Najlepšie rošty do postele: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie rošty do postele
Rošt do postele, hoci je nenápadne ukrytý v ráme postele pod matracom, je jedným z kľúčových faktorov kvalitného spánku a predpokladom pre dlhú životnosť matraca. Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie rošty do postele? Ak sa pohrávate s myšlienkou, že svoj spánok povýšite na vyššiu úroveň, neprehliadnite nasledujúce tipy, ktoré majú potenciál zaujať vo svojej typovej aj cenovej kategórií.

Na kvalitu spánku má vplyv množstvo premenných. Jadro záujmu a všetka osveta sa orientujú predovšetkým na matrac, no nemenej dôležité je správna voľba veľkosti lôžka, kvalita a prevedenie vankúša, prikrývky či posteľnej bielizne. Aj ten najkvalitnejší matrac však skôr či neskôr vypovedá svoje služby, ak nebude mať dostatočnú oporu v podobe správne zvoleného roštu. Kedysi sa posteľným roštom neprikladala veľká dôležitosť. Použila sa jedna drevotriesková pevná doska, na ktorú sa matrac položil a mnohí ľudia možno dodnes nevedia, že sa dá spať aj v lepších a zdravších podmienkach. Rošt má v posteli totiž niekoľko dôležitých úloh, o ktorých si viac povieme v našom sprievodcovi Ako vybrať rošt do postele.

V rámci neho sa dozviete o typoch roštov, ich vlastnostiach a využití. Pozrieme sa bližšie na funkcie a prevedenie roštov, aby ste o dostali komplexnejší obraz o súčasnej ponuke a dokázali tak pre seba vybrať prevedenie, ktoré vám spoľahlivo a ku všetkej spokojnosti poslúži na dlhé roky. Pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka sme si vzali na pomoc dostupné testy a recenzie roštov do postele. V nich sa môžete dozvedieť cenné užívateľské názory a skúsenosti, ktoré sa v bežných produktových popisoch nenachádzajú.

Najlepšie rošty do postele podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Rošt Dormeo Silver Flex

Najlepší rošt pre väčšinu ľudí
✔️ Dostupný v rôznych veľkostiach
✔️ 28 pružných brezových lamiel
✔️ Možnosť individuálne nastaviť tvrdosť v oblasti krížov
✔️ 12 úrovní nastavenia výšky v oblasti hlavy
✔️ Lamely uložené vo flexibilných gumených držiakoch
📌 od 124 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Ergonomický rošt Dormeo Trio

Najlepší ergonomický rošt
✔️ 5-zónový elektrický rošt so 42 pružnými brezovými lamelami
✔️ 9 lamiel s nastaviteľnou tvrdosťou v oblasti bedier
✔️ Káblové diaľkové ovládanie
✔️ Vhodný aj pre starších ľudí
📌 od 299 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Kondela DOUBLE KLASIK NEW

Cena / výkon
✔️ 28 lamiel z brezových lamiel v gumových púzdrach
✔️ Možnosť nastavenia tvrdosti v stredovej časti
✔️ Vhodný pre všetky typy penových matracov
✔️ Kvalitný český výrobok
📌 od 64 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4TEMPUR® Premium Flex 500

Segmentový rošt s perfektným prispôsobovaním
✔️ Výnimočné rozloženie tlaku a prispôsobenie
✔️ Má zmäkčenú oblasť ramien pre pohodlný spánok na boku
✔️ Tuhosť roštu sa dá nastaviť v každom bode zvlášť
✔️ Vysoká priedušnosť pre matrac
📌 od 694 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Nepolohovateľný základný rošt Primaflex II

Kvalitný základný rošt
✔️ Pružné lamely v 3 anatomických zónach
✔️ Stredový popruh zlepšuje stabilitu a nosnosť
✔️ Nastaviteľná tuhosť v bedrovej oblasti
📌 od 67 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6 DREVONA Latkový rošt masívny v ráme

Výborné recenzie
✔️ Obzvlášť pevný latkový rošt
✔️ Z masívneho bukového dreva
✔️ Nosnosť až 160 kg
📌 od 79 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať rošt do postele

Dôležité je zvážiť parametre postele, vlastnosti, druh a výšku matracu a v neposlednom rade zohľadniť svoje fyzické požiadavky, či čas strávený v posteli. Ak kupujete zároveň aj nový matrac, nechajte si poradiť od odborníkov, ktorí by vám mali s prehľadom vyskladať najlepšie fungujúcu kombináciu. Niektoré rošty sú totiž vhodné pre pružinové a taštičkové matrace, iné vytvárajú perfektnú oporu pre penové, sendvičové a latexové matrace.

Prečo by sa mala výberu roštu do postele prikladať rovnaká vážnosť ako samotnému matracu?

Úloha a funkcie roštu v posteli

Rošt je v základnej predstave tvorený systémom latiek, lamiel alebo segmentov, ktoré sú navzájom prepojené a osadené v ráme postele. Na rošt sa položí matrac. Čo sa deje po zaťažení matraca a pri pravidelnom používaní postele?

Jednou z dôležitých úloh roštu je rovnomerne rozkladať tiaž tela na matraci. Rošt by mal fungovať tak, aby podporoval funkčné vlastnosti matraca. Nesprávne zvolený rošt alebo položenie matraca na pevnú dosku môže zapríčiniť predčasné preliačenie či vyležanie matraca. Matrac prestáva pracovať a jednotlivé vrstvy sa medzi sebou deformujú.

Ďalšou nemenej zásadnou úlohou roštu je zabezpečiť pre matrac optimálnu priedušnosť. Už počas priemerne teplej a relatívne pokojnej noci dokáže telo dospelého človeka vyprodukovať až 1 liter potu. Tento pot vsakuje nielen do pyžama a posteľnej bielizne, časť tekutín absorbuje aj matrac. Vlhkosť prechádza vrstvami matraca a aby mohol matrac dýchať a počas dňa preschnúť, nesmie byť zo spodnej strany uzatvorený. Keďže sú v rošte medzery a nezakrýva spodnú stranu matraca, umožňuje mu dýchať a vetrať sa. Riziko zatuchnutia, rozmoženia húb, plesní či roztočov sa výrazne znižuje.

Opora pre matrac a dýchanie matraca sú najdôležitejšie úlohy, aké má na starosti kvalitný rošt. Okrem toho však netreba zabúdať ani na ďalšie. Niektoré rošty totiž umožňujú nastaviť individuálnu tvrdosť / mäkkosť (napríklad v oblasti bedier) a vylepšiť tak kvalitu spánku alebo čiastočne pozmeniť vlastnosti matraca. Iné rošty sú polohovateľné – v oblasti hlavy, v oblasti nôh alebo na oboch stranách. Polohovateľnosť roštu ocenia nielen starší ľudia, ktorí trávia pre ochorenie viac času v posteli. Možnosť polohovania si môžete užiť aj pri sledovaní seriálového maratónu alebo pri urýchlení regenerácie po náročnom športovom tréningu.

posteľ s roštom

Základné typy roštov do postelí

Na trhu sú dostupné tisíce rôznych modelov roštov do postelí. Sú medzi nimi cenové, kvalitatívne a funkčné rozdiely. Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku roštov rozdelili na niekoľko základných typov.

Latkové rošty

Latkové rošty predstavujú zástupcov lacnejších roštov, avšak nižšia cena nemusí v ich prípade znamenať zlú kvalitu. Latkové rošty sú tvorené z rovných drevených latiek, ktoré sú po stranách navzájom prepojené textilným pásom. Medzi drevenými latkami sú voľné medzery o šírke max. 6 cm. Väčšinou ide o rolovateľné rošty, ktoré sa dajú jednoducho prenášať a do rámu postele ich jednoducho uložíte, rozrolujete a zafixujete na určených miestach.

Nepružia, no sú dostatočné pevné, aby poskytovali oporu pružinovým matracom a vysokým matracom s extra tuhosťou. Najčastejšie sú vyrobené z dreva – smrek, breza. Nemávajú žiadnu doplnkovú výbavu, keďže pružinové ani taštičkové matrace polohovanie vzhľadom na svoju konštrukciu neumožňujú. Výsadou kvalitného latkového roštu by mala byť pevnosť a zabezpečenie priedušnosti pre matrac.

Lamelové rošty

Lamelové rošty predstavujú najvyhľadávanejšiu kategóriu roštov. Výborne spolupracujú s obľúbenými penovými, latexovými a sendvičovými matracmi. Tvoria ich špeciálne lamely, jemne zaoblené smerom nahor k matracu, osadené v plastových alebo gumových púzdrach. Zvyčajne sú tieto púzdra umiestnené v ráme, preto treba počítať s tým, že poloha matraca sa o niekoľko centimetrov navýši. Výber lamelových roštov je natoľko široký a rozmanitý, že v ňom nájdete jednoduchý lamelový rošt aj lamelový rošt v najvyššej kvalite a s množstvom doplnkových funkcií.

Prednosťou lamelových roštov je ich pružnosť a prispôsobiteľnosť. Dokonca vylepšujú samotnú pružnosť matracov a predlžujú ich životnosť, keďže eliminujú riziko predčasného vyležania. O kvalite roštu tohto typu vypovedá počet lamiel. Za veľmi dobrý štandard sa považuje 28 lamiel, špičkové rošty už majú v konštrukcii obsiahnutých až 40 lamiel. Viac lamiel pritom znamená lepšie schopnosti v rozkladaní hmotnosti a pružení.

Lamelové rošty ponúkajú zaujímavé vylepšenia. Obľúbená je možnosť polohovania (mechanické, elektrické a výklopné), spevnenie v stredovej časti a nastavenie rozličnej tuhosti v stredovej / bedrovej časti. Tento typ roštu láka všestrannosťou a zaujímavými možnosťami individuálneho prispôsobenia pre ešte lepšiu kvalitu spánku.

Segmentové rošty

Segmentové rošty poskytujú pruženie v jednotlivých segmentoch. Netvoria ich latky ani lamely. Ide skôr o tanieriky alebo doštičky, ktoré sú navzájom poprepájané do funkčného systému. V spoločnom pôsobení zabezpečujú výborné ortopedické a anatomické vlastnosti.

Jednotlivé pružné segmenty môžete na rošte nastavovať individuálne (dokonca vo viacerých smeroch), čím dokážete vytvoriť podmienky pre maximálny komfort, vysokú úroveň odvetrávania a tuhosť / mäkkosť presne podľa svojich požiadaviek.

Segmentové rošty je možné použiť takmer s akýmkoľvek druhom matracu. Pozor však, ak máte taštičkový matrac, nekupujte k nemu zbytočne polohovateľný segmentový rošt. Konštrukcia matracu s najväčšou pravdepodobnosťou neumožní polohovanie a “zlomy” matraca. Výber v tejto kategórii je zatiaľ obmedzený a tiež cena segmentových roštov, ktorá môže dosiahnuť až tisíce eur, ich radí na okraj bežného záujmu.

Pevné dosky

Máte v posteli pevnú dosku a hovoríte si, že na tom predsa nemôže byť nič zlé? Doska obmedzuje priedušnosť matraca a prebytočná vlhkosť sa potom v matraci hromadí. Vznikajú vhodné podmienky pre množenie škodlivých mikroorganizmov.

Zároveň, pevná doska bez medzier nepodporuje správne pruženie matraca a matrac sa môže v najviac zaťažovaných bodoch (napríklad v oblasti bedier) deformovať a preliačiť. Ak ste kúpili posteľ s namontovanými pevnými doskami, z rámu sa budú dať bez veľkých ťažkostí vybrať. Horšie je to však v prípade postele typu váľanda, kedy je samotný penový matrac na doske nalepený. Váľanda je však vo všeobecnosti vhodná iba na občasné prespatie, neposkytuje dobré podmienky na kvalitný spánok podľa moderných štandardov.

spálňa

Výber roštu podľa matraca

Vychádzajme z predpokladu, že matrac už máte kúpený. Materiál a typ matraca totiž okliešti váš výber.

  • Lamelové rošty sú vhodné pod penové, latexové a sendvičové matrace. Matrac nemusí patriť k najtvrdším, ani nemusí oplývať extra výškou. Lamelový rošt mu efektívne zabezpečí dostatočnú pružnosť a počas spánku bude prispievať k optimálnemu rozloženiu hmotnosti tela.
  • Ak ste majiteľom pružinového alebo taštičkového matraca, lamelový rošt nebude dobrou voľbou. Siahnite po odolnom latkovom rošte, ktorý síce nemá pružiace vlastnosti, no lôžku dodáva želanú pevnosť, a keďže sú medzi latkami voľné rozostupy, umožňuje mu dýchať a odvetrávať sa. Pevný latkový rošt sa preto hodí najmä pre matrace, ktorú sú už samotné vyrobené s pružnými vlastnosťami (pružiny, taštičky, …) alebo majú nadštandardnú výšku.
  • Samostatnú kategóriu tvoria segmentové rošty, ktoré výborne fungujú s akýmkoľvek druhom matraca, disponujú jedinečnou prispôsobivosťou aj opornými schopnosťami. Treba však počítať s niekoľkonásobne vyššou investíciou do roštu (najlacnejšie segmentové rošty stoja 400 – 500 eur).

Rozmery roštu do postele

Rozmery roštov reflektujú najčastejšie rozmery štandardných postelí – ako jednolôžka, tak aj dvojlôžka a manželské postele. Pri posudzovaní rozmerov sa však môžete stretnúť s tým, že daný rošt je na dĺžku a na šírku predsa len o čosi menší. Je to z dôvodu, aby sa bez problémov vošiel do rámu postele a nemali žiadne ťažkosti s jeho inštaláciou. Rošt do postele 90 × 200 cm tak bude mať rozmery napríklad 89 × 196 cm.

Hmotnosť a nosnosť roštu

Hmotnosť roštu priamoúmerne súvisí s jeho rozmermi a materiálovým spracovaním. Môže dosahovať až desiatky kilogramov. S tým počítajte najmä v súvislosti s nosnosťou samotnej postele, aby ste sa spolu s hmotnosťou roštu, matraca a vašou váhou nedostali za maximálnu nosnosť konštrukcie postele.

Tak ako rozmery roštov, aj ich nosnosť môžeme považovať za štandardnú a očakávanú. Rošt na jednolôžko zvyčajne ponúka nosnosť od 90 kg do 150 kg, priemerne 120 kg. Masívne latkové rošty disponujú najvyššou nosnosťou, až 160 kg. Investícia do roštu s vyššou nosnosťou sa vyplatí. Je to predpoklad pre jeho dlhoročnú správnu funkčnosť a dostatočnú odolnosť pri intenzívnom zaťažení.

Možnosti polohovania roštu

Pozdáva sa vám myšlienka, že by vám rošt umožnil polohovanie matraca? Potom budete mať na výber z dvoch základných a jedného doplnkového polohovania.

Mechanicky polohovateľný rošt

Ide o rošt, ktorý sa dá polohovať ručne. V spodnej časti roštu je napríklad niekoľko dvojíc drážok, do ktorých zaklopíte “západku” a nadvihnete časť roštu pod hlavou, resp. pod nohami do pozície, ako vám práve vyhovuje.

Základné polohovanie je prítomné už v cenovo dostupnejších lamelových roštoch. Vždy, keď budete chcieť zmeniť polohu roštu, musíte posteľ opustiť. Takéto polohovanie preto zvyčajne nie je dostačujúce pre ľudí so zdravotnými problémami alebo pre seniorov.

Elektricky polohovateľný rošt

Vyššiu úroveň komfortu už ponúkajú elektricky polohovateľné rošty, ktoré ocenia ľudia so zhoršenou mobilitou alebo vážnejšími zdravotnými problémami. Sú vybavené motorčekom a diaľkovým ovládaním (drôtovým alebo bezdrôtovým). Bez nutnosti zísť z postele si môžete nastaviť polohu, v ktorej sa práve cítite najpohodlnejšie. Cena takto vybavených roštov je vyššia.

Čo urobí rošt, ak dôjde k výpadku prúdu? Nemusíte sa obávať, že by vás nechal v poloľahu alebo celú noc s nohami nahor. Motorček so záložným zdrojom dostane rošt do základnej pozície.

Výklopný rošt s piestom

Výklopný rošt síce nie je určený na polohovanie ležiaceho, určite však zjednodušuje prístup do úložného priestoru postele. Rošt sa môže mechanicky / ručne vyklápať postranne do boku, alebo od nôh smerom k čelu postele.

Nastavenie tuhosti a možnosti prispôsobenia roštu

Viete o tom, že aj s pomocou roštu sa môžete dopracovať k dokonalým vlastnostiam matraca? Kvalitný lamelový rošt disponuje nastaviteľnými lamelami v stredovej časti, ktorými sa dá nastaviť tuhosť (mäkšia alebo tvrdšia zóna podľa potrieb).

posteľ

Ceny roštov do postele

Investícia do roštu do postele môže úzko súvisieť s kvalitou vášho spánku na najbližšie roky. Ani v tomto prípade sa neoplatí šetriť na nesprávnom mieste. Medzi stovkami roštov v ponuke kamenných obchodov a e-shopov je dobré mať po ruke aj pomôcku so základnými cenovými reláciami.

✅ Rošty do postelí do 60 eur

V cene do 60 eur nájdete prevahu latkových a základných lamelových roštov. Možnosti polohovania sú minimálne, u väčšiny modelov žiadne. V lepšom prípade máte aspoň možnosť nastaviť na lamelách tuhosť v stredovej nosnosť. Nosnosť základných roštov je cca do 100 – 120 kg.

✅ Rošty do postelí od 60 do 120 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie postelové rošty v rôznych rozmeroch a prevedeniach. Veľmi dobrý pomer cena/kvalita aj cena/prispôsobiteľnosť. Patria sa najmä kvalitné polohovateľné rošty do postele. Umožňujú mechanické polohovanie opierky hlavy (aj nôh), nastavenie tuhosti v stredovej časti. Výborne “komunikujú” s modernými druhmi matracov a prinášajú do spánku želanú oporu a akurátnu mieru pružnosti.

✅ Rošty do postelí od 120 eur

Poďme si tiež predstaviť azda najrozmanitejšiu kategóriu posteľových roštov, ktoré nie sú limitované hornou cenovou hranicou. Nájdete tu extra široký výber kvalitných modelov v rozličných praktických prevedeniach. Dominujú najmä polohovateľné lamelové rošty s pokročilými možnosťami nastavenia. Do pozornosti dávame najmä rošty s elektrickým polohovaním, ktoré sa ovládajú komfortne aj ľudom so zdravotnými problémami. Pre náročných je tu tiež zaujímavá ponuka segmentových roštov.

Najlepšie značky roštov do postele

  • Dormeo – Známa značka Dormeo má na svojom konte niekoľko dobre predávaných lamelových roštov. Sú vybavené nastaviteľnou tuhosťou. Prémiové modely sú vyskladané až zo 42 pružných lamiel a disponujú elektrickým polohovaním.
  • Kondela – Od predajcu Kondela sú k dostaniu desiatky lamelových a latkových roštov s dobrým pomerom cena/kvalita. V ponuke tiež výklopné rošty na dvojlôžko.
  • Ahorn – Český výrobca lamelových roštov, matracov a vankúšov prekvapuje nadštandardným výberom v rôznych prevedeniach a cenových reláciách. Od základných roštov do postelí, až po luxusne vybavené motorizované rošty s masážnymi jednotkami.
  • MATERASSO – Obľúbená slovenská značka MATERASSO je držiteľom mnohých ocenení a certifikátov. Výborne pozná potreby cieľových zákazníkov, čomu zodpovedá solídny výber roštov pre podporu kvalitného spánku.
  • Tempur – Prémiovo orientovaný sortiment značky Tempur presvedčí aj najnáročnejších kupujúcich. Ku kvalitným Tempur matracom sa pridali inovatívne rošty tvorené desiatkami pružných segmentov, ktoré sa prirodzene prispôsobujú potrebám ležiaceho.
  • Drevona – Drevona je značka s viac ako 70-ročnou tradíciou na našom trhu. V jej ponuke nájdete nielen cenovo dostupné rošty, ale tiež rošty s bohatou výbavou a širokými možnosťami individuálneho nastavenia.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Rošt Dormeo Silver Flex

Najlepší rošt pre väčšinu ľudí
✔️ Dostupný v rôznych veľkostiach
✔️ 28 pružných brezových lamiel
✔️ Možnosť individuálne nastaviť tvrdosť v oblasti krížov
✔️ 12 úrovní nastavenia výšky v oblasti hlavy
✔️ Lamely uložené vo flexibilných gumených držiakoch
📌 od 124 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Ergonomický rošt Dormeo Trio

Najlepší ergonomický rošt
✔️ 5-zónový elektrický rošt so 42 pružnými brezovými lamelami
✔️ 9 lamiel s nastaviteľnou tvrdosťou v oblasti bedier
✔️ Káblové diaľkové ovládanie
✔️ Vhodný aj pre starších ľudí
📌 od 299 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Kondela DOUBLE KLASIK NEW

Cena / výkon
✔️ 28 lamiel z brezových lamiel v gumových púzdrach
✔️ Možnosť nastavenia tvrdosti v stredovej časti
✔️ Vhodný pre všetky typy penových matracov
✔️ Kvalitný český výrobok
📌 od 64 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4TEMPUR® Premium Flex 500

Segmentový rošt s perfektným prispôsobovaním
✔️ Výnimočné rozloženie tlaku a prispôsobenie
✔️ Má zmäkčenú oblasť ramien pre pohodlný spánok na boku
✔️ Tuhosť roštu sa dá nastaviť v každom bode zvlášť
✔️ Vysoká priedušnosť pre matrac
📌 od 694 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Nepolohovateľný základný rošt Primaflex II

Kvalitný základný rošt
✔️ Pružné lamely v 3 anatomických zónach
✔️ Stredový popruh zlepšuje stabilitu a nosnosť
✔️ Nastaviteľná tuhosť v bedrovej oblasti
📌 od 67 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6 DREVONA Latkový rošt masívny v ráme

Výborné recenzie
✔️ Obzvlášť pevný latkový rošt
✔️ Z masívneho bukového dreva
✔️ Nosnosť až 160 kg
📌 od 79 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin