Najlepšie zváracie invertory: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie zváracie invertoryZváračka patrí k výbave, ktorá patrí do rúk skúsených majstrov a mechanikov. Pri práci treba zvýšiť opatrnosť a predovšetkým vedieť, ako s týmto strojom a materiálmi, ktoré plánujete zvárať, pracovať. Z času na čas by sa však zišla aj domácemu hobby majstrovi a preto, ak si už zváračku nechcete požičiavať od suseda alebo švagra, prezrite si nasledujúci rebríček s tipmi na najlepšie zváracie invertory, ktoré sprevádza celý rad spokojných recenzií.

Keďže nejde o úplne bežnú výbavu do dielne, je na mieste zorientovať sa v hlavných parametroch, typoch a technológiách. Vodár/kurenár sa bude obzerať v ponuke polyfúznych zváračiek. Ak nechcete platiť za elektroniku naviac a nevadí vám vyššia hmotnosť, zablúdite medzi statické trafozváračky. Posledné roky však priniesli závan inovácie aj do tohto segmentu a dnes už medzi najpredávanejšie patria zváracie invertory, ktoré sú na rozdiel o ťažkých klasických zváračiek vybavené množstvom užitočných a bezpečnostných funkcií. K ich popularite prispieva aj nízka hmotnosť, preto sa hodia aj na zváranie vo výškach, či kdekoľvek potrebujete byť viac v pohybe.

Kde začať? Od čoho sa odpichnúť? Ako vybrať čo najlepšie prevedenie a zároveň sa nedostať do cenových výšin? V našom sprievodcovi výberom nájdete viacero dôležitých informácií a tipov, ktoré vám priblížia činnosť a funkcie moderných zváračiek. Svoju pozornosť sme zamerali na testy a recenzie zváracích invertorov, ktoré predstavujú najpočetnejšiu kategóriu. Výsledkom je tabuľka, kde nájdete produkty, ktoré svojou kvalitou presvedčili tisíce domácich majstrov a lákajú veľmi dobrým pomerom cena/výkon.

Najlepšie zváracie inventory na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Najlepšie hodnotenia
Omicron GAMA 166

Prúdový rozsah: 10 - 160 A
Zaťažovateľ:
20% - 160A
60% - 105A
100% - 80A
Rozmery (Š x D x V): 130 x 285 x 215 mm
Hmotnosť: 5,3 kg
⭐ 100 %270 € Čítať recenzie
#2Kühtreiber KITin 165

Prúdový rozsah: 10-160 A
Zaťažovateľ:
45% - 160A
60% - 120A
100% - 95A
Rozmery (Š x D x V):
330 x 143 x 245 mm
Hmotnosť: 5,7 kg
⭐ 98 %200 € Čítať recenzie
#3Omicron GAMA 1550 A

Prúdový rozsah: 10 - 150 A
Zaťažovateľ:
60% - 150A
100% - 130A
Rozmery (Š x D x V):
145 x 225 x 305 mm
Hmotnosť: 5,7kg
⭐ 98 %200 € Čítať recenzie
#4Scheppach WSE900

Prúdový rozsah: 20 - 160 A
Zaťažovateľ:
23% -160A
60% -100A
100% - 80A
Rozmery (Š x D x V):
145 x 205 x 310 mm
Hmotnosť: 6,1 kg
⭐ 96 %170 € Čítať recenzie
#5Solution FAST 160 s príslušenstvom

Prúdový rozsah: 20 - 160 A
Zaťažovateľ:
60% - 160A
100% - 124A
Rozmery (Š x D x V):
118 x 119 x 280 mm
Hmotnosť: 3,5 kg
⭐ 94 %135 € Čítať recenzie
#6Güde MIG 155/6W

Prúdový rozsah: 25 - 130 A
Zaťažovateľ:
10% - 130A
30% - 75A
Rozmery (Š x D x V): -
Hmotnosť: 25 kg
⭐ 94 %220 € Čítať recenzie

Ako vybrať zvárací invertor

Pre čoraz priaznivejšiu cenu sa zvárací invertor stáva obľúbenou a pomerne dobre využiteľnou výbavou nielen do profi dielne, ale aj pre bežných“ domácich majstrov. Netreba si príliš domýšľať dôvody – okolo domu sa ich nájde hneď niekoľko. Isto oceníte, že máte možnosť kedykoľvek opraviť poškodený kovový zvar alebo si zmajstrovať čokoľvek podľa svojich predstáv.

 • Prasklo zábradlie? Poškodila sa kovová konzola na odkvapovom systéme? Potrebujete navariť kus plechu na starú prederavenú nádrž? Chcete na aute napraviť škody, ktoré napáchala korózia? Je na čase kúpiť zvárací invertor!

S kvalitnou zváračkou a znalosťou postupu práce môžete naplno využívať jej potenciál. Poďme si bližšie rozobrať pojmy, ktoré súvisia s výberom zváračky. Nebude chýbať ani rozdelenie do cenových kategórií, či zoznam overených výrobcov, u ktorých ponuke nájdete skutočne vydarené produkty za rozumnú cenu.

 

Základné typy zváračiek

Na trhu nájdete stovky rozličných zváračiek. Najdôležitejšie je vybrať si zváračku s ohľadom na samotný účel a využitie. Nie sú totiž všetky univerzálne a každý typ vyniká v niečom inom. Zvážte hrúbku a typ materiálu a ide sa na to.

Trafozváračky

Tento typ netreba starším ročníkom veľmi predstavovať. Ide o základnú zváračku bez prídavných funkcií a elektroniky naviac. Istými pozitívnymi zmenami však prešli a dnes im nechýba usmerňovač napätia, vďaka čomu ich používanie pri dodržaní všetkých bezpečnostných pravidiel zvládnu aj menej skúsení užívatelia.

Myslite na to, že pri zapojení do siete potrebujete dostatočne silný 16A istič. Samotné zariadenia patrí k ťažším, váži okolo 15 – 20 kg, preto sa niekedy označujú aj ako statické zváračky. Hodia sa predovšetkým na použitie, kde máte všetko potrebné na dosah na jednom mieste, napríklad v dielni – čo znamená, že zváraný materiál môže prísť k zváračke a nie naopak. Na opakované prenášanie nie sú vhodné. Pri výbere sa zamerajte na kvality ventilátora a parameter zaťažovateľa. Ten uvádza úmernosť medzi zváraním a chladením. Priemerné trafozváračky v 10-minútovom cykle zvládajú 4 minúty zvárania a 6 minút potrebujú na ochladnutie. Bezpečnostná poistka chráni zariadenie pred prehriatím a skôr vám aj tak nedovolí pokračovať. Najlepšie trafozváračky majú tento pomer opačný – 6 minút zvárania + 4 minúty na ochladnutie.

Polyfúzne zváračky

Ide o špecifický typ zváračiek s presným určením. Sú vhodné na tavenie a spájanie rôznych plastov. Nedokážu vyvinúť teplotu, ktorá by spôsobila tavenie kovov. Pre kurenárov, inštalatérov a vodárov však predstavujú výborne využiteľného pomocníka.

Polyfúzna zváračka má kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Môžete s ňou pracovať aj v stiesnených priestoroch, čo je pri oprave vodovodného potrubia alebo kanalizácie vítanou vlastnosťou. Vzhľadom na rôzne druhy plastov stavte na prevedenie s bohatým príslušenstvom a možnosťou plynulého nastavenia teploty.

Zváracie invertory

Tretí a zároveň aj v súčasnosti najvyhľadávanejší typ predstavujú zváracie invertory (z ang. inverter – menič). Ide o zmenšeniny klasických zváračiek, ktoré sú nadupané pokročilou elektronikou. Vynikajú nízkou hmotnosťou, malými rozmermi a vysokou účinnosťou.

Frekvencia sieťového napätia je 50 Hz. Pomocou meničov – invertorov dokážu zvýšiť frekvenciu napätia na požadovaných 60 – 100 Hz. K zásadným prednostiam patrí pomerne jednoduchá zmena charakteristiky zdroja a vďaka tomu je možné prispôsobenie rôznym metódam zvárania (MMA, TIG, MIG / MAG). Rastie ich viacúčelovosť, teda ich možno považovať za univerzálne stroje. Sú vhodné nielen pre skúsených užívateľov, ale aj začiatočníkov. Kým pri trafozváračkách musíte priniesť materiál k zdroju, s ľahkým zváracím invertorom prehodenom na ramene sa môžete vybrať aj na rebrík.

bezpečnosť pri zváraní

Technológia zvárania a konečný výsledok

Technológia zvárania je priamo naviazaná na druh zváraného materiálu a konečný výsledok. Ak vám ide iba o funkčnosť, nebude vám vadiť, že spoj je mierne neestetický, pokrytý troskou. Sú však situácie, kedy aj pri zváraní potrebujeme dosiahnuť úhľadný, nerušivý zvar a vzájomnú súhru materiálov. Priblížme si 4 najčastejšie technológie a ich rozdiely:

 • MMA – Ide o zváranie pomocou obalovanej elektródy s najlepším využitím pri zváraní ocele. O všetko sa postará elektróda, odpadá teda starosť s plynovou bombou. Nevýhodou je však vzhľad samotného výsledku. Zvar je potrebné po dokončení zvárania prebrúsiť drôtenou kefou a čo najviac začistiť. Na mieste zvaru totiž vzniká tzv. troska, ktoré je viditeľná pri akejkoľvek snahe.
 • MIG/MAG – Po skratkou sa ukrýva anglické označenie Metal Inert Gas / Metal Active Gas. Táto metóda odstránila hlavný nedostatok MMA zvárania – trosku. Pri zváraní sa používa ochranný plyn, ktorý zabraňuje jej vzniku. Výborné výsledky dosiahnete aj pri zváraní tenkých plechov. K nevýhodám patrí najmä ťahanie plynovej bomby za sebou a tiež aj nemožnosť pracovať za veterných podmienok vonku. Vietor ochranný film rozfúka a na zvare bude troska tak či tak.
 • FLUX – Ide o vylepšenie MIG-MAG technológie, známe aj ako zváranie rúrkovým drôtom. Nie je totiž potrebná plynová bomba. Ochranný plyn sa pri zváraní odparuje priamo z dutej elektródy.
 • TIG – Najnovšia technológia zvárania, ktorú môžete využívať aj na mäkké či citlivé kovy. Zvárač pracuje s neodtaviteľnou wolfrámovou elektródou a musí používať obidve ruky. V jednej ruke drží horák a v druhej zase prídavný materiál, z ktorého sa postupne odtavuje. Už na pohľad ide o pracnú činnosť, ktorá vyžaduje značné zručnosti, no výsledok je spomedzi zváracích metód najkvalitnejší a najprecíznejší.

Zvárací prúd a zaťažovateľ

Pri zváracích invertoroch je jedným z najdôležitejších parametrov možnosť regulácie zváracieho prúdu (tzv. prúdový rozsah). Ten sa totiž mení v závislosti od materiálu a jeho hrúbky. Dostatočný zvárací prúd je nevyhnutným predpokladom pre úspešné vytvorenie zvaru. Pre bežné domáce použitie vystačíte priemerne s max. zváracím prúdom do 100 – 120 A. Rozsah zváracieho prúdu na moderných invertoroch sa však pohybuje v nadštandardnom intervale, a to od 20 A až po 180 A, čo pozitívne rozširuje jeho využiteľnosť.

Ukazovateľom kvality zváračky je tzv. zaťažovateľ, ktorý býva vyjadrený v percentách. Pri zváračkách sa zaužívali 10-minútové cykly a počet percent vyjadruje čas, počas ktorého môžete v rámci 1 cyklu súvisle zvárať.

 • Ak sa z popisu zváračky dozviete, že zaťažovateľ je 40 %, znamená to, že 4 minúty môžete zvárať a 6 minút bude prebiehať chladenie.

Zároveň súvisí zaťažovateľ so zváracím prúdom. Čím vyšší zvárací prúd použijete, tým je doba zvárania kratšia. Hodnota zaťažovateľa sa preto udáva pri konkrétnom prúde (napr. 35 % pri 160 A, 60 % pri 120 A, 100 % pri 95 A). Nechýba ani teplota, pri ktorej došlo k meraniu. Najčastejšie ide o teplotu 40 °C. Je teda predpoklad, že pri zváraní v okolitej teplote do 20 °C sa zvárací invertor bude ochladzovať aj rýchlejšie a prestoje budú kratšie. Výrobcovia však počítajú s tým, že sa zvára prevažne cez leto, kedy sú aj okolité teploty vyššie.

Hmotnosť, veľkosť a ovládanie

Reálna hmotnosť zváračky záleží predovšetkým od jej typu. Kým pri klasických trafozváračkách treba počítať s hmotnosťou minimálne 15 kg, kvalitný zvárací invertor novšieho typu môže vážiť 5 – 8 kg. Pri práci pocitíte každý kilogram navyše, preto by ste nemali podceniť ani váhu, rozmery a prenosnosť.

Ovládacie prvky na prednom paneli zváračky musia vykazovať istú odolnosť. Keďže pracujete v rukaviciach, vždy je lepšie, ak patria k priestorovo „výraznejším“ a zároveň s dostatočne kontrastným značením, aby vám už na prvý pohľad bolo jasné, aký mód volíte.

Užitočné funkcie zváracích invertorov

Vstavané funkcie zváracích invertorov uľahčujú prácu a za ich asistencie dosiahnete lepší výsledok. V súčasnosti je ich obrovské množstvo. Vyberieme z nich najfrekventovanejšie, ktoré súvisia s už spomínanými technológiami.

 • Arc Force (MMA) – Zabezpečuje priebežnú reguláciu zváracieho prúdu, aby sa dosiahol čo najrovnomernejší zvar. Využívané najmä v situáciách, kedy neudržíte konštantnú vzdialenosť elektródy od zváraných materiálov.
 • Anti Stick (MMA) – Funkcia, ktorá dokáže okamžite rozpoznať, že by mohlo dôjsť k prilepeniu elektródy k zváranému materiálu. V tej chvíli obmedzí zvárací prúd.
 • Hot Start (MMA) – Ide o obvod, ktorý nastaví parametre na výstupe invertora tak, aby uľahčil zapálenie oblúka.
 • Short ARC (MIG/MAG), alebo aj krátky oblúk – K taveniu drôtu dochádza pri krátkych impulzoch/skratoch. S využitím tejto funkcie môžete zvárať v rôznych polohách a uhloch. Vhodné najmä tenké vrstvy zvaru a citlivé materiály.
 • Spray ARC (MIG/MAG), alebo aj rozstrekovaný oblúk – K taveniu drôtu dochádza pri vyšších prúdoch a napätí, než pri Short Arc. Roztavené kvapôčky kovu putujú oblúkom k základnému kovu alebo k spoju, na ktorom sa pracuje. Vhodné pre hrubšie materiály (od 3 mm a viac) a zaoblené spoje. Zvarenec sa totiž rýchlo prehrieva,tenké materiály by sa deformovali.
 • Pulse ARC (MIG/MAG), alebo aj pulzný oblúk – Ide o kontrolovaný priebeh režimu Spray ARC, pri ktorom máte možnosť regulovať frekvenciu aj rýchlosť tavenia materiálu (vznikajú pulzy). Pri maximálnej hodnote zváracieho prúdu dôjde k odtaveniu kvapôčky a jej nánosu na zvarenec. Používa sa pri zváraní tenkých materiálov (aj do 3 mm), ktoré by inak rýchlo podliehali účinkom tepla.
 • HF (TIG) – Vysokofrekvenčné zapálenie oblúku bez styku elektródy so zvarencom. Často využívané pri začatí zvárania bez ohľadu na východiskovú polohu.
 • Lift (TIG) – Technológia umožňuje zapáliť elektrický oblúk aj po oddialení wolfrámovej elektródy od zvarenca (cca na 2-3 mm). Takýmto spôsobom sa znižuje opotrebovanie elektródy.
 • Post Gas – Možnosť nastaviť dobu dofuku inertného plynu pre obmedzenie vzniku trosky.
 • Slope Down – Funkcia umožňuje postupný pokles zváracieho prúdu po ukončení zvárania až po hodnotu ibase.
 • SYNERGY (súčinnosť) – Pokročilá technológia, ktorá umožňuje využívať viacero funkcií zváračky zároveň. Môžete si tiež do pamäte uložiť niekoľko osobných nastavení pre často používané technologické postupy.
 • Režim 2T/4T – V režime 2T (dvojtakt) sa po stlačení tlačidla uvedie zváračka do chodu, po jeho pustení sa vypne. V režime 4T (štvortakt) zostáva zváračka v chode aj po pustení tlačidla na horáku a zastaví sa až ďalším stlačením. Vhodné najmä pri dlhých zvaroch, aby pri práci nebolel prst.
 • Pilot ARC – Riadené, často aj automatické zapálenie elektrického oblúka.
 • Bi-Level – Funkcia umožňuje prepínať zvárací prúd pri práci v dvoch úrovniach. Prvá úroveň je pôvodne nastavený prúd, druhá úroveň býva nižšia.

ako vybrať zváračku

Ceny zváracích invertorov

Na trhu sa nachádza široký výber zváračiek, od základných hobby domácich prístrojov, až po profesionálne priemyselné zváračky s parametrami, ktorých potenciál byv bežných podmienkach zrejme nevyužil ani stredne zdatný domáci majster. V nasledujúcom cenovom rozdelení sme sa preto zamerali najmä na domáce zváračky, ktoré vám môžu byť nápomocné pri množstve opráv, renovácií alebo jednoducho vždy, keď potrebujete spojiť kus kovu o kov.

Zváracie invertory do 150 €

Už v základnej cene môžete kúpiť niekoľko konštrukčne menších invertorových a polyfúznych zváračiek (čiže zváračiek na plast). Svojím prevedením sú vhodné skôr na občasné použitie, ako na pravidelnú záťaž. Pri maximálnom prúde sa zaťažovateľ pohybuje na hodnote cca 30 – 40 % (t.j 3-4 minúty zvárania, potom chladenie).

Zváracie invertory do 300 €

Aktuálne najpredávanejšie zváracie invertory pre domáce použitie nájdete s cenovkou od 150 – 300 €. Ide o produkty známych značiek, ktoré pútajú pozornosť optimálnym výkonom, množstvom užitočných funkcií a všestrannosťou. Hoci ešte nespĺňajú parametre profesionálnych zváračiek, majú potenciál patriť k výbave, ktorej u vás v dielni nájdete opakované využitie.

Zváracie invertory od 300 €

Prevažná väčšina ponuky zváračiek je zoskupená v kategórii od ceny 300 € a viac. Na svoje si tu prídu nároční používatelia, ktorí hľadajú perfektný výkon, množstvo rozmanitých nastavení, moderných technológií, pokročilé chladenie a dlhú životnosť.

Približne od sumy 1000 € už možno hovoriť o prístrojoch s profesionálnym určením. Viactisícové zváračky sú stavané na vysokú záťaž a svoje uplatnenie nájdu v priemysle aj autodielňach.

Najlepšie značky zváracích invertorov

V rebríčkoch predajnosti a v testoch zváracích invertorov nájdete niekoľko stabilných hráčov. Odporúčame prezrieť si aj recenzie a užívateľské hodnotenia. Ku každému vychytenému modelu nájdete na internete niekoľko desiatok recenzií. Stávkou na istotu sú výrobcovia, ktorí patria k prevereným a majú v ponuke desiatky produktov v rôznej výbave a aj účele použitia. Nedajte sa zlákať podozrivou ponukou. Cenovo výhodná „no name“ zváračka z akcie v hypermakete zvyčajne prináša iba rozpačitý výsledok, nespokojnosť a takmer nulový po/záručný servis.

 • Omicron – Tradičná česká značka je spojená s výborne predávanými modelmi. Zameriava sa na výrobu a predaj domácich zváračiek aj profesionálnych zváracích strojov. K prednostiam patrí dobrá cenová dostupnosť aj spoľahlivý servis.
 • Kühtreiber – Hoci názov tejto značky by vás smeroval do iných štátov, opäť ide o českého výrobcu zváracej techniky s celosvetovým pôsobením. Dáva si záležať na tom, aby boli všetky komponenty vyrobené v ČR. Ponuka je nadštandardne bohatá. Vyrábajú zváračky od základných až po špičkovo vybavené prístroje pre priemysel.
 • Scheppach – Tradičná nemecká značka si získala pozornosť svojimi ľahkými, kompaktnými a ľahko ovládateľnými zváracími invertormi za rozumnú cenu.
 • Güde – Zváračky nemeckého výrobcu získavajú veľmi dobré hodnotenia v odborných testoch (napr. Heimwerker Praxis, hodnotenie 1,5 pre model Güde GIS 160). V ich prospech hovorí pomer cena/výkon a rovnako tak aj dobrá užívateľská prívetivosť. Skúsených zváračov neurazia, nováčikov neodradia.
 • Tech Solution – Zváracou, rezacou a nabíjacou technikou sa zaoberá slovenská značka Tech Solution. V centre pozornosti nakupujúcich sú najmä multifunkčné zváracie invertory disponujúce 3 metódami zvárania (MMA, MIG/MAG, TIG) v cene od 300 – 400 €.
 • VECTOR WELDING – Ak sa zváranie stalo vašou najväčšou záľubou a možno aj pracovnou náplňou, vyberte sa do ponuky digitálne riadených zváracích strojov s možnosťou uloženia nastavených parametrov zvárania. Dôraz na veľmi presný a stabilný oblúk.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Najlepšie hodnotenia
Omicron GAMA 166

Prúdový rozsah: 10 - 160 A
Zaťažovateľ:
20% - 160A
60% - 105A
100% - 80A
Rozmery (Š x D x V): 130 x 285 x 215 mm
Hmotnosť: 5,3 kg
⭐ 100 %270 € Čítať recenzie
#2Kühtreiber KITin 165

Prúdový rozsah: 10-160 A
Zaťažovateľ:
45% - 160A
60% - 120A
100% - 95A
Rozmery (Š x D x V):
330 x 143 x 245 mm
Hmotnosť: 5,7 kg
⭐ 98 %200 € Čítať recenzie
#3Omicron GAMA 1550 A

Prúdový rozsah: 10 - 150 A
Zaťažovateľ:
60% - 150A
100% - 130A
Rozmery (Š x D x V):
145 x 225 x 305 mm
Hmotnosť: 5,7kg
⭐ 98 %200 € Čítať recenzie
#4Scheppach WSE900

Prúdový rozsah: 20 - 160 A
Zaťažovateľ:
23% -160A
60% -100A
100% - 80A
Rozmery (Š x D x V):
145 x 205 x 310 mm
Hmotnosť: 6,1 kg
⭐ 96 %170 € Čítať recenzie
#5Solution FAST 160 s príslušenstvom

Prúdový rozsah: 20 - 160 A
Zaťažovateľ:
60% - 160A
100% - 124A
Rozmery (Š x D x V):
118 x 119 x 280 mm
Hmotnosť: 3,5 kg
⭐ 94 %135 € Čítať recenzie
#6Güde MIG 155/6W

Prúdový rozsah: 25 - 130 A
Zaťažovateľ:
10% - 130A
30% - 75A
Rozmery (Š x D x V): -
Hmotnosť: 25 kg
⭐ 94 %220 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového zváracieho invertora. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší zvárací invertor na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin