Najlepšie krbové kachle: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie krbové kachleHľadáte pre svoj domov tie najlepšie krbové kachle? Váhate, či je tento spôsob vykurovania pre vás najvhodnejší? Hoci kachle boli dlhú dobu predbiehané komfortnejšími spôsobmi vykurovania, posledné obdobie zažívajú nevídaný boom. Mnohí majitelia domov opäť zatúžili po príjemnom teple dreva a atmosfére, akú počas zimy ponúka iba oheň. Krbové kachle už nemusia byť iba doplnkovým riešením pre jednu či dve miestnosti. Pri optimálne navrhnutom systéme z nich môžete teplo dostať do celého domu a dokonca teplo využívať aj na ohrev vody.

Vykurovanie drevom má pri správnom výbere vykurovacej jednotky zaujímavé ekonomické aj ekologické benefity. Ešte stále sú u nás oblasti, kde sa kúri predovšetkým drevom. Popri krboch a kotloch na tuhé palivo sa do popredia dostali aj krbové kachle. Výstavba klasického krbu totiž vyžaduje precízne plánovanie a je špeciálne navrhnutý pre daný priestor. Kotol na tuhé palivo je zase umiestnený v technickej miestnosti alebo v pivnici. Krbové kachle sú samostatne stojacim solitérom, ktorý sa môže vyrábať aj sériovo. Čo znamená, že rovnaký model môžete mať vy aj sused. Odpadá komplikovaná výstavba. Zároveň sú estetickou dominantou dennej obytnej časti a ich dizajn je navrhnutý tak, aby nepôsobili rušivo. Práve naopak – pohľad na horiace drevo za sklom je príjemným spestrením večera.

Čo sme si pre vás pripravili? V nasledujúcom sprievodcovi výberom sumarizujeme najdôležitejšie kritéria, ktoré vám pomôžu vybrať správne krbové kachle. Na základe dobrých výsledkov v recenziách a testoch krbových kachlí sme vytvorili nasledujúci rebríček, v ktorom nájdete obľúbené a dobre hodnotené modely krbových kachlí. Užívatelia s nimi majú veľmi dobré skúsenosti. Veríme, že vám náš výber pomôže zorientovať sa, alebo aspoň poslúži ako základná inšpirácia.

Najlepšie krbové kachle na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1THALIA BELLA NERA

Výkon: 6,5 kW
Materiál: oceľový plech
Priemer dymovodu: 120 mm
⭐ 100 %170 € Čítať recenzie
#2Thorma Borgholm

Výkon: max. 10,5 kW
Materiál: plech + keramika
Priemer dymovodu: 150 mm
⭐ 100 %710 € Čítať recenzie
#3Thorma ALVESTA II

Výkon: max. 12 kW
Materiál: plech + kameň
Priemer dymovodu: 150 mm
⭐ 98 %660 € Čítať recenzie
#4Haas+Sohn Nordby

Výkon: 6 kW
Materiál: plech + prírodný kameň
Priemer dymovodu: 150 mm
⭐ 96 %1110 € Čítať recenzie
#5Thorma ANDORRA

Výkon: 7 kW
Materiál: plech + kameň
Priemer dymovodu: 150 mm
⭐ 94 %650 € Čítať recenzie
#6HS Flamingo ESPO II

Výkon: 9 kW
Materiál: plech
Priemer dymovodu: 150 mm
⭐ 92 %610 € Čítať recenzie

Ako vybrať krbové kachle

ako vybrať krbové kachle

Pri výbere krbových kachlí zvážte predovšetkým, aké sú vaše očakávania a na aký účel budete kachle využívať. Je rozdiel, ak hľadáte doplnkový zdroj tepla (napríklad do obývaky) a do úplne inej ponuky zablúdite, ak hľadáte hlavné výhrevné teleso, ktoré bude mať na starosti teplo v celom vašom dome. Pri pátraní sa stretnete s rôznymi pojmami.

 • Keramické krbové kachle alebo s plechovým plášťom?
 • Teplovodné alebo teplovzdušné krbové kachle?
 • S výmenníkom alebo bez?
 • Krbové kachle na drevo, pelety alebo elektrické krbové kachle?

Veľa možností, rôzne funkcie a využitia a taktiež aj široký rozptyl cien. Potrebujete poradiť? Poďme na to!

Funkcia krbových kachlí vo vašom dome

Akú funkciu by mali krbové kachle plniť? Najčastejšie ide o tri nasledujúce možnosti:

 • Na príležitostné kúrenie – Sem patria najmä cenovo dostupné krbové kachle na tuhé palivo. Sú menších rozmerov s nižším výkonom, no v atraktívnom dizajne a s lákavým reálnym plápolajúcim ohňom za sklom. Nájdete tu však aj elektrické krbové kachle. Oheň nie je reálny, ide iba o 2D alebo 3D zobrazenie. Síce vytvárajú teplo, no takéto doplnkové “kúrenie” vás môže na spotrebe elektriny vyjsť drahšie.
 • Doplnkový zdroj tepla – Slúžia na vykúrenie časti domu (napr. obývačka spojená kuchyňou + zasklená zimná záhrada). Ich výkon by mal pokryť požiadavky tohto priestoru (pozor na predimenzovanie).
 • Hlavný zdroj tepla – V závislosti od výkonu, veľkosti a výbavy sú vhodné na vykurovanie chaty aj celého domu. Najvyhľadávanejšie sú modely, ktoré dokážu vykúriť aj miestnosti ďalej od krbu (sú súčasťou vykurovacieho systému – distribuujú teplú vodu do radiátorov, alebo vyhrievajú horné poschodie cez prieduchy).

Materiál krbových kachlí

Materiál kachlí úzko súvisí s ich využitím. Niektoré krbové kachle sa rýchlo rozhorúčia a sálajú teplo do svojho okolia. Iné zase výborne akumulujú teplo a uvoľňujú ho postupne, resp. konvekciou odvádzajú teplo ďalej. Materiál krbových kachlí tiež predurčuje aj ich vzhľad a výslednú cenu.

 • Krbové kachle s plechovým opláštením – Sú ideálne na chalupy, kde po príchode potrebujete rýchlo nahriaty zdroj tepla. Veľmi rýchlo sa zohrievajú a teplo predovšetkým sálajú do svojho bezprostredného okolia. Predstavujú klasické riešenie, ktorá sa dlhodobo teší obľúbenosti. Po vyhasnutí plameňa vychladnú pomerne rýchlo.
 • Keramické krbové kachle – Kachle tohto typu nielenže výborne vyzerajú, zároveň dokážu vynikajúco akumulovať teplo pri menšej spotrebe dreva (stačí prikladať 3 krát denne). Síce rozkurovanie chvíľku potrvá, dokážu hriať aj dlho po vyhasnutí plameňa. Vyznačujú sa vysokou životnosťou.
 • Liatinové krbové kachle – Spájajú to najlepšie z oboch prechádzajúcich materiálov. Nahrievajú sa rýchlo, no zároveň dokážu akumulovať teplo na dlhé hodiny.

vykurovanie domu

Ako určiť správny výkon krbových kachlí vzhľadom k vykurovacej ploche?

Ak už viete, akú funkciu budú plánované krbové kachle u vás doma plniť, viete pomerne rýchlo určiť aj o akú vykurovaciu plochu pôjde.

 • Spočítajte plochu miestností, ktoré má vykurovacie teleso vykúriť. Zistenú plochu v metroch štvorcových (m2) vynásobte výškou miestnosti v metroch. Získate orientačnú hodnotu objemu vzduchu v metroch kubických (m3), ktorý majú krbové kachle zohriať.

Pre ukážku majme vzorový dom s plochou 100 m2 a výškou stropov 3 m, t.j. orientačný objem vzduchu 300 m3.

Základný prepočet hovorí, že potrebujete:

 • 1 kW na 25 m3 vzduchu, ak ide o nový zateplený dom novými oknami. (300 : 25 = kachle s výkonom 12 kW)
 • 1 kW na 20 m3 vzduchu, ak došlo na staršom dome k výmene okien alebo zatepleniu. (300 : 20 = kachle s výkonom 15 kW)
 • 1 kW na 15 m3 vzduchu, ak ide o starý dom bez zateplenia a bez nových okien, alebo o budovu, ktorá nie je pravidelne temperovaná, napr. chatu. (300 : 15 = kachle s výkonom 20 kW)

Ako je vidieť, kľúčovou premennou je izolácia a stav domu. Tepelné straty môžu byť v staršom zle izolovanom dome takmer dvojnásobne vyššie v porovnaní s novým izolovaným domom v nízkoenergetickom štandarde. Ak vám teplo cez netesnosti uniká, o to väčší výkon musia krbové kachle podať, aby straty dorovnali a vy ste neprišli o svoj teplotný komfort.

Konvekčné, sálavé krbové kachle alebo kachle s teplovodným výmenníkom?

Teplo sa z krbových kachlí najčastejšie šíri tromi spôsobmi – konvekciou (prúdením vzduchu), sálaním alebo spolupracujú s teplovodným výmenníkom a vtedy sú súčasťou komplexnejšieho systému ústredného kúrenia.

 • Pri sálaní vykurujú krbové kachle prioritne miestnosť, v ktorej stoja. Môže ísť o dennú časť domu, po otvorení dverí na izbách sa teplo “rozlieva” aj ďalej.
 • Pri konvekcii je konštrukcia kachlí dvojplášťová a do medzery medzi plášťami kachle nasávajú studený vzduch, ktorý sa späť do priestoru už vracia zohriaty. Takýmto spôsobom môžu kachle vyhriať vedením tepla cez prieduchy a vzduchové otvory aj ďalšie miestnosti.
 • Kým prvé dve možnosti mali z hľadiska šírenia tepla čiastočne obmedzené možnosti, krbové kachle s teplovodným výmenníkom sú už z inej ligy. Tvoria súčasť systému kúrenia (podobne ako kotol). Spôsob inštalácie by mal navrhnúť projektant vykurovania. Teplom, ktoré kachle vytvoria, sa zohrieva voda putujúca do radiátorov. Kachle sa dajú dokonca napojiť aj na podlahové vykurovanie, či slúžiť na ohrev vody.

krb alebo kachle

Komín ako kľúčová súčasť

Skôr, ako sa pustíte do výberu a objednávky krbových kachlí, zavolajte si k vám na návštevu skúseného kurenára, ktorý zhodnotí stav komína. Často sa stáva, že nové krbové kachle nepodávajú (aj napriek očakávaniam) taký výkon, ako ich starší predchodca. Dôležitý je v tomto prípade ťah komína, ktorý sa stará o bezpečný a účinný odvod spalín. Pred samotným napojením by mal kominár skontrolovať stav komína a vykonať jeho dôkladnú revíziu.

Krbové kachle musia byť napojené minimálne na rovnaký priemer komína, ako je uvádzaný u samotného výrobku. Ak by sa kachle napojili na menší priemer komína, nevznikne dostatočný ťah, čo spôsobí napr. zadymenie pri prikladaní a celkové problémy s výkonom.

Druh paliva a jeho uskladnenie

Už vopred si premyslite, čím budete kúriť a aké máte možnosti na uskladnenie tuhého paliva. Počítajte s časovou aj priestorovou náročnosťou. Čím viac miestností budete vykurovať, tým budú väčšie aj vaše zásoby na zimu.

Ak sa rozhodnete pre vykurovanie drevom, zíde sa mať po ruke reťazovú pílu aj štiepačku dreva. Tiež aj priestor, kde môžete drevo uložiť (myslite aj na to, aby ste k nemu mali dobrý prístup aj cez zimu, keď nasneží). Môžete si dať drevo rovno predpripraviť a napíliť (palivové drevo v klietkach), no pozor na dĺžku jednotlivých polien. Musia sa vám zmestiť cez dvierka do krbu, čo môže byť pri menších kachliach s dvierkami cca 30 cm niekedy problémom. V takom prípade sa nevyhnete ručnému doštiepaniu.

Účinnosť vykurovania drevom je približne 80 %. O niečo lepšie sú na tom drevné brikety a pelety. Sú menej náročné na uskladnenie, v rámci svojho typu majú približne rovnakú veľkosť a aj ich výhrevnosť je vyššia. Na trhu už nájdete aj krbové kachle na pelety vybavené zásobníkom (podávačom). Kúrenie peletami (lisovaný drevný odpad s vysokou hustotou a nízkym obsahom vody) tak môže prebiehať spoľahlivo celý deň bez vašej asistencie.

Ceny krbových kachlí

Cena je pri kúpe vykurovacích jednotiek vždy jedným z kľúčových faktorov. Nedajte sa však zlákať podozrivo nízkou cenou. Radšej dlhšie porovnávajte, čítajte hodnotenia a recenzie krbových kachlí a hľadajte riešenie, ktoré zohľadní vykurovaciu plochu, intenzitu používania kachlí a aj finančný rozpočet. Ak zvolíte správne, návratnosť vašej investície je späť už po jednej či dvoch zimách.

✅ Krbové kachle do 500 eur

V cene do 500 eur nájdete krbové kachle na príležitostné vykurovanie alebo ako doplnkový zdroj tepla. Zvyčajne ide o prevedenie s plechovým opláštením s výkonom priemerne do 7 – 8 kW, na polená s dĺžkou do 35 cm. Môžu mať modernejšie, no aj tradičné prevedenie.

✅ Krbové kachle do 1000 eur

Ponuka kachlí v cene od 500 do 1000 eur je už zaujímavejšia. Kachle sú vyrobené z odolnejších materiálov (dvojité opláštenie, keramika, liatina, prírodný kameň). Rastie ich výkon, a teda aj schopnosť vyhriať väčší objem vzduchu. Majú lepšiu schopnosť akumulácie tepla. Okrem kachlí na drevo, tu nájdete aj modely na brikety či pelety. Nechýbajú ani kachle s teplovodným výmenníkom. Ide o kategóriu, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie krbové kachle.

✅ Krbové kachle od 1000 eur

Cena krbových kachlí môže atakovať sumu niekoľko tisíc eur. V hre je ich výkon, dlhá životnosť, pokročilé spôsoby efektívneho spaľovania aj prívodu vzduchu. Krbové kachle s vysokým výkonom sa môžu stať srdcom celého vykurovacieho systému. Budú nielen viesť teplo do ďalších miestností, zároveň sa postarajú aj o ohrev vody. Ak uvažujete o takejto možnosti a vyššej investícii, dajte si vypracovať detailný projekt, aby vykurovanie i vás doma prebiehalo účinne a bezpečne.

Najlepšie značky krbových kachlí

Na krbové kachle je na trhu mnoho špecialistov. S ktorými majú spotrebitelia najlepšie skúsenosti?

 • Thorma – Slovenská značka Thorma má vo svojom portfóliu široký výber kachlí, ktoré potešia svojou cenovou dostupnosťou. Väčšina modelov je navrhnutá ako doplnkový zdroj tepla (výkon 5 – 8 kW).
 • Thalia – Dobre navrhnuté krbové kachle v jednoduchom prevedení, no za to s výbornou výhrevnosťou.
 • Haas+Sohn –  Spojením rakúskeho výrobcu krbových kachlí s tradičným českým kovozávodom vznikla značka HAAS + SOHN Rukov. Ponuka solitérnych krbových kachlí uspokojí aj náročnejších spotrebiteľov. Výborný pomer cena/výkon.
 • HS Flamingo – V tejto ponuke si prídete na svoje, ak hľadáte kvalitné krbové kachle v rozmanitých dizajnoch a farebnosti, ktoré perfektne zapasujú do vášho interiéru.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Ako ďaleko od steny umiestniť krbové kachle na tuhé palivo?

Krbové kachle si dokážu ukradnúť pozornosť a v miestnosti potrebujú vyhradené miesto. Nesmú im stáť v ceste žiadne prekážky, nábytok, ani horľavé materiály. Ak ide o sálavé kachle, pozor aj na blízkosť elektroniky, ktorú by vysoké teploty poškodili. Krbové kachle by mali byť umiestnené minimálne 20 – 30 cm od steny. Je vhodné, ak je stena obložená nehorľavým obkladom – pre bezpečnosť aj lepšiu estetiku.

Ako správne kúriť v krbových kachliach?

Hovorí sa, že ak správne kúrite, mali by zostať sklo na dvierkach čisté. Samotné podkurovanie je však niekedy hotová veda a môže sa stať, že prvých pár pokusov nevyjde. Kedysi sa odporúčalo (a niektorí tak fungujú doteraz) naložiť tenké drievka dolu a postupne nakladať väčšie kusy dreva. Po rýchlom zhorení menších triesok však ťažké drevo začínajúci oheň rýchlo uhasilo. Preto postupujte opačne. Pootvorte klapky na prívod vzduchu. Dolu umiestnite väčšie polená z tvrdého dreva a vytvorte “pyramídu”, ktorá sa smerom hore zmenšuje (čoraz menšie kúsky mäkšieho dreva). Na rozhorenie prvého plameňa môžete použiť podpaľač alebo pokrčené noviny (mäkší potrhaný kartón). Prvý oheň by mal horieť aspoň dve minúty, aby sa zvýšila teplota v kachliach a chytili sa mäkké triesky. Prívod vzduchu opatrne regulujte. Uhlíky zhora budú padať smerom nadol a spôsobia horenie tvrdého dreva.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1THALIA BELLA NERA

Výkon: 6,5 kW
Materiál: oceľový plech
Priemer dymovodu: 120 mm
⭐ 100 %170 € Čítať recenzie
#2Thorma Borgholm

Výkon: max. 10,5 kW
Materiál: plech + keramika
Priemer dymovodu: 150 mm
⭐ 100 %710 € Čítať recenzie
#3Thorma ALVESTA II

Výkon: max. 12 kW
Materiál: plech + kameň
Priemer dymovodu: 150 mm
⭐ 98 %660 € Čítať recenzie
#4Haas+Sohn Nordby

Výkon: 6 kW
Materiál: plech + prírodný kameň
Priemer dymovodu: 150 mm
⭐ 96 %1110 € Čítať recenzie
#5Thorma ANDORRA

Výkon: 7 kW
Materiál: plech + kameň
Priemer dymovodu: 150 mm
⭐ 94 %650 € Čítať recenzie
#6HS Flamingo ESPO II

Výkon: 9 kW
Materiál: plech
Priemer dymovodu: 150 mm
⭐ 92 %610 € Čítať recenzie
Veríme, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nových krbových kachlí. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ďalším váhajúcim nájsť tie najlepšie krbové kachle.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin