Najlepšie lyžiarky (2022): TOP 8 modelov podľa recenzií a testov

najlepšie lyžiarky

Nájsť pre seba tie najlepšie lyžiarky je výzvou, ktorú by mal zvládnuť každý, čo i len rekreačný lyžiar. Podľa odborníkov predstavujú kvalitné lyžiarky nielen nevyhnutnú súčasť lyžiarskej výbavy, ale sú dokonca rovnako dôležité ako samotné lyže. Sú to práve lyžiarky, ktoré sprostredkúvajú prenos energie a sily z nôh do lyží. Ak vám majú sadnúť na nohy ako uliate a nikde netlačiť, treba zohľadniť hneď niekoľko dôležitých faktorov.

Na výber lyžiarok si treba vyhradiť čas. Ak sa chystáte do obchodu so športovou výbavou, pripravte sa, že vyškolený poradca vám ukáže viacero možností a bude mať v zálohe niekoľko otázok o vašich očakávaniach, technike jazdy a celkových skúsenostiach. Ak sa tak nestane a budete pred policami stáť osamotení, vedzte, že sa treba vyzbrojiť aspoň orientačnými poznatkami. Ako to už pri športovej výbave býva – nie je len jediná dobrá značka a ani najvyššia cena nemusí znamenať pre vás tú najlepšiu voľbu. Ako si poradiť?

Nasledujúci sprievodca výberom vám pomôže pozrieť sa na lyžiarky z viacerých uhlov. Povieme si zásadné informácie o tom:

 • ako zvoliť veľkosť lyžiarky (dĺžku aj šírku),
 • čo je flex index lyžiarky,
 • aj či existujú možnosti, ako prispôsobiť lyžiarku presne potrebám / odchýlkam vášho chodidla.

Na pomoc sme si privzali recenzie a testy lyžiarok, skúsenosti profilyžiarov, a tak je výsledkom komplexný článok, v ktorom nájdete aj pravidelne aktualizovaný rebríček tých najlepších lyžiarok v rôznych kategóriách s výbornými odporúčaniami.

Najlepšie lyžiarky na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Pánske lyžiarky
#1Nordica THE CRUISE 80 S
Určenie: Pre začiatočníkov aj pokročilých
Flex index: 80
5 out of 5 stars (5 / 5)135 € Čítať recenzie
#2Head FX GT

 Perfektne sedia 
Určenie: Pre rekreačných lyžiarov
Flex index: 60
5 out of 5 stars (5 / 5)130 € Čítať recenzie
#3WEDZE Wid 300 (Decathlon)
Určenie: pre začínajúcich
Flex index: 70
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)90 € Čítať recenzie
Dámske lyžiarky
#1Nordica THE CRUISE 55 S
Určenie: Pre začiatočníkov aj pokročilých
Flex index: 55
5 out of 5 stars (5 / 5)115 € Čítať recenzie
#2Atomic HAWX MAGNA 80
Určenie: Pre ľahších alebo menej agresívnych lyžiarov
Flex index: 80
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)150 € Čítať recenzie
#3SALOMON X Access 70 W
Určenie: Pre začiatočníkov aj pokročilých
Flex index: 70
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)150 € Čítať recenzie
Detské lyžiarky
#1Atomic REDSTER JR 60
Určenie: športové
Flex index: 60
5 out of 5 stars (5 / 5)120 € Čítať recenzie
#2Nordica SPEEDMACHINE J 3
Určenie: rekreačný až stredne pokročilý
Flex index: 45
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)88 € Čítať recenzie

Ako vybrať lyžiarky

Výberu lyžiarskych topánok by ste mali venovať dostatok pozornosti, bez ohľadu na to, či ide o pánske, dámske alebo detské lyžiarky. Môže ísť o náročnú úlohu, pretože lyžiarka nesmie tlačiť, nesmie byť ani veľká a pätu musí udržať na mieste. Iba tak si v dokonalom súlade s lyžami môžete užívať radosť z lyžovania a športové zážitky. Je dobré si pamätať, že s podpriemernými lyžiarkami nedokážete ovládať ani tie najlepšie lyže.

Nasledujúce kapitoly vás prevedú cez základné pojmy, cenové kategórie, zoznam najlepších značiek a odporúčame venovať aj pár minút sekcii “Najčastejšie kladené otázky”, kde je viacero praktických a zaujímavých odpovedí.

Základné pravidlo – Každý lyžiar je unikátny

Do hry vstupuje viacero premenných – mali by ste zohľadniť váhu, výšku aj stavbu tela, unikátnu morfológiu chodidla (jeho tvar, šírku, dĺžku, klenbu, tvar prstov, výšku nártu). V spojení s vašimi lyžiarskymi schopnosťami, preferovaným terénom a štýlom jazdy získavate zaujímavú rovnicu, ktorej výsledok dokáže pri dôkladnej úvahe zúžiť výber lyžiarskych topánok na 3 – 5 vyhovujúcich modelov.

ako vybrať lyžiarky

Ako vybrať veľkosť lyžiarky?

Príliš malá, príliš veľká, široká, úzka – hoci lyžiarka nie je topánkou v pravom zmysle slova, mala by sadnúť, no v porovnaní s bežnou topánkou tu platia iné špecifiká. Dobre zvolená lyžiarka tak trochu tlačí. Prečo je tomu tak?

Každá lyžiarka má 4 základné časti, ktoré rozhodujú o pohodlí nohy – skelet, papučku (alebo papuču, vnútornú výstelku), komín (časť lyžiarky smerujúca k lýtku) a tzv. canting (kĺb, ktorý spája komín so spodnou časťou skeletu pod istým uhlom).

Dĺžka lyžiarok

Krok č.1: Ak už máte zvolený modelový rad lyžiarky, vyberte 2 najbližšie veľkosti podľa dĺžky vášho chodidla. Veľkosť sa uvádza v mondopointe (skratka MP) a ide o reálnu vnútornú veľkosť papuče v mm. Môžete napríklad váhať medzi veľkosťami papuče 265 a 270. Ak máte chodidlo dlhé 268 mm prikloňte sa k veľkosti 270. Samotný skelet ide po celých číslach, polcentimetrové rozdiely kompenzuje uspôsobenie stielky.

Krok č.2: Po obutí lyžiarky by sa mali prsty dotýkať prednej výstelky. Na prvý pocit môže aj tlačiť. Následne, ako zapnete na lyžiarke klipsne, noha sa dostane do ideálnej pozície a päta sa posunie smerom dozadu. V takejto polohe by už nepríjemné pocity mali vymiznúť a mali by ste nadobudnúť pocit, že je akurát.

📌 Viete, že… Papuča už po 10 dňoch lyžovania stráca svoju hrúbku?

Vplyvom váhy sa utlačí a stráca na svojom objeme. Pre nohu je v lyžiarke zrazu viac priestoru. Ak by ste sa dali nahovoriť na väčšie číslo lyžiarok, už po pár dňoch dňoch vám budú veľké.

Shell Fitting

Ak chcete kúpiť lyžiarky správnej veľkosti, môžete vyskúšať aj iný postup, tzv. Shell Fitting. Vyberte vnútornú papuču zo skeletu a vložte do neho nohu prstami čo najviac dopredu. Najdlhší prst by sa mal skeletu v prednej časti dotýkať. Kolená mierne zohnite ako pri lyžovaní, aby sa dala zistiť medzera medzi pätou a pätovým lôžkom skeletu.

 • Ak je medzera do 1 cm, veľkosť lyžiarky bude vyhovovať pretekárom, pretože preteková papuča je veľmi tenká.
 • Medzera 1 – 1,5 cm je vhodná pre športových lyžiarov, ktorí radi zlepšujú svoj výkon.
 • Medzera 1,5 – 2,5 cm je vhodná pre rekreačných lyžiarov, kde je zase hrúbka vnútornej papuče pre pohodlnosť väčšia.

Šírka lyžiarok

Okrem dĺžky lyžiarky nemožno podceniť ani jej šírku. Platí, že čím má lyžiar športovejšie ambície, o to viac by mal voliť užšiu lyžiarku. Rekreačný lyžiar si môže užívať pohodlie o niečo širšieho modelu.

Ako na to? Šírka chodidla sa meria v najširšej prstovej časti. Väčšina bežne dostupných lyžiarok pre športových lyžiarov disponuje šírkou od 98 mm do 100 mm, pre rekreačných lyžiarov cca 104 mm. Šírka lyžiarok určených pre pretekárov je 93 – 95 mm. Aj keď sa možno zdá, že ide o nepatrné milimetre, rozdiely je pri jazde cítiť a sú značné.

📌 Ako spoznať príliš veľké lyžiarky? Noha v nich bude doslova “lyžovať”. Zhorší sa vaša schopnosť ovládať lyže, čím sa zvyšuje aj riziko pádu a úrazu. Je to nebezpečné, najmä ak kupujete lyžiarky pre dieťa v domnení, že noha dorastie. O sezónu možno áno, tento rok si však môžete domov doniesť suvenír v podobe zlomeniny.

📌 Ako spoznať príliš malé lyžiarky? Už po niekoľkých minútach na nohe sa objavuje nepríjemné tŕpnutie a pocit chladu od nôh. Najmä nevhodne zvolená šírka môže spôsobiť nedostatočnú cirkuláciu krvi.

Kvalitné lyžiarky pre mužov a ženy

Čo je flex index lyžiarky?

Flex index vyjadruje tuhosť alebo tvrdosť lyžiarskej topánky. Týka sa predovšetkým ohybu komína skeletu do aktívnej pozície. Čím je flex index vyšší, o to tvrdšia je lyžiarka. Táto hodnota však môže byť mätúca. Nie je totiž stanovená presnými štandardami a každý výrobca má svoje vlastné interné normy. Čo to znamená? Flex index rovnakej hodnoty môže pri dvoch pároch lyžiarok od 2 rôznych výrobcov znamenať úplne odlišnú tuhosť.

Pre jednoduchší prehľad si však uvedieme orientačné delenie:

 • Flex index od 40 do 60 – Označenie pre najmäkšie lyžiarske topánky, ktoré nájdete najmä pri začiatočníckych detských a dámskych modeloch.
 • Flex index od 60 do 80 – Vhodná tuhosť lyžiarok na nenáročné rekreačné lyžovanie. Nie sú vhodné pre lyžiarov s vyššou hmotnosťou.
 • Flex index od 80 do 100 – Lyžiarky s tuhosťou, ktorá vyhovuje väčšine rekreačných lyžiarov aj lyžiarov so začínajúcimi športovými ambíciami. Vhodný flex aj pre silnejšie postavy.
 • Flex index od 100 do 120 – Ideálna tuhosť pre športových lyžiarov.
 • Flex index od 120 do 150 – Optimálne riešenie pre závodných a výkonnostných lyžiarov, ktorí potrebujú rýchly prenos “informácie” z nôh do lyží, aj na úkor nižšieho pohodlia.

Lyžiarky vs. terén a štýl jazdy

Kladiete si otázku, či by ste pri výbere lyžiarok mali zohľadniť terén? Vyrábajú sa vôbec lyžiarske topánky na rôzne spôsoby lyžovania? Samozrejme – je rozdiel, ak jazdíte na upravenej zjazdovke alebo vo voľnom teréne, aj ak sa venujete rozdielnym štýlom jazdy (napr. zjazd, freestyle, freeride, bežecké lyžovanie, …) Pre jednotlivé technické schopnosti a štýl jazdy existuje konkrétny typ lyžiarskej topánky, netreba to však brať ako dogmu. Je dobré rešpektovať špecifiká a individuálne požiadavky, no v každom prípade musí lyžiarka najmä čo najlepšie sedieť a umožniť rýchly prenos tlaku na lyžu.

Video

Ceny lyžiarok

O investícii do lyžiarok bude inak uvažovať občasný rekreačný lyžiar a inak lyžiar, ktorý chce podávať čoraz lepšie výsledky a na svahu trávi každý rok viac času. Lyžiarske topánky sú nevyhnutnou a dôležitou súčasťou výbavy lyžiara, preto je vždy lepšie, ak nie je výhodná cena jediným faktorom pri nákupe.

Lyžiarske topánky do 150 €

V cene do 150 € nájdete najmä prevahu detských a juniorských lyžiarok a niekoľko desiatok pánskych a dámskych modelov, ktoré sú svojím prevedením a tuhosťou vhodné predovšetkým na rekreačné lyžovanie. Nejde o žiadne pochybné značky. Sú to predovšetkým základné modely renomovaných výrobcov. Je veľký predpoklad, že postupne sa prepracujete k lyžiarkam z vyššej cenovej kategórie.

Lyžiarske topánky do 300 €

Väčšina najpredávanejších lyžiarok súčasnosti sa drží v cenovej relácii od 150 do 300 € a svojimi kvalitami sa bijú o pozornosť lyžiarov. Na svoje si už príde aj náročnejší zjazdár, pretože práve nadštandardná konkurencia ženie cenu mierne nadol, no za to výbavu a kvalitu materiálov zase nahor. Nechýbajú ani modely, ktoré zvládnu razantnú a dynamickú jazdu a zároveň zabezpečia perfektnú stabilitu a pohodlie.

Lyžiarske topánky od 300 €

Pokiaľ ste prepadli lyžiarskej vášni a chcete mať vo svojej výbave špičkovú kvalitu, isto vás osloví bohatá ponuka lyžiarok v poslednej cenovej kategórii. Nemusíte robiť žiadne kompromisy, nájdete tu hneď niekoľko modelov, ktoré budú presne vyhovovať vašim lyžiarskym schopnostiam, štýlu jazdy, ale aj individuálnym odlišnostiam vašich nôh.

Najlepšie značky lyžiarok

Vybrali sme sa na prieskum medzi výrobcov lyžiarskej výstroje. Testy lyžiarok priniesli zaujímavých favoritov a niektorých z nich nájdete aj v rebríčkoch predajnosti. V prieniku viacerých množín sme tak získali nasledujúci zoznam, kde objavíte špičkovú kvalitu, aj veľmi dobrý pomer cena/výkon.

 • Nordica – U talianskej značky Nordica je už z o samotného názvu jasná jej špecializácia. Páči sa nám, že lyžiarky majú veľmi dobrý pomer cena/kvalita a pozbierali už niekoľko prestížnych víťazstiev v testoch lyžiarok.
 • Atomic – Rakúsky výrobca vyrobí ročne až 600 000 párov lyží a dá sa predpokladať, že aj podobný počet lyžiarok. Patrí k najobľúbenejším značkám u našincov, o čom svedčí aj výborná predajnosť. Výrobca vie, čo robí, preto lyžiarky Atomic nájdete naprieč všetkými cenovými kategóriami – od základných po špičkové profi modely.
 • Salomon – Táto značka mala najlepšie predispozície na úspech – zrodila sa totiž priamo v Alpách. Na svoje si určite prídu dynamickí lyžiari aj nadšenci moderných technológií.
 • Head – Široká škála športového vybavenia rozdelená do 5 divízií a zameranie aj na prémiovú kvalitu. V ponuke lyžiarok zn.Head sa však vyberá dobre – mnohé modely nemajú premrštené ceny a sprevádzajú ich aj dobré hodnotenia.
 • Rossignol – Jedna z najstarších značiek v lyžiarskom odvetví má na svojom konte takmer najväčšie zastúpenie lyžiarok na našom trhu. Ide o pomerne dostupnú značku, pretože väčšina modelov sa drží v cene do 300 €.
 • Alpina – Od nemeckej značky Alpina dominujú predovšetkým juniorské zjazdové lyžiarky a niekoľko cenovo dostupných lyžiarok pre ženy a mužov.
 • Dalbello – U nás menej známa, no za to v zahraničí oceňovaná talianska značka má na svojom konte lyžiarky naprieč všetkými kategóriami. Od detských a začiatočníckych, až po modely určené pre pokročilých a freeride lyžiarov.

lyžiarske topánky skúsenosti

Najčastejšie kladené otázky

✅ Ako spoznám, že mi lyžiarky sedia?

Dajte na svoje subjektívne pocity. Lyžiarky na nohách zatiahnite tak, aby bola päta pevne na mieste a zotrvajte v nich minimálne 20 minút (áno, aj pri skúšaní v obchode). Mierne tlačenie je v poriadku, pretože papuča ešte poddá. Pozor však na bolesť v kritických miestach už pár minút po obutí, ako sú achilovka, členok, nárt zhora, klenba (najmä, ak máte ortopedické ťažkosti).

✅ Čo je to bootfitting?

Ide o doladenie a tvarovanie lyžiarky, v prípade, ak majú vaše chodidlá požiadavky na individuálnu úpravu (plochá noha, kostné výrastky, vybočený palec). Vďaka tejto službe si môžete dať vytvoriť špeciálne ortopedické vložky na mieru s tvrdou spodnou stranou, ktoré zmiernia tlaky a dostanú klenbu do správneho tvaru. Ide tiež aj o tepelné tvarovanie lyžiarky – skeletu, ohýbanie či mierne brúsenie. Niekedy stačí milimeter, aby ste si mohli užívať želaný komfort bez bolestí. Tieto služby sú nadstavbou zákazníckeho servisu. Poskytujú ich niektorí predajcovia.

✅ Musia byť lyže a lyžiarky rovnakej kvality?

Profilyžiari a skúsenejší jazdci odporúčajú, aby ste volili približne rovnakú kvalitu lyží aj lyžiarok. Lacné alebo priemerné lyžiarky totiž nedokážu naplno ovládať špičkové lyže a prichádzate tak o ich potenciál. Rovnako to platí aj naopak – v drahých lyžiarkach na lacných lyžiach nedosiahnete očakávaný zážitok z jazdy.

✅ Ako dlho lyžiarky vydržia?

Životnosť lyžiarky neurčuje ich cena, ani dobré meno výrobcu. Rekreačný dospelý lyžiar, ktorý lyžuje 10 – 14 dní do roka môže rátať so životnosťou na 5 – 6 rokov. Športový lyžiar, ktorý má potenciál zlepšovať sa a lyžiarky viac vyťažuje, musí rátať s výmenou cca raz za 1 – 2 roky. Pretekár mení lyžiarky po každej sezóne.

✅ Ako usušiť lyžiarky?

Úlohou papuče je nielen chrániť chodidlo pred oderom o tvrdý skelet, zároveň funguje ako dôležitá termoizolačná vrstva, ktorá chráni zvonka pred mrazom a zvnútra pohlcuje vlhkosť, ktoré sa vytvára pri potení chodidiel. Vnútorná papuča je po intenzívnom lyžovaní prirodzene mokrá. Stačí, ak papuču a vložky vyberiete a cez noc necháte preschnúť na teplom mieste.

Dá sa dokúpiť aj sušič lyžiarok – zariadenie, ktoré sa zapojí do elektrickej siete a funguje na princípe vyhrievania “špirál” alebo ako fén. Ide o položku, ktorú zoženiete za 20 – 70 €, skráti sušenie lyžiarok na tretinu času a zároveň pomocou UV žiarenia zniží aj mikróby a baktérie. Pri finančnej náročnosti lyžiarskej výbavy sa však bez tohto doplnku dá celkom dobre zaobísť.

✅ Detské lyžiarky – Čomu venovať pozornosť?

Predovšetkým výberu správnej veľkosti. Nikdy nekupujte lyžiarky s tým, že noha dieťaťa dorastie. Vo veľkých lyžiarkach hrozí riziko zlomeniny, v tesných lyžiarkach bude vášmu juniorovi noha tŕpnuť a už po chvíli mu bude “od nôh zima”. U detí je obľúbenou metódou zisťovania správnej veľkosti už spomínaný Shell Fitting, kedy by medzera medzi pätou a zadnou časťou skeletu mala byť okolo 1,5 cm.

Malý začínajúci lyžiar potrebuje na svahu dôkladnú oporu, ktorú mu zaručia bezpečné a kvalitné detské lyžiarky. Mnoho detí má v súčasnosti ploché nohy, preto môžu na chodidlách pociťovať pálenia. Skôr, ako sa vyberiete za lyžovačkou, zistite si všetky možnosti o vhodnom ortopedickom riešení.

✅ Sú pre ženu lepšie dámske lyžiarky alebo unisex?

Jednoznačne dámske modely. Nielenže sú pútavé svojím krajším dizajnom a farbami, ich tvar je plne prispôsobený anatómii ženských chodidiel. Majú napr. nižší a v zadnej časti inak krojený komín, ktorý netlačí lýtkový sval, disponujú aj vylepšenou termoizoláciou, keďže mnoho žien má problémy s prekrvením nôh.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Pánske lyžiarky
#1Nordica THE CRUISE 80 S
Určenie: Pre začiatočníkov aj pokročilých
Flex index: 80
5 out of 5 stars (5 / 5)135 € Čítať recenzie
#2Head FX GT

 Perfektne sedia 
Určenie: Pre rekreačných lyžiarov
Flex index: 60
5 out of 5 stars (5 / 5)130 € Čítať recenzie
#3WEDZE Wid 300 (Decathlon)
Určenie: pre začínajúcich
Flex index: 70
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)90 € Čítať recenzie
Dámske lyžiarky
#1Nordica THE CRUISE 55 S
Určenie: Pre začiatočníkov aj pokročilých
Flex index: 55
5 out of 5 stars (5 / 5)115 € Čítať recenzie
#2Atomic HAWX MAGNA 80
Určenie: Pre ľahších alebo menej agresívnych lyžiarov
Flex index: 80
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)150 € Čítať recenzie
#3SALOMON X Access 70 W
Určenie: Pre začiatočníkov aj pokročilých
Flex index: 70
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)150 € Čítať recenzie
Detské lyžiarky
#1Atomic REDSTER JR 60
Určenie: športové
Flex index: 60
5 out of 5 stars (5 / 5)120 € Čítať recenzie
#2Nordica SPEEDMACHINE J 3
Určenie: rekreačný až stredne pokročilý
Flex index: 45
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)88 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nových lyžiarskych topánok. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšie lyžiarky na trhu.
Rate this post
1 Zdieľanie

1 Zdieľanie
Share1
Tweet
Pin