Najlepšie umelé vianočné stromčeky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie umelé vianočné stromčekyVianočný stromček neodmysliteľne patrí k vianočným tradíciám. Dokáže si ukradnúť všetku pozornosť, pretože sa pod ním sústreďuje to najdôležitejšie. Nielen darčeky, ale aj členovia rodiny pohromade. Ak ste sa rozhodli, že je čas zadovážiť si nový stromček, pripravili sme si pre vás tipy na najlepšie umelé vianočné stromčeky, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia a recenzie.

Umelý alebo živý vianočný stromček? Nový umelý vianočný stromček je už na nerozoznanie od živého. Samozrejme, vôňu ihličia a hory ešte nedokáže napodobniť, no kvalitné 3D ihličie je prekvapením aj pre zarytých odporcov, ktorí si len neradi spomínajú na “štetinové metly” z éry minulej. Umelý stromček je predovšetkým praktickou voľbou. Stromček je vysoký a široký presne tak, ako potrebujete pre svoj priestor, osadíte ho za pár sekúnd, neopadáva z neho ihličie a s vianočným zdobením môžete začať už na začiatku decembra. Stačí iba jedna investícia a poslúži v nezmenenom stave dlhé roky.

V súčasnosti je na trhu obrovský výber vianočných stromčekov. Líšia sa nielen veľkosťou a prevedením ihličia, môžete natrafiť aj na stromčeky s integrovaným osvetlením, na pníku, v kvetináči, biele a zasnežené, obsypané šiškami, či dokonca polovičné, ktoré zaujímavo šetria priestor. Chcete mať istotu, že v doručenom balíku nájdete kvalitne spracovaný umelý stromček, ktorý nesklame vaše očakávania? Potom odporúčame recenzie umelých vianočných stromčekov, v ktorých nájdete nielen chválu, ale aj zaslúženú kritiku. Do nášho rebríčka sme zvolili overené produkty, ktoré môžu vaše rozhodovanie uľahčiť.

Najlepšie umelé vianočné stromčeky na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Vianočný stromček
CHRISTMAS TYP 5

Výška: 180 cm
Šírka (dolu): 110 cm
Ihličie: 2D s osvetlením
Stojan: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)60 € Čítať recenzie
#2Vianočný stromček Smrek obyčajný

Výška: 150 cm
Šírka (dolu): 100 cm
Ihličie: 3D + 2D
Stojan: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)80 € Čítať recenzie
#3JEDLE LENA

Výška: 180 cm
Šírka (dolu): 115 cm
Ihličie: 2D
Stojan: áno
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)43 € Čítať recenzie
#4Full 3D vianočný stromček
CHRISTMAS TYP 3


Výška: 180 cm
Šírka (dolu): 110 cm
Ihličie: 3D + 2D
Stojan: áno
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)100 € Čítať recenzie
#5Koopman Vianočný stromček

Výška: 150 cm
Šírka (dolu): cca 100 cm
Ihličie: 3D
Stojan: áno
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)63 € Čítať recenzie
#6EUROLAMP Normandský

Výška: 180 cm
Šírka (dolu): 110 cm
Ihličie: -
Stojan: áno (kovový)
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)38 € Čítať recenzie

Ako vybrať umelý vianočný stromček

Čo si premyslieť pri výbere umelého vianočného stromčeka? Rozhodujte sa s perspektívou na niekoľko rokov vopred. Každý rok sa totiž objavujú trendy, ktoré sa vám môžu skôr či neskôr zunovať. Takým príkladom je umelý stromček s výrazne bielym ihličím. Umelý stromček, ktorý verne imituje živý je predsa len “prispôsobiteľnejší” farebným trendom ozdôb. Najdôležitejšie je zvážiť veľkosť a šírku základne. Nasleduje hustota, farba a tvar ihličia. Aký je to 3D vianočný stromček? V našom sprievodcovi výberom sumarizujeme užitočné tipy a rady, ktoré vás dovedú k vianočnému stromčeku presne podľa vašich predstáv.

Ako vybrať umelý vianočný stromček

Aké sú výhody umelého vianočného stromčeka?

Treba rátať s tým, že súboj “živý vs. umelý” nebude mať nikdy jasného víťaza. Zástancovia ekologického prístupu budú považovať umelý stromček za veľkú záťaž pre životné prostredie. Priaznivci umelých stromčekov budú oponovať výrubom mladých stromov a zvýšenou tvorbou odpadu, keďže sa každoročne pri kontajneroch povaľujú desiatky smutných opadaných stromčekov. Teraz ste tu, preto je veľký predpoklad, že sa viac prikláňate k myšlienke umelého stromčeka. Prečo umelý vianočný stromček dobrá voľba?

 • Výšku a šírku zvolíte presne, ako potrebujete. Už pri kúpe si zvolíte, že potrebujete napríklad stromček vysoký 180 cm so šírkou základne max. 130 cm. Stromček zapasuje do vašej obývačky a žiadna vetva nezavadzia.
 • Stromček je rovnomerne hustý zo všetkých strán. Spomínate, ako sa živý stromček otáčal škaredou stranou k stene? Vetvičky si môžete rozostrieť presne ako potrebujete a stromček nadobudne krásnu symetriu.
 • Žiadne opadané ihličie ani vyliezajúci prebudený hmyz! Vianočná nálada môže u vás doma začať už niekoľko týždňov vopred a stromček bude aj na Štedrý večer bez zmeny farby.
 • Vyhnete sa predvianočnému stresu, ktorý sa spája so zháňaním živého stromčeka na poslednú chvíľu.
 • V širokej ponuke nájdete umelý stromček, ktorý perfektne zapadne do štýlu vášho interiéru. Či už ste zástancom klasiky, alebo moderných a menej tradičných prevedení.

Kde bude stromček umiestnený?

Aj keď predstava, že sa stromček vyníma pri krbe je viac ako lákavá, v tomto prípade vyššie sálavé teplo neprospieva živému ani umelému stromčeku. Vymedzte pre stromček miesto, kde nebude prekážať pri bežnej “premávke” v domácnosti a bude sa dať ľahko ozdobiť. Ak máte malé dieťa alebo zvedavého štvornohého miláčika, pouvažujte aj o istení (uviazaní) stromčeka o pevný predmet. Výhodou umelých stromčekov je ich rovnomerné rozloženie hmotnosti, čo znamená, že nemusíte pracne hľadať ťažisko a stromček v stojane komplikovane osádzať.

Veľkosti umelých vianočných stromčekov

Potrebujete menší a užší stromček do bytu, alebo snívate o veľkom vianočnom stromčeku ako z amerických filmov? Výber veľkostí umelých stromčekov je nadštandardne bohatý a čo je najlepšie – každý stromček má pekný kónický tvar. Aké sú najčastejšie výšky vianočných stromčekov a kde ich umiestniť?

 • Do 60 cm – Malé, kompaktné stromčeky, ktoré môžu byť položené na stole, v rohu kuchynskej linky, na pulte pri vstupe do prevádzky.
 • Do 120 cm – Druhá kategória malých vianočných stromčekov, ktoré sa zvyčajne umiestňujú na menší stolík alebo komodu umiestnenú pri stene. Nájdete ich napríklad ako doplnkový vianočný stromček v rodinných domoch (v predsieni).
 • Do 180 cm – Vianočné stromčeky s výškou 150 a 180 cm sú vhodné napríklad do menších panelákových bytov. Pri výbere stromčeku však počítajte s tým, že vrchol stromčeku meria približne 15 – 20 cm, aby vás nesklamalo, že stromček je opticky menší, ako ste čakali. Ich šírka je približne do 110 cm.
 • Do 210 cm – Umelé stromčeky s výškou 180 až 210 cm patria dlhodobo medzi najpredávanejšie vôbec. Ide o stromčeky v plnej veľkosti, ktoré si uchmatnú všetku pozornosť. Šírka základne je približne 120 – 140 cm.
 • Od 220 cm – Na trhu nájdete aj stromčeky vyššie, vhodné pre veľké a reprezentatívne priestory s vyššími stropmi. Nič nie je nemožné, dokonca ani keď hľadáte umelý vianočný stromček s výškou 3 m, či dokonca 5 m.

umelý stromček 3D

Umelé vianočné stromčeky podľa typu ihličia

Za posledné roky sa popri klasických umelých stromčekoch dostali do popredia 3D vianočné stromčeky. V čom je zásadný rozdiel?

⏩ Klasické 2D umelé vianočné stromčeky (PVC)

Ide o umelé stromčeky, ako ich zrejme poznáte. 2D označuje prevedenie umelého ihličia. Ihličie sa vyrába najčastejšie z PVC. Dlhé pásy sa narežú na rovnomerné pásiky a navinú sa na drôty, z ktorých sa formujú vetvičky a vetvy. Takéto ihličie vyzerá pri pohľade zblízka plocho (ako tenký pásik papiera, preto označenie 2D). V ponuke obchodov nájdete množstvo umelých stromčekov tohto typu. Ich prednosťou je dobrá cenová dostupnosť. Ak natrafíte na overeného výrobcu, stromček bude mať husté 2D ihličie nielen na koncoch, ale aj vo vnútornom objeme.

⏩ Moderné 3D umelé vianočné stromčeky (PE)

Čoraz viac vyhľadávanou voľbou (aj napriek vyššej cene) sú 3D vianočné stromčeky. Ihličie má tri rozmery, podobné ako živé. Vzniká z polyetylénu (3D). Ide o plast, ktorý je vhodný na vstrekovanie do foriem. Vetvičky a vetvy stromčeka teda vznikajú v celosti, sú odliate. Sú extra pružné, nepichajú a v ideálnom prípade takmer na nerozoznanie od skutočného ihličia. 3D stromček vyzerá reálne a má dobrú životnosť. Bonusom je tiež vyššia ohňovzdornosť. Stromček nevzbĺkne, ihličie sa teplom deformuje a zmršťuje.

⏩ Kombinované umelé vianočné stromčeky (2D + 3D)

Ako už napovedá názov, tento typ stromčeka vzniká kombináciou 2D a 3D ihličia s cieľom priniesť cenovo dostupný umelý stromček v lepšom vizuálovom prevedení. Na koncových vetvičkách je preto použité kvalitnejšie 3D ihličie, v jadre stromčeka sa na zahustenie používa klasické 2D ihličie. V prípade týchto stromčekov sa často pracuje aj s viacerými odtieňmi ihličia. Niektoré kombinácie vyzerajú vydarene, ďalšie pôsobia gýčovo. Avšak vkus každého z nás je výsostne jedinečný.

Druh ihličia: Jedľa, smrek alebo borovica?

Na celkový vzhľad umelého stromčeku má vplyv aj druh ihličia. Tentokrát však nie z pohľadu zloženia, ale vonkajšieho prevedenia. Najčastejšie sa stretnete s umelými stromčekmi, ktoré nesú prívlastky jedľa, borovica, smrek. To, o aký “strom” ide, potom vplýva aj na celkovú konštrukciu stromu a hustotu vetiev, orientáciu koncových vetvičiek, tvar šišiek, …

Farba ihličia

 • Základnou možnosťou sú jednofarebné zelené vetvičky (chladné aj teplejšie odtiene).
 • Objaviť však môžete aj stromčeky, ktoré pracujú so zelenými odtieňmi tón v tóne aj vytvárajú tak zaujímavý realistický efekt (končeky sú bledšie, jadro tmavšie).
 • K pomerne obľúbeným sa radia aj umelé stromčeky s efektom zasnežených vetvičiek. Tu však treba počítať s tým, že postupom času sa táto biela farba (nástrek) môže mierne znehodnotiť a kaziť celkový dojem.
 • Trendom posledných rokov sú celozasnežené vetvičky v špeciálnej úprave. Stromček je síce v základe tmavozelený, no pôsobí ako zasypaný čerstvým snehom. Výborne ukáže v kombinácii s chladnými farbami vianočných ozdôb v moderných interiéroch.

Spôsob rozťahovania umelého vianočného stromčeka

Prvou možnosťou je klasický rozťahovací systém, kedy vetvičky odťahujete od stredového kmeňa a umiestňujete si ich tak, ako chcete. Druhou zase dáždnikový systém, kde má každá vetvička svoju drážku, do ktorej musí zapadnúť. Kým pri prvej možnosti môžete stromček rozložiť užšie aj širšie, pri druhej máte len jednu správnu možnosť rozostavenia.

Inovatívne prevedenia vianočných stromčekov

 • Vianočné stromčeky v kvetináči – Zvyčajne ide o kvalitne spracované 3D stromčeky osadené v estetickom kvetináči alebo košíku. Vyzerajú na nerozoznanie od živých.
 • Vianočné stromčeky na pni – Tento trend oslovil milovníkov škandinávskeho štýlu. Na vyššom štíhlom pníku sa vyníma úhľadný užší stromček. Pod ním sú napríklad soby, sane, škriatkovia, …
 • Vianočné stromčeky s osvetlením vo vetvičkách – Nemáte radi vianočnú výzvu s názvom “Rozmotávanie žiaroviek”? Potom si zadovážte stromček, ktorý má stovky LED svetielok osadených priamo do vetiev.
 • Vianočné polovičné stromčeky – Strom má plnohodnotnú výšku (napr. 200 cm), ale jedna polovica z neho “chýba”. Šetrí priestor, pretože rovná strana sa opiera o stenu.

vianočný stromček

Ceny umelých vianočných stromčekov

Pri cene niektorých umelých stromčekov by sa aj zlý Grinch škodoradostne usmial. Ak plánujete kúpiť nový umelý stromček, môže cena vyhliadnutého prevedenia narušiť zamýšľaný rozpočet na tohtoročné Vianoce. Rozdelili sme preto umelé stromčeky do troch orientačných cenových kategórií. Čo očakávať od stromčeka za 50 eur a čo naviac ponúka vianočný stromček trojnásobne drahší?

✅ Umelé vianočné stromčeky do 50 eur

V tejto cene nájdete menšie a stredne veľké klasické umelé stromčeky s 2D ihličím. Náročných spotrebiteľov svojím prevedením zrejme neuspokoja.

✅ Umelé vianočné stromčeky do 150 eur

V cene od 50 do 150 eur je väčšina aktuálne najpredávanejších umelých vianočných stromčekov vo výške 180 – 210 cm. Spolu s rastúcou cenou rastie aj kvalita prevedenia ihličia. Prevažuje kombinované ihličie (2D + 3D) a natrafíte tu aj veľmi pekne spracované stromčeky s čisto 3D ihličím.

✅ Umelé vianočné stromčeky od 150 eur

Ide o luxusné vianočné stromčeky určené pre náročných hľadajúcich, ktorým sa už zunoval pohľad na všedný umelý stromček a chcú pre seba svoju rodinu tieto Vianoce niečo výnimočné. Krásne realisticky vyzerajúce ihličie nájdete v stromčekoch označených ako FULL 3D.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Vianočný stromček
CHRISTMAS TYP 5

Výška: 180 cm
Šírka (dolu): 110 cm
Ihličie: 2D s osvetlením
Stojan: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)60 € Čítať recenzie
#2Vianočný stromček Smrek obyčajný

Výška: 150 cm
Šírka (dolu): 100 cm
Ihličie: 3D + 2D
Stojan: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)80 € Čítať recenzie
#3JEDLE LENA

Výška: 180 cm
Šírka (dolu): 115 cm
Ihličie: 2D
Stojan: áno
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)43 € Čítať recenzie
#4Full 3D vianočný stromček
CHRISTMAS TYP 3


Výška: 180 cm
Šírka (dolu): 110 cm
Ihličie: 3D + 2D
Stojan: áno
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)100 € Čítať recenzie
#5Koopman Vianočný stromček

Výška: 150 cm
Šírka (dolu): cca 100 cm
Ihličie: 3D
Stojan: áno
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)63 € Čítať recenzie
#6EUROLAMP Normandský

Výška: 180 cm
Šírka (dolu): 110 cm
Ihličie: -
Stojan: áno (kovový)
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)38 € Čítať recenzie

Ukážka rozdielu medzi 3D a 2D ihličím na vianočnom stromčeku

2D ihličie detail

Klasické 2D ihličie

3D ihličie detail

Prevedenie 3D ihličia

3D a 2D ihličie rozdiel

Ukážka kombinovaného ihličia na stromčeku. 3D a 2D ihličie na jednej vetve. 3D na okraji, 2D smerom dovnútra k stredu.

 

Veríme, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového vianočného stromčeka. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ďalším váhajúcim nájsť ten najkrajší umelý vianočný stromček.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin