Najlepšie slnečníky na záhradu / balkón: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie slnečníky
Chcete mať na záhrade tieň, ktorý sa prispôsobí vašim potrebám? Slnečníky patria dlhodobo k obľúbenej výbave, bez ktorej si nevieme predstaviť letné posedenie. Sú praktické, majú atraktívne spracovanie a ich výsadou je flexibilita. Nevyžadujú komplikovanú inštaláciu. Môžete ich postaviť presne tam, kde práve potrebujete. Aké vlastnosti majú najlepšie slnečníky na záhradu / balkón?

Pri výbere slnečníka by ste sa mali riadiť predovšetkým priestorom, ktorého má byť súčasťou. V závislosti od toho sa odvíja jeho maximálny priemer. Moderné slnečníky ponúkajú tvarovú, farebnú aj štýlovú rozmanitosť. Vyrábajú sa v rôznych konštrukciách a azda najväčšie rozdiely prináša samotné spracovanie a kvalita použitých materiálov. Práve posledné dva faktory sa premietajú do výslednej ceny a úzko súvisia so životnosťou slnečníka. Nikto z nás predsa nekupuje slnečník na jednu letnú sezónu. Tak, ako aj pri inom záhradnom vybavení, aj tu treba klásť dôraz na posilnenú odolnosť voči slnečnému žiareniu, stabilitu, bezpečnosť aj vo veternom počasí a pomerne vyhľadávanou vlastnosťou je nepremokavosť slnečníka.

Aké prevedenie by mal mať kvalitný záhradný slnečník? Aká výbava vám uľahčí jeho používanie? Na trhu sú stovky rôznych modelov – od základných aj po luxusné slnečníky. Pre ešte lepšiu orientáciu odporúčame testy a recenzie slnečníkov, v ktorých nájdete modely od značiek ako sú Rojaplast, Happy Green či Nabbi. Zaujímavé modely dávame do pozornosti aj priamo v našom rebríčku. Nasledujúci sprievodca prináša základné rady a delenia s cieľom uľahčiť vaše rozhodovanie.

Najlepšie slnečníky na záhradu / balkón podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Slnečník Casuar M

✔️ Konštrukcia z kvalitných hliníkových rúr
✔️ Strieška je vystužená ôsmimi hliníkovými ramenami
✔️ Materiál s posilnenou odolnosťou voči vyblednutiu
✔️ Jednoduché skladanie pomocou rukoväte
✔️ 360-stupňový otočný mechanizmus
📌 od 129 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Happy Green Tucson

✔️ Luxusný závesný slnečník s pevnou oceľovou konštrukciou
✔️ Praktická kľučka na roztváranie
✔️ Stojan je súčasťou balenia
✔️ Krásny elegantný dizajn
📌 od 245 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Závesný Slnečník Gap (Möebelix)

✔️ Moderné spracovanie v čistých líniach
✔️ Kovový robustný rám v striebornej farbe
✔️ Strieška s ochranou proti slnečnému žiareniu 50+
📌 od 70 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Happy Green Antracit

✔️ Vysoká stabilita
✔️ Jednoduché otváranie pomocou kľučky
✔️ Slnečník má osem oceľových rebier
✔️ Stojan, ktorý možno zaťažiť betónovými dlaždicami
📌 od 116 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Cattara TERST 180 cm

✔️ Základný stredový slnečník s priemerom do 180 cm
✔️ Cenový tip
✔️ Vhodný do menších záhrad a na malé balkóny
📌 od 15 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6ROJAPLAST STANDART 4m

✔️ Veľký rodinný slnečník s priemerom 4 m
✔️ Praktické roztváranie na kľučku
✔️ Konštrukcia je vyrobená z elegantného čierneho kovu
📌 od 66 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať slnečník na záhradu / balkón

Úloha slnečníka je „nad slnko jasná“! Vytvoriť tieň a postarať sa tak o možnosť príjemného oddychu na záhrade aj v čase, kedy je slnko ešte vysoko na oblohe. Nie každý má priestor na výstavbu altánku, prístrešku, pergoly si inštaláciu markízy. Slnečník je obľúbené riešenie, ktoré môžete mať dnes pri záhradnom posedení, zajtra už môže vytvárať tieň v blízkosti bazéna. Jednoduchá manipulácia tak z neho robí jeden zo základných prvkov letnej záhrady.

V nasledujúcom sprievodcovi výberom si viac povieme o rozdieloch medzi slnečníkmi, ich parametroch a možnostiach prevedenia. Poradíme, ako vybrať slnečník na záhradu, kde môže byť dominantným kúskom, ale aj na balkón, kde sa tak trochu musíte vynájsť a nájsť mu stabilné umiestnenie, aby pri veternom počasí neuletel k susedom ani neohrozil okoloidúcich.

ako vybrať slnečník

Kde bude slnečník umiestnený?

Hľadáte slnečník na terasu, pri záhradné posedenie, bazén alebo slnečník na malý balkón? Od jeho umiestnenia sa bude odvíjať tvar a veľkosť konštrukcie. Vopred zvážte, aký veľký tieň má slnečník vytvoriť a počítajte s tým, že tieň sa počas dňa mení a mierne posúva. Práve preto je ideálnou voľbou výškovo nastaviteľný slnečník s možnosťou nastavenie sklonu, aby za každých okolnosti poskytoval dostatočne veľkú ochranu pred slnkom.

Veľkosť slnečníka

V závislosti od umiestnenia viete veľmi rýchlo vytipovať želanú veľkosť slnečníka.

Menšie slnečníky, s priemerom “klobúka” cca od 180 – 230 cm, lákajú nízkou cenou a sú nenáročné na presuny z miesta na miesto (ľahšia konštrukcia, aj podstavec). Postarajú sa o tieň pre posedenie 2 – 3 ľudí okolo menšieho stola. Klasické slnečníky môžete vidieť aj na balkónoch (odporúčame ich pevne ukotviť o zábradlie balkóna).

Medzi najpredávanejšie slnečníky sa už niekoľko rokov zaraďujú štýlové “rodinné” modely s priemerom od 270 – 350 cm. Veľké slnečníky dokážu vytvoriť tieň nad celou zostavou záhradného nábytku.

Tvar slnečníka

Tradičné slnečníky sú vo svojom pôvodnom koncepte veľkými dáždnikmi. Zdieľali s nimi tvar, otváravo-skladací mechanizmus. To najlepšie pretrvalo s menšími obmenami doteraz. Aj súčasťou moderných slnečníkov je “klobúk”, noha (tyč) a podstavec (základňa).

Tvar klobúka na slnečníku je najčastejšie okrúhly, polkruhový (vhodný na balkón), štvorcový, obdĺžnikový alebo šesťuholníkový. Nedá sa presne určiť, ktorý tvar je najlepší. Samotný tvar vyberáte najmä podľa osobných preferencií a štýlu vašej záhrady.

Na klasických vidieckych záhradách pekne ukáže tradičný okrúhly slnečník v jemných farbách (ale aj pruhovaný) s volánmi po obvode. Moderne ladená záhrada si už pýta moderný slnečník s ostrými líniami (napríklad štvorec, šesťuholník), v minimalistickom dizajnovom spracovaní a prevahou chladných tónov.

Konštrukcia slnečníka – typ a materiál

Pri konštrukcii je hlavnou otázkou praktickosť a odolnosť kľúčových prvkov. Zaujímajte sa o prevedenie konštrukcie (umiestnenie nohy, počet priečnikov / rebier) a hlavný materiál.

⏩ Stredová alebo bočná noha?

Slnečník, ktorý má hlavnú nohu v strede (stredový slnečník), netreba zvlášť predstavovať. Ponáša sa na dáždnik a pri správnom osadení nemáva problém so stabilitou.

Aj slnečníky však prešli istým vývojom svojej “anatómie” a v súčasnosti patria medzi najvyhľadávanejšie slnečníky s bočnou nohou. Sú označované aj ako závesné slnečníky, alebo lampové slnečníky. Hlavná tyč slnečníka je bokom od konštrukcie klobúka (strechy), neprechádza ňou. Klobúk potom voľne visí z hornej časti stojana a je možné ho nakláňať do strán – horizontálne aj vertikálne, dokonca aj okolo svojej osi. Rozhodujúcim kritériom je stabilita, bezpečnosť a perfektné vyváženie. Najlepšie slnečníky tieto úlohy zvládajú. Pozor však na podozrivo lacné závesné slnečníky. Už pri prvom závane vetra zvyčajne končia prevrhnuté.

Ktorý typ zvoliť? Ak máte na záhrade alebo terase priestor, potom lepšie využitie, viac možností a vyššiu estetiku ponúka slnečník s bočnou nohou.

⏩ Drevená alebo kovová konštrukcia slnečníka?

Konštrukcia slnečníka sa vyrába z kovu, dreva, okrajovo aj z plastu alebo sklolaminátu. Odporúčame zamerať pozornosť na kovové a drevené slnečníky.

Kovové sú vyrobené z hliníka (ľahšie, no drahšie) alebo ocele, pričom by pre dlhšiu životnosť mali mať aj antikoróznu úpravu alebo ošetrenie špeciálnym práškovým náterom.

Ak sa vám páčia slnečníky s drevenou konštrukciou, potom stavte na odolné dreviny s dobrou odolnosťou vo vonkajších podmienkach, napríklad palisander, teak, dub.

slnečník s kovovou konštrukciou

Mechanizmus otvárania

Ruku hore každý, komu už pružinové otváranie priseklo kožu na ruke! Ak to poznáte, potom vám bežný pružinový piest netreba zvlášť predstavovať. Používa sa na klasických slnečníkoch s menším priemerom. Kvôli manipulácii a priemeru strechy slnečníka má totiž isté limity. Zvyčajne je prítomný na modeloch s priemerom do 230 cm. Hoci je slnečník otvorený behom pár sekúnd, samotné napnutie až za zub vyžaduje dostatočnú silu a patrí k najrizikovejším komponentom lacných slnečníkov (ak je “spona” iba z plastu, môže po zatlačení prasknúť).

Väčšie slnečníky a slnečník s bočnou nohou majú otváranie pohodlnejšie a menej pracné. Ovládajú sa pomocou kľuky alebo lankového systém s kladkou a závažím.

Ukotvenie slnečníka, podstavec pre slnečník

Je dobré vedieť, že podstavec nemusí byť priamo v cene slnečníka. Ak sa dokupuje zvlášť, potom máte možnosť vybrať si také prevedenie, ako vám vyhovuje, poprípade slnečník upevniť o zábradlie alebo do zeme.

Základňa (podstavec) môže byť plastová a pre zvýšenie stability sa plní pieskom alebo vodou. Obľúbené sú aj betónové, dlaždicové základne a základne z kameňa. S rastúcim priemerom musí byť aj hmotnosť základne vyššia, priemerne počítajte s 12 kg na každý meter priemeru (slnečník s priemerom do 300 cm stabilne udrží základňa s hmotnosťou cca 36 kg).

Práve v tomto bode by si kupujúci mali zvážiť, nakoľko plánujú so slnečníkom manipulovať. Prenášanie ťažkej základne z miesta na miesto nie je práve príjemnou časťou oddychu na záhrade. Veľké slnečníky dokonca ani nedisponujú ťažkou základňou. Kovová krížová noha stojana má predpripravené otvory na fixné pripevnenie k rovnému betónovému povrchu.

Vyhľadávané vlastnosti poťahu

Béžový, šedý, antracitový alebo pásikavý slnečník? Určite viete, že svetlé látky sú menej náchylné na vyblednutie a zároveň menej priťahujú teplo. Tieto pravidlá môžete aplikovať aj pri výbere farebnosti slnečníka.

Hoci je farba poťahu dôležitá, nemala by byť jediným kritériom. Na poťah strechy slnečníka sa používajú kvalitatívne lepšie materiály, ktoré disponujú vyššou hustotou vlákien a farbostálosťou. Zvyčajne ide o syntetické tkaniny, ktoré môžu byť špeciálne impregnované na zvýšenú odolnosť voči premoknutiu. Prímes teflónu zase poťahu zabezpečuje vyššiu odolnosť voči zašpineniu a plesneniu. Slnečníky s UV ochranou poskytujú navyše vyššiu ochranu pred negatívnymi účinkami slnečného žiarenia.

Čo by vás pri prevedení poťahu a strechy ešte mohlo zaujímať?

  • Ak máte zálusk na romanticky pôsobiaci slnečník s volánmi, vyberajte model, ktorý má volány vystužené. Pekne držia tvar (dokonca aj pri naklonení slnečníka) a nelietajú zo strany na stranu.
  • Snímateľný poťah robí údržbu slnečníka výrazne jednoduchšou (či už od prachu, hmyzu alebo trusu vtákov). Okrem toho môžete poťah pred zimným uskladnením zložiť a bezpečne schovať bez rizika poškodenia počas zimy.
  • Počuli ste už o slnečníkoch s LED osvetlením? Na vnútornej časti rebier sú nainštalované bodové LED svetlá alebo pásy. Napájané sú solárnou batériou, ktorá je umiestnená v hornej časti slnečníka a dobíja sa počas dňa na slnku.

drevený slnečník

Ceny slnečníkov

Cena slnečníka odráža viacero premenných. Jeho veľkosť, typ konštrukcie, kvalitu materiálov aj celkovú odolnosť. Ak potrebujete slnečník, ktorý vám spoľahlivo poslúži niekoľko rokov bez zhoršenia kvalít, priplaťte si za prémiové spracovanie. Svojou voľbou sa uistite prečítaním dostupných recenzií a užívateľských hodnotení.

✅ Slnečníky do 40 eur

Najlacnejšie slnečníky kúpite už za 10 – 13 eur, čomu však zodpovedá aj ich veľkosť a využitie. Tieto modely s priemerom cca 180 cm sú zvyčajne bez základne a nemajú ani ohybný kĺb. S rastúcou cenou však aj v tejto kategórii nájdete niekoľko obľúbených slnečníkov s tyčou v strede s priemerom až do 3 m a možnosťou polohovania strechy.

Pekne spracované sú slnečníky nájdete napríklad v ponuke Rojaplat, Fieldmann aj V-Garden.

✅ Slnečníky od 40 do 80 eur

Kategória, ktorá prináša modely so zaujímavým pomerom cena / kvalita. Cena slnečníka ešte totiž nie je tak vysoká, aby ste jeho kúpu museli v rodinnom rozpočte špeciálne zvažovať. Typovo, veľkostne aj farebne bohatý výber, ktorý poteší milovníkov tradičného aj moderného štýlu. Nechýbajú ani trendy slnečníky s bočnou tyčou. Vyššia kvalita a životnosť použitých materiálov, otváranie pomocou kľuky, alebo kladky s lankom.

Do pozornosti dávame napríklad slnečníky Happy Green, NABBI, Rojaplast, VeGA, Hecht.

✅ Slnečníky od 80 eur

Práve od tejto ceny nájdete aktuálne napredávanejšie rodinné slnečníky v modernom prevedení, s dôrazom na vysokú stabilitu, životnosť materiálov a jednoduchú manipuláciu. Tešiť sa môžete na nádhernú farebnosť, v ktorej bez ťažkostí nájdete slnečník presne do štýlu vašej záhrady.

V predajnosti už niekoľko sezón vedú slnečníky NABBI, Rojaplast, Doppler, Happy Green.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Slnečník Casuar M

✔️ Konštrukcia z kvalitných hliníkových rúr
✔️ Strieška je vystužená ôsmimi hliníkovými ramenami
✔️ Materiál s posilnenou odolnosťou voči vyblednutiu
✔️ Jednoduché skladanie pomocou rukoväte
✔️ 360-stupňový otočný mechanizmus
📌 od 129 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Happy Green Tucson

✔️ Luxusný závesný slnečník s pevnou oceľovou konštrukciou
✔️ Praktická kľučka na roztváranie
✔️ Stojan je súčasťou balenia
✔️ Krásny elegantný dizajn
📌 od 245 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Závesný Slnečník Gap (Möebelix)

✔️ Moderné spracovanie v čistých líniach
✔️ Kovový robustný rám v striebornej farbe
✔️ Strieška s ochranou proti slnečnému žiareniu 50+
📌 od 70 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Happy Green Antracit

✔️ Vysoká stabilita
✔️ Jednoduché otváranie pomocou kľučky
✔️ Slnečník má osem oceľových rebier
✔️ Stojan, ktorý možno zaťažiť betónovými dlaždicami
📌 od 116 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Cattara TERST 180 cm

✔️ Základný stredový slnečník s priemerom do 180 cm
✔️ Cenový tip
✔️ Vhodný do menších záhrad a na malé balkóny
📌 od 15 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6ROJAPLAST STANDART 4m

✔️ Veľký rodinný slnečník s priemerom 4 m
✔️ Praktické roztváranie na kľučku
✔️ Konštrukcia je vyrobená z elegantného čierneho kovu
📌 od 66 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin