Najlepšie podložky na cvičenie, jógu a pilates: TOP 8 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie podložky na cvičenieChcete vedieť, aké sú najlepšie podložky na cvičenie a jógu? Pri výbere natrafíte na stovky rôznych prevedení. Možno budete vyberať podľa farby, vzoru, ceny, kompaktnosti po zvinutí, no na úvod sa rozhodujte najmä podľa typu cvičenia. Podložka na silové cvičenie má totiž iné prevedenie, ako podložka na jógu. A práve v nasledujúcom sprievodcovi nájdete rýchle odpovede a dôležité rozdiely, ktoré vás dovedú k výberu ideálnej podložky na cvičenie.

Pilates, jóga, cvičenie s vlastnou váhou, či aerobik – všetky tieto pohybové aktivity sa tešia mimoriadnej obľube. Na pravidelné cvičenie totiž potrebujete iba odhodlanie a chuť cvičiť. Žiadna drahá výbava, ani stroje, ktoré zaplnia polovicu izby. Podložka na cvičenie plní dve dôležité úlohy – vnáša do cvičenia viac pohodlia, no predovšetkým bezpečnosti. Neodriete si kožu, neotlačíte kosti ani neutŕžite nebezpečný pád. Dobre zvolená podložka stlmí časť energie dopadu na tvrdú podlahu a ušetrí vaše kĺby od preťaženia. A čo naviac – každý, kto si skúsil cvičenie na podložke, vám potvrdí, že má zaujímavý motivačný účinok a na cvičenie sa budete zo dňa na deň čoraz viac tešiť.

Čo vás čaká? Okrem všeobecných informácií, dobrých rád a tipov sme pripravili aj rebríček skutočne zaujímavých „kúskov“. Prešli sme recenzie podložiek na cvičenie, ktoré sa tešia vysokej predajnosti a dobrým hodnoteniam. Sú vhodné pre ľudí, ktorí sa cvičeniu venujú dlhodobo, no svoje tipy tu nájdu aj začiatočníci, ktorí sa v cvičení hľadajú a možno ešte váhajú, či sa im podložku oplatí kúpiť.

Najlepšie podložky na cvičenie na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Podložky na cvičenie
#1Obľúbená značka
Bodhi RISHIKESH PREMIUM 60
Rozmery: 183 x 60 cm
Hrúbka: 4,5 mm
Materiál: PVC
5 out of 5 stars (5 / 5)25 € Čítať recenzie
#2Pevná a mäkká
inSPORTline Profi 180 cm
Rozmery: 180 x 60 cm
Hrúbka: 16 mm
Materiál: EPS (Penový polystyrén)
5 out of 5 stars (5 / 5)50 € Čítať recenzie
#3Obľúbený model
inSPORTline Spirit
Rozmery: 172 x 61 cm
Hrúbka: 3 mm
Materiál: PVC
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)15,5 € Čítať recenzie
#4Nízka cena
NYAMBA na pilates
Rozmery: 180 x 60 cm
Hrúbka: 15 mm
Materiál: Pena
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)28 € Čítať recenzie
Podložky na jógu
TIPOsvedčená recenziami
Bodhi Leela Mandala two tone
Rozmery: 183 x 60 cm
Hrúbka: 4 mm
Materiál: PVC
5 out of 5 stars (5 / 5)25 € Čítať recenzie
#1Osvedčená recenziami
Bodhi Asana mat
Rozmery: 183 x 60 cm
Hrúbka: 4,5 mm
Materiál: PVC
5 out of 5 stars (5 / 5)19 € Čítať recenzie
#2Dvojvrstvová
YATE yoga mat TPE
Rozmery: 173 x 61 cm
Hrúbka: 6 mm
Materiál: TPE
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)26 € Čítať recenzie
#3Pre začiatočníkov
Spokey MANDALA
Rozmery: 180 x 60 cm
Hrúbka: 4 mm
Materiál: TPE
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)17 € Čítať recenzie
#4Pre náročných
Bodhi Ecopro Diamond
Rozmery: 180 x 60 cm
Hrúbka: 6 mm
Materiál: 100% prírodný kaučuk
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)60 € Čítať recenzie

Ako vybrať podložku na cvičenie

Hrúbka, veľkosť aj mäkkosť podložiek sa rôznia v závislosti od druhu cvičenia. Hoci podložka na cvičenie nie je bežeckým pásom, aj pri jej výbere môžuete doslova stúpiť vedľa a po čase zistiť, že vám jej vlastnosti alebo materiál nevyhovujú a zostáva iba pohodená pod posteľou. Z pôvodne obmedzeného výberu sa stala široká ponuka, kde si už každý dokáže vybrať presne podľa svojich individuálnych potrieb.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, prečo cvičiť na podložke na cvičenie, v akých parametroch sa zorientovať, za koľko podložku na cvičenie kúpiť, aj ktoré značky majú v portfóliu viac ako vydarené produkty.

Podložka na cvičenie a jej výhody

Ak ste doteraz doma cvičili najmä na podlahe alebo koberci, možno ste sa stretli s nepríjemnosťami, ktoré súviseli s daným povrchom. Isto nám dáte za pravdu, že cvičenie na tvrdej podlahe je nepríjemné. Otlačíte si kolená, lakte, pri sed-ľahoch a niektorých polohách jógy trpí chrbtica aj lopatky. Veľkým rizikom je aj pošmyknutie v ponožkách. V prípade kobercov sa zase môžete nepekne oškrieť na tvrdšom vlákne kobercu. Ak ste si mali doteraz vo zvyku dávať na podlahu staršiu osušku, o bezpečnosti pri cvičení nemôže byť ani reč. Osuška sa po podlahe šmýka, krčí a môže spôsobovať viac nepohodlia ako úžitku.

Zaujímavou voľbou je aj karimatka, ktorú bežne používame skôr pri stanovačkách alebo kempovaní. Už aj lacná základná karimatka poslúži lepšie ako osuška, no zároveň nevydrží veľa. Môže sa na niektorých miestach vyšúchať, vydrať, či dokonca pretrhnúť. Jej spodná vrstva nemusí byť protišmyková. Nie je ani stavaná na pravidelné tlaky a pnutie. Všetky vyššie spomínané nedostatky výborne odstránili podložky na cvičenie.

Kvalitná podložka na cvičenie:

 • Dodáva do pohybov stabilitu a istotu, že zotrváte bez pošmyknutia na mieste.
 • Výborne tlmí dopad, vďaka čomu ochráni vaše kĺby a prinesie viac radosti z cvičenia.
 • Funguje aj ako protihluková bariéra, najmä pri cvičení na tvrdej podlahe. Nerušíte domácich, ani susedov pod vami.
 • Nespôsobuje odrenie ani podráždenie pokožky. Ak je hypoalergénna, máte istotu, že ani po spotení nebude vaša pokožka reagovať alergickou reakciou.
 • Ak sa vám podarí vybrať dobre, môžete ju so sebou brať do prírody aj fitness centier. Po zložení sa zmestí do tašky, bude mať optimálnu hmotnosť a zároveň vyššiu odolnosť.

Akovybrať podložku na cvičenie

Skôr, ako sa rozhodnete podložku na cvičenie kúpiť:

1. Zohľadnite svoju výšku a váhu

⏩ Pri výbere podložky na cvičenie vychádzajte zo svojich základných telesných proporcií. Drvivá väčšina podložiek je svojou dĺžkou vhodná pre cvičencov s výškou do 180 cm, čo znamená, že aj ich dĺžka je 180 cm. Avšak, ak ste aj vyšší, bez problémov zoženiete podložku s dĺžkou 200 cm. Treba však počítať s tým, že po zvinutí bude zaberať o kúsok miesta viac.

Pre štíhlejšie postavy s menšou vrstvou podkožného tuku je vhodné siahnuť po mäkších podložkách, aby cvičenie nebolelo. Naopak, silnejšie postavy môžu vyberať spomedzi tvrdších a hutnejších podložiek, ktoré viac vydržia a zároveň sú vhodnejšie na udržanie rovnováhy. Bez ohľadu na hmotnosť však dbajte na svoje kĺby, ktorým tvrdá podložka nemusí vyhovovať.

2. Kde budete cvičiť?

⏩ Druhým krokom výberu je miesto cvičenia.

 • Ak budete cvičiť doma, vaším hľadáčikom prejdú aj väčšie a hrubšie podložky na cvičenie, ktoré iba zviniete a odložíte do skrine alebo pod posteľ.
 • Iné je v prípade, ak pôjde o podložku, ktorú plánujete so sebou brať na cvičenie do telocvične, na spoločne precvičované športy alebo do fitka. Tu sú už dôležitými kritériami hmotnosť, šírka a hrúbka. Zrejme budete radi, ak sa podložka zmestí do športovej tašky, alebo ak bude vybavená prenosnými popruhmi.
 • Cvičenie vonku si vyžaduje isté kompromisy. Na jednej strane možno hľadáte podložku, ktorá je pevnejšia a po rozostrení na trávnik nebudete cítiť žiadne hrbole (bude objemnejšia aj ťažšia), alebo je vám viac sympatická ultratenká jogamatka s hrúbkou do 1,5 mm, ktorá v kufri pri oblečení zaberie minimum miesta a vy si môžete na dovolenke užívať ranné cvičenie s výhľadom na more.

💡 Milovníci outdoor cvičenia majú zvyčajne vo výbave 2 podložky na cvičenie – jednu na doma a druhú, u ktorej vyžadujú predovšetkým spratnosť a rýchle očistenie spodnej časti od zelenej trávy.

3. Čo budete cvičiť?

⏩ Tretím a zásadným krokom výberu je typ alebo druh cvičenia. Podľa toho sa aj podložky na cvičenie delia (viď kapitola nižšie). V zásade platí, že podložka na pilates, strečing alebo pokojné cvičenie patrí k najhrubším a najmäkším (hrúbka viac ako 1 cm). Podložky na dynamické cvičenie sú stredne hrubé (do 0,8 mm) a musia súčasne dodávať do cvičenia stabilitu aj tlmiť dopady na podlahu. Podložky na jógu sú najtenšie, na podlahe fixované, pretože nevyhnutnou požiadavkou je zotrvanie v asáne bezpečne a bez rizika pošmyknutia či pádu.

podložka na pilates

Základné druhy podložiek na cvičenie

Pozrime sa bližšie na to, čo sme načrtli v predchádzajúcich riadkoch.

Aká je podložka na jógu?

Alebo aj tzv. jogamatka (z ang. yoga mat) patrí medzi najtenšie. Má hrúbku od 1 do 6 mm. Pod nohami totiž musíte cítiť pevnú zem. Veľký dôraz sa kladie na protišmykovosť a priľnavosť. Iba tak môžete bez obáv zaujať aj komplikované pozície z jógy. V rámci tejto kategórie najdete veľkú rozmanitosť, ktorá priamo súvisí s druhom jógy.

 • Na pomalšiu a jemnejšiu Hatha jógu bude dobrou voľbou pohodlná podložka s hrúbkou 5-6 mm.
 • Pre Ashtanga jógu sú charakteristickými znakmi rýchlosť a intenzita. Podložka je stavaná na vyššie zaťaženie, čomu zodpovedá vyššia kvalita použitého materiálu a jeho hutnosť. Ide o ťažšiu odolnú podložku.
 • Ak máte záujem o dynamickú alebo power jógu, siahnite po podložke s protišmykovou úpravou. Veľa času ležiac na zemi nestrávite, preto je tento typ podložiek tenší, no odolný voči pretrhnutiu.

Aká je podložka na fitness a dynamické cvičenie?

Úlohou tohto typu podložiek je ponúknuť vysokú stabilitu, ale zároveň aj stlmiť energiu doskokov, aby ste šetrili svoje kĺby a predišlo sa chronickým zraneniam. Sú hrubšie ako jogamatky, cca 8-9 mm. Keďže sa pri tomto type cvičenia spotíte, zaujímajte sa o dostatočný odvod potu z podložky a zároveň o jej jednoduché čistenie.

Aká je podložka na pilates?

Od najtenších prechádzame k najhrubším a najpohodlnejším. V závislosti od charakteru pilates cvičenia je na mieste chcieť hrubšiu a mäkkú podložku, pri ochráni každý stavec chrbtice pred bolestivým otlačením. Hrúbka pilates podložiek je 10-20 mm a aj svojimi rozmermi sa zaraďujú k najväčším podložkám na cvičenie (šírka až do 100 cm).

Aká je podložka na silové a záťažové cvičenie?

Tieto podložky môžu mať rôzne podoby. Sú vyrobené z hutného, spevneného materiálu, aby zvládli časté použitie. Z podobného materiálu nájdete celé podlahy vo fitness centrách. Dokonca, ak vám padne ťažká činka na zem, môžu sa chvíľkovo preliačiť, no dokážu sa však vrátiť do pôvodného tvaru. Sú tvaru klasickej podložky alebo sa skladajú z niekoľkých štvorcových dielov (tvar „puzzle“), ktoré do seba zapadajú (iný názov aj modulárne podložky na cvičenie). Používatelia si domov zvyčajne kupujú sady so 4-6 dielmi.

Aké sú ďalšie ochranné podložky?

Ak máte doma cvičebný stroj (rotopéd, eliptický trenažér alebo stepper), pravdepodobne ste sa zamýšľali, ako nepoškriabať podlahu a pri cvičení sa po nej neposúvať. Hoci ich styčné plochy sú opatrené protišmykovými pogumovanými prvkami, odolná ochranná podložka navyše stlmí vibrácie, hlučnosť a zároveň spoľahlivo ochráni podlahu. Tieto podložky sú k dostaniu aj v menších rozmeroch, napr. s dĺžkou 120 cm a šírkou 60 cm. Po osadení pod stroj zbytočne nevyčnievajú.

žena jóga príroda

 

Z akých materiálov sú podložky vyrábané?

V súvislosti s materiálom podložky vstupuje do hry viacero premenných. Chcete si kúpiť lacnú PVC podložku na cvičenie alebo materiál s vyššou kvalitou a zároveň ekologickým rozmerom? Lacné podložky nemusia byť vždy zlým výberom – najmä, ak cvičíte iba občas, alebo ešte neviete, či pri cvičení vôbec zotrváte. Ich nevýhodou môže byť rýchle opotrebenie, farebná nestálosť, nedostatočný odvod potu, či dokonca aj karcinogénne riziko. Vyhodiť za rok tri pokazené PVC podložky už zvyšuje ekologickú záťaž na životné prostredie a za tú cenu ste už mohli mať jednu kvalitnú podložku s podstatne lepšími vlastnosťami.

Okrem PVC a recyklovaných PVC podložiek môžete vyberať z množstva iných, a z nášho pohľadu aj kvalitnejších materiálov, napr. termoplastický elastomér (TPE), prírodný kaučuk, juta, juta+kaučuk, 100 % prírodná guma, syntetický elastomer so zvýšenou odolnosťou voči zmäkčeniu (NBR), materiál EVA pena (používa sa aj pri výrobe kvalitnej, odolnej a pružnej obuvi).

Máte citlivú pokožku?

⏩ V takom prípade je lepšie sa orientovať v ponuke podložiek, ktoré uvádzajú hypoalergénne a bezpečné zloženie (podložené napr. certifikátmi a testami zo skúšobní). Získate istotu, že vami zvolená podložka je bez chemikálií, dráždivých látok, alergénov a škodlivých prímesí.

Hladký alebo drsný povrch?

⏩ Záleží od typu cvičenia. Napríklad na pilates zvoľte kĺzavejší, hladký povrch, pri cvičení, kde musíte udržať stabilitu pri polohách v stoji oceníte drsnejšiu povrchovú štruktúru.

Jednofarebná alebo podložka so vzorom?

Hovorí farba alebo použitý vzor niečo o kvalitách podložky? Nie, no má veľký potenciál zvýšiť atraktivitu konkrétneho prevedenia u spotrebiteľov. Ak beriete cvičenie vážne, isto ste si zadovážili športové oblečenie aj tenisky. Chcete sa cítiť pri cvičení fajn a mať z takto stráveného času dobrý pocit.

Na vzorovaných podložkách na cvičenie a jógu nájdete rozmanité mandaly, kvety, pierka, geometrické tvary, … Ak aspoň malým kúskom prispejú k tomu, že sa na cvičenie budete viac tešiť, prečo si nedopriať aj malé vizuálne vylepšenie? Navyše, pekná nová vzorovaná podložka poblíž postele láka na krátke zahriatie svalov viac, ako jej šedá „nudná“ konkurencia.

Video

Ceny podložiek na cvičenie

Za akú cenu kúpiť podložku na jógu či pilates? Koľko vás vyjde hypoalergénne prevedenie?

✅ Podložky na cvičenie do 10 €

V cene do 10 € je niekoľko základných podložiek na jógu, gymnastiku a cvičenie všeobecne. Univerzálne vlastnosti, rozmery a materiál (PVC a EVA) budú vyhovovať skôr nenáročným a občasným používateľom. Výhodou však zostáva, že ak sa pri cvičení neujmú, poslúžia vám ako kvalitná karimatka na použitie pri stanovačke a outdoor aktivitách.

✅ Podložky na cvičenie do 30 €

Najpredávanejšie podložky na cvičenie, vhodné aj na pravidelné používanie. V strednej cenovej kategórii už nájdete solídny výber v rôznych dĺžkach, hrúbkach aj materiáloch. Pribúdajú prémiové vlastnosti a zvýšená odolnosť.

✅ Podložky na cvičenie od 30 €

Vynikajúce podložky na intenzívne cvičenie. Náročných spotrebiteľov oslovia svojím vizuálovým aj materiálom spracovaním. Štýlové motívy, šetrnosť k životnému prostrediu aj pokožke, vysoká odolnosť voči zničeniu. Nájdete tu najkvalitnejšie jogamatky (priamo pre konkrétny druh jógy) a tiež fitness podložky, za ktoré sa nehanbia ani profi trénerky.

Najlepšie značky podložiek na cvičenie

Tak ako pri inej športovej výbave, aj v tejto kategórii nájdete niekoľko značiek s veľmi dobrým menom a obľúbenými produktami.

 • Bodhi – Kvalitné podložky na jógu vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých poskytujú dostatočný komfort, dobrú stabilitu aj priľnavosť. Vysoké hodnotenia zo zahraničia.
 • Insportline – V ponuke overeného predajcu nájdete široký výber komfortných a trendy podložiek na fitness, gymnastiku aj jógu. Spokojné recenzie a veľmi dobrý pomer cena/kvalita.
 • Lifefit – Zástupca základných podložiek na jógu pre nenáročných.
 • Yate – Podložky vhodné pre začiatočníkov, ale zároveň aj drahšie kúsky s veľmi vydareným dizajnom.
 • Nike – Obľúbené a ľahké prenosné podložky na cvičenie sú vyrobené z kvalitných materiálov. Potešia každú športovo založenú osobu.
 • Spokey – Výber základných, cenovo dostupných podložiek pre domáce cvičenie.
 • Manduka – Prémiové jógamatky určené pre nadšencov jógy. Výnimočná životnosť a odolnosť. Veľmi dobré hodnotenia v testoch fitness podložiek a jógamatiek
 • Reebok – Niekoľko zaujímavých podložiek na fitness a jógamatiek, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na pravidelné prenášanie.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Podložky na cvičenie
#1Obľúbená značka
Bodhi RISHIKESH PREMIUM 60
Rozmery: 183 x 60 cm
Hrúbka: 4,5 mm
Materiál: PVC
5 out of 5 stars (5 / 5)25 € Čítať recenzie
#2Pevná a mäkká
inSPORTline Profi 180 cm
Rozmery: 180 x 60 cm
Hrúbka: 16 mm
Materiál: EPS (Penový polystyrén)
5 out of 5 stars (5 / 5)50 € Čítať recenzie
#3Obľúbený model
inSPORTline Spirit
Rozmery: 172 x 61 cm
Hrúbka: 3 mm
Materiál: PVC
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)15,5 € Čítať recenzie
#4Nízka cena
NYAMBA na pilates
Rozmery: 180 x 60 cm
Hrúbka: 15 mm
Materiál: Pena
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)28 € Čítať recenzie
Podložky na jógu
TIPOsvedčená recenziami
Bodhi Leela Mandala two tone
Rozmery: 183 x 60 cm
Hrúbka: 4 mm
Materiál: PVC
5 out of 5 stars (5 / 5)25 € Čítať recenzie
#1Osvedčená recenziami
Bodhi Asana mat
Rozmery: 183 x 60 cm
Hrúbka: 4,5 mm
Materiál: PVC
5 out of 5 stars (5 / 5)19 € Čítať recenzie
#2Dvojvrstvová
YATE yoga mat TPE
Rozmery: 173 x 61 cm
Hrúbka: 6 mm
Materiál: TPE
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)26 € Čítať recenzie
#3Pre začiatočníkov
Spokey MANDALA
Rozmery: 180 x 60 cm
Hrúbka: 4 mm
Materiál: TPE
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)17 € Čítať recenzie
#4Pre náročných
Bodhi Ecopro Diamond
Rozmery: 180 x 60 cm
Hrúbka: 6 mm
Materiál: 100% prírodný kaučuk
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)60 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového podložky na cvičenie. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu podložku na jógu alebo dynamické cvičenie, s ktorou budú maximálne spokojní.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin