Test 6 najlepších záhradných domčekov na náradie: Recenzie & Ako vybrať

Najlepšie záhradné domčeky na náradie

Prečo patrí záhradný domček na náradie k čoraz vyhľadávanejšej výbave? Odpoveď je jednoduchá – predstavuje perfektný spôsob ako uskladniť náradie, kosačku, drvič na konáre a ďalšiu záhradnú techniku. Okrem toho sa v ňom nájde miesto aj pre vrecia so zeminou a mulčom, kvetináče, ale aj vonkajšie detské hračky, bicykle, tči dokonca záhradný nábytok, zloženú trampolínu, bazén – možností je neúrekom. Vaše náradie ani záhradná technika sa už viac nemusí povaľovať po dvore, v altánku alebo zaberať miesto v garáži. Prinášame vám tipy na najlepšie záhradné domčeky na náradie, ktoré vynikajú kvalitou použitých materiálov, osloviť vás môže aj jednoduchá montáž a skutočne praktické využitie.

Existuje niekoľko druhov záhradných domčekov. Kým niektoré slúžia prioritne len na ochranu a uskladnenie záhradného a pracovného náradia, ďalšie môžu poslúžiť ako letná kuchynka, letný domček pre hostí alebo “herňa” pre deti. Skôr, ako sa rozhodnete záhradný domček kúpiť, prezrite si naše rady a tipy, kde vám predstavíme základné materiálové a konštrukčné možnosti, zameriame sa aj na prípravu základov pod domček a určite je dobré poznať, kedy je pre stavbu záhradného domčeka potrebné získať stavebné povolenie. Náš sprievodca a užívateľské recenzie záhradných domčekov na náradie vám tak vytvoria ucelený obraz a veríme, že výber podstatne zjednodušia.

Najlepšie záhradné domčeky na náradie na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Keter Manor 6x5DD

Rozmery: 185 x 152 x 226 cm
Materiál: plast
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 55,2 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)350 € Čítať recenzie
#2G21 GAH 407

Rozmery: 213 x 190 x 191 cm
Materiál: plech
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 54,5 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)330 € Čítať recenzie
#3ARROW DRESDEN 1012

Rozmery: S313 x D370 x v198 cm
Materiál: plech
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 115 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)565 € Čítať recenzie
#4Záhradný domček
ARROW DRESDEN 106


Rozmery: 313 x 181 x 198 cm
Materiál: kov
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 79 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)360 € Čítať recenzie
#5LANITPLAST PETR

Rozmery: 344 x 205 cm
Materiál: drevo
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 440 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1150 € Čítať recenzie
#6LIFETIME 6405 CLASSIC LINE

Rozmery: š244 d305 v244 cm
Materiál: plast
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 217 kg
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)1870 € Čítať recenzie

Ako vybrať záhradný domček na náradie

Kým pri starších domoch nájdete zvyčajne malé prístavby, šopy a dielne, pri novších domoch zase praktické záhradné domčeky. Ponúkajú hneď niekoľko výhod – na jednom mieste uskladňujete všetko náradie a záhradné vybavenie, sú jednoduché na montáž, nenáročné na údržbu a v závislosti od toho, koľko ste ochotní investovať, ponúkajú aj rôznu mieru ochrany pred krádežou a pred poveternostnými podmienkami. Záhradný domček si môžete vybrať tak, aby zapasoval do štýlu vašej záhrady a nepôsobil rušivým dojmom. Neprehliadnite nasledujúce riadky a spoznajte, aké tipy, materiály a aké možnosti záhradný domček na náradie ponúka.

ako vybrať záhradný domček na náradie

Typy záhradných domčekov

Skôr, ako sa zameriame na špecifikáciu domčekov na náradie, prejdime si všetky základné kategórie záhradných domčekov.

Záhradné domčeky na náradie

Ide o veľmi obľúbený typ s rozlohou cca od 1 – 10 m2. Môžu mať podobu väčšej skrine, ale aj domčeka so sedlovou strechou s rozmermi menšej miestnosti. Z hľadiska materiálu dominuje najmä plech, kov a UV odolný plast. Drevené verzie sú síce efektné, no majiteľom pridávajú starosti navyše súvisiace s pravidelnou údržbou dreva. Pre uskladnenie náradia, záhradného, kempingového alebo grilovacieho vybavenia potrebujete odolný domček s dlhou zárukou na materiály. Lákajú priaznivou cenou a bezproblémovou montážou.

Záhradné domčeky pre odpočinok a hobby

Na záhradách môžete vidieť aj drevené domčeky s malou terasou. Poskytujú prístrešok na relax, priestor vo vnútri môže slúžiť pre odkladanie náradia, ale aj ako kuchynka, herňa pre deti alebo hobby dielňa. Niektoré z nich sú navrhnuté tak, aby sa pod previsom strechy mohlo uskladniť drevo. Dôraz sa kladie na príjemný estetický dizajn. Ponúkajú priestor približne od 10 – 20 m2.

Víkendové záhradné domčeky

Vnútorný priestor od 20 – 25 m2 poskytuje už dostatok miesta aj na občasné prenocovanie. Takýto typ väčšieho záhradného domčeka je obľúbený u záhradkárov, ktorí majú rozľahlý pozemok/vinicu/sad mimo svojho hlavného bývania. Poslúži aj ako chatka. Dôraz klaďte predovšetkým na pevnosť a stabilitu základov a tiež aj na hrubšie obvodové steny, aby vám domček nespadol pri prvom nápore vetra. Odporúčame, aby ste takéto riešenie zvolili do rúk odborníkov. Budete mať istotu bezpečnej montáže aj osadenia.

Materiál záhradných domčekov na náradie

Na výber máte drevo, kov a plast.

 • Drevo pôsobí veľmi prirodzene a zapadne takmer do každej záhrady. Majitelia však budú musieť investovať čas aj peniaze do obnovy ochranných náterov.
 • Kov – najčastejšie v podobe plechových panelov a lamiel – ponúka bezúdržbovosť a dlhú životnosť. Okrem bežných šedých a zelených farbených prevedení, sú k dispozícii aj zaujímavé dekory s imitáciou dreva. Nevýhodou je prehrievanie domčeka počas leta.
 • Plast v spojení s oceľovým rámom ponúka nadpriemer. Niektoré plastové záhradné domčeky sú na nerozoznanie od drevených, no výhodou je bezúdržbovosť a dlhá životnosť (plast odolný voči UV žiareniu aj vysokým mrazom).

Nie je dôležitý len materiál, o kvalite záhradného domčeka rozhoduje aj hrúbka použitých materiálov a odolnosť základnej rámovej konštrukcie. Platí, že čím sú komponenty stien (panely, lišty, dosky) hrubšie, tým je stabilita domčeka vyššia. Sila stien pritom začína od 15 mm a končí až pri hodnote 80 mm.

Aký veľký záhradný domček vybrať?

Pozrime sa teraz na veľkosť domčeka s ohľadom na vaše potreby a veľkosť pozemku. Záhradný domček nie je problém zapratať – to by vám povedal asi každý súčasný majiteľ. Je dobré mať všetko potrebné na jednom mieste, chránené pred vrtochmi počasia, škodcami ale aj záškodníkmi. Aké sú naše základné rady?

 • Nekupujte zbytočne veľký domček, ak máte menšiu záhradu. Zaberie opticky veľa miesta, môže vrhať veľký tieň a prídete o útulnosť.
 • Všetko záhradné náradie a vybavenie dajte na jednu kopu, zvážte, ktoré časti môžu byť v domčeku zavesené, a tak jednoducho prídete na to, koľko metrov štvorcových plochy potrebujete. Nespoliehajte sa na to, že rukoväť kosačky môžete sklopiť. Budete ju skladať pri každom jej odložení?
 • Uvažujte nielen o šírke a dĺžke domčeka, vašu pozornosť si zaslúži aj výška štítu. Aj záhradný domček potrebuje priestor, kde nebude ohrozený konármi stromov alebo kde nebude bojovať o “existenciu” s prístreškom domu.
 • Myslite na správnu orientáciu dverí. Najlepšia pozícia je taká, kde s kosačkou rovno vyjdete na otvorenú plochu – trávnik a nemusíte komplikovane cúvať alebo ísť niekoľko metrov po dlažbe.

Ako pripraviť základ pod záhradný domček

Ako pripraviť základ pod záhradný domček?

Základ pod záhradný domček by mal byť dostatočne spevnený a stabilný. Máte niekoľko možností, ako ho vybudovať. Pre menšie záhradné domčeky na náradie postačí 10 cm-ová vrstva štrku. Čím je domček priestorovo väčší, tým narastajú aj nároky na pevnosť základu.

Mnoho majiteľov túto plochu vybetónuje do rozmerov A x B. Aby ste predišli praskaniu betónovej platne, vystužte ju aspoň jednou vrstvou sieťoviny. Platí, že pre domčeky s plochou do 6 m2 stačí betónová platňa o hrúbke 10 cm, pre domčeky s plochou väčšou ako 6 m2 by ste mali vytvoriť platňu o hrúbke cca 15 – 20 cm.

Do rohov betónovej platne odporúčame osadiť betónové pätky. Majú rozmery cca 15 x 15 cm a výšku až 100 cm. Zakopávajú sa približne 50 – 80 cm do pôdy. Vďaka nim si betónový základ dlhšie udrží svoju tuhosť, nepodlieha natoľko pohybom pôdy a domček stojí stabilne na svojom mieste.

Väčšina záhradných domčekov je predávaná bez spodnej podesty – podlahy. Ak ju však máte možnosť dokúpiť a zospodu primontovať, neznamená to, že domček môže stáť na trávniku. Vlhkosť vzlínajúca od pôdy spôsobuje hnitie dreva aj predčasnú koróziu plechu. Rámová konštrukcia domčeka sa na nerovnom povrchu začne deformovať a jednotlivé časti už nebudú do seba pasovať. Statika domčeka môže byť ohrozená. Aj vydláždená plocha na pozemku je dobrým miestom pre záhradný domček.

Riešenie konštrukcie

Hotový kupovaný záhradný domček na náradie sa zvyčajne predáva v demonte – v niekoľkých krabiciach. Najčastejšie natrafíte na rámovú kovovú konštrukciu, do ktorej vkladáte presne zhotovené opláštenie z plechu alebo plastu. Postupujete jeden diel za druhým. Druhou možnosťou sú hotové panely (alebo aj celé steny), ktoré iba podľa návodu rozmiestnite na správnu pozíciu, postupne dvíhate a v kľúčových bodoch spájate. Každé riešenie má svoje pre a proti. Kým pri opláštení môžete neskôr jeden pokazený diel nahradiť a vymeniť, pri panelovej verzii pravdepodobne prídete o celý panel (plechová doska zhrdzavie, plastový panel praskne).

Prevedenie a výbava záhradného domčeka

V e-shopoch a obchodoch so zameraním na záhradné vybavenie a techniku nájdete zaujímavé možnosti. Líšia sa nielen použitým materiálom a veľkosťou, ale aj celkovou výbavou a komfortom pri používaní.

Strecha

Skôr, ako si objednáte záhradný domček z internetu, pozorne sledujte, či je súčasťou balenia aj strecha. Najmä pri nízkej lákavej cene je síce domček na fotkách vyobrazený ako kompletný, v balení dostanete iba obvodové steny.

 • Strecha môže byť klasická sedlová alebo pultová so sklonom do jednej strany.
 • Zaujímajte sa o výšku domčeka v najvyššom bode pod strechou aj o presah strechy do strán. Odkvapový systém na domčekoch na náradie chýba a rozhodne nie je dobré, ak voda zo strechy priamo steká po stenách.
 • Dôležitý môže byť pre vás parameter, ktorý hovorí o maximálnom zaťažení snehom na 1 meter štvorcový (podobne ako pri skleníkoch). Začína približne na hodnote 60 kg/m2, najkvalitnejšie záhradné domčeky, vhodné do severných oblastí Slovenska, môžu byť zaťažené aj viac ako 120 kg snehu na m2.
 • Okrem toho, že je strecha zhotovená z rovnakého materiálu ako obvodové steny, môže byť aj z asfaltových šindlov, pieskovanej lepenky, cenovo dostupných strešných krytín alebo stavíte na vegetačnú strechu. Rozhoduje praktickosť pri udržiavaní a váš vkus.

Dvere a okná

Dvere do domčeka by mali mať takú šírku, aby dovnútra bez problémov prešla uskladňovaná záhradná technika (pozerajte rázvor kolies). Preto sa najčastejšie stretnete s dvojdverami – sú otočné (na pántoch) alebo posuvné do strán. Oplatí sa sledovať aj výšku. Najmä lacné čínske záhradné domčeky sú nižšie, a rovnako tak nízke sú aj ich dvere. Európski a americkí výrobcovia si dávajú záležať na tom, aby ich konštrukcie vyhovovali vyšším postavám, ako Američanom, tak aj Európanom.

S oknom alebo bez okna? Záleží od spôsobu využívania domčeka a jeho veľkosti. Pri menších domčekov stačí otvoriť dvere, aby ste ľahko videli na celý jeho obsah. Ak je záhradný domček väčší, okno sa postará presvetlenie a nemusíte za denného svetla riešiť osvetlenie žiarovkou.

Ventilačný systém

Ide o veľmi dôležitý prvok. Vďaka ventilácii (prieduchy, naklápacie lamely, otvory pod strechou) sa v záhradnom domčeku nehromadí vlhkosť ani príliš vysoká teplota. Najmä v prípade kovového opláštenia sa teplota cez leto môže vyšplhať vysoko a ohroziť kvalitu uskladnených tekutín a kvapalín (napr. tekuté hnojivá) . Z dôvodu možnej vysokej teploty sa vyhýbajte uskladneniu horľavých látok.

Bezpečnosť

Zabezpečenie záhradného domčeka sa realizuje najčastejšie pomocou zámku, ktorý sa vedie cez otvory v dverách. Ochráni náradie a vybavenie pred zlodejom (minimálne mu o niečo sťaží prístup),ale zároveň aj zabráni vstupu nepovolaných osôb do domčeka (deti, sused 🙂 ). V domčeku môže byť uskladnené náradie s ostrými prvkami, čepeľami alebo nožmi, preto by prístup do neho mal byť pod vašou kontrolou.

Povrchová úprava

Kvalitu povrchovej úpravy sledujte najmä pri drevenom a plechovom opláštení. Vo väčšine prípadov sa domčeky predávajú so základnou povrchovou úpravou, ktorá však nemusí vydržať dlho a po pár sezónach si vypýta obnovenie.

Police a háčiky

Vo výbave domčekov s väčšou plochou nájdete aj prvky, ktoré umožňujú využiť priestor na stenách. Ide o police, závesné tyče alebo háčiky. Väčšinu z nich si môžete skonštruovať podľa potreby aj sami, pozor však na nosnosť steny alebo strechy, aby ste ich po zavesení ťažkých objektov príliš nezaťažili.

Záhradný domček: Stavebné povolenie a ohlasovacia povinnosť

záhradný domček na náradie rady a tipy

Predtým, ako si zadovážite vybraný záhradný domček, je dobré mať na pamäti aj všetky náležitosti. Hoci ide o “stavbu” na vašom pozemku, nemôžete k nej pristupovať úplne bez ohľadu na susedov alebo životné prostredie.

 • Záhradný domček by mal stáť minimálne 2 metre od spoločnej hranice so susedným pozemkom. Ak sa so susedom dohodnete, môže byť domček umiestnený aj bližšie. Pozor však, aby nebol poblíž domu, alebo objektov, na ktorých by v budúcnosti mohol robiť úpravy z vašej strany pozemku.
 • Na jednopodlažný záhradný domček do rozlohy 25 m2 a s výškou menšou ako 5 m nepotrebujete stavebné povolenie. Podľa stavebného zákona sa radí medzi drobné stavby a plní doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe. Nesmie však byť používaný na podnikateľské účely!
 • Stavbu záhradného domčeka na svojom pozemku by ste však mali nahlásiť obci a vyplniť príslušné tlačivo.

Cena záhradných domčekov na náradie

V tejto kategórii je predsa len o niečo náročnejšie vytvárať cenové hladiny. Záhradné domčeky sa od seba líšia predovšetkým veľkosťou, použitým materiálom a hrúbkou stien. Vašou úlohou je predovšetkým zohľadniť množstvo vybavenia, ktoré do záhradného domčeka chcete uložiť.

Záhradné domčeky na náradie do 300 €

V základnej cenovej kategórii nájdete rozmerovo menšie plastové a plechové záhradné domčeky s rozlohou do cca 4 m2. Vyzerajú bežne, sú šedej alebo zelenej farby, neohúria prepracovaným dekorom. Hodia sa predovšetkým na menšie pozemky, kde majú domáci majitelia aj menej záhradného vybavenia.

Záhradné domčeky na náradie do 600 €

V skupine najpredávanejších záhradných domčekov na náradie už nájdete prevedenia, ktorých plocha dosahuje 6 – 7 m2. Kvalita prevedenia aj hrúbka stien sú na vyššej úrovni. Prekvapiť vás môže zaujímavá imitácia dreveného dekoru na plastovom alebo oceľovom opláštení.

Záhradné domčeky na náradie od 600 €

Ak hľadáte perfektne vyzerajúci záhradný domček s veľkým odkladacím priestorom, pripravte si o niečo vyššiu sumu. Od sumy 600 € ide o skutočne kvalitné, odolné a po estetickej stránke výborne spracované modely, často aj drevené. Samozrejmosťou je aj plná výbava zahŕňajúca okná, ventiláciu a zosilnenú strechu.

Najlepšie značky záhradných domčekov na náradie

Záhradný domček Duramax - Plechový

Záhradný domček Duramax – plechový + imitácia dreva

Ktorí výrobcovia nesklamali svojich klientov a ponúkajú výbornú kvalitu za rozumnú cenu? Prešli sme recenzie a testy záhradných domčekov a tu je zoznam značiek s najlepšími hodnoteniami.

 • Duramax – Kovové a plastové záhradné domčeky v jednoduchom, ale aj prepracovanom prevedení. Na niektoré modely získate 20 rokov záruku na prehrdzavenie. Nehorľavý trvanlivý plast.
 • G21 – Overená značka záhradného vybavenia má vo svojej ponuke cenovo výhodne kovové a plastové záhradné domčeky, aj vo väčších rozmeroch.
 • Keter – Nemecká značka Keter je špičkou v sortimente pre záhradu a dom. Jej záhradné domčeky patria nielen k tým najkvalitnejším, ale aj najkrajším.
 • Palram – Izraelská značka s viac ako 50 ročnou tradíciou patrí medzi top výrobcov prístreškov, altánkov, aj záhradných domčekov, na ktorých je použitý vysokokvalitný polykarbonát s UV ochranou a spevnený hliníkový rám.
 • Rojaplast – O niečo menšia ponuka základných domčekov na náradie, ktorá púta najmä priaznivou cenou.
 • Lanitplast – Široký výber menších, ale aj solídne veľkých drevených záhradných domčekov, doplnený o veľmi obľúbené plastové a kovové domčeky vyrobené v USA (edícia Arrow).

Najčastejšie kladené otázky

Kde postaviť záhradný domček na náradie?

 • Vhodné pozície – poblíž domu alebo garáže v závetrí, minimálne 2 metre od hranice so susedným pozemkom.
 • Nevhodné miesta – na miestach, kde hrozí zosunutie masy snehu z hlavnej strechy, pod veľkým stromom, vo vzdialenej časti záhrady, kde by mohol mať odzadu prístup cudzí človek.

Čo sa môže ukladať do domčekov na náradie a čo už naopak nie?

Záhradný domček umožňuje uskladnenie náradia, záhradného vybavenia a techniky, môžete sem uložiť kempovaciu a grilovaciu výbavu, príslušenstvo k bazénu, záhradné detské hračky, bicykle a kolobežky. Ak má dostatočne silnú izolácia a hrubšie opláštenie, môže poslúžiť aj na uskladnenie záhradného nábytku, ktorý nesmie byť vystavený mrazom.

Nepatria sem chemické a horľavé látky (benzín, farby, laky, spreje, …). Pri uložení benzínovej záhradnej techniky myslite na dôkladné odvetrávanie domčeka.

Ak si postavím záhradný domček svojpomocne, potrebujem stavebné povolenie?

Pokiaľ bude mať záhradný domček rozlohu menšiu ako 25 m2, nebude dvojpodlažný a ani vyšší ako 5 m, stavebné povolenie nepotrebujete. Pri výstavbe však neohrozujte životné prostredie. Týka sa vás ohlasovacia povinnosť voči obci. Od susedného pozemku dodržte vzdialenosť minimálne 2 metre (alebo získajte písomný súhlas od suseda).

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Keter Manor 6x5DD

Rozmery: 185 x 152 x 226 cm
Materiál: plast
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 55,2 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)350 € Čítať recenzie
#2G21 GAH 407

Rozmery: 213 x 190 x 191 cm
Materiál: plech
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 54,5 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)330 € Čítať recenzie
#3ARROW DRESDEN 1012

Rozmery: S313 x D370 x v198 cm
Materiál: plech
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 115 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)565 € Čítať recenzie
#4Záhradný domček
ARROW DRESDEN 106


Rozmery: 313 x 181 x 198 cm
Materiál: kov
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 79 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)360 € Čítať recenzie
#5LANITPLAST PETR

Rozmery: 344 x 205 cm
Materiál: drevo
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 440 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1150 € Čítať recenzie
#6LIFETIME 6405 CLASSIC LINE

Rozmery: š244 d305 v244 cm
Materiál: plast
Dvere: dvojkrídlové
Hmotnosť: 217 kg
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)1870 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového záhradného domčeka. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších záhradných domčekov na náradie na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin