Ako vybrať najlepší mlynček na mak? TOP produkty podľa recenzií

makMak patrí do našej tradičnej kuchyne. Skvelý je v buchtách, závinoch, kysnutých koláčoch, v štedráku aj na rezancoch. Obsahuje obrovské množstvo vápnika, dokonca viac ako samotné kravské mlieko. Svoj potenciál odkryje po zomletí a k tomu treba mať kľúčovú výbavu – mlynček na mak. Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie mlynčeky na mak? Niekoľko veľmi dobre hodnotených mlynčekov nájdete v nasledujúcom rebríčku – nech sa páči, inšpirujte sa.

Ak chcete mať výber plne na vlastnom uvážení, potom si nenechajte ujsť nasledujúci prehľad „Ako vybrať mlynček na mak“, v ktorom sa bližšie pozrieme na druhy mlynčekov používaných v kuchyni, materiálové prevedenie, schopnosti mletia a ďalšie dôležité parametre, ktoré môžu mať vplyv na vašu spokojnosť s nákupom. Pre kupujúcich sú vždy zaujímavé aj online dostupné testy a recenzie mlynčekov na mak, ktoré sprostredkúvajú reálne dojmy z používania a neraz i prípadné nedostatky.

Najlepšie mlynčeky na mak podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Mlynček na mak Tescoma HANDY

+ Vynikajúci na ľahké a rýchle mletie maku
+ Keramický mlecí mechanizmus
+ Nastaviteľná hrúbka mletia
+ Masívna svorka
od 43 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Jihokov mlynček na mak so skrutkou MKS 215

+ Vyniká odolnou konštrukciou
+ Masívne prevedenie
+ Telo a mlecí mechanizmus z nehrdzavejúcej ocele
od 42 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Westmark Keramický mlynček na mak Poppy

+ Kvalitný keramický mlecí mechanizmus
+ Plynulé nastavovanie hrubosti mletia
+ Pevné uchytenie k doske
+ Vhodný aj pre obilniny
od 42 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Orion Mlynček na mak

+ Kvalitný mlecí mechanizmus
+ Spoľahlivé pripevnenie o dosku
+ Pomer cena/kvalita
od 41 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5De Gusto mlynček na mak

+ Lacný tip
+ Kvalitný mlecí mechanizmus
+ Možnosť regulovať hrúbku mletia
od 19 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať mlynček na mak

Makové semienka sú veľkostne drobné – vyžadujú vôbec mletie? Situácia je podobná, ako v prípade ľanových semienok. Tie majú vonkajšiu šupku takú pevnú a klzkú, že tráviacim traktom človeka prejdú takmer bez poškodenia, čo znamená, že ani živiny ukryté pod šupkou nie sú zúžitkované. O maku je dobre známe, že obsahuje vysoké množstvo vápnika. Obsahuje tiež ďalšie minerály ako horčík a železo, veľa aminokyselín, vitamíny skupiny B, vitamín E, omega–3 a omega–6 mastné kyseliny a vlákninu. Prístupnosť k týmto živinám sa zlepšuje práve zomletím. Taktiež je v zomletom stave mak voňavejší a pre mnohých chutnejší. Dokonca mletý mak i menej „vŕzga“ pod zubami a spolu s cukrom sa v koláčoch dokáže pretvoriť šťavnaté náplne, ktoré zbožňujú celé generácie.

Mlynčeky používané v kuchyni a ich určenie

Skôr, ako sa naplno zameriame na parametre mlynčekov na mak, nezaškodí pozrieť sa v krátkosti na celú kategóriu mlynčekov, ktoré sa využívajú v kuchyni na rôzne účely.

 • Mlynček na mäso – Pôsobí najrobustnejšie a je určený na mletie mäsa v rôznej hrubosti/jemnosti. Vybavený je silnou sponou na zachytenie o dosku a zatláčadlom, aby nedošlo ku kontaktu prstov s rotujúcou špirálou. Mlynček na mäso môže mať vo výbave nadstavce na plnenie domácich párok, klobás a jaterníc.
 • Mlynček na strúhanku – Patrí k cenovo dostupnejším. Jeho hlavnou úlohou je zomlieť staré a suché pečivo na jemnú strúhanku určenú na obaľovanie rezňov. Poslúži aj pri mletí piškót, orechov či mandlí. Nie je náročný na čistenie.
 • Mlynček na orechy – Je určený na mletie orechov a v mnohých aspektoch sa podobá na mlynček na strúhanku (niekedy jeden mlynček spoľahlivo pomelie orechy i strúhanku). V ideálnom prípade bude zvládať rôzne úrovne hrubosti mletia.
 • Mlynček na kávu – V obľube sú najmä kompaktné elektrické mlynčeky na kávu, no svojich priaznivcov majú naďalej aj ručné modely. Tieto mlynčeky nie sú zvyčajne objemné, keďže káva po zomletí stráca z čerstvosti a vyžaduje rýchle spotrebovanie. Dôležité je, aby sa mlynček pri mletí nadmerne neprehrieval, pretože vyššie teplo by mohlo znehodnotiť mletú kávu (horkosť až trpkosť).
 • Mlynček na mak – Je vytvorený tak, aby dokázal zomlieť jemné makové semienka. Jeho súčasťou je mlecí mechanizmus s možnosťou nastavenia hrúbky mletia. Tento rozmerovo menší mlynček sa hodí aj na mletie ľanových, sezamových a horčičných semien či iných tvrdých korenín. Najlepšie mlynčeky na mak vynikajú odolnosťou, precíznou prácou a pri správnej údržbe neabsorbujú arómy.
 • Mlynček na soľ a korenie – Rozmerovo malé, no v kuchyni pravidelné využívané mlynčeky, ktoré sa zídu pri každom varení.
 • Univerzálny mlynček – Populárna voľba, ktorá vyniká širokým využitím. Univerzálny mlynček disponuje viacerými nadstavcami, vďaka ktorým si poradí s mletím orechov, strúhaním starého pečiva, syrov, tvrdej zeleniny na plátky. Na mletie drobných semien, vrátane maku, nie je vhodný.

makový koláč

Aké vlastnosti má kvalitný mlynček na mak?

 • Melie mak rovnomerne, bez nedostatkov a bez znehodnotenia.
 • Disponuje kvalitným mlecím mechanizmom s dobrou životnosťou.
 • Dá sa spoľahlivo zachytiť o stôl či dosku. V prípade elektrických mlynčekov na mak sú súčasťou konštrukcie protišmykové prísavky.
 • Umožňuje nastaviť rôznu hrúbku mletia maku.
 • Nie je náročný na čistenie.
 • Je dobre predávaný a užívateľských recenziách tiež veľmi dobre hodnotený.

Elektrický alebo manuálny mlynček na mak?

Kým minulé generácie používali na mletie maku mažiare a ručné mlynčeky na mak, dnes sú v ponuke aj elektrické mlynčeky na mak, ktoré pracné otáčanie kľukou nahradili prácou integrovaného elektromotora. Pre aké riešenie sa rozhodnúť?

Ručné mlynčeky na mak majú klasickú konštrukciu. Telo môžu mať kovové alebo plastové. Medzi dôležité prvky patrí mlecí mechanizmus (drvič), kľuka a prevedenie spony. Uchytávajú sa o dosku kuchynského stola alebo dosku na kuchynskej linke. K mletiu dochádza po otáčaní kľukou, nie sú závislé od elektrickej energie. Do násypky/lievika sa zmestí priemerne 30 – 70 g maku – v závislosti od veľkosti konkrétneho mlynčeka.

Elektrické mlynčeky na mak stačí položiť na rovinu, zapojiť do elektrickej siete, nasypať do nich mak a stlačiť tlačidlo. Do chodu sa tak uvedie vnútorný mlecí mechanizmus, ktorý je poháňaný elektromotorom. Elektrické modely zvyčajne nemajú sponu, a tak odpadá starosť o pevné zachytenie o hranu dosku. Ich kapacita je podobná ako pri ručných mlynčekoch – rádovo na niekoľko desiatok gramov maku, ktoré bezprostredne použijete pri pečení. Nájdu sa však medzi nimi aj veľkokapacitné mlynčeky určené pre veľkovýrobu. Niektoré elektrické mlynčeky na mak nie sú spotrebičmi ako takými a nefungujú samostatne. Ide totiž o dokúpiteľné rozšírenie k veľkému kuchynskému robotovi, na ktorý je možné ich napojiť (ako prémiová doplnková výbava).

Základné parametre na zváženie pri kúpe mlynčeka na mak

Pečiete často a chcete si do kuchyne zadovážiť schopného pomocníka, ktorý zomelie mak bez znehodnotenia? Aby ste urobili dobrý nákup, všímajte si na dostupných mlynčekoch na mak nasledujúce vlastnosti a parametre.

Materiál tela

Materiál tela pri mlynčekoch všeobecne úzko súvisí so samotnou odolnosťou. Čím náročnejšia surovina na zomletie, tým odolnejšie musí byť i samotné telo – predovšetkým pri ručných mlynčekoch, do ktorých sa treba „zaprieť“.

Na ručných mlynčekoch na mak je vítaným materiál kov, respektíve kombinácia kovu a plastu. Menej sa osvedčilo plastové opláštenie, no v takom prípade závisí aj od schopností mlecieho mechanizmu. Ak je mlecí mechanizmus spoľahlivý, netreba ani vyvíjať veľkú silu na krútenie kľuky.

Pri elektrických mlynčekoch je telo zvyčajne plastové, čo umožňuje vytvoriť mlynčeky v rôznych farbách a dizajne.

Materiál mlecieho mechanizmu

Toto je kľúčový prvok každého mlynčeka na mak. Mlecí mechanizmus by mal byť vyrobený z kvalitnej nehrdzavejúcej a nereaktívnej ocele alebo z keramiky. Dôležitá je rovnomernosť mletia bez zadrhávania.

Mlecí mechanizmus je priamo v kontakte s olejom z makových semien, preto si vyžaduje po každom použití precízne vyčistenie a osušenie. Ak chcete mlynček používať aj na iné drobné semená, oceníte materiál, ktorý do seba nenasáva arómy a chute, a teda každým ďalším mletím neovplyvňuje novú dávku náplne. Také vlastnosti majú kvalitné keramické mlecie mechanizmy, no pozor – sú náchylnejšie na poškodenie už malým drobným kamienkom.

Použiteľnosť

Mlynček na mak môže veľmi dobre poslúžiť pri mletí ďalších drobných olejnatých semien – ľanové, sezamové, horčičné semienka. Okrajovo sa dá použiť aj na mletie niektorých druhov korenín. Vždy po použití venujte mlynčeku dôkladnú starostlivosť a očistenie.

Kapacita

Mlynčeky na mak pre domáce použitie majú menšie rozmery, čo oceníte pri ich uskladnení, keďže bežne nejde o pomocníka s denným využitím. Kompaktnej veľkosti prináleží aj kapacitne menší lievik (násypka) na semená maku. Na jedno naplnenie pojme priemerne 30 – 70 g maku.

Pohon

Ručný alebo elektrický mlynček na mak? Ručný mlynček na mak uvediete do chodu točením kľuky a je plne nezávislý od dostupnosti elektrickej energie. V elektrickom mlynčeku je mletie maku výnimočne jednoduché a bez námahy (na stisnutie tlačidla), no motor tvorí veľa súčiastok, z ktorých niektorá môže časom vypovedať. Kvalitný mlynček však bude navrhnutý tak, aby si hravo poradil s mletím maku takej kapacity, na akú je stavaný zásobník – a to aj bez rizika prehrievania.

Spôsob upevnenia

Spôsob upevnenia úzko súvisí s druhom mlynčeka na mak. Ručné mlynčeky s kľukou sa prichytávajú o hranu dosky uťahovaním spony. Vhodné je na okraj dosky preložiť kuchynskú utierku, aby nedošlo k jej preliačeniu alebo oškretiu. Elektrické mlynčeky na mak majú rovnú základňu opatrenú protišmykovými prísavkami a iba sa jednoducho položia na stôl/kuchynskú linku.

Náš tip – Pri mlynčekoch s upevňovacou sponou si v popisoch alebo dostupných recenziách skontrolujte, na akú maximálnu hrúbku dosky je možné ich prichytiť.

Nároky na čistenie

Rozobrať, skontrolovať a dôkladne očistiť! Čistenie mlynčeka na mak sa neoplatí podceniť ani zanedbať. V návode na používanie nájdete základné inštrukcie súvisiace s údržbou. Niektoré komponenty si budú vyžadovať ručné umývanie, iné zvládnu aj „pobyt“ v umývačke riadu. Určite však nejde o nič náročné!

Ceny mlynčekov na mak

Koľko zaplatíte za kvalitný mlynček na mak? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Mlynčeky na mak do 25 eur

V tejto cene natrafíte na základné ručné mlynčeky na mak. Poradia si s menej intenzívnym používaním. Veľmi lacné mlynčeky na mak sa v dlhodobom horizonte nemusia osvedčiť, niektoré svoje slabiny ukážu dokonca už po prvých použitiach. Sledujte recenzie a vyhnite sa mlynčekom so zlými hodnoteniami. Aj tu však vieme nájsť mlynček na mak, ktorý poslúži, ako sa od neho očakáva.

Mlynčeky na mak od 25 do 50 eur

Táto cenová kategória je pre kupujúcich najzaujímavejšia. Sú tu viaceré najpredávanejšie mlynčeky na mak určené na domáce použitie, ktoré disponujú veľmi dobrým pomerom cena/výkon. Ku kvalitným, solídne skonštruovaným ručným mlynčekom na mak sa pridávajú aj elektrické mlynčeky na mak. Obľúbené pre možnosť nastavenia hrubosti mletia a jednoduché používanie.

Mlynčeky na mak od 50 eur

Vyrobené z vysokokvalitných materiálov, s predpokladom dlhej životnosti a vhodné i na častejšie používanie. Ak hľadáte veľmi dobre vybavený mlynček na mak, ktorý si bez zaváhania poradí aj s mletím iných drobných surovín, poobzerajte sa práve v tejto cenovej kategórii.

Najlepšie značky mlynčekov na mak

 • Tescoma – Známa značka Tescoma má v portfóliu momentálne veľmi populárny mlynček na mak Tescoma Handy. Výborný pomer cena/kvalita.
 • Jihokov – Rýdzo česká značka Jihokov má už viac ako 70-ročnú tradíciu. Z jej ponuky pochádza viacero prakticky zostrojených mlynčekov na rôzne suroviny (mak, strúhanka, …).
 • Westmark – Precízne spracovanie a elegantný dizajn sú typické pre kuchynské mlynčeky značky Westmark. Dostupné sú mlynčeky na mak, mäso aj orechy.
 • Orion – V širokom sortimente domácich potrieb nájdete šikovné ručné mlynčeky na mak v klasickom prevedení.
 • De Gusto – Zástupca cenovo dostupných mlynčekov rôzneho určenia – na mak, mäso i strúhanku.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Mlynček na mak Tescoma HANDY

+ Vynikajúci na ľahké a rýchle mletie maku
+ Keramický mlecí mechanizmus
+ Nastaviteľná hrúbka mletia
+ Masívna svorka
od 43 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Jihokov mlynček na mak so skrutkou MKS 215

+ Vyniká odolnou konštrukciou
+ Masívne prevedenie
+ Telo a mlecí mechanizmus z nehrdzavejúcej ocele
od 42 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Westmark Keramický mlynček na mak Poppy

+ Kvalitný keramický mlecí mechanizmus
+ Plynulé nastavovanie hrubosti mletia
+ Pevné uchytenie k doske
+ Vhodný aj pre obilniny
od 42 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Orion Mlynček na mak

+ Kvalitný mlecí mechanizmus
+ Spoľahlivé pripevnenie o dosku
+ Pomer cena/kvalita
od 41 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5De Gusto mlynček na mak

+ Lacný tip
+ Kvalitný mlecí mechanizmus
+ Možnosť regulovať hrúbku mletia
od 19 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin