Najlepšie sušiaky na bielizeň: TOP 9 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie sušiaky na prádlo

Aj vy hľadáte spôsob, ako si sušenie mokrej bielizne čo najviac zjednodušiť? Chcete mať istotu, že po zavesení zostane na mieste? Pravdepodobne ste už kúpili zopár lacných sušiakov, no stále sa prevracali a boli skôr na obtiaž. Nájsť ten najlepší sušiak na prádlo nemusí byť náročné, keď viete, na aké značky sa zamerať. K tomu treba zvážiť priestorové možnosti, či chcete sušiť vonku alebo vo vnútri a zohľadniť aj to, ako často periete. Pripravili sme preto výber kvalitných sušiakov na bielizeň – s použitím v interiéri, na balkóne, v kúpeľni alebo na záhrade, tak aby tu každý objavil svojho favorita alebo inšpiráciu.

Zaujíma vás, koľko metrov šnúr potrebujete na jeden prací cyklus? Ako sú možnosti ukotvenia sušiaka na záhrade? Čo robiť, ak máte v byte málo priestoru a hľadáte sušiak, ktorý vám nezaprace polovicu miestnosti? V našom praktickom návode vám predstavíme jednotlivé druhy sušiakov na bielizeň a ich využitie. Spoznáte ich výhody aj nevýhody, vlastnosti stabilného sušiaka s dobrou nosnosťou a veríme, že nájdete riešenie presne pre svoje potreby. Okrem toho neprehliadnite ani užívateľské recenzie a testy sušiakov na prádlo, kde sa dozviete skúsenosti s používaním a celkové hodnotenia.

Najlepšie sušiaky na bielizeň na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Stojanové sušiaky na prádlo
#1Leifheit PEGASUS 200

 Najlepší stojanový 
Celková dĺžka šnúr: 20 m
Rozmery zložený: 97,8 x 67,3 x 11,9 cm
Rozmery rozložený: 107 (167) x - x - cm
Hmotnosť: 4,26 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)40 € Čítať recenzie
#2Vileda Universal

 Cena/kvalita 
Celková dĺžka šnúr: 18 m
Rozmery zložený: 129 x 55 x 5 cm
Rozmery rozložený: 180 x 55 x 93 cm
Hmotnosť: 2,6 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)20,5 € Čítať recenzie
#3Vileda Infinity FLEX

 Veľká plocha 
Celková dĺžka šnúr: 30 m
Rozmery zložený: - cm
Rozmery rozložený: - cm
Hmotnosť: - kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)57 € Čítať recenzie
Vonkajšie sušiaky na prádlo
#1LEIFHEIT LINOMATIC 600 DELUXE

 Najlepší záhradný 
Celková dĺžka šnúr: 60 m
Šírka: 2,2 m
Priemer: 3,52 m
Nastaviteľná výška: nie
Držiak v balení: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)115 € Čítať recenzie
#2LEIFHEIT LinoLift 600 Quick Start

 Populárny 
Celková dĺžka šnúr: 60 m
Šírka: - m
Priemer: 2,79 m
Nastaviteľná výška: áno, 100-175 cm
Držiak v balení: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)75 € Čítať recenzie
#3Leifheit Linomatic 500 Plus

 Pre náročných 
Celková dĺžka šnúr: 50 m
Šírka: 2,03 m
Priemer: 3,28 m
Nastaviteľná výška: áno, 135-175 cm
Držiak v balení: áno
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)111 € Čítať recenzie
Ostatné sušiaky na prádlo
#1Leifheit Rollfix 210

 Nástenný 
Celková dĺžka šnúr: 21 m
Max. vzdialenosť stien: 4,2 m
Rozmery zložený: - cm
Hmotnosť: 0,8 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)15 € Čítať recenzie
#2Aldo Ideal 7

 Stropný  
+ Rozostup medzi tyčami je 9,5 cm
+ Sušiak sa skladá zo 7-mich ovládateľných tyčí
+ Šírka lišty s kladkami je 65 cm
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)21,5 € Čítať recenzie
#3Artweger Ruckzuck

 Nástenný 
Celková dĺžka šnúr: až 6,7 m
Šírka:
Nastaviteľnosť:
Hmotnosť: cca 2 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)39 € Čítať recenzie

Ako vybrať sušiak na prádlo

Vonkajší alebo vnútorný sušiak – každý ponúka svoje výhody a využitie. Kým vonku nemusíte šetriť priestorom a zmestíte na jeden priestranný záhradný sušiak aj 5-6 opratých košov bielizne, v domácnosti si určite rozmyslíte, ako a kedy sušiť, najmä počas zimných mesiacov, kedy nemôžete na sušenie využívať pekné slnečné počasie. Rozhodujete sa, aký sušiak na prádlo kúpiť? Potom je nasledujúci článok pre vás ako stvorený.

sušiak otočný

Aké vlastnosti by mal mať vonkajší sušiak na prádlo?

Sušenie vonku má svoje nesporné výhody – bielizeň je rýchlo preschnutá, svieža, biela farba krásne žiarivá a odpadnú aj starosti s hromadiacou sa vlhkosťou v izbách.

  • Pri výbere záhradného sušiaka záleží na veľkosti – konkrétne na celkovom priemere a vzdialenosti medzi jednotlivými ramenami. Keďže väčšina z nich je otočná, musíte nájsť miesto, kde bude manipulácia s vešiakom bezproblémová – žiadne stromy, múry, stĺpy poblíž.
  • Koľko metrov šnúr potrebujete na jeden kôš opratej bielizne? Ak máte štandardnú práčku s bubnom na 5 – 6 kg bielizne, budete potrebovať na jedno pranie 10 m šnúr. Takže na vonkajší sušiak s dĺžkou šnúr 40 m sa vám zmestia 4 “várky” opratej bielizne.
  • Zaujímajte sa o dĺžku najdlhších šnúr (najmä pri otočných sušiakoch) – budete vedieť, či sa na sušič zmestia aj rozmerné kusy posteľnej bielizne alebo opraté deky.
  • Všímajte si vzdialenosť medzi šnúrami – čím sú bližšie, tým sa s bielizňou horšie manipuluje a aj dlhšie trvá, kým preschne.
  • Neprehliadnite ani nastavenie výšky. Na otočné záhradné sušiaky s pevnou výškou nemusíte dosiahnuť a zistíte to častokrát až po osadení.
  • Najlepšie sušiaky na prádlo ponúkajú zaujímavé prvky – napríklad háčiky na zavesenie ramienok na každej nosnej tyči, automatické napnutie šnúr alebo aj patentovaný systém sťahovania šnúr do bočníc (napr. sušiak Leifheit Linomatic 4000 Deluxe). Vo výbave sušiakov môžete nájsť aj praktické klipy na spodnú bielizeň a ponožky.

Typy vonkajších sušiakov

Záhradný sušiak na prádlo – otočný

Kto by nepoznal kovové T-stojany s dlhými natiahnutými šnúrami? Samozrejme, že ich mnoho nájdete v záhradách pri domoch aj teraz, obľúbenejšími sa však stali otočné konštrukcie. Ponúkajú rovnako solídny priestor, no zároveň im môžete meniť polohu a ani sa toľko pri vešaní bielizne nenachodíte, keďže si k sebe vždy otočíte tú časť, ktorá je prázdna. Ak máte záhradu, je práve takýto typ sušiaka pre vás jasnou voľbou č.1.

Charakterizuje ho pevná nosná tyč a najčastejšie 4 bočné ramená medzi ktorými sú natiahnuté šnúry rôznej dĺžky. Dôležitý je spôsob upevnenia. Kým niektoré sušiaky je potrebné pevne zabetónovať na zvolené miesto, ďalšie sú vybavené tzv “krtkom” – základňou, ktorú do zeme navŕtate a sušiak do krtka namontujete. Výhodou je najmä to, že pozíciu vešiaka môžete zmeniť, napríklad ak zistíte, že pôvodné miesto je málo slnečné alebo príliš veterné. V oboch prípadoch je však možné odňať nosnú časť sušiaka, aby počas zimy nebol zbytočne vystavený mrazu.

Vonkajší sušiak na prádlo – na balkón / okno

Ak nechcete prísť o miesto na balkóne alebo dokonca balkón na byte nemáte, dobrou voľbou sú sušiaky, ktoré sa jednoduchým systémom namontujú do okna alebo na zábradlie balkóna. Rozpätie je možné nastaviť, ich hmotnosť je približne 2 – 4 kg. Vyberajte modely od overených výrobcov, s dobrými recenziami, aby ste mali istotu, že sušiak zvládne aj plné naloženie a nepoddá pod hmotnosťou bielizne.

Vonkajší sušiak na prádlo – na stenu

Ide o nenápadné obdĺžnikové púzdra s navíjacím mechanizmom. V základnej lište je 4 – 6 šnúr, ktorých dĺžka je približne 4 m. Aby ste takýto sušiak na bielizeň mohli využívať, musíte mať k dispozícii dve protiľahlé steny vo vzdialenosti, ktorá nie je dlhšia ako maximálna dĺžka šnúr. Ideálny typ na balkón – počas sušenia šnúry rozložíte a potom zase jednoducho zložíte a nikomu neprekážajú.

Na čo sa zamerať pri výbere domáceho sušiaka na prádlo?

Prejdime do druhej hlavnej kategórie, ktorá je bohatá na rozmanitosť. Nie každý má doma veľa priestoru, ktorý dokáže obetovať pravidelnému sušeniu počas chladných mesiacov. Hoci dominujú klasické stojanové/pultové sušiaky, do pozornosti sa čoraz častejšie dostávajú aj vertikálne sušiaky a sušiaky s umiestnením na radiátor, nad vaňu alebo na strop. Aké majú vlastnosti a kedy ich najlepšie využijete?

sušiak na prádlo stojan

Typy domácich sušiakov

Aký je stojanový sušiak na prádlo?

Ide o najbežnejšie riešenie, ktoré v základnej verzii dokážete kúpiť už za menej ako 10 €. Tomu však častokrát zodpovedá aj nízka stabilita a horšia kvalita prvkov. Ak chcete kvalitný sušiak na prádlo, ktorý vydrží bez hrdzavenia, pádov, trhania “výpletu”, siahnite po produkte za aspoň 20 €, ktorý je napríklad vybavený aj poistkou proti samovoľnému zloženiu. Po rozložení bočných strán ponúka priestor na maximálne 2 koše opratej bielizne (20 metrov šnúr). Rátajte s tým, že plne naložený zaberá viac priestoru.

Aké výhody ponúka vežový / vertikálny sušiak na prádlo?

Tento typ sušiaka šikovne využíva priestor do výšky. Rozmery základne sú menšie, no rozdelené do niekoľkých poschodí, ktoré stoja nad sebou. Výborne sa hodí na sušenie menších kusov oblečenia, napríklad, ak máte malé deti a periete často. Nezaberá veľa priestoru, je dostatočne vzdušný a ak si vyberiete typ, kde je možné “poschodia” odňať, získate dobrý priestor aj na sušenie väčších kusov oblečenia alebo posteľnej bielizne. Tie najlepšie z nich sú vybavené výsuvnými prvkami, na ktoré môžete zavesiť košele alebo šaty na ramienkach.

Prečo sa oplatí sušiak na prádlo nad vaňu?

Ide o konštrukciu, ktorá sa podobá na štít strechy. Jednu stranu opriete pevne o miesto, kde sa vaňa spája so stenou, druhú stranu zachytíte o hranu vane. Veľmi populárne sú dĺžkovo nastaviteľné sušiaky, ktoré dokážu využiť plnú dĺžku vane. Vhodné sú na sušenie uterákov, ale aj oblečenia, na ktorom sa vytvárajú záhyby. Hoci bude sušenie trvať dlhšie (dajte pozor na odvetrávanie), vlhké a teplé prostredie v kúpeľni vyhladí záhyby a ušetríte čas, ktorý by ste strávili žehlením.

Čo charakterizuje sušiak na prádlo na strop?

Ďalšie veľmi dobré riešenie do kúpeľne, práčovne alebo väčšieho šatníka. Pri strope sa hromadí najviac tepla, preto tu oblečenie aj veľmi rýchlo preschne. Základ tvorí konštrukcia, ktorá sa napevno pripevní na strop. Jej súčasťou sú tyče o dĺžke 1 – 2 m, ktoré, podobne ako na okenných žalúziách, spustíte k sebe pomocou vodiacich šnúr.

Aký je sušiak na prádlo na stenu?

Vnútorný sušiak na stenu sa môže nápadne ponášať na ten, ktorý je vhodný na balkón (no má kratšie rozpätie šnúr), alebo ide o rám, ktorý sa pripevňuje na stenu, má pevne stanovenú šírku šnúr/tyčí a zvyčajne je možné sklopiť ho ku stene. Hodí sa na sušenie mokrých uterákov a osušiek v kúpeľni. Jeho kapacita je zvyčajne nižšia.

Aké možnosti ponúka radiátorový sušiak na prádlo?

Ide o jednoduchú obdĺžnikovú konštrukciu, ktorú je možné zavesiť na radiátor. Šírka radiátorového sušiaka je buď pevná, alebo nastaviteľná a kapacita menšia – približne na jeden kôš opratej bielizne. Počas vykurovacej sezóny využívate teplo na rýchle presušenie mokrého oblečenia a zároveň zvlhčujete inak suchý vzduch, ktorý trápi veľa uzavretých priestorov počas zimy.

Spoznajte novinku – Elektrický sušiak na prádlo

Toto moderné riešenie funguje na princípe vyhrievania tenkých rúr, na ktoré zavesíte mokrú bielizeň. Elektrický sušiak sa zohrieva na teplotu približne 45 – 60 °C, má tvar stojanového alebo vertikálneho sušiaka. Účinne skráti dobu sušenia a je vhodný najmä do domácností, ktoré počas zimy trápi vlhnutie stien. Nevýhodou je vyššia cena (od 35 € viac) a spotreba elektrickej energie.

Ceny sušiakov na bielizeň

Aký je sušiak za 10 € a čo navyše má model za 100 €? Ktoré druhy sušiakov patria medzi najpredávanejšie? Pozrite sa spolu s nami na možnosti, ktoré jednotlivé cenové kategórie ponúkajú. Rýchlejšie sa tak zorientujete v ponuke predajcov.

sušiak na prádlo

Sušiaky na prádlo do 20 €

Už v základnej cenovej kategórii nájdete množstvo sušiakov s určením predovšetkým do domácnosti alebo na balkón. Absentujú robustné záhradné sušiaky. Kvalita spracovania a množstvo užitočných doplnkov sú skôr na priemernej úrovni. Vyniká však skupina stropných a nástenných sušiakov na prádlo, ktoré ponúkajú dostatočnú dĺžku šnúr vzhľadom k nízkej cene.

Sušiaky na prádlo do 80 €

V cene od 20 – 80 € nájdete skutočne široké spektrum veľmi obľúbených stojanových, ale aj kvalitných vonkajších sušiakov na prádlo v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Pri stojanových a vertikálnych sušiakoch narástla dĺžka šnúr a celková stabilita, a tiež pribudli odolné záhradné sušiaky s otočným mechanizmom. V tejto kategórii určite nájdete viacero favoritov.

Sušiaky na prádlo od 80 €

Ak patríte medzi náročnejších spotrebiteľov a hľadáte vysokú kvalitu a odolnosť materiálov, potom sa porozhliadajte v kategórii od 80 € a vyššie, kde objavíte viacero robustných záhradných sušiakov na bielizeň s množstvom inovatívnych prvkov, ktoré ich používanie veľmi zjednodušujú.

Najlepšie značky sušiakov na bielizeň

Medzi spotrebiteľmi dominujú predovšetkým tieto značky, ktoré sprevádzajú výborné hodnotenia a vysoká predajnosť:

  • Leifheit – Jeden z najväčších výrobcov vysokokvalitných sušiakov v rôznych prevedeniach získava veľmi dobré spotrebiteľské hodnotenia aj popredné miesta v testoch sušiakov na prádlo. Najobľúbenejšie edície: Linomatic a Pegasus.
  • Vileda – Široké zastúpenie vežových a stojanových sušiakov s výborným pomerom cena/kvalita.
  • Gimi – Ak pátrate po spoľahlivom vysúvacom nástennom sušiaku, zopár zaujímavých kúskov nájdete v ponuke značky Gimi. Výborné ceny!
  • Toro – Lákavá ponuka cenovo dostupných záhradných sušiakov. Vhodné pre menej náročných spotrebiteľov.

Najčastejšie kladené otázky

Podľa čoho vybrať veľkosť sušiaka na bielizeň?

Skôr, ako sa pre nejaký sušiak rozhodnete, spočítajte, koľko členov má vaša domácnosť a ako často periete. Zvýšené nároky na veľkosť sušiacej plochy majú najmä mladé rodiny s malými deťmi či mladými športovcami, kde sa perie častejšie, aj každý deň. V takom prípade, určite odporúčame, aby ste si zadovážili sušiak do interiéru a ak je to možné, aj von, na balkón alebo do záhrady. Zamerajte na na vysokokapacitné sušiaky, ktoré ponúkajú dĺžku od 40 – 60 m (napr. sušiaky Leifheit, Vileda).

Ak sa u vás práčka “točí” 2- 3 krát za týždeň, vystačíte s bežným skladacím, priestorovo úsporným sušiakom, ktorý počas leta jednoducho vynesiete na slnečné miesto.

Aký by mal byť materiál vonkajšieho sušiaka?

Najlepšou voľbou je kombinácia UV odolného plastu (ktorý ani po rokoch nepraská) a nehrdzavejúcej ocele alebo odľahčeného hliníka. Plusom navyše môže byť prášková úprava alebo pozinkovanie. Najmä ak ide o sušiak, ktorý je vonku v “čase aj nečase”, je dobré staviť na kvalitu od spoľahlivého výrobcu. Hľadajte taký model, ktorý odoláva náporom vetra, unesie plne naložené šnúry, nehrdzavie, nevlhne, ponúka rôzne možnosti nastavenia a jednoducho sa s ním manipuluje. Veľmi dobré skúsenosti majú používatelia aj so sušiakmi v našom rebríčku.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Stojanové sušiaky na prádlo
#1Leifheit PEGASUS 200

 Najlepší stojanový 
Celková dĺžka šnúr: 20 m
Rozmery zložený: 97,8 x 67,3 x 11,9 cm
Rozmery rozložený: 107 (167) x - x - cm
Hmotnosť: 4,26 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)40 € Čítať recenzie
#2Vileda Universal

 Cena/kvalita 
Celková dĺžka šnúr: 18 m
Rozmery zložený: 129 x 55 x 5 cm
Rozmery rozložený: 180 x 55 x 93 cm
Hmotnosť: 2,6 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)20,5 € Čítať recenzie
#3Vileda Infinity FLEX

 Veľká plocha 
Celková dĺžka šnúr: 30 m
Rozmery zložený: - cm
Rozmery rozložený: - cm
Hmotnosť: - kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)57 € Čítať recenzie
Vonkajšie sušiaky na prádlo
#1LEIFHEIT LINOMATIC 600 DELUXE

 Najlepší záhradný 
Celková dĺžka šnúr: 60 m
Šírka: 2,2 m
Priemer: 3,52 m
Nastaviteľná výška: nie
Držiak v balení: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)115 € Čítať recenzie
#2LEIFHEIT LinoLift 600 Quick Start

 Populárny 
Celková dĺžka šnúr: 60 m
Šírka: - m
Priemer: 2,79 m
Nastaviteľná výška: áno, 100-175 cm
Držiak v balení: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)75 € Čítať recenzie
#3Leifheit Linomatic 500 Plus

 Pre náročných 
Celková dĺžka šnúr: 50 m
Šírka: 2,03 m
Priemer: 3,28 m
Nastaviteľná výška: áno, 135-175 cm
Držiak v balení: áno
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)111 € Čítať recenzie
Ostatné sušiaky na prádlo
#1Leifheit Rollfix 210

 Nástenný 
Celková dĺžka šnúr: 21 m
Max. vzdialenosť stien: 4,2 m
Rozmery zložený: - cm
Hmotnosť: 0,8 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)15 € Čítať recenzie
#2Aldo Ideal 7

 Stropný  
+ Rozostup medzi tyčami je 9,5 cm
+ Sušiak sa skladá zo 7-mich ovládateľných tyčí
+ Šírka lišty s kladkami je 65 cm
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)21,5 € Čítať recenzie
#3Artweger Ruckzuck

 Nástenný 
Celková dĺžka šnúr: až 6,7 m
Šírka:
Nastaviteľnosť:
Hmotnosť: cca 2 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)39 € Čítať recenzie

Náš tip: Najlepšie sušičky bielizne + Návod, ako vybrať

Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového sušiaka na bielizeň. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších sušiakov na trhu.
5/5 - (5 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin