Najlepšie lepidlá na drevo: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie lepidlá na drevo

Opraviť prasknutú drevenú stoličku, zmajstrovať krásnu vtáčiu búdku či zreparovať starožitný kus nábytku. Na tieto projekty budete potrebovať aj patričné pomôcky. Aké vlastnosti majú najlepšie lepidlá na drevo? Pozrite si nasledujúce tipy, naučte sa ako lepidlá na drevo správne používať a tešte sa zo svojej šikovnosti.

Drevo je obľúbeným a tvárnym materiálom so všestranným použitím. Okrem mechanického spojenia skrutkami či klincami prichádza do úvahy aj lepenie, ktoré má potenciál vytvoriť dokonalý spoj bez rušivých elementov. Či sa chystáte opraviť pokazenú drevenú hračku, alebo radi vytvárate z dreva vlastné výrobky, oplatí sa poznať technologický proces lepenia dreva. Nie je to nič zložité, najmä ak máte po ruke kvalitné lepidlo na drevo s vhodnými vlastnosťami a dodržíte kroky odporúčané v návode na použitie. Súčasné lepidlá poskytujú už totiž tak dobré vlastnosti, že vytvoria odolný spoj aj na tvrdom dreve, ktoré plánujete umiestniť do exteriéru.

V nasledujúcom sprievodcovi si povieme viac o rozdieloch medzi lepidlami na drevo, ich zložení a určení. Nebudú chýbať ani rady, ako s lepidlami pracovať pre čo najlepší výsledok. Pozreli sme sa na niekoľko overených predajcov, testy a recenzie lepidiel na drevo. Nájdete tu preto aj rebríček s dobre hodnotenými lepidlami od značiek Soudal, Bison, Titebond, Den Braven, Pattex.

Najlepšie lepidlá na drevo podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1SOUDAL 66A PU Lepidlo na drevo / D4

Náš víťaz, najlepšie lepidlo na drevo
✔️ Veľká lepiaca sila
✔️ Najvyššia trieda vodovzdornosti D4
✔️ Krátka doba schnutia
✔️ Možné použiť na vlhké drevo
✔️ Široké využitie so spoľahlivým výsledkom
📌 od 7 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2 BISON PU Max lepidlo na drevo / D4

Tekuté polyuretánové lepidlo
✔️ Pre pružný typ spoja s vysokou pevnosťou
✔️ Vysoká odolnosť proti vlhkosti a rozdielnym teplotám
✔️ Rýchle zasychanie
✔️ Vhodné na tvrdé aj mäkké drevo
📌 od 8 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Titebond III Ultimate Lepidlo na drevo / D4

Dobre hodnotené lepidlo
✔️ Extrémne vodeodolné lepidlo pre vnútorné i vonkajšie použitie
✔️ Odolnosť proti vode D4
✔️ Dobre brúsiteľné a lakovateľné
✔️ Univerzálne použitie na rôzne druhy dreva
✔️ Dá sa používať aj pri nízkych teplotách
📌 od 18 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4DEN BRAVEN Woodfix / D3

✔️ Na lepenie tvrdých a mäkkých drevín, podláh, parkiet, rámov, okien
✔️ Vodovzdornosť v triede D3
✔️ Po vytvrdnutí transparentné
✔️ Pevnosť lepených spojov je vyššia než samotného dreva
📌 od 5 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5DEN BRAVEN Woodfix / D2

✔️ Na tvrdé aj mäkké drevo, vrátane drevených hračiek a produktov, ktoré sú v kontakte s potravinami
✔️ Netoxické, hygienicky a zdravotne neškodné
✔️ Rýchla doba schnutia
✔️ Po vytvrdnutí transparentný film
📌 od 2 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6PATTEX Wood Standard lepidlo na dřevo / D2

✔️ Vhodné na všetky typy dreva
✔️ Vysoká lepiaca sila
✔️ Po vytvrdnutí transparentný film
✔️ Spoj je po vytvrdnutí pružný, pretierateľný a šetrný k nástrojom
✔️ Nespôsobuje zafarbenie dreva
📌 od 4 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať lepidlo na drevo

Jedno lepidlo ako druhé a každé sľubuje perfektný výsledok. Pri prvom pohľade na lepidlá na drevo môžete nadobudnúť tento pocit, no po bližšom zoznámení už budete poznať dôležité rozdiely. Lepidlá od známych značiek disponujú vo všeobecnosti veľmi dobrými lepiacimi vlastnosťami, no je dôležité rešpektovať, na aký druh dreva sú vhodné a v akom prostredí bude konečný výrobok umiestnený. Tvrdé drevo, mäkké drevo, interiér vs. exteriér, vlhkosť, namáhanie, pružnosť, rýchlo schnutia, účel. Všetky tieto detaily je dôležité zvážiť ešte pred kúpou samotného lepidla. Isto nám dáte za pravdu, že lepidlo na opravu nohy na záhradnej stoličke musí vydržať viac ako lepidlo na výrobu jednoduchých drevených dekorácií.

Základné otázky pred výberom lepidla na drevo

 • S akým drevom pracujete? Je to drevo mäkké (slovenské ihličnany), tvrdé (ovocné a exotické dreviny) alebo ide o materiály vyrábané z drevených vlákien a triesok (MDF, OSB, preglejka, …)?
 • Aký je účel výrobku? Ide o funkčný výrobok, ktorý musí zniesť námahu / záťaž alebo má iba dekoračný význam?
 • Kde bude hotový výrobok umiestnený? V suchom interiéri, v interiéri s vyššou vlhkosťou (kúpeľňa, kuchyňa) alebo v exteriéri (krytá veranda vs. nekryté umiestnenie)?
 • Aká je súčasná vlhkosť dreva? Ide o suché drevo s vlhkosťou od 8 – 12 % alebo je jeho vlhkosť vyššia ako 25 %?
 • Sú spoje pripravené na zlepenie? Vyhladené, vybrúsené, odmastené?

Ak už odpovede na tieto otázky máte, potom ste o niekoľko krokov bližšie k výberu vhodného lepidla na drevo, ktoré zvládne svoju úlohu a vaša snaha bude korunovaná úspechom.

drevená lepená stolička

D1, D2, D3, D4 – odolnosť lepidiel voči vlhkosti

Jedným z dôležitých faktorov je vodovzdornosť lepidla, čiže jeho schopnosť odolávať vlhkosti z prostredia. Na lepidlách hľadajte označenie D1, D2, D3 a D4. Hovorí o tom, do akej skupiny dané lepidlo patrí. Kým prvé dve skupiny – D1 a D2 – nebudú veľkým fontom vyznačené na obale lepidla, skupinou D3 alebo D4 sa už výrobca jasne a čitateľne pochváli aj na samotnom obale.

 • Skupina lepidiel D1 – Ide o základné lepidlá s nízkou cenou, určené na lepenie výrobkov z mäkkého dreva či drevotriesok s umiestnením v suchom interiéri. Nedokážu odolávať vlhkosti. Pri pôsobení vlhkosti kvalita spoju rýchlo klesá. Dokonca aj samotné lepené drevo musí mať vlhkosť nižšiu ako 15 %
 • Skupina lepidiel D2 – Aj tieto lepidlá možno považovať za lepidlá interiérové. Kvalita spoju a jeho odolnosť je už o čosi vyššia. Vlhkosť lepeného dreva nesmie byť vyššia ako 18 %.
 • Skupina lepidiel D3 – Kvalitné lepidlá, ktoré vytvárajú stabilné spoje na mäkkom i tvrdom dreve. Lepené výrobky môžu byť umiestnené už v priestoroch s vyššou vlhkosťou – kúpeľňa, kuchyňa, pivnica, zimná záhrada, krytá terasa, kde nie je drevo priamo vystavené dažďu. Skôr, ako sa pustíte do lepenia dreva z ovocných stromov (tvrdé), zistite si informáciu o pH lepidla. Ak je pH veľmi kyslé (pH 3 a menej), môže mať lepidlo v mieste spoja vplyv na farbu dreva a celkový výsledok bude pôsobiť rušivo.
 • Skupina lepidiel D4 – Lepidlá, ktorých odolnosť voči vlhkosti je najvyššia. Nielenže sa môžu používať na vlhkejšie drevo, zároveň spoľahlivo odolávajú aj exteriérovej vlhkosti a prípadným dažďovým prehánkam. Je to presne to lepidlo, ktoré sa dá použiť na opravu záhradného dreveného lehátka pri bazéne. Vhodné na mäkké drevo a tvrdé drevo bez rozdielu (vrátane ovocných a exotických drevín).

Aké drevo sa chystáte lepiť?ako sa lepí drevo

Ak ste za posledné roky skladali nábytok, isto ste natrafili na tubičku s bielym disperzným lepidlom, ktorým sa mal potierať každý prepojovací drevený kolík. Urobili ste to, alebo ste tento krok vynechali? Hoci sa to zdalo ako práca navyše, aj z našich skúseností vieme, že toto nenápadné lepidlo malo svoj význam. Tam, kde sa kolíky lepidlom nepotreli, sa častejšie objavujú menšie či väčšie chyby. Stačí napríklad, aby sa zásuvka naplno zaťažila a predná doska drevotrieskovej komody zostane po potiahnutí smerom k sebe v ruke.

Kúpa lepidla na drevo nepredstavuje veľkú položku, no je dobré vedieť, aké lepidlo máte v dielni odložené a na čo sa dá použiť. V domácnosti najčastejšie prídeme do kontaktu s preglejkami, drevotrieskami, MDF doskami. Z mäkkých drevín dominuje smrek, borovica, jelša a lipa. Pri hobby majstrovaní môžete prísť do kontaktu aj s bukom, dubom, tvrdšími ovocnými drevinami (hruška, čerešňa) a veľmi tvrdými a ťažkými exotickými drevinami.

Každé z nich je inak nasiakavé (odlišná spotreba lepu), vyžaduje inú úroveň zaťaženia (iba knihy, stolárske svorky alebo čeľuste zveráka) a predovšetkým iný čas na vytuhnutie dokonale pevného a funkčného spoja (od 1 hodiny po 2 dni). Samotnému drevu teda treba prispôsobiť nielen výber lepidla, ale aj celý technologický proces.

Ako lepiť mäkké drevo?

Na lepenie mäkkého dreva a drevných materiálov netreba mať veľké skúsenosti. Pri dodržaní základných pravidiel to ide prekvapivo jednoducho. Hlavné lepené diely musia byť predovšetkým čisté, odmastené, suché a bez prachu. Na lepenie sa najčastejšie používajú disperzné lepidlá, ktorých typickým poznávacím znakom je biela farba a jemne kyselkavá aróma.

Nanášajú sa na jednu stranu spoju v dostatočnom množstve, aby sa po zatlačení mohlo lepidlo rovmomerne rozprestrieť po celej ploche lepeného spoju. Aby sa tak stalo, zľahka trite obe strany o seba. Prebytok lepidla vytečie po stranách, skadiaľ sa dá špachtličkou alebo stierkou jednoducho odobrať.

Po nanesení lepidla na jednu stranu by sa do piatich minút mala priložiť druhá strana. Zaťaženie stolárskymi svorkami (alebo knihami) postačí po dobu 15 – 20 minút. Za ten čas prenikne lepidlo dostatočne hlboko do štruktúry dreva. Nasledujúcich 24 hodín sa bude odparovať voda a molekuly lepidla vytvárať pevný spoj. Počas tejto doby ešte nechávame výrobok z dreva v pokojnom stave.

V tomto prípade platí, že na mäkké drevo sa dá použiť disperzné lepidlo s ľubovoľnou vodovzdornosťou – D1, D2, D3, D4. Kľúčovým faktorom je umiestnenie výrobku (vo vnútri, vonku) a miera vlhkosti dreva aj v prostredí.

Ako lepiť tvrdé drevo?

Lepenie tvrdého dreva už vyžaduje starostlivejšiu prípravu aj výber čo možno najvhodnejšieho lepidla z radu vysokokvalitných. Hustá štruktúra vlákien tvrdého dreva má značný vplyv na nasiakavosť lepidla. Nepustí do svojej štruktúry prvé bežné lepidlo, po ktorom siahnete. Dôležité je vyberať z ponuky lepidiel D3 a D4, ktoré sú určené na tvrdé ovocné a exotické dreviny. Často ide o jednozložkové polyuretánové lepidlá.

Po nanesení lepidla na jednu stranu spoju musíte aj v tomto prípade do niekoľkých minút tesne priložiť druhú stranu. Spoj vyžaduje silné zaťaženie až po dobu 1 – 2 hodín. Následne bude lepidlo vytvrdené po 24 / 48 hodinách, v závislosti od inštrukcií na obale. Prebytočné lepidlo vytekajúce zo spoja máva podobu peny. Nečakajte, kým na spoji úplne vytuhne. Už po 2 hodinách môžete prebytky opatrne vyčistiť.

Stručná sumarizácia

 • Lepidlo vyberajte podľa druhu dreva – mäkké vs. tvrdé. Táto informácia je uvedená na jednotlivých lepidlách.
 • Majte jasno v tom, kde bude výrobok umiestnený a ako bude čeliť vlhkosti – interiér vs. exteriér. Lepidlá D1, D2, D3 sú určené pre interiér, lepidlá D4 odolajú aj pôsobeniu vody.
 • Drevo pred lepením dôkladne pripravte. Akýkoľvek nedostatok sa rýchlo prejaví na kvalite spoju.
 • Rýchloschnúce lepidlá pracujú veľmi rýchlo. Prípadný chyba v spoji sa už nedá odstrániť bez rizika poškodenia. Spoj je pevný, menej pružný. Hodia sa preto skôr na menšie projekty, pri ktorých nie je riziko zlého osadenia.
 • Pri lepení ovocných drevín sa zaujímajte o pH lepidla. Kyslé pH má vplyv na zmenu farby dreva v mieste spoju.
 • Rešpektujte teplotný pracovný rozsah pre lepenie odporúčaný výrobcom. Ak chcete lepiť v chladnejšom prostredí, budete potrebovať lepidlo fungujúce aj v nízkych teplotách.

vtáčia búdka z dreva

Ceny lepidiel na drevo

Koľko zaplatíte za kvalitné lepidlo na drevo? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku lepidiel tohto určenia rozdelili do troch cenových kategórií.

✅ Lepidlá na drevo do 5 eur

Ide predovšetkým o lepidlá patriace do skupín D1 a D2, ktoré sú určené na lepenie mäkkých drevín. Okrajovo tu nájdete niekoľko menších balení lepidiel D3 a D4.

✅ Lepidlá na drevo od 5 do 20 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie lepidlá od renomovaných výrobcov. Veľmi dobrý pomer cena / kvalita. Sú tu prítomné aj väčšie balenia, ktoré sú zároveň cenovo výhodnejšie v prepočte na liter či kilogram. Ideálna voľba, ak potrebujete lepidlo na väčší projekt, alebo ak už máte skúsenosti s menšími baleniami daného produktu.

✅ Lepidlá na drevo od 20 eur

Veľké a objemné balenia lepidiel každého druhu, po ktorých siahajú najmä profesionáli. Dôležité je totiž zužitkovať ich v krátkom čase po otvorení. Mnohé lepidlá po kontakte so vzduchom prichádzajú o svoje vlastnosti.

Najlepšie značky lepidiel na drevo

 • Soudal – Najväčší európsky výrobca polyuretánových pien, tmelov a lepidiel má v portfóliu široký výber lepidiel rôzneho určenia. Dobrý pomer cena/kvalita.
 • Bison – Jeden z najvýznamnejších svetových producentov lepidiel má na svojom konte lepidlá pre bežné domáce aj profesionálne účely. Do pozornosti dávame napríklad vysokopevnostné tekuté polyuretánové lepidlo pre veľmi namáhané spoje, vhodné pre použitie v interiéri aj exteriéri (Bison PU MAX).
 • Titebond – Americká značka urobila vo svete lepidiel na drevo niekoľko revolučných prevratov a jej lepidlá na drevo sú považované za to najlepšie. V recenziách pozitívne hodnotené pre dlhodobé výsledky bez straty na funkčnosti.
 • Den Braven – Český výrobca stavebných hmôt je obľúbenou voľbou profesionálov. Lepidlá na drevo schopné vytvárať odolné spoje, nie sú agresívne k podkladu, odolávajú bežným chemikáliám a v skupine D4 odolávajú poveternostným vplyvom.
 • Pattex – Ak sa povie lepidlo, na značku Pattex si väčšina spomenie ako na prvú možnosť. V domácom prostredí obľúbené pre univerzálnosť – vhodné napríklad na lepenie všetkých druhov dreva, tvrdého dreva, papiera, kože, lepenky, textilu a polystyrénu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1SOUDAL 66A PU Lepidlo na drevo / D4

Náš víťaz, najlepšie lepidlo na drevo
✔️ Veľká lepiaca sila
✔️ Najvyššia trieda vodovzdornosti D4
✔️ Krátka doba schnutia
✔️ Možné použiť na vlhké drevo
✔️ Široké využitie so spoľahlivým výsledkom
📌 od 7 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2 BISON PU Max lepidlo na drevo / D4

Tekuté polyuretánové lepidlo
✔️ Pre pružný typ spoja s vysokou pevnosťou
✔️ Vysoká odolnosť proti vlhkosti a rozdielnym teplotám
✔️ Rýchle zasychanie
✔️ Vhodné na tvrdé aj mäkké drevo
📌 od 8 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Titebond III Ultimate Lepidlo na drevo / D4

Dobre hodnotené lepidlo
✔️ Extrémne vodeodolné lepidlo pre vnútorné i vonkajšie použitie
✔️ Odolnosť proti vode D4
✔️ Dobre brúsiteľné a lakovateľné
✔️ Univerzálne použitie na rôzne druhy dreva
✔️ Dá sa používať aj pri nízkych teplotách
📌 od 18 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4DEN BRAVEN Woodfix / D3

✔️ Na lepenie tvrdých a mäkkých drevín, podláh, parkiet, rámov, okien
✔️ Vodovzdornosť v triede D3
✔️ Po vytvrdnutí transparentné
✔️ Pevnosť lepených spojov je vyššia než samotného dreva
📌 od 5 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5DEN BRAVEN Woodfix / D2

✔️ Na tvrdé aj mäkké drevo, vrátane drevených hračiek a produktov, ktoré sú v kontakte s potravinami
✔️ Netoxické, hygienicky a zdravotne neškodné
✔️ Rýchla doba schnutia
✔️ Po vytvrdnutí transparentný film
📌 od 2 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6PATTEX Wood Standard lepidlo na dřevo / D2

✔️ Vhodné na všetky typy dreva
✔️ Vysoká lepiaca sila
✔️ Po vytvrdnutí transparentný film
✔️ Spoj je po vytvrdnutí pružný, pretierateľný a šetrný k nástrojom
✔️ Nespôsobuje zafarbenie dreva
📌 od 4 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin