Najlepšie postrekovače: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie postrekovače

Máte svoju záhradu alebo sad a premýšľate nad tým, ako účinne aplikovať na rastliny postreky a hnojivá? Do výbavy sa isto zíde postrekovač. Aké vlastnosti majú najlepšie postrekovače? Nenechajte si ujsť tipy na postrekovače, ktoré sprevádzajú pozitívne ohlasy.

Záhradkárčenie má svoje čaro v akomkoľvek rozsahu. Či už sa staráte o krásne ukvitnutú terasu alebo rozľahlý sad s ovocnými stromami, zrejme viete, že sa istým úskaliam a rizikám nedá vyhnúť. Vošky, húsenice, roztoče, molice, štítničky, puklice, hubové a plesňové ochorenia ako múčnatka, monilióza, peronospóra, hrdza, …Vo vymenovávaní hrozieb pre rastliny by sme mohli ešte “pár riadkov” pokračovať. Ak nezakročíme včas, celá pestovateľská snaha môže vyjsť navnivoč. Na rýchlu a rovnomernú aplikáciu ochranných postrekov a výživných hnojív sa zíde mať po ruke spoľahlivého pomocníka. Nasledujúceho sprievodcu výberom preto budeme venovať tipom a radám, ako vybrať aku, ručný či motorový postrekovač na záhradu.

Je totiž dobré vedieť, aký objem postrekovač vzhľadom k veľkosti záhrady zvoliť, s akým typom sa vám bude najlepšie pracovať, aj ktoré detaily neprehliadnuť. Dôležité je zamerať sa na ergonómiu, bezpečnosť, kvalitu použitých materiálov a nároky na budúce prevádzkovanie. Ponuka je široká a v istých momentoch môže zviesť k nesprávnej kúpe. Prešli sme preto testy a recenzie záhradných postrekovačov a v nich našli viacero veľmi dobre hodnotených modelov, ktorí zaplnili nasledujúci rebríček. Ak máte záujem o rýchlu kúpu, inšpirujte sa naším výberom.

Najlepšie postrekovače (AKU + ručné) podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1KWAZAR 6l ORION Super

Najlepší ručný postrekovač
✔️ Pracovný tlak 3,5 bar
✔️ Zosilnený plast dna nádrže pre lepšiu stabilitu
✔️ Zosilnený plast dna nádrže pre lepšiu stabilitu
✔️ Teleskopická postrekovacia tyč 0,6 m – 1,2 m
✔️ Dvojstupňový systém filtrovania postrekovej kvapaliny
📌 od 50 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Hecht 416 ACCU

Najlepší AKU postrekovač
✔️ Na jediné nabitie vydrží až na 4 hodiny
✔️ Pracovný tlak 2,75 bar
✔️ Bez nutnosti ručného tlakovania
✔️ Vybavený pištoľou na 1,5 m
✔️ Objem až 16 l
📌 od 110 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Gardena, 5 l EasyPump

AKU od známej značky
✔️ Umožňuje postrek bez pumpovania
✔️ 5 l nádoba s priehľadným pruhom pre lepší prehľad
✔️ Na výber rozprašovací lúč, jemnú hmlu a plochý lúč
✔️ Vystlaný popruh na jednoduché prenášanie
📌 od 77 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Hecht 459

Najlepší motorový postrekovač
✔️ Chrbtový motorový rosič vybavený 14 l nádržou
✔️ Dosah až 16 m
✔️ Použiteľný aj na aplikáciu tuhých granúl + výkonný fukár
✔️ Pomer cena / výkon
✔️ Využiteľnosť vo väčších záhradách a sadoch
📌 od 269 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Solo 402

Najpredávanejší postrekovač
✔️ Praktický 2-litrový postrekovač
✔️ Tryska je nastaviteľná od úzkeho lúča po jemné široké rozprášenie
✔️ Fľaša sa natlakuje niekoľkými stlačeniami tlakovej páky
✔️ Nízka hmotnosť
📌 od 23 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6SOLO Akumulátorový 441

Veľmi dobré recenzie
✔️ Robustný a pritom ľahký postrekovač
✔️ Až 170-minútová prevádzka na jedno nabitie
✔️ Objem až 16 litrov
✔️ Spínač odolný proti striekajúcej vode
📌 od 146 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať postrekovač

Starostlivosť o záhradu a prosperovanie rastlín je s pomocou dobrého postrekovača podstatne rýchlejšie, zacielenejšie a v mnohých ohľadoch bezpečnejšie. Dôležité je vybrať nielen vhodný prípravok na ochranu a posilnenie rastlín, ale zároveň aj nájsť spôsob, ako tento prípravok presne aplikovať tam, kde potrebujete a nespôsobiť na úrode škody naviac.

Čomu pri výbere postrekovača venovať pozornosť? Prečo je sú v ponuke postrekovače za pár eur aj stovky eur? Poradíme vám, na základe ktorých kritérií sa oplatí rozhodovať.

Objem záhradného postrekovača vs. rozloha záhrady

Jedným zo zásadných kritérií je rozloha záhrady. Od nej sa prirodzene odvíja objem postrekovača. Príprava postreku by mala byť vždy aktuálna, pretože postrek nesmie zostávať do zásoby v nádobe postrekovača. Po každom použití sa nádoba postrekovača musí vyprázdniť a dôkladne vyčistiť. Nevyhnutne na to myslite najmä vtedy, ak máte malé deti alebo postrekovač používa viacero ôsob a je riziko, že stratíte prehľad, o tom, čo je v postrekovači zarobené.

 • Majitelia malých záhrad alebo terás s drevinami a záhonami môžu siahnuť po postrekovači s objemom od 1 – 3 litrov. Pôjde o ručné postrekovače (rozprašovače), ktoré sa svojím prevedením nápadne ponášajú na ručný parný čistič (kačicu). Na ošetrenie malých plôch nepotrebujete zarobiť veľké dávky ochranného prípravku. Najlepšie preto využijete kompaktný postrekovač, ktorý neobťažuje rozmermi ani hmotnosťou.
 • Do záhrady bežných rozmerov, kde máte vysadených niekoľko ovocných stromov (alebo menší sad), zopár záhonov a časť vyhradenú na pestovanie sezónnych plodín, sa hodí postrekovač s objemom od 5 do 10 až 12 litrov, ktoré sa nosia cez rameno alebo na chrbte. Objem 10 litrov je najvyhľadávanejší, v mierke na 10 l vody sa totiž riedi väčšina ochranných prípravkov a vyhnete sa tak matematickým prepočtom. Zvyčajne ide o tlakové alebo akumulátorové postrekovače, ktoré majú vo výbave dlhšiu postrekovaciu tyč a viacero vymeniteľných trysiek pre čo najpresnejšiu aplikáciu prípravku.
 • Ak vám patrí veľký pozemok alebo máte na starosti veľký sad, pole či vinice, budete potrebovať postrekovač, ktorý presvedčí výkonom, kvalitou prevedenia a ani pri dlhom používaní nebude obťažovať. Musíte zvážiť, čo vám viac vyhovuje. Postrekovač s priemerným objemom, ktorý treba častejšie dopĺňať, alebo ťažší postrekovač s väčším objemom (desiatky až stovky litrov), ktorý na jedno naplnenie zvládne celú plochu? V tomto segmente nájdete preto nielen výborne vybavené chrbtové postrekovače s motorom, ale aj postrekovače na kolieskach, na vozíku či samochodné profesionálne postrekovače.

ovocný sad

Typy záhradných postrekovačov

Pri pohľade do sortimentu záhradných postrekovačov sú zrejmé zásadné rozdiely – týkajú sa veľkosti, tvaru aj spôsobu, akým je prípravok distribuovaný smerom k rastlinám. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých konštrukcií?

Ručné postrekovače

Ručný postrekovač jednoducho udržíte v jednej ruke. Jeho objem dosahuje maximálne 3 litre, pri zaplnení na maximum tak celkovo váži niečo málo cez 3 kg. Čím menší, tým ľahší, no tým rýchlejšie sa jeho obsah minie. Princíp fungovania je jednoduchý – podobný ako pri mnohých komerčne predávaných čistiacich prípravkoch s rozprašovačom. Jeho súčasťou je piestové čerpadlo a tlak, s ktorým pracuje dosahuje priemerne 2 – 3 bary.

Lepšie vybavené modely majú kvalitné nastaviteľné rozprašovacie trysky, vďaka ktorým viete vytvoriť úzky koncentrovaný prúd aj jemný poprašok so širokým rozptylom. Ich súčasťou býva filter, ktorý chráni trysky pred zanesením. Zaujímajte sa o šírku plniaceho hrdla a umiestnenie madla / rukoväte.

Tlakové postrekovače

Tlakové postrekovače majú ručnú postrannú pumpu na rýchle natlakovanie a objem priemerne od 5 do 12 litrov. Predávajú sa v prevedení na rameno alebo na chrbát. Ich súčasťou sú preto popruhy. Na lacných postrekovačoch sa môžu nepríjemne zarezávať do ramien. Kvalitné ramenné a chrbtové postrekovače už majú popruhy pre väčšie pohodlie širšie, mäkčené alebo polstrované.

Práca s týmto typom postrekovačov je vo všeobecnosti rýchla a bezproblémová. Pracovný tlak dosiahnete už po niekoľkých pohyboch ovládacou pákou. S pomocou predlžovacej tyče sa dostanete na vysoké a ťažšie dostupné miesta. Obľúbené sú modely vybavené nastaviteľnou tryskou – od koncentrovaného prúdu po jemnú hmlu. Sú vhodné na aplikáciu postrekov v okrasných aj ovocných záhradách, do skleníkov, fóliovníkov, na vínnu révu aj na starostlivosť o drevené prvky na záhrade napadnuté červotočmi.

Akumulátorové postrekovače

Ak chcete vyššiu mieru komfortu a jednoduchšie používanie, potom vašu pozornosť zaujmú tiché a výkonné akumulátorové postrekovače, pri ktorých nemusíte strácať čas ručným tlakovaním. O všetko sa postará integrovaný mechanizmus, ktorému energiu dodáva akumulátor. Takéto postrekovače sú o niečo drahšie ako štandardné tlakové modely, môžu byť tiež ťažšie. Ich využitie je však v mnohých prípadoch totožné. Bonusom naviac je možnosť voliť medzi rôznymi úrovňami tlaku jednoduchým prenastavením.

Nevyhnete sa však pravidelnému dobíjaniu. Na jedno nabitie vydržia najlepšie akumulátorové postrekovače približne 4 hodiny. Lacnejšie približne polovicu času. Ak máte veľkú záhradu a elektrická zásuvka je na opačnej strane pozemku, budete potrebovať jeden náhradný akumulátor do zálohy.

Motorové postrekovače

Priamou konkurenciou akumulátorových postrekovačov sú postrekovače s benzínovým motorom. Sú drahšie, hlučnejšie, ťažšie, produkujú emisie, čo nemusí byť každému po vôli. Avšak, je jednoduchšie a rýchlejšie doliať palivo z kanistra, ako čakať na dobitie akumulátora. Ich výkon a vysoký pracovný tlak osloví aj najnáročnejších. S pracovným tlakom totiž úzko súvisí dosah, ktorý môže byť v prípade motorových postrekovačom až viac ako 15 m.

Okrem aplikácie tekutých postrekov a hnojív sú viaceré modely prispôsobené aj na aplikáciu (rozhadzovanie) tuhých granulí s hnojivom. Využiť sa dajú tiež ako výkonný fukár pri údržbe záhrady. Najpopulárnejšie sú chrbtové motorové postrekovače, poľnohospodári, ovocinári a vinohradníci používajú profi zariadenia s objemom na niekoľko desiatok litrov osadené na rámovej konštrukcii s kolieskami.

choroba na strome

Čerpadlá v postrekovačoch

Čerpadlo v postrekovačoch zabezpečuje adekvátny tlak. Najviac sa využíva piestové čerpadlo, hneď za ním čerpadlo membránové.

 • Piestové čerpadlo – Vytvára podtlak, vďaka ktorému je tekutina nasávaná do uzatvorenej nádoby čerpadla. Pomocou piestu je potom tekutina vytlačená hadicou smerom von. Tento typ čerpadla sa vyskytuje najviac a je vhodný na tekutiny bez drobných pevných čiastočiek.
 • Membránové čerpadlo – Pri práci s úžitkovou vodou, ktorá môže obsahovať kal a drobné nečistoty, je lepšie využívať čerpadlo, ktoré dokáže tieto nečistoty zachytiť. Čerpadlo s membránou chráni piest pred poškodením. Svoje využitie má aj pri roztokoch, ktoré obsahujú drobné nerozpustné čiastočky.

S akým tlakom postrekovače pracujú?

 • Väčšina dostupných záhradných postrekovačov pracuje s tlakom 2,5 – 3 bary. Ide o tlak dostačujúci na pohodlné aplikovanie postreku či tekutého hnojiva. S týmto tlakom pracujú najmä ručné a tlakové postrekovače. Dosah činí niekoľko metrov.
 • Akumulátorové postrekovače pracujú s tlakom okolo 5 – 6 barov a aj ich dosah je približne dvojnásobný v porovnaní s ručnými prístrojmi.
 • Motorové postrekovače sú schopné vyvinúť podstatne vyšší tlak (až 30 bar) a ich dosah môže byť viac ako 15 metrov. Pri postrekovačoch, ktoré pracujú s vysokým tlakom je vítanou výbavou možnosť regulácie tlaku, aby ste podľa potreby mali priamy vplyv na dosah.

Príslušenstvo k záhradným postrekovačom

 • Teleskopická postrekovacia tyč – Jeden z najpraktickejších prvkov, ktorý zjednodušuje dosah na vyššie alebo ťažko dostupné miesta. Miera nastaviteľnosti je priemerne od 0,6 do 1,2 m. Súčasťou niektorých postrekovačov je aj prídavná tyč (rovná alebo kĺbová), ktorá dosah ešte o niekoľko desiatok centimetrov predĺži.
 • Filtre – Filtre sú v postrekovači prítomné najmä pre ochranu piestu a trysky. V niektorých tekutinách totiž môžu byť prítomné pevné, nerozpustné častice, ktoré by tieto komponenty postupne znefunkčnili. Filtre pracujú na princípe prefiltrovania kvapaliny cez filtračnú vložku.
 • Rukoväť – Určená pre jednoduché prenášanie plného postrekovača.
 • Polstrovaný popruh – Úzke ramenné pásy sú v podstate iba pás zo spevneného textilu. Môžu sa zarezávať do ramena. Je preto lepšie, ak sú popruhy širšie alebo opatrené posuvnou výstelkou.
 • Trysky – Vyhľadávané sú plošné, vírivé a kruhové trysky. Slušné využitie majú trysky nastaviteľné od koncentrovaného lúča po jemnú hmlu.
 • Tlakomer – Poskytuje prehľad o aktuálnom tlaku v nádrži
 • Kolieska / Transportný vozík – Zjednodušujú transport objemnejších nádrží. Postrekovač na kolieskach je vhodným riešením aj pre starších ľudí, pre ktorých môže byť aj 10 kg na chrbte záťažou.
 • Vstavaný poistný ventil – Reguluje tlak vzduchu v nádrži a zabraňuje prípadnému pretlaku, čím zaisťuje bezpečnú prevádzku.

Ceny postrekovačov

Investícia do postrekovača sa odvíja od rozlohy záhrady, frekvencie používania a v nemalej miere aj od komfortu a jednoduchosti používania.

✅ Postrekovače do 50 eur

Najlacnejšie postrekovače sa dajú kúpiť už za niekoľko eur. Ide o menšie rozprašovače bez ďalšej výbavy, vhodné skôr na starostlivosť o izbové rastliny a rastliny na balkóne. Majiteľov menších až stredne veľkých záhrad oslovia ramenné a chrbtové tlakové postrekovače s dlhšou teleskopickou tyčou a pohodlnými popruhmi. Výber je nadštandardný, veľkostne, tvarovo aj farebne rozmanitý.

✅ Postrekovače od 50 do 150 eur

Ak máte záujem o vyššiu kvalitu prevedenia, posilnenú odolnosť, spoľahlivú a rovnomernú distribúciu s rôznymi možnosťami nastavenia, potom sa vyberte na prieskum medzi postrekovače s cenou od 50 do 150 eur, ktoré dávajú solídny predpoklad na dobrý pomer cena / výkon. Ide o pákové tlakové a akumulátorové postrekovače od renomovaných výrobcov.

✅ Postrekovače od 150 eur

Pri kúpe výkonného benzínového postrekovača musíte počítať s vyššou investíciou. Odmenou je stabilný výkon s možnosťou nastavenia dosahu pre čo najpresnejšiu aplikáciu prípravkov, odľahčená konštrukcia, užitočná výbava a dostatočný objem aj na dlhšiu prácu.

Najlepšie značky postrekovačov

 • SOLO – Široká ponuka postrekovačov rôznych veľkostí a typov. Od lacných ručných po výkonné akumulátorové a benzínové modely. Spokojné recenzie, vysoká predajnosť.
 • Hecht – Známa česká značka záhradného vybavenia zaradila do svojej ponuky postrekovače s dobrým pomerom cena/výkon. Prevažne chrbtové modely s pákou alebo motorom.
 • Gardena – Neprehliadnuteľná šedo-tyrkysová kombinácia je typickou pre nemeckú značku Gardena. Najviac pozornosti si získali ručné a ramenné tlakové postrekovače.
 • Kwazar – Jedna z najširších ponúk ručných tlakových postrekovačov v rôznych objemoch. Niektoré modely so zvýšenou chemickou odolnosťou.
 • Proteco – Slovenská značka Proteco má na svojom konte niekoľko aktuálne najpredávanejších ručných tlakových postrekovačov na chrbát. V ponuke aj nízkoobjemové ručné postrekovače a objemné akumulátorové postrekovače.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1KWAZAR 6l ORION Super

Najlepší ručný postrekovač
✔️ Pracovný tlak 3,5 bar
✔️ Zosilnený plast dna nádrže pre lepšiu stabilitu
✔️ Zosilnený plast dna nádrže pre lepšiu stabilitu
✔️ Teleskopická postrekovacia tyč 0,6 m – 1,2 m
✔️ Dvojstupňový systém filtrovania postrekovej kvapaliny
📌 od 50 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Hecht 416 ACCU

Najlepší AKU postrekovač
✔️ Na jediné nabitie vydrží až na 4 hodiny
✔️ Pracovný tlak 2,75 bar
✔️ Bez nutnosti ručného tlakovania
✔️ Vybavený pištoľou na 1,5 m
✔️ Objem až 16 l
📌 od 110 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Gardena, 5 l EasyPump

AKU od známej značky
✔️ Umožňuje postrek bez pumpovania
✔️ 5 l nádoba s priehľadným pruhom pre lepší prehľad
✔️ Na výber rozprašovací lúč, jemnú hmlu a plochý lúč
✔️ Vystlaný popruh na jednoduché prenášanie
📌 od 77 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Hecht 459

Najlepší motorový postrekovač
✔️ Chrbtový motorový rosič vybavený 14 l nádržou
✔️ Dosah až 16 m
✔️ Použiteľný aj na aplikáciu tuhých granúl + výkonný fukár
✔️ Pomer cena / výkon
✔️ Využiteľnosť vo väčších záhradách a sadoch
📌 od 269 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Solo 402

Najpredávanejší postrekovač
✔️ Praktický 2-litrový postrekovač
✔️ Tryska je nastaviteľná od úzkeho lúča po jemné široké rozprášenie
✔️ Fľaša sa natlakuje niekoľkými stlačeniami tlakovej páky
✔️ Nízka hmotnosť
📌 od 23 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6SOLO Akumulátorový 441

Veľmi dobré recenzie
✔️ Robustný a pritom ľahký postrekovač
✔️ Až 170-minútová prevádzka na jedno nabitie
✔️ Objem až 16 litrov
✔️ Spínač odolný proti striekajúcej vode
📌 od 146 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin