Najlepšie jogurtovače: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie jogurtovače

Jogurty sú obľúbené medzi malými aj veľkými. Sú lahodné, chutné, plné cenných minerálov a bielkovín a pre priaznivé pôsobenie na črevnú mikroflóru ich môžeme zaradiť medzi zdraviu prospešné pokrmy. Ak chcete svojej rodine dopriať jogurty v domácej, kontrolovanej kvalite, je dobré mať vo výbave jogurtovač. Akými prednosťami zaujmú najlepšie jogurtovače?

Je hneď niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí vyrábať domáce jogurty. Tie z obchodu môžu mať občas nejasné zloženie a na druhej strane, ak ste si zase istí kvalitou, za jeden téglik si priplatíte vyššiu sumu. Stretli ste sa s jogurtovačom u svojich známych? Chcete vedieť, aké možnosti a funkcie sa v takomto prístroji ukrývajú? Potom neprehliadnite nášho sprievodcu, kde si krok za krokom povieme viac o tom, ako vybrať jogurtovač.

Ak potrebujete zozbierať čo najviac názorov, neprehliadnite ani dostupné recenzie jogurtovačov, ktoré častokrát poskytujú nezaujatý obraz a pomáhajú najmä spotrebiteľom, ktorí vyberajú svoj prvý spotrebič tohto druhu.

Najlepšie jogurtovače podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1HAUS & GARTEN TEST 2. miesto (Nemecko)
Klarstein Gaia
Počet nádob: 12
Celkový objem: 12 x 210 ml
Príkon: -
Časovač: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]45 € Čítať recenzie
#2Jogurtovač Joy
Počet nádob: 7
Celkový objem: 7 x 200 ml
Príkon: -
Časovač: nie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]24,90 € Čítať recenzie
#3Severin JG 3521
Počet nádob: 7
Celkový objem: 7 x 150 ml
Príkon: 13 W
Časovač: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]54 € Čítať recenzie
#4Guzzanti GZ 705
Počet nádob: 7
Celkový objem: 7 x 190 ml
Príkon: 20 W
Časovač: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]34 € Čítať recenzie
#5Klarstein Milchstraße
Počet nádob: 7
Celkový objem: 7 x 190 ml
Príkon: -
Časovač: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]30 € Čítať recenzie
#6ETM TESTMAGAZIN
(2. miesto 9/2014)

Steba JM2
Počet nádob: 12
Celkový objem: 12 x 200 ml
Príkon: 21 W
Časovač: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]50 € Čítať recenzie

Ako vybrať jogurtovač

Trendy v kuchyni sa opäť vracajú k tradíciám. V mnohých rodinách sa snažia dopestovať svoju vlastnú úrodu ovocia a zeleniny, ženy s radosťou pečú chlebík a kváskové pečivo v domácich pekárňach a ak máme možnosť dávať svojim najbližším to najlepšie, prečo tak neurobiť aj pri obľúbených jogurtoch.

Tie kupované sú žiaľ častokrát plné cukru, sladidiel a chemických prísad, ktoré umelo predlžujú ich trvácnosť. Túžite po kvalitnom domácom jogurte s kúskami jahôd a čučoriedok? Alebo si viete predstaviť na raňajky jogurt s medom a orieškami? V nasledujúcich riadkoch vám priblížime celý postup výberu vhodného jogurtovača – od veľkosti, cez šikovné funkcie, dĺžku prípravy, spotrebu elektrickej energie, až po samotný proces prípravy domácich jogurtov.

ako vybrať jogurtovač

Prečo sa oplatí pripravovať jogurty doma?

 • Máte dokonalý prehľad o zložení a kvalite použitých surovín (mlieko + jogurtová kultúra). Vyhnete sa zahusťovadlám, konzervantom aj farbivám.
 • Jogurt je vždy čerstvý a bohatý na živé kultúry, ktoré vyladia vaše trávenie.
 • Na dochutenie môžete použiť presne to, čo máte radi a a samozrejme – tiež vo vysokej kvalite – domáce jahody, čerešne, ríbezle, med. Ale aj kúsky čokolády, kakao, trstinový cukor, oriešky, chia a ľanové semienka, … Už žiadne umelé príchute a náhrady.
 • V porovnaní s kupovanými jogurtami aj výrazne ušetríte, najmä ak u vás doma žije viac jogurtových nadšencov. Jeden 200 ml čerstvý domáci jogurt vyjde približne na 20 centov.
 • Vaša domácnosť môže byť aspoň o malý kúsok ekologickejšia. Kupované jogurty sa totiž najčastejšie predávajú v plastových téglikoch.

Veľkosť jogurtovača a počet nádob

Prvým faktorom pri výbere jogurtovača je posúdenie jeho veľkosti a počet nádobiek. Vychádzajte najmä z počtu členov domácnosti. Objaviť môžete menšie jogurtovače so 4 nádobkami, stredne veľké modely obsahujúce v základnej výbave 6 – 8 nádobiek, veľké rodinné jogurtovače v sebe ukrývajú dokonca 10 – 12 kusov nádob na jogurty. Spolu s ich počtom rastie aj veľkosť základne, do ktorej sa ukladajú, a isto viete ľahko odhadnúť, ktorý jogurtovač zaberie v skrinke alebo na regáli viac miesta.

Okrem počtu sa je dôležitý aj objem. Najčastejšie disponujú objemom 120 ml, 150 ml a 200 ml. S rastúcim objemom sa zvyšuje aj spotreba mlieka. Doma pripravené jogurty je dobré skonzumovať maximálne do 4 dní pri uskladnení v chladničke. Uprednostňujete menšie jogurty, alebo si radi pochutnáte aj na väčšej dávke?

Materiál nádobiek

Ak by sme mali prihliadať na ekologickosť, určite by sme vám odporučili nádobky so skla. Veľmi dobre vyzerajú, sú zdravotne nezávadné, ľahko sú udržujú v čistote, no pri páde hrozí riziko rozbitia. Aj z tohto dôvodu sú veľmi populárne plastové nádobky vyrobené z BPA free materiálu (nezávadný plast). Nemusíte sa obávať, že ak niektorá padne, dôjde k rozbitiu alebo poškodeniu.

Náš tip: Vyberajte taký jogurtovač, kde je možnosť dokúpiť náhradné nádobky, resp. dokáže spoľahlivo fungovať aj s inými nádobkami vhodného tvaru a veľkosti.

Výkon/príkon

Výroba domáceho jogurtu trvá minimálne 6 hodín. V ideálnom prípade zarobenú jogurtovú zmes naložíte do pohárov, uzavriete, spustíte hlavný režim a ráno vás privítajú hotové jogurty. Je na mieste obávať sa o vyššie platby za eelektrickú energiu? Našťastie, jogurtovač patrí medzi úsporné zariadenia, ktoré pracujú s nízkym príkonom. Menšie jogurtovače majú príkon do 20 W, stredné okolo 30 W a veľké jogurtovače približne 40 W. Za 6 hodín chodu tak aj najväčší jogurtovač neodoberie zo siete viac ako 0,24 kWh.

Užitočné funkcie

Čo môžete očakávať od kvalitného jogurtovača? Jednoduché používanie, samostatný chod a bezpečné vypnutie po ukončení zretia jogurtov. Funkčná a užívateľská výbava nie je nijako komplikovaná. No aj tak tu nájdete niekoľko praktických a užitočných prvkov.

 • Časovač – Umožňuje nastaviť presný čas prípravy jogurtu. Jogurtovaču netreba venovať žiadnu pozornosť navyše.
 • Signalizácia – Svetelná alebo zvuková signalizácia vás upozorní, že režim prípravy jogurtu je na konci.
 • Automatické vypnutie – Šikovná funkcia, ktorá ukončí činnosť jogurtovača vo vami nastavenom čase. Ideálna najmä vtedy, ak máte radi čerstvejšie jogurty a nie príliš zrelé. Jogurtovač zastaví svoj chod počas noci, alebo v čase, keď ste v práci.
 • Displej – LED alebo LCD displej ukazuje najmä zostávajúci čas.
 • Priehľadný kryt – Darí sa mu dotvárať príjemný dizajn mnohých jogurtovačov. Vďaka nemu máte prípravu jogurtov pod kontrolou takpovediac na jeden pohľad.

domáci jogurt recept

Ceny jogurtovačov

Nejde o spotrebič, ktorý by bol pre kuchyňu súčasťou nevyhnutnej výbavy, no aj tak dokáže vaše domáce stravovanie posunúť o level vyššie. Koľko môže stáť jogurtovač a čo sa svoje peniaze dostanete?

✅Jogurtovače do 30 €

Už v základnej cenovej kategórii nájdete vydarené jogurtovače s dobrou predajnosťou. Ako stvorené pre začiatočníkov. Dominujú najmä menšie a stredne veľké jogurtovače.

✅Jogurtovače do 60 €

V cene od 30 – 60 € nájde svoj tip pravdepodobne aj náročnejší spotrebiteľ. Jogurtovače vyzerajú perfektne a zvládnu naraz pripraviť viac ako 1,4 litra domáceho jogurtu. Vhodné do rodín s viacerými deťmi. Z pohľadu funkcií a výbavy im nič nechýba.

✅Jogurtovače od 60 €

Jogurtovače drahšie ako 60 € v sebe ukrývajú prvok multifunkčnosti – ponúkajú pokročilejšie možnosti nastavenia aj väčší “úložný” priestor. Hodia sa na výrobu syrov, ovocného vína aj zaváranie.

Najlepšie značky jogurtovačov

Do výroby jogurtovačov sa pustili najmä renomované značky, ktoré majú na svedomí viacero šikovných kuchynských pomocníkov. Nielen tých s častým využitím, ale aj s o niečo špecifickejším. Prinášame prehľadný zoznam overených značiek, ktoré získavajú dobré hodnotenia v recenziách aj testoch jogurtovačov.

 • Klarstein – Nemecká kvalita s dostupnou cenou. Výborne zvládnutý dizajn, priaznivá cena a dobré hodnotenia od spotrebiteľov. Do pozornosti dávame aj šikovnú sušičku ovocia s funkciou jogurtovača (2v1) – Klarstein Yoyoyofruit.
 • Delimano – chutné domáce jogurty pomože vyrobiť aj cenovo dostupný model Delimano Joy, ktorý naraz zvládne pripraviť 7 jogurtov s objemom 200 ml.
 • Severin – Najpredávanejšie jogurtovače, ktoré sa tešia veľkej obľúbenosti u našincov. Pomer cena/kvalita.
 • Guzzanti – Šikovný digitálny jogurtovač láka svojím elegantným dizajnom. Do pozornosti dávame aj 2v1 – sušičku + jogurtovač, ktorú nájdete pod označením Guzzanti GZ 710.
 • Steba – Ak hľadáte rodinný jogurtovač, ktorý si naraz poradí s prípravou až 12 jogurtov, neprehliadnite modely značky Steba. K dispozícii je aj sada 6 náhradných kelímkov.

Najčastejšie kladené otázky

ako funguje jogurtovačAko funguje jogurtovač?

V krátkom návode vás prevedieme celým postupom prípravy budúceho jogurtu.

 • Mlieko zohrejte v hrnci na teplotu 80 °C.
 • Hrniec s horúcim mliekom vložte do väčšieho hrnca so studenou vodou, kde jeho teplotu zrazte na 40 °C. Určite sa vám hodí aj praktický kuchynský teplomer.
 • Pridajte jogurtovú kultúru – buď podľa dávkovania (ak ju kúpite v špecializovanom obchode) alebo 1 – 3 lyžice kvalitného bieleho jogurtu na 1 liter mlieka. Táto fáza sa volá aj “naočkovanie” mlieka.
 • Jogurt s mliekom dôkladne premiešajte, tak aby sa jogurtové kultúry dostali do celého objemu mlieka rovnomerne. Môžete použiť aj ponorný mixér.
 • Zo zmesi poodlievajte do vopred pripravených čistých nádobiek/misiek, ktoré uložíte do jogurtovača.
 • Na rad prichádza jogurtovač, ktorý sa počas nasledujúcich hodín bude starať o vytvorenie vhodného prostredia, v ktorom dôjde k množeniu jogurtovej kultúry a postupnému zretiu vašej novej dávky domáceho jogurtu.
 • Po 6 – 7 hodinách je jogurt pripravený na konzumáciu.

Ako vzniká jogurt?

Základným princípom vzniku jogurtu je kvasenie mlieka. Do mlieka sa pridajú tzv. jogurtové kultúry (baktérie Lactobacterium bulgaricus), ktoré začnú meniť cukor prirodzene obsiahnutý v mlieku na kyselinu mliečnu. Vzniknutý jogurt má kyslomliečnu chuť, hustejšiu konzistenciu a je obohatený o baktérie, ktoré prospievajú najmä nášmu tráveniu.

Ako dlho trvá pripraviť domáce jogurty?

V závislosti od zrelosti jogurtu možno hovoriť o rôzne dlhých intervaloch. Minimálne však 6-7 hodín. Pre dosiahnutie zrelších jogurtov až 10 hodín.

Aké mlieko používať na prípravu domácich jogurtov?

Ak máte možnosť, použite čerstvé mlieko, ktoré si neskôr doma prevaríte pri teplote 70 – 80 °C. Je plnotučné a bohaté na dôležité živiny, ktoré sa inak pri ultravysokom tepelnom ohreve strácajú (UHT ohrev – až 135°C). Jogurty budú krásne krémové a výbornej chuti.

Zo skúseností pri používaní jogurtovačov, ktoré sme našli v diskusiách, je jasné, že môžete použiť aj trvanlivé plnotučné mlieko v prémiovej kvalite (napr. plnotučné Tatranské horské mlieko od Tami). V takom prípade si dajte záležať aj na výbere kvalitnej BIO jogurtovej kultúry.

Ako vyrobiť domáci jogurtKde sa dá kúpiť jogurtová kultúra?

Jogurtovú kultúru je možné kúpiť v špecializovaných obchodoch so zdravou výživou, aj v niektorých drogériách, lekárňach a potravinách. Za najjednoduchšie riešenie považujeme kvalitný biely jogurt bohatý na zdraviu prospešné baktérie. Na 1 liter mlieka pridáte 1 – 3 lyžice bieleho jogurtu, rozmiešate a môžete pôvodný jogurt ďalej “rozmnožovať” 🙂

Ako dlho domáci jogurt vydrží?

Domáci jogurt neobsahuje stabilizátory, ktoré by predĺžili jeho životnosť. Najlepšie je skonzumovať ho okamžite. V chladničke by vám mal bezo zmien chuti a kvality vydržať 3 – 4 dni.

Čo všetko sa dá pripraviť v jogurtovači?

Možno budete prekvapení, ale výroba jogurtu nemusí byť jeho jedinou úlohou. Dajú sa v ňom pripraviť paštéty, domáce majonézy, nátierky, zmrzliny aj rôzne probiotické nápoje. To všetko sa zrejme dočítate v praktickej knižke receptov, ktorá býva súčasťou balenia obľúbených jogurtovačov.

Môžu sa nádobky z jogurtovača umývať v umývačke riadu?

Ak je tak uvedené v návode na používanie, potom áno. Určite ich však vizuálne po umývaní v umývačke riadu prekontrolujte. Veľkú pozornosť venujte hygienickosti nádobiek tesne pred plnením. Odporúča sa prepláchnuť ich horúcou vodou, aby sa spolu so zdravými kultúrami nedostali do jogurtu aj tie škodlivé.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1HAUS & GARTEN TEST 2. miesto (Nemecko)
Klarstein Gaia
Počet nádob: 12
Celkový objem: 12 x 210 ml
Príkon: -
Časovač: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]45 € Čítať recenzie
#2Jogurtovač Joy
Počet nádob: 7
Celkový objem: 7 x 200 ml
Príkon: -
Časovač: nie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]24,90 € Čítať recenzie
#3Severin JG 3521
Počet nádob: 7
Celkový objem: 7 x 150 ml
Príkon: 13 W
Časovač: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]54 € Čítať recenzie
#4Guzzanti GZ 705
Počet nádob: 7
Celkový objem: 7 x 190 ml
Príkon: 20 W
Časovač: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]34 € Čítať recenzie
#5Klarstein Milchstraße
Počet nádob: 7
Celkový objem: 7 x 190 ml
Príkon: -
Časovač: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]30 € Čítať recenzie
#6ETM TESTMAGAZIN
(2. miesto 9/2014)

Steba JM2
Počet nádob: 12
Celkový objem: 12 x 200 ml
Príkon: 21 W
Časovač: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]50 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového jogurtovača. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších jogurtovačov na trhu.
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin