovnako dôležitý, ako vaše odhodlanie začať. Môžete cvičiť v interiéri, aj exteréri. Základom je však to, aby bola plocha rovná, spevnená, bez náklonu, inak hrozí strata stability pri skokoch. Za nevyhovujúci povrch sa považuje betón. Pri častom tréningu na ňom budú vaše kĺby a kosti trpieť. Rovnako tak nevhodný je aj prirodzený trávnik, na ktorom sa jednoducho zle skáče (tráva pohlcuje energiu pri dopade a spomaľuje vás, okrem toho ju švihadlo aj “zoseká”).

Ideálnym povrchom sú drevené podlahy (palubovka), gumový povrch stavaný na záťaž, ktorý nájdete na multifunkčných ihriských. Pre domáci tréning výborne poslúži kvalitná fitness podložka alebo špeciálne penové podložky na cvičenie, ktoré sú šetrné k vašim kĺbom a ani prípadný pád natoľko nebolí.

Akú obuv na skákanie na švihadle?

Špeciálna športová obuv na skákanie cez švihadlo neexistuje. Určite sa však odporúča skákať v športovej obuvi, ktorá dokáže aspoň čiastočne absorbovať energiu pri dopade a zároveň klenbám a členkom poskytuje dostatočnú oporu. Najčastejšie preto na nohách skúsených cvičiacich vidíte bežeckú obuv alebo fitness obuv.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1GymBeam CrossFit

Najlepší pomer cena / výkon
✔️ Účinná pomôcka na kardio a HIIT tréningu
✔️ 301 cm dlhé nastaviteľné švihadlo s oceľovým lankom
✔️ Komfortné pogumované rukoväte
✔️ Rýchle švihadlo s ložiskami
📌 od 5 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2JR100 DOMYOS

Najpredávanejšie z Decathlonu
✔️ Švihadlo bez ložísk na začiatky pri nízkej rýchlosti
✔️ Materiál PVC - použitie v interiéri na hladkej podlahe
✔️ Ergonomické rukoväte pre dobré uchopenie
✔️ Šnúra dlhá 3 m s možnosťou nastavenia podľa vašej výšky
📌 od 3,70 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Sharp Shape Counter

Švihadlo s počítadlom
✔️ Vhodné aj pre kondičné tréningy
✔️ Sleduje čas, počet skokov a spálené kalórie. Pri dosiahnutí cieľu zapípa.
✔️ Dĺžka švihadla 3,05 m, možnosť nastaviť podľa potreby
✔️ Protišmykové rukoväte
📌 od 7,60 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Power System CROSSFIT JUMP ROPE

Skvelé recenzie
✔️ Veľmi rýchle švihadlo s ložiskami
✔️ Jedno z najpredávanejších
✔️ 3 m dlhé a ľahko nastaviteľné
✔️ Komfortná pogumovaná rukoväť
✔️ Oceľové lanko v plaste
📌 od 6 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Detské švihadlo DOMYOS

Najlepšie detské švihadlo
✔️ Švihadlo s dlhou životnosťou, aj na použitie v exteriéri
✔️ Jednoduché nastavenie na veľkosť dieťaťa, maximálna dĺžka 2,4 m
✔️ Ergonómia rukovätí vhodná pre menšie detské ruky
📌 od 3,70 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Spokey QUICK SKIP III

Retro kožené švihadlo
✔️ Švihadlo z odolnej prírodnej kože
✔️ Pevné drevené a profilované rukoväte
✔️ Dĺžka lana 2,75 m
📌 od 9 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin