Ako vybrať najlepšie ručné svietidlo/baterku? TOP produkty podľa recenzií

ručné svietidlo1Poďme si posvietiť na najlepšie ručné svietidlá a baterky! Hoci to znie ako prvoplánové klišé, pri výbere prenosného svietidla je dôležité zohľadniť veľa faktorov, aby ste s jeho používaním boli maximálne spokojní a svietidlo vyhovovalo zamýšľanému účelu.

Pri pohľade do ponuky ručných svietidiel vás prekvapí veľká roznôrodosť. Kým niektoré ručné baterky sú vhodné na občasné použitie v interiéri, s ďalšími sa môžete odvážne vybrať za outdoorovým dobrodružstvom a spoľahnúť sa na ich schopnosti. S tým prirodzene súvisí prevedenie svietidla, jeho svietiace schopnosti, typ napájania, výdrž, odolnosť i cena. Ako vybrať ručné svietidlo/baterku a čomu venovať najviac pozornosti? To najdôležitejšie sa dozviete z nasledujúceho prehľadu. Okrem neho sme pripravili aj praktický rebríček s výborne hodnotenými svietidlami, ktoré majú potenciál zaujať a nájdete ich ponuke známych značiek ako Fenix, Emos, Solight, Ledlenser. Neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie ručných svietidiel, aby ste o vyhliadnutom favoritovi získali komplexný obraz.

Najlepšie ručné svietidlá podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Fenix E03R

+ Miniatúrne rozmery, možno nosiť na kabelke/batohu
+ Osvetľuje široký priestor až do vzdialenosti 42 metrov
+ Hmotnosť iba 22 g
+ Nabíjanie cez moderný a rýchly USB-C konektor
+ Vodeodolná podľa štandardu IP66, nárazuvzdorná
od 29 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Fenix E35 V3.0

+ Výborný výkon, moderná LED technológia
+ Dosvit až 240 m
+ Li-ion akumulátor s kapacitou 5000 mAh a nabíjacím USB-C konektorom
+ 6 režimov výkonu
+ Vyrobená z leteckého tvrdeného hliníka
od 74 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Emos P2311

+ Nabíjacie LED svietidlo s dosvitom 370 m a 2 svetelnými režimami
+ Vybavená špeciálnou Li-Ion batériou s kapacitou 2 400 mAh
+ Maximálna dĺžka svietenia 30 h
+ Praktický popruh na prenášanie
+ Pomer cena/výkon
od 27 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Solight WN10

+ Vybavená 9 LED diódami
+ Vytvára krásne jasné svetlo
+ Na jedno nabitie 6 hodín svietenia
+ Životnosť LEDiek 50 000 hodín
+ Dobrá cena
od 12 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Fenix C7
+ Výborný výkon, moderná LED technológia
+ Z leteckého tvrdeného hliníka
+ Li-ion akumulátor s kapacitou 5000 mAh a nabíjacím USB-C konektorom
+ Dosah svetla až 470 m
+ Baterka je nárazuvzdorná pádom z výšky 1 meter, prachotesná a vodotesná (hĺbka 2 m)
od 89 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6LED Nabíjacia baterka LED/Li-Ion

+ Tri režimy svietenia – 100 %, 50 %, blikanie
+ Funkcia powerbanky – možnosť nabíjania mobilného telefónu
+ Teleskopický focus/zoom svietenie
+ Pomer cena/výkon
+ Obľúbený produkt
od 19 €
⭐ 88 % Čítať recenzie

Ako vybrať ručné svietidlo (baterku)

Ručné svietidlo či baterka je základným prenosným zdrojom svetla, ktorý nájde uplatnenie v rôznych situáciách a pri rôznych činnostiach. Zíde sa mať baterku doma, v garáži či v dielni, no taktiež so sebou zobrať ručné svietidlo aj na chatu, do kempu alebo ju prihodiť do turistického batohu. Na každý účel či zamýšľané použitie existuje vhodný typ ručného svietidla. Síce sa zdá, že ide o jednoduchý výber, množstvo parametrov, hodnôt a funkcií už nejedného kupujúceho zneistilo. Chcete vedieť, ako vybrať ručné svietidlo/baterku a mať prehľad o možnostiach? Tu je to najdôležitejšie…

Čo zvážiť pri výbere ručného svietidla?

Skôr, ako sa pozrieme na kľúčové parametre, nezaškodí nájsť odpovede na zopár otázok, s pomocou ktorých lepšie určíte, aký typ svietidla bude pre vás ideálnou voľbou.

  • Účel použitia – V akom prostredí budete ručné svietidlo používať? Doma, na chate, v kempe, na túre?
  • Frekvencia používania – Bude ručné svietidlo/baterka používané často alebo iba príležitostne/pre prípad núdze?
  • Schopnosti svietidla – Do akej vzdialenosti má svetelný kužeľ dosiahnuť? O akú intenzitu a farbu svetla máte záujem?
  • Hmotnosť a rozmery – Hľadáte kompaktnú a ľahkú baterku do vrecka/batohu alebo potrebujete väčšie ručné svietidlo s robustnou rukoväťou/popruhom na prenášanie?
  • Spôsob napájania – Základné tužkové batérie alebo nabíjací akumulátor? Uprednostňujete výmenu za nové alebo vám nebude prekážať pravidelné nabíjanie?
  • Odolnosť svietidla – Je pre vás dôležité, aby ručné svietidlo disponovalo zvýšenou odolnosťou voči vode, prachu a nárazu? Budete sa pohybovať aj v náročnejších podmienkach?
  • Cena – Aký je váš rozpočet na ručné svietidlo?

Základné typy ručných svietidiel

Od 2 eur po viac ako 600 eur… To je rozptyl, v ktorom sa orientačne pohybujú ručné svietidlá dostupné na našom trhu. S akými typmi sa stretnete najčastejšie? Aké sú ich vlastnosti a určenie?

Vrecková baterka

Základný typ ručných svietidiel netreba obzvlášť predstavovať. Ručné baterky do vrecka alebo do batohu zaujmú kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou, ktorá neobťažuje. Hodia sa na príležitostné použitie, napríklad ak sa vraciate domov po tme a nevidíte na zámok brány. Z pohľadu výkonnosti a dosvitu majú slabšie parametre, osvietia kužeľ na niekoľko metrov pred vami. Napájanie je najčastejšie realizované bežne dostupnými tužkovými batériami. Avšak, aj medzi vreckovými ručnými svietidlami sa nájde niekoľko prekvapivo výkonných zdrojov svetla, ktoré stoja niekoľkonásobne viac, ako klasická ručná baterka.

Ručné svietidlo

Ak hľadáte zdroj svetla do dielne, garáže, pivnice, okolo domu alebo ako záložný zdroj svetla pri neočakávanom výpadku prúdu, rozhliadnite sa v ponuke robustnejších ručných svietidiel. Ich súčasťou býva rukoväť na prenášanie, v balení môžete nájsť aj popruh. Svetelný výkon a dosvit sú zvyčajne výrazne vyššie. Na ich výpomoc sa tak dá spoľahnúť v interiéri aj exteriéri. Ako praktický zdroj energie sa osvedčil nabíjací akumulátor.

Taktické ručné svietidlo

Pre milovníkov turistiky, outdoorových a adrenalínových aktivít vznikli tzv. taktické/lovecké ručné svietidlá, ktoré sa na prvý pohľad ponášajú na „bežnú“ baterku. Veľké rozdiely sú však z pohľadu svietiacich schopností, odolnosti či výdrže akumulátora. Pri prémiových ručných svietidlách tohto typu bude reč o dosvite v stovkách metrov, nadpriemernom svetelnom výkone a výdrže v desiatkach hodín na jedno nabitie. Vybavené mnohými užitočnými režimami, konštrukčnou odolnosťou voči vode či nárazom už pomohli na nejednej náročnej túre alebo pri love.

Svietidlo do stanu/kempu

Typickým znakom svietidiel do stanu je 360-stupňový uhol svietenia. Konštrukciou sa ponášajú na tradičný lampáš, s tým rozdielom, že v modernom prevedení ide o ľahšie svietidlá s LED zdrojom svetla. Aj takéto svietidlo sa dá jednoducho prenášať v ruke, no neosvetľuje pred sebou dlhý kužeľ. Svetlo je rozptýlené okolo svietidla. Okrem prenášania sa dá takéto svietidlo celkom jednoducho položiť na stôl alebo zavesiť v stane.

Ďalšie typy ručných svietidiel

Kategória ručných svietidiel a bateriek je typovo a veľkostne rozmanitá. Nájdete v nej i ručné svietidlá so špecifickým určením – či už z pohľadu účelu alebo prostredia, v ktorom sa používajú. Medzi ručné svietidlá patria aj pracovné a montážne svietidlá s praktickými magnetmi a háčikmi na odloženia v pracovnom priestore, potápačské svietidlá a ručné svietidlá na pátračské a záchranárske akcie.

svietidlo baterka

Typ svetla

V posledných rokoch sú v ručných svietidlách používané LED technológie. Niektoré sú priemerné, iné prekvapia špičkovým výkonom. Okrem svetelného výkonu je ich výhodou aj možnosť výberu farebnej teploty (teplé biele svetlo, prirodzené denné svetlo až po studené biele svetlo). Prednosťou LED technológii je tiež úspornosť a pomerne dlhá životnosť až v desaťtisícoch hodín svietenia.

Svetelný tok

Svetelný tok je fyzikálna veličina, ktorej jednotkou je lumen (lm). Hovorí o tom, ako intenzívne bude svetlo svietiť. Čím je hodnota svetelného toku vyššia, tým viac vnímame svetlo zo zdroja ako výraznejšie, jasnejšie a hustejšie.

Pre použitie výhradne v interiéri vystačíte s baterkou so svetelným tokom od 100 do 200 lm, na pohyb okolo domu už okolo 500 lm. Svietidlo, ktoré zamýšľate používať na turistiku alebo športové aktivity, by malo vykazovať svietivosť okolo 1000 lm. Na náročné outdoorové aktivity, lov či profesionálne využitie pri pátraní, je dobré siahnuť po svietidlách s vysokým svetelným tokom, teda výrazne viac ako 1000 lm.

Dosvit

Ako ďaleko baterka dosvieti? Celkom jednoduchá, no pritom zásadná otázka. Ak chcete poznať odpoveď, hľadajte v popise vyhliadnutého ručného svietidla informáciu o dosvite. Dosvit sa udáva v metroch (m).

Dosvit voľte podľa obtiažnosti podmienok, v ktorých sa budete nachádzať. Ručné svietidlo s dosvitom do 50 m je vhodné pre použitie v dome alebo na záhrade. Ak sa chystáte stanovať a hľadať okolo stanu stratené predmety, voľte svietidlo s dosvitom aspoň 100 m. Na náročné outdoorové aktivity, lov a pátranie už budete potrebovať svietidlo s dosvitom viac ako 200 m. Najlepšie ručné svietidlá z kategórie taktických a loveckých už ponúkajú dosvit viac ako 500 m.

Napájanie ručného svietidla

V základných baterkách sú najčastejším zdrojom energie tužkové batérie. Ak by ste baterku používali často, ich opakované vybíjanie by chod mohlo predražovať. Výdrž sa pohybuje orientačne v rozsahu niekoľkých hodín, v závislosti od výkonnosti svietidla. Práve preto sa aj medzi ručnými svietidlami uchytili akumulátorové modely – teda ručné svietidlá so zdrojom energie, ktorý sa dá po vybití opätovne nabíjať, a dokonca ho ani nemusíte zo svietidla vyberať.

Ideálnou voľbou je ručné svietidlo s kvalitným Li-Ion akumulátorom. O Li-Ion akumulátoroch je známe, že poskytujú konštantný výkon, nie sú náchylné na samovybíjanie a nemajú pamäťový efekt. Pri správnej starostlivosti majú pomerne solídnu životnosť – vydržia veľa nabíjacích cyklov pri zachovaní pôvodných kvalít.

Prítomnosť akumulátoru môžete „pocítiť“ v niekoľkých aspektoch – ručné svietidlo bude drahšie, o čosi ťažšie, no zároveň s predpokladom vyššieho svetelného výkonu a dlhšej doby prevádzky.

Nezabudnite si všimnúť údaj o čase nabíjania. Niekde býva až obťažujúco dlhý a odradí od kúpy, inde je prítomná praktická funkcia rýchlonabíjania.

baterka do ruky

Rozmery a hmotnosť ručného svietidla

Potrebujete, aby sa ručné svietidlo zmestilo do batohu alebo vrecka? Ručné svietidlá nemajú nadmernú veľkosť či vysokú váhu. Do ruky sa dajú pohodlne uchopiť. Ich hmotnosť sa preto pohybuje v desiatkach až stovkách gramoch, pričom iba menšia časť váži viac ako pol kilogramu.

Hmotnosť a rozmery by však nemali byť medzi rozhodujúcimi parametrami, nakoľko často súvisia s počtom LED svetiel, veľkosťou akumulátora či zosilnenou konštrukciou svietidla. Pár desiatok gramov navyše teda môže znamenať aj úplne iné svetelné schopnosti a využitie.

Odolnosť ručného svietidla

Kde plánujete ručné svietidlo používať? Ak vám má poslúžiť v čase aj nečase, vyberajte zo svietidiel s posilnenou odolnosťou voči vode či preniknutiu drobných prachových častíc a hľadajte údaj IP nasledujúci dvojicou čísel (napríklad IP45, IP 66, …). Čím vyššie čísla, tým je odolnosť ručného svietidla vyššia.

Zamerajte sa aj na materiál, z ktorého je ručné svietidlo vyrobené. Na lacných nájdete telo z tenkého plastu, prémiové svietidlá sú vyrobené z odolného leteckého hliníka a nepoškodí ich ani pád z výšky 1 m.

Praktické funkcie a príslušenstvo

Aké je kvalitné ručné svietidlo? Okrem dostatočného svetelného výkonu a výdrže, môže disponovať aj ďalšími vylepšeniami.

  • Zoomovateľnosť/Zmena šírky kužeľa – Na ručnom svietidle je možné svetelný kužeľ zúžiť aj rozšíriť. To má vplyv na intenzitu svetla, jasnosť svetla aj výsledný dosvit.
  • Režimy svietenia – Základné ručné baterky svietia v jednom režime. Tie lepšie vybavené majú niekoľko režimov svietenia, ktoré sa líšia napríklad rozdielnym svetelným tokom. V súvislosti s režimami sa stretnete aj s informáciou o dĺžke svietenia v danom režime. Pre úsporný režim je typický najdlhší čas, pre maximálny svetelný tok zase najkratší čas.
  • Zmena farby svetla – Zaujímavosťou je možnosť zmeny farby svetla – od teplej bielej po studenú bielu.
  • Indikátor stavu batérie – Okamžite informuje o zostávajúcej kapacite batérie.
  • Oslňujúci stroboskop/SOS režim – Špeciálne režimy, ktoré nachádzajú využitie v núdzových situáciách.
  • Funkcia rýchlonabíjania – Obľúbená funkcia drahších outdoorových a profesionálnych ručných svietidiel.
  • Závesné pútko/klip – Vďaka pútku/klipu ručné svietidlo jednoducho zavesíte na batoh, na opasok alebo ho môžete zafixovať zvnútra o vrecko nohavíc (ako prevencia pred vypadnutím).
  • Slot na upevnenie stojana – Niektoré výkonnejšie svietidlá umožňujú pripevnenie pevného stojana, napríklad typu trojnožka/tripod.
  • Príslušenstvo na jednoduchší prenos – V základnej výbave ručných svietidiel s rukoväťou môžete nájsť aj praktický popruh na prenášanie.

svietidlo v kempe

Ceny ručných svietidiel a bateriek

Koľko zaplatíte za kvalitné ručné svietidlo? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Svietidlá a baterky do 10 eur

V základnej cene dominujú vreckové baterky a ručné svietidlá vhodné do domu, dielne či na záhradu. Mávajú rôzne veľkosti aj svetelný výkon. Neočakávajte od nich exkluzívne odolné prevedenie, no určite je dobré mať jedno takéto základné ručné svietidlo vo výbave.

Svietidlá a baterky od 10 do 40 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie svietidlá a baterky, osloví pomerom cena/výkon. Najmä tým svetelným. Výber uspokojí už aj náročnejších kupujúcich, ktorí hľadajú spoľahlivý prenosný zdroj svetla na stanovačku alebo na dlhšiu túru či outdoor športovú aktivitu. Spolu s cenou rastie nielen svetelný tok a dosvit, ale aj výdrž akumulátora a odolnosť konštrukcie.

Svietidlá a baterky od 40 eur

Ak hľadáte ručné svietidlo so špecifickým určením, prispôsobené aj do náročnejších podmienok, vyberte sa do ponuky taktických, loveckých a profesionálnych ručných svietidiel. Poskytujú ohromný výkon, disponujú viacerými režimami svietenia a sú vytvorené tak, aby vydržali aj prípadný kontakt s vodou alebo neočakávaný náraz.

Najlepšie značky ručných svietidiel a bateriek

S vreckovými baterkami sa stretnete aj na trhovisku. Určite však nepôjde o značkové produkty, ktoré by ohúrili životnosťou. Aj v prípade ručných svietidiel platí staré známe, že „nie je takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci“. Je lepšie raz kúpiť, a potom roky spokojne používať. U akých značiek nájdete solídne skonštruované ručné svietidlá s výborným výkonom? Pozrime sa na niekoľko najobľúbenejších…

  • Fenix – Značka Fenix vzbudzuje v segmente svietidiel rešpekt a jej ponuka očarí aj náročných. Kombinujú vysoký výkon a kvalitné prevedenie. Veľkú pozornosť si získali svetlá na bicykel, čelovky aj ručné taktické a profesionálne svietidlá s top parametrami. Vyššia cena, no exkluzívne prevedenie.
  • Emos – Česká značka Emos je zameraná na široký sortiment drobného elektrotovaru. Okrem bohatej ponuky LED svetiel v rôznych veľkostiach a tvaroch s inštaláciou na stenu, zaujmú aj ručné svietidlá a baterky – do domácnosti, do dielne, na stanovačku aj na náročnejšie aktivity.
  • Solight – Ak hľadáte priaznivú cenu a optimálny výkon, neprehliadnite ani ponuku ručných svietidiel od značky Solight. Obľúbené na voľnočasové aktivity a výlety.
  • Ledlenser – Množstvo patentovaných inovácii a nemecká precíznosť sú typické pre známu značku Ledlenser. V jej portfóliu nájdete aj špičkové ručné svietidlá do extra náročných podmienok. Za zmienku však stoja aj kompaktné vreckové baterky vyrobené z leteckého hliníka.
  • Sencor – Máte radi značku Sencor? Ponúka dobrý pomer cena/kvalita. Ak potrebujete ručné svietidlo na menej náročné použitie (do domu alebo na chatu), neobídete naprádzno.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Fenix E03R

+ Miniatúrne rozmery, možno nosiť na kabelke/batohu
+ Osvetľuje široký priestor až do vzdialenosti 42 metrov
+ Hmotnosť iba 22 g
+ Nabíjanie cez moderný a rýchly USB-C konektor
+ Vodeodolná podľa štandardu IP66, nárazuvzdorná
od 29 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Fenix E35 V3.0

+ Výborný výkon, moderná LED technológia
+ Dosvit až 240 m
+ Li-ion akumulátor s kapacitou 5000 mAh a nabíjacím USB-C konektorom
+ 6 režimov výkonu
+ Vyrobená z leteckého tvrdeného hliníka
od 74 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Emos P2311

+ Nabíjacie LED svietidlo s dosvitom 370 m a 2 svetelnými režimami
+ Vybavená špeciálnou Li-Ion batériou s kapacitou 2 400 mAh
+ Maximálna dĺžka svietenia 30 h
+ Praktický popruh na prenášanie
+ Pomer cena/výkon
od 27 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Solight WN10

+ Vybavená 9 LED diódami
+ Vytvára krásne jasné svetlo
+ Na jedno nabitie 6 hodín svietenia
+ Životnosť LEDiek 50 000 hodín
+ Dobrá cena
od 12 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Fenix C7
+ Výborný výkon, moderná LED technológia
+ Z leteckého tvrdeného hliníka
+ Li-ion akumulátor s kapacitou 5000 mAh a nabíjacím USB-C konektorom
+ Dosah svetla až 470 m
+ Baterka je nárazuvzdorná pádom z výšky 1 meter, prachotesná a vodotesná (hĺbka 2 m)
od 89 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6LED Nabíjacia baterka LED/Li-Ion

+ Tri režimy svietenia – 100 %, 50 %, blikanie
+ Funkcia powerbanky – možnosť nabíjania mobilného telefónu
+ Teleskopický focus/zoom svietenie
+ Pomer cena/výkon
+ Obľúbený produkt
od 19 €
⭐ 88 % Čítať recenzie
5/5 - (5 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin