Najlepšie indukčné variče: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie indukčné variče
Hľadáte spôsob, ako si pohodlne navariť v podnájme, na internáte či na chate? Jedným z riešení je zaobstaranie si prenosného variča. Napríklad indukčného! Aké parametre a funkcie majú najlepšie indukčné variče? Pozrite si nasledujúce tipy, ktoré lákajú výkonom, rýchlosťou ohrevu, prevedením a v nemalej miere aj moderným dizajnom.

Našou inšpiráciou sa stali testy a recenzie indukčných varičov, v ktorých sme našli niekoľko favoritov z kategórie jednoplatničkové a dvojplatničkové indukčné variče. Táto užitočná kuchynská výbava totiž osloví viacero kategórií kupujúcich. Môže to byť váš nový prenosný varič, ak často cestujete a trávite čas na chatách, kde nemáte istotu, že stará výbava ešte spoľahlivo slúži. Hodí sa do karavanu, do kempu, či dokonca na občasné rozšírenie varnej zóny vo vašej kuchyni. Indukčný varič sa zíde študentom a tiež aj ľuďom, ktorí sa venujú natáčaniu krátkych videí o jedle. Elegantnú prenosnú varnú plochu si totiž môžete umiestniť do akéhokoľvek prostredia a na miesta, kde je výborné osvetlenie. Vaše videá tak razom naberú na jedinečnosti a kvalite. Základom je mať poblíž zdroj energie (elektrickú zásuvku) a varenie môže začať!

Avšak, k tomu, aby ste boli so svojím nákupom spokojní, potrebujete mať po ruke niekoľko základných rád, ako vybrať indukčný varič. Z akých možností máte na výber? Aké parametre a funkcie sú typické pre kvalitné indukčné variče? Aké je cena indukčných varičov? Odpovede na tieto otázky a ešte čosi naviac nájdete v našom sprievodcovi výberom. Do pozornosti dávame aj rebríček, v ktorom nájdete obľúbené modely od značiek Klarstein, WMF, Gorenje, Vigan či Orava.

Najlepšie indukčné variče podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1VariCook Neo

Náš víťaz
✔️ 2 indukčné varné plochy na hrnce a panvice s priemerom dna 12 a 22 cm
✔️ Celkový výkon 3500 W
✔️ Každá plocha má 6 stupňov výkonnosti
✔️ Teplota nastaviteľná od 60 do 240 °C
✔️ Bezpečnostné prvky
📌 od 129 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2WMF KULT X

Kvalitný jednoplatničkový varič
✔️ 8 úrovní výkonu
✔️ 6 programov
✔️ Automatická detekcia panvice
✔️ Digitálny dotykový displej a časovač
✔️ Sklokeramický povrch
📌 od 119 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3InnoChef indukčná varná doska

Kvalitný dvojplatničkový varič
✔️ Maximálny celkový výkon 3400 W (2000 W + 1400 W)
✔️ Teplota nastaviteľná od 60 do 240 °C
✔️ Integrovaný dotykový ovládací displej
✔️ Elegantná čierna sklokeramika
✔️ Pomer cena / využitie
📌 od 109 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Gorenje ICE3500DP

✔️ 2 rovnocenné varné zóny 2000 W + 2000 W
✔️ 7 možnosti nastavenia výkonu
✔️ Rýchle a vysokoefektívne varenie
✔️ Štíhle decentné prevedenie
📌 od 149 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Vigan Mammoth IVB2Z

✔️ Dvojzónový varič so špeciálnym sklokeramickým povrchom
✔️ Zóny s max. výkonmi 2000 W a 1500 W
✔️ 10 prednastavených stupňov ohrevu od 60 do 240 °C
✔️ Automatická detekcia vhodného riadu
📌 od 110 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Orava VP-20i

Lacný tip
✔️ Sklokeramický varič s jednou varnou zónou
✔️ Nastavenie teploty v 8 úrovniach od 70 °C do 240 °C
✔️ 4 funkcie: ohrev vody, dusenie, varenie a vyprážanie
✔️ Pre hrnce a panvice s priemerom 12 až 22 cm
📌 od 43 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať indukčný varič

Indukčné variče sa stávajú čoraz populárnejšou výbavou v kuchyniach. Nestoja toľko, ako plnohodnotné varné dosky, nemajú špeciálne požiadavky na inštaláciu ani na zapojenie do siete. Sú atraktívne svojím vzhľadom aj výkonom. Na malej ploche môžete v jednom alebo dvoch hrncoch pohodlne pripravovať pokrm a mať ho plne pod kontrolou. Nechýba pokročilé ovládanie a možnosti nastavenia. Naviac, výhody varenia na indukcii sa v plnej miere ukazujú aj na prenosných indukčných varičoch.

indukčný varič

Základné typy kuchynských varičov

Indukčné variče z hľadiska konštrukcie nie sú zďaleka prvou lastovičkou. Už desiatky rokov nám spoločnosť robia liatinové variče, plynové variče, neskôr pribudli sklokeramické variče. A hoci sa zdalo, že sa už nedá posunúť k úspornejšiemu a rýchlejšiemu ohrevu, technológie priniesli indukčný ohrev a spolu s ním aj indukčné varné dosky a variče. Poďme si možnosti v krátkosti priblížiť z pohľadu využitia, cenovej dostupnosti a komfortu pri varení.

Liatinové variče

Základná, možno už aj trochu ošúchaná elektrická dvojplatnička mala svoje miesto takmer v každej slovenskej domácnosti. V dizajnovo vynovených verziách sa predávajú dodnes. Kovovú konštrukciu dopĺňajú okrúhle liatinové platne, ktoré rozohrieva výhrevné teleso.

Ovládanie je jednoduché – pomocou otočných gombíkov. Z hľadiska efektívnosti a rýchlosti ohrevu však na tom nie sú najlepšie. Platne sa nahrievajú dlho a síce dokážu v sebe výborne akumulovať teplo, zmena teploty po regulácii prebieha pomalšie a po dovarení zostávajú dlho horúce (riziko popálenia). Na horúcich plochách rýchlo prihorí vykypená polievka alebo mlieko, takže je čistenie o niečo dlhšie. Spotreba je vyššia, no za to cena prekvapivo nízka – orientačne do 30 € za dvojplatničku. Tento typ varičov funguje s akýmkoľvek riadom.

Plynové variče

Ak hľadáte varič nezávislý od elektrickej energie, potom siahnite po plynovom variči s 1, 2 až 3 platničkami / horákmi. Sú vhodné na miesta, kde nepočítate s elektrickou prípojkou, ale radi by ste si navarili v hrncoch. Potrebovať budete plyn – praktická je malá plynová fľaša. Na plynových varičoch sa v prírode varí vcelku dobre.

Regulácia teploty uskutočníte okamžite – pootočením koliesok. Čistenie môže byť trochu komplikovanejšie vzhľadom na prítomnosť kovových konzol. Aj tento typ variča potrebuje po varení vychladnúť a nemali by sa k nemu približovať deti. Ak máte záujem o plynový varič, nesiahajte po najlacnejšom. Vyberte si model zo solídne hrubých materiáloch, s piezoelektrickým zapaľovaním, protišmykovou úpravou, vekom a v ideálnom prípade aj s praktickými grilovacími platničkami. Cena plynových varičov je zo širokého rozpätia – od niekoľkých desiatok až po stovky eur. Aj tento typ varičov funguje s akýmkoľvek riadom.

Sklokeramické variče

Elektrická výhrevná špirála ukrytá po hladkým povrchom – to je základ konceptu sklokeramických varičov. Na prvý pohľad je pre ne typicky moderný, štíhly, elegantný vzhľad a aj pomerne nízka hmotnosť, čo zjednodušuje ich prenos z miesta na miesto.

Varné platničky sa ovládajú pomocou otočných koliesok, v drahšom prevedení je prítomný jednoduchý dotykový panel alebo displej s postrannými tlačidlami. Nahrievanie platničiek prebieha rýchlo, rozpaľuje sa však samotný sklokeramický povrch – to znamená nielen riziko popálenia, ale aj o niečo vyššie nároky na spotrebu elektriny. Slabinou je aj pomalšia reakcia na zmenu teploty, najmä ak výkon variča chcete znížiť. Sklokeramické variče stoja orientačne od 40 – 120 eur v závislosti od prevedenia a veľkosti. Fungujú s akýmkoľvek riadom.

Indukčné variče

Vo všetkých prechádzajúcich prípadoch sme uviedli na záver popisu jednu vetičku o tom, že “variče daného typu fungujú s akýmkoľvek riadom”. To znamená, že na ne môžete položiť starý hrniec po babičke, aj najnovší hrniec, ktorý máte vo výbave iba krátko.

V prípade indukčných varičov to však prestáva platiť. Indukčné prenosné variče predstavujú najmladší prírastok v “rodine varičov” a prinášajú so sebou celý rad inovácií.

Pri indukčnom varení sa využíva elektromagnetické pole, ktoré vzniká výhradne medzi dnom hrnca a cievkou (elektromagnetom), ktorá je ukrytá pod sklokeramickou platňou variča. Pole pôsobí na nádoby s feromagnetickým dnom a generuje v nich teplo. To znamená, že teplo vzniká priamo v hrnci, nie na varnej ploche.

Varenie na indukcii sa tak považuje za rýchlejšie, s minimálnymi stratami do okolia a tiež za bezpečnejšie. Po odobratí hrnca z platničky je daná plocha takmer okamžite príjemná na dotyk a riziko popálenia je minimálne. Z tohto dôvodu je aj čistenie veľmi jednoduché. Avšak – na indukčný varič potrebujete riady vhodné na indukciu. Sú označené symbolom špirály alebo slovne “Induction”. Dobrou správou je, že ak na dno vášho starého hrnca chytá magnet, tento hrniec si bude rozumieť s novým indukčným varičom. Za indukčný varič môžete zaplatiť 40 eur, no aj 400 eur.

steak na panvici

Prečo sú indukčné variče v súčasnosti najvyhľadávanejšie?

Základné rozdiely medzi varičmi už poznáte. Prečo sa však indukčné variče dostali medzi najpredávanejšie?

 • Indukčná technológia sa v moderných kuchyniach za posledné roky stala veľmi vyhľadávanou. Umožňuje podstatne lepší a presnejší prenos tepla, čo znamená nižšie náklady na prevádzku a podstatne rýchlejšie varenie.
 • Zvyšok platničky na indukčnom variči sa nerozpaľuje. Mnohé modely disponujú automatickou detekciou priemeru hrnca / panvice, teda ohrievajú vždy dno konkrétneho riadu. Na indukcii nevznikajú ťažko odstrániteľné pripáleniny a veľmi rýchlo vychladne, čo ocenia najmä rodiny s malými zvedavými deťmi.
 • Indukčné variče vo všeobecnosti menej vážia, majú štíhlu konštrukciu a výborne vyzerajú. Skvelo tak zapadnú aj do moderného prostredia.
 • Sú vybavené pokročilými funkciami a bezpečnostnými prvkami. Nechýba im časovač, možnosť nastaviť teplotu, disponujú svetelnými aj zvukovými indikátormi, automatickým vypnutím, detskou poistkou,…
 • Pre indukčnú jednoplatničku aj indukčnú dvojplatničku vystačíte so zapojením do bežnej 230 V zásuvky. Nepotrebujete trojfázovú prípojku.

Základné parametre indukčných varičov

Pri výbere indukčného variča si všímajte niekoľko základných parametrov. Pre rýchlejšiu orientáciu sme pripravili ich krátky prehľad.

Príkon

Indukčný varič je elektrické zariadenie, ktoré na svoj chod spotrebúva elektrickú energiu. Pri jeho prevádzke preto treba počítať s istou spotrebou.

Väčšina modelov pracuje s príkonom od 1500 W do 3500 W. Jednoplatničky majú príkon od 1500 do 2200 W, celkový príkon variča s dvoma platničkami zistíte súčtom oboch čiastkových. Maximálne však pri zapnutí oboch plôch dosahuje príkon v súčte 3500 W (napríklad 1500 W + 2000 W). Vyšší príkon znamená aj rýchlejší ohrev.

Počet a priemer platničiek

Jednoplatničkový alebo dvojplatničkový indukčný varič? Záleží od vašich požiadaviek.

Ak kladiete dôraz na minimálne rozmery a jednoduchý prenos, zvládnete variť úsporne a šikovno aj na jednej platničke. Na varenie v dvoch hrncoch naraz už potrebujete dvojplatničkový varič. Zíde sa nielen ako provizórium na chate či internáte, ale napríklad aj ako doplnková plocha k hlavnej kuchynskej varnej zóne, ak budete doma pripravovať väčšiu rodinnú oslavu.

V popise produktu sa zaujímajte o maximálne priemery hrncov, ktoré môžete na konkrétnu platničku položiť. Menšia plocha je napríklad pre hrnce s priemerom do 12 cm, väčšia pre hrnce s priemerom do 20 cm. Výnimkou nie sú ani 2 veľkostne rovnocenné varné plochy, no výkon jednej môže byť aj tak o niečo nižší.

Rozmery a hmotnosť

S počtom platničiek priamo súvisia aj celkové rozmery variča. Pozreli sme sa na dostupnú ponuku a porovnali rozmery a hmotnosti obľúbených modelov.

Jednoplatničkové indukčné variče majú na šírku približne 27 – 30 cm, na hĺbku 35 – 40 cm a ich výška je priemerne 4 – 7 cm. Vážia cca 2 – 4 kg.

Dvojplatničkové indukčné variče majú na šírku 56 – 60 cm, ich hĺbka je 35 – 40 cm, výška 4 – 8 cm. Vážia cca 4 – 6 kg.

Ovládanie

Ovládanie na indukčných varičoch je moderné a mimoriadne intuitívne. Mnohé modely dostali do výbavy praktický dotykový ovládací panel, ktorý je hladký, bez vystupujúcich tlačidiel, ktoré by sa mohli časom zanášať. Na ovládacom paneli sú prvky, ktoré umožňujú nastaviť teplotu ohrevu, čas ohrevu, zvoliť program – pre každú platničku zvlášť. Vítanou vlastnosťou je kontrastné podsvietenie pre dokonalú čitateľnosť.

Dĺžka kábla

Dĺžka kábla je presne tým prvkom, na ktorom mnohí výrobcovia šetria. Ničím nezvyčajným nie sú ani variče s káblom kratším ako 100 cm. Prevažujúcou hodnotou je 120 cm, kábel o dĺžke 150 cm už možno považovať za vyšší nadštandard.

smaženie

Užitočné funkcie a výbava

 • Regulácia teploty – Indukčné variče pracujú spoľahlivo v širokom teplotnom rozmedzí, najčastejšie od 60°C do 240 °C. Reguláciou môžete nastaviť požadovanú teplotu. Táto regulácia je zvyčajne skoková – po 20 °C.
 • Automatická detekcia riadu – Varič automaticky detekuje priemer položeného riadu (hrniec, panvica) a vytvára feromagnetické pole iba pod jeho dnom.
 • Rýchle nahriatie – Funkcia, vďaka ktorej je varenie ešte rýchlejšie.
 • Časovač – Umožňuje nastaviť teplotu varenia (rozsah od 5 minút do 180 / 240 minút). Po uplynutí času sa varič sám vypne.
 • Automatické vypnutie – Po istej dobe nečinnosti sa varič úplne vypne (zhasne aj displej). Niektoré modely sa automaticky vypínajú akonáhle z nich odoberiete hrniec.
 • Svetelný a zvukové indikátory prevádzky – Včas a prehľadne upozorňujú na niektoré fázy prevádzky variča.
 • Bezpečnostné prvky – Sem patrí najmä detská poistka, protišmykové nožičky a rýchlo chladnúca plocha (to je výhoda indukčných varičov všeobecne).

Ceny indukčných varičov

Indukčné variče síce nepatria k najlacnejším varičom na trhu, odmenou je však rýchle varenie, úspora energií a bezpečný chod. Koľko stojí kvalitný prenosný indukčný varič?

✅ Indukčné variče do 100 eur

V cene do 100 eur nájdete prevahu jednoplatničkových indukčných varičov, ktoré lákajú svojimi kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou. Sú určené aj na častejšie prenášanie. V kategórii nájdete tiež niekoľko indukčných varičov s dvoma platničkami. Na občasné používanie sú dostačujúce.

✅ Indukčné variče od 100 do 150 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie indukčné variče s veľmi dobrým pomerom cena/výkon. Prevažné zastúpenie majú výkonné dvojplatničkové indukčné variče, ktoré dostali do výbavy užitočné funkcie a moderný dizajn.

✅ Indukčné variče od 150 eur

Indukčné variče s vyššou cenou sa už svojimi prednosťami dorovnávajú varným indukčným doskám. Môžu plnohodnotne stáť na kuchynskej linke a elegantne zastávať ich miesto, hoci naďalej sú rozmerovo menšie. Niektoré modely sú určené pre profigastronómiu, čomu zodpovedá ich výkon aj kvalita spracovania.

Najlepšie značky indukčných varičov

 • Klarstein – Od značky Klarstein je v ponuke niekoľko dvojplatničkových varičov, ktoré sprevádzajú pozitívne užívateľské recenzie. Dobre hodnotené pre funkčnosť a dizajn.
 • WMF – Do detailov precízne spracovaný jednoplatničkový indukčný varič nielenže vďaka indukcii dobre varí, naviac aj výborne vyzerá. Ak natáčate videá s prípravou jedla, stane sa vaším favoritom.
 • Gorenje – Popredný výrobca spotrebičov do domácnosti zaradil do svojej ponuky výborne vybavené indukčné variče, ktoré potešia aj náročnejších kupujúcich.
 • Vigan – Rýdzo česká značka ponúka indukčné prenosné variče s dvomi varnými zónami za primeranú cenu.
 • Orava – Cenovo dostupné jednoplatničkové indukčné variče si poradia s rýchlou prípravou pokrmov.
 • Sencor – Najpredávanejšie indukčné variče Sencor obsadili strednú cenovú kategóriu. Dobrá kvalita za rozumnú cenu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1VariCook Neo

Náš víťaz
✔️ 2 indukčné varné plochy na hrnce a panvice s priemerom dna 12 a 22 cm
✔️ Celkový výkon 3500 W
✔️ Každá plocha má 6 stupňov výkonnosti
✔️ Teplota nastaviteľná od 60 do 240 °C
✔️ Bezpečnostné prvky
📌 od 129 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2WMF KULT X

Kvalitný jednoplatničkový varič
✔️ 8 úrovní výkonu
✔️ 6 programov
✔️ Automatická detekcia panvice
✔️ Digitálny dotykový displej a časovač
✔️ Sklokeramický povrch
📌 od 119 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3InnoChef indukčná varná doska

Kvalitný dvojplatničkový varič
✔️ Maximálny celkový výkon 3400 W (2000 W + 1400 W)
✔️ Teplota nastaviteľná od 60 do 240 °C
✔️ Integrovaný dotykový ovládací displej
✔️ Elegantná čierna sklokeramika
✔️ Pomer cena / využitie
📌 od 109 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Gorenje ICE3500DP

✔️ 2 rovnocenné varné zóny 2000 W + 2000 W
✔️ 7 možnosti nastavenia výkonu
✔️ Rýchle a vysokoefektívne varenie
✔️ Štíhle decentné prevedenie
📌 od 149 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Vigan Mammoth IVB2Z

✔️ Dvojzónový varič so špeciálnym sklokeramickým povrchom
✔️ Zóny s max. výkonmi 2000 W a 1500 W
✔️ 10 prednastavených stupňov ohrevu od 60 do 240 °C
✔️ Automatická detekcia vhodného riadu
📌 od 110 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Orava VP-20i

Lacný tip
✔️ Sklokeramický varič s jednou varnou zónou
✔️ Nastavenie teploty v 8 úrovniach od 70 °C do 240 °C
✔️ 4 funkcie: ohrev vody, dusenie, varenie a vyprážanie
✔️ Pre hrnce a panvice s priemerom 12 až 22 cm
📌 od 43 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin