Najlepšie indukčné varné dosky: TOP 7 modelov podľa recenzií a testov

Najlepšie indukčné varné dosky Najlepšie indukčné varné dosky už dávno predbehli svojich konkurentov z kategórie plynových a sklokeramických varných dosiek. Lákajú predovšetkým vysokou účinnosťou, rýchlosťou ohrevu a bezpečnosťou pri používaní. Do nášho rebríčka sme vybrali TOP 7 overených modelov, ktoré uspokoja nielen náročných spotrebiteľov, svoj tip si tu nájde aj každý, kto uprednostňuje rozumný pomer cena/výkon.

Cena indukčných varných dosiek klesla za posledné roky o 30 – 50 %. Dostali sa tak do pozornosti väčšej skupiny kupujúcich, ktorí po tomto type varnej dosky siahli nielen do novej kuchyne, ale aj pri jej rekonštrukcii. Základným princípom fungovania je elektromagnetická indukcia, pri ktorej nedochádza k ohrevu varnej plochy. Tepelná energia sa totiž priamo prenáša do dna hrncov a panvíc, čím dochádza k urýchleniu varenia a minimálnym tepelným stratám do okolia.

Nasledujúce riadky budú nielen o výhodách a nevýhodách indukčnej varnej dosky. Neobídeme ani dôležité informácie o inštalácii a zapojení do elektrickej siete. Predstavíme vám najlepšie značky, šikovné funkcie a technológie tak, aby ste už za pár minút mali aj v tejto kategórii spotrebičov úplne jasno a váš výber sa podstatne zjednodušil. Nezabudnite ani na spotrebiteľské recenzie indukčných varných dosiek, kde sa môžete dozviete informácie o rýchlosti ohrevu, údržbe, hlučnosti, atď.

Najlepšie indukčné varné dosky na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Electrolux EHH 6240 ISK

 Najobľúbenejšia 
Celkový príkon: 6600 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 380 V - 400 V
Rozmery: 59 x 52 x 6 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]206,10 € Čítať recenzie
#2Klarstein Virtuosa Flex 60

Celkový príkon: 7200 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 380 - 415 V 3N
alebo 220 - 240 V~ | 50/60 Hz
Rozmery: 56 x 49 x 5,5 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]459,90 € Čítať recenzie
#3Electrolux EHI 6540FHK

 Najlepšia 4-zónová 
Celkový príkon: 7400 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 220-240 V
Rozmery: 56 x 49 x 5,5 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]359,90 € Čítať recenzie
#4AEG HC452401EB

 Najlepšia 2-zónová 
Celkový príkon: 3700 W
Počet varných zón: 2
Pripojenie: 220-240 V
Rozmery: 36 x 52 x 5,5 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]449 € Čítať recenzie
#5Electrolux EIT61443B

 Dobré recenzie 
Celkový príkon: 7200 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 220-240/400V2N
Rozmery: 59 x 52 x 4,4 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]429 € Čítať recenzie
#6Bosch PUE611BB1E

Celkový príkon: 4600 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 220-240 V
Rozmery: 59 x 52 x 5,1 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]259 € Čítať recenzie
#7Gorenje IT 640 BSC

Celkový príkon: 7200 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 230 V - 400 V
Rozmery: 60 x 52 x 5,6 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]201,50 € Čítať recenzie

Ako vybrať indukčnú varnú dosku

Elektrické varné dosky, či už v podobe sklokeramického alebo indukčného prevedenia, predstavujú súčasť takmer každej modernej domácnosti. Vyzerajú výborne a ponúkajú optimálnu účinnosť vzhľadom k nákladom. V spôsobe ohrevu a distribúcie tepla sú medzi nimi zásadné rozdiely. Kvalitné indukčné varné dosky predstavujú najmodernejšie riešenie, a hoci počiatočné náklady sú vyššie, ušetríte predovšetkým pri používaní.

Základný princíp indukčného / magnetického varenia

Čo je indukčná varná doska? Pri indukčnom varení sa využíva elektromagnetické pole. To vzniká medzi dnom hrnca a cievkou (elektromagnetom), ktorá je ukrytá pod sklom varnej dosky. Pole vzniká až po položení hrnca na varnú dosku, nedochádza k žiadnemu zahrievaniu vopred, a straty na energiách sú tak minimálne.

Indukčný ohrev zohrieva pomocou elektromagnetických vĺn iba dno nádoby s feromagnetickými vlastnosťami. Povrch varnej dosky okolo nádoby zostáva chladný, čím sa výrazne znižujú tepelné straty do okolia. Uvádza sa, že až 90 % z celkového tepla sa využije na ohrev pokrmov. Už dva litre vody dokáže indukčná varná doska priviesť k varu rýchlejšie, ako rýchlovarná kanvica.

Ako vybrať indukčnú varnú dosku

Aké výhody a nevýhody majú indukčné varné dosky?

Technológia indukčného varenia priniesla do množstva kuchýň nevídaný komfort. Ak sa momentálne rozhodujete, akú indukčnú varnú dosku kúpiť, možno vás presvedčia nasledujúce výhody:

 • Prenos tepla je podstatne lepší a zacielený. Tepelné straty sú minimálne, keďže sa zohrieva priamo dno hrncov a panvíc, ktoré na indukčnú varnú dosku dosku položíte. Čas varenia sa tak skracuje.
 • Zvyšný povrch indukčnej varnej dosky sa nerozpaľuje. Vďaka tomu sa znižuje riziko popálenín. Ide o bezpečné riešenie varnej zóny pre rodiny s deťmi.
 • Po odobratí hrncov z indukčnej varnej dosky zostatkové teplo rýchlo vychladne.
 • Varná plocha sa ľahko udržuje v čistote. Ovládacie prvky sú totiž súčasťou dotykového panelu.
 • Väčšina modelov od overených výrobcov je vybavená viacerými bezpečnostnými prvkami a funkciami, ktoré uľahčujú používanie indukčnej varnej dosky.
Aby ste si vytvorili úplný obraz, je dobré byť informovaný aj o možných nevýhodách:

 

 • Indukčná varná doska je drahšia ako sklokeramická. Návratnosť prvotnej investície sa vám však vráti v úspore elektrickej energie pri používaní.
 • Indukčný ohrev funguje iba v prípade použitia riadu, ktorý je vhodný na indukciu.
 • Indukčné varné dosky zvyčajne vyžadujú odbornú elektroinštaláciu.
 • Miernou nevýhodou môže byť o niečo vyššia hlučnosť. Súčasťou varnej dosky je totiž vetrák, ktorý rozháňa teplo. Hlučnosť sa zvyšuje najmä vtedy, ak by ste použili nevhodný riad.

Veľkosť varnej plochy

Ako často a pre koľkých ľudí varíte? Koľko priestoru viete vyhradiť pre varnú plochu? Pre dvojčlenné domácnosti, kde stravovanie počas dňa priebeha najmä vonku, postačuje menšia varná doska s dvoma zónami. V rodinách majú najväčšie uplatnenie 4-zonóvé varné dosky. V prípade, že to u vás „varí vo veľkom“, poobzerajte sa po varnej doske so 6 zónami.

Pri výbere zvážte aj možnosť kúpy setu – spolu s elektrickou rúrou. Dva spotrebiče vás vyjdú o niečo menej a navyše – podsvietením, ovládaním a detailami spolu pekne ladia. V súvislosti so šírkou varnej dosky, je dobre prihliadať aj na parametre a výkon budúceho digestora.

Príkon a napájanie

Jedným z najdôležitejších parametrov indukčnej varnej dosky je príkon. Nielen celkový, ale aj čiastkový – určený pre jednotlivé varné zóny.

Najmenšie varné zóny využívajú príkon 1000-1200W. Stredné zóny približne 1700-1800W a príkon najväčších zón presahuje 2500W. Celkový príkon indukčnej varnej dosky so 4 zónami tak poľahky dosahuje hodnotu od 5500W vyššie, najčastejšie sa stretnete s príkonom 7000W.

Aj bežnému laikovi je jasné, že ide o hodnotu, s ktorou si klasicky nadimenzovaná sieť a bežné ističe neporadia.

Ako zapojiť indukčnú varnú dosku?

Pri indukčnej varnej doske vás čaká inštalácia do priestoru pracovnej dosky a zapojenie do elektrickej siete, pri ktorom treba dodržať všetky odporúčania. V opačnom prípade totiž riskujete poškodenie varnej dosky, preťaženie elektrického systému a pravidelné vyhadzovanie ističov.

Predovšetkým, ak bývate v panelákoch, budete mať z navrhovaných riešení zmätok a aj isté obmedzenia. Keďže vo vačšine panelákových bytov nájdete plynovú prípojku, elektrická sústava je dimenzovaná na 230 V. Existujú indukčné varné dosky s možnosťou „klasického“ zapojenia do zásuvky na 230 V (označenie ako Power Management), ich výkon je však limitovaný, pri plnom chode klesá a prerozdeľuje sa. Váš byt sa aj tak nezaobíde bez silnejších ističov. Podstatne lepším riešením je zmena prípojky na trojfázovú (400 V). Potom sa už nemusíte obávať, či elektrická sústava u vás doma zatiahne súčasne varnú dosku, vysávač a rýchlovarnú kanvicu.

Indukčná varná doska ako zapojiť

Zaujímavé funkcie a výbava

Pri indukčných varných doskách sa nestretnete len s jednoduchou reguláciou výkonu varných zón. Obsiahnuté technológie sa zameriavajú najmä na bezpečný chod a možnosti nastaviť varenie tak, ako vám vyhovuje.

 • Detekcia riadu – indukčná varná doska spustí ohrev iba vtedy, ak detekuje na svojom povrchu hrniec alebo panvicu. Pokročilé modely dokážu rozpoznať veľkosť hrnca a plne mu prispôsobiť ohrev. Ak detekujú prázdny hrniec, znížia výkon, aby nedošlo k jeho poškodeniu.
 • Bezpečnostné prvky – Najčastejšie objavíte zámok ovládacieho panelu (ochrana pred deťmi), automatické vypnutie pri pretečení z hrnca alebo automatické vypnutie pri odobratí riadu z varnej dosky. Ukazovateľ zostatkového tepla vás zase informuje o tom, že doska je ešte teplá.
 • Nastavenie času – k dispozícii máte funkciu časovača, s ktorou nastavíte dĺžku varenia. Varná doska sa po uplynutí času sama vypne.
 • Funkcia Stop and Go – umožňuje náhle prerušiť varenie a po návrate k varnej doske pokračovať v nastavenom režime bezo zmeny.
 • Funkcia Power BOOSTER – rýchle zosilnenie výkonu, ktoré využijete najmä na expresné zohriate vody, napr. na cestoviny.
 • Navýšenie výkonu posunutím hrnca – výkon sa zvyšuje malým pohybom hrnca do strán, je odstupňovaný do niekoľkých hladín.
 • Komunikácia varnej dosky s digestorom (napr. „Hob2Hood“) – ide o výbavu najvyšších modelov a digestor musí byť kompatibilný s varnou doskou. Digestor sa zapne so spustením varnej dosky, navýšením výkonu na varnej doske sa automaticky zvýši aj výkon odsávania.
 • Spojené varné zóny (tzv. multi zóna) – doska dokáže prepojiť viacero zón do jednej.

Ovládanie a dizajn

K popularite elektrických varných dosiek prispieva aj ich vzhľad. Majú moderné, ladné a decentné línie. Ovládacie prvky sú zapracované do dotykového panelu. Isto aj vy oceníte intuitívne režimy a funkcie, ktoré si osvojíte už po pár dňoch.

Cena indukčných varných dosiek

Varenie tvorí podstatu kuchyne. Preto výber vhodnej varnej dosky priamo súvisí s vašou radosťou z domáceho kulinárstva. Za koľko kúpite kvalitnú indukčnú varnú dosku? Pripravili sme rozdelenie do troch hlavných cenových kategórií.

Indukčné varné dosky do 200 €

Základné modely v cene do 200 € sú buď veľkosťou menšie alebo výkonovo slabšie. Ak vás doma nie je veľa, alebo nevaríte často, svojho adepta tu isto objavíte.

Indukčné varné dosky do 400 €

Za cenu od 200 – 400 € už objavíte solídnych hráčov o vašu pozornosť. Dominujú najmä štandardné 4-zónové varné dosky s optimálnym výkonom v celkom slušnej funkčnej výbave. Najlepšie funkcie si však ponechala posledné kategória.

Indukčné varné dosky od 400 €

Ak patríte k náročným spotrebiteľom na svoje prídete v produktovo bohatej kategórii varných dosiek od 400 € vyššie. Disponujú výborným výkonom, intuitívnym ovládaním, množstvom režimov a užitočných funkcií. Dôraz sa kladie na vašu spokojnosť pri varení (napr. spájanie zón do jednej, nárazové navýšenie výkonu podľa potreby) a vysokú úroveň bezpečnosti.ä

Najlepšie značky indukčných varných dosiek

Tentokrát bol výber náročný, a preto nám pomohli aj najnovšie testy indukčných varných dosiek a stovky recenzií od spotrebiteľov. Ak potrebujete poradiť, na aké značky sa zamerať – nech sa páči, tu je zoznam najlepších.

 • Electrolux – Najbohatšia ponuka indukčných varných dosiek, ktoré sú u našincov veľmi obľúbené. Nájdete tu cenovo dostupné, ale aj špičkovo vybavené varné dosky.
 • Bosch – V ponuke známej nemeckej značky nájdete skutočne kvalitné kúsky s perfektne zvládnutým ovládaním a vynikajúcim výkonom.
 • Gorenje – Indukčné varné dosky Gorenje oslovia každého, kto hľadá rozumný pomer cena/kvalita. Väčšina modelov je lacnejšia ako 500 €.
 • Mora – Už tradičný výrobca kuchynských spotrebičov ponúka cenovo dostupné varné dosky s optimálne navrhnutým výkonom.
 • Whirpool – Ak hľadáte netradičné prevedenie indukčnej dosky a atypické rozmiestnenie varných zón, oplatí sa prezrieť si ponuku varných dosiek Whirpool.
 • Klarstein – Ponuka nemeckej značky síce nie je extra široká, na svoje si tu príde každý, kto hľadá dobre vyladenú varnú dosku s rozumným využívaním varného priestoru.

Video

Najčastejšie kladené otázky

Aký je rozdiel medzi indukčnou a sklokeramickou doskou?

Hlavným rozdielom je spôsob, akým tieto varné dosky vytvárajú a šíria teplo.

 • Sklokeramické varné dosky majú pod vrstvou tvrdeného skla ukryté cievky, ktoré sa rozohrejú, teplo odovzdajú keramickému povrchu a až následne sa ohrievajú hrnce. Potrebujú čas na zahriatie, a rovnako tak aj čas na bezpečné vychladnutie. Varné zóny sú zvyčajne presne určené (fixný priemer) a pod povrchom rozlíšiteľné. Môže sa teda stať, že ohrievate väčší priemer, ako hrniec potrebuje.
 • Indukčná varná doska ukrýva pod povrchom silné elektromagnety, ktoré “komunikujú” a odovzdávajú teplo priamo riadu s feromagnetickými vlastnosťami. Pri najlepších prevedeniach sa veľkosť varnej zóny flexibilne sa prispôsobí priemeru hrnca či panvice. Plocha okolo hrnca nepáli a po ukončení varenia celá doska rýchlo chladne.

Potrebujem na indukčnú varnú dosku špeciálny riad?

Áno, indukčná varná doska funguje iba s riadom, ktorý má feromagnetické dno. Zistíte to jednoducho – ak na dno hrnca priložíte magnet, udrží sa a nespadne. Nemusíte hneď kupovať nové hrnce. Možno už také v kuchyni používate. Na dne majú označenie v tvare špirály (slimák) alebo zatočenej cievky. Hrnce a panvice na indukciu majú navyše dno aj zosilnené, aby pri používaní nedošlo k jeho vypuknutiu.

Čo sú to adaptéry na indukciu?

Ide o špeciálne magneticky vodivé platničky kruhového tvaru, ktoré sa položia na varnú dosku a zahrievajú sa – prenášajú tak teplo smerom k hrncom, ktoré nie sú vhodné na indukciu. Treba však počítať, že takýto “sprostredkovaný” prenos tepla pri varení vykazuje väčšie tepelné straty a adaptér dlhšie chladne.

Povrch indukčnej dosky je zo skla – dá sa rozbiť?

Áno, žiaľ. Hoci ide o upravené keramické sklo, ktoré odoláva prudkým zmenám teploty aj vysokým teplotám, na mechanické poškodenie je náchylné (napr. ak vám spadne na varnú dosku ťažká panvica). Pozor aj na poškriabanie – kontrolujte dno hrncov, aby na nich nezostávali tvrdé nečistoty a spáleniny, ktoré by pri posúvaní mohli spôsobiť škrabance. Síce nespôsobujú zhoršenie funkčnosti, nevyzerajú dobre a časom sa do nich bude dostávať čoraz viac nečistôt.

Je varenie na indukcii v niečom odlišné?

V základe nie. Môžete variť tak, ako ste boli zvyknutí doteraz – recepty, ani ich zloženie nemusíte upravovať. Aj napriek tomu však pri prvých použitiach voľte slabší výkon a postupujte opatrne. To, čo bežný plynový varič zohreje za 15 minút, zvládne indukčná varná doska za menej ako polovicu času. Môže sa teda stať, že sa voda rýchlejšie odparí a potraviny prihoria.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Electrolux EHH 6240 ISK

 Najobľúbenejšia 
Celkový príkon: 6600 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 380 V - 400 V
Rozmery: 59 x 52 x 6 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]206,10 € Čítať recenzie
#2Klarstein Virtuosa Flex 60

Celkový príkon: 7200 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 380 - 415 V 3N
alebo 220 - 240 V~ | 50/60 Hz
Rozmery: 56 x 49 x 5,5 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]459,90 € Čítať recenzie
#3Electrolux EHI 6540FHK

 Najlepšia 4-zónová 
Celkový príkon: 7400 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 220-240 V
Rozmery: 56 x 49 x 5,5 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]359,90 € Čítať recenzie
#4AEG HC452401EB

 Najlepšia 2-zónová 
Celkový príkon: 3700 W
Počet varných zón: 2
Pripojenie: 220-240 V
Rozmery: 36 x 52 x 5,5 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]449 € Čítať recenzie
#5Electrolux EIT61443B

 Dobré recenzie 
Celkový príkon: 7200 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 220-240/400V2N
Rozmery: 59 x 52 x 4,4 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]429 € Čítať recenzie
#6Bosch PUE611BB1E

Celkový príkon: 4600 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 220-240 V
Rozmery: 59 x 52 x 5,1 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]259 € Čítať recenzie
#7Gorenje IT 640 BSC

Celkový príkon: 7200 W
Počet varných zón: 4
Pripojenie: 230 V - 400 V
Rozmery: 60 x 52 x 5,6 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]201,50 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej indukčnej varnej dosky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších indukčných varných dosiek na trhu.

⭐ Ak hľadáte nové kuchynské spotrebiče a chcete sa rýchlo zorientovať, potom odporúčame aj:

Zdroje:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin