Najlepšie french pressy: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie french pressy
K voňavej šálke kávy sa môžeme dostať rôznymi spôsobmi. Jedným z tých najjednoduchších, avšak s prekvapivo výborným výsledkom, je príprava kávy vo french presse. Akými prednosťami zaujmú najlepšie french pressy? Niekoľko tipov, ktoré majú potenciál prebiť konkurenciu, nájdete v nasledujúcom rebríčku. Pri jeho zostavovaní sme si vzali na pomoc testy a recenzie french press kávovarov, aby sme vám v krátkosti mohli predstaviť výborne hodnotené produkty. Poďme pekne poporiadku! Priblížme si najskôr samotnú konštrukciu french pressu a náročnosť na používanie.

Pod pojmom french press kávovar dnes poznáme sklenenú (alebo nerezovú) kanvicu s rukoväťou, ktorej neodmysliteľnou súčasťou je “tyč” opatrená sitom, teda filtrom. Priemer a tvar filtra zodpovedá vnútornému priemeru kanvice. Zatlačením piestu smerom nadol sa usadenina spoľahlivo oddelí od vylúhovanej kávy. Prvýkrát bola kanvica patentovaná v roku 1928 v Taliansku. Dostala názov cafetière. Nebol to však úplne prvý počin. Vo Francúzsku sa káva filtrovaná cez husté sito totiž pripravovala už od polovice 19. storočia. Odvtedy sa Taliani a Francúzi predbiehali v tom, kto kanvicu tohto typu dostane čo najviac do povedomia a vylepší ju natoľko, aby vzbudila záujem širokej verejnosti. Vzhľadom na udomácnený názov – french press (francúzsky lis/piest) – sa môžeme domnievať, že sa o masové rozšírenie zaslúžili najmä Francúzi.

Podľa odborníkov na kávu, predstavuje french press vstupnú bránu do prípravy kávy. Má veľký potenciál zaujať vás v prípade, ak ste už vyrástli zo zalievaného “turka” a instantným kávam ste neprišli na chuť, no zároveň si netrúfate ani na obsluhu pákového kávovaru (a investíciu do neho). French press je predovšetkým extra ľahko použiteľný a nenáročný na údržbu. Aj napriek tomu sa môžete tešiť na chutnú kávu – najmä, ak sa dodržia určité kroky, ako je čerstvosť zŕn, ich mletie tesne pred varením či voľba vhodnej teploty vody.

Takže – Ako vybrať french press kávovar? Ako prebieha príprava kávy vo french presse? Všetko dôležité nájdete v nasledujúcom sprievodcovi.

Najlepšie french pressy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bialetti Preziosa 0,35 L

Najlepší french press podľa nás
✔️ Obľúbená značka
✔️ Jednoduché používanie
✔️ Kvalitné spracovanie
✔️ Pohodlná rukoväť
📌 od 24 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Tescoma TEO 0.6 l

✔️ Čisté a nadčasové prevedenie
✔️ Sklenená nádoba vhodná do umývačky riadu
✔️ Pohodlný tvar rukoväte
✔️ Väčší objem
📌 od 20 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Klarstein Glaswerk Ristretto

✔️ Nerozbitné borosilikátové sklo
✔️ Štýlové detaily z orechového dreva
✔️ Kartáčovaná ušľachtilá oceľ
✔️ Filtračný systém sa dá ľahko odskrutkovať
📌 od 24 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4French Press Bialetti 1l

✔️ Objem až na 8 šálok
✔️ Kombinácia skla a nerezu
✔️ Obľúbená značka
✔️ Robustná rukoväť
📌 od 27 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5BerlingerHaus BH-1786

✔️ Žiaruvzdorné sklo a nerezová oceľ
✔️ Kanvica vhodná na prípravu kávy, sypaných, bylinkových alebo ovocných čajov
✔️ Elegantný dizajn
📌 od 17 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať french press

french pressCesta ku kvalitnej káve je za pomoci french pressu až prekvapivo jednoduchá a rýchla. Nemusíte mať žiadne starosti s komplikovaným nastavením stroja, nepotrápi vás ani zdĺhavé čistenie. Pri výbere french pressu sú najdôležitejšími parametrami objem, materiálové prevedenie a ergonómia rukoväte. V závislosti od toho, či chcete french press používať doma alebo na cestách si potom volíte ďalšie prvky výbavy. Viete napríklad o tom, že niektoré french pressy disponujú funkciou zastavenia lúhovania, majú dvojité opláštenie a kávu udržia teplú až 4 hodiny? Ak nie, čítajte ďalej a dozviete sa všetko podstatné.

Čo je french press?

French press je neelektrická kanvica na prípravu kávy alebo čaju, k dostaniu v modernom aj tradičnom dizajne. Najčastejšie disponuje objemom od 350 – 1000 ml. Oproti iným strojom a pomôckam na prípravu kávy je jej veľkou prednosťou cenová dostupnosť a nenáročné používanie. Prakticky všetky french pressy vyzerajú podobne a fungujú na rovnakom princípe.

Súčasťou french press kanvice je veko, cez ktorého stred prechádza tyč s okrúhlym prierezom. V spodnej časti tyče (piestu) je okrúhly filter. Pomletú kávu zalejete vo french presse horúcou vodou, premiešate, necháte niekoľko minút lúhovať a následne manuálne zatlačíte filter ku dnu nádoby. Kávová usadenina sa tak bezpečne usadí na dne nádoby. French press je naviac vybavený aj praktickou rukoväťou. S jej pomocou potom hotový lahodný nápoj rozlejete do pripravených šálok.

Aby ste french press mohli používať, budete potrebovať horúcu vodu (napríklad zohriatu v rýchlovarnej kanvici) a kávové zrnká zomleté nahrubo (s tým vám pomôže ručný alebo elektrický mlynček).

Akú kávu french press pripravuje?

Káva z french pressu je aromatická, krémová a jemná. Na rozdiel od prekvapkávanej kávy (káva cez papierový filter) prepúšťa filter french pressu kávové oleje a aromatické čiastočky. V porovnaní s moka kanvičkou zase nehrozí riziko prepálenia kávy, keďže sa pomletá káva iba lúhuje v horúcej vode, nevarí sa.

Pre kávu výbornej kvality treba pri príprave dodržiavať niekoľko kľúčových pravidiel. Sú však jednoduché a zapamätateľné. Viac o nich nájdete v špeciálnej časti nižšie.

Pre koho je french press kanvica ideálnou voľbou?

French press je vhodný najmä pre ľudí, ktorí si chcú dopriať výbornú chuť kávy bez veľkej investície do drahého kávovaru, na ktorom by využívali sotva zopár kombinácií. Žiadne tlačidlá, nadmerné zaberanie miesta na kuchynskej linke ani komplikované čistenie.

Pri príprave kávy sa síce vyžaduje vaša prítomnosť, no tých pár minút za to určite stojí. Ak ste doteraz pili klasickú zalievanú kávu, je to práve french press, ktorý vnesie do kávových chvíľok ešte viac chuti a noblesy. Dokonca si môžete zadovážiť aj vzácnejšiu a drahšiu kávu bez obáv, že by ste prípravou jej kvality pokazili.

Hoci si kanvica french press neporadí s ohrievaním vody ani mletím kávy (a teda potrebujete ďalších pomocníkov), ak si ju so sebou vezmete do práce alebo na chatu, všade si pripravíte kávu, akú máte najradšej.

Slúži french press iba na prípravu kávy?

French press kanvica je mimoriadne obľúbená na prípravu kávy, sypaných čajov a luhovaných čajov z pozbieraných byliniek. Filter zatlačí všetky pevné čiastočky ku dnu a vám zostane na pitie iba krásne čistý nápoj.

príprava kávy

Ako vybrať french press kanvicu podľa objemu?

Už vieme, čo od kanvice french press očakávať, na rade je praktická stránka výberu. Jedným z najdôležitejších parametrov je objem. Na jednu šálku pritom počítajte s objemom 100 – 150 ml.

 • Menšie french pressy s objemom 350 ml pripravia naraz 2 šálky.
 • Stredne veľké french pressy s objemom 500 – 750 ml sú určené na prípravu 4 – 5 šálok naraz.
 • Veľké french pressy s objemom 1000 ml pokryjú 8 šálok kávy s objemom 125 ml.

Na čo myslieť pri výbere vhodného objemu french pressu?

 • Ideálne je orientovať sa podľa počtu šálok, ktoré zvyknete pripravovať naraz (ráno, či po príchode z práce, …).
 • Káva alebo čaj chutia najlepšie čerstvé. Nemusíte mať frenche presse kávu do zásoby, ktorá dlho stojí a chladne. Vyprchajú z nej chuťové nuansy. Výnimku majú french pressy s funkciou zastavenia lúhovania a vylepšenými tepelnoizolačnými vlastnosťami (modely určené na cesty).
 • Nevyužitá veľká kanvica bude časom prekážať. Je ťažšia na manipuláciu a zároveň pri čistení miniete viac vody aj času.

Typ filtra na french presse

Úlohou filtra je zachytiť pevné čiastočky, zatlačiť ich na dno a udržať ich tam. Cez filter preteká hotový nápoj, v ktorom nie sú žiadne rušivé “elementy”, je čistý a jemný.

Najčastejšie sa používa odolný antikorový (nerezový) filter, ktorý ponúka primeranú životnosť v spojení s dobrou účinnosťou a jednoduchou údržbou. V drahších french pressoch nájdete patentované mikrofiltre, ktoré sa dokážu postarať o dokonalý výsledok. Z času na čas sa nevyhnete kúpe nového, ak je kompatibilná náhrada vôbec k dispozícii.

French pressy a najčastejšie používané materiály

Na výrobu kvalitných french pressov sa používajú rokmi preverené materiály – najčastejšie sklo, nerez a tvrdený plast.

Pri používaní v kuchyni alebo v kancelárii hrajú prím modely, ktoré kombinujú sklo a nerez. Pôsobia elegantne a cez priehľadné sklo máte celý proces prípravy kávy alebo čaju plne pod kontrolou. Ako si sklenená kanvica poradí s pravidelným zalievaním horúcou vodou? Nie je náchylná na utŕženie teplotného šoku? Dobrou správou je, že najlepšie french pressy sú vyrobené zo žiaruvzdorného borosilikátového skla. Ako už napovedá názov, ide dostatočne tepelne odolný materiál, na ktorý sa dá spoľahnúť.

Ak si ráno pripravenú kávu chcete zobrať so sebou na cesty, stavte na materiály, ktoré sú menej náchylné na poškodenie pri náhodnom údere. Ide najmä o plast, hliník alebo nerez. V takom prípade sa zamerajte aj na ďalšiu doplnkovú výbavu – dvojité opláštenie pre udržanie teploty, bezpečnostnú poistku proti nečakanému otvoreniu či funkciu zastavenia lúhovania, aby sa kvalita nápoja neznehodnocovala.

Zaujímavé vlastnosti a užitočná výbava

Na prvý pohľad sa zdá, že vybrať ideálny french press je omnoho jednoduchšie ako automatický kávovar. Niečo pravdy na tom bude. Dôležitý je však nielen objem a základný materiál kanvice, aj niekoľko ďalších “detailov”, ktorým sa oplatí venovať niekoľko minút pozornosti.

 • Tvar a prevedenie rukoväte – Dobre padnúca ergonomická rukoväť je príjemná na úchop, tepelne izolovaná, nezarezáva sa do ruky a naviac je osadená tak, aby rovnomerne rozkladala hmotnosť plnej kanvice. Na niektorých dizajnových french press kávovaroch je práve rukoväť kameňom úrazu (príliš tenká) a manipulácia s kanvicou nie je príjemná.
 • Čistenie – Zaujímajte sa, ako sa môžu jednotlivé časti french pressu umývať. Základné telo kanvice je zvyčajne vhodné aj do umývačky riadu, zvyšné komponenty očistíte pod tečúcou vodou v dreze.
 • Dostupnosť náhradných dielov – Ide o výsadu značkových french pressov, pri ktorých máte istotu, že v prípade opotrebovania niektorého prvku nemusíte vyhadzovať celý french press.
 • Funkcia zastavenia lúhovania – Pri french press kávovaroch platí, že káva by sa po príprave mala okamžite rozliať do šálok. Čím dlhšie je v kontakte s usadeninou, tým stráca na svojich chuťových a aromatických kvalitách. Vďaka funkcii zastavenia lúhovania nemusíte kávu okamžite prelievať.
 • Zvýšená tepelná izolácia / Dvojité opláštenie – Výbava typická pre french pressy vhodné na cestovanie. Dvojité opláštenie udrží nápoj teplý niekoľko hodín. French press sa potom ponáša na “termosku” – nechýba mu nepretekajúci uzáver a bezpečnostná poistka proti otvoreniu.

čerstvá káva

Ako pripraviť kávu vo french presse?

Už v úvode sme načrtli, že dokonalá káva z french pressu sa podarí, ak dodržíte správny postup prípravy. Ako na to?

 1. Kávu zomelieme v mlynčeku nahrubo. Na 1 liter vody použijeme 60 g kávy. Ak sa chceme vyhnúť každodennému váženiu, je dobré zapamätať si, že jedna kopcovitá polievková lyžica pomletej kávy zodpovedá približne 8 – 10 g kávy. Pomletú kávu nasypeme na dno french pressu.
 2. Vodu zohrejeme na 95 – 96 °C. Je dôležité nepoužívať vriacu vodu, pretože by sme zničili prirodzené kávové arómy. Ako však získať horúcu vodu tejto teploty bez merania teplomerom? Vodu zohrejeme v rýchlovarnej konvici a necháme ju 1 – 2 minúty postáť. Potom ňou zalejeme pomletú kávu.
 3. Kávu niekoľkokrát premiešame lyžicou, aby sa na jej povrchu začala vytvárať jemne hnedá pena. Necháme ju 3 – 4 minúty lúhovať, následne nasadíme na french press veko a zatlačíme piest smerom nadol. Kávová usadenina bude na dne french pressu, pod filtrom. Kávu rozlejeme do pripravených šálok. Ak sa aj práve nechystáme vypiť celý objem, prelejeme zvyšok kávy do inej šálky, inak sa jej chuť pri dlhom lúhovaní pokazí. To neplatí pre french pressy s funkciou zastavenia lúhovania.

Ceny french pressov

Cena french pressov nie je veľmi premrštená. Odráža sa v nej kvalita materiálov, spracovania a tiež aj samotný dizajn.

✅ French pressy do 20 eur

Základné french press kanvice v jednoduchom prevedení – zo skla, plastu a niekoľkými nerezovými detailami. Vhodné na prvý kontakt s touto prípravou kávy. Žiadne funkcie naviac však nečakajte. Po čase možno zatúžite po výstavnejšom kúsku.

✅ French pressy od 20 do 40 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie french pressy od obľúbených výrobcov. Vyhľadávaná je kombinácia nerezovej ocele a odolného borosilikátového skla. Štýlový dizajn, rôzne objemy k dispozícii.

✅ French pressy od 40 eur

Ak sa vám pozdáva french press s dvojitým opláštením a funkciou zastavenia lúhovania (vhodné aj na cesty a prenos), za takto vybavenú „kanvičku“, jej bezpečnosť a dizajn si priplatíte o čosi naviac.

Najlepšie značky french pressov

 • Bialetti – Legendárny výrobca moka kanvičiek má na svojom konte aj niekoľko kvalitných french press kávovarov, ako inak s neprehliadnuteľným ikonickýcm “panáčikom”.
 • Tescoma – Elegantne spracované french pressy s objemom 0,6 a 1 l. Dobrý pomer cena / kvalita.
 • Klarstein – Štýlový french press od značky Klarstein je ako stvorený do moderných a industriálnych kuchýň. Kombinuje borosilikátové sklo, ušľachtilú oceľ a orechové drevo.
 • BerlingerHaus – Aj vy už máte v kuchyni výbavu od obľúbenej značky BerlingerHaus? French pressy od tejto značky patria k dobre predávaným. Jednoduchý, no pritom štýlový dizajn, dobrá cena.
 • Orion – Cenovo najdostupnejšie french pressy, vhodné aj pre začiatočníkov.
 • Banquet – Širší výber french pressov v rôznom dizajnovom prevedení. Priaznivá cena.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bialetti Preziosa 0,35 L

Najlepší french press podľa nás
✔️ Obľúbená značka
✔️ Jednoduché používanie
✔️ Kvalitné spracovanie
✔️ Pohodlná rukoväť
📌 od 24 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Tescoma TEO 0.6 l

✔️ Čisté a nadčasové prevedenie
✔️ Sklenená nádoba vhodná do umývačky riadu
✔️ Pohodlný tvar rukoväte
✔️ Väčší objem
📌 od 20 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Klarstein Glaswerk Ristretto

✔️ Nerozbitné borosilikátové sklo
✔️ Štýlové detaily z orechového dreva
✔️ Kartáčovaná ušľachtilá oceľ
✔️ Filtračný systém sa dá ľahko odskrutkovať
📌 od 24 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4French Press Bialetti 1l

✔️ Objem až na 8 šálok
✔️ Kombinácia skla a nerezu
✔️ Obľúbená značka
✔️ Robustná rukoväť
📌 od 27 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5BerlingerHaus BH-1786

✔️ Žiaruvzdorné sklo a nerezová oceľ
✔️ Kanvica vhodná na prípravu kávy, sypaných, bylinkových alebo ovocných čajov
✔️ Elegantný dizajn
📌 od 17 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Káva je pre mnohých z nás životabudičom a rituálom, ktorý si s radosťou doprajeme každý deň. Práve preto sme káve a spôsobom jej prípravy venovali pozornosť aj v našich výberových a praktických témach.

Pozrite si tiež:

5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin