Najlepšie štiepačky dreva: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie štiepačky dreva Aké prevedenia a parametre majú najlepšie štiepačky dreva? Ak u vás vykurovacia sezóna znamená pokáľať niekoľko „kubíkov“ dreva, potom sa nezaobídete bez pracovného náčinia. Klasickú sekeru vystriedali benzínové alebo elektrické píly a mimoriadnej obľube sa tešia výkonné štiepačky dreva.

S ich pomocou sa zvládnete vysporiadať sa s prípravou dreva na zimu za výrazne nižší čas a bude vás to stáť i menšie množstvo vynaloženej energie. Ako však spoznať v ponuke obchodov štiepačku, ktorá toto dokáže? Pre uľahčenie výberu prinášame tabuľku s modelmi, kde si nájde svoj tip náročný spotrebiteľ aj občasný chatár, ktorý nepotrebuje zariadenie na vysokú záťaž.

Podľa akých parametrov sa pri výbere štiepačky rozhodovať? Na úvod je dôležité zvážiť, aké drevo budete štiepať – jeho tvrdosť, dĺžku a priemery polien a klátov, koľko fyzickej aktivity chcete vynaložiť, či aký pohon štiepačky by bol ideálny pre vaše podmienky. V sprievodcovi sa tiež dozviete:

  • aké druhy štiepačiek sú na trhu k dispozícii,
  • akým spôsobom drevo štiepajú,
  • ako zvoliť štiepaciu silu,
  • aj aké veľké kmene dokážu štiepať.

Všetko ideálne tak, aby ste sa pri chystaní dreva na zimu čo najmenej unavili. Keďže ide o prístroje, ktoré vykonávajú náročnú činnosť, potrebujete mať bezpečný a spoľahlivý chod. Pri svojom výbere sa zamerajte aj na dostupné recenzie štiepačiek dreva, aby ste mali pohromade čo najviac informácií o reálnom chode.

Najlepšie štiepačky dreva podľa nás a recenzií

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Scheppach HL 760 LS
Náš víťaz, výborné hodnotenie
✔️ V priebehu hodiny spracuje až 100 polien
✔️ Ochranná klietka, automatický návrat piestu či poistka
✔️ Kompaktné rozmery
✔️ Skvele hodnoceno
✔️ Robustná konštrukcia
📌 od 320 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Scheppach Compact 15 T
Najlepšia vertikálna štiepačka
✔️ Bezúdržbový motor so silou 15 ton
✔️ Spĺňa aktuálne európske bezpečnostné predpisy 2022
✔️ Komfortné nastavenie dĺžky štiepacej dráhy
✔️ Bezpečnosť na prvom mieste
✔️ Masívny rozširovací štiepací klin
📌 od 1170 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Scheppach HL 460
✔️ Pre krb, ohnisko, gril či chatu
✔️ Čerstvé drevo rýchlosťou až 100 polien za hodinu
✔️ Pracuje ticho
✔️ Vyvinie vysoký tlak až 4 tony
✔️ Štiepačka je vybavená systémom VARIO
📌 od 240 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4HECHT 670
✔️ Motor (2000 W) a pracovným tlakom až 7 ton
✔️ Štiepačka pohodlne spracuje až 52-cm kusy dreva
✔️ Obsahuje dve veľké kolesá pre presun
✔️ Dôraz na bezpečnosť
✔️ Odnímateľný kovový kryt
📌 od 360 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Vari 8T 400V
✔️ Dokáže pohodlne deliť polená o dĺžke do 55 cm
✔️ Štiepačka spĺňa novú normu EU pre bezpečnosť práce
✔️ Nové, pevnejšie ukotvenie polien pri štiepaní
✔️ Silný trojfázový elektromotor na 400 V o výkone 3000 W
✔️ Hmotnosť tohto stroja je 109 kg (má kolečka)
📌 od 640 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Güde GHS 500/7 TED
✔️ Vytvárá tlak oleja 250 bar, čo zaisťuje štiepaciu silu 7 t
✔️ Dve veľké prepravné kolesá a rukoväť
✔️ Dvojručné bezpečnostné ovládanie
✔️ Odkladací priestor na štiepaný materiál
📌 od 480 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať štiepačku dreva: 5 základných krokov pre jednoduchšie rozhodovanie

Hoci drevo už nie je v slovenských domácnostiach prioritným palivom, príjemne hrejivé teplo dreva má svoju silu a čaro. Kombinované vykurovanie je trendom v rodinných domov najmä posledné roky, kedy sa denná časť domu – obývačka, kuchyňa a jedáleň – vyhrievajú jedným centrálnym krbom alebo kachľami a tým umocňujú rodinnú pohodu.

Ďalšou možnosťou je chýbajúca plynofikácia v lokalite, kde máte postavený dom alebo chatu a všetci veľmi dobre vieme, že cena za vykurovanie elektrickou energiou sa každoročne zvyšuje. Vykurovanie drevom má na Slovensku tradíciu podporenú aj rázom našej krajiny s množstvom lesov, ktoré z času na čas potrebujú prečistiť od napadnutých drevín alebo stromov zničených silným vetrom.

Skôr, ako sa rozhodnete kúpiť štiepačku dreva, je dobré mať prehľad o základných parametroch a možnostiach, ktoré trh ponúka.

1) V akej polohe má byť drevo? Druhy štiepačiek

Niektoré rozdiely sú zjavné už na prvý pohľad zo samotnej konštrukcie štiepačky, upevňovacieho a štiepacieho mechanizmu. Správny výber zníži fyzickú náročnosť aj riziko poranenia. Nezabudnite zohľadniť aj zdroje dreva, ktoré sa vo vašej oblasti vyskytujú.

Horizontálna štiepačka dreva

Už z názvu je jasné, že kmene sa do nej vkladajú vo vodorovnej polohe a v tejto osi je drevo posúvané proti ostriu, ktoré ho štiepi. Na trhu môžete nájsť menšie modely, vhodné na občasné štiepanie, ktoré ponúkajú o niečo nižší výkon, ale aj prijateľnú cenu. Hravo si poradia s kmeňmi do priemeru 25 – 30 cm v dĺžke 35 – 50 cm (v závislosti od typu a značky).

Takto pripravené drevo je možné hneď používať na vykurovanie (vojde do krbu alebo kachlí). Zvyčajne sa ukladá na zem, čo je dáva veľkú stabilitu, no zároveň vyžaduje zohýbanie sa pri vkladaní kmeňov. Konštrukcia drahších a aj omnoho výkonnejších profi modelov je však koncipovaná tak, aby ste i dlhý ťažký kmeň dopravili do štiepačky bez nutnosti nadvihovania.

Vertikálna štiepačka dreva

V tomto prípade je drevo zvislo osadené do štiepačky dreva a proti nemu sa posúva v zvislej osi ostrie, ktoré ho štiepi na časti. Dokážu naštiepať drevo na celú zimu, disponujú vyšším výkonom, no i cenou. Drevo po rozštiepnutí zostáva v štiepacom kanáli a môžete ho jednoducho odobrať. V ponuke obchodov natrafíte aj na modely, ktoré zvládajú drevo s dĺžkou 1 meter o priemere 30 – 50 cm. Dosahujú 2 – 3 krát vyšší tlak ako horizontalne štiepačky dreva.

2) Na akom princípe prebieha štiepanie dreva?

Vo väčšine prípadov sa o štiepenie stará silný robustný klin, ktorý sa pod tlakom niekoľkých ton zatláča do kmeňa stromu, najčastejšie za pomoci elektrohydraulického systému. K dispozícii môžete mať aj krížovú alebo hviezdicovitú násadu na klin, ktorá drevo rozštiepi na viac, ako dve časti (napr. 4, 6, 8). O to väčší výkon však musí zariadenie vyvinúť, pretože sila sa bude rozkladať viacerými smermi.

Druhou možnosťou je odolný kužeľovitý tŕň so závitom, ktorý sa vo vysokej rýchlosti za podpory silného elektromotora otáča a zavŕtava sa do dreva. Nevýhodou je však to, že tŕň môže v dreve uviaznuť, preto by mala byť takáto štiepačka jednoznačne opatrená spätným – reverzným chodom. Veľký pozor treba dávať aj na zachytenie odevu o kužeľ.

3) Spoznajte dôležité parametre

Typ pohonu a výkon motora

Štiepačky môžu byť manuálne, s elektrickým motorom alebo so spaľovacím motorom. Ručná sila alebo motor poháňajú hydraulické čerpadlo štiepačky. V našich podmienkach sú najobľúbenejšie práve také štiepačky, ktoré využívajú elektrickú energiu.

Podľa výkonu štiepačky a jej štiepacej sily ich však poháňa nielen štandardné napätie 230 V, ale i silnoprúd s 380 V. Ak viete, že na mieste spracovania dreva nebudete mať k dispozícii elektrickú sieť, do úvahy pripadajú aj menšie štiepačky so štvortaktným benzínovým motorom alebo silné výkonné stroje s dieselovým motorom.

Výkon štiepačky sa udáva v kW (staršie údaje používajú aj konskú silu – HP) a veľmi úzko súvisí s nasledujúcim parametrom.

Tlak štiepania – štiepacia sila

Čím vyšší je tlak štiepania (alebo aj štiepacia sila), tým je vyšší výkon štiepačky. Tlak je v tomto prípade uvádzaný v tonách.

Na spracovanie mäkšieho smrekového a borovicového dreva budete potrebovať tlak približne 4 – 5 ton. Dubové a bukové drevo je tvrdšie, zíde sa vám štiepačka s tlakom minimálne 7,5 t. Profesionálne drevorubačské štiepacie stroje pracujú s tlakom až 40 ton a viac.

O tom, s akou “ľahkosťou” si štiepačka s drevom poradí, rozhoduje nielen druh dreva, ale i jeho dĺžka, priemer a stav vysušenia dreva.

Maximálna dĺžka a priemer štiepania

So samotným tlakom štiepania úzko súvisia aj parametre vkladaných kmeňov. Zaujímať by vás mali predovšetkým maximálne hodnoty dĺžky a priemeru polena. Dĺžka sa pre bežné domáce štiepačky zväčša pohybuje v rozmedzí 35 – 110 cm a maximálny priemer môže byť až 50 cm.

Naša rada: Rozumne vyberajte nielen štiepačku dreva, ale i samotné drevo. Vo väčšine prípadov je potrebné kmene aj tak napíliť na optimálnu dĺžku, ktorá sa vojde do krbu, kachiel, či piecky. To by ste mali urobiť ešte skôr, ako začnete kmene štiepať. Vkladať do štiepačky ťažký metrový klát, zaťažiť štiepačku a následne prepiľovať každú naštiepanú časť bude zrejme poučením do budúcej sezóny.

4) Základom je stabilná konštrukcia

Hmotnosť stredne veľkej štiepačky dreva začína na 30 – 40 kg a platí, že čím je stiepaška ťažšia, tým viac jej komponenty vydržia. Na kovovú konštrukciu je totiž vyvýjaný vysoký tlak, preto umiestnenie štiepačky vyžaduje stabilitu a rovnosť podložia.

Pre jednoduchú manipuláciu isto oceníte, ak bude vybavená transportnými kolieskami a pevným madlom na pridŕžanie.

5) Nezabudnite na ovládacie prvky a bezpečnosť

Práca so štiepačkou vyžaduje sústredenosť, dodržanie postupov a bezpečnosť pri práci. Odporúča sa, aby ste mali všetky časti tela prikryté vhodným pracovným odevom, oči a uši chránené. Najmä z veľmi suchého dreva môžu totiž odletovať ostré kusy dreva,a dokonca vo vysokej rýchlosti. Preto by štiepačka nemala byť umiestnená v tesnej blízkosti krehkých predmetov, áut, okien a ani by sa počas jej činnosti nemali v okolí pohybovať ďalšie osoby, predovšetkým malé deti.

Štiepačky sú väčšinou vybavené obojručným ovládaním, čím sa znižuje riziko úrazu voľnej ruky. Ak by bolo ovládanie iba na jednej strane, voľnou rukou by ste sa mohli snažiť manipulovať s drevom a riskujete tak zranenie. Takto majiteľ stojí pevne pred štiepačkou a dohliada na jej chod. Kvalitné štiepačky dreva sú opatrené bezpečnostnými prvkami, ktoré zabraňujú samovoľnému chodu.

Najpredávanejšie štiepačky na drevo

Najpredávanejšie štiepačky na drevo na trhu podľa portálu Heureka.sk

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Scheppach HL 760 LS
Náš víťaz, výborné hodnotenie
✔️ V priebehu hodiny spracuje až 100 polien
✔️ Ochranná klietka, automatický návrat piestu či poistka
✔️ Kompaktné rozmery
✔️ Skvele hodnoceno
✔️ Robustná konštrukcia
📌 od 320 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Scheppach Compact 15 T
Najlepšia vertikálna štiepačka
✔️ Bezúdržbový motor so silou 15 ton
✔️ Spĺňa aktuálne európske bezpečnostné predpisy 2022
✔️ Komfortné nastavenie dĺžky štiepacej dráhy
✔️ Bezpečnosť na prvom mieste
✔️ Masívny rozširovací štiepací klin
📌 od 1170 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Scheppach HL 460
✔️ Pre krb, ohnisko, gril či chatu
✔️ Čerstvé drevo rýchlosťou až 100 polien za hodinu
✔️ Pracuje ticho
✔️ Vyvinie vysoký tlak až 4 tony
✔️ Štiepačka je vybavená systémom VARIO
📌 od 240 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4HECHT 670
✔️ Motor (2000 W) a pracovným tlakom až 7 ton
✔️ Štiepačka pohodlne spracuje až 52-cm kusy dreva
✔️ Obsahuje dve veľké kolesá pre presun
✔️ Dôraz na bezpečnosť
✔️ Odnímateľný kovový kryt
📌 od 360 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Vari 8T 400V
✔️ Dokáže pohodlne deliť polená o dĺžke do 55 cm
✔️ Štiepačka spĺňa novú normu EU pre bezpečnosť práce
✔️ Nové, pevnejšie ukotvenie polien pri štiepaní
✔️ Silný trojfázový elektromotor na 400 V o výkone 3000 W
✔️ Hmotnosť tohto stroja je 109 kg (má kolečka)
📌 od 640 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Güde GHS 500/7 TED
✔️ Vytvárá tlak oleja 250 bar, čo zaisťuje štiepaciu silu 7 t
✔️ Dve veľké prepravné kolesá a rukoväť
✔️ Dvojručné bezpečnostné ovládanie
✔️ Odkladací priestor na štiepaný materiál
📌 od 480 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej štiepačky dreva. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom kvalitnej štiepačky dreva z dostupnej ponuky na trhu.
4.9/5 - (11 votes)
0 Zdieľanie

Pridajte váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin