Najlepšie očné krémy: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

očné okolieNa pokožke okolo očí je pomerne rýchlo vidieť vplyv vonkajšieho prostredia, genetické predispozície, deficit spánku aj únavu. Osvedčený spôsob, ako prinavrátiť pokožke okolo očí krajší a svieži vzhľad, ponúkajú očné krémy, séra a gély. Aké vlastnosti majú najlepšie očné krémy proti vráskam a kruhom pod očami?

Kozmetické produkty určené na starostlivosť o očné okolie dostali vlastnú kategóriu. Nečudo, pokožka okolo očí je veľmi tenká, citlivá a náchylnejšia na poškodenie či rýchle starnutie. A hoci denný pleťový krém odvedie na zvyšku tváre dobrú prácu, pre očné okolie je jeho zloženie nedostatočné až nevhodné. Na trhu preto nájdete stovky produktov, ktoré sú vytvorené priamo pre potreby pokožky okolo očí. Najčastejšie majú podobu malých téglikov, ampuliek alebo túb. Kým niektoré zoženiete za pár eur, pri iných dáte za pár mililitrov až stovky. Rozdiely medzi účinkami a pôsobením tak budú viditeľné už po niekoľkých použitiach.

V sprievodcovi „Ako vybrať očný krém“ sa dozviete viac o rôznych druhoch očných krémov a ich očakávaných účinkoch. Iba malá časť z očných krémov totiž pôsobí univerzálne, vo väčšine prípadov majú očné krémy zacielené určenie – napríklad iba na vrásky okolo očí, iba na tmavé kruhy či na opuchnuté viečka. Zamerali sme sa na dostupné testy a recenzie očných krémov a v nich našli niekoľko favoritov s výborným hodnotením. Ak sa pri kúpe radi necháte inšpirovať názormi a skúsenosťami iných, nasledujúci rebríček vám v krátkosti predstaví hneď niekoľko zaujímavých produktov od značiek Vichy, Bioderma, Eucerin či Nuxe.

Najlepšie očné krémy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#NeoStrata Skin Active Line Intensive Eye Therapy očný krém

+ Pomáha vyhladzovať vrásky okolo očí
+ Vypína povädnuté kontúry a spevňuje pleť
+ Udržuje pleť hydratovanú
+ Zmierňuje opuchy očného okolia
+ Očný krém vhodný pre zrelú pleť
od 52 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#Bioderma Sensibio očný gél

+ Hydratačný, upokojujúci a spevňujúci gél na jemnú citlivú pleť okolo očí
+ Kombinácia kyseliny hyalurónovej a kofeínu
+ Znižuje opuchy a minimalizuje vrásky
+ Veľmi dobrá očná znášanlivosť, kompatibilita s make-upom
+ Vhodný aj pre nositeľov kontaktných šošoviek
od 12 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#ALCINA Eye Balm

+ Protivráskový krém na oči pre ženy
+ Redukuje vrásky a vyhladzuje očné partie
+ Podporuje pleť v produkcii kolagénu
+ V zložení kyselina hyalurónová, pentapeptidy a panthenol
od 24 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#Kiehl's Creamy Eye Treatment Avocado

+ Intenzívna celodenná hydratačná starostlivosť pre očné okolie
+ Okamžite zlepšuje textúru pleti pod očami
+ Zmierňuje opuchy očí a známky únavy
+ Oftalmologicky a dermatologicky testovaný produkt
+ Príjemná konzistencia aj vôňa, žiadne štípanie
od 38 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#Nuxe Crème Prodigieuse Boost Eye Gel Balm

+ Multikorekčný gél na očné okolie pre ženy
+ Okamžite hydratuje a vyživuje pleť
+ Viditeľne zjemňuje a rozjasňuje pleť – oči získajú mladistvý vzhľad
+ Obsahuje 91,8 % zložiek prírodného pôvodu
+ Vhodný pre všetky typy pleti
od 14 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Eucerin Hyaluron-Filler očný krém

+ Obľúbený očný krém proti hlbokým vráskam vo vonkajších kútikoch očí
+ Dodáva očnému okoliu mladistvý vzhľad
+ Vhodný aj ako podklad po make-up
+ S obsahom kyseliny hyalurónovej, oligopeptidov aj SPF15
+ Klinicky a dermatologicky testovaný produkt
od 25 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
#7Vichy Liftactiv Supreme očný krém

+ Známa očná starostlivosť proti vráskam
+ Redukuje vrásky a vačky pod očami
+ Spevňuje očné viečka
+ Má nelepivú a nemastnú textúru
+ Produkt vhodný pre alergikov a majiteľky citlivej pleti
od 26 €
⭐ 84 % Čítať recenzie

Ako vybrať očný krém

O očiach sa zvykne hovoriť ako o oknách do duše. Neraz sú to práve oči, ktoré si na človeku všimneme ako prvé a upútajú pozornosť. Ak je okolo očí vejárik drobných vrások, dá sa domnievať, že sa osoba rada smeje alebo často žmúri do slnka. Kruhy pod očami môžu predznamenávať prebdenú noc a veľkú únavu. Opuchnuté viečka zase alergiu či preplakané hodiny… Oči a ich okolie o nás povie viac, ako by sme svetu chceli o sebe povedať. Ak ale očné okolie pôsobí sviežo, mladistvo a má správny tón, razom je aj dojem z celej tváre pozitívnejší.

Ak uvažujete, že do dennej alebo nočnej rutiny zaradíte očný krém, ste tu správne. Pokožka okolo očí je jemná, citlivá a má tendenciu vykazovať známky starnutia, únavy a stresu rýchlejšie ako iné oblasti tváre. Práve očné krémy a séra pomáhajú pokožku okolo očí hydratovať, rozjasniť a vyhladiť. Prispievajú tiež k zníženiu výskytu jemných liniek, vrások a tmavých kruhov. Ako pre seba vybrať správny očný krém a čomu venovať pozornosť?

Pokožka okolo očí a najčastejšie problémy

Pokožka okolo očí je citlivejšia, obzvlášť tenká a viac náchylná na vysušovanie. Bežná pleťová starostlivosť, ktorú doprajete zvyšku tváre, je pre očné okolie nevyhovujúca. Okrem nedostatočnej výživy môže zapríčiniť aj podráždenie. Na obaloch pleťovej kozmetiky sa preto často dočítate, že daný prípravok (krém, peeling, maska, …) sa má naniesť na tvár s výnimkou očného okolia.

Za hodinu priemerne 15-krát žmurkneme a oči zapájame do mimiky a výrazov tváre. Svaly, ktoré sú okolo očí, pokožku napínajú a zmršťujú. Zároveň s pribúdajúcimi rokmi klesá produkcia kolagénu a pokožka stráca svoju pružnosť. To vedie k vzniku vrások a prehlbujúcich sa rýh. Vrásky okolo očí sa na tvári objavujú medzi prvými.

Samostatný problém tvoria tmavé kruhy pod očami. Pod tenkou pokožkou okolia očí viac či menej presvitajú krvné cievy. Ak krv prúdi pomalšie, je menej okysličená alebo hustejšia, získa tmavšiu farbu a oblasť pod očami stmavne. Najčastejšie sa tmavé kruhy pripisujú únave, dehydratácii a nedostatku spánku. Súvisia však i so starnutím pokožky, dedičnosťou, hyperpigmentáciou a ich príčinou môže byť aj ochorenie štítnej žľazy.

Ak ste sa ráno zobudili s opuchnutými viečkami, zvyčajne je príčinou nekvalitný spánok. K nemu sa posledné roky pridáva vplyv digitálnych technológií a nadmerné zaťažovanie očí pohľadom na displeje v nočných hodinách. Opuchnuté viečka môžu tiež poukazovať na znečistené prostredie (dym, prach), reakciu na klimatizáciu či prejav alergie. Ak je opuch očí výrazný a bolestivý, treba kontaktovať lekára. Môže ísť o jačmenné zrno, vlčie zrno či zápal očných viečok.

žena pekné oči

Očné krémy podľa účinku

Kozmetická starostlivosť o očné okolie by mala byť jemná, ohľaduplná, a pritom účinná. V súvislosti s pokožkou okolo očí sa rieši viacero problémov. Skôr, ako si kúpite očný krém, dôkladne zvážte, aké účinky očakávate a tomu prispôsobte svoj výber. Niektoré kozmetické prípravky na oblasť okolo očí kombinujú viacero účinkov, no nájdete aj také, ktoré sú zamerané iba na konkrétny problém.

Podľa účinku sa očné krémy delia na:

 • Očné krémy proti vráskam – Obsahujú najmä kolagén, kyselinu hyalurónovú a peptidy, ktoré vykazujú skvelé výsledky pri redukcii jemných vrások a liniek. Obľúbené sú produkty s retinolom (forma vitamínu A), ktorý stimuluje prirodzenú tvorbu kolagénu. Ak ide o očný krém na denné použitie, často obsahuje tiež ochranu pred UV žiarením – SPF.
 • Očné krémy proti tmavým kruhom – Budú obsahovať látky, ktoré očné okolie rozjasňujú a zosvetľujú (napríklad vitamín C, vitamín B3 známy ako niacínamid) alebo látky, ktoré pôsobia na mikrocirkuláciu v tejto oblasti (kofeín, extrakty z čierneho čaju).
 • Očné krémy na opuchy a vačky pod očami – Na zmiernenie opuchov sa v očných krémoch používajú napríklad výťažky z čierneho čaju, arniky a harmančeka. Dobrú službu v tomto prípade urobí kofeín, ktorý sťahuje žilky, podporuje cirkuláciu a bráni hromadeniu ďalších tekutín.

Aké vlastnosti môže mať kvalitný očný krém?

 • Poskytuje vysokú dávku hydratácie.
 • Obsahuje látky, ktoré vyhladzujú jemné mimické vrásky.
 • Spevňuje oblasť okolo očí a dodáva jej mladistvejší vzhľad.
 • Znižuje reaktivitu pokožky, zmierňuje pocit podráždenia a pnutia pokožky.
 • Podporuje prirodzenú kožnú bariéru a odolnosť voči vonkajším vplyvom.
 • Pôsobí na očné okolie zosvetľujúco.
 • Zmierňuje opuchy očného okolia.
 • Má príjemnú textúru – nelepivú, rýchlo sa vstrebávajúcu, vyživujúcu.
 • Je dermatologicky a oftalmologicky testovaný.
 • Je vhodný je pre citlivú pleť.

Všetky tieto vlastnosti pohromade zrejme nenájdete v jednom kozmetickom produkte, keďže mnohé sa špecializujú na konkrétny problém. Určite je však dobré vedieť, aké možnosti táto kategória kozmetiky ponúka, aby ste si vedeli vybrať zloženie s účinkom, aké práve najviac potrebujete.

Čo zohľadniť pri výbere prípravku na očné okolie?

 • Problém očného okolia – Niektoré očné krémy majú veľmi dobré výsledky v protivráskovom účinku, ďalšie vám pomôžu s opuchmi či tmavými kruhmi. Kvalitné očné krémy od renomovaných dermatokozmetických značiek priniesli na trh účinné prípravky, ktoré súčasne pomáhajú s viacerými problémami očného okolia.
 • Typ pleti – Máte pleť suchú, citlivú alebo zrelú? Aj pri kúpe očného krému a gélu vychádzajte z potrieb pleti, aby ste si aplikáciou neuškodili. Vhodné sú očné krémy určené pre všetky typy pleti.
 • Čas pôsobenia – Prípravky na očné okolie sa aplikujú v rôznych denných časoch. Väčšina z nich sa do očného okolia vklepkáva po dôkladnom večernom odlíčení a necháva sa pôsobiť počas celej noci. Natrafíte však aj na prípravky, ktoré sú vhodné na rannú aplikáciu a už po niekoľkých minútach pôsobenia pleť vypnú a zjednodušia nanášanie make-upu.
 • Spôsob aplikácie – Starostlivosť o očné okolie by mala byť predovšetkým šetrná a jemná. Neodporúča oči pri odličovaní nadmerne drhnúť alebo trieť uterákom. Nanášanie očného krému by sa malo niesť v duchu jemnosti, čo znamená ľahké vklepkávanie a jemné krúženie. Okrem krémov a gélov sa obľúbenými stali aj hydrogélové vankúšiky, ktoré iba zľahka umiestnite pod oči a krátku chvíľu s nimi relaxujete.
 • Konzistencia prípravku – Očný krém, očný gél, očné sérum, roller, perličky, elixír alebo vankúšiky pod oči? Prípravky na starostlivosť o očné okolie sú dostupné v rôznych konzistenciách a formách. Okrem toho, že niektoré produkty sú koncentrovanejšie (a silnejšie), rozdiely sú aj z pohľadu rýchlosti vstrebávania a náročnosti aplikácie.
 • Veľkosť balenia – Očné okolie je špecifické a pomerne malé. Aj balenia očných krémov sú menšie, najčastejšie s objemom 8 – 20 ml, čo znamená, že dóza či tuba sú v porovnaní s denným/nočným krémom niekoľkonásobne menšie. Prečo sú tieto balenia také „úsporné“? Spotreba očného krému je menšia ako spotreba pleťového krému. Akonáhle príde po otvorení prípravok do kontaktu so vzduchom, mal by sa do niekoľkých mesiacov spotrebovať.

krém kozmetika

Ako používať očný krém?

Očný krém sa používa na očistenú a odlíčenú pleť. Aplikuje sa jemným vklepkávaním do okolia očí. Odporúča sa používať iba malé množstvo a zapracovávať ho opatrne až do vstrebania. Hrubá vrstva neznamená automaticky väčší účinok.

Sledujte návod na používanie. Možno vás prekvapí informácia o tom, že krém nie je vhodné nanášať na pohyblivé očné viečka. V takom prípade prípravok aplikujte pod oči, do oblasti okolo vonkajšieho kútika očí a pod líniu obočia.

Niektoré očné krémy sa používajú večer, iné ráno, ďalšie je vhodné aplikovať ráno i večer. Prípravky určené na večernú aplikáciu bývajú výživnejšie a majú koncentrovanejšie zloženie. Ak chcete očný krém používať ráno, voľte produkt s rýchlym vstrebávaním, chladivým efektom, SPF ochranou a vytvorený tak, aby sa dal používať ako podkladová báza pod make-up.

Ako sa starať o očné okolie?

Pokožka okolo očí má veľa superlatívov – je na tvári najtenšia, najkrehkejšia, častokrát najcitlivejšia a najviac vyťažená pohybom. Ak chcete mať svieži pohľad bez vrások a nepekných tmavých kruhov čo najdlhšie, doprajte jej starostlivosť, akú si zaslúži a vyhýbajte sa aj niektorým činnostiam, ktoré môžu prispieť k rýchlejšiemu starnutiu pokožky okolo očí.

 • Vyhnite sa častému žmúreniu. Žmúrime najmä pri pohľade do slnka (noste slnečné okuliare alebo klobúk) alebo z dôvodu zlého zaostrenia zraku (úprava dioptrických okuliarov).
 • Pozor na opakované trenie očí – či už z dôvodu svrbenia, alergie alebo pocitu suchých očí. Okrem nadmerného namáhania pokožky okolo očí riskujete aj zanesenie infekcie do oka. Ak pociťujete štípanie očí po dlhšej práci s počítačom, či pri pozeraní na displej telefónu alebo tabletu, zvážte nosenie okuliarov proti modrému svetlu.
 • Nepodceňte večerné odličovanie. Za oddych od nánosov dekoratívnej kozmetiky a od nečistôt z vonkajšieho prostredia sa vám odvďačí pleť na celej tvári, nielen v okolí očí. K odstraňovaniu make-upu pristupujte šetrne, bez úporného drhnutia.
 • Ak vás trápia opuchy viečok, doprajte si dostatok spánku a obmedzte jedlá s vyšším množstvom soli.
 • Vyskúšajte krátke masáže okolo očí na podporu prirodzeného faceliftingu. Veľmi populárne je používanie gua-sha kameňa, ktorý zároveň príjemne chladí.
 • S používaním očného krému nemusíte čakať až do objavenia vejárikov okolo očí. Vráskam a starnutiu pleti v tejto oblasti je lepšie predchádzať, ako sa ich neskôr zbavovať.

Ceny očných krémov

Koľko zaplatíte za kvalitný očný krém? Niekedy príjemne prekvapí lacný krém, inokedy sa drahý očný krém postará o okamžitý „wau“ efekt. Záleží od mnohých faktorov, vrátane stavu, zrelosti a potrieb pokožky. Vždy pri novom kozmetickom produkte postupujte opatrne a nezabúdajte na test znášanlivosti pred prvou aplikáciou.

Očné krémy do 10 eur

V cene do 10 eur nájdete prevahu očných krémov a gélov o značiek bežne dostupných v drogériách a supermarketoch. Sú určené najmä na hydratáciu a spevnenie očného okolia. Obľúbené sú produkty s ľahkým vstrebávaním, chladivým efektom a s obsahom výživných prírodných olejov.

Očné krémy od 10 do 30 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie očné krémy na vrásky a kruhy pod očami, zaujme pomerom cena/účinok. Tešiť sa môžete na koncentrovanejšie zloženie, ktoré očnému okoliu prinavrátia mladistvý vzhľad a behom krátkej chvíle zabojuje aj proti tmavým kruhom či vačkom okolo očí.

Očné krémy od 30 eur

Hľadáte kvalitný krém na vrásky okolo očí od prestížnej dermatokozmetickej značky? Ak patríte k náročným kupujúcim, nenechajte si ujsť produkty s exkluzívnymi zložkami, výbornou znášanlivosťou a v prvom rade – aj s viditeľným želaným účinkom.

Najlepšie značky očných krémov

Radi si vyberáte medzi najlepšími? V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené očné krémy na vrásky a kruhy pod očami.

 • NeoStrata – Intenzívny očný krém Skin Active od americkej značky NeoStrata očné okolie viditeľne omladzuje, vypína a spevňuje. Redukuje tiež opuchy a tmavé kruhy pod očami. Ak potrebujete očné okolie hydratovať a upokojiť citlivú pokožku, vyskúšajte hydratačný očný krém NeoStrata Restore. V portfóliu aj ďalšie kvalitné prípravky na starostlivosť o očné okolie.
 • Bioderma – Známa francúzska značka starostlivosti o pleť má v portfóliu očný gél s radu Bioderma Sensibio a očný krém z radu Bioderma Atoderm. V oboch prípadoch ide o veľmi dobre predávané produkty s množstvom spokojných recenzií a dobrou cenou.
 • Vichy – Vichy Liftactiv Supreme je obľúbený spevňujúci očný krém pre redukciu vrások v očnom okolí. Eliminuje vačky pod očami aj tmavé kruhy. Ide o dermatologicky a oftalmologicky testovaný produkt.
 • Nuxe – Ak ste priaznivcom známej francúzskej značky Nuxe, v jej ponuke nájdete niekoľko kvalitných a starostlivo zostavených produktov určených pre potreby okolia očí. Dodávajú pokožke potrebnú výživu, hydratáciu, pôsobia liftingovo, regeneračne, aj proti tmavým kruhom a opuchom. Dobrý pomer cena/kvalita.
 • Eucerin – Vyplňujúce očné krémy Eucerin Hyaluron-Filler a Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity (oba aj s SPF) predstavujú pokročilú starostlivosť o očné okolie. Intenzívne omladzujú citlivú oblasť okolo očí. Klinicky a dermatologicky testované.
 • Kiehl’s – Luxusná americká lekárenska kozmetická značka zaujme hneď viacerými produktami, najmä intenzívnou hydratačnou starostlivosťou, regeneračným očným krémom a komplexným očným krémom, ktorý redukuje vrásky, tmavé kruhy a znižuje opuchy. Vyššia cena.
[/su_list]
 ProduktInfoHodnotenie 
#NeoStrata Skin Active Line Intensive Eye Therapy očný krém

+ Pomáha vyhladzovať vrásky okolo očí
+ Vypína povädnuté kontúry a spevňuje pleť
+ Udržuje pleť hydratovanú
+ Zmierňuje opuchy očného okolia
+ Očný krém vhodný pre zrelú pleť
od 52 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#Bioderma Sensibio očný gél

+ Hydratačný, upokojujúci a spevňujúci gél na jemnú citlivú pleť okolo očí
+ Kombinácia kyseliny hyalurónovej a kofeínu
+ Znižuje opuchy a minimalizuje vrásky
+ Veľmi dobrá očná znášanlivosť, kompatibilita s make-upom
+ Vhodný aj pre nositeľov kontaktných šošoviek
od 12 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#ALCINA Eye Balm

+ Protivráskový krém na oči pre ženy
+ Redukuje vrásky a vyhladzuje očné partie
+ Podporuje pleť v produkcii kolagénu
+ V zložení kyselina hyalurónová, pentapeptidy a panthenol
od 24 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#Kiehl's Creamy Eye Treatment Avocado

+ Intenzívna celodenná hydratačná starostlivosť pre očné okolie
+ Okamžite zlepšuje textúru pleti pod očami
+ Zmierňuje opuchy očí a známky únavy
+ Oftalmologicky a dermatologicky testovaný produkt
+ Príjemná konzistencia aj vôňa, žiadne štípanie
od 38 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#Nuxe Crème Prodigieuse Boost Eye Gel Balm

+ Multikorekčný gél na očné okolie pre ženy
+ Okamžite hydratuje a vyživuje pleť
+ Viditeľne zjemňuje a rozjasňuje pleť – oči získajú mladistvý vzhľad
+ Obsahuje 91,8 % zložiek prírodného pôvodu
+ Vhodný pre všetky typy pleti
od 14 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Eucerin Hyaluron-Filler očný krém

+ Obľúbený očný krém proti hlbokým vráskam vo vonkajších kútikoch očí
+ Dodáva očnému okoliu mladistvý vzhľad
+ Vhodný aj ako podklad po make-up
+ S obsahom kyseliny hyalurónovej, oligopeptidov aj SPF15
+ Klinicky a dermatologicky testovaný produkt
od 25 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
#7Vichy Liftactiv Supreme očný krém

+ Známa očná starostlivosť proti vráskam
+ Redukuje vrásky a vačky pod očami
+ Spevňuje očné viečka
+ Má nelepivú a nemastnú textúru
+ Produkt vhodný pre alergikov a majiteľky citlivej pleti
od 26 €
⭐ 84 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin