Najlepšie tepovače: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie tepovače

Udržať koberce, čalúnenie a matrace v čistote je zvyčajne úloha, s ktorou si poradia iba čistiace firmy. Aby ste sa nemuseli spoliehať iba na služby odborníkov, je možno ten správny čas zaobstarať si tepovač. Aké vlastnosti majú najlepšie tepovače? Hoci nejde o spotrebiče bežného používania, ich ceny už dávno nie sú premrštené a ponúkajú výborný pomer cena/výkon.

Toto zariadenie môžete poznať pod niekoľkými názvami – tepovač, čistič kobercov alebo aj extraktor. Jeho základ tvorí motor, čerpadlo, dve oddelené nádoby/nádrže, hadica a špeciálne upravená hubica. Jedným ťahom vodu s čistiacim prípravkom do textílie pod tlakom vstrekuje a súčasne ju hneď aj odsáva. Pri čistení voda preniká hlboko do vlákien a silný ťah ich zbavuje nečistôt, prachu, chlpov, vlasov aj roztočov. Textília (či už koberec alebo čalúnenie) tak zostávajú iba minimálne vlhké.

Postupne vám predstavíme všetky dôležité parametre, vlastnosti aj výbavu. Získate odpovede na to, aké veľké nádrže potrebujete na plochu kobercov vo vašej domácnosti a aké prevedenie by vám mohlo najlepšie vyhovovať vzhľadom na vaše potreby. Pred nákupom si však starostlivosti prejdite aj dostupné recenzie tepovačov na koberce, aby vás neprekvapila napríklad príliš vysoká hlučnosť alebo slabší sací výkon.

Najlepšie tepovače podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Kärcher Puzzi 10/1
Náš víťaz, skvelé recenzie
Príkon: 1250 W
Objem nádoby: 10 l
Dĺžka kábelu: 7,5 m
Hmotnosť: 10,7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]610 € Čítať recenzie
#2Kärcher SE 5.100
Príkon: 1400 W
Objem nádoby: 4 l
Dĺžka kábelu: 7 m
Hmotnosť: 7,7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]258 € Čítať recenzie
#3THOMAS Multiclean X10
Víťaz porovnania 4 tepovačov
(Technik zu Hause, známka 1,00

Príkon: 1600 W
Objem nádoby: 6 l
Dĺžka kábelu: 8 m
Hmotnosť: 8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]380 € Čítať recenzie
#4Thomas Aqua Pet & Family
Príkon: 1600 W
Objem nádoby: 1,8 l
Dĺžka kábelu: 8 m
Hmotnosť: 8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]330 € Čítať recenzie
#5Bissell 1558N SpotClean
Príkon: 750 W
Objem nádoby: 3,5 l
Dĺžka kábelu: 6,5 m
Hmotnosť: 6 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]243 € Čítať recenzie
#6Bosch BWD420HYG
Príkon: 2000 W
Objem nádoby: 5 l
Dĺžka kábelu: 9 m
Hmotnosť: 10,9 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]280 € Čítať recenzie
#7Kärcher Puzzi 30/4
Profesionálny tepovač
Príkon: 2650 W
Objem nádoby: 30 l
Dĺžka kábelu: 15 m
Hmotnosť: 26 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2150 € Čítať recenzie

Ako vybrať tepovač / tepovací stroj

Koberce už síce netvoria prevažnú časť plochy domácnosti, no aj tak si zaslúžia pozornosť. Aby ste uchránili ich farebnosť, nadýchanosť a príjemnú mäkkosť, potrebujú pravidelnú údržbu. V hre je aj hygienické hľadisko – stačí, že máte domácich maznáčikov alebo malé deti, a koberce u vás doma sa stanú doslova živnou pôdou pre množstvo neželaných návštevníkov. Kvalitný tepovač vie byť perfektným domácim pomocníkom, ktorý pri správnom výbere dokáže zastúpiť hneď niekoľko ďalších spotrebičov.

“Tepovač som kupovala najmä kvôli kobercom v obývačke a detskej izbe. To som ešte nevedela, že ho budem môcť používať aj ako klasický vysávač na suché a mokré vysávanie a dokonca aj na čistenie sedačky, auta a umývanie okien. Jeho multifunkčnosť prekonala moje očakávania.”

Áno, presne tak – tepovač alebo aj extraktor dokáže poslúžiť častejšie ako pár krát za rok pri tepovaní kobercov! O tom, ako správne vybrať tepovací stroj, na čo sa zamerať, aké prevedenie a príslušenstvo vás môže zaujať, sa už viac dočítate v nasledujúcich riadkoch. Okrem toho vám priblížime aj najlepších výrobcov, výbavu a funkcie tepovačov v rozličných cenových reláciách.

Ako funguje tepovač?

Tepovač (extraktor) je zariadenie, ktoré slúži na mokré čistenie kobercov. Nápadne sa ponáša na klasický alebo tyčový vysávač. Za pomoci čerpadla je cez hubicu pod tlakom vstrekovaný do koberca čistiaci roztok. Rozpustené nečistoty sú jedným ťahom odsávané do zbernej nádržky. Hadica tohto prístroja je tlaková a zároveň aj sacia. Najdôležitejšími parametrami pre budúcich spotrebiteľov by preto mali byť sací výkon a výkon čerpadla.

Na čo všetko sa dá použiť tepovač?

Častá otázka spotrebiteľov – Môžem používať tepovač aj na čistenie autosedačiek a čalúnenia? Áno, a tiež aj na čistenie sedačiek a matracov. Vie si pomerne rýchlo poradiť so zvieracími chlpmi, mastnými fľakmi, či škvrnami od nápojov. Čím výkonnejší stroj, tým lepšie čistiace účinky. Čím bohatšia výbava, tým rôznorodejšie využitie v domácnosti, v kanceláriách aj spoločenských priestoroch. Ak plánujete viacúčelové využívanie, hľadajte tepovač s možnosťou regulácie výkonu v rozumných rozmeroch, aby sa s ním ľahko manipulovalo.

ako vybrať tepovač kobercov

Podľa akých kritérií tepovač vybrať?

Pre rýchlejšiu orientáciu v ponuke predajcov si zodpovedajte tieto otázky:

 1. Ako veľkú plochu kobercov budete čistiť? Pre koberce v domácnosti, kancelárii alebo predajni vystačíte s lacnejším a menším tepovačom, ktorý nezaťaží váš rozpočet veľkou sumou. V prípade, ak ide o často používané zariadenie, ktoré sa má postarať o väčšie plochy viackrát ročne, pátrajte v ponuke profesionálnych tepovačov.
 2. Čo chcete tepovačom čistiť? Ako sme už uviedli vyššie, s extraktorom môžete čistiť rôzne textilné povrchy. V závislosti od toho by sa mala odvíjať výbava, možnosť dokúpiť ďalšie príslušenstvo, či regulovať výkon. Jednoducho – zamerajte sa na lepšiu výbavu a viacúčelovosť.
 3. Potrebujete tepovač prenášať z miesta na miesto? Silné profesionálne stroje môžu mať nádrže s objemom až 70 l. Prenášanie veľkého a ťažkého tepovača je z tohto dôvodu medzi poschodiami náročné. Pre domáce použitie vystačíte s modelom, ktorý sa prevedením a aj veľkosťou ponáša na bežný, o trochu väčší vysávač.

Druhy tepovačov podľa konštrukcie

Už na prvý pohľad bude rozdelenie jasné. Praktickú stránku vyhrávajú klasické konštrukcie tepovačov na kolieskach so sacou hadicou. Tyčové tepovače zase lákajú maximálnou úsporou miesta pri uskladnení.

Tyčový tepovač

Na konštrukcii, ktorá sa ponáša na tyčový vysávač sú umiestnené všetky komponenty – motor, čerpadlo aj dve nádržky. Pri práci posúvate celý tyčový tepovač, preto sú pre udržanie optimálnej hmotnosti nádržky objemovo menšie. Výhodou je veľmi dobrá mobilita, jednoduché uskladnenie, no nevýhody pocítite na väčšom koberci – zberná nádrž sa rýchlo plní.

Klasický tepovač

Tepovač, ktorý vyzerá ako klasický vysávač, sa skladá z tela na kolieskach, hadice a hubice. Pri práci manipulujete iba so samotnou hadicou. Motor, čerpadlo aj nádrže sú umiestnené na kolieskach. Vďaka tomu môže sila aj kapacita stroja rásť a medzi spotrebiteľmi predstavujú najpredávanejšie prevedenie.

Druhy tepovačov podľa výkonu a veľkosti

Ako je možné, že sa dá kúpiť tepovač za 200 €, ale aj 2000 €? Podstatný rozdiel je vo výkonoch, veľkosti a ploche, ktorú budete čistiť.

Malé tepovače

Disponujú nádržami o objeme do 10 l. Desať litrov čistiaceho roztoku vystačí približne na 10 m2 plochy koberca. Sú ideálne na čistenie bytov, menších plôch, čalúnenia aj interiéru auta. Najväčšou prednosťou sú menšie rozmery, nižšia hmotnosť a s tým spojená dobrá mobilita. Jedinou nevýhodou je častejšie vyprázdňovanie a plnenie nádob.

Stredné tepovače

V ich útrobách sa ukrývajú nádrže o objeme od 10 – 30 l a čerpadlo s tlakom cca 10 barov. Hodia sa na použitie v rodinných domoch s rozlohou od 100 m2, v predajniach aj kanceláriách. Ide o väčšie stroje, s ktorými si však pri presúvaní po dome ešte stále poradíte.

Veľké tepovače

Ide o profesionálne zariadenia, ktorých nádrže majú objem od 30 – 70 l. Z tohto dôvodu narastá ich veľkosť, hmotnosť a klesá možnosť presúvania. Miesto toho sú vybavené dostatočne dlhou hadicou, vysokovýkonným čerpadlom, dvomi sacími motormi a v niektorých modeloch nájdete aj integrované výhrevné teleso. Zvládajú vysokú záťaž a pravidelné používanie. Najčastejšie ide o výbavu upratovacích firiem.

Príkon vs. sací výkon

Dopátrať sa k saciemu výkonu môže byť pri tepovačoch niekedy náročná úloha a pritom ide o podstatnú “silu”, ktorá zabezpečuje odťah tekutiny a nečistôt z koberca. V popisoch totiž nájdete iba príkon, ktorý vyjadruje spotrebu wattov za 1 hodinu. Samotný sací výkon záleží od know-how výrobcu – teda od tvaru hadice, útrob, prekážok a filtrov – všetkého, čo sa nachádza medzi vstupom na hubici a motorom. V priemere však platí, že sací výkon je ⅕ až ⅓ celkového príkonu.

Výkon čerpadla

Výkonné čerpadlo je garanciou vyššieho prietoku čistiaceho roztoku cez kobercovú hubicu. Čím je tlak vyšší, tým tekutina preniká hlbšie do štruktúry textílie a rozbíja aj zaschnuté a mastné nečistoty. Pre bežné domáce používanie sú najvhodnejšie tepovače, kde je možné výkon čerpadla regulovať, najmä s ohľadom na čistené textílie (silnejší tlak použijete na husté koberce, slabší na tenšie textílie).

Veľkosť nádob na vodu vs. čistená plocha

V útrobách tepovačov sa ukrývajú 2 alebo 3 nádoby. Z jednej nádoby sa cez trysky vstrekuje zarobený čistiaci roztok do koberca (alebo je rozdelená na dve menšie – nádoba na čistá vodu a nádoba na tepovač) a do ďalšej je odsávaná špinavá tekutina a nečistoty z kobercov.

Ich objem úzko súvisí s celkovou veľkosťou a hmotnosťou čističa a tiež aj s frekvenciou vylievania špinavej vody a dolievania čistiaceho roztoku. Zjednodušene – ak sú nadoby menšie, častejšie prerušujete prácu, ale samotný tepovač nie je väčší ako bežný vysávač. Ak sú nádoby väčšie, vaša práca nie je často prerušovaná, no pre väčšiu hmotnosť aj veľkosť stroja sú presuny namáhavejšie.

 • Pre čistené plochy do 50 m2 vystačíte s 2-litrovou nádobou, do 150 m2 je sa hodí tepovač s objemom nádoby do 4 l a pre väčšie plochy už uvažujte o nádobach s kapacitou od 5 l a viac.

Filtrácia

Aj v čističoch sú prítomné filtre. Ak ide o vysávač, ktorý má funkciu klasického vysávania, dokonca v ňom nájdete vymeniteľné vrecko na nečistoty. Filtrácia je najčastejšie uskutočňovaná cez vodný filter, mikrofilter alebo vysoko účinný HEPA filter. Ak chcete vo svojej domácnosti vytvoriť čisté prostredie pre alergikov, kvalitu použitých filtrov nepodceňujte.

Ďalšie dôležité parametre

Presuňme sa k parametrom, ktoré rozhodujú o ergonómii a praktickosti používania:

 • Dĺžka prívodného kábla tvorí spolu s dĺžkou hadice tzv. akčný rádius – teda celkovú vzdialenosť od hubice po elektrickú zásuvku. Dĺžka kábla pri domácich modeloch je približne 5 – 10 m a spolu s cca 2-metrovou hadicou tak ponúkajú optimálny dosah.
 • Hmotnosť tepovača narastá s objemom vnútorných nádob. Ak sa nechcete pri práci unaviť, voľte modely s nádržami do 2-3 litrov. Celková hmotnosť stroja potom nepresahuje 10 kg.
 • Hlučnosť extraktora nemusí byť ideálna. V najlepšom prípade sa pohybuje na hodnote 60 – 70 dB, v tom horšom však až na hranici 85 dB, ktorá je už pri dlhšom vystavení pre sluch nepríjemná a obťažujúca.

Doplnkové funkcie

Práca s kvalitným tepovačom nie je náročná – trysky vstrekujú čistiaci roztok do textílie a súčasne je odsávaná špinavá voda aj nečistoty. Ako budúceho používateľa vás môžu potešiť nasledujúce funkcie:

 • Funkcia automatického navíjania kábla
 • Diaľkové ovládanie na rukoväti – Pre reguláciu čistenia a výkonu sa nemusíte zohýbať k telu tepovača.
 • Výber rôznych čistiacich programov – V závislosti do hrúbky textílie zvolíte silnejší alebo naopak šetrnejší režim.
 • LED indikátory – Oznamujú, kedy je treba vyliať zbernú nádobu a kedy doliať čistiaci roztok.
 • Funkcia spätného chodu – Aj tepovač môžete pri upratovaní používať ako fúkač.
 • Funkcia suchého a mokrého vysávania – Pri suchom sú nečistoty zbierané do vrecka, pri mokrom vysávaní do nádoby (môžete povysávať rozliatu vodu z podlahy).
 • Funkcia umývania okien – So špeciálnou hubicou a pri dostatočne dlhej ohybnej hadici dokáže tepovač zastúpiť činnosť vysávača na okná.

Príslušenstvo

Dôležitou súčasťou tepovača je aj jeho výbava. Je v základnej cene viacero šikovných nástavcov alebo ich musíte dokupovať zvlášť? V druhom prípade sa môže výsledná cena zvýšiť o niekoľko desiatok eur a stratíte čas pri nákupe a objednávaní. V najhoršom prípade, nemusí byť to, čo by sa vám hodilo, ani k dispozícii.

Aké príslušenstvo sa najčastejšie využíva?

Kobercové hubice, hubice na čalúnenie sedačiek, autosedačiek a interiéru auta, hubice s rotačným kartáčom (na odstraňovanie vlasov a chlpov), hubice na tvrdé podlahy, hubice na okná, …

Cena tepovačov

Dávate pravidelne čistiť koberce a čalúnenie upratovacím firmám? Alebo si tepovací stroj prenajímate? Potom isto viete, že tieto služby nie sú najlacnejšie a ani nemusia vyjsť podľa vašich predstáv. Čo a v akom prevedení dostanete za svoje peniaze?

Tepovače do 200 €

Základné, menej výkonné prevedenia, ktorá sa hodia na občasnú údržbu bytov, menších kobercov, čalúnenia, na čistenie interiéru áut. Súčasťou týchto tepovačov sú menšie nádoby.

Tepovače do 400 €

Strednú cenovú kategóriu okupujú najmä najpredávanejšie tepovače pre domáce použitie, s ktorými majú spotrebitelia veľmi dobré skúsenosti. Ich využitie, výkon, ale aj schopnosť zvládnuť náročné čistenie narastajú.

Tepovače od 400 €

Pre poloprofesionálne až profesionálne prevedenie musíte siahnuť hlbšie do vrecka. Tieto stroje sú silné, bohato vybavené a výborné výsledky podávajú aj na veľkých plochách.

Najlepšie značky tepovačov

Ktorí výrobcovia žnú úspechy v testoch tepovačov? Ktoré tepovače sú u spotrebiteľov najlepšie hodnotené? Ak chcete za svoje peniaze spoľahlivé zariadenie, určite sa vám oplatí rozhliadnuť sa v ponuke nasledujúcich značiek.

 • Kärcher – Značka Kärcher predstavuje v segmente upratovacích zariadení aktuálne špičku na našom trh. V jej ponuke nájdete nielen kvalitné extraktory, ale aj viacúčelové a priemyselné vysávače, vysávače popola a suchých hmôt. Tepovače sú cenovo dostupné, dielensky veľmi dobre spracované a ponúkajú skutočne dobrý výkon. Nástrek preniká až do hĺbky hustých vlákien. Sú ideálne pre alergikov. Bonus navyše – tepovače je možné používať aj ako viacúčelové vysávače. Rozumným výberom môžete ušetriť až niekoľko stoviek eur.
 • Thomas – Vysoká predajnosť v zahraničí a víťazstvá v testoch tepovačov. Bohatá výbava, perfektný výkon aj komfort pri používaní.
 • Klarstein – Medzi cenovo dostupnými priemyselnými vysávačmi “hrncového” typu nájdete aj šikovný extraktor so zbernou nádržou o objeme až 25 l.
 • Bomann – Tepovače Bomann zvládajú mokré aj suché vysávanie a samozrejme aj tepovanie. Patria k cenovo dostupným modelom (do 150 €).
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Kärcher Puzzi 10/1
Náš víťaz, skvelé recenzie
Príkon: 1250 W
Objem nádoby: 10 l
Dĺžka kábelu: 7,5 m
Hmotnosť: 10,7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]610 € Čítať recenzie
#2Kärcher SE 5.100
Príkon: 1400 W
Objem nádoby: 4 l
Dĺžka kábelu: 7 m
Hmotnosť: 7,7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]258 € Čítať recenzie
#3THOMAS Multiclean X10
Víťaz porovnania 4 tepovačov
(Technik zu Hause, známka 1,00

Príkon: 1600 W
Objem nádoby: 6 l
Dĺžka kábelu: 8 m
Hmotnosť: 8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]380 € Čítať recenzie
#4Thomas Aqua Pet & Family
Príkon: 1600 W
Objem nádoby: 1,8 l
Dĺžka kábelu: 8 m
Hmotnosť: 8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]330 € Čítať recenzie
#5Bissell 1558N SpotClean
Príkon: 750 W
Objem nádoby: 3,5 l
Dĺžka kábelu: 6,5 m
Hmotnosť: 6 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]243 € Čítať recenzie
#6Bosch BWD420HYG
Príkon: 2000 W
Objem nádoby: 5 l
Dĺžka kábelu: 9 m
Hmotnosť: 10,9 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]280 € Čítať recenzie
#7Kärcher Puzzi 30/4
Profesionálny tepovač
Príkon: 2650 W
Objem nádoby: 30 l
Dĺžka kábelu: 15 m
Hmotnosť: 26 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2150 € Čítať recenzie
4.9/5 - (12 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin