Ako vybrať najlepšiu okružnú pílu? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie okružné píly

Okružná píla (alebo kotúčová píla) má široké uplatnenie pri rôznych hobby prácach s drevom a profesionálnych stavbárskych prácach. Ak uvažujete o tom, že je čas rozšíriť svoju výbavu o nástroj tohto druhu, pozrite si nasledujúce tipy na najlepšie okružné píly.

Do rebríčka sa po starostlivom výbere dostali okružné píly od viacerých renomovaných výrobcov v rôznych cenových reláciách. Ako to už v segmente náradia býva zvykom, rozdiely medzi jednotlivými modelmi môžu byť priepastné ako z pohľadu výkonu, schopností aj ceny. Ku kúpe náradia je preto dobré pristupovať s prehľadom o možnostiach, ktoré daná kategória ponúka. Ako vybrať okružnú pílu? Na aké práce ju využiť? Po akej okružnej píle siahnuť, ak ju chcete používať iba občasne, resp. intenzívne a pravidelne? Zaujímavé delenia a parametre sa dozviete z nasledujúcich riadkov. Ak sa radi púšťate do rôznych projektov a chcete mať po ruke solídnu výbavu, ktorá podporí vašu snahu, pri výbere neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie okružných píl. V nich môžete nájsť cenné postrehy o tom, ako sa vyhliadnutý model osvedčil pri skutočnej práci.

Najlepšie okružné/kotúčové píly podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Makita SP6000J

Najlepšie hodnotená okružná píla
+ Najpredávanejšia elektrická okružná píla (ponorná)
+ Veľmi dobrý pomer/výkon (výkon 1300 W)
+ Pokosový uhol nastaviteľný í od -1 do +48°
+ Súčasťou balenia prepravný kufor
+ Elektronická regulácia otáčok, pozvoľný rozbeh a ochrana proti preťaženiu
od 299 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Bosch GKS 190

Najvýkonnejšia okružná píla v základnej triede
+ Výkon motora 1 400 W sa postará o rýchly a presný rez
+ Hĺbka rezu až 90 mm
+ Optimalizované odsávanie triesok a pilín
+ Dobre vyvážená, komfortná pri práci
+ Dobrá cena
od 155 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Makita HS7601

Malé rozmery, nízka hmotnosť
+ Kvalitná okružná píla s vysokou predajnosťou
+ Spokojné recenzie, dobrá cena
+ Jednoduché nastavenie hĺbky i uhla rezu
+ Ergonomicky tvarovaná rukoväť – jednoduchá manipulácia
+ Možnosť pripojenia k vodiacej lište
od 109 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4DeWalt DWS520KTR

Najlepšia ponorná okružná píla
+ Mimoriadne čisté rezy a eliminácia vylamovania vo vrstvených materiáloch
+ Funkcia zabraňujúca pôsobeniu spätného rázu
+ Plynulo nastaviteľné otáčky
+ Komplet uzavretý kryt kotúča
+ Elektronika udržuje konštantné otáčky aj pri veľkom zaťažení
od 385 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Narex EPK 16 D

Kompaktná konštrukcia
+ Píla s kompaktnou konštrukciou a výkonným motorom
+ Vhodná na rezanie hliníka, plastu, dreva a doskových materiálov
+ Rezať je možné aj pod uhlom 45°
+ Jednoducho ovládateľná
+ Ochranné kryty z hliníkovej zliatiny
od 129 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6PARKSIDE® Aku ručná PHKSA 20-Li A2

Najlacnejšia voľba
+ Akumulátorová okružná píla
+ Plynulo nastaviteľná hĺbka rezu a uhol rezu
+ Vypínač s rýchlym zastavením
+ Jednoduchá výmena pílového kotúča
+ Ergonomické mäkké držadlo
od 57 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať okružnú pílu

Či ste príležitostný domáci remeselník, ktorý si z času na čas niečo rád zmajstruje, alebo sa považujete za náročného profesionála, mať po ruke výkonnú okružnú (kotúčovú) pílu oceníte pri mnohých projektoch. Na aké parametre sa pri okružných pílach zamerať? Pozrime sa spoločne na to, aké možnosti trh ponúka a aké prevedenie by pre vás mohlo byť najvhodnejšie.

Čo je okružná píla a aké má využitie?

Ako už samotný názov napovedá, okružná píla je druh píly, v ktorej rezný nástroj vykonáva okružný, teda rotačný pohyb. V tele píly je osadený rotačný kotúč so zúbkami, ktorý sa zarezáva do materiálu. Ak by ste sa rozhliadli v ponuke online predajcov s náradím, natrafíte na sekcie „Okružné píly“ alebo „Kotúčové píly“, ktoré v základe označujú prístroje fungujúce na rovnakom princípe. Možno tento typ píly poznáte aj pod názvom „mafl“ alebo „maflík“, čo vzniklo odvodením od nemeckej značky Mafell – jedného z prvých výrobcov okružných píl.

Okružné píly majú široké využitie najmä pri vykonávaní presných priamych rezov. Výborne sa osvedčili pri realizácii drevených stavieb, drevených plotov, nábytku či na zarezávanie dosiek pri pokladaní podlahy. Režú drevené dosky, parkety, latky i hranoly do istej hrúbky. V závislosti od výkonu a kotúča je možné používať okružné píly na rezanie dreva, plastu aj kovu.

Základné typy okružných píl

Aj bez veľkých skúsenosti s kotúčovými pílami si už na prvý pohľad všimnete zásadné rozdiely v konštrukcii. Okružné píly sa delia na ručné a stolové.

 • Ručná okružná píla – Ide o ručné náradie, ktoré umožňuje flexibilnejšiu manipuláciu a rezanie materiálu na rôznych miestach (v dielni, na stavbe, v dome, na záhrade, …). Píla má základňu, ktorou ju prikladáte na rezaný materiál. Váži niekoľko kilogramov. K dostaniu sú elektrické a akumulátorové ručné okružné píly – v hobby prevedení, no tiež aj v profesionálnej výbave.
 • Stolová okružná píla – Súčasťou píly je konštrukcia ponášajúca sa na stôl. Kým ručnú okružnú pílu prikladáte na rezaný materiál, v prípade stolovej prikladáte materiál ku kotúču. Takéto riešenie je vytvorené na častejšie používanie v dielni. Stabilnú základňu ocenia skúsenejší majstri. Mobilita je v tomto prípade o niečo komplikovanejšia. Celá konštrukcia je prirodzene ťažšia a väčšia. Presun na chatu či na inú stavbu je však určite možný. Stolové modely sú prevažne napájané z elektrickej siete.

Poznámka: Niekedy je stolová okružná píla označovaná ako cirkulár/cirkulárka. Nie je to však úplne správne pomenovanie, hoci ide v oboch prípadoch o píly s rezným kotúčom. Rozdiel je vo veľkosti, v cene, využití a výsledku. Stolová okružná píla je menšia a určená na majstrovanie. Zvládne presné priame rezy rôznymi materiálmi bez veľkých strát a úbytkov (špeciálne kotúče). Cirkulárka – presnejšie kolísková píla – je veľká a určená skôr na popílenie palivového dreva, keďže mohutný kotúč nebýva k materiálu najšetrnejší.

Napájanie okružnej píly

Kým pri stolových okružných pílach je zrejmé, že budú vyžadovať pripojenie k elektrickej sieti pre udržanie stabilného a vyššieho výkonu, pri ručných kotúčových pílach budete mať na výber medzi akumulátorovými a elektrickými modelmi. Je na vás zvážiť, aké sú ich prednosti a limity. Elektrické ručné kotúčové píly tvorili kedysi prevažnú časť ponuky, dnes im v sortimente rovnocenne konkurujú aj akumulátorové ručné kotúčové píly.

 • Elektrické modely disponujú konštantným výkonom a možnosťou dlhšej práce bez prerušenia (žiadne vybíjanie). Pri práci však počítajte s prítomnosťou kábla v pracovnom poli. Niektoré modely prekvapia nízkou hmotnosťou.
 • Akumulátorové modely sú vhodné pre majstrov, ktorí nabehli na trend AKU riešení a doma postupne rozširujú výbavu práve týmto smerom. Akumulátor treba pravidelne nabíjať a to môže znamenať isté časové prestoje pri práci. Je preto dobré vlastniť zostavu AKU náradia od jednej značky s navzájom kompatibilnými akumulátormi. Pri dlhšom majstrovaní potom budete mať po ruke viac vyhovujúcich zdrojov energie. Žiadny kábel nebude pri práci prekážať, no počítajte s vyššou hmotnosťou píly.

Výkon okružnej/kotúčovej píly a rýchlosť otáčok

Výkon je v prípade náradia jedným z kľúčových parametrov, ktoré odlišujú hobby modely od profesionálnych. Aj z tohto dôvodu je pre budúcu spokojnosť s používaním dôležité zvážiť, ako často a na aké práce budete kotúčovú pílu používať.

 • Výkon cca od 600 do 1200 W je typický pre hobby okružné píly, ktoré sú vhodné na občasné majstrovanie. S tým bude súvisieť aj odolnosť spracovania (vyššie percento plastu) a nižšia cena.
 • Výkon od 1200 W a viac je typický pre polo- a profesionálne okružné píly, ktoré si poradia s väčšími úlohami a zvládnu intenzívnejšie používanie. Výkonom oslovia majstrov a remeselníkov, ktorí pília často. Vyšší výkon ide zvyčajne „ruka v ruke“ s lepšou kvalitou spracovania, vyššou hmotnosťou píly, lepšou výbavou a tiež vyššou cenou.

Pri výbere natrafíte na údaj vyjadrujúci počet otáčok za minútu (tzv. voľnobežné otáčky – chod naprázdno). Čím je toto číslo väčšie, tým je rez čistejší a hladší. Pri vyšších otáčkach je zároveň aj predpoklad, že si píla lepšie poradí s hrubšími materiálmi. Interval je široký – od 1500 do 6300 otáčok za minútu.

pílenie dreva

Priemer kotúča, hĺbka a uhol rezu

Neodmysliteľnou súčasťou okružnej píly je kotúč. Jeho priemer je úzko naviazaný na maximálny priemer dreva, ktoré píla zvládne prerezať. V ponuke predajcov nájdete okružné píly vhodné pre priemer kotúča cca od 140 do 350 mm.

S priemerom kotúča rastie veľkosť i hmotnosť okružnej píly. Pozor však, okrem priemeru kotúča neprehliadnite údaj o maximálne reznej hĺbke. Priemerne ide o hodnotu, ktoré je približne tretinou priemeru kotúča, nie je to však pravidlo pre každý model (kotúč s priemerom 140 mm – max. rezná hĺbka 55 mm, kotúč s priemerom 210 mm – max. rezná hĺbka 73 mm, …).

Materiálové spracovanie

Ak vám už rukami prešlo viac druhov elektrického alebo akumulátorového náradia, isto viete porovnať rozdiely, ktoré žiadny popis v e-shope ani lákavé obrázky nevystihnú. Rozdiely medzi cenami za náradie sú veľmi veľké.

V prípade lacných okružných píl pôjde o kombináciu plastu a kovu, pričom plast môže byť použitý i na niektorých vnútorných komponentoch a podliehať skorému opotrebovaniu. S rastúcou cenou (a prestížou výrobcu) sa zlepšuje tiež kvalita a odolnosť použitých komponentov v okružných pílach. Drahšie okružné píly menej prenášajú vibrácie, zvládnu prerezať aj tvrdšie či hustejšie materiály a celkovo sú vytvorené tak, aby umožňovali bezpečnú prácu.

Výbava, funkcie a vylepšenia okružných píl

Súčasťou moderných kotúčových píl je viacero prvkov a funkcií, vďaka ktorým bude práca presnejšia, pohodlnejšia a výkonnejšia. Okrem výbavy, ktorá sa postará o lepší a čistejší rez, disponujú kvalitné okružné píly aj pokročilými bezpečnostnými funkciami a zaujímavými vylepšeniami.

 • Navádzacia ryska a pravítko – Zjednodušujú vymeriavanie, posun kotúčovej píly po materiáloch a umožňujú vykonať presný rez.
 • Prídavné laserové vedenie – Ďalší prvok, ktorý vopred vyznačuje, kadiaľ pílu viesť.
 • Možnosť nakláňania pre rez pod uhlom – Veľmi obľúbená a majstrami často využívaná funkcia, vďaka ktorej môžete materiál rezať pod uhlom, napríklad od 0 – 45°. Pri niektorých modeloch sú vopred určené sklony, pri lepšie vybavených môžete meniť uhol v danom rozsahu už po jednom stupni – teda plynulo. Maximálna hĺbka zárezu pri rezaní pod sklonom sa líši od maximálnej hĺbky rezu pri kolmom pílení.
 • Mechanizmus nastavenia hĺbky rezu – Umožňuje nastaviť kotúč tak, aby ste mohli píliť aj tenšie materiály. Na dosiahnutie čistého rezu je vhodné prispôsobiť reznú hĺbku tak, aby kotúč presahoval hrúbku materiálu o výšku pílového zuba.
 • Rýchle zastavenie kotúča – Jeden z bezpečnostných prvkov, vďaka ktorému sa kotúč zastaví veľmi rýchlo (okamžite) po prerušení práce, teda po uvoľnení hlavného spínača. Kotúč nezostáva rotovať v zotrvačnosti.
 • Pozvoľný rozbeh – Minimalizuje vypnutie ističov, práca s pílou je bezpečnejšia.
 • Ochrana proti preťaženiu – Okružná píla sa automaticky vypne, ak dochádza k jej prehrievaniu či preťaženiu, ktoré by mohli spôsobiť jej vážne poškodenie.
 • Možnosť pripojenia k externému odsávaniu prachu/pilín – Súčasťou mnohých modelov je otvor a adaptér na napojenie priemyselného vysávača.
 • Stabilný podstavec/rám – Výbava typická pre stolové okružné píly. Zaujímajte sa o rozmery, stabilitu a protišmykovosť nožičiek, možnosť zloženia pre úsporu miesta.
 • Imbusový kľúč – Býva priamo súčasťou základnej výbavy a často je preň vyhradené aj miesto na odloženie.
 • Prepravný kufor – Výbava drahších, skôr profesionálnych ručných okružných píl.

Ponorná vs. okružná píla – aký je medzi nimi rozdiel?

V súvislosti s výberom okružnej píly natrafíte na skutočne bohatú a rozmanitú ponuku, v rámci ktorej sú zdanlivo nenápadné rozdiely. Môžu mať však veľký vplyv na využiteľnosť píly a jej schopnosti. Dôležité je napríklad zvážiť, či máte záujem o „klasickú“ kotúčovú pílu alebo o ponornú pílu. Nápadne sa na seba ponášajú konštrukciou, ich súčasťou je rotujúci kotúč a aj využitie je veľmi podobné.

Ponorné píly, ako naznačuje ich názov, sa dokážu „ponoriť“ do materiálu v akomkoľvek mieste. Sú schopné vykonať tzv. zanorený rez. Nemusia sa do drevenej dosky zahryznúť od kraja, kotúč viditeľne nepresahuje pod úroveň kovovej základne (rámu) píly. V prípade ponorných píl viete kotúč zatlačiť do materiálu zhora, a tak napríklad vyrezať otvor na drez v pracovnej doske kuchynskej linky. Zvyčajne ich spoznáte podľa toho, že kotúč nie je vôbec vidno a vo výbave majú aj hliníkovú vodiacu lištu s pravítkom, na ktorú sa pri práci prikladajú.

Ceny okružných píl

Koľko zaplatíte za kvalitnú okružnú pílu? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Okružné píly do 100 eur

V cene do 100 eur natrafíte prevažne na ručné kotúčové píly určené na občasné používanie – pre hobby majstrov. K dostaniu sú akumulátorové i elektrické modely. Ich parametre nebudú dosahovať najvyššie hodnoty, to však neznamená, že by svoju úlohu nemali zvládnuť dobre, ak sú používané rozumne. Nájdete medzi nimi veľa šikovných kotúčových píl od známych výrobcov náradia. Určite sa nehrňte do kúpy no-name okružnej píly z „parkoviskového“ pofidérneho výpredaja.

Okružné píly od 100 do 400 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie okružné píly, už zaujme vo viacerých smeroch. Ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/výkon, lepšiu výbavu, využiteľnosť či vyššiu kvalitu materiálového spracovania. Dostupné recenzie okružných píl vás spoľahlivo nasmerujú k favoritom v tejto cenovej relácii, ktorých kvality ocenili aj náročnejší domáci majstri.

Okružné píly od 400 eur

Ak s okružnou pílou pracujete pravidelne a hľadáte výkonné náradie s dlhou životnosťou, rozhliadnite sa v širokej ponuke drahších modelov, ktoré presvedčia aj profesionálov. Nájdete tu ručné a stolové kotúčové píly v pokročilom spracovaní a bohatej výbave.

Najlepšie značky okružných píl

Máte obľúbenú značku náradia, ktorej dôverujete? V nasledujúcom zozname nájdete niekoľko známych výrobcov náradia rôzneho druhu, ktorí majú na svojom konte aj niekoľko vydarených okružných píl.

 • Makita –Táto overená značka si získala reputáciu výrobou náradia vysokej kvality. V ponuke nájdete široký výber kvalitných okružných píl Makita rôzneho prevedenia. Viaceré modely patria medzi najpredávanejšie kotúčové píly na našom trhu vôbec.
 • Bosch – S príznačnom nemeckou kvalitou a precíznosťou prichádzajú presvedčiť aj okružné píly od značky Bosch. Lákajú na solídny výkon, presný výsledok a dobrú výbavu. Zaujali najmä akumulátorové modely.
 • DeWalt – Optimalizované profesionálne riešenia do náročných podmienok patria medzi prednosti značky DeWalt. V typicko čierno-žltom dizajne prichádza presvedčiť širokým portfóliom okružných píl – od cenovo dostupných po profesionálne stroje.
 • Narex – Generácie remeselníkov boli verné českej značke Narex a naďalej slušne obstojí aj v súčasnej ponuke náradia. Priaznivá cena, solídne prevedenie.
 • Parkside – Stabilné vody v segmentoch s náradím v poslednom období rozčerila značka Parkside, ktorú môžete zakúpiť v sietí predajní Lidl (a po novom aj Kaufland). Lákavé ceny, široký výber a podľa recenzií aj dobrý výkon, ktorý osloví najmä príležitostných hobby majstrov.
 • Milwaukee –Ak máte záujem o okružnú pílu, ktorá zvládne aj vysoké zaťaženie, rozhliadnite sa v portfóliu americkej značky Milwaukee. Nájdete to vyššiu strednú triedu a profesionálne vybavené okružné píly s pokročilými inováciami. Niektoré modely zvládnu dokonca rezanie železobetónu.
 • Metabo – Ani nemecká značka Metabo nezaostáva za konkurenciou. Pozornosť si získali najmä akumulátorové modely, pričom tie drahšie prekvapia silou aj výkonom.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Makita SP6000J

Najlepšie hodnotená okružná píla
+ Najpredávanejšia elektrická okružná píla (ponorná)
+ Veľmi dobrý pomer/výkon (výkon 1300 W)
+ Pokosový uhol nastaviteľný í od -1 do +48°
+ Súčasťou balenia prepravný kufor
+ Elektronická regulácia otáčok, pozvoľný rozbeh a ochrana proti preťaženiu
od 299 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Bosch GKS 190

Najvýkonnejšia okružná píla v základnej triede
+ Výkon motora 1 400 W sa postará o rýchly a presný rez
+ Hĺbka rezu až 90 mm
+ Optimalizované odsávanie triesok a pilín
+ Dobre vyvážená, komfortná pri práci
+ Dobrá cena
od 155 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Makita HS7601

Malé rozmery, nízka hmotnosť
+ Kvalitná okružná píla s vysokou predajnosťou
+ Spokojné recenzie, dobrá cena
+ Jednoduché nastavenie hĺbky i uhla rezu
+ Ergonomicky tvarovaná rukoväť – jednoduchá manipulácia
+ Možnosť pripojenia k vodiacej lište
od 109 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4DeWalt DWS520KTR

Najlepšia ponorná okružná píla
+ Mimoriadne čisté rezy a eliminácia vylamovania vo vrstvených materiáloch
+ Funkcia zabraňujúca pôsobeniu spätného rázu
+ Plynulo nastaviteľné otáčky
+ Komplet uzavretý kryt kotúča
+ Elektronika udržuje konštantné otáčky aj pri veľkom zaťažení
od 385 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Narex EPK 16 D

Kompaktná konštrukcia
+ Píla s kompaktnou konštrukciou a výkonným motorom
+ Vhodná na rezanie hliníka, plastu, dreva a doskových materiálov
+ Rezať je možné aj pod uhlom 45°
+ Jednoducho ovládateľná
+ Ochranné kryty z hliníkovej zliatiny
od 129 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6PARKSIDE® Aku ručná PHKSA 20-Li A2

Najlacnejšia voľba
+ Akumulátorová okružná píla
+ Plynulo nastaviteľná hĺbka rezu a uhol rezu
+ Vypínač s rýchlym zastavením
+ Jednoduchá výmena pílového kotúča
+ Ergonomické mäkké držadlo
od 57 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin