Najlepšie mlynčeky na mäso: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

mlynček na mäsoHľadáte najlepší mlynček na mäso? Ak áno, ste tu správne a nielenže vám poskytneme tipy na výborne hodnotené modely, prevedieme vás aj krok po kroku celým procesom výberu, aby ste spoznali, aké možnosti táto kategória produktov ponúka. Zamierame sa na všetky dôležité otázky, ktoré súvisia s výberom mlynčeka na mäso, zhodnotíme výhody a nevýhody ručných a elektrických mlynčekov a predstavíme osvedčené značky. Už za pár minút budete mať jasno, či ste náročný zákazník a využijete mlynček s viacerými šikovnými funkciami, alebo na občasné mletie mäsa vystačíte so základným, lacnejším modelom.

Prečo mlieť mäso doma? Kvalita mletého mäsa z obchodov nemusí byť najlepšia. K mäsu zvyknú pomlieť kože, šľachy a chrupavky, nehovoriac o tom, že výrazné koreniny svojou arómou prekryjú pôvodnú vôňu mäsa, ktoré už dávno nemusí byť čerstvé. Pri domácom mletí máte presnú kontrolu nad čerstvosťou i pôvodom mäsa. Mleté fašírky aj karbonátky dochutíte podľa svojej chuti a pri dobrej voľbe neprídete o svoj čas ani energiu. Kvalitný elektrický mlynček totiž pomelie 2 kg mäsa už za jednu minútu! A zvládne toho aj viac…

Okrem všeobecných rád a odporúčaní, dávame do pozornosti testy a recenzie mlynčekov na mäso, ktoré sú veľmi dobrým zdrojom reálnych skúseností. Dozviete sa tak plusy aj mínusy produktov, ktoré bežne v popisoch nenájdete.

Najlepšie mlynčeky na mäso podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Elektrické mlynčeky na mäso
1.Kenwood MG 700

 Víťaz testu
ETM TESTMAGAZIN (1. z 9)
 
Príkon: 2000 W
Rýchlosť mletia: 3000 g/min
Počet kotúčov: 3
Rozmery: 22 x 36 x 30,5 cm
Hmotnosť: 7,3 kg
⭐ 100 %200 € Čítať recenzie
2.Kenwood MG 510

 2. miesto v teste
ETM TESTMAGAZIN
 
Príkon: 1600 W
Rýchlosť mletia: - g/min
Počet kotúčov: 3
Rozmery: 26.5 x 34.5 x 21 cm
Hmotnosť: 5,32 kg
⭐ 98 %120 € Čítať recenzie
3.Bosch MFW 68660

Príkon: 2200 W
Rýchlosť mletia: 4300 g/min
Počet kotúčov: 3 + 4
Rozmery: 19,9 x 29,5 x 25,4 cm
Hmotnosť: 6,4 kg
⭐ 96 %160 € Čítať recenzie
4.Tefal NE105838

 Najobľúbenejší 
Príkon: 1400 W
Rýchlosť mletia: 1700 g/min
Počet kotúčov: 2
Rozmery: - cm
Hmotnosť: - kg
⭐ 96 %60 € Čítať recenzie
5.Mlynček na mäso Joy

Príkon: 1800 W
Rýchlosť mletia: 800 g/min
Počet kotúčov: -
Rozmery: - cm
Hmotnosť: 3,7 kg
⭐ 94 %60 € Čítať recenzie
Ručné mlynčeky na mäso
1.PORKERT Mlynček na mäso 32

Materiál: šedá liatina + potravinársky cín
Počet kotúčov: 1
⭐ 100 %110 € Čítať recenzie
2.Lamart LT7040

Materiál: zliatina hliníka
Počet kotúčov: 1
⭐ 94 %19 € Čítať recenzie

Ako vybrať mlynček na mäso

V komore u mamy alebo babky istotne nájdete jeden tradičný ručný mlynček na mäso. Prichytáva sa o stôl alebo pevnú dosku a vo svojej podstate ide o zosilnenú kovovú konštrukciu s odolným hriadeľom a kľukou, ktorá vydržala desaťročia. Doba pokročila a spolu s ňou tiež komfort a prevedenie moderných, elektrických mlynčekov na mäso. Kedy siahnuť po ručnom a kedy sa oplatí kúpiť elektrický mlynček na mäso? Koľko mäsa budete pravidelne spracovávať? Aký typ pohonu bude pre vaše potreby a aj peňaženku výhodnejší?

Ako vybrať mlynček na mäso

Ručný alebo elektrický mlynček na mäso? Výhody a nevýhody týchto typov

Ak pri predstave, že by ste mali opäť siahnuť po manuálnom mlynčeku nesúhlasne krútite hlavou, vedzte, že aj tento typ má svojich priaznivcov, ktorí na jeho kvalitu dopustiť nedajú. Na druhej strane je však konkurentom rýchlosť a minimálna snaha, s ktorou spracujete mäso za pomoci elektrickej verzie. Porovnajme si výhody a nevýhody oboch typov.

Ručný mlynček na mäso

Je vyrobený z masívneho kovu a vyjde vás na pár desiatok eur. V jadre sa ukrýva odolný horizontálny hriadeľ (alebo aj špirálový šnek), ktorý spracováva mäso ručne vložené cez hrdlo. Vo výbave je pár diskov s rôzne veľkými otvormi – mäso tak môžete namlieť v 2 – 3 hrúbkach. Ručný mlynček musí byť pevne zachytený o dosku kuchynskej linky alebo stola. Pri mletí preskúšate silu svojich svalov – točíte kľukou, pričom mäso bude klásť odpor, v závislosti od jeho hustoty a tvrdosti. Za jednu minútu dokážete pri dobrej kondičke pomlieť 1 – 1,5 kg mäsa.

 • Láka nízkou cenou a pri dobrej kúpe i dlhou životnosťou.
 • Vhodný na občasné mletie menšieho množstva mäsa.
 • Nevyzerá moderne – ide o tradičné prevedenie, ktoré bude pravdepodobne ukryté v kuchynskej linke alebo komore.
 • Ponúka menej možností nastavenia hrúbky mletia.
 • Mletie je pomalšie a vyžaduje vašu silu.
 • Pozor na lacnú liatinu a nekvalitnú hliníkovú úpravu. Pri nedostatočnej údržbe začne mlynček rýchlo hrdzavieť a hrozí riziko kontaminácie mäsa kovmi.

Elektrický mlynček na mäso

Stačí zapojiť do elektriny a vložiť kus mäsa do plniaceho otvora – mletie takto nemôže byť jednoduchšie. Za pomoci húževnatého motora sa uvedie do chodu mlecí mechanizmus. Na výber máte niekoľko matríc na mletie rôzne veľkých kúskov mäsa (zvyčajne viac ako 2). Ovládanie je jednoduché, nevyžaduje žiadnu manuálnu silu a už za 1 minútu dokáže elektrický mlynček zomlieť i viac ako 2 kg mäsa. Navyše – v závislosti od pokročilosti a výbavy mlynčeka, môže byť uspôsobený aj na mletie orechov, maku, plnenie údenín, či dokonca odšťavovanie ovocia alebo výrobu cestovín.

 • Vyniká rýchlosťou a dôkladnosťou mletia. Viacero matríc sa postará o rôznu hrúbku mletia mäsa.
 • Šetrí váš čas a energiu.
 • Vhodný na časté mletie mäsa, pokorí aj väčšie množstvo.
 • Súčasťou výbavy môžu byť rôzne nástavce a prvky, ktoré mu dodávajú multifunkčný rozmer.
 • Vynikajúci moderný dizajn a samostojaca konštrukcia.
 • Lacnejšie elektrické mlynčeky na mäso s prevahou plastu sú náchylnejšie na poškodenie.
 • Väčšina elektrických prístrojov tohto typu je vybavená ochranou proti prehriatiu a zvládne max. 10 – 15 minút chodu.
 • Vyššia cena a pri zaťažení aj hlučnosť.

Základné parametre a vlastnosti

Kým výber ručného mlynčeka na mäso nebude náročný (stačí zvoliť overeného výrobcu s dobrými recenziami – z krajín ako Slovensko, Česko alebo Nemecko), pri voľbe elektrického sa počet favoritov môže značne rozšíriť. Na trhu je niekoľko šikovných modelov od overených značiek, ktoré sa zaoberajú výrobou kvalitných kuchynských spotrebičov. Líšia sa však nielen cenou, ale aj použitým materiálom, výkonom a výbavou. V nasledujúcich odsekoch si preto prejdeme hlavné parametre, ktoré by ste si mali všímať, ak hľadáte práve elektrický mlynček na mäso.

Materiál

V závislosti od materiálu sa odvíja cena a životnosť spotrebiča. Celoplastové telo a kovové jadro síce nemusí byť zákonite zlá voľba, ak vám to vaše možnosti dovoľujú, zaobstarajte si mlynček, kde výrobca stavil na nerezové telo, alebo aspoň kombinuje aj na opláštení kov a plast. Nielenže takéto prevedenie výborne vyzerá, možno ho pri správnej údržbe podedia aj vaše deti. Je zrejmé, že lievik, mlecí mechanizmus a čepele by mali byť z kovu. Voľbou číslo 1 je kvalitná nehrdzavejúca oceľ, ktorá okrem dobrej stability ponúka aj výbornú hygienickosť, čo je pri práci s čerstvým mäsom jedna z hlavných požiadaviek.

Príkon

Ide o elektrický spotrebič, ktorý na svoj chod potrebuje “šťavu”. Výška príkonu priamo súvisí aj s výkonom mlynčeka a rýchlosťou jeho práce. Spotreba energie je do istej miery zanedbateľná, keďže nejde o spotrebič s celodenným odberom a ide iba pár minút, niekoľko krát za mesiac.

Vyšší príkon súvisí so silnejším elektromotorom, ktorý si s prehľadom poradí aj niekoľkými kilogramami mäsa naraz. Rozsah hodnôt príkonu je pritom široký – začína na približne 300 W (lacné, menej kvalitné mlynčeky) a presahuje až 2000 W (húževnaté a silné mlynčeky s viacerými funkciami stavané na vyššiu záťaž). Pre bežné domáce používanie, s ktorým budete spokojní, pátrajte po modeloch s príkonom od 800 W a viac.

Rýchlosť mletia

V popisoch produktov ju nájdete vyjadrenú ako množstvo gramov pomletého mäsa za minútu (g/min). Ak máte mlynček s menším príkonom, za minútu zvládne pomlieť do 1000 g mäsa, ten výkonnejší pokorí 2000 – 4500 gramov mäsa za minútu. A to je už hodnota, pri ktorej možno nebudete ani stíhať vkladať mäso do lievika.

Hrúbka mletia

Dostatočné množstvo matríc, sitiek (alebo diskov) vám umožní namlieť mäso na hrúbku od jemnej, po výraznejšiu štruktúru. Ak by ste radi využívali mlynček aj na iné suroviny, poobzerajte sa po jemných sitkách, ktoré pomôžu s mletím orechu, maku alebo pasírovaním ovocia a zeleniny.

Hmotnosť a hlučnosť

Hmotnosť a aj celkovú veľkosť elektrického mlynčeka na mäso možno prirovnať ku kávovaru alebo kuchynskému robotovi. Nemusíte si predstavovať ťažký a objemný stroj, ktorý je vidno v mäsiarstvach. Jeho hmotnosť je v rozpätí od 3 – 8 kg, v závislosti od použitých materiálov a prevedenia elektromotora.

Hlučnosť môže pri zaťažení prekvapiť – a to aj nepríjemne. Niekedy dosiahne až 80 dB, čo je približne hlučnosť klasického vysávača. 1 – 2 minúty chodu, ktoré potrebujete na pomletie mäsa, však určite zvládnete.

Bezpečnostné prvky

V elektrickom mlynčeku je hneď niekoľko bezpečnostných prvkov, ktoré chránia nielen spotrebič, ale aj používateľa:

 • Funkcia spätného chodu – Označovaná ako Reverse. V prípade, ak sa hriadeľ mlynčeka zasekne na tvrdšom väzive alebo šľache, spätným chodom sa táto kritická časť vráti späť, odoberiete ju a pokračujete v mletí ďalej.
 • Ochrana proti prehriatiu – Pri vysokom zaťažení sa motor automaticky vypne, aby nedošlo k jeho prehriatiu a trvalému poškodeniu.
 • Protišmykové nožičky – Keďže elektrický mlynček nevyžaduje fixáciu o dosku ako ručný, pogumované nožičky, ktoré zabránia pohybu po linke, sú nevyhnutnou výbavou.

Funkcie a výbava

Moderný mlynček na mäso dokáže zastúpiť niekoľko funkcií a okrem mletia mäsa ho využijete i na spracovanie iných surovín. Niektoré sú vybavené tak, aby si poradili s pasírovaním ovocia a zeleniny, fungujú ako lis alebo odšťavovač. Vyhľadávanou súčasťou je aj plnič črievok v kónickom tvare na výrobu domácich jaterníc a klobás. Prekvapivým, no aj vítaným prvkom môže byť strúhacie príslušenstvo, ktoré oceníte najmä v sezóne zavárania domácej úrody.

Cena mlynčekov na mäso

Rozhodujte sa predovšetkým podľa frekvencie používania. Ak budete používať mlynček často, nekupujte najlacnejší. Cena totiž priamo súvisí s materiálom, silou motora a možnosťami ďalšieho využitia v kuchyni.

✔️ Mlynčeky na mäso do 50 €

V základnej cenovej kategórii modely s elektromotorom nenájdete. Za to tradičných ručných mlynčekov na mäso je tu hneď niekoľko vydarených.

✔️ Mlynčeky na mäso od 50 do 100 €

V cene od 50 – 100 € natrafíte na elektrické mlynčeky, ktoré budú zvládať najmä mletie mäsa. Ich výbava ani množstvo funkcií na spracovanie iných surovín nie sú nijak ohromujúce. S občasným spracovaním mäsa do sekanej, fašírok alebo na klobásy, kedy nemusíte úporne točiť kľukou, si však rozhodne poradia.

✔️ Mlynčeky na mäso od 100 €

Kvalitné kovové prevedenie, špičkové značky, bohatá výbava a multifunkčnosť sú charakteristické pre elektrické mlynčeky na mäso, ktoré uspokoja aj potreby náročných spotrebiteľov. Ani vyššia cena neodradzuje od kúpy, a tak tu môžete objaviť niekoľko najpredávanejších mlynčekov na mäso s výbornými hodnoteniami a tiež aj využitím v kuchyni.

Najlepšie značky mlynčekov na mäso

Ktorá značka vedie v testoch mlynčekov na mäso? Oplatí sa orientovať podľa recenzií a hodnotení. Dobrú kvalitu totiž spoznáte aj podľa vysokej predajnosti a nemusí patriť zrovna k najdrahším kúskom na trhu. V nasledujúcom zozname je niekoľko výrobcov, ktorí podľa nás, ale aj vašich skúsenosti, ponúkajú modely, ktoré stoja za vašu pozornosť.

 • Bosch – Overená nemecká značka má vo svojom portfóliu kvalitné elektrické mlynčeky na mäso v bohatej výbave. Výborne zvládnutý dizajn.
 • Tefal – Ak hľadáte priaznivý pomer cena/kvalita, vyberte sa medzi mlynčeky značky Tefal. Výborná predajnosť, spokojné recenzie a solídna rýchlosť mletia.
 • Porkert – Kvalitné české ručné mlynčeky v tradičnom prevedení. Svojou cenou síce konkurujú elektrickým modelom, no ich životnosť a bezporuchovosť si isto nájde verných priaznivcov.
 • Kenwood – špičková značka, ktorá ponúka TOP kvalitu, v zaujímavom prevedení – základňa z brúseného kovu a silný elektromotor. Prvenstvá v testoch mlynčekov na mäso (ETM TestMagazin).
 • Sencor – Síce menší výber modelov, za to výborné využitie v kuchyni. Mlynčeky Sencor lákajú nižšou cenou a multifunkčnosťou. Fungujú aj ako krájač alebo lis na ovocie.

mleté mäso fašírky

Najčastejšie kladené otázky

Ako správne čistiť mlynček na mäso?

Najlepšie je začať s čistením bezprostredne po zomletí mäsa. Mäso dochuťte, spracujte a odložte do chladu. Overeným postupom, vďaka ktorému ušetríte minimálne pár minút drhnutia od mastnoty, je prehnať cez mlecí mechanizmus starší chlieb alebo pečivo. Nasaje zbytky mäsa a mastnotu. Všetky časti, ktoré prišli do kontaktu s mäsom, musia byť prepláchnuté pod horúcou vodou a za použitia saponátu. Ručný mlynček rozoberte na diely, z elektrického odpojte všetky neelektrické časti (lievik, mlecí mechanizmus, sitká a matrice) a vložte ich do horúcej vody odmočiť. Starostlivo vyčistite kefkou a saponátovou vodou, následne prepláchnite pod horúcou vodou. Na kovových častiach nesmú zostať žiadne zbytky mäsa, ktoré by sa do ďalšieho použitia zmenili na extra dávku choroboplodných zárodkov.

Aké dobré tipy na zvýšenie hygienickosti ešte fungujú?

 • Pred ďalším použitím môžete všetky omývateľné diely opätovne vyčistiť v horúcej vode.
 • Niektorí používatelia majú vo zvyku vložiť očistené a osušené mlecie hriadele, nože a sitká na niekoľko minút do mrazničky, čím vyhubia všetky baktérie.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Elektrické mlynčeky na mäso
1.Kenwood MG 700

 Víťaz testu
ETM TESTMAGAZIN (1. z 9)
 
Príkon: 2000 W
Rýchlosť mletia: 3000 g/min
Počet kotúčov: 3
Rozmery: 22 x 36 x 30,5 cm
Hmotnosť: 7,3 kg
⭐ 100 %200 € Čítať recenzie
2.Kenwood MG 510

 2. miesto v teste
ETM TESTMAGAZIN
 
Príkon: 1600 W
Rýchlosť mletia: - g/min
Počet kotúčov: 3
Rozmery: 26.5 x 34.5 x 21 cm
Hmotnosť: 5,32 kg
⭐ 98 %120 € Čítať recenzie
3.Bosch MFW 68660

Príkon: 2200 W
Rýchlosť mletia: 4300 g/min
Počet kotúčov: 3 + 4
Rozmery: 19,9 x 29,5 x 25,4 cm
Hmotnosť: 6,4 kg
⭐ 96 %160 € Čítať recenzie
4.Tefal NE105838

 Najobľúbenejší 
Príkon: 1400 W
Rýchlosť mletia: 1700 g/min
Počet kotúčov: 2
Rozmery: - cm
Hmotnosť: - kg
⭐ 96 %60 € Čítať recenzie
5.Mlynček na mäso Joy

Príkon: 1800 W
Rýchlosť mletia: 800 g/min
Počet kotúčov: -
Rozmery: - cm
Hmotnosť: 3,7 kg
⭐ 94 %60 € Čítať recenzie
Ručné mlynčeky na mäso
1.PORKERT Mlynček na mäso 32

Materiál: šedá liatina + potravinársky cín
Počet kotúčov: 1
⭐ 100 %110 € Čítať recenzie
2.Lamart LT7040

Materiál: zliatina hliníka
Počet kotúčov: 1
⭐ 94 %19 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového mlynčeku na mäso. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších mlynčekov na mäso z dostupnej ponuky na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin